Şubat – 2007′ de TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

                           Şubat – 2007’ de  TÜRKİYE TABLOSU

 

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir. Büyük harflerle yazılan haber başlıkları ve haber metinleri gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

 

 1 Şubat

 

 • AKSU KORUYOR – İçişleri Bakanı Aksu, Dink cinayetinden önce yapılan ihbarlara karşın gerekli önlemleri almadıkları ileri sürülen İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın görevden alınabileceğine ilişkin beklentiyi boşa çıkardı. Aksu, müfettiş soruşturmaları tamamlanmadan kimse hakkında işlem yapmayacağını açıkladı. Gazeteci Dink cinayetindeki ihmal tartışmalarının odağına yerleşen İstihbarat Daire Başkanı Akyürek’in İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı döneminde siciline “Fethullahçı” olduğuna ilişkin not düşülmüştü. Siciline “Emniyetteki hizipleşmeler içinde, irticai akımlara (Feyzullah) yakın. Dikkat edilmelidir”  diye yazılmıştı. 
 • HERKES ÇOK ŞAŞIRABİLİR – Dink soruşturmasını yürüten yetkililer, cinayetin arkasından “sürpriz” sonuç çıkabileceğini belirttiler. Ankara’daki üst düzey bir yetkili, bazı çevrelerce “bilgi kirliliği” yaratıldığını vurgularken “Operasyon çok ama çok ilginç sonuçlara gidebilir. Basındaki yayınların çoğu bilgi kirliliğine hizmet ediyor. Bir aylık süre gerekiyor. Kesinlikle sağlıklı sonuç alınacak” görüşünü savunuyor. 
 • AKP’YE PETROL UYARISI – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge hakkını elinden almak için başlattığı petrol oyunu konusunda, KKTC’nin eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti Lideri Serdar Denktaş, AKP hükümetine uyarıda bulundu. Denktaş, “Lübnan tepkisi Mısır’a benzemesin” dedi. 2003’te Mısır ile imzalanan antlaşmayı AKP hükümetinin görmezden geldiğini belirten Denktaş “Bütün bu anlaşmaların yürürlüğe girmesi durumunda, Türkiye’nin Akdeniz’de hükmü kalmaz. AB’nin de bu kaynaklara gereksinimi var. O nedenle ses çıkarmaz” diye konuştu. 
 • ÇORUM’DA ÖRNEK KARAR – Epilepsi hastası yatalak çocuğunun bez parasını karşılayamayan baba, açtığı davayı kazandı. Apartman görevlisi baba Enver Külcü’ nün SSK’ ye  karşı açtığı ikinci davada mahkeme, oğlunun ömür boyu bez parasının karşılanmasına karar verdi. Külcü’ nün avukatı Ercan Daşdan, bu kararın SSK’ li olan diğer yatalak hastalar için bir umut olduğunu belirtti. 
 • BORÇLA DOĞAN İKİZLER İKİ GÜN REHİN KALDI – “Öğretim üyesi farkı – prim ücreti” adı altında üniversite hastanelerinde hastadan istenen paralar, yurttaşı mağdur ediyor. Muayenede 200 YTL’ ye kadar, ameliyatlarda ise 10 bin YTL’ yi bulabilen ücretleri ödeyemeyen yurttaş çare arıyor. Hastanın Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Bağ-Kur gibi herhangi bir sosyal güvenlik sistemine bağlı olması da bir şey değiştirmiyor. AKP’ nin sağlığı ticarileştirme politikaları, yurttaşları mağdur ediyor. 
 • 301 AB ÜYELERİNDE DE VAR – ASO toplantısına katılan Bakan Çiçek, konunun ceza hukukçuları tarafından tartışılması gerektiğini söyledi. Çiçek, “301. madde Türkiye’nin ayıbı ise bu ayıbı taşıyan pek çok ülke var. Özellikle de Avrupa Birliği üyesi ülke var. Üstelik Avrupa Birliği’nin birinci liginde olan, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinde var” dedi. 
 • TÜBİTAK’TAN AKILLI KART – Dünyada 4-5 temel üretici tarafından üretilen yonga Türkiye’de de üretildi. Plaskart’la işbirliği yapan TÜBİTAK, ulusal akıllı kart sistemini tanıttı. “Türkiye Aklını Kullanıyor” sloganıyla tanıtılan AKİS’te hedef 2008 yılında yeni çeşitlilikler ile akıllı kart sektöründen daha önemli bir pay almak. Yurtdışından 10-12 Avro karşılığında alınan ürün, Türkiye’de  4 Avro’ya mal edilebildi. 
 • DIŞ AÇIK 52 MİLYAR DOLARA ÇIKTI – Türkiye’nin yıllık dış ticaret açığı 51 milyar 891 milyona çıktı. 

 2 Şubat

 

 • ·        ÇARPICI GÖRÜNTÜLER – Dink suikastın                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    ın tetikçisi Samast’ın, Atatürk’ün sözlerinin ve Türk bayrağının yer aldığı panonun önünde fotoğrafının çekilmesiyle gündeme gelen tartışmalar, dün TGRT’de yayımlanan görüntülerle yeni boyut kazandı. Haberde, Samsun otogarındaki jandarma karakolunda Samast’ın “kahraman” gibi karşılandığı belirtildi. Samast, Atatürk’ün “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez” sözünün yer aldığı panonun önüne özellikle yerleştiriliyor. Eline Türk bayrağı verilen Samast’tan “saçlarını düzeltmesi” isteniyor. İlk fotoğraf karesinin iktidara yakınlığıyla bilinen Star gazetesinde, görüntülerinin de ABD medya devinin sahibi Murdoch’un satın aldığı TGRT’de yayımlanması ise dikkat çekti.

 

 • ·        PETROL’DE YAĞMA DEVRİ – Petrol-İş Sendikası tarafından hazırlanan “Petrol Sektöründe Yağma- Irak’ta Savaşla Türkiye’de Yasayla” raporunda, yeni çıkarılan 5574 sayılı Türk Petrol Yasası, 1954 tarihli ve 6326 sayılı Petrol Yasası ile karşılaştırılırken Irak’taki “yağmalama” süreci de irdelendi. Petrol-İş Sendikası, çokuluslu şirketlerin Irak petrollerini “üretim paylaşım sözleşmeleri” adı verilen anlaşmalarla ele geçirmesinin planlandığını belirterek benzer türde yapılanmanın Türkiye’de de Meclis’ten geçirilen Türk Petrol Yasası ile oluşturulduğunu bildirdi.

 

 • ·        ŞEMDİNLİ’DE DEVLETE KARŞI SUÇ İŞLENDİ – Şemdinli davasının temyiz başvurusunu inceleyen Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, kamu davasının “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak” ve “suç işlemek için anlaşmak” suçlarından açıldığını belirterek görevsizlik kararı verdi ve dosyayı ilgili suçlara bakmakla görevli 9. Ceza Dairesi’ne gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderme kararı aldı. Karara katılmayan iki üye, dosyayı karara bağlama görevinin 1. Daire’ye ait olduğu görüşünü savundu.

 

 • ·        RUMLARA GÖZDAĞI – Devriye görevindeki Türk savaş gemileri Güney Kıbrıs açıklarına yönlendirildi. Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Lübnan ile oynamaya çalıştığı petrol oyununa sert tepki gösterdi. Türkiye, dün Akdeniz’de 1 yıldan bu yana insan kaçakçılığına karşı yürütülen “Akdeniz Kalkanı” kapsamında devriye görevi yürüten savaş gemilerine, “rutin görev bölgeleri dışında devriyeye çıkma” talimatı verdi. Bu amaçla, önceki gün itibarıyla  Rodos Adası açıklarında bulunan filodaki birden fazla savaş gemisi, Güney Kıbrıs açıklarına yönlendirildi. Rum tarafının tek yanlı anlaşmalarla yabancı petrol şirketlerine sondaj hakkı veremeyeceğini açıklayan eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Geçmişte de benzer adımlar atmışlardı. Türk donanmasının dünkü tatbikatı ile önemli bir mesaj verilmiştir. Papadopulos’un  aklı varsa mesajı alır” dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat ise Rumların komşu ülkelerle petrol arama anlaşmaları yapmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

 

 • ·        TÜRK FUTBOLUNA FIFA EL KOYDU – AKP’nin futbol dünyasındaki iktidar hırsı Uluslar arası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) de gündemine geldi. Futbol Federasyonu’na gönderilen resmi yazıda Türk futbolundaki gelişmelerin yakından izlendiği vurgulandı. FIFA, UEFA, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı ve TFF’yi kapsayan 4’lü toplantı yapılacağı belirtildi.

 

 • ·        TÜRKİYE DÜNYAYI AĞIRLAYACAK – Tarihinde ilk defa bir yıl içerisinde 12 ayrı spor branşına uluslar arası düzeyde ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye, 2008’den 2011’e kadar toplam 7 dünya ve Avrupa şampiyonasına da imza atacak.

 

 • ·        17 KAMU GÖREVLİSİ GÖZALTINDA – Aydın, Muğla, İstanbul, Ankara ve Rize’de düzenlenen fuhuş ve insan kaçakçılığı operasyonlarında, aralarında polisler ve infaz koruma memurlarının da bulunduğu 17 kamu görevlisi ile toplam 38 kişi gözaltına alındı.

 

 • ·        RİSK AZALDI, İTHAL BUĞDAYA GEREK YOK – Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son yağışların bu yıl için kuraklık riskini azalttığını, dolayısıyla buğday ithalatına gerek kalmadığını söyledi.

 

 3 Şubat

 

 • TERTİBİN AMACI BELLİ – Jandarma Genel Komutanlığı, Samast’ın fotoğrafının karakolda çekildiği iddiasını sert dille yalanladı. Komutanlık, Dink suikastının tetikcisi Samast’ın Türk bayrağı önündeki görüntülerinin Samsun Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nin çay ocağında çekildiğini açıkladı. Görüntülerin sızdırılmasının TSK’yi yıpratmaya yönelik girişim olduğu belirtilen açıklamada, “Görüntülerin kaynak belirtilmeden ve jandarma karakolunda çekildiği ifade edilerek TGRT  televizyon kanalına servis edilmesi, bu tertibin arkasında olanların niyet ve maksatlarını göstermesi açısından  son derece düşündürücü ve endişe vericidir” denildi. 
 • SAMSUN’DA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA – Samast’ın görüntülerinin ortaya çıkması jandarma ve emniyeti karşı karşıya getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, kurumların birbirlerini basın önünde suçlamalarının doğru olmadığını söyledi. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar soruşturmanın sürdüğünü, fotoğrafın Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çekildiğini açıkladı. Samsun’da 4 emniyet mensubu ile 4 jandarma personeli görevden uzaklaştırıldı. 
 • OLAYLARIN SORUMLUSU ERDOĞAN – MHP lideri Bahçeli, “Sözleri ve fiilleriyle kışkırtıcılık yapan Başbakan’ın, Türkiye’yi hedef alan suikastın azmettiricisi haline geldiğini” söyledi. Bahçeli,”Danıştay cinayeti sonrasındaki senaryonun bir benzerini şimdi de uygulamaya çalışan Başbakan, devlet içindeki çeteleşmeleri araştırmaya, emniyet teşkilatı bünyesinde AKP odaklı cemaat ilişkileri ağını ortaya çıkarmakla başlamalıdır” dedi. CHP lideri Baykal, güvenlik görevlilerinin Samast’ı “kahramanlaştırması’nın altında emniyetteki kadrolaşmanın yattığını dile getirdi. 
 • UNAKITAN YARGISIZ İNFAZI ONAYLADI – Maliye Bakanı Unakıtan, Başbakan Erdoğan’ın kefil olduğu Yasin El Kadı soruşturmasını yapan Maliye Başmüfettişi Hazma Kaçar’ın rapor hazırladığı, emekli eski Teftiş Kurulu Başkanı  Mehmet Tuncer’in de raporları akandan izinsiz savcılığa gönderdiği gerekçesiyle “memuriyetten çıkarılması” için düğmeye bastı. 
 • BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ VURMA ÇABASI – Rum yönetimi, Mısır ve Lübnan ile petrol arama-çıkarma anlaşması yaparak birbiri ile bağlantılı üç aşamalı bir planı uygulamaya koydu. İlk aşamada Türkiye’nin, Rum yönetimini “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak muhatap alması hedeflendi. 
 • DEPREM KONSEYİ KALDIRILDI – Büyük bölümü deprem kuşağında yer alan Türkiye’de Başbakanlık yine tartışmalı bir karara imza attı. Türkiye’nin 1999’da yaşadığı deprem felaketinin ardından Başbakanlık genelgesiyle 2000’de oluşturulan Ulusal Deprem Konseyi lağvedildi. Üyeler karara sert tepki gösterdi. 
 • HÜKÜMET AĞLAMA DUVARI DEĞİLDİR – Eski Cumhurbaşkanı Demirel, “derin devlet var” diyen Erdoğan’ı “Hükümetler ağlama duvarı değildir, çare kurumudur. Eğer çare var da uygulayamıyorsan bir gün durma orada, millete git” sözleriyle eleştirdi. 
 • FRANSA’DA ‘YARATILIŞ’ DEPREMİ – Adnan Oktar’ın, teorilerini savunduğu kitaplarını üniversite ve liselere gönderdiği belirtildi. Fransa Ulusal Eğitim Bakanı Robien’in, öğretim kurumlarından Yaratılış Atlası adlı kitabın öğrencilere dağıtılmamasını istediği ifade edildi. Ulusal Eğitim Başmüfettişliği, Jussieu Fakültesi’nden biyolog Herve Le Guyader’in olayı ayrıntılı olarak incelemesini istedi. 
 • AKP’NİN KADROLAŞMA STRATEJİLERİ – Cumhuriyet tarihindeki hiçbir siyasal iktidarın yapmadığı ölçüde partizanlık yapan AKP’nin 4 yıllık iktidarında, kendi isteğiyle yer değiştirenler hariç, 100 binin üzerinde memur görevden alındı ve görev yeri değiştirildi. Bunlardan 32 bini hak aramak için yargıya başvurdu. Partizan kadrolaşma konusunda sınır tanımayan AKP hükümeti, amacına ulaşmak için kamu kurumları için yeni teşkilat yasaları çıkarmak, vekâletle yönetim, sınavsız olan danışman kadrolarını doldurma, sözleşmeli personel, Türkiye İş Kurumu’nu devre dışı bırakan işçi istihdamı, bakanlık kararnamelerinin başbakanlık tarafından süzgeçten geçirilmesi gibi yöntemler izliyor. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin atamalarda liyakat yerine cemaat ve tarikatlara yakınlık koşulunu aradığını belirterek “Başbakana göre, bir kişinin üst düzey bürokrat olarak atanabilmesi için vücut dilinden ve leb demeden leblebiyi anlaması ve frekansının tutması gerekiyor” dedi. 
 • KOBİ’LERİN REKABET GÜCÜ TEHLİKEDE – TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın hazırladığı imalat sanayi raporu Türkiye’nin “Küçük Orta Boy İşletmeler” (KOBİ)  gerçeğini gözler önüne seriyor. Türkiye’nin ihracatı fason iş yapmaktan ötürü kendi aleyhine dönüyor. KOBİ’ lerin ihracat oranları arttıkça ciro içindeki kârlılık oranları azalıyor. Ayrıca katma değer transferi yaşanıyor. Çoğunlukla fason iş yapan işletmeler “ucuz işgücünü” kullanarak ayakta kalabiliyor. Bu durum ise rekabet gücünün kalıcı olmadığını gösteriyor. 
 • BİRADERE ‘ŞEKER’ ATAMA – Bakan Şener’in ağabeyi Abdullah Şener, Türkşeker yönetimine atandı. Erdemir’ in başkanvekilliği görevine getirilmesi yoğun tepki çeken Abdullah Şener, TRT Genel Müdürlüğü şansı da kalmayınca Türkiye Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı. 
 • TALABANİ: TÜRKİYE’ YE DİRENEMEYİZ – Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye, İran ve Suriye’nin Irak’a saldırma ve sınır kapatma olasılıklarının, bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını imkânsızlaştırdığını söyledi. 
 • OCAKKA TÜFE YÜZDE 1 ARTTI – Enflasyon yeni yıla yükselişle başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1 artarken Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 0.05 oranında geriledi. 

4 Şubat

 

 • DİNK SORUŞTURMASI BAKANLIĞA UZANABİLİR – Büyük boyutlara ulaşan bilgi kirliliği cinayeti magazinleştiriyor. Güvenlik birimleri , Hrant Dink’i vuran tetikçinin Yasin Hayal olduğu iddialarını yalanlıyor. Dink’i vuranın Ogün Samast olduğunun belirlendiğine dikkat çeken yetkililer, olay günü bölgede gözcü ve koruma adı altında Samast’a yardım ettiği ileri sürülen kişiler konusunda henüz saptama yapılamadığının altını çiziyor. Dink suikastında  kamuoyunu yanıltmaya yönelik bilgi kirliliği büyük boyutlara ulaşırken, güvenlik birimleri Tuncel, Hayal ve Samast’ın İstanbul bağlantılarına odaklanıyor. Zanlıların telefon ve internet trafiğini inceleyen uzmanlar, bir yıl öncesine yönelik çalışma yürütüyor. 
 • KURAKLIK ÖNCE EGE’Yİ VURACAK – Küresel ısınmanın ele alındığı ve yaklaşık 500 bilim adamının katkı sunduğu Paris’teki konferansa, Türkiye’den katılan tek Türk  bilim adamı Prof. Zekâi Şen, uluslar arası araştırmaların iklim kuşaklarının 500 km. kuzeye kayacağını gösterdiğini kaydetti. Bunun, başta Ege olmak üzere İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’i etkileyecek kuraklığı beraberinde getireceğini söyleyen Şen, Türkiye’nin iklim değişikliklerine ilişkin ulusal model oluşturması gerektiğini belirtti. 
 • EL KADI’YA KORUMA – Maliye Bakanlığı’nın veri sisteminde 70 ilden usulsüz sorgulama yapıldığı iddiasıyla başlatılmasına karşın  yalnızca Ankara’da, Kaçar’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin görevden alındığı soruşturmada somut delillendirme yapılamazken, soruşturmayı yapan başmüfettişin raporunu geçersiz kılmak ve El Kadı’ya “iade-i itibar” sağlamak için Unakıtan ve Boyalı girişim başlattı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bir dönem yöneticisi olduğu Albaraka’nın ortaklarından olan Yasin El Kadı hakkında rapor hazırlayan Başmüfettiş Hazma Kaçar ile raporları savcılığa gönderen eski Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tuncer’i, BM’nin terör listesindeki El Kadı’yı istihbarat ve güvenlik güçleri nezdinde “yıpratmakla” suçladı. 
 • PETROL ARANMASI SAVAŞ NEDENİ – Rum Yönetimi’nin, petrol şirketleriyle petrol-doğalgaz arama anlaşması yapması sonrasında Ankara’da hukuki değerlendirmeler hız kazandı. Türkiye’nin muhtemel kıta sahanlığı içinde yer alan 5 bölgede Rumların verdiği yetki ile arama yapması, Türkiye için savaş nedeni sayılabilecek. 
 • ORGAN BEKLERKEN ÖLÜYORLAR –  Türkiye, organ bağışında yerinde sayıyor. Donör sayısı ancak yüzlerle ifade edilirken nakil için sırada bekleyenlerin listesi 50 bin kişiye yaklaşıyor. Yalnızca geçen yıl organ bağışı beklerken ölen kişi sayısı 7 bin olurken Avrupa’da ortalama 20 olan, milyon nüfus başına donör sayısı Türkiye’de 1.5’e düşüyor. 
 • PARASI OLANA KARNE – Kent merkezindeki birçok okulda aidat ödemeyen öğrencilere karne verilmediği iddia edildi. 
 • BERDEL’E 34  YIL HAPİS – Diyarbakır’da ilk kez berdel yoluyla evliliğe karşı yasalar işletildi. Savcılık, çocuklarını berdel yöntemiyle evlendiren iki baba hakkında, 34 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. 
 • TÜRKİYE’YE ERMENİ KISKACI – Time’nin Ermeni soykırımı ile ilgili DVD dağıtması Ankara’daki sıkıntıyı en üst noktaya taşıdı. 
 • HALK YERİNE YABANCIYA – AKP, Halk Bankası’nı, danışmanların itirazına karşın blok olarak satıyor. Hükümet, Halk Bankası’nda Ernst&Young, McKinsey yatırım bankalarının ‘Blok satıştan elde edilecek gelir sınırlı kalır, halka arz daha uygun’ görüşlerini gözardı etti. 
 • BARZANİ ANKARA’YI TEHDİT ETTİ – Türkiye’nin Kuzey Irak’a operasyon yapma olasılığından kaygılanan Kürt lider sert çıktı. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı ve KDP lideri Barzani, Türkiye ve İran’ın  olası bir saldırısına karşılık vereceklerini belirtti. Barzani, Kürtlerin de devlet kurma haklarının bulunduğunu, ancak bugünkü koşullarda federalizmin en uygun çözüm olduğunu söyledi. 

 5 şubat

 

 • ·        EMNİYETTE GİZLİ SAVAŞ – Hrant Dink suikastındaki istihbarat ve soruşturma karmaşası tarikat çekişmesini de kapsıyor. Suikast soruşturması, tetikçiden çok çevresinin sosyal ve siyasal ilişkilerine yoğunlaştırılırken bilgi kirliliği, olayın perde arkasındaki unsurları gizlemeye yönelik bilinçli bir strateji olarak değerlendiriliyor. İçişleri kadrolarında Hablemitoğlu suikastı, Cumhuriyet ve Danıştay saldırıları, Rahip Santoro suikastı ve Hrant Dink’in öldürülmesi olaylarında yaşanan istihbarat soruşturma karmaşası güvenlik kurumları arasındaki “koordinasyon sıkıntısı” adı altında örtbas edilen tarikat örgütlenmesini de ifşa ediyor. Soruşturma aşamasında ortaya serilen ilişkiler, deşifre ve karartma operasyonları, başta boş bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü koltuğu olmak üzere İçişleri Bakanlığı kadrolarındaki Nakşi-Fethullahçı çekişmesini de kapsıyor. Çekişmenin bir tarafında Fethullahçı diye bilinen İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, diğer tarafında da Nakşi olarak bilinen İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın “derin devlet” nitelemesiyle aslında bu çatışmaya da gönderme yaptığına dikkat çekiliyor.

 

 • ·        SEÇİMDE 25 YAŞ TARTIŞILIYOR – Seçilme yaşını 25’e indiren yasa değişikliğinin bir erken seçim durumunda uygulanıp uygulanmayacağı tartışılıyor. Anayasa, seçim yasasındaki değişikliklerin 1 yıl içerisinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağını öngörüyor. Ancak Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu, 25 yaş düzenlemesinin seçim sonucunu etkileyecek ya da sistemi değiştirecek bir değişiklik olmadığını, 25 yaş hükmünün olası bir erken seçimde uygulanabileceğini savunuyor.

 

 • ·        ERDOĞAN’IN KOMÜNİZM SAPLANTISI – “Kurban olam ayına yıldızına” sloganıyla milliyetçi propaganda yapan Başbakan, devletçiliği savunanlara çatarak, “Komünizm dünyada tutmadı. Ne getirdi, ne götürdü belli. Ama ülkemizde hâlâ bu zihniyette olanlar, devletçi mantığı savunanlar var” dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak da muhalefete “varsa tavsiyeniz yapın” diye seslendi.

 

 • ·        YABANCI DOKTOR MESAİSİ – Meclis Genel Kurulu, bu hafta yabancı doktorların Türkiye’de çalışabilmelerini öngören yasa tasarısı görüşmeleri için mesai yapacak.

 

 • ·        AKP ŞERİAT ÖZLEMİ İÇİNDE – CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, “Devrim ya kırmızıdır ya yeşil. Ben yeşilden yanayım” diyen AKP Adana Milletvekili Abdullah Çalışkan’ın sözlerinin AKP’nin şeriat özlemi içinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

 

 • ·        DERİN ÇETENİN GÜCÜ YETMEZ – MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Başbakan Tayip Erdoğan’ın devletin gücünü kullanarak MHP’ye siyasi linç ve suçlama kampanyası yürüttüğünü belirterek, “Bu derin çetenin milletimizin iradesini çarpıtmaya gücü yetmeyecektir” dedi.

 

 • ·        TÜRKİYENİN HEDEFİ YOK – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Haftalık Businesweek Türkiye Dergisi’nin son sayısına “Türkiye’nin hedefi yok” sözleriyle kapak oldu. Hisarcıklıoğlu şunları ifade etti: “Somut  bir yol haritası belirlemek lazım. Yeni bir programa ihtiyaç var. Türkiye’nin bir hedefi ve bu hedefe götürecek belli bir stratejisi yok. Strateji yoksa rotanız yok demektir. O zaman rüzgârın önünde savrulursunuz. Mayıs ve haziranda olduğu gibi”

 

 • ·        TÜRKİYE AB’YE ÜYE OLAMAZ – Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin üyeliğini oylamaya koymasını istedi. Alman Focus dergisine demeç veren Gusenbauer, AB’nin Türkiye’nin üyeliğini kaldıramayacağını öne sürdü. “Avusturyalılar bu konuda frene basıyor, çünkü Avrupa’nın bedel ödemesini istemiyor” diyen Gusenbauer, AB’nin henüz anayasa ve finansman sorunlarını bile çözemediğine dikkat çekti. Gusenbauer, kovuşturmaya uğradığı için yurttaşlarının, Avusturya’ya sığınmacı olarak başvurduğu ve bu isteklerinin kabul edildiği bir ülkenin, AB’ye üye olamayacağını belirtti.

 

 6 Şubat

 

 • SORUŞTURMAYA TARİKATÇI ENGEL – Dink suikastında uzmanlar  ‘tepeye’ ulaşamıyor. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink suikastında tutukluların sayısının 8’e ulaşması, eylemin ardında “örgütlü bir güç” olduğu iddialarına ağırlık kazandırırken, güvenlik birimlerince derlenen son bilgilerde, cinayetin azmettiricisi olarak Erhan Tuncel’in adı netleşiyor. Polis muhbiri olduğu açıklanan Erhan Tuncel’i eyleme kimin yönlendirdiği konusu ise “idari ve siyasi ilişkiler de gözetilerek” derinlemesini araştırılıyor. Araştırmada, Tuncel’in polis- muhbir işbirliğindeki ilişkisinin içeriği ve çerçevesi de biçimde inceleniyor. Ancak soruşturmayı yürüten ekiplerin bazı unsurların engeliyle karşılaştığı hatta gerekli desteği almadığı yönünde iddialar bulunuyor. Güvenlik kurumlarındaki tarikatçı örgütlenmenin payı da ima ediliyor! 
 • LAİKLİĞİN TANIMI BELLİ – Sezer, Arınç ve Erdoğan’ın yeniden tanımlama ve yorum arayışlarına tepki gösterdi: Laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 70. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer, laikliğin, dinin devlet işlerine, politikaya ve toplumsal yaşama kesinlikle karıştırılamayacağı, devletin sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal temel düzeninin de dine dayandırılamayacağı düzenin adı olduğunu vurgulayarak “Anayasada laikliğin açıkça tanımı yapılmışken laikliğin tanımlamaya çalışmanın hiçbir geçerliliği olamaz” dedi. TBMM Başkanı Arınç ise Atatürk’ün adına bile yer vermediği mesajında laikliği, “dini inanç özgürlüğü” olarak yorumladı. Başbakan Erdoğan da laikliği ayrıştırıcı değil, birleştirici bir ilke olarak yaşatıp gelecek kuşaklara taşımanın, millet olarak çok önemli sorumluluk olduğunu belirtti. Erdoğan, “Bunun için Cumhuriyet değerlerimiz gibi, laiklik ilkesini de her türlü gündelik siyasi tartışmaların üstünde tutmaya büyük özen ve dikkat göstermeliyiz” dedi. 
 • TBMM’DE HIRSIZLIK – Meclis kafeteryasındaki Lösemili Çocuklar Vakfı’na ait yardım kutusundaki paralar çalındı. Kimliği belirsiz kişiler, hafta sonu TBMM ziyaretçilerinin alındığı bölümde bulunan kafeteryanın camını kırarak içeri girdi. Kafeteryanın kasasını zorlayan ancak açamayan şahıslar, kasanın yanında bulunan LÖSEV’e ait bağış kutusundaki parayı çaldı. 
 • ‘İLKÖĞRETİM MATEMATİK PROGRAMI HATALARLA DOLU’ – İlköğretim öğrencilerine yönelik uygulanan matematik programının önemli hatalar içerdiği, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ücretsiz olarak dağıtılan kitapların da yazım yanlışlarıyla dolu olduğu bildirildi. Programda konulara ayrılan sürelerin yetersiz kaldığı, anlatım sırasının belirsizlik taşıdığı ve çocukları işlemleri kavramadan uzaklaştırdığı kaydedildi. 
 • ‘OLUMSUZLUKLARIN SORUMLUSU AKP’ – Eğitim – Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, eğitim sistemindeki olumsuzlukların sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu söyledi. Boğa, “AKP’nin iktidara geldiği 2002’de MEB bütçesinin yüzde 17.18’i yatırımlara ayrılırken 4 yıllık süreçte bu pay sürekli azalmış ve 2006’da 2002’deki rakamın yarısının da altına düşmüştür. Sadece son dört yılın rakamlarına bakıldığında, AKP eliyle eğitim yatırımlarının nasıl bitirilme noktasına getirildiğini görmek mümkündür” dedi. 
 • SAĞLIKTA ÇÖKÜŞE DEVAM – Tıp eğitiminde Türkiye’yi yakalayamamış pek çok ülkeden ucuz işgücü geleceği vurgulanıyor. Tıp çevreleri, Sağlık Bakanlığı’nın yaşama geçirmek istediği ‘ithal doktor uygulamasına tepki göstererek, “Türkiye niteliksiz hekimlerle dolacak” uyarısında bulunuyor. 
 • ÇİFTÇİNİN TOKADI – Önce Fiskobirlik ardından da esnaf odalarını ele geçirmek için devletin tüm olanak ve baskılarını kullanan ancak bunda başarılı olamayan AKP, 30 Temmuz’daki büyük fındık mitinginin rövanşını almak için Ordu, Giresun, Amasya Ziraat Odalarının seçimlerine de müdahale etti, ancak bunda da büyük hezimete uğradı. 
 • KREDİ KARTI AİDATI HAKSIZ – Hakem Heyeti’nin incelemesi üzerine 30 YTL’lik kredi kartı aidatı tüketiciye iade edildi. Bakanların yıllık üyelik aidatı, kart bedeli ve hesap işletim ücretleri adı altında tüketicilerden aldığı ücretler, Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararıyla frenlendi. 
 • ENFLASYONU ZERZEVAT YÜKSELTMİŞ! – Merkez Bankası’na göre, olumsuz hava koşulları ve artan ihracat olanakları artışla belirleyici oldu. Haberleşme grubunda yapılan zamların martta belirgin bir artışa yol açacağı uyarısında bulunan Merkez Bankası, 2006 ocak ayı fiyat gelişmelerindeki yüzde 4.44 oranındaki gıda ve alkolsüz içecekler grubu enflasyonundaki yaklaşık 3.1 puanın sebzedeki artıştan kaynaklandığına dikkat çekti. 
 • ZENGİN VE FAKİR UÇURUMU 40 BİN KAT – Dünyada 1 milyar insan günde 1 dolara geçinirken, zenginler, aşırı yoksul 1 milyar insandan 38 bin 486 kat fazla gelir elde ediyor. Türkiye nüfusunun yüzde 5’lik dilimler halinde gelir dağılımına bakıldığında ise yüzde 5’lik zengin kesim ile yüzde 5’lik yoksul kesim arasındaki gelir farkının 2003’te 23.8, 2004’te 24.2 ve 2005 yılında 21.3 kat olduğunu söyledi. 
 • TÜRK KADINI AVRUPA’DA İLERİDE – Yapılan araştırmada Türk kadını kendisine dair klişelerin çok ilerisinde olduğunu gösterdi. 
 • AFRODİSYAS MÜZESİ’NDE SOYGUN – Aydın’ın Karacasu ilçesinde Afrodisyas Müzesi’nden 144 adet altın, birde gümüş sikke çalındı. 

 7 Şubat

 

 • TELEFON KARARTMASI – Eylemin azmettiricisi Yasin Hayal 7 aydır cep telefonu kullanmıyor. Peki Dink’in katil zanlısı Ogün Samast, suikast öncesinde ankesörlü telefondan arayarak “Daraldım, içeri girip üç beş gazeteci öldüreyim” dediğinde Hayal’in elinde nasıl bir telefon bulunduğu hâlâ belirlenemedi. Samast cezaevine giderken montunun astarında bulunan iki SIM kartın hem Samsun’da hem de İstanbul’daki sorgulamada nasıl ortaya çıkarılamadığı da açıklanmıyor. Samast’ın üzerinde bulunan SIM kartının da değiştirildiği iddia ediliyor. Suikastın perde arkasına ulaşılmasını engellemek isteyenlerin, eylemcilerin çevresinde dikkat çekici ve henüz saptanamayan haberleşme taktikleri kullandıklar anlaşılıyor. “Birileri”, tetikçi ve kilit ismin telefonlarına müdahale hem örgütün lojistik hattını kesmiş hem de eylemin hafızasını sabote etmiş oluyor. 
 • SEZER PETROLÜ VERMEDİ – Cumhurbaşkanı, ‘ulusal çıkarlara ters’ diyerek yasayı veto etti. Türk Petrol Yasası’nı kısmen veto ederek 2, 4, 19 ve geçici 1. maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM’ye iade eden Cumhurbaşkanı Sezer, iade gerekçesinde petrol ve doğalgaz arama haklarının tümüyle yabancılara devrinin ulusal güvenlik açısından getirdiği risklere dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Türkiye’ye uygulanan ambargoyu anımsattı. Petrol, dünyanın stratejik değere sahip en önemli ürünlerinden biri olduğunu ve dünyadaki tüm anlaşmazlıklar ve savaşların enerji kaynaklarına egemen olabilmek için çıktığını belirten Sezer, yasada Türkiye’de üretilen petrol ve doğalgazın bir bölümünün, ulusal güvenlik ve ulusal çıkarlar gereği ülke gereksinimi için ayrılmasını zorunlu kılan bir kurala yer verilmemesinin eleştirdi.
 • ERDOĞAN TÜRBAN YASAĞINI ELEŞTİRDİ – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in laiklikle ilgili açıklamalarına tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasanın gerekçesindeki laiklik tanımını benimsediklerini yinelerken “Hukuk devleti olmak başka, yasa devleti olmak başka şeydir. Aslolan, insanların hukukunu korumaktır” diyerek türban yasağını eleştirdi. Başbakan, devlet içinde çeteleşme olarak tanımladığı derin devlet konusunda ise geçmiş hükümetleri suçlamayı sürdürdü. 
 • ‘ERDOĞAN PATALOJİK HASTA’ – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın Türk milliyetçiliğini hedef alan saldırılarının ağırlaşarak ve seviye kaybederek sürdüğünü kaydetti ve “Türk milliyetçiliği düşmanlığının AKP’nin seçim kampanyasının ana teması ve taşıyıcı olacağı anlaşılmıştır” dedi. Bahçeli Başbakan Erdoğan için, “ruh hali klinik tablo, kangren haline gelen patolojik hasta” nitelemelerinde bulundu. Bahçeli terör örgütü PKK ve İmralı’daki elebaşı cani ile ‘teşhis ve ağız birliği’ içine girmiştir” dedi. 
 • BELEDİYE BİR TÜRLÜ YIKAMIYOR – Acaristanbul’un yıkımıyla ilgili 15 gündür karar veremeyen Beykoz Belediyesi Encümeni’nin 3. toplantısından da sonuç çıkmadı. Encümenin, 138 villaya ilişkin kararını cuma açıklaması bekleniyor. 7 kişilik encümenden 1 üyenin sağlık nedeniyle rapor alarak mazeret bildirdiği, diğer 6 üyenin katıldığı encümen toplantısı dün sabah saatlerinde başladı ve akşama dek sürdü. 
 • MENZİL’DE ‘ŞİFA’ ARADI – Sanayi Bakanlığı bünyesinde “ulusal strateji politikalarını” geliştirme görevini üstlenen Strateji Geliştirme Başkanı Muharrem Coşkuner’in, eşinin “ruhsal” sorunlarına şifayı Adıyaman’ın Menzil köyündeki “şıh” da aradığı ortaya çıktı. Coşkuner, müfettişlere verdiği ifadesinde. “Eşim, hocanın hanımına problemini söylediğini anlattı. 1-2 gün kalması gerektiğini söyledi. Ordaki evde hanımım 2 gün kaldı. Bende camide elbiselerimle yattım” dedi. 
 • TÖREYE KURBAN EDİLEN KADINLAR – Türkiye’nin kanayan yaralarından töre cinayetleri gündemdeki yerini korurken uzmanlar ilginç bilgiler veriyor. Ülkemizde töre cinayetlerinin en çok işlendiği kentlerin Gaziantep, Diyarbakır, Kastamonu, Artvin, Denizli, Hatay ve Bilecik olduğunu belirten Prof. Dr. Şirin, “Bölgeler bazında cinayetlerin dağılımına baktığımızda, Güneydoğu ile Ege’nin töre cinayetleri yoğunluğu açısından öne çıkması dikkat çekicidir” diye konuştu. 
 • ‘ELİNİ EMNİYETTEN ÇEK’ – Başbakan Erdoğan’ın derin devletin arkasına saklanarak kadrolaşmanın, kuşatmanın aczini, beceriksizliğini kimseye kabul ettiremeyeceğini söyleyen Baykal, “Ortada senin atadığın insanların himayesinde orada yeşertilmekte olan bir çete var. Siyasi sorumlu sensin, Başbakan ayağa kalk, hukuki ve siyasi sorumlusu sensin bu işin. Sen ırkçıları, kafatasçıları bırak da görevini yap. Elini çek emniyet teşkilatından” dedi. 
 • DEVLETE DÜŞMANLIĞIN ÖNÜNÜ AÇTIN – Erkan Mumcu, dini siyasete alet etmeyi alışkanlık haline getirenlerin laikliğin “dinsizlik ve din düşmanlığı” demek olduğu yargısına varacak kadar insanlara zehirli, karanlık, yanlış fikirler ve korkular enjekte ettiklerini söyledi. 
 • İSTANBUL’UN YANGIN KÂBUSU – Prof. Dr. Kılıç, İstanbul’un, Avrupa’nın yangın tehlikesi ile en fazla iç içe yaşayan metropolü olduğunu belirterek “İtfaiye kente uygun biçimde yeniden yapılanmalıdır” dedi. 
 • DAHA GENİŞ BİR SALGININ İLK BELİRTİSİ – Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Psikiyatri, Türk Nöropsikiyatri, Türk Psikologlar, Çocuk ve Gençlik ruh sağlığı ile Türkiye Sinir ve Ruh Sağlığı dernekleri tarafından yapılan açıklamada, şiddeti özendiren, yücelten bir ortamda yetişen çocukların şiddete yönelme olasılığının artığı vurgulandı. 
 • HAKSIZ İTHALAT ÖNLENMELİ – Tekstil İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Narin Mısır’a yatırıma karşı. “Türkiye’de yatırımları artırabilirsek önümüz açık” diyen Halit Narin, Dahil İşleme Rejimi’nin avantajlarından yaralanarak haksız ithalata kapı açan “bir avuç azınlık ve gayri ciddi sivil toplum örgütlerinin” tekstil sektörünün geleceği ile oynadığını ileri sürdü. 
 • PEMBE TABLOYU MERKEZ KARARTTI – Merkez Bankası verileri, AKP’nin ekonomide çizdiği tablonun gerçekdışlığını ortaya koydu. AKP iktidarı döneminde protesto edilen senet tutarı 4 kat artarak 4 milyar 55 milyon YTL’ye ulaşırken, 262 bin kişi bireysel ve kredi kartı borcunu ödeyemedi. Mahkemelerce bildirilen çek yasaklısı sayısı 11 kat arttı.         

8 Şubat

 

 • ·        ULUSAL ÇIKAR UYARISI – Cumhurbaşkanı Sezer’in kısmen veto ettiği yasanın Türkiye’de petrol bulunmasını kolaylaştırmaktan çok petrol faaliyeti yürüten şirketlerin çok daha fazla kazanç sağlamalarını mümkün kılma amacına yönelik olduğunu belirten CHP lideri Baykal, “Eğer hükümet ısrarlı olmaya devam ederse, bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne elbette götüreceğiz ve bütün gücümüzle bu konuda mücadelemizi vereceğiz” dedi. Yasaya sivil toplum örgütleri ve uzmanlar da tepkili.  Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mete Topgüder, Sezer’in veto etmediği diğer maddelerin de  ülke ve toplum çıkarlarına aykırı olduğunu belirterek, yasanın tümüne bakmak gerektiğini söyledi. Eski Devlet Bakanı ve petrol uzmanı Hikmet Uluğbay da “Meclis yasayı aynen iade ederse, ciddi hata olur” uyarısında bulundu. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 2002 yılında su kuyusu açmak için çalışma başlatan Devlet Su İşleri (DSİ) tesadüfen bir tür gaza ulaştı. Üniversite yönetimi, kurduğu entegre tesisle gazı üniversitenin ısınma sisteminin tümünde kullanmaya başladı.Ancak  kuyu, tüm Trakya’daki petrol arama, işletme ruhsatını elinde bulunduran Amerikan şirketinin devreye girmesiyle kapatıldı.

 

 • ·        HAYAL: BENİ ERHAN TUNCEL AZMETTİRDİ – Hırant Dink suikastının azmettiricisi suçlamasıyla tutuklanan Yasin Hayal, “ağabey” Erhan Tuncel’in polis muhbiri olduğunu öğrenince yeniden ifade vererek hem suikasta hem de kendisinin gerçekleştirdiği McDonald’s’ın bombalanması olayında azmettiricinin Erhan Tuncel olduğunu söyledi. Savcılara 6 saat ifade veren Hayal’in, Dink cinayetinin yaklaşık bir yıldır Tuncel tarafından planlandığını söylediği, Türklüğe hakaret eden bir kişi olarak tanıttığı Dink’in  öldürülmesini istediğini ifade ettiği belirtildi.

 

 • ·        VAKİT’ÇİLERİN HESAP VAKTİ – Danıştay 2.Dairesi üyelerini terör örgütlerine hedef göstermekle suçlanan, Anadolu’da  Vakit gazetesi sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı işleri Müdürü Harun Aksoy hakkında Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yakalama emri çıkarıldı. Vakit’in yayınlarından sonra Danıştay’da toplantı basan Alparslan Aslan adlı saldırgan “Allah’ın askeriyiz, elçisiyiz.Türban davası yüzünden cezalandırılacaksınız” diyerek üyelere kurşun yağdırmış, başına kurşun isabet eden  üye Mustafa Yücel Özbilgin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

 

 • ·        GÜLEN’DEN KONFERANS – Fethullah Gülen cemaati İngiltere’de bir uluslar arası konferans düzenledi. Konferansta “Gülen hareketinin, Müslüman dünyasının girdiği siyasi ve sosyolojik değişim ve geçiş sürecine geçmiş, bugün ve gelecekteki potansiyel etkilerinin ortaya çıkarılacağı” belirtildi. Bu süreçte Gülen’in dini yeniden yorumlamasının da ele alınacağı konferansta ayrıca Doğu-Batı ilişkileriyle ilgili projeler sunulacağı bildirildi.

 

 • ·        AİLE YERİNE SİLAHA SARILIYORLAR – Televizyondaki yapımların, karı-koca, anne-çocuk, baba-çocuk, kardeşler, arkadaşlar arasındaki ilişkileri bir olumsuzluklar demeti halinde sunduğunu belirten Sosyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Birsen Gökçe, “Gördüğü kişilerin yaşamlarına imrenme, kendi yaşamlarına uyarlama isteği açığa çıktı. Basındaki kimi fotoğraflar, pornografik unsurlar unsurlar da gençlerin gelişimini olumsuz etkiler” diye konuştu..

 

 • ·        MEB ŞEYH SAİT’İ GÖRMEDİ – Ortaöğretim 3. sınıflarda okutulan ders kitabından Şeyh Sait’in tarikat şeyhi olduğu şeklindeki ifade çıkarıldı.

 

 • ·        15 YENİ REKTÖR ATAMASINA İPTAL – Sezer’in yargıya götürdüğü yasaya Anayasa Mahkemesi’nden izin çıkmadı. Kararın ardından yeni rektör atamaları, aksine bir düzenleme olmazsa 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası’na göre yapılacak. Buna göre öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

 

 • ·        ERDOĞAN SAHTE MİLLİYETÇİ – Ulusal bütünlüğün büyük tehdit altında olduğunu söyleyen Zeki Sezer, “Devletin kurumları ve kadroları tel tel dökülüyor. Yansız çalışmak durumunda olan kurumlara, politikayı sokarsanız bu sonuçların çıkmasını sağlarsınız” diye konuştu.

 

 • ·        DİSK: ASIL GÜNDEM YOKSULLUK – Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genişletilmiş  Başkanlar Kurulu, Türkiye’nin gerçek gündeminin, gelir dağılımındaki adaletsizlik, bölgesel eşitsizlikler, yoksulluk ve yoksulun olduğunu bildirdi.

 

 9 Şubat

 

 • ·        ŞU AN 5 KİŞİ DAHA ÖLDÜ – Bugün 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü…  Her yıl milyonlarca kişi sigaranın zararlı etkileri nedeniyle ölüyor. Sigarayla Savaşanlar Vakfı Genel Koordinatörü Ve Ankara Bölge Temsilcisi Tandoğan Müftüoğlu, dünyada her yıl 4 milyon kişinin sigara içtiği için yaşamını yitirdiğine işaret ederek “Türkiye’de 7-11 yaş grubundaki ilkokul öğrencilerinin de yüzde 11.7’si sigara içiyor. En korkutucusu da ilkokul öğrencilerinin yüzde 95’inin yabancı sigara markalarını tanıması” dedi.

 

 • BAŞBAKAN’IN CEZAİ SORUMLULUĞU GÜNDEMDE – CHP Lideri Baykal, Hrant Dink cinayetinde üçüncü perdenin de aydınlanmaya başladığını belirterek zanlı Samast’ı yönlendiren Yasin Hayal’in, azmettiricinin polis muhbiri Erhan Tuncel olduğu iddiasının doğrulanması durumunda emniyet ve siyasetçi sorumluluğunun netleşeceğini söyledi. Baykal, “O zaman hiç tereddütsüz hükümetin, İçişleri Bakanlığı’nın, Başbakan’ın çok ağır bir cezai sorumluluğu gündeme gelir. Böyle bir durumda olay üç-beş bürokratın sorumluluğuna yüklenemez” dedi. 
 • ERDOĞAN’DAN BASINA UTANÇ VERİCİ TEKLİF – Hürriyet gazetesi yazarı Çölaşan’ın yazılarına hükümet baskısıyla müdahale edildiğine ilişkin haberleri anımsatarak iktidara çok sert eleştiriler yönelten Baykal, Almanya’da Hitler’in bu tür yöntemlerle iktidarını diktatörleştirdiğine dikkat çekti. Abdülhamit döneminin adının çıktığını, Demokrat Parti döneminde bile bu kadar ileri gidilmediğini söyleyen Baykal, hükümetin baskılarını “tatsız, utanç verici, iğrenç, ahlaksız teklif” gibi ifadelerle eleştirdi. 
 • AB BİLE ‘ÖNCE EGEMENLİK’  DİYOR – Hükümetin AB’ye uyum gerekçesiyle çıkardığı Türk Petrol Yasası’nın, AB mevzuat ve uygulamalarıyla bağdaşmadığı ortaya çıktı. Türkiye’de “memleket ihtiyacı” kaldırılırken AB 90 günlük stok tutulmasını istiyor. Türkiye sınırsız ruhsatla tekel ortamı yaratırken AB rekabetin tahsisini öngörüyor. Yasa, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın  özelleştirilmesinin önünü açarken AB’de etkin kamu petrol şirketlerinin özelleştirilmesi erteleniyor. 
 • ANADOLU KURUYACAK – Londra Üniversitesi’ne bağlı  bir çalışma biriminin tahminlerine göre bahar aylarında Türkiye’nin batı kesiminde “az” düzeyde seyredecek olan kuraklık, İç Anadolu’da “orta” düzeyde görülecek. 2007 yazında ise batı ve İstanbul’un da içinde bulunduğu kuzeybatı kesimlerinde kuraklık “had safhada” yaşanacak. İç Anadolu’da kuraklık “az-orta” Doğu Anadolu’da ise “orta-şiddetli” düzeyde yaşanacak. Uluslar arası raporlara ve bilim adamlarının uyarılarına karşın Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de bir kuraklık tehlikesi bulunmadığında ısrar ediyor. 
 • VAKİT’İN ASPARAGASI YANILTTI – Dinci Vakit gazetesinin “Devlet üniversitelerinde yolsuzluk yapıldığı ve YÖK’ün de sorumlular hakkında soruşturmaya izin vermediği” yönündeki haberi yalan çıktı. Bu haberi YÖK’ü eleştirmek için fırsat olarak gören Başbakan Recep Tayip Erdoğan kurula çattı. Ancak Kamu İhale Kurumu’nun üniversitelerle ilgili hiçbir özel incelemesinin olmadığı ortaya çıktı. 
 • ORMANLAR RAHAT BİR NEFES ALACAK – Danıştay 6. Dairesi’nin orman alanlarının turizm tahsisiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı Antalya’da Fettah Tamince’ye tahsis edilen Lara Temalı Parkı da  kapsıyor. Lara’nın tahsisine karşı uzun süredir mücadele verin demokratik kitle örgütleri, Turizmi Teşvik Yasası’nın birçok maddesinin anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekiyor. 
 • GELECEKTE İÇECEK SU KALMAYACAK – Türkiye’de mevcut su kaynaklarının kuraklık, çölleşme gibi doğal nedenlerin yanında yanlış arazi kullanımı, bilinçsiz gübreleme, kimyasal ilaçlar, evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmadan akarsulara verilmesi gibi nedenlerle kirletilmesinin gelecek için büyük tehdit oluşturduğu bildirildi. 
 • DEĞİŞİKLİK EGEMENLİKTEN TAVİZ OLUR – TCK’nin 301. maddesinin ifade özgürlüğüne engel olmadığını savunan CHP’li Orhan Eraslan, Dink cinayetinin sorumlusunun bu yasa maddesi olarak gösterilmesinin egemenlik hakkının kullanılmasına müdahale olduğunu ileri sürdü. 

10 Şubat

 

 • BRİTİSH PETROL YASASI – AKP hükümetinin Meclis’ten geçirdiği  yeni Türk Petrol Yasası’nın, İngiliz petrol şirketi BP’nin istekleri doğrultusunda şekillendiği ortaya çıktı. BP, Karadeniz’deki petrol faaliyetleri için devlet hissesinin yüzde 5’in altına indirilmesini istedi Bu istek şirketin belirlediği şablona göre gerçekleştirildi. BP’nin 14 yıl önce yapılmasını istediği değişiklikler, aradan geçen 10 hükümet tarafından yasalaştırılmazken Erdoğan Başbakanlığındaki AKP iktidarı tarafından Meclis’ten geçirilen yasada ve söz konusu “istemlerin çok daha fazlasının karşılandığı” dikkat çekiyor. 
 • EMNİYET  HRANT DİNK OLAYINA BULAŞMIŞTIR – Deniz Baykal,Hrant Dink cinayetinde soruşturmayı bırakıp derin devlet tartışmalarına girmenin “gevezelik” olduğunu da söyledi. Emniyetin “olaya bulaştığını” kaydeden Baykal, basına sızan kasetlerle ilgili olarak da, “Çocuk sanki bir kahraman…Demek ki emniyete hâkim olan ruh yapılan işi çok meşru, yapanı kahraman olarak gören bir anlayış içinde” açıklamasını yaptı. Baykal, gazeteci Hrant Dink cinayetinden ve sonrasındaki gelişmelerden hükümetin ve emniyet birimlerinin sorumlu olduğunu belirterek “Dink cinayeti Emniyet’in MR’ını çekmiştir. Bıçağı alıp ameliyat etmek şart hale gelmiştir” diye konuştu. “Siz hiç jandarmanın Emniyet’i  suçladığını duydunuz mu” diye soran Baykal, “Ben hiç duymadım” yanıtını verdi. 
 • CİNAYETTE BBP İZLERİ ARAŞTIRILIYOR – Hrant Dink’in öldürülmesini azmettirdiği gerekçesiyle tutuklanan Yasin Hayal’in, Erhan Tuncel’in muhbir olduğunu öğrenince ifadesini değiştirmesi, soruşturmayı başka boyutlara taşıdı. Hayal’in cezaevindeyken Büyük Birlik Partisi yöneticilerinden para yardımı aldığını açıklaması, cinayet zanlılarının BBP tarafından korunduklarını ortaya çıkardı. Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, Hayal’e, McDonald’s bombalamasının ardından cezaevinde bulunduğu sırada para yardımı yaptığını doğruladı. 
 • ANKETLERDE ERDOĞAN YOK – Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşıldıkça adaylarla ilgili kamuoyu anketleri de basına yansımaya başladı. Selçuk Üniversitesi’nin 43 ilde gerçekleştirdiği ankette, “Başbakan Erdoğan  Köşk’e çıksın mı?” sorusuna yüzde 56  “hayır” yüzde 39 ise “evet” yanıtı verildi. Türk Bilgi Araştırma ve Danışmanlık şirketinin gerçekleştirdiği ankete göre ise halkın yüzde 71.28’i, Erdoğan için, “Kesinlikle cumhurbaşkanı olmamalı” dedi. 
 • ATATÜRK BU KENTİN ÇOCUĞU – Selanik’te İl Meclis toplantısında Atatürk’ün onurlandırılması gerektiğini söyleyen meclis üyesi şaşkınlığa neden oldu. 
 • ÇÖLLEŞME KAPIDA – TEMA Vakfı Genel Müdürü Dr. Uygar Özemsi, Ege ve Akdeniz bölgelerini vuracak ciddi bir kuraklık tehdidinin söz konusu olduğunun altını çizerek hükümet kanadının ciddi adımlar atması gerektiğini belirtti. 
 • MISIR’A DEĞİL MASAYA – Devlet Bakanı Tüzmen ve TİM tarafından tehlikeli adımlar atıldığını söyleyen Çelebi hükümete çağrıda bulundu. Görevi Türkiye’de üretilen ürünleri tanıtmak olan bakanın, istihdam sağlayan şirketleri Mısır’a taşımaya çalıştığını hatırlatan Disk Başkanı Süleyman Çelebi, bunun daha fazla kâr için ülkede kitlesel işsizliğe neden olacağını vurguladı. 

11 Şubat

 

 • 39 SANİYEDE BİR SUÇ İŞLENİYOR – Türkiye’de 2006 yılında suç olaylarında dikkat çekici bir artış yaşandığı, geçen yıl bir gün içinde işlenen suç sayısının bir önceki yıla göre yüzde 64 oranında arttığı bildirildi. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2006 yılı Ocak-Eylül aylarında Türkiye geneli polis sorumluluk alanında meydana gelen şahsa ve mala karşı işlenen asayiş olaylarından yaptığı hesaplamaya göre, geçen yıl her 39 saniyede bir suç işlendi. Geçen yılın 9 ayında 94 bin 226 yaralama ve darp, 1610 kasten adam öldürme vakası kayda geçti. Bir başka deyişle , 4 dakikada bir yaralama ve darp, 4 saatte de bir cinayet işlendi. ATO Başkanı Sinan Aygün, 2006 yılının 9 aylık suç rakamlarının 2005 yılının tamamının rakamlarını geride bırakmasının endişe verici olduğunu belirterek, “Milenyum Türkiyesi’ nde, en çarpıcı rekoru, kıra kıra suç sayısında kırdık. İşte Hrant Dink suikastını ortaya çıkaran ortam, bu suç kokan ortamdır” dedi. 
 • 565 KİLO EROİN ELE GEÇİRİLDİ – Kapıkule’de TIR gümrük sahasında bir TIR’ın içinde 42 adet pizza karton kutusuna konmuş halde 565 kilogram eroin ele geçirildi. 14 kişi gözaltına alınırken eroinin piyasa değerinin yaklaşık 28 milyon dolar  olduğu belirtildi. Devlet Bakanı Tüzmen, ele geçirilen eroinlerin Cumhuriyet tarihinin “tek partide en yüksek miktardaki eroini” olduğunu açıkladı. Hollanda’ya gönderilmek istenen uyuşturucuyla PKK bağlantısının olabileceği ileri sürüldü. 
 • YASA, SOYKIRIM DESTEKCİSİNE JEST –  Jeofizik Mühendisleri Odası Yazman Üyesi Dündar Çağan, Petrol Yasası’nın aynen geçirilmesi durumunda devletin Türkiye’deki petrol ve doğalgaz üretiminden alacağı hissesinin 170 milyon YTL’den 52 milyon YTL’ye düşeceğini bildirdi. Yasayla yabancılara yılda 62.5 milyon YTL katkı sağlanacak. Bunun büyük bölümü, sözde Ermeni soykırımını destekleyen Fransa ve ABD’nin şirketlerine gidecek. 
 • DİYANET’TEN CAMİLERE GÖZALTI – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, camilerdeki din görevlilerinin yalnızca yüzde 6’sının ilahiyat fakültesi mezunu olduğunu belirterek bu oranın mutlaka yükseltilmesi gerektiğini söyledi. İsteyenin istediği yerde cami yapar hale geldiğini belirten Bardakoğlu, “Biz bir yerde cami olduğundan bizden kadro istenince haberdar oluyoruz” dedi. Bardakoğlu, yeni teşkilat yasasıyla, camilerin plan ve inşa sürecinde devrede olacaklarını söyledi. 
 • AKP ALEVİLERİ YOK SAYDI – Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, AKP hükümetinin bugüne kadar Alevileri en fazla aşağılayan, hakaret eden ve yok sayan hükümet olduğunu dile getirdi. 
 • OKULLARDA ÖĞRETMENE SAYGI YOK – Eğitim-Sen’in, Türkiye genelindeki 250 okulda, 650 eğitimciyle görüşerek gerçekleştirdiği “şiddet olaylarına” yönelik araştırmasından çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre her iki okuldan birinde sopalı, bıçaklı ve silahlı kavgalar yaşanıyor. 

12 Şubat

 

 • VERGİ İADE OYUNU – Hükümetin “fiş toplama eziyeti sona erecek” sloganıyla hazırladığı vergi tasarısı yasalaşırsa 2007 yılında çalışanların 3.4 milyar YTL’sine hükümet el koymuş olacak. “En az geçim indirimi” sistemi 2008’de yürürlüğe gireceği için kişi başı ortalama kayıp 321 YTL’yi bulacak. 
 • SAVAŞ KÜLTÜRÜ YOĞUNLAŞIYOR –  Alman Der Spiegel dergisi, “Öldürücü Milliyetçilik” başlığı ile yayımladığı uzun bir haber analizinde Türkiye’de eleştirisel bir tavır takınan yazar ve gazetecileri hedef alan “savaş kültürü” nün yoğunlaştığını öne sürdü. Orhan Pamuk gibi birçok “liberal” in tehdit altında olduğunu savunan dergi, Türk hükümetinin “gerici hissiyat” a karşı koymak için “pek bir şey” yapmadığını iddia etti. 
 • BAKANLIK ÖĞRETMENİ DELİRTTİ – Mağdur Öğretmenler ve Eğitim Emekçileri Derneği üyesi öğretmenler, Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray’a kadar “Bizi bakanlık delirtti”, “Kadrolu atama istiyoruz” sloganlarıyla yürüyerek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamaların yapılmamasını protesto ettiler. 
 • HEDEF MUSUL’DA GARANTÖRLÜK – Kerkük konusundaki girişimlerinden şu ana kadar bir sonuç alamayan Ankara, son kozunu hazırladı. Türkiye, yeni Irak planı doğrultusunda 1926 tarihli Ankara Antlaşması ile Irak’ın Kuzeyi’nde sağlanan garantörlük hakkını uluslar arası platformda masaya koymaya çalışıyor. İngilizlerle görüşmeler yapıldığı, Gül’ün de ABD temaslarında konuyu gündeme getirdiği bildiriliyor, Antlaşma Türkiye’ye Musul ve çevresindeki Kerkük, Süleymaniye, Tel Afer, Erbil ve Dohuk’u da içine alan 90 bin kilometrekarelik alana, dirliğin bozulması durumunda soydaşlarını korumak amacıyla müdahale hakkı veriyor. Türkiye, Kuzey  Irak’ta bir Kürt federasyonu kurulmasıyla bu hakkın doğduğunu savunuyor. 
 • AKP’DEN  KÖŞK İÇİN DEDİĞİM DEDİK – TBMM Başkanı Bülent Arınç, yeni cumhurbaşkanını Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubunun belirleyeceğini belirterek “Meclis dışından birisi olmayacak. İçerden olacak, milletvekili olacak ve AKP’den olacak” dedi. 
 • PAPADOPULOS MEYDAN OKUDU – Kıbrıs Rum yönetimi lideri, Akdeniz’de petrol aranması konusundaki tartışmaların Rum kesiminin egemenlik haklarının ipotek altına alınması anlamına geleceğini öne sürerek Türk tarafının hak iddia etmesini “tahrik” olarak nitelendirdi. 
 • DOĞURGANLIK HIZI AZALIYOR – Türkiye nüfus ve sağlık araştırmasının 2003 yılı sonuçlarına göre, toplam doğurganlık hızında düşme, gebeliği önleyici yöntem kullanım oranında ise artma olduğu bildirildi. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye’nin 1978 yılında 4.3 olan kadın başına toplam doğurganlık hızının 25 yılda 2.2’ye, bebek ölüm hızının binde 58.8’den 28.7’ye gerilediğini açıkladı. 
 • ÖZGÜR EKONOMİDE SINIFTA KALDIK – Türkiye’de çalışma özgürlüğünün baskı altında olduğu ve vergi yükünün çok ağır olduğu belirtilen Dünya Ekonomik Özgürlük Endeksi’nin 2007 sıralamasında, Türkiye ekonomik özgürlükte 157 ülke arasında 83. olabildi. 
 • TÜRKİYE BÜYÜDÜ TARIM KÜÇÜLDÜ –  Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, son bir yılda tarım kesimindeki istihdamın yaklaşık 1.5 milyon azaldığını ifade ederek “Tarımsal büyüme 2006’nın üçüncü çeyreğinde yüzde eksi 2 olmuş, yani tarım küçülmüştür” diye konuştu. 
 • ÇİFTÇİ PAHALI ÜRETİP UCUZA SATIYOR – Seyhan Ziraat Odası Başkanlığı’na yeniden seçilen Nedim Girmen, “Çiftçi ürününü pahalı üretip ucuz satmak zorunda bırakılıyor” dedi. 
 • EKONOMİDE REEL FAİZ VURGUNU – Ankara Ticaret Odası (ATO), halen dünyanın en yüksek reel faizini ödeyen Türkiye’nin, 1994 krizini izleyen 12 yılda, yıllık ortalama yüzde 17.6 reel faiz ödediğini bildirdi. ATO’nun “Reel faiz reel soygun” raporuna göre Hazine, 1995-2006 arasında toplam 302.5 milyar YTL iç borç faizi ödedi. 

13 Şubat

 

 • PETROLDE DEVLERE ÖZEL YASA – Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarından DSP’li Aktaş, Petrol Yasası’nın AKP döneminde geçmesini ‘vatana ihanet’ olarak nitelerken Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ise “Irak’taki yasa, Kıbrıs’taki tartışma ve bizdeki yasa tesadüf değil. AKP işbirlikçi teslimiyetçi” diye konuştu. Kutan, “Şu anda petrol fiyatlarının 15-20 dolarlar mertebesinden 54 dolar mertebesine çıkması, petrol firmalarını daha da gayrete getirdi. Bir yanda Kıbrıs’a, bir yandan Irak’a, bir yandan Türkiye’ye bütün güçleriyle yüklenmiş durumdalar” diye konuştu. 
 • MEMURUN KADERİ DİNÇER’DEN GEÇİYOR – Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, kendisini Hrant Dink cinayetinin sorumlusu olarak gösteren CHP lideri Deniz Baykal’a tepki gösteriyor, ancak Dinçer’in atamalarda kilit rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek. Yargıtay’ın “görüşleri anayasa ile bağdaşmıyor.”dediği Dinçer, devlet bürokrasisinde neredeyse Cumhurbaşkanı Sezer kadar etkili. Hükümetin birçok kritik tasarısında imzası bulunan Dinçer, merkezi idarenin çeşitli kademelerinde görev alacak isimler konusunda da hükümetin son kararını veriyor. 
 • ERDOĞAN’IN ‘AÇILIŞ’ MERAKI – Basını, yaptıkları çalışmalara yeterince yer vermemekle eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açılışların çoğunun daha önceden hizmete giren ve halen kullanılan yapılar olması dikkat çekiyor. Konya’da 23 yıllık fabrikayı yeniymiş gibi açan, Malatya’da içerisinde insanların oturduğu TOKİ evlerinin kurdelesini kesen Erdoğan, son olarak Rize ve Kahramanmaraş’ta da “göstermelik programlara” katıldı.. 
 • ADALET ENKAZ ALTINDA – 17 Ağustos gecesi meydana gelen depremde, eksik malzeme kullanan ve kusurları nedeniyle yaklaşık 20 bin insanın ölümünden sorumlu tutulan müteahhitleri, zamanaşımı kurtaracak. Depremin ardından açılan davalardan halen sürenler 5 gün sonra zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkacak. Zamanaşımı öncesinde karara bağlanın davaların da çoğu ertelendi, para cezasına çevrildi. Depremde yakınlarını yitirenlerce açılan ilk davalarda yerel mahkemeler suç tarihi olarak binanın yapılış tarihini esas aldı. Bu nedenle çok sayıda dava “zamanaşımı” gerekçesiyle ortadan kalkarken müteahhitlerin büyük bölümü kurtuldu. Örneğin 17 Ağustos’ta yıkılan binanın yapılış tarihi 1990 yılı olabiliyordu. Dolayısıyla zamanaşımı dolmuş olarak değerlendiriliyor. 
 • ‘AKP BİLİMDEN KORKUYOR’ – Eğitimciler ve siyasiler, AKP’nin eğitim programında yaptığı değişiklik ile 2004 yılında ilköğretim 8. sınıf Fen Bilgisi müfredatında bulunmasına karşın söz konusu kitaplardan “Evrim teorisi” ile bazı bölümlerin çıkarılmasını “AKP bilimden korkuyor” şeklinde değerlendirdi. Ünitenin ders kitaplarına yeniden konulmasını isteyen eğitimciler, uygulamanın, AKP’nin eğitime ideolojik yaklaşımının en belirgin işareti olduğunu belirttiler. 
 • ‘ARINÇ, AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ GİBİ’ – Muhalefet partileri, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin açıklamaları nedeniyle tarafsızlığını yitirdiğini belirttikleri TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı istifaya çağırdı. 
 • ‘POLİTİK ŞOV YAPILIYOR’ – TGC ve Türk Ceza Hukuku Derneği’nin oluşturduğu komisyonun hazırladığı 301. madde değişiklik önerisi dün yapılan toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Öneride yasadaki “Türklük” kavramının “Türk milleti” olarak, “aşağılama” kelimesinin de “hakaret” olarak değiştirilmesi istendi. TGC Başkanı Erinç, siyasi partilerin oy kaygısı nedeniyle maddenin değiştirilmesi yada kaldırılmasına karşı çıktıklarına inandıklarını söyledi. 
 • DIŞ SERMAYENİN OYU AKP’YE – Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin siyasi bir kriz yaratmayacağını vurgulayan Merrill Lynch, genel seçimlerle ilgili olarak, “Yabancı yatırımcılar bir parti kurup iktidara gelseydi, ancak bu kadar memnun olabilirlerdi” yorumunu yaptı. 
 • TÜRKİYE İKLİMİNE AFRİKA UYARISI! – TEMA’nın raporuna göre, eğer karbondioksit salımında herhangi bir düşüş sağlanamazsa, 73 yıl sonra Türkiye’nin manzarası, “hava sıcaklığı 4 derece artmış, günlük ortalama yağışlarda 1mm’ye kadar düşüş yaşanmış, tarımsal üretimi yüzde 2.5 civarında düşmüş bir ülke” şeklinde olacak.   

14 Şubat

 

 • KAN GÖLÜ OLUR TEHDİDİ – Irak’taki ABD askeri varlığını olumlu bulduklarını belirten eski DEP milletvekili, Zübeyir Aydar, “Eğer yarın öbür gün buradan giderlerse, o zaman Kürdistan (Kuzey Irak) ve Irak genelindeki katliamlar tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşır” dedi. Aydar, Türkiye’nin AB yolunda ilerlemesini istediklerini vurguladı ve bu yoldan çıkarsa daha militarist olacağını, bölgede kan döküleceğini ileri sürdü. 
 • PKK’NİN BAŞI KESİLDİ – Le Figaro gazetesi, Fransa’daki PKK operasyonuyla örgütün “başının kesildiği” yorumunu yaptı. Tutuklanan kişilerin Fransız iç istihbarat örgütü DST tarafından muhbir olarak kullanıldığı da belirtilen haberde,DST’nin muhbirliği yalanladığı, ancak örgüt üyelerinin aylık olarak toplanan fonlar ve örgütün Fransa’daki örgütlenmesine ilişkin iddiaları yalanlamadığına dikkat çekildi. 
 • BÜYÜKANITA BEYAZ SARAY’DA BRİFİNG – Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bugün ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile Beyaz Saray’da bir araya gelecek. Büyükanıt’a  Pentagon’da PKK’nin  Kuzey Irak ve Kandil Dağı’ndaki yerleşim yerlerini gösteren ve başka bilgileri içeren bir brifing verilecek. Ceheney’nin görüşme talebi, 1 Mart tezkeresiyle başlayan soğukluğun geride kaldığını göstermesi açısından önem taşıyor. 
 • GÜLER :AKDENİZ’DE RUMLARLA ÇAKIŞABİLİRİZ – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Akdeniz kıyı şeridi ile Antalya Körfezi’nden başlayarak Kıbrıs’ın batısından Mısır’a kadar olan bölgede petrol arama kararı aldığını anımsatarak faaliyetler sırasında, Rumların petrol aradığı bölgelerle çakışma olabileceğini söyledi. Güler, “Neticede bizim de ruhsatlarımızın olduğu bir yer. Tabii çakışan yerlerde karşılıklı görüşeceğiz. Ruhsatlara tecavüz edilmedikçe sorun olmaz” dedi. 
 • EMNİYETTE FEHULLAH TİPİ ÖRGÜTLENME VAR – İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında verilen gen soru önergesinin görüşmeleri sırasında söz alan CHP’li Atilla Kart, “kişisel ilişkiler ve cemaat dayanışmasını esas alan kadrolaşma”ya dikkat çekerken “Buna F (Fethullah) tipi kadrolaşma deniyor. Yasa dışı kısmi bir örgütlenme var emniyette” dedi. Anavatan’lı Süleyman Sarıbaş da iktidara, “800 bin suç işleniyor, istifa etmek için kıstasınız ne? 4 milyon suç mu işlenmeli? ‘Hrant Dink olmaz, benim istifa etmem için 10 tane Hrant Dink olmalı’ mı diyorsunuz, bilelim?” diye seslendi. 
 • ZİRAAT ODALARINDA AKP HEZİMETİ – Bursa’nın Osmangazi, Mudanya, Karacabey ve İnegöl ilçelerinin ziraat odası seçimlerinde AKP’li adaylar hezimete uğradı. Seçimleri iktidarın tarım politikalarını açıkça eleştiren ve “IMF,Dünya Bankası ve AB politikalarına hayır” diyen başkanlar kazandılar. 
 • AKSU, BAKAN DOĞMUŞ GİBİ – Emniyetteki çözülme ve kadrolaşmanın ülkede suç patlamasına neden olduğunu belirten Baykal, ‘İrticai faaliyette bulundukları Başbakanlık Takip Kurulu kararıyla sabit olan 17 kişi için Emniyet Değerlendirme Kurulu özel olarak iki kez toplanıyor, terfileri yasaya aykırı olarak Mayıs 2003’te yapılıyor. Suikast sonrasında soruşturma sürecinde yaşananlar ortada. Buradan çıkan çok ağır bir siyasi sorumluluk var’ diyerek İçişleri Bakanı Aksu’nun hâlâ görevde tutulmasını eleştirdi. 
 • OKULDAN ÇOK CAMİ VAR – Sanayi kenti Gaziantep eğitim ve okullaşma alanında başarısız. Göçlerle birlikte tarikatların kolay taban bulduğu Gaziantep’te, Eğitim yerine ibadethanelere daha fazla önem verildiği tespit ediliyor. 
 • AKP GÖZÜNÜ TEKEL’E DİKTİ – Tekel’de genel müdür yardımcılığı görevini de yürüten birçok üst düzey yöneticiye yönetmeliğe ve usule aykırı olarak önce müşavirlik unvanı verildiği, daha sonra da üst düzey yöneticiliği  atandıkları belirlendi. 
 • BOTAŞ’I KADROLAŞMA YAKIYOR – Petrol İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, BOTAŞ’ta AKP hükümetinin uygulamaları nedeniyle yönetsel karmaşa ve yönetim krizi yaşandığını söyledi. 2005 sonu itibarıyla 7.2 milyar YTL düzeyindeki alacakların takibi ve borçluların gözetimi konusunda yönetsel zafiyet olduğunu  bildiren Öztaşkın, BTC hattında usulsüzlük belirlendiğini ifade etti. Öztaşkın, “BOTAŞ AKP’nin kadrolaşma alanı haline gelmiştir” dedi. 

15 Şubat

 

 •  KİMSE BÖLEMEZ – Wa KİMSE BÖLEMEZ – Washington’da Türkler’e konuşan Orgeneral Büyükanıt, Türkiye’nin 1923’ten beri bu kadar risk, tehdit ve sıkıntı içinde olmadığını belirterek Irak’ın parçalanması, PKK varlığı, İran, Kıbrıs, AB ile ilişkiler, güvenlik sorunları ve Kafkaslar’daki potansiyel risklere dikkat çekti. Yine de Türkiye’yi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Büyükanıt, “Türkiye’yi koruyan dinamik güçler var olduğu sürece Türkiye’yi bölmeyi rüyalarında görenler kâbusla uyanırlar ve derslerini alırlar” dedi. Büyükanıt’ın temasları kapsamında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Lantos’la yapacağı görüşme, “Hava Muhalefeti” gerekçesiyle iptal edildi. 
 • AKP’DEN SATIŞA DEVAM – Maliye Bakanı Unakıtan seçimler öncesinde özelleştirmelerin hızlanacağının işaretini verdi. Halkbank ve Petkim’in yanı sıra önce Mersin, ardından İzmir Limanlarının özelleştirileceğini belirten Unakıtan, “Bunun dışında önemli özelleştirmeler olarak otoyollar, Tekel ve Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesi söz konusu. Seçim özelleştirmelerde önemli mihenk taşı değil. Özelleştirme, devlet ekonomik faaliyetlerini kurana kadar devam edecektir” dedi. 
 • SORUN PKK DEĞİL KÜRT SORUNUDUR – Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, partisinin politbüro toplantısında ABD’nin PKK koordinatörü Ralston’a, Türkiye’deki Kürt sorununun PKK’den ibaret olmadığını, “siyasi” olarak nitelendirdiği bu sorunun, sadece siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözülebileceğini söyledi. Toplantıda Kerkük’ün Irak’ın iç sorunu olduğunu ve hiçbir devletin Kerkük’ün içişlerine karışma hakkı olmadığı ileri sürüldü. Barzani, Irak hükümetinin Bağdat’ın güvenliği ile ülkede istikrarın sağlanması için uygulamaya koyduğu yeni planın başarıyla sonuçlandırmasını beklediğini de kaydetti. 
 • RALSTON’A PKK SORUSU – Ankara PKK-Kongra Gel Lideri Aydar’ın “ABD PKK’ nin dostu” şeklindeki açıklamalarının ardından ABD’ye  “açıklamaların ne anlama geldiğini” soracak. Terörle Mücadele Özel Temsilciliği aracılığıyla gerçekleştirilmesi kararı alınan temasların ardından gelecek yanıta göre, Ankara’nın tepkisini belirleyeceği ifade ediliyor. 
 • SALİHLİ’DE ÇÖP EYLEMİ – Kabazlı köylüleri, Sevgililer Günü’nde  Salihli’de eylem yaptı. Adalan, Taytan, Durasalı, Salihli, Sart, Yılmaz, Mersinli ve Poyraz belediyelerinin ortak çöp depolama alanı olarak Kabazlı sınırları içerisindeki bir bölgenin belirlenmesine tepki gösteren köylüler, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. 
 • KİRLETME SÜRECEK – Türkiye’nin 1990’da 170 milyon ton olan emisyonlarının 2004’te 296 milyon tona çıktığını kabul eden Çevre ve Orman Bakanı Pepe, buna karşın Kyoto Protokolünün imzalanmasına destek vermedi. Pepi, OECD üyesi olması nedeniyle Türkiye’nin sorumlulukları olduğunu belirterek  “Bu sorumluluklar, Türkiye’nin bugün altından kalkabileceği, üstesinden gelebileceği durumlar değildir” dedi. 
 • DANIŞTAY YIKIM VİZESİ VERDİ – Danıştay 6. Dairesi, Beykoz Belediyesi’nin Acaristanbul’a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onadı. Daire Mimarlar Odası’nın Acaristanbul’un  sit alanı ilan edilmesi konusunda açtığı davayı reddeden İstanbul İdare Mahkemesi Kararını bozdu. Beykoz Belediyesi, yıkım için Danıştay’ın kararının gereğini yerine getireceklerini bildirirken Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Muhcu, belediyenin villaları yıkmaması halinde suç işlemiş olacağı uyarısında bulundu. 
 • AKP’NİN OY ORANI DÜŞÜYOR – Şubat ayının ilk günlerinde yapılan ankete göre Meclis’e AKP ve CHP’nin yanı sıra MHP ve DYP de giriyor. Anketten, hemen yapılacak bir seçimde AKP’nin oylarının 2002 seçimlerine göre düşeceği, CHP’nin yerini koruyacağı ve MHP’nin yükseleceği yönünde sonuç çıkarken oyların dağılımı şu şekilde oluştu: AKP: 26.62, CHP: 18.66, MHP: 14.14, DYP: 11.89, GP: 6.34, DEHAP-DTP: 4.38, ANAVATAN: 5.46, Saadet Partisi: 5.14, DSP: 3.53, Diğer: 3.84 
 • AKP’DEN ‘SANSÜR’ OYUNU – Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, elektronik suçların önlenmesine dair yasa tasarısını eleştirdi. Yasa tasarısının ardında başka amaçların yattığını kaydeden Turhan Menöteş, “İleriye dönük internet üzerinden sansürleme mekanizması doğuyor. Görünürde amaç gençleri ve çocukları korumak gibi görünüyor ama asıl hedef başka. Yapılacak engellemeler haber portallarındaki yazıları bile kapsayabilir” uyarısında bulundu. 
 • TELEFON DİNLEME STANDARTLARI – Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre iletişim denetlenmesinde savcı kararı ve hakim onayı zorunlu olacak. Yasal süre içinde suç unsuru bulunamazsa soruşturma bilgileri imha edilecek. 
 • AKP’LİLERE YARGI YOLU AÇILDI – Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı belediyelerinin başkanları hakkında soruşturma izni vermeyen Vali Çalışıcı’nın kararını mahkeme iptal etti. 
 • CARİ AÇIK 31 MİLYAR DOLARI AŞTI – Türkiye’nin cari işlemler açığı, 2006’da bir önceki yıla göre yüzde 37 artışla 31 milyar 316 milyon dolara ulaştı. 
 • SANAYİCİ 2007’DEN UMUTSUZ – Ekonomik Durum Tesbiti Anketi’ni açıklayan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, olumsuz beklentide olduklarını söyledi. Geçen yılın ikinci yarısında, kayda değer boyutta olmayan bir iyileşme yaşandığına değinen Küçük, seçimlerin yaşanacağı bu yılda ekonominin unutulmaması gerektiğini vurguladı. 

16 Şubat

 

 • ANKARA’DA KÜRT ÇATLAĞI – Ankara’nın hem Kerkük hem de PKK konusunda söz aldığı Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin istemleri, Bölgesel Kürt Hükümeti tarafından dikkate alınmıyor. Bu kapsamda hükümet ve Dışişleri, Kürt yönetimi ile doğrudan ilişki kurmayı amaçlıyor. Erdoğan bu niyetini basına açıkladı, ancak Cumhurbaşkanı Sezer ve Silahlı Kuvvetler bu seçeneğe karşı çıkıyor. Asker, Barzani yönetiminin son dönemde PKK’ ye yardım ve yataklık ettiğini düşünüyor. Erdoğan’ın Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Hükümeti’yle ilişkileri geliştirecek adımlar atılabileceğine ilişkin açıklaması muhalefetin sert tepkisine neden olurken Kürtleri sevindirdi. Talabani’nin partisi KYB’ nin Ankara Temsilcisi Behruz Galali yaptığı açıklamada bu sözleri çok önemli, anlamlı ve yapıcı bulduklarını, bunun Kürt hükümeti ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirme yönünde atılabilecek en faydalı adım olduğunu kaydetti. 
 • TÜRKİYE GELMESİN – Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi yanlısı Türkmen Reform Hareketi lideri Abdülkadir Bezirgan, Kerkük’ün tarihi ve coğrafi olarak bir Kürt kenti olduğunu öne sürerek Türkiye’nin K. Irak’a yönelik olası müdahalesinin kesinlikle kabul edilmeyeceğini söyledi. Bezirgan, Kürt bölgesinde Türkmen, Keldani ve Asurilerin hiçbir baskıya maruz kalmadan, Kürt örgütleriyle eşit düzeyde, özgürce faaliyet yürüttüklerini savundu. 
 • AKP İLE YOLSUZLUK ARTTI –  Devlet Denetim Elemanları Derneği Genel Başkanı Atılay Ergüven, yolsuzlukla mücadele sözüyle iktidara gelen AKP’nin, devlet otoritesini zaafa uğratarak yolsuzlukların artmasına yol açtığını söyledi. AKP’nin savurganlığı yok etme sözü verdiğini de belirten Ergüven, buna karşın kamudaki araç sayısının yaklaşık iki kat arttığını belirterek, “artışla da sınırlı kalmayıp daha lüks makam araçları alınmaya başlandı” dedi. Ergüven, müfettişlere birbirleri hakkında inceleme ve soruşturma yaptırma yoluyla denetim elemanları arasına husumet sokulduğunu, teftiş kurullarının içten dinamitlendiğini belirtti. 
 • BÜYÜKANIT: ABD KARARLI – Başkan yardımcısı Cheney ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley’le görüşen Genelkurmay Başkanı, ABD yönetiminin PKK terörüyle mücadele ve sözde Ermeni soykırımı tasarısı konusunda çok kararlı gördüğünü söyledi. Görüşme, Washington kulislerinde Beyaz Saray’ın Genelkurmay’la 1 Mart tezkeresi yüzünden soğuyan ilişkilerini düzeltmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendirildi. 
 • RUMLARA SAVAŞ UYARISI – Kıbrıslı Rumların Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz arama ihaleleri açmasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, bu tür adımların Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de “Barış ve istikrarı” olumsuz etkileyeceğini bildirdi. Dışişleri Sözcüsü Levent Bilman, “Bölgede petrol-doğalgaz arama faaliyetleri gerçekleştirmeye ilgi duyabilecek şirket ve ülkelerin sağduyuyla hareket etmelerini bekliyoruz” dedi. 
 • HEM KÜRESEL HEM DÖNEMSEL TEHLİKE – Türkiye’yi bekleyen kuraklıkla ilgili  açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası, şu anda buğday açığı bulunmadığını, ancak Nisan ayına kadar beklenen yağışların alınamamasının dışalıma gitme zorunluluğu doğuracağını kaydetti. 
 • GÖZ ‘ADALET’ ARIYOR – Sosyal güvenlik kurumları arasındaki farklı uygulamalar yurttaşı mağdur ediyor. Kurumların, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’a bağlı hastaların gözlük reçetelerini 2 yılda bir, SSK’li hastaların gözlük reçetelerini ise 4 yılda bir ödemesi yurttaşların tepkilerine neden oluyor. Dernek yöneticileri, kurumlar arasındaki bu uygulamanın eşitsizlik örneklerinden biri olduğunu vurguladılar. 
 • İŞSİZLİK ORANINDA İKİ İLERİ BİR GERİ – Türkiye genelinde işsizlik oranı kasımda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.6’ya gerilerken, bir önceki döneme göre 0.3 puan arttı. 
 • KAPASİTE KULLANIMI KÖTÜYE GİDİYOR – İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı  ocak ayında yüzde 78.5 olarak hesaplandı. Böylece bir önceki aya göre yüzde 3.3 düşüş gerçekleşti. Yüzde 78.5 kapasite kullanımı ile imalat sanayi son on ay içindeki en düşük oran ile çalıştı. İmalat sanayinde ocak ayı üretim miktarı yüzde 6 düştü. İmalat sanayi, son 10 ayda ağustos hariç olmak üzere hiç yüzde 80’in altında kapasite ile çalışmamıştı. İç pazarda talep yetersizliği, iş yerlerinin tam kapasite ile  çalışmamasının en önemli nedeni olarak belirlendi. 

17 Şubat

 

 • ·        KİMSE İSTEMİYOR –Genelkurmay Başkanı ‘K.Irak’ta ilan edilecek Kürt devleti yaşayamaz’ dedi. ABD’de subayların eğitim gördüğü bir üniversitede konuşan Orgeneral Büyükanıt, Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurulmasına sadece Türkiye, Suriye, İran ve bölge ülkelerinin değil, Irak halkının da şiddetle karşı çıkacağını  söyledi. Büyükanıt, temasları kapsamında ABD Genelkurmay Başkanı Pace ve Savunma Bakan Yardımcısı Edelman’la görüştü. Pentegon’da 4 saat kalan Büyükanıt yaptığı açıklamada, “PKK ile mücadele konusunda daha iyi bir mücadele içinde olunacağı izlenimini edindim. Ama sonuçlarına bakacağız” dedi. Büyükanıt, İran’ın Şahap füzelerine ilişkin bir soru üzerine “Füzeler nereye kadar gider, biliyoruz…Bu tip şeylerin olması bölge ülkelerini tedirgin eder” dedi.

 

 • ·        ZAMAN SUÇLUYU KURTARDI – 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremde 17 bin 510 kişi yaşamını yitirirken 24 bin 286 kişi yaralandı. Kusurlu binaları yapan ve bunlara göz yumanlar hakkında açılan ilk davalardaki yanlış yaklaşım, yüzlerce sorumlunun kurtulmasına yol açtı . Zamanaşımında geri sayımın başlaması üzerine deprem davalarının temyizini görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi tüm mesaisini bu davalarda yoğunlaştırarak kararını verdi. Ancak yerel mahkemelerde süren davaların tamamı dün itibarıyla dolan zamanaşımına girdi.

 

 • ·        GÜLEN’İN YENİ HEDEFİ AFRİKA – Cemaat, kaynağı belli olmayan paralarla 26 ülkede binlerce öğrenciye eğitim veriyor. Türkiye’deki örgütlenme yapısıyla her gün binlerce gazeteyi bedava dağıtan, eğitim kurumları ve yurtlarında öğrencilere “eğitim” veren Gülen cemaati Afrika’ya kadar yayıldı. 86 ülkede okul, üniversite ve kültür merkezleri açarak yaklaşık 100 bin öğrenciyle eğitim veren cemaatin Avrupa’da 31, Afrika’da 26, Asya’da 21, Amerika’da 5, Okyanusya’da  da 3 eğitim kurumu bulunuyor.

 

 • ·        AKP GÖZ YUMMUŞ – Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz’deki petrol oyununa  11 ay önce başlayarak, Türkiye açısından itilaflı olan bölgede sismik araştırmalar yaptırdığı, AKP’nin ise bunu görmezden geldiği ortaya çıktı. Belirlediği 13 bölgenin, KKTC’nin kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesine tecavüz etmemesine özen gösteren Rumlar, KKTC’nin devlet kimliğini de zımnen kabul etmiş oldu.

 

 • ·        EL KADI MÜFETTİŞİ YEDİ – Maliye Yüksek Disiplin Kurulu, Kemal Unakıtan ile Albaraka Türk’te ortaklığı bulunan, Başbakan Erdoğan’ın kefil olduğu, BM’nin terörü finanse edenler listesindeki Yasin El Kadı soruşturmasını yapan Maliye Başmüfettişi Hazma Kaçar’ı memuriyetten çıkardı. Karara dayanak olarak ise “resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma” ve “iftira” suçları gösterildi.

 

 • ·        İSTANBUL KAÇAK CENNETİ – Acaristanbul’da alınan yıkım kararının ardından gözler kentin ormanlık alanlarına inşa edilmiş diğer lüks villalara çevrildi. Kemer Country, Casaba Evleri, Fetih Külliyesi, Mesan, Sazak villaları İstanbul’un ormanları yağmalanarak inşa edilmiş olmalarına karşın yıllardır yıkılamıyorlar.

 

 • ·        TÖREYE BAŞKALDIRAN AĞABEY – Kız kardeşini “töre gereği” öldürmesi emredilen ağabey E.Ç. kardeşi N.Ç.’yi (17) kendi eliyle devlet korumasına verdi. Ölüm kararı veren aile meclisini de Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet etti. Yaşadıklarını anlatan E.Ç. kız kardeşini öldürmediği için ailesinden ayrıldığını, işini kaybettiğini, tüm bunlara ek olarak aile meclisinin ölüm tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

 

 • ·        ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN İŞSİZLER – Kötü geçen 2006 turizm sezonunun ardından, kentteki tesislerin yüzde 80’ine yakını kapandı. 150 bin turizm çalışanı ise işsiz.

 

 • ·        AKP’NİN OY SAHTEKÂRLIĞI – TBMM Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 14 Şubat’ta sahte oy kullanan 27 AKP’li milletvekiliyle ilgili olarak dün TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Yabancı doktorların Türkiye’de çalışmasına olanak sağlayan düzenlemenin görüşmeleri sırasında, CHP’nin yoklama talebinde bulunması üzerine yapılan yoklamada salonda bulunmayan milletvekillerinin yerine sahte imza ile Başkanlık Divanı’na pusula gönderildiği ortaya çıktı.

 

 • ·        TÜRKİYE KÖTÜ OLUR – Türkiye’nin eski Ortadoğu büyükelçilerinden Orhan Aka, Türkiye’nin Haremüşşerif’teki  hafriyat çalışmalarını incelemek için heyet göndermesinin büyük sakıncaları beraberinde getireceğini söyledi. Aka, “Heyetin döndükten sonra hazırlayacağı raporda, İsrail haklı bulunursa Arap dünyası ile; Araplar haklı bulunursa İsrail ile ilişkiler gerilir. Kötü olan Türkiye olur” değerlendirmesini yaptı.

 

 • ·        708 İŞÇİ İÇİN 14 BİN BAŞVURU – ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün Rize’deki 33 fabrikası için başvuruda bulunan 14 bin 290 kişi arasından alınacak 708 geçici işçi için, 2 Mart Spor Salonu’nda kura çekildi.

 

18 Şubat

 

 • TERÖR ÖRGÜTÜNE ABD SİLAHLARI – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın terör örgütüne silahları Talabani ve Barzani’nin verdiği uyarısı, gözlerin yeniden Türkiye Irak sınırı güvenliğine çevrilmesine neden oldu.  Son olarak örgütün Kürt grupların yardımıyla Türkiye’ye 750 kilogram C-4 ve Stinger füzesi sokarak İstanbul’a getirdiği iddia edilmiş ve bu yalanlanmamıştı. Örgütün silahları arasında RPG roketatarlarının da olduğu biliniyor. PKK’nin elindeki silahların ABD menşeili oldukları açıklanmıştı. Türk ve Amerikan istihbaratçılarının araştırmaları, Irak’taki kaotik ortam nedeniyle ABD’lilerin birçok “kayıp silahının” da PKK’nin eline geçtiğini doğrulamıştı. 
 • AKP İLAHİYATÇILARLA ÇALIŞTI – AKP’ nin iktidarda olduğu yaklaşık 4.5 yıllık dönemde, Milli Eğitim Bakanlığı’na kadrolu toplam 6 bin 490 ilahiyat mezunu öğretmen atandı. 
 • SİLAHTAN ÖNCE SİYASET – Dışişleri Bakanı Gül, Kuzey Irak’taki Kürt grupların liderleriyle görüşülmesine karşı çıkan Orgeneral Büyükanıt’a yanıt verdi. Gül, “Askerin konuşacağı konular vardır. Asker silahı ile zaten konuşur. Ama ondan önce tabii ki siyasetin yapacağı işler vardır” dedi. 
 • İTHAL HEKİM TARTIŞMASI – TTB’nin karşı çıktığı ithal hekimlere özel sağlık kuruluşları da sıcak bakmıyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Yaşar Yıldırım, kamuda çalışmaları şimdilik mümkün olmayan, ancak özel sektörde çalışabilecek hekimler için, özel sektör olarak hükümetten böyle bir talepleri olmadığını dile getirdi. Tıpta lisanın çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkçe konuşan insanların bile çok zor anlaştığını anımsattı. 
 • NÜKLEER KARŞITLARI  TAEK’ İ PROTESTO ETTİ – Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Sinop’ta nükleer tesis kurulması için  ilk adım olarak kentte bir büro açtı. Nükleer karşıtları da büro önünde AKP hükümetini ve TAEK’i protesto etti. 
 • AKP’DE ‘KOYUN RANTI’ BASKINI – Tarım birliklerini ele geçirme çabalarına fındık, zeytin ve pamuktan sonra Koyun-Keçi Birliği de eklendi. Tarım Bakanlığı, hazirana ertelenen birliğin genel kurulunu, mevzuata aykırı olmasına karşın bir gün önce gece yarısı mesajıyla düne çekti. Yapılan genel kurulda AKP Şanlıurfa Milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşi Cemal İzol yönetime seçildi. 
 • GENEL MÜDÜRE SÜRGÜN YETKİSİ – TRT’de bir personel başka bir şehirde 2 yıla kadar geçici olarak görevlendirilebilecek. TRT Personel Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle haber dairesi başkanı, haber, radyo, televizyon ve vericiler müdürleri görev alanlarıyla ilgili olarak 10 güne kadar kendi görev alanları içinde kalmak kaydıyla personelini bulunduğu şehirden bir başka yerde görevlendirebilecek. 
 • SİGARAYA  ÖTV ZAMMI – Sigaradan alınan maktu özel tüketim vergisi yüzde 16.67 oranında artırıldı. 
 • ATO’DAN TELEKOM’A DAVA – Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Telekom’un 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ücret tarifesinin iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Aygün, Türk Telekom’un şehirlerarası konuşma ücretlerinde yüzde 80 oranında “fahiş indirim” yaparken toplam telefon trafiğinin yüzde 85’ini oluşturan şehir içi konuşma ücretlerine ise yüzde 27 oranında “fahiş zam” yaptığını öne sürdü. 

19 Şubat

 

 • ERKEN SEÇİM HAVASI – Babacan ‘Eylülde’ dedi, Gül yalanladı, Baykal ise ‘Nisanda yapalım’ çağrısı yaptı. AKP’ nin uzun süredir tartışılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından erken seçim yapacağı yönündeki senaryolar boyutlandı. Devlet Bakanı Babacan’ın, Brüksel’de kendisine ilerleme raporunu ne zaman yayımlamalarını istediğini soran AB yetkililerine eylül ayında erken seçim olacağını söylediği bildirildi. Ancak Dışişleri Bakanı Gül, Babacan’ın yanlış anlaşılmamasını istedi. CHP Lideri Baykal da seçimin nisanda yapılması gerektiğini, bunun Cumhurbaşkanlığı seçimi gerginliğini de gidereceğini dile getirdi. 
 • BASINI SUSTURMA ADIMI – AKP karşıtı yayın yapan Kanaltürk yönetici ve çalışanlarının banka kayıtları istendi. Maliye tarafından bütün bankalara gönderilen resmi yazıda, kanala ait şirketlerle, Cüneyt Arcayürek, Tuncay Özkan ve yedi kanal elemanının bütün banka hesaplarının, bankalar aracılığıyla yaptıkları bütün işlemlerin bilgisi ve belgesi istendi. Hukukçular ise yazıyı “basını susturma girişimi” olarak değerlendirdi. 
 • KADROLAŞMA HAREKETİ – Türk Tabibleri Birliği ve SES, Meclis’ten geçen “torba yasa” nın, Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir kadrolaşma hareketi başlatmasına ve yabancı sermayenin palazlanarak yeni iş olanaklarına kavuşmasına yol açacağına dikkat çekti. Bakanlığın, kalkınmada öncelikli illerde 25 eğitim ve araştırma hastanesi kurmak için düğmeye bastığına ve ihale hazırlıkları yapıldığına işaret eden hekimler, devlet hastanelerinin bir kısmının bu kapsamda devredileceğini belirtiyor. 
 • ERDOĞAN’IN KUZENİ TUTUKLANDI – Başbakan Erdoğan’ın amcasının oğlu Ahmet Erdoğan’ın bir liseye ait otoparkın işletmesini alabilmek için yaptığı 500 bin YTL’lik kira bedeli teklifini reddeden okul müdürünü tehdit ettiği öne sürüldü. Kuzen Erdoğan’ın Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Müdürü’nü, okula ait otoparkın işletmesini alabilmek için tehdit ettiği öne sürüldü. 
 • İHANETİN SONUNU GETİREMEYECEK – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle temas kurabileceğini söyleyen Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın Barzani’yi resmi muhatap olarak tanımasının Türkiye ile PKK arasında “dolaylı ve aracılı” diyalog ve temas kanalı açılması anlamına geleceğini ifade eden Bahçeli, “Ancak, Başbakan Erdoğan bunun altından kalkamayacağını, bu ihanet yolunun sonunu getiremeyeceğini bilmelidir” dedi. 
 • TÜRKİYE İRTİCA TEHDİDİNDE – Gaziantep’te konuşan emekli Orgeneral Tolon, “Türkiye üzerinden oyunlar oynandığını belirterek Türkiye içerden ve dışarıdan irtica dayatmasıyla karşı karşıya. Dışarıdan medet umanlar var. Ama biz abdest suyundan medet uman bir toplum değiliz. Bizim Atatürk ilkelerimiz var. Zaman Türkiye aleyhine seyrediyor. Türkiye karanlığa çekilmek isteniyor” dedi. 
 • TZD: 2007 MEYVEDE ‘YOK YILI’ – Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye’de bu kış yaşanan kuraklık ve sıcaklık artışının meyveciliği de olumsuz etkileyeceğini belirterek, “2007 meyvede yok yılı olacak” dedi. 

20 Şubat

 

 • ÇANKAYA İÇİN DESTEK ÇIKMADI – AKP’ ye yakınlığıyla bilinen Metropol araştırma şirketinin anketi, seçmenlerin yüzde 57.3’ünün Başbakan Erdoğan’ı cumhurbaşkanı olarak görmek istemediğini ortaya çıkardı. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasına hayır diyenlerin yaklaşık yarısı  Erdoğan’ı “söz konusu makam için uygun bulmuyor”, “tarafsız olmadığını, laikliğe ve rejime yeterince bağlı olmadığını” düşünüyor. Sonar araştırma Şirketi tarafından toplam 18 ilde yapılan “Siyasi Eğilimler Araştırması” ise bugün seçim olsa TBMM’ye AKP, CHP, MHP ve DYP’nin yer aldığı 4 partinin girebileceğini ortaya koydu. SONAR’ ın yaptığı anket sonucuna göre en yüksek oyu yüzde 28.26 ile AKP alırken, bu partiyi yüzde 13.21 ile CHP izliyor. Seçmenlerin yüzde 12.23’ü MHP derken, DYP’de 11.68 oy alıyor. 
 • İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KALICI – Türkiye’nin genelinde yıllık ortalama sıcaklıklarda 2-3 derecelik artış olacak. Kışın sıcaklıklar doğuda daha da artacak, yazın ise batıda doğuya göre 3-4 derece yüksek olacak. 
 • TALABANİ’YE NEVRUZ DAVETİ – Bu yıl bir hafta sürmesi planlanan Nevruz kutlamalarına Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı çağırmayı kararlaştıran DTP, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Irak’taki Kürdistan Federal Bölge Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi de davet edeceklerini açıkladı. 1 milyon kişinin katılması hedeflenen etkinlikler içinde Türkçe, Kürtçe ve Hrant Dink anısına Ermenice konserler, paneller, fotoğraf sergileri, skeçler ve tiyatro oyunlarının yer alacağı bildirildi. 
 • SİGARAYA YİNE ZAM – Maliye Bakanlığı’nın uzun süredir çalıştığı, sigarada maktu ÖTV’yi yüzde 16.7 artıran karar hafta sonu yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bütçeye yaklaşık 230 milyon YTL katkı sağlayacak bu artışla paket başına 1.2 YTL olan vergi 1.4 YTL’ye çıktı. Bu yılın özelleştirme programında yer alan ve ihale takvimi hükümetin kararını bekleyen TEKEL  Sigara’nın satışını zora sokması beklenen vergi artışının, uzun bir süredir zam yapmayan sigara şirketleri için fırsat yarattığı belirtiliyor. 
 • PETROL ARAYAMAYIZ – Hükümetin çıkarmak için ısrar ettiği Türk Petrol Yasası’nda, ‘uluslar arası anlaşmalar’ a atıfta bulunulması, Türkiye’nin Akdeniz’deki petrol arama  hakkını kısıtlayabilecek. Prof. Mümtaz Soysal, “Bu konudaki uluslar arası sözleşme 1982 tarihli Deniz Hukuku Sözleşmesi’dir. Biz bunu imzalamadık. Dolayısıyla Rumlar yarın öbürgün burada petrol arama hakkımızı kısıtlamak için yaygarayı kopartacaklardır” dedi. 
 • MİNİK ÇOCUKLAR KULLANILIYOR – İslami kesim tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen “Minik Dualar Grubu” nu oluşturan, yaşları 5 ila 13 arasında değişen 17 çocuk bugüne dek Türkiye genelinde 30’a yakın ilde konser verdi. Dini istismar etmek isteyen bazı güç odakları tarafından bu çocukların “kukla” gibi kullanıldığını belirten uzmanlar, “AKP iktidarıyla bu çocuklar artık aleni bir şekilde din istismarı için kullanılıyor. Halkın dini duyguları kullanılarak çocuklara ilahi formda şarkı söyletmek, çocukları il il dolaştırıp konser verdirmek de buradan kazanç sağlamak da çocuk istismarına girer” görüşünü savundular. 

21 Şubat

 

 • ABD SÖYLETTİ – Başbakan ile İstanbul’da görüşen eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Holbrooke’un Kuzey Irak’a Tayvan modeli önerdiği ve Türkiye’nin bu devleti tanıması, Kerkük referandumunu da kabul etmesi karşılığında PKK’nin etkisiz kılınması sözünü verdiği bildirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bu bilgiyi kendisine bizzat Holbrooke’un verdiğini  söyledi. Öymen, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu görüşmenin ardından “Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir” dediğine dikkat çekti. 
 • AKP LAİKLİĞİ YIPRATIR – ABD Savunma Bakanlığı’nın eski Ortadoğu uzmanı  Michael Rubin, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı İslam cı mı Olacak?” başlıklı raporunda, “Erdoğan cumhurbaşkanı olur ve lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi  parlamentodaki çoğunluğunu muhafaza ederse, İslamcılar, Türkiye’deki bütün kurumları kontrol edecek, laik düzeni yıpratacak, devlet ve toplum düzenini yeniden belirleyecek bir konuma gelmiş olacak” uyarısında bulundu. 
 • İÜ’ DE FETHULLAH İNCELEMESİ – YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, rektör yardımcısı hakkında kurula ulaşan iddiaların Rektör Mesut Parlak tarafından araştırılmasını istedi. YÖK Başkanlığı’na ulaşan şikâyeti değerlendirmeye alan Teziç’in, Parlak’a yazdığı resmi yazıda, “üniversiteniz rektör yardımcısı Prof. Şafak Ural’ın editörlüğünü yaptığı ‘Bilgi, Bilim ve İslam’ adlı kitabın Fethullahçı editör ve yazar kadrosu içinde yer aldığı, kitabı bastıran kuruluşun özelliği ve kitabın baştan sona içeriği nedeniyle bu yer alışın masum bir faaliyet olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı” ifadesine yer verildi.(Not: Bu haberle ilgili olarak  26 Şubat tarihli gazetede Prof. Mesut Parlak yapılan incelemede iddiaların doğru olmadığının YÖK’e bildirildiğini açıkladı) 
 • KOÇARYAN’DAN SERT ÇIKIŞ – Paris’te konuşan Koçaryan, “Türkiye’nin soykırımı tanımaması, sadece ahlaki değil, ayrıca Ermenistan’ın ulusal güvenlik sorunudur” dedi. Fransa’da faaliyet gösteren Ermeni internet sitelerinde çıkan habere göre Koçaryan, “1915 yılında olduğu gibi, işlediği suçu kabul etmeyen aynı komşuya sahibiz. Bu yapılanların tekrarlanma riski var” diye konuştu. 
 • HER DAKİKA DAYAK – Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde ‘Deşifre’ programına yansıyan görüntülerde hasta bakıcılar, yaşlı, çocuk demeden şiddet uyguluyor, uyuşturucu tedavisi gören hastalara da eroin satıyorlar. Adana’ya müfettiş gönderildi. 
 • AKP GRUBUNDA STADYUM ŞOVU – AKP’nin grup toplantısı, TBMM’yi miting alanına çevirdi. Partinin il ve ilçe örgütlerinden getirilen gençler, slogan yarışına girerken Başbakan Recep Tayip Erdoğan da “İcraatın içinden” niteliğinde bir konuşma yaptı. 
 • AKP’NİN AMACI EĞİTİMİ DİNSELLEŞTİRMEK – Milli eğitimde her şeyin altüst edildiğini söyleyen CHP’li Gazalcı, özelleştirme çabalarına, yönetmelik değişikliklerine ve kadrolaşmaya dikkat çekerek, “AKP’nin temel eğitim politikası, eğitimin bilimsel özünden çıkarılarak dinselleştirilmesi ve paralı hale getirilmesidir;özelleştirilmesidir” dedi. 
 • ‘YENİDEN FİNANSMAN RİSKİNE EN AÇIK ÜLKE’ TÜRKİYE –  Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s (S&P) kredi notu “BB-“ olan ve bu yıl gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 20’sine denk bir tutardaki borcunu yeniden finanse etme ihtiyacı bulunan Türkiye’nin, Avrupa’nın ülkeleri arasında “yeniden finansman riskine en açık ülke” olduğu belirlendi. 

22 Şubat

 

 • DEPREMZEDENİN İSYANI – Büyük depremden çocuklarıyla birlikte akraba ziyareti sayesinde kurtulan, ancak eşini kaybeden Sakine Erden zamanaşımı nedeniyle ceza davalarının rafa kalkmasını kabul edemiyor.Enkazın altında cesetlere ulaşılmasının 4 gün aldığını, gece gündüz tırnaklarıyla enkaz kazdığını belirten Erden, “Biz ikinci 17 Ağustos’u 17 Şubat’ta yaşadık. 7.5 yıldır bir umutla bekliyorduk ama şimdi o da kalmadı. Bu yanlışlığı yapanları ödüllendirdiler, biz öldüğümüz için suçlu olduk” diyor. AKP hükümetini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kenti olası bir depreme hazırlamak için önemli bir çalışma yapmamasını eleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Feryat ediyorum. Kadıköy Belediyesi olarak önemli bir adım atma yetkimiz yok, ancak feryat edebiliyoruz. Depremden korkuyorum. İlçemde riskli konutlarda yaşayan 500 bin Kadıköylü için korkuyorum, uyuyamıyorum” diye konuştu. Öztürk, hükümetin ve Topbaş’ın cesur olmasını istedi. 
 • İSTANBUL VALİSİ İÇİN İNCELEME – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, il özel idaresinin 2006 yılında bastırdığı, AKP ilçe teşkilatının fotoğrafları, parti ilanı ve parti üyelik formunun yer aldığı kitapçığa önsöz yazan Vali Muammer Güler’in “Görevde yetkiyi kötüye kullanmış olması” ihtimaliyle ön inceleme yapılması için İçişleri Bakanlığı’na yazı gönderdi. Kitabı da valilikten isteyen başsavcılık, incelemede suç unsuruna rastlarsa İçişleri Bakanlığı’na başvurarak soruşturma açılmasını talep edebilecek. 
 • İŞÇİLER KAYIT DIŞI – Dünya Bankası Türkiye Baş Ekonomisti Chaves, Türkiye’ye yabancı sermaye gelmemesinin nedenlerini istihdamın kayıt dışı olmasına, vergilerin yüksekliğine ve eğitim sisteminin yetersizliğine bağladı. 
 • BORÇ YÜKÜ AĞIR – Hazine Müsteşarlığı ocak ayı merkezi yönetim borç stokunun 352 milyar 454 milyon YTL’ye yükseldiğini açıkladı. Bunun 257 milyar 350 milyon YTL’sini iç, 95 milyar 105 milyon YTL’sini de doş borç oluşturdu. 
 • EL KADI’NIN BAĞLANTILARI ÖRTÜLDÜ – Yasin El Kadı soruşturmasını yürüten Teftiş Kurulu Başmüfettişi Hazma Kaçar’ın görevden alınmasını AKP’nin kendi derin devletini oluşturmasıyla açıklayan Kılıçdaroğlu, “El Kadı olayının arkasındaki terörü finanse eden mekanizmaların ortaya çıkarılmasını hedefleyen bir çalışma vardı. Bu da Türkiye’deki bağlantılarıydı. Bu olayla bunların hepsi aksadı” dedi. Kaçar’ın avukatı da elinde dosyalar olduğunu söylediği halde açıklamayan Başbakan’ın açıkça suç işlediğini söyledi. 
 • KANLLAR GÖZALTINDA – Kanaltürk’e  yönelik incelemenin “gayet doğal” olduğunu savunan Gelir İdaresi Başkanlığı, incelenen tek televizyon kanalının Kanaltürk olmadığını açıkladı. Açıklamada, “Medya sektöründeki mükelleflerin de incelenmesi gayet doğaldır. Bu incelemelerin bir kısmı da halen devam etmektedir. Bu çerçevede, incelenen tek televizyon kanalı Kanaltürk değildir” denildi. Uzmanlar ise yapılanın, “Şirketi inceliyorum görüntüsü altında servet incelemesine sapma olduğu görüşünde. 
 • 20 ALTINA SATILDI – Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Karaağıl  Beldesi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Y.Ş., ailesi tarafından okuldan alınarak 20 altın karşılığında Erzurum’un Tekman ilçesine bağlı Çukuryayla köyünde yaşayan 25 yaşındaki Tekin Şen ile imam nikâhı kıyıldı. Ancak Y.Ş., bu zorunlu evliliğe 6 ay dayanabildi. Genç kız evden kaçarak Tekman Jandarma Karakol Komutanlığı’na sığındı. Jandarma ailesine teslim etmek isteyince Y.Ş. isyan etti. 
 • ZORUNLU EĞİTİM 12 YIL OLMALI – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Yüce Atatürk’ün, ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yolda ilerlemek, gösterdiği hedeflere ulaşabilmek için, eğitim temel araçtır” dedi. Sezer, “zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılarak niteliğin yükseltilmesi” gerektiğine de dikkat çekti. 
 • DİYARBAKIR’A SALDIRI SAYARIZ – Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, bir internet sitesine yaptığı açıklamada Kürtlerin Irak’taki kazanımlarının, tüm Kürtler için önemli olduğunu belirterek “Kerkük’e yapılan bir saldırıyı Diyarbakır’a yapılmış kabul ederiz” dedi. 

23 Şubat

 

 • EL KADI LİSTEDE –  BM’nin terörist listesindeki Yasin El Kadı’nın mal varlığının dondurulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal eden 10. Daire kararı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bozuldu. Erdoğan’ın kefil olduğu El Kadı, terörü finanse edenler listesinde kalmaya devam edecek ve mal varlığındaki tedbir de sürecek. Aralarında El Kadı’nın da bulunduğu El Kaide’ye mali destek sağlayanların Türkiye’deki bağlantılarıyla ilgili soruşturma yeniden başlatıldı. Gazeteci Nedim Şener’in, El Kadı’yla ilgili “Hayırsever Terörist” isimli kitabındaki belgeleri delil sayan savcılık, El Kadı’nın, ticari ilişkilerini yeniden mercek altına alacak. 
 • SUİKASTLARDA ABD SİLAHI – ABD’nin Irak ordusuna hibe ettiği ancak bir bölümü  “kaybolan” 400 bin silahtan 8 Glock, 4 Bumar, 2 de Walter marka tabancanın Türkiye’ye girdiği saptandı. Bu silahların Santoro cinayeti ve Danıştay saldırısının yanı sıra, mayıs ayında İstanbul’da, ocak ayında İzmir’de iki polisin şehit edildiği saldırılarda kullanıldığı kesinleşti. 
 • MORTGAGE’TA HAYAL KIRIKLIĞI – Sektörün “olmazsa olmazları” budanarak yasalaşan tut-sat ile şu anda yüzde 1.5 dolayında seyreden kredi faizleri yüzde 1’e düşse üst gelir grubu dışındakilerin sistemden yararlanabilmesi imkânsız görünüyor. Çünkü Türkiye ekonomisinde reel faizlerin yüzde 10’ların altına çekilmediği bir ortamda, 30 yıl gibi uzun vadeli de olsa aylık ödemelerin makul bir seviyeye çekilmesi “zor”. ABD’de uygulanan sistemde, çeşitli vergi istisnalarının getirilmiş olması, ortalama Amerikalının rahatça ev sahibi olmasını sağlıyor. 
 • BRÜKSEL YALANLADI. PETROL YASASI’NI AB İSTEMEDİ – Hükümetin, Köşk’ün veto ettiği yasanın AB tarafından istendiğini söylemesi AB’de şaşkınlık yarattı. AB yetkilileri yaptıkları değerlendirmede, devlete sadece “yüzde 2” lik pay bırakan Petrol Yasası’nın birliğin mevzuatıyla hiçbir ilgisi olmadığı gibi, uygulamaya konulması planlanan “AB Ulusal Enerji Stratejisi” ne de aykırılık taşıdığını belirtti. Kaynaklar, “Böyle bir şey istememiz söz konusu olamaz” dedi. 
 • NAMUS KADINLA ÖZDEŞ –  Dört ilde yapılan araştırmaya katılanlar namus kavramını ‘kadın cinselliği’ ne dayandırdı. İlginç sonuçların ortaya çıktığı “Türkiye’de Namus Cinayetlerinin Dinamikleri” adlı araştırmada, “Namus cinayetlerine tam destek verenler” bunu “Açıkça namusa aykırı bulunanlar ölümü hak ediyor, namus adına öldürmek kaçınılmaz” diye açıkladılar. 
 • ÜRKÜTEN RAKAMLAR – Muğla’da il genelinde son bir yılda 269 kişi intihar girişiminde bulundu. Bunlardan 88’i yaşamını yitirdi. Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Dr. Nurgün Oktik, “Dışardan gelen insanlarla yerleşik halk arasında kültür ve eğitim uyuşmazlığı insanların büyük bir depresyona girmesine neden oluyor. Tüm bunlara cahillik te eklenince ortaya bu korkunç tablo çıkıyor” dedi. 
 • KALKINMA AJANSLARI ANAYASAYA AYKIRI – Danıştay, AB’ye uyum kapsamında çıkarılan yasanın yürütmesini durdurarak Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesine karar verdi. 
 • ÇANAKKALE’DE URANYUM REZERVİ VAR – Nükleer enerjide dışa bağımlı olmamak üzere çalışmaların sürdüğünü belirten Hilmi Güler, Çanakkale’de uranyum ve toryumla ilgili yeni bir rezerv bulunduğunu açıkladı. 

24 Şubat

 

 • TÜRBAN DİPLOMASİSİ – Kraliçe Beatrix ile Emine Erdoğan’ın buluşması için protokol kuralları değiştirildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak Ankara’ya gelecek olan Hollanda Kraliçesi Beatrix’in Çankaya Köşkü içindeki Camlı Köşk’te kalacak olması, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı sıkıntıya soktu. Emine Erdoğan’ın türbanı ile buraya girememesi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı, Hollanda makamlarından Kraliçe Beatrix’in Erdoğan ailesini kabulünü Camlı Köşk yerine protokol kurallarına aykırı olarak Başbakanlık Konutu’nda yapılması istendi. Hollanda tarafı, Kraliçe Beatrix’in, oğlu ve gelini ile birlikte Başbakan Erdoğan ve eşiyle Başbakanlık Konutu’nda görüşmesini kabul etti. Böylece, görüşmeye türbanı nedeniyle Çankaya Köşkü’ne gidemeyen Emine Erdoğan’ın da  katılması sağlanmış oldu. Kraliçe, 27 şubatta gerçekleşecek bu aile ziyareti dışında, Başbakanlık Konutu’na ertesi gün bir kez daha, bu kez Hollandalı ve Türk işadamları ile görüşmek için gidecek. 
 • CİN ÇIKARMA ÖLÜM GETİRDİ – Antakya’da, eşine ancak ortaçağda rastlanabilecek ilkellikte bir uygulama sonucu genç bir kız canından oldu. Adana’da hastalara uygulanan kötü muameleyle gündeme gelen  Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastanesi’nde tedavi görürken ailesi tarafından evine götürülen Emrah Kaya (24) adlı genç kız, “cin çıkarma” amacıyla götürüldüğü hocanın evinde yaşamını yitirdi. 
 • ASIL ENGELİ HÜKÜMET ÇIKARIYOR – YÖK Başkanı Prof.Dr. Teziç, kurumu bilime sınır getirmekle eleştiren Başbakan Erdoğan’a yanıt verdi. Erdoğan’ın araştırma görevlisi yetiştirme konusunda adeta “emir verdiğini” söyleyen Teziç, araştırma görevlileri kadrolarının kullanımında sürekli Başbakanlık engeliyle karşılaştıklarını ifade etti. Teziç, “yeni üniversitelere izin verilmemesi” konusunda da mevcut üniversitelerin çok büyük eksiklikleri ve sorunlarının bulunduğunu belirterek “Bir binaya levha koyarsınız, üniversite adını taşır. Bu, seçim öncesi size destek sağlayabilir ama uzun vadede ülke çok zor durumda kalır” dedi. 
 • SİYASİ ÇABALAR YOĞUNLAŞACAK – Erdoğan ve Gül’ün Kürt liderlerle görüşülebileceğini söylemelerinin ardından toplanan MGK’ de, Irak, K.Irak’taki PKK varlığı ve Kerkük sorunu masaya yatırıldı. Toplantıdan, yerel liderlerle “tanıma izlenimi yaratacak” üst düzey bir görüşmeye onay konusunda karar çıkmadı. Ancak K. Irak’taki terör varlığına karşı ve Kerkük uyuşmazlığı için siyasi ve diplomatik çabaların yoğunlaştırılması benimsendi. 
 • AYDOĞDU TUTUKLANDI – Kürtlerin Irak’taki kazanımlarının tüm Kürtler için önemli olduğunu belirterek “Kerkük’e yapılan bir saldırıyı Diyarbakır’a yapılmış sayarız” diyen Demokratik Toplum Partisi Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu tutuklandı. 
 • TÜRKÇE TELEVİZYON – Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Türkmenlere yönelik ABD tipi psikolojik savaş taktikleri izliyor. Kürtlerin “Yol” adlı dergisinin ardından bu kez de bir televizyon kanalı kurmaya hazırlandığı belirtiliyor. 
 • DİN KAMPI GİBİ – Maltepe Dersaneleri’ nden kazandığı bursla ÖSS’ye hazırlanmak için Tunceli’den Ankara’ya gelen Yağmur Sariataş adlı öğrencinin, Etlik’ te Hasa Sultan Kız Yurdu’nda yaşadıkları, sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Yağmur Sariataş adlı öğrenci, haftanın 6 günü “çay sohbetleri” adıyla yapılan dini eğitimlere katılmak istemediği için yurttan atıldığını, rızasıyla yurttan ayrıldığına dair kendisine belge imzalattırılmak istendiğini söyledi. 
 • AKP’NİN EL KADI SEVDASI – Erdoğan’ın terör finansörüne gösterdiği ilginin ardında yakın çevresiyle girdiği ticari ilişkiler var. Yasin El Kadı’ya kefillik AKP’deki ilişkiler ağında gizli. El Kadı, Türkiye’deki ticari yaşamına İslamcı çevrede Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Mehmet Fatih Saraç ile başladı. El Kadı’nın ikinci büyük ortağı ise Zapsu ailesinin büyük hissedarı olduğu BİM marketlerdi. Burada Erdoğan’ın başdanışmanı Zapsu ile El Kadı ortaklık etti. 
 • YÜKSEK YARGIÇLARDAN KINAMA – Yargıtay Birinci Başkanvekili Osman Şirin ve Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Küçükçekmece Ceza Yargıcı İnsaf Gündüz’e yapılan saldırıya tepki gösterdi. Şirin, saldırının  “nefretle ayıplanması” gerektiğini belirterek  “Olumsuzluklar ve kaçınılmaz sonuçlarının sorumluluğunu yargıç ve savcılara yükleyerek onları toplumsal ve bireysel tepkilere muhatap kılmak, artık yargı erkinde usanç ve bıkkınlık yaratıyor” dedi. 
 • GEÇİCİ İŞÇİYE KADRO HAZIRLIĞI – AKP hükümeti, yaklaşan seçimler öncesi kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor. Kamuda çalışan yaklaşık 215 bin geçici işçinin kadroya alınmasına ilişkin yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Düzenlemeden kamuda 6 aydan az çalışanlar yararlanamayacak. 
 • TARIMI VERGİ ÇÖKERTİYOR – CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Türkiye’nin mazota uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üzerinden Katma Değer Vergisi  (KDV) alan tek ülke olduğunu belirterek “Vergiden vergi alıyoruz. Mazotun pahalı olması Türkiye’de tarımın çökmesinin başlıca nedenlerinden biridir” dedi. Özyürek, Türk tarımının en önemli sorunlarının başında girdi maliyetlerinin yüksekliğinin geldiğini kaydetti. 
 • SEZER’DEN GÖRÜŞME AMBARGOSU – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC’de AKP’nin doğrudan müdahalesi ile kurulan yeni hükümette Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan ve son 5 ay içinde Ankara’ya 2. kez gelen Turgay Avcı ile yine görüşmek istemedi. 

25 Şubat

 

 • ERDOĞAN YARGIYI UMURSAMIYOR – Başbakan Erdoğan, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun, Yasin El Kadı’nın Bakanlar Kurulu’nun terörü finanse eden kişi ve kurumlar listesinde kalmaya devam etmesi yönündeki kararının ardından bu kişi hakkındaki görüşlerinin değişmediğini açıklamıştı. Bu konuda soru soran gazetecilere “Listenin başlığından bile haberiniz yok. Önce listenin başlığını okuyun” yanıtını veren Erdoğan, bu sözleriyle El Kadı’nın yer aldığı listeden haberdar olmadığını ortaya koydu. Erdoğan’ın “Teröre destek veren bir zanlı değildir” sözleriyle nitelediği El Kadı, Bakanlar Kurulu’nun, terör örgütleri, kişi ve kuruluşların Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin listesinde yer alıyor. El Kadı’ya ilişkin “2001/3483” sayılı Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’nin, 30 Aralık 2001 tarihli mükerrer sayısında yayımlanmıştı. Kararın ekli listesinde ise Yasin El Kadı ile birlikte toplam 70 kişinin ismine yer verilmişti. 
 • ÇAY SAATİNDE FETHULLAH GÜLEN PROPAGANDASI – Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen eğitim kurumlarında öğrenim gören Yağmur Sariataş ve M.Y. adalı öğrenciler yaşadıklarını anlattılar. Öğrenciler “çay saati” adı altında kendilerine dini eğitim verildiğini, Gülen propagandası yapıldığını, film izlerken el ele tutuşan kadın ve erkek sahneleri çıktığında görüntülerin kapatıldığını belirttiler. Kurumlarda Milli Eğitim müfettişlerinin geleceğinin önceden haber alındığına dikkat çeken öğrenciler, denetim öncesinde  dini kitapların ve türbanların hemen ortadan kaldırıldığını dile getirdiler. 
 • AKIL VERMEK HADDİ DEĞİLDİR – Başbakan Erdoğan’ın, MGK’ye ilişkin haber yapan gazeteciler ile bunları yayımlayan basın yayın organlarını “ihanetle suçlaması” tepki çekti. ÇGD Başkanı Abakay, “Basına görevini hatırlatmak ya da nasıl yapacağını göstermek, ne Başbakan’ın ne de başkasının haddi değil” dedi. TGS Başkanı İpekçi de Erdoğan’ın basına sansür talebini eksik etmediğinin altını çizdi. 
 • KAYGI DUYUYORUZ – Türkiye Barolar Birliği’nin çağrısı üzerine 78 baro başkanı, Ceza Muhakemesi Kanunu ve yasa değişikliklerini ele almak üzere Ankara’da bir araya geldi. Toplantıda konuşan Özdemir  Özok, “Kendilerini doğuştan yönetici olarak kabul eden politik aktörleri görünce, geleceğimiz için daha da kaygı duymaktayız” dedi. Özok, bu kaygıdan kurtulmanın yolunun, birey ve ulus olarak kendi gücünü ülke genelinde sorumluluk bilinciyle harekete geçirmek olduğunu dile getirdi. 
 • TÜRK BİLİM İNSANLARI ŞAŞIRTTI – Tüm dünyada çevreciler küresel ısınmaya karşı uyarılarda bulunurlarken Türkiye’de başlatılan “Türkiye Kyoto’yu İmzala” kampanyasında yaklaşık 100 bin imza toplandı. Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ortak açıklama yaparak, tam zıt kutupta görüşler ileri sürdüler. Açıklamada, ABD ve Avusturya Kyoto Protokolü’nü imzalamadan, Türkiye’nin de imza atmaması gerektiği savunuldu. 
 • IRAK  POLİTİKASI DEĞİŞİYOR – Yeni politikanın yaşama geçirilmesi için MGK toplantısı sonrası düğmeye basıldı. Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliği, yeni politikanın ana eksenini oluştururken Kerkük’e karşı terör örgütü PKK’yi  “koz olarak kullanmaya çalışan” Kürt gruplar, diyalog yoluyla baskı altına alınacak. 
 • HALKBANK’I AKP GERİLETTİ – AKP tarafından atanan yönetim  Halkbank’ın performansını düşürdü. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Halkbank’ın topladığı mevduatı ve sattığı tahvilleri krediye döndüremediğini, diğer bankalara göre aktifler, mevduat, krediler ve menkul değerlerde gerilediğini tesbit etti. 

26 Şubat

 

 • SOKAKTA CAN KORKUSU – Türkiye’de her 40 saniyede bir suç işleniyor. Büyük kentlerde halk evinden çıkmaya bile çekiniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2006 yılı suç verilerine göre, geçen yıl içinde Türkiye genelinde suç patlaması yaşandı. Asayiş suçları yüzde 61, şahsa karşı işlenen suçlar yüzde 62, mala karşı işlenen suçlarsa yüzde 60 arttı. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyük kentlerde “can güvenliği” birincil sorun durumuna gelirken yurttaşlar “Olayın aydınlatılacağından umutsuz olduğumuz için birçok olayı polise haber vermiyoruz” diyor. 2 bin 243 kapkaç, 3 bin 114 gaspın yaşandığı İstanbul’da can ve mal güvenliğinin kalmadığını belirten yetkililer, “Çetelerin biri çökertilirken yerini başkası dolduruyor. Doğu ve Güneydoğu’dan getirilen çocukları kullanan çetelerin yıllık gelirleri yüz bin dolarlarla ifade ediliyor” diyorlar. Sosyologlar ise yoksulluk sorunu çözülmeden suçun önlenemeyeceği görüşündeler. 
 • HAYVANCILIĞIN SONU GELİYOR – Hayvan varlığının yüzde 33.7 azaldığı, tüketilen etlerin yarısının da kayıt dışı ve kaçak olduğu tesbit edildi. Rapora göre son 20 yılda başta terör nedeniyle kırsal kesimde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan nüfusun sektörden uzaklaşmak zorunda kalması, koyun varlığında azalmaya neden oldu. 1980’de 48 milyon baş olan sayı 25 milyona geriledi. 
 • RUMLAR KIŞKIRTIYOR – Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’de petrol arama girişimini “büyük bir provokasyon” olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı Gül, konuyu Rum kesimi ile petrol arama anlaşması yapan Mısır’ın Dışişleri Bakanı  Ebulgeyt ile de görüştü. Ebulgeyt, “Türkiye’nin çıkarlarını zedeleyecek bir şey yapmayız” dedi. Rum yönetimi eski liderlerinden Klerides, Papadolulos’un, Kıbrıslı Türkleri yok etme planlarını içeren Akritas Planı’nın büyük bölümünü yazdığını söyledi. Klerides, Papadopulos’un9, “Türkler adaya çıkmaya  kalkışırlarsa Kıbrıs’tan Türkleri temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var” sözlerini de doğruladı. 
 • AKP’DEN RANT İÇİN KATLİAM – Gaziantep’te AKP’li Büyükşehir Belediyesi , tepki çeken imar planı değişikliklerine bir yenisini daha ekledi. Kent merkezindeki en büyük yeşil alanlardan biri olan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’na iki benzin istasyonu  yapılması kararı alındı. 
 • O SÖYLER, BİZ SEÇERİZ – Maliye Bakanı Unakıtan, Erdoğan’ın işaret edeceği kişinin cumhurbaşkanı seçileceğini söyledi… Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Bakan Unakıtan, Türkiye’de devletin artık ekonomiden elini çekmesi gerektiğini belirterek “TRT, PTT başta olmak üzere hepsi özelleştirilmeli” dedi. 
 • AKP İŞGALCİ GİBİ TAHRİP ETTİ – MHP Lideri Bahçeli’den, Kürt liderlerle görüşme planı ve Çankaya hesaplarına ağır eleştiri geldi. AKP’nin iktidar olduğu sürenin Türkiye tarihinde “kara dönem” olacağını belirten MHP Lideri Bahçeli, bu dönemde ancak bir işgal gücünün verebileceği boyutta ağır tahribatlar yaşandığını söyledi. Erdoğan’ın “Türbanı kullandığını ve geçmişinin hesabını veremediğini” vurgulayan Bahçeli, “Çankaya’ya çıkarsa Yüce Divan’da yargılanmalı” dedi. 
 • VERGİLER ADALETSİZ – DSP’nin düzenlediği Emek Kurultayı’nda konuşan Zeki Sezer, “Adaletsiz  bir teşvik ve vergi sistemi olduğunu” belirterek Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı eleştirdi. Sezer, “Sayın Başbakan, son dört yılda ihracatın yüzde 137 oranında arttığını ilanla açıkladı, ancak aynı sürede ithalatın yüzde 166 oranında yükseldiğini gizlemeye çalıştı” dedi. 
 • TÜYLERİ ÜRPERTEN İFADELER –  Trabzon’da incelemelerde bulunan TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu hırsızlık, gasp, adam yaralama gibi suçlardan cezaevinde kalan çocuklarla görüştü.  Bazı çocuklar, silah ve uyuşturucuya çok kolay ulaştıklarını anlatırken bazıları da cezaevini ‘kalacak ve yemek yenecek yer’ olarak gördüklerini söylediler. 
 • KARTTA YILLIK ÜCRETE MÜDAHALE – Sanayi Bakanlığı, Bankalar Birliği ile tüketici örgütlerini toplayarak sorunu çözmek için çalışmaya başladı. Sanayi Bakanlığı, tüketicilerin, kredi kartı sözleşmesinde yıllık ücrete ilişkin bölüm boş bırakılmışsa, yıllık ücret ödememesi, yıllık ücret belirlenmişse de bankanın haber vermeksizin artırdığı ücretin artan bölümünü ödememesi yönünde görüş bildirdi. 
 • AÇLIK SINIRI 629 YTL’YE ÇIKTI –  Türk-İş, şubat ayında açlık sınırının 628 YTL 75 YKr, yoksulluk sınırının 2 bin 48 YTL 05 YKr’ ye yükseldiğini bildirdi. 
 • İRAN’A SALDIRI TÜRKİYE ÜZERİNDEN – NATO’nun bir operasyon için hava sahasını ve havaalanlarını istediği ileri sürüldü. Kuveyt’in El Siyasa gazetesine göre, NATO liderleri İran saldırısında Türkiye’yi de kullanmak istiyor. Bir İngiliz diplomat, Türkiye’nin 2003’te yaptığı hatayı yinelemeyeceğini  söyledi. 

27 Şubat

 

 • AFRİKA TAŞERONU – Gülen’in Abant Toplantıları’nın sonuncusu Kahire’de yapıldı. ABD memnun. Afrika’da ABD’nin desteğiyle okullar kuran Gülen’in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, toplantısını Arap dünyasının önemli merkezi Kahire’de yaptı. 
 • ÜCRETSİZ FETHULLAH KURSLARI – AKP’li Gaziantep Belediyesi önce yoksul öğrencilere ücretsiz olarak verilen ÖSS kursu başta olmak üzere bilgisayar, İngilizce ve el becerileri gibi kurs hizmetlerini özelleştirerek, ihaleyi kazanan yan kuruluşuna devretti. Bu kuruluş da Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen 2 şirketle sözleşme yaptı. 2 şirketin de ihaleden 10 gün önce kurulması dikkat çekti. Kurslara katılan öğrencilere dini eğitim verildiği iddia ediliyor. 
 • AKP’DEN SİYASİ GETİRİ BEKLENTİSİ – Başbakan’ın, AB’nin isteğiyle Iraklı Kürt liderlerle görüşebileceğini açıklamasının arkasında, Irak’ın kuzeyinden AKP’ye yönelik “siyasi beklenti” içinde olduğu yorumları gündeme geldi. Ortaya çıkan tablo hükümetin devlet politikası dışında farklı bir bakış açısı olduğunu ortaya çıkardı. 
 • PKK’YE ASKERİ MÜDAHALE YOK –  Kuzey Irak’taki PKK varlığıyla askeri mücadelelerin söz konusu olamayacağını söyleyen Kürdistan Demokratik Partisi lideri ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kerkük’ün Kürt kenti olduğuna dair tezlerini yineledi. Mesud Barzani, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın bölgedeki Kürt yönetiminin terör örgütü PKK’ yi desteklediği, silah sağladığı, koruduğu ve kamplar verdiği iddialarını reddederken “PKK konusunda askeri önlemlerin başarı sağlayacağına inanmıyoruz. Siyasi adımlar atılmasını düşünüyoruz. Bu sürece katkıda bulunmamız istenirse elimizden gelen desteği veririz” dedi. 
 • HİZBULLAH’A CEZA YAĞDI – Diyarbakır’da 13 yıldır süren davada karar açıklandı. Bölgede 38 kişinin öldürülmesi, çok sayıda adam kaçırma, yaralama, molotof kokteyli atma, silahlı ve satırlı saldırı gibi 60 eylemden sorumlu tutulan tetikçilerin yargılandığı davada mahkeme 20 tetikçiye ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası verdi. Sanıklardan Enez, PKK’ye karşı kendi can ve mallarını korumak amacıyla eylem yaptıklarını savundu. 
 • TARIMA KAYIT DIŞI EGEMEN – TBMM Tarım Komisyonu Başkanı AKP’li Kirişçi, hükümetin başarısızlığını itiraf etti. Üretim için devlet desteği gerektiğini söyleyen Vahit Kirişçi, tarımın siyasal bir alan olduğunu belirterek “Sektörde yoğun istihdam ve işsizlik var. Pazar odaklı değil, geçimlik üretim hâkim” dedi. 
 • ANTALYA’DA  ‘USAME’ HAYRANI EĞİTİMCİ – Çarşaflı kız çocuğu fotoğrafı ve anne karnındaki bir bebeğin  Allah’la diyaloğunun yer aldığı sözde eğitim CD’sinin hazırlandığı Antalya Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde 7 kişi görevden alındı. Merkezde vekâleten müdürlük görevinde bulunan Mustafa Sarı’nın daha önceden öğrencileri toplu namaza götürdüğü ve oğlunun adının “Usame” olduğu belirtildi. 
 • İKTİDAR HIZLA ERİYOR – CHP Grup Başkanvekili Topuz, Erdoğan’ın son çıkışlarını ‘tükeniş’ olarak yorumladı. Hükümetin oy kaybını görerek seçimi erkene alma planı yaptığını belirten Ali Topuz, AKP’ lilerin yaptıkları tek hesabın “Köşk’e nasıl çıkarız?” olduğunu söyledi. 
 • KADIN KOTASI ZORUNLU OLMALI – Kadın ve Siyaset Derneği (KASDER) anayasada gerekli değişikliklerin yapılarak siyasi partilere cinsiyet kotasının getirilmesi talebiyle imza kampanyası başlattı. KASDER Başkanı Nurhan Öztaş, kadınların parlamentoda temsili oranının 1935’ten bu yana yüzde 4.5 oranının üzerine çıkamadığına dikkat çekti. 

28 Şubat

 

 • HEDEF CUMHURİYET –  Başbakan Erdoğan, isim vermeden Cumhuriyet gazetesine yüklendi. Muhalefeti ağır dille eleştirdi. Türkiye’de öcü edebiyatından medet uman bir muhalefet anlayışı olduğunu ileri süren Başbakan Erdoğan, “Tehlikenin farkında mısınız?” uyarısı yapan Cumhuriyet gazetesini hedef aldı. Erdoğan, “Milletin karşısına siyasi korkuluklar dikiyorlar. Yine kışkırtmalara başvuracaklar.  Bunların arasında karalar bağlayanlar da var. Sözüm ona Cumhuriyeti koruyacaklar. Kriz üretim merkezleri gibi çalışarak Cumhuriyete hizmet edeceğinizi mi zannediyorsunuz?” dedi. Erdoğan, grup konuşmasında CHP’yi de sert biçimde eleştirdi. Türkiye tarihinde CHP kadar kendisiyle çelişen bir parti bulunmadığını iddia eden Erdoğan, “Bunlar başlarına gelen musibetlerden ders alacaklarına, millet iradesine direnerek yeniden varlık kazanmaya çalışıyorlar. Oysa değişime direnmek eşyanın tabiatına direnmektir. Bunların derdi benim, bunlar Cumhuriyeti değil, kendi çıkarlarını koruma derdindeler” diye konuştu. 
 • İMAM HATİPLERE SINIRLAMA –  YÖK  tarafından oluşturulan komisyonca hazırlanan rapor Cumhurbaşkanına sunuldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında oluşturulan Strateji Komisyonu’nca hazırlanan, ortaöğretim sistemindeki uygulamalarla sınıfta kalmanın sınıf geçmekten zor hale geldiğine dikkat çekilen raporda, imam hatip liselerinin sayıları ve programlarının, bu okulları, liselere alternatif konumdan çıkaracak biçimde sadece “din görevlisi yetiştirmekle sınırlı” hale getirilmesi gerektiği vurgulandı. 
 • BÜYÜKANIT KONUŞUNCA TAVIR DEĞİŞTİ – İngiliz Financial Times gazetesi, Genelkurmay Başkanı’nın ABD’de Iraklı Kürt liderlerle görüşülmesine karşı olduğu yolundaki uyarısının ardından hükümetin Kürt liderlerle temas kurma planından vazgeçtiğini öne sürdü. Olayı, “Hükümetin boyun eğmesi, askerlerin bir zaferi anlamına geliyor” diye yorumlayan gazete, ABD gezisini hükümete mesaj vermek için kullanan Büyükanıt’ın seçimler öncesinde hükümetle tekrar karşı karşıya geleceğini de öne sürdü. 
 • ERDOĞAN VE AKSU’YA  AKP’DEN KALKAN – CHP’nin Başbakan Tayip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında verdiği soruşturma önergesi TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. 
 • PKK’Yİ FİİLEN  ABD EĞİTİYOR – Terör örgütü üyelerinin, NATO’nun Bağdat yakınlarındaki Ar Rustamiyah’taki “Müşterek Personel Koleji” nde yürüttüğü eğitim programlarından geçtiği ortaya çıktı. 
 • DİYARBAKIR’I KÜRDİSTAN’A KATTILAR – Celal Talabani ve Barzani’nin partilerinin resmi internet-haber sitelerinde Türkiye’nin bazı Güneydoğu illeri Kürdistan’ın bir parçası olarak gösteriliyor. 
 • BÜTÇE OCAK’TA 6.1 MİLYAR YTL AÇIK VERDİ, ‘MAKYAJI’ BOZULDU –Merkezi yönetim bütçesi, yılın ilk ayında 6 milyar 96 milyon YTL açık verdi. Ocak ayında merkezi yönetim bütçesinden 18 milyar 488 milyon YTL harcama yapıldı. Bütçe gelirleri ise 12 milyar 392 milyon YTL oldu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • ·

 

 

 

shington’da Türkler’e konuşan Orgeneral Büyükanıt, Türkiye’nin 1923’ten beri bu kadar risk, tehdit ve sıkıntı içinde olmadığını belirterek Irak’ın parçalanması, PKK varlığı, İran, Kıbrıs, AB ile ilişkiler, güvenlik sorunları ve Kafkaslar’daki potansiyel risklere dikkat çekti. Yine de Türkiye’yi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Büyükanıt, “Türkiye’yi koruyan dinamik güçler var olduğu sürece Türkiye’yi bölmeyi rüyalarında görenler kâbusla uyanırlar ve derslerini alırlar” dedi. Büyükanıt’ın temasları kapsamında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Lantos’la yapacağı görüşme, “Hava Muhalefeti” gerekçesiylye iptal edildi.

 

 • AKP’DEN SATIŞA DEVAM – Maliye Bakanı Unakıtan seçimler öncesinde özelleştirmelerin hızlanacağının işaretini verdi. Halkbank ve Petkim’in yanı sıra önce Mersin, ardından İzmir Limanlarının özelleştirileceğini belirten Unakıtan, “Bunun dışında önemli özelleştirmeler olarak otoyollar, Tekel ve Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesi söz konusu. Seçim özelleştirmelerde önemli mihenk taşı değil. Özelleştirme, devlet ekonomik faaliyetlerini kurana kadar devam edecektir” dedi. 
 • SORUN PKK DEĞİL KÜRT SORUNUDUR – Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, partisinin politbüro toplantısında ABD’nin PKK koordinatörü Ralston’a, Türkiye’deki Kürt sorununun PKK’den ibaret olmadığını, “siyasi” olarak nitelendirdiği bu sorunun, sadece siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözülebileceğini söyledi. Toplantıda Kerkük’ün Irak’ın iç sorunu olduğunu ve hiçbir devletin Kerkük’ün içişlerine karışma hakkı olmadığı ileri sürüldü. Barzani, Irak hükümetinin Bağdat’ın güvenliği ile ülkede istikrarın sağlanması için uygulamaya koyduğu yeni planın başarıyla sonuçlandırmasını beklediğini de kaydetti. 
 • RALSTON’A PKK SORUSU – Ankara PKK-Kongra Gel Lideri Aydar’ın “ABD PKK’ nin dostu” şeklindeki açıklamalarının ardından ABD’ye  “açıklamaların ne anlama geldiğini” soracak. Terörle Mücadele Özel Temsilciliği aracılığıyla gerçekleştirilmesi kararı alınan temasların ardından gelecek yanıta göre, Ankara’nın tepkisini belirleyeceği ifade ediliyor. 
 • SALİHLİ’DE ÇÖP EYLEMİ – Kabazlı köylüleri, Sevgililer Günü’nde  Salihli’de eylem yaptı. Adalan, Taytan, Durasalı, Salihli, Sart, Yılmaz, Mersinli ve Poyraz belediyelerinin ortak çöp depolama alanı olarak Kabazlı sınırları içerisindeki bir bölgenin belirlenmesine tepki gösteren köylüler, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. 
 • KİRLETME SÜRECEK – Türkiye’nin 1990’da 170 milyon ton olan emisyonlarının 2004’te 296 milyon tona çıktığını kabul eden Çevre ve Orman Bakanı Pepe, buna karşın Kyoto Protokolünün imzalanmasına destek vermedi. Pepi, OECD üyesi olması nedeniyle Türkiye’nin sorumlulukları olduğunu belirterek  “Bu sorumluluklar, Türkiye’nin bugün altından kalkabileceği, üstesinden gelebileceği durumlar değildir” dedi.

Bir cevap yazın