ÜRKÜTÜCÜ BİLGİLER…

 

 

Öncelikle belirteyim ki aşağıda yazılı olan bilgileri ben uydurmadım. Doğruluğundan da emin değilim.

İçinde yaşadığımız günlerde olup – bitenlere bakınca bu bilgiler son derece önem taşıyor. Bu bilgileri, e-posta adresime gelen iki iletiyle öğrendim.

İleti gönderenlerden biri, çok saygı duyduğum, alanında “duayen” bir bilim adamı emekli profesördü. Diğeri ise yine çok saygı duyduğum bir öğretmen-gazeteci arkadaşımdı.

İnternette konu ile ilgili araştırma yaptığımda birçok sitede, birçok insanın bu bilgileri paylaştığını gördüm.

              Bu hafta köşemde, “Emperyalizmi Kavramadan…” başlıklı bir yazı yayımlayacaktım. Ancak, o yazıyı haftaya erteleyerek, ülkenin gündemiyle örtüşen bu bilgileri okurlarımla paylaşmayı daha uygun gördüm.

 

“ Çok yakın bir tarihte Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen çok özel bir not (kripto) WikiLeaks aracılığı ile sızdırılmış.

              Şok belgede, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2015 seçimlerinde elde edeceği büyük çoğunlukla Türkiye’de dini esaslara dayalı bir yönetime geçeceği iddia edilmiş.

              ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’nin imzasıyla (ABD’nin stratejik çıkarlarına uygun, Kürt sorunu konusunda uzlaşmaya vardığınız anlaşmaya sadık) “İslami bir Türkiye” yorumuyla gönderilen şok belgede, dönüştürme sürecinin yol haritasının şöyle açıklandığı belirtiliyor:

              -Önce yeni bir Anayasa süreci başlatılacak. Bu paket en fazla 10 maddeden oluşacak. Paketin esasını Cumhuriyetin temel ve değiştirilemez ilkelerinin yeniden yapımı, başta laikliğin temel dayanağı olan 24 madde olmak üzere laikliğe atıf yapan maddelerin değiştirilmesi,

              -Vatandaşlık tanımının yeniden yapılması,

              -Ülkenin gevşek bir İslami Türk-Kürt federasyonuna dönüştürülmesi, paketin ana konusunu oluşturacak.

              -Anayasa değişikliği içinde başkanlık rejimine geçilecek. Başkana her türlü konuda karar alıp uygulama yetkisi verilecek. İslami amaçları olmayan siyasi parti kurulmayacak.

              -Bugünkü ordu yapısı tamamen değişecek, yeni düzen ve küresel amaçlara uygun yeni bir ordu kurulacak.

              -Yargıda büyük reformlara girişilecek. Dini kural ve esaslar sosyal esaslara üstün kabul edilecek.

              -Bütün okullarda türban serbest bırakılacak. Başını açana bir şey denilmeyecek, ancak kapatmanın dini bir zorunluluk olduğu vurgulanarak ikna yöntemi uygulanacak. Bütün kamu kurumlarında kadınların başını kapatması istenecek. Kapatmayanlar önce ikna edilmeye çalışılacak, yine de kapatmıyorsa kamusal alan dışındaki işlere gönderilecek. Kamusal alanda kadınların başını açması ve genel ahlaka ve İslâmî kurallara uygun olmayan tarzda giysi ile dolaşmaları yasaklanacak. Uymayanlara önce para, sonra hapis cezası öngörülecek.

              -Ülke çapında bütün içkili mekânlar dönüştürülecek. Uymayanlar kapatılacak. İçki satanlara ağır cezalar getirilecek. Kamu çalışma saatleri dini ibadet ve saatlere göre düzenlenecek.

              -Cuma yine çalışma günü olacak, ancak cuma namazı dolayısıyla 2 saat tatil ilan edilecek. İş yerlerinde vakit namazı kılınması özendirilecek. Namaz kılan personele gereken özen gösterilecek.

              -Ülkeye gelen yabancılar da kurala uyacak. Ancak turizm merkezlerinde belirlenen sınırlar içinde her şey serbest olacak.

              -Atatürk’ün resmi tüm resmi dairelerden kaldırılacak. Anıtkabir müzeye dönüştürülecek. Anıtkabir bahçesi ve Atatürk Orman Çiftliği imara açılacak.

              -Açık alandaki heykeller kaldırılacak. Bütün resmi daireler ve okullara cumhurbaşkanı ile din büyükleri ve üstatların fotoğrafları asılacak.

              -İslam ülkeleriyle çok yoğun bir işbirliğine gidilecek. Dış politikada ABD ile strateji ortaklık daha ileri düzeylere götürülecek. ABD’ye stratejik amaçlı her türlü kolaylık sağlanacak.

              -Kadınların çalışma yaşamına girmesini zorlayan koşullar uzun vadede düzeltilecek.

              -Kadın çalışmaya gerek kalmadan devletten maaş alacak. Böylece ortaya çıkan iş boşluğu erkekler tarafından doldurulacak, büyük bir istihdam yaratılmış olacak. Kadınlar yalnız hemcinslerinin bulunduğu yerlerde özel izinle çalışabilecek.

              -Kız çocuklar, okula gönderilmeye gerek olmadan evde uzaktan eğitim görecek. Ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına iş sağlanacak, onlar da okula gitmeden iş yaşamına girebilecek, uzaktan eğitimle yetiştirilecek.

              -Eğlence yerleri meskûn mahallin dışına çıkarılacak ve belirtilen kurallara bağlanacak.

              -Okullar cemaat ya da özel sektöre devredilecek. Kuran’ı Kerim öğrenilmesi zorunlu olacak. İlkokul birden itibaren zorunlu Arapça dersleri konulacak. İlkokul bittiğinde Arapça öğrenmesi sağlanacak.

              -Ülkenin bütün kaynak ve zenginlikleri küresel dostların kullanımına ve yatırımına açılacak. Böylece işsize iş sağlanacak, yeni sermayeye geniş alanlar yaratılmış olacak.

              -Yeni düzenlemeye karşı çıkanlar hakkında adli takibat yapılacak. Gösteriler en sert biçimde cezalandırılacak.”

Evet, ortalıkta dolaşan sızıntı bilgiler böyle!

Biliyorsunuz, Julian Assange önderliğindeki WikiLeaks organizasyonu, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251.287 gizli belgenin bir önbelleğini elde etmiş, belgeleri yayınlamış ve bu bilgiler birçok ülkede deprem etkisi yapmıştı.

Umarım ve dilerim, yukarda yazılı olan bilgiler gerçek verilere dayalı değildir.

Ancak, 2002 yılı öncesi söylendiğinde, “haydi canım sende” diyerek inanamayacağımız birçok şeyin, son 14 yılda yaşama geçirildiğini gören birisi olarak bu bilgiler bana son derece de ürkütücü geldi.

———————————————–

 

Tokat Valisi Sayın Cevdet Can’a,

Size, iki hafta önce bu köşede “sokak hayvanlarının yaşadığı acıklı durum” konulu bir açık mektup yayınlamıştım. Sizden konu ile ilgili bir yanıt gelmeyince, yazdıklarımı okumamış olacağınızı düşünerek, basın büronuzdan Tokat Valiliği’nin Web Sitesi yapımcısı Sayın Gülay Gürkök’ü aradım. Bana, Yılmaz Bey isimli bir ilgilinin yazıyı size gösterdiğini söylediler.

Sayın Valim, Çamiçi Yaylası’nda ısı -18’e kadar düşüyor. Kar kalınlığı yarım metrenin üzerinde!

Aç, hasta onlarca sokak köpeği yardım bekliyor. Tekraren, saygılarımla duyururum.

 

Günün Özlü Sözü: “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.” Mahatma Gandhi

Bir cevap yazın