ŞUBAT-2006 ‘ da TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

ŞUBAT-2006’ da  TÜRKİYE TABLOSU  (Olaylar,oluş tarihleriyle değil,basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir)

1 Şubat 2006

 • AÇIKLAYAMADI. Başbakan Tayyip Erdoğan,malvarlığını açıklamak yerine CHP ve medyaya yüklendi.Başbakan Erdoğan “gizlilik” gerekçesine sığınarak malvarlığını açıklamaktan kaçındı.Erdoğan,tüm kamu görevlilerinin mal bildiriminin şeffaflaştırılmasını önerdi.CHP’nin dünyada banka sahibi olan tek parti olduğunu kaydeden Erdoğan,CHP’nin Atatürk’ün vasiyetini yerine getirmediğini,TTK ile TDK’nin payını mahkeme kararına karşın ödemediğini ileri sürdü.
 • YASAL BİR ENGEL YOK. Başbakan Erdoğan,Mal Bildirimi Yasası’na dayanarak servetini açıklama hakkına sahip olmadığını söylese de yasada böyle bir kısıtlama yok.Yalnızca bildirimin verildiği kurumun yasada belirtilen merciler dışındakilere açıklama ve bilgi vermesine sınırlama getiren yasada, kişilerin kendi özel bilgilerini açıklamaları önünde herhangi bir engel bulunmuyor.
 • CHP’ den anında yanıt. CHP’nin İş Bankası’ndan “nemalandığı” imasında bulunan Erdoğan’ı yanıtlayan CHP’li Özyürek,partisinin tek kuruş kaynak almadığını belirterek 12 Eylül rejiminin TDK ve TTK’yi kapatıp yerine iki yeni yapı kurulduğunu,bu nedenle pay ödenmediğini bildirdi. Özyürek, paranın kullanılmadığını ve yargı kararına göre hareket edeceklerini söyledi.
 • VERGİ YÜKÜ DE YOKSULUN SIRTINDA.Boğaziçi ve Koç üniversitelerinden bir grup bilim insanının gerçekleştirdiği “Türkiye’de Kim Ne Kadar Vergi Ödüyor?” araştırması,devletin vergi yükünün her geçen gün biraz daha artarak yoksulların sırtına yıkıldığını gösteriyor.En yoksul gelir grubu,en zengin gruptan yüzde 16.5 daha fazla vergi ödüyor.Tüketimden alınan vergilerin toplam  içindeki payı yüzde 70’i çoktan aşmış durumda”Okul kantininde gofret yiyen çocuk bile” yüksek oranda vergi ödüyor.Harcanan her 100 YTL’nin 24.3’ü vergi olarak devletin kasasına giriyor.
 • Türkiye’de 150 yıllık bir geçmişe sahip olan toplam 10 bin 984 kilometrelik demiryolu ağının büyük bir bölümü fiziki ve geometrik nitelikleri bakımından standart dışı.Yolcu vagonlarının yüzde  42’si,yük vagonlarının yüzde 35’i uluslar arası kriterlere uygun değil.
 • Hükümet,önümüzdeki haftalarda özel sektörden okul ve hastane kiralamak için ihaleye çıkacak.Özel girişimci,okul ve hastane binası yapmak için teşvik edilecek.Gereksinim duyulan yerlerdeki ‘uygun’ binalar kiralanacak.Hükümet, yeni “kira zenginleri” oluşturacak.
 • TRT Ankara Radyosu’nda  Çoksesli Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu’nu şikâyet eden 8 sanatçının sicil notları düşürüldü.Uygulamayı eleştiren Haber-Sen Genel Başkanı Esin Yelekçi,AKP’nin sanat kurumları üzerindeki kadrolaşma hareketlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Yelekçi,bugünkü hükümetin “TRT’yi tarikatların kontrolündeki yayın kuruluşlarına benzettiğini” söyledi.
 • PROF.MUAMMER AKSOY ANILDI.Bahçelievler’deki evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof.Dr. Muammer Aksoy,ölümünün 16. yılında gömütü başında anıldı.
 • Bülent Ecevit,kendisiyle konuşan iki gazeteciye, Özel Harp Dairesi’nin varlığını 70’li yıllarda ABD para vermeyince öğrendiğini ifade ederek “Derin devlet kontrgerilladır” dedi.
 • Dış ticarette 43 milyar dolarlık açıkla 2005’te rekor kırıldı.
 • Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı “yenilikçilik” performansını değerlendirmek amacıyla hazırlanan endeksin 2005 sonuçlarına göre, “en az yenilikçi” ülke Türkiye.

 

2 Şubat 2006

 • KAÇMA AÇIKLA.Başbakan Erdoğan’ın CHP’nin Atatürk’ün mirasına uymadığı suçlamasını yanıtlayan Baykal, “Atatürk’ün en büyük vasiyeti Türkiye Cumhuriyeti. Sen ona sahip çık “ dedi.Malvarlığını açıklamanın yasak olmadığını belirten Baykal “Korkma başına bir şey gelmez” dedi.
 • KORKMAYAN AÇIKLIYOR.Erdoğan’ın suskunluğuna karşılık AKP’li milletvekilleri Yalçınbayır,Çömez ve Geçen,malvarlıklarını açıkladı.Çömez :”Siyaset adamlarının zenginliği,Türk toplumunu rahatsız etmez.Önemli olan bu zenginliğin vergilendirilmiş,helâl ve ahlâkî ölçülerde temin edilmiş olmasıdır” dedi.
 • ERDOĞAN ÇARPITIYOR. Doç.Dr.Adem Sözüer,malvarlığını açıklamak için yasal bir engel bulunmadığını vurgularken TBB Başkanı Özdemir Özok da Erdoğan’ın malvarlığı savunmasını “komik” olarak nitelendirerek Erdoğan’ın savunduğu gibi,bir yasağın insan haklarına ve anayasaya aykırı olacağını belirtti.
 • MUMCU’DAN GÖZDAĞI.Başbakan Erdoğan’ın kendisi hakkında bazı imalarda bulunduğunu belirten ANAVATAN lideri Mumcu, “Sayın Başbakan’a sesleniyorum. Bir kez daha;parti grubunda yeltendiği işe yeltenirse,korkakça ima etmeye kalkışırsa,gök kubbeyi başına yıkarım” dedi.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Tabibleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Ata Soyer,Türkiye’de son 25 yılın en büyük sağlık harcamasının AKP hükümetince yapıldığını,yine ülkemiz tarihinin en büyük kaynak aktarımını kamudan özele  kaydırdığını,hastanelere yatırım yapılmadığını vurgulayarak AKP’nin 3 yıldır uyguladığı sağlık politikasının iflas ettiğini belirtti.
 • Erdoğan’ın,CHP’ye ait İş Bankası hisselerini Atatürk’ün vasiyetine uygun dağıtmadığı yönündeki iddiasının tamamen gerçek dışı olduğuna dikkat çeken Baykal,12 Eylül darbesi sonrasında CHP’nin yanı sıra Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun da kapatıldığına dikkat çekti.CHP’nin 1992’de darbe öncesindeki kurultay delegelerinin oylarıyla yeniden açıldığını belirten Baykal, “CHP’nin isim benzerliği nedeniyle değil,yargı kararıyla da tescil edildiği gibi Atatürk’ün kurduğu parti olarak yeniden açıldığını” ifade etti.Yargının da onay vermesi üzerine Hazine’nin İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerini CHP’ye verdiğini belirten Baykal,oysa darbecilerin kapattığı TDK ve TTK’nin yerine “kanunla” oluşturulan kurumların statüsünün tamamen farklı ve vasiyetle bağdaşmadığını vurguladı.
 • “Atatürk’ün vasiyetini doğru anlamamakta direniyorlar” diyen Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel,TDK ve TTK’nin şu anki haliyle Atatürk’ün kurduğu kurumlarla isim benzerliğinden başka bir bağlantısının olmadığını vurguladı.
 • BAŞBAKAN’IN İHALE ÖFKESİ.Şener,Galataport ihalesinde dosyayı Özelleştirme İdaresi’ne geri gönderdiklerini belirterek “Anlamı şu,bu işlemi Yüksek Planlama Kurulu’nun onayına sunmuyoruz” dedi.Erdoğan ise Şener’i hedef alarak “Bu konuda YPK’de onay makamı şahsımdır.Benim dışımda bir arkadaşın vereceği bir kararla değil,benim onayımla yürürlüğe girer veya girmez” diye konuştu.
 • İhracat yıla  ‘eksi’ de girdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı “…ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor” dedi. Hazır giyim ihracatı yüzde 12.8,otomotiv ihracatı yüzde 8.7 geriledi.
 • Bülent Ecevit : “Kızıldere kontrgerilla operasyonuydu” “Özel Harp Dairesi konusunu ilk ben gündeme getirdim.Ondan rahatsız olan bir tek ben vardım.Demirel hiçbir zaman bir rahatsızlık ifade etmedi” , “Derin devlet” Türkiye’de var,bunu birçok konuşmamda söyledim.Maalesef devletin şeffaflaşması sağlanamadı.Tabii bütün bu olayların arkasında başka devletler de var.

3 Şubat

 • Hükümetin hukuki alt yapısını oluşturmadan yaptığı özelleştirmeler bir bir yargıya takılıyor.Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulu,TÜPRAŞ’ın  yüzde 51’lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale şartnamesinin bazı maddelerini yasaya aykırı bularak ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurdu.Koç-Shell konsorsiyumu,devir gerçekleştiği ve para ödendiği için geri dönüşün olamayacağını açıkladı.
 • Malvarlığı kavgası mahkemelik oldu.Baykal “muazzam para” haberi nedeniyle Yeni Şafak gazetesi ve haberin kaynağı Unakıtan hakkında toplam 100 bin YTL’lik tazminat davası açtı.Erdoğan da “Başbakan kıvırtıyor” diyen CHP’li Koç ile sözlerini yayımlayan Cumhuriye ve Radikal gazetelerinden toplam  90 bin YTL’lik tazminat istedi.
 • Emin Çölaşan dün köşesinde Başbakan RTE’nin geçmişteki çarpıcı sözlerini anımsattı: “Türkiye’nin yarınında artık Kemalizm’e ve Kemalizm benzeri rejimlere yer yoktur.Kemalizm’in yeniden kendini üretmesi söz konusu değildir.Bizim için en üst belirleyici,İslam’ın ilkeleridir.Her şey ona göre belirlenir.Ben,İslam’ın devlet planı içinde düşünüyorum.”
 • ÇOCUKLARA DIŞKI YEDİRİLDİ.Malatya’da 0-6 Yaş Çocuk Yuvası’nda barınan 40 çocuğa şiddet  uygulayan 9 bakıcı hakkında “eziyet yapmak” suçundan toplam 1048 yıl hapis istemiyle deva açıldı.İddianamede:çoçukların saçlarından tutulup havaya kaldırıldığı; çocuklara zorla yemek yedirilirken az kalsın çocukların boğulmalarına neden olunacağı; bir çocuğun dudağının patlatıldığı; uyuyan çocukların ‘eğlence’ olsun diye korkutularak uyandırıldığı; tuvalete gitmek isteyen çocukların dövüldüğü; bazı çocuklara kakalarının yedirildiği gibi konulara yer verildi.
 • CHP’den Unakıtan gensorusu.Unakıtan’ın ihaleye fesat karıştırdığı,görevini kötüye kullandığı ve haksız kazanç sağladığı iddia edildi.CHP Genel Başkanı Baykal imzalı gensoru önergesinde : “Naylon fatura düzenlemesi ve hayali ihracaattan dolayı yargılanan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde Maliye Bakanlığı yapamaz,yapmamalıdır” denildi.
 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Filiz Demirayak,Türkiye’de son 40 yıl içinde yaklaşık 3 Van Gölü büyüklüğündeki bir alanın geri dönüşü olmayacak biçimde kaybedildiğini bildirdi.
 • Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nce yapılan Türkiye Özürlüler Araştırması’na göre ülkemizdeki özürlü olan nüfusun,toplam nüfus içindeki oranı yüzde 12.29. Bunun yaklaşık 3 – 3.5 milyonunu özel eğitime gereksinim duyan bireylerin oluşturduğu tahmin ediliyor.
 • Eczacıbaşı Okey ve Türkiye Aile Planlaması Vakfı’nın (TAPV) işbirliği ile hayata geçirilen “Alo Okey Cinsel Sağlık Hattı” nı arayan 400 bin kadının büyük kısmı orgazm sorunu yaşıyor.

4 Şubat

YÖK Başkanı Prof.Teziç,Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yapılan işlemler ve 19 Mayıs Üniversitesi’ndeki bilgi edinmeyi de aşan faaliyetlerin ve Meclis Araştırma Komisyonu’nun tutumunun üniversitelerde rahatsızlık yarattığını söyledi. 19 Mayıs Üniversitesi Komisyonu başkanının amacını aştığını ve tarafsız davranmadığını belirten Teziç “Bu tablonun ortaya çıkmasının gerisinde üniversitelerin hükümet kanadında küçük görülmesi ve küçük düşürülmesiö vardır” dedi.

 • “Sezer örnek alınmalı” Cumhurbaşkanı Sezer’in,oğlu Levent Sezer için Köşk’te yaptığı evlilik töreninde verilen ikramdan harcanan elektriğe kadar tüm masrafları cebinden karşıladığı ortaya çıktı.
 • 17 Ocak 2006 Salı günü Gözcü gazetesinin manşeti: “Geçim sıkıntısı ve açlıktan bunalan 27 bin civarında genç kadınımız fahişelik vesikası için sıra bekliyor”
 • CHP Milletvekili Mustafa Gazalcı,Çankaya Belediyesi’nin AKP’li belediye meclisi üyelerinden birinin M.E.B.’nın açıtığı 4.3 milyon dolarlık ihalede kayırıldığı iddialarını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.Gazalcı,Erdoğan’a,Bakanlığın ihalede 1.5 milyon dolar fazla para isteyen şirketi neden tercih ettiğini sordu.
 • Ulusçu Öğretim Üyeleri Grubu tarafından yapılan ortak açıklamada Prof.Yücel Aşkın’a oynanmak istenen oyunun şimdide 19 Mayıs Üniversitesi Rektör’ü Prof. Ferit Bernay’ı hedef aldığı belirtildi.
 • Emeklinin sırtından tasarruf.Emeklinin vergi iadesinin kaldırılacağı yeni sistemde SSK emeklilerinin maaşlarında yılda 57 milyon,Bağ Kur emeklilerinde 47 milyon,Emekli Sandığı emeklilerinin aylığında ise 77 milyon lira düşüş gerçekleşecek.Toplam bir katrilyon liralık bütçe açığı emeklinin sırtından karşılanıyor.

5 Şubat

 • Türkiye bekliyor. CHP lideri Baykal,malvarlığını “son kuruşuna” kadar açıkladığını belirterek Türkiye’nin hızla tarihi birhesaplaşmaya doğru gittiğini söyledi.Baykal, “Türkiye hacdan bir yakınını bekler gibi,Başbakan’ın servet beyanını bekliyor.Başbakan,istiareye yattı.Ya ulemaya soruyor ya remil atıyor,en hayırlı günü arıyor” dedi.
 • SEKA’da devir bilmecesi  Hükümet ÖİB’ye talimat verdi ama Albayraklar’ın fabrikayı hangi koşullarda teslim edeceği merak ediliyor.CHP Balıkesir Milletvekili Orhan Sür, 50.1 milyon dolar değer biçilen fabrikayı 1.1 milyon dolara satın alan Albayrak Grubu’nun en az 10 milyon dolar isteyeceğini öne sürdü..Sür, “Devredecekler ama drtada ne fabrika kaldı,ne de işçi.Devletin bir fabrikası ortadan yok oldu” dedi.
 • Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan’ı  eleştiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “Hani Başbakan Oferler’le görüşmemişti.Ertesi gün yalanı ortaya çıktı.Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yalan söyleyen ve yalanı bir gün içinde açığa çıkan ilk başbakan Erdoğan’dır.Millete hangi yüzle,niye yalan söylediniz. Madem akşam yalanınızı itiraf edecektiniz,sabah ne cüretle yalan söylediniz” dedi.
 • Perinçek mal varlığını açıkladı. Toplam aylık gelirlerinin 2.5 milyar lira civarında olduğunu ifade eden Perinçek, “Hiçbir taşınmaz malım, bankada hesabım yok.Sadece 10 bin kadar kitabımız,cura,bağlama ve piyanomuz var” dedi.
 • BCP Genel Başkanı,Cumhuriyetin tehlikede olduğunu belirtti,yurttaşlara çağrı yaptı: “Gün sendikacılık,vakıfçılık,sivil toplumculuk günü değil” diyen Mümtaz Soysal,vatandaşların politikaya ilgisiz kalmasının affedilir bir durum olmadığını dile getirdi.
 • ATO’nun Veresiye Yaşam Raporu’na göre 2005’te borçlar katlandı,kara liste kabardı.Yurttaş borçla küçülüyor.Büyümenin yurttaşa yansımadığını belirten ATO Başkanı Aygün, “Piyasada para dönmüyor.Kredi kullanarak geleceğe borçlanan,kredi kartını dolduran yurttaş artık harcamıyor.Bu nedenle tüccarın ve esnafın çeki,senedi ödenmiyor” dedi.

6 Şubat

 • Trabzon’da Santa Maria Katolik Kilisesi rahibi İtalyan vatandaşı Andrea Santore,uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.Pazar ayininden sonra kiliseye giren 17-18 yaşındaki saldırgan,Santore’ye üç el ateş etti. Göğsünden yaralanan rahip yaşamını yitirdi.Saldırgan’ın ateş ederken Allahüekber diye bağırdığı öne sürüldü.
 • Laiklik  ilkesinin anayasaya girişinin 69. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Sezer.laikliğin din ve vicdan özgürlüğüne indirgenemeyeceğini vurguladı. “Laiklik demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur” dedi.
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya: “Bugünlerde yaşamakta olduğumuz süreç,tarihteki uygulanan tuzakların yinelenmesidir.Tarımın AB dayatmalarıyla çökertilmesi ve toprakların yabancıların eline geçmesi hep aynı tuzağın parçası.Osmanlı’daki gibi borç ödemek bahanesiyle ülke topraklarını yabancılara satmaktayız.Anayasa Mahkemesi’nin defalarca iptal kararı vermesine karşın yeniden,ısrarla yasa çıkartılıyor.”
 • KURULLARA DA AKP ATAMASI.Üst kurul başkan ve üyeleri ile personelin aldığı ücrette büyük farklılıklar olduğu ortaya çıktı.DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan’ın Başbakan Erdoğan’a yönettiği soru önergesine verilen yanıt,üst kurullardaki atamaları ortaya çıkardı.AKP döneminde 6 üst kurula 614 personel atandı.
 • Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin,Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde yaptığı başvurulara olumsuz yanıt verin Kültür ve Turizm Bakanı Atila Koç’u Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na şikâyet etti. Şirin’i haklı bulan kurul,Koç’a yasaya aykırı davrandığını bildirdi.
 • TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan,laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 69. yıldönümü nedeniyle yayımladıkları mesajlarda,ilkeyi yalnızca din ve vicdan özgürlüğü olarak yorumladılar.
 • ELEKTRİKTE SIKINTI KAPIDA. Doğalgaz santralleriyle Türkiye’nin elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 15’ini karşılayan ENKA Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Şarık Tara,Türkiye’de 2 yıl sonra elektrik olmayacağını ileri sürdü.

7 Şubat

 • O.Doğu Silâhçıoğlu: “10 Kasım 1938’den  bu yana devam edegelen “karşıdevrim”, varlık nedenimiz olan “Ulusal Kurtuluş Savaşı” mızın Cumhuriyet nesillerine gerçek şekliyle öğretilmesine engel olmuştur.
 • Başbakanlık kaynakları,önce muhalefeti suçlayan,ardından mal varlığını açıklayabileceğini söyleyen, son olarak da  “Açıklayacak malvarlığım yok” diyen Erdoğan’ın, ‘uygun zamanda’ malvarlığını açıklayacağını bildirdi.
 • Daha önce birçok kurulda müdahalesi gözlenen AKP’nin konfederasyon seçimlerine de karıştığını söyleyen Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Öztimur, “kendilerine yönelik baskının devam etmesi halinde örgütün, artık başka kararlar almak zorunda kalacağını” belirtti.
 • Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan,Yüce Divan’da yargılandığı davada son savunmasını yaparken malvarlığını açıklamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderme yaptı.Özkan “Malvarlığının artışını bırakın,açıklamaya bile cesaret edemeyen bir siyasi yönetimin, bir tek kuruş haksız kazancını  tesbit edemedikleri Hüsamettin Özkan’ı Yüce Divan’a göndermeleri garabetini yüce heyetin takdirlerine sunuyorum” dedi.
 • CHP,Unakıtan gensorusunu TBMM Başkanlığı’na verdi.Gensoru önergesinde “Suç olmasına karşın bankalarda mevduatı bulunanların durumuyla ilgili açıklama yapabilen bir Maliye Bakanı’nın,bankacılık sistemi açısından da bir Maliye Bakanı’nın taşıması gereken nitelikleri taşımadığı açıktır” dedi.
 • Samsun’da aralarında sendikalar,meslek odaları,derneklerin de bulunduğu 20 demokratik kitle örgütü bir araya gelerek AKP iktidarı kıskacına alınan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ferit Bernay’a destek verdi.
 • Sağlık-Der Genel Başkanı Hasan Fehmi Mavi,AKP’nin, sağlık alanında her şeyi “Allah’a havale ettiğini” belirterek bugün Türkiye’de milyonlarca yaşlının bakım beklediğini söyledi.Mavi,yaşlı bakım evlerinin özel sektöre devredilmesinin de sorunların katlanarak sürmesine neden olacağını savundu.

8 Şubat

 • Trabzon’da Papaz Santore suikastı ile ilgili olarak 16 yaşındaki zanlı yakalandı.
 • ORAMİRAL ERDİL’E HAPİS  “Haksız mal edinme,görevi kötüye kullanma, görevi ihmal” ve “memuriyet nüfuzunu suistimal “  suçlamasıyla yargılanan Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 • ERDOĞAN’DAN EKSİK AÇIKLAMA İnternet sitesinde yayımlanan kısa açıklamada,bir çok soru işareti aydınlatılamadı.Açıklamada, kamuoyunca asıl merak edilen,Erdoğan’ın malvarlığının yıllara göre değişimine ilişkin hiçbir bilgi verilmedi.Yaklaşık 1 milyon 670 bin YTL’lik mal varlığı olduğu duyurulan Erdoğan’ın emekli ikramiyesi,emekli maaşı ve milletvekili maaşlarından bugüne kadar yalnızca 161 bin ytl malvarlığı edinmesi de dikkati çekti.
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,bir hafta önce “gizlilik” gerekçesiyle açıklamaktan kaçındığı malvarlığına “argolu” ifadelerle netlik kazandırmaya çalıştı.Ülker ürünlerinin dağıtımını yapan 3 şirketteki hisseleri için “lanet olsun dedik,hisselerimizi devrettik” diyen Erdoğan, “Şu anda sadece maaşlı” olduğunu ileri sürdü.
 • Mersin Valiliği’nin, “Milli bayramlar dışında kullanıma” kapattığı Cumhuriyet Alanı, hafta sonunda Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mitingine ev sahipliği yapacak.Kentteki sivil toplum örgütleri karara tepki gösterdi.
 • 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, halkın yüzde 60’ının Mecliste temsil edilmediğini belirterek, “Türkiye’nin meselesi ekonomik değil,siyasidir ve yönetim meselesidir.Halkın rızasına dayanmayan hiçbir yönetim meşru değildir” dedi.
 • HÜKÜMETE PAZARLIK OLANAĞI. TETTAŞ ile Bayındır-National Power-Mimag Konsorsiyumu’nca yapılan doğalgaz santralı sözleşmesi Danıştay 13. Dairesi’nce durduruldu.Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ulusaler, “Bu kararlara dayanarak santral sahiplerine ‘Fiyatları indirin’ baskısı yapılmalıdır” dedi.

9 Şubat

 • Danıştay çifte diploma uygulamasını durdurdu.AKP’nin imam hatip lisesi öğrencileri  ve ilahiyat mezunlarının açık liseye geçerek ÖSS’deki katsayı engelini aşmalarına ilişkin düzenlemesinin yürütmesini durdurdu.Danıştay’ın daha önceki içtihatları doğrultusunda,lise hazırlık sınıfında başarılı veya başarısız olanlar ile lise 1’de başarısız olanların Açık öğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabileceğine işaret edildi.
 • Okula geliş-gidişlerinde türban takan bir öğretmenin anaokuluna müdür olmasını sakıncalı bulan Danıştay,çağdaş eğitim-öğretimde laiklik ilkesinin göz ardı edildiği bir ortamın mümkün olamıyacağını vurguladı.Kararda, şikâyetçi öğretmenin okula alınmayışının, daha önce aldığı kimliğindeki resminde başının kapalı olmasından kaynaklandığı belirtildi.
 • Moskova’dan Gülen’e yasak.Rusya, “yeni güvenlik konsepti” ni uygulamaya koyduğu 2001 yılından bu yana,Gülen’e ait 16 okulu kapattı.Rus gizli servisi, buralardaki öğretmenlerin, ABD ve İngiltere adına ajanlık yaptığı, Türk Cumhuriyetleri’nde darbe girişimlerine karıştığı, bu ülkelerde patlak veren  bazı iç karışıklıklarda rol oynadığını saptadı.Okullarda çalışan 50’ye yakın öğretmen sınır dışı edildi.
 • Trabzon Santa Maria Kilisesi Papazı Andrea Santore suikastında kullanılan tabancanın Avusturya menşeli, “hayalet silah” olarak nitelendirilen Glock marka operasyon silahı olduğu kesinleşti.Cinayetin, karikatüre duyulan tepkilerden işlendiği ve bir radikal İslamcı örgüt tarafından O.A.’nın azmettirildiği iddiaları değerlendiriliyor.
 • Alpaslan Berktay : “Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin başında, açıkça “Ben laik değilim” diyen, imamdan bir başbakan var;CIA çiftliğindeki “dünya imamı”nın çömezi “Türkiye İmamı”.. “Ben değiştim” diyorsa da imam kafası çok özel,apayrı bir kafadır,değişmez,sorgulamaz,sadece ezberlediğini yineler durur.Kasaba kurnazlığını akıllılık sanır.”
 • Servette sis perdesi.Başbakan Erdoğan tarafından 2001’de değeri 40 bin YTL olarak gösterilen ve 5 yıl boyunca hiç değer kazanmadığı bildirilen Bolluca’daki arsanın değeri,resmi rayiç bedeline göre 11 bin 280 YTL.Rakamın abartıldığını belirten emlakçiler, “Hele hele 5 yıl önce 40 bin YTL olması imkânsız” dediler
 • 26 yılda  ‘muazzam servet’. “Af Dağının Ardındaki AKP” adlı kitabın yazarı İlhan Taşçı: “Erdoğan’ın “işçilik” ve belediye başkanlığı dönemindeki gelirleri, 2001 eylül ayı itibarıyla toplam 210 bin YTL tutuyor.Erdoğan ücret ve maaş gelirlerini tek kuruşuna dokunmadan dolara çevirmiş olsa bile 2001 eylülü itibarıyla 138 bin 256 doları olacaktı. Ancak 10 Eylül 2001 tarihinde verdiği mal bildirimi gözetildiğinde Erdoğan’ın toplam 254 bin dolarlık serveti bulunuyordu.Bu hesaba göre,386 bin dolarlık bir fark ortaya çıkıyor”
 • Çalık Grubu’na yakın ilgi.Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin bilgi notuna göre, 15 Kasım 2005’te gerçekleşen görüşmede,Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in “Çalık Grubu’nun Ceyhan-İsrail arasındaki boru hattı projelerinin fizibilitesini yapabileceği” önerisine İsrailli Bakan Eliezer olumlu yanıt verdi.

10 Şubat

 • Rusya Federasyonu’nun,Fethullah Gülen’e ait okulları,yeni güvenlik konsepti çerçevesinde kapatmaya başlamasının ardından gözler şimdi Türk cumhuriyetlerine çevrildi.
 • İhaleler AKP’lilere. DYP’li Milletvekili Mehmet Eraslan,AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’in Antakya Doğumevi Hastanesi’ndeki onarım işlerinin AKP’lilere verilmesi için el yazısıyla notlarının yer aldığı noter onaylı belgeyi basına dağıttı.Ergin ise “karalama” olarak ifade ettiği yazıların kendisine ait olduğunu kabul ederken “Mevzuat çerçevesinde bu işleri yap,demişimdir.Bu bir talimat değildir,belge değildir,müsveddedir” dedi.
 • Öğretmenevleri; kültürel,sanatsal,bilimsel faaliyetlerle öğretmenlerin dinlenebileceği, çeşitli etkinliklerde bulunabileceği kurumlar  olması gerekirken, tarikatların örgütlendiği,bilimsel ve edebi içerikli yayınlar yerine ırkçı ve dinci yayınların bulunduğu kurumlar haline dönüştürülüyor. Öğretmenevlerinde yer bulamayan örgüt temsilcileri, “Öğretmenevlerinin yol geçen hanına döndüğünü,eğitimciler dışında herkesin yararlandığını” öne sürerek, “İstanbul’daki Bahçelievler ve Zeytinburnu öğretmenevlerinde birer mescit bulunmasına karşın kütüphanenin olmamasını eleştirdiler.Zeytinburnu Öğretmenevi’nde her odanın duvarında asılı bulunan seccade ve tespih,öğretmenevinin “vazgeçilmezleri” arasında yer alıyor.
 • Ankara’da Bilkent Üniversitesi’ndeki Alman Profesör Diemut Majer, derste Türkiye’nin bir bölümünü Kürdistan olarak tanımlıyor ve öğrencileri bu olaya tepki gösterince de,ülkesinde böyle kabul gördüğünü söylüyor.
 • CHP’nin Maliye Bakanı Unakıtan hakkında verdiği önerge  AKP içinde fire endişesi yarattı.Parti içinde Unakıtan’a tepkili olan bazı milletvekillerinin Erdoğan’ın  tüm baskısına karşın gensoru oylamasına katılmayacağı dile getiriliyor.
 • Trabzon’da Santa Maria Kilisesi Papazı Andrea Santoro’yu öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan lise öğrencisi 16 yaşındaki O.A. dün tutuklandı.
 • TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Kerbela’da katledilen Hz.Hüseyin’in anıldığı “Aşure Günü” nü “kutlamasına” yönelik tepkiler artarak sürüyor.Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, “Arınç’ın alevi yurttaşların matemleri nedeniyle başsağlığı dilemesi gerekirdi,taziye sunmalıydı” dedi.
 • Sağlık sistemi sınıfta kaldı.Uluslar arası araştırma şirketi GFK’nin Türkiye Araştırma Şirketi, “Hastaların Türkiye’deki Sağlık Sistemine Bakışı” nıaraştırdı.Hastaların yüzde 31’inin,Türkiye’deki sağlık sisteminibaşarılı bulmadığının ortaya çıktığı araştırmada,yüzde 72’lik bir grubun “sağlık reformunun acilen yapılması gerektiği” şeklindeki görüşü ön plana çıkarıldı.
 • Enerji Bakanı Hilmi Güler’in,İsrail ziyareti sırasında,Çalık Grubu’nun,Ceyhan-İsrail boru hattı projesinin fizibilitesini üstlenme isteğini gündeme getirmesiyle ilgili olarak ANAVATAN  Milletvekili Şirin,Güler hakkında gensoru önergesi vererek “Bakan istifa etmeli”  dedi.

11 Şubat

 • ELEKTRİK KRİZİ KAPIDA Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), 2008 yılında elektrik arz açığının ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek bakanlığın ve ilgili kurumların tahminlerinin gerçekçi olmadığını ve önlemlerin alınmadığını vurguladı.DPT,özel sektör yatırımlarının istenilen düzeyde olmadığını belirtti.
 • Karikatürcüler Derneği, “Uluslar arası 26. Nasrettin Hoca Karikatür Yarışması” nın bu yılki temasını  “barış” olarak belirledi.Açıklamada “Barışın,her zaman her yerde aranan,ama ne yazık ki bir türlü gerçekleştirilemeyen bir insanlık umudu” olduğu ifade edildi.
 • Tecride karşı başlatılan ölüm orucu eylemini sona erdirmek amacıyla 19 Aralık 2000 yılında düzenlenen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği “Hayata Dönüş” operasyonlarının ardından Bayrampaşa Cezaevi’ndeki 167 tutuklu ve hükümlünün yargılanmasına devam edildi.Eyüp 3. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı Necla Aslan, “cezaevi yönetimine silahla toplu isyan” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından yargılanan tutuklu ve hükümlülere,adil yargılama sözü vererek “Delillerin toplanması için elimden geleni yapacağım” dedi.
 • Türkiye’de ekonomik büyüme verilerine karşın kadın istihdamının sürekli düşüş içinde olması,sorunun Avrupa Birliği’nden gelen uzmanların da katılımı ile masaya yatırılmasına yol açtı. Türkiye’de 1990 yılında her üç kadından biri istihdam edilirken bu oran 2004 yılında dört kadında bire düşmüş durumda.
 • Rektörler,Danıştay’ın açık lise yönetmeliği ve türbanlı öğretmene ilişkin kararlarını “laikliğin gereği buydu” sözleriyle değerlendirdiler. Üniversitelerarası kurul (ÜAK) Başkanı Prof.Dr.Emin Alıcı,kararın öğretim üyeleri için de geçerli olduğunu vurgulayarak  “Bu ülkenin kuruluş felsefesi belli. O felsefeye dayanmayan davranışlar anayasaya da aykırı” dedi.
 • TÜRKİYE’NİN GÖLLERİ KURUYOR Dünya Doğayı Koruma Vakfı (wwF) Türkiye’nin verilerine göre son kırk yılda Türkiye’de yanlış uygulamalar nedeni ile kaybedilen önemli sulak alanlar şöyle: Amik Gölü,Hatay; Kestel Gölü,Burdur; Gâvur Gölü,K.Maraş; Suğla Gölü,Konya; Samsam Gölü,Konya; Akşehir Gölü,Konya; Eber Gölü,Bolvadin-Afyon; Tuz Gölü; Beyşehir Gölü; Hotamış Sazlığı,Konya; Eşmekaya Sazlığı,Konya.
 • Gençler AB’den umudunu kesiyor.Son iki yılda Avrupa Birliği’ne üyeliği destekleyenlerin oranı yüzde 71’den yüzde 62’ye geriledi.
 • Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) 2005 yılında onay verdiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çocuk Hastanesi ve Onkoloji Merkezi  projelerini 2006’da “sehven olmuş” diyerek yatırım programından çıkardı.Karara tepki gösteren OMÜ Rektörü Prof.Dr.Ferit Bernay, “Devlette,Resmi Gazete’de çıkmış iş sehven olmaz.Bunu DPT’de kim söylüyorsa o hesabını verir.Hangi güç,nasıl devreye girdi bilmiyorum” dedi.

12 Şubat

 •  “ARTİSTLİK YAPMA LAN” Başbakan Erdoğan, ‘Anamızı ağlattınız’ diyerek kendisini protesto eden çiftçiye hakaret yağdırdı.Mersin’de Çiftçi Kemal Öncel Başbakan’a :Anamızı ağlattınız be.Aşk olsun size aşk olsun.Tarım Bakanı anayasayı ihlal ediyor.Yetmedi mi? Öldük,bittik Sayın Başbakanım.Hangi yüzle geldin buraya?” diye bağırdı.Sonra Başbakanla çiftçi arasında şu konuşma geçti.Başbakan: Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma. Çiftçi: Terbiyesizlik yapmıyorum.Lütfen bana hakaret etmeyin. Başbakan: Artistlik yapma. Çiftçi: Artistlik yapmıyorum.  Ben sanatçı değilim. Başbakan: İyi bir sanatçısın. Çiftçi: Tarım Bakanımızın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musunuz? Başbakan: Lan terbiyesizlik yapma. Çiftçi: Lan mı? Başbakan: Evet. Çiftçi: Lan mı? Canın sağ olsun. Başbakan: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın? Çiftçi: Ne zaman? Başbakan: Şimdi. Çiftçi: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? 2 senedir anamız ağlıyor. Başbakan: Hadi ananı al git buradan.
 • AKP’DEN TÜRBAN KARARINA TAVIR. Danıştay’ın kararına tepki gösteren Erdoğan ve Gül, yargıyı gerilim yaratmakla suçladılar.
 • KONYA’DA ŞERİAT EYLEMİ. Kadın gazeteciye taş.Konya’da gerçekleştirilen karikatür protestosunda Merkez Haber Ajansı Muhabiri Aliye Çetinkaya, “başı açık olduğu”  gerekçesiyle bazı kişilerin saldırısına uğradı.Aliye Çetinkaya’ya saldıranların “indirin kahbeyi,kâfiri indirin” dedikleri öğrenildi.
 • DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “İktidarın,yüzlerce yıl önce Anadolu’daki aydınlanmadan,kadın-erkek eşitliğinden bîhaber; ülkeyi Atatürk Türkiyesi’nin kazanımlarından geriye götürmeye çalıştığını” söyledi.
 • ATAMALARA YARGI FRENİ.Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yeri değiştirilen 987 kişiden 465’i mahkeme kararıyla geri döndü.Bir soru önergesini yanıtlayan Bakan Çelik,görev yerlerinin değiştirilmesi nedeniyle mağdur oldukları gerekçesiyle 15 kişinin bakanlık aleyhine tazminat davası açtığını bildirdi.Bu davalardan 4’ünün ilgililer lehine sonuçlandığını belirten Çelik,2005 yılında 8 bin 500 YTL tazminat ödendiğini ifade etti.

13 Şubat

 • MUHALEFET,ÇİFTÇİYİ AZARLAYAN BAŞBAKAN’A SERT TEPKİ GÖSTERDİ.CHP Lideri Baykal, “Çiftçinin anasına saygısızlık eden Başbakan’ın bugüne dek görülmediğini vurgulayarak “Başbakan’ın üslup bozukluğu çığırından çıktı.Bu kadar çok siyaset,kimlik değiştiren birin üslubunu kaybetmesine şaşırmamak gerek” dedi. DSP Lideri Sezer, “Sahte kabadayı” dediği Erdoğan’a “Köylüye kurban ol” diye seslendi. DYP Lideri Ağar, “Hükümet kadrolarının sinirlerinin bozulduğunu” vurgulayarak yurttaşa hakaretin,paniğin ve  ülkeyi yönetememenin göstergesi olduğunu söyledi. ANAVATAN Lideri Mumcu da,halkın Erdoğan’ın tutumunu değerlendireceğini belirterek “ Biz görmekte geç kaldık.Ama milletimiz daha çabuk görür inşallah” diye konuştu.
 • EVLİLİKLER KRİZE GİRDİ  2000’de 34 bin 862 olan boşanan çift sayısı dört yılda 898 bin 736’ya yükseldi,icralar ve intiharlar arttı.ATO Başkanı Sinan Aygün, icra, boşanma, ve intihar vakalarında yaşanan artışın temelinde  ekonomik sıkıntıların yattığını söyledi.Aygün, makro ekonomideki göstergelerin yurttaşın cebine yansımadığını belirtti.
 • KEMİKLER KAYIPLARIN  Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nin Alacaköy kırsalında bulunan toplu mezardan çıkarılarak kimlik belirlemesi için 2004 yılında İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen  11 cesedin,askeri operasyon sırasında kaybolan köylülere ait olduğu belirlendi.Adli Tıp Kurumu, 11 köylünün ateşli silahla öldürüldükten sonra yakıldığını açıkladı.
 • TRT KENDİNİ DİNE VERDİ   AKP’nin iktidarda olduğu son üç yılda dini içerikli programlara 846 bin YTL harcandı. Programlarda ‘şeriat propogandası’ yapan tıp doktoru Senai Demirci başta olmak üzere kurum personeli olmayan kişilere program hazırlatan TRT yönetimi,bu kişilere binlerce YTL para ödüyor.
 • KONYA’DA ATILAN TAŞ DÜŞÜNDÜRÜCÜ  Konya’da gerçekleştirilen bir eylem sırasında Merkez Haber Ajansı Muhabiri Aliye Çetinkaya’nın başı açık olduğu gerekçesiyle saldırıya uğramasına meslek örgütlerinden sert tepkiler geldi.Aliye Çetinkaya’ya “indirin kahpeyi,kâfiri indirin” diye bağırarak saldıran grubun taş atmasını kınayan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay   “Saldırı Türkiye için yüz karasıdır.Arap rejimlerine heveslenen dinci gruplar ve tarikatlar güvenlik güçlerinin de hoşgörüsüyle bu tür eylemleri daha rahat yapar hale gelmişlerdir” dedi.
 • DSP lideri Zeki Sezer,Adana’daki mitingte,Başbakan’a “Sen köylüye kurban ol.Haddini bil Başbakan.Kendini padişah zanneden Başbakan, Tasını tarağını topla git” diye seslendi. “Atam sen ‘efendi’ dedin,Erdoğan ‘lan’ dedi” , “Herşeyiniz yalan,bana demeyiniz ‘lan’ “ şeklinde açılan pankartlarla Erdoğan protesto edildi.
 • YANLIŞ SATIŞ DANIŞTAY’DAN DÖNÜYOR  Özelleştirmelerdeki iptal kararlarının sonucu tartışılırken Liman-İş,İzmir Limanı’nın iptali için yargıya gitti. Türk Telekom’un satışında,EMO’nun yaptığı itirazın sonucu bekleniyor.Elektrik datımları özelleştirmesine imkân veren hüküm mahkemelik.BOTAŞ’ın kontrat devirlerinin altında usulsüz imza yargıya gidiyor.TİGEM Dalaman İşletmesi’nin tarım alanı,turizme açılınca yargıya gidiyor.
 • Pirinç ithalatına uyguladığı kota nedeniyle ABD’nin Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikâyet etmesi ve yaşanan uyuşmazlık,ülkemizin “dışa bağımlı” tarım politikalarını bir kez daha gündeme getirdi.Trakya Çeltik Üreticileri Derneği Başkanı Dr.Gürsel Şimşek,gümrük duvarlarının geçen yıl sonunda aşağıya çekilmesiyle zararda olan yerli üreticinin, yeni “dayatmalarla” içinden çıkılmaz bir tabloya sürükleneceğine dikkat çekti.

14 Şubat

 • ANAYASAYI ÇİĞNEDİ  Danıştay Başkanlığı,hükümetin türban kararı açıklamasına sert tepki gösterdi.Türban kararıyla ilgili eleştirileri değerlendirmek üzere Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya başkanlığında toplanan Başkanlar Kurulu, Başbakan Erdoğan ve diğer siyasilerden gelen açıklamaların eleştiri sınırını kat kat aştığını vurguladı.Açıklamada,eleştirilerin yargıyı siyasî bir rakipmiş gibi algılayan ve  adeta yargıyla yürütmeyi karşı karşıya getirmeyi hedefleyen,Türkiye Cumhuriyeti’ nde bugüne kadar alışılmamış talihsiz açıklamalar olduğu vurgulandı.
 • TARIMIN SORUNU AKP  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın azarladığı çiftçiler sorunlarla boğuşuyor.Tarımda her yıl pek çok ürün fiyatında düşüş yaşanırken girdi maliyetleri yüzde 35-40 artıyor.Üreticinin satın alma gücü düşüyor,refahı  hızla geriliyor. AKP’nin üç yılda tarıma ayırdığı kaynak milli gelirin binde 7-8’i oldu.Köy Hizmetleri kapatıldı.Türkiye’de toprak ve su kaynaklarının korunması ve yönetilmesi boşlukta.200 bin üretim ve satış noktası olmasına rağmen,4 bin 500 civarında denetim elemanıyla denetim yapılmaya çalışılıyor.
 • KÖKTENDİNCİ TIRMANIŞ  Hafta sonu yaşanan 4 olay,şeriat heveslilerinin ülkeyi nasıl kuşatmaya çalıştıklarını gözler önüne serdi.Konya’da başı açık kadın gazeteci taşlanırken İstanbul’daki bir futbol maçında tribünlerden tekbir sesleri yükseldi.Başbakan Erdoğan,Kahramanmaraş’ta “haremlik-selamlık” düzende oturan gruba seslenirken,müdahale etme gereği duymadı.Yine Başbakan’ın bulunduğu bir ortamda,Kahramanmaraş’ın kurtuluşu temsili olarak “kara çarşaflı” kadınlarla canlandırıldı.
 • MÜFETTİŞLER,BAŞMÜFETTİŞİ MAHKÛM ETTİRDİ  İzmir Fen Lisesi’nde mescit açılması,şiddet uygulanması gibi usulsüzlükleri saptayan iki MEB müfettişi hakkında yanlı soruşturma yaptıkları Danıştay kararıyla belirlenen MEB başmüfettişlerine 6’şar ay 20’şer gün hapis cezası verildi. Kararın Türkiye’de ‘ilk’ olduğu belirtildi.
 • İMAMA VE POLİSE AYRICALIK  AKP’nin, memurlara ek ödeme yapılması hakkındaki yasa tasarısıyla imam ve polislerin maaşlarının 3.5 kat daha fazla artırıldığını belirten Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Bedri Tekin,uygulamayı protesto için bir dizi gösteri düzenleyeceklerini söyledi.
 • ÇİFTÇİ SEVECEN YAKLAŞMAYACAK Çiftçinin içinde bulunduğu durumu, Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin şöyle değerlendirdi: “Türkiye’de 17 yıldır uygulanan IMF ve Dünya Bankası  patentli neoliberal politikalar bu dönemde ağırlaştı.Tarım; daralan,küçülen,olumsuzlukların artarak sürdüğü, çiftçilerin mutsuz olduğu, sektör’ün yabancı ürünlere karşı rekabetini kaybettiği bir döneme girdi.AKP hükümeti,oyu ‘İktidara gelirsem IMF politikalarını gözden geçireceğim’ diye aldı.AKP,politikaları yukarı doğru gözden geçirdi.Bu süreç sonucunda çiftçiye tekrar oy için başvurduğunda çiftçinin çok sempatik,sevecen yaklaşacağını sanmıyorum.”

15 Şubat

 • Başbakan Erdoğan’ı hakaret ettiği çiftçi ve annesinden özür dilemeye çağıran Baykal, “Başbakan  ‘üç noktayla’ başladı,vatandaşın anasına kadar uzandı” dedi. Erdoğan’ın üslubunun altında “kültürel kimliğinin,ruhsal tedirginlik ve bunalımının yattığını” ileri süren Baykal, “Başbakan bu üslubu hep garib gurubaya karşı kullanıyor,bu üslubu ne işadamlarına,ne Bush’a ne de Chirac’a karşı kullandığını görmedik” diye konuştu.
 • 4 kişiden biri yoksul.1 milyon  kişi aç yaşıyor.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),AKP hükümetinin işbaşında olduğu 2004 yılında,açlık sınırı altında yaşayanların sayısının,894 binden 909 bine çıktığını bildirdi.TÜİK, kırsal bölgede yoksulluk içinde yaşayanların sayısının arttığına dikkat çekerken 2004 yılında 70 milyon 274 bin olan nüfusun, 17 milyon 991 bininin yoksul olarak saptandığını belirtti.Yoksulluk sınırı içinde yaşayan fertlerin sayısı kırsal bölgelerde 10 milyon 81 binden 10 milyon 846 bine çıktı.
 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Tayyipler Âlemi” konulu karikatürleri yayımlayan Penguen Dergisi aleyhine açtığı 40 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.
 • AKP SÖZÜNÜ TUTMADI  AKP’nin seçim öncesi tarım sektörüne yönelik planları arasında yer alan tarım ve tohumculuk yasaları hâlâ çıkmadı. Kırsal kesimde tarımda sanayileşme ve tarım dışı faaliyetlere yönelik çalışmalar yapılmadı.Tarım arazilerinin kadastroları bitirilmedi,araziler birleştirilmedi. Ulusal Biyogüvenlik Yasası denetim değil serbestleştirme getirdi.Organik tarım ürünleri yasası çıktı ama üretici AB’deki gibi desteklenmedi.
 • İztuzu Plajı’nın devri yargıda.Plaj,yüksek fiyatı veren birliğin yerine AKP’li Dalyan Belediyesi’ne ihale edildi.Bakanlık,50 trilyon liralık Köyceğiz-Dalyan Altyapı Tesisleri’ni teslim ettiği birliğe İztuzu Plajı’nı vermedi.
 • Milletvekillerine mektup gönderen PTT çalışanları,hizmet verdikleri nüfusun iki kat artmasına karşın,personelin yarı yarıya azaldığını,bu nedenle karşılığı ödenmemesine karşın sürekli fazla mesai yaptıklarını kaydediyor.Kurumun  ‘tahsilat şubesine’  dönmesine karşın güvenliklerinin sağlanmadığını vurguluyorlar.
 • Başbakan Tayyip Erdoğan yine Danıştay’ı hedef alarak,okula türbanlı giden öğretmenin müdür olamayacağına ilişkin kararı eleştirmeyi sürdürdü.
 • DYP,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak  “Yorumsuz”  adlı bir kitap hazırladı.2 bin adet basılan ve “arada bir bu sayfaları karıştırın” isteği ile parti örgütüne dağıtılan kitap,224 sayfadan oluşuyor.Önsözde: “AKP’nin ‘yapacağım’ deyip te yapmadıkları ile ilgili özet bir hatırlatma yapmaya çalıştık.Esasen bir de ‘yapmayacağız’ deyip de yaptıkları ya da yapıp da bozdukları veya bozup yapamadıkları var” denildi.
 • AKP’de gensoru alarmı verildi.CHP’nin Unakıtan hakkında verdiği gensoru önergesiyle ilgili olarak Erdoğan,grupta milletvekillerini  ‘Tek vücut olun,CHP’ye prim vermeyin’ diye uyardı.

16 Şubat

 • Yoksul ülkede Ferrari kuyruğu. Ferrari’nin özel modeli Fiorano Türkiye’de 2 yıllık satış kontenjanını şimdiden doldurdu.Teknik açıdan Formula 1 yarış otomobilleri için baz model olan bu çok özel otomobilin,daha lanse edilmeden ve satış fiatı kesinleşmeden sipariş edildiği bildirildi.
 • AKP, Unakıtan’ı korudu. Erdoğan’ın baskısı sonuç verdi.CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği ikinci gensoru önergesinin oylamasında AKP’nin mazeretli milletvekilleri dışındaki firesi 3’te kaldı. Oylamada 179 vekil “kabul” , 342 vekil ret oyu kullanırken AKP Van Milletvekili Halil Kaya çekimser kaldı. Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır ile Afyon Milletvekili İbrahim Hakkı Aşkar,Meclis’te oldukları halde Unakıtan’a tepki olarak oylamaya katılmadı.
 • Unakıtan için verilen önerge için konuşan ANAVATAN lideri Mumcu: “Bir belediye başkanı 2B arazisini kapatıyor.Kaydına alamadığı için arkadaşından rica ediyor.O sıralar naylon faturayla meşgul olan o arkadaşı sonra devlet kademelerine geliyor” dedi.Mumcu’nun, “Beykoz’daki 51 dönümlük arazinin asıl sahibinin Erdoğan olduğunu” ima ettiği ileri sürüldü.Mumcu’nun iddiaları Erdoğan’a uzanınca mikrofon kapatıldı.
 • MALI YE BAKANLIĞI  CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu,Unakıtan’ın Maliye Bakanlığı’nı  “malı ye bakanlığı” na çevirdiğini söyledi.
 • İKTİDARIN ‘AĞA’  KORKUSU  Güneydoğu’daki töre cinayetlerini araştıran komisyon,çalışmalarını tamamlayıp rapor yazma aşamasına geldiğinde iktidar milletvekillerini feodalite korkusu sardı.Güneydoğu’da dinin ahlakı,geleneklerin feodaliteyi,aşiretçiliğin ise töreyi ayakta tuttuğunu görmezden gelen AKP’li komisyon üyeleri,CHP’lilerin uyarılarına karşın,siyasî rant uğruna,kadın cinayetlerinin ardında feodal yapının olduğu gerçeğini yazmaktan kaçınıyor.
 • Emniyet yetkilileri,ilk kez Susurluk’un kilit isimlerinden Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın ölü olduğunu açıkladı.İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, “Ölmüş bir adamı niçin arayalım” dedi.
 • Akdeniz Üniversitesi Eski Çağlar ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof.Sencer Şahin: “ Yöneticiler,halk ne kadar az bilirse,iktidar o kadar güç sahibi olur anlayışıyla hareket etti. Bu da her salgında,din simsarlarının ortaya çıkmasına neden oldu.2 bin yıl önce böyleydi, günümüzde de böyle.2 bin yıl sonra da böyle olacağını düşünüyorum.Bu durumun günümüzdeki örneği de çok açık.Türban aslında toplumsal bir salgın hastalık ve din simsarlarının elinde.Gerek politik,gerekse kişisel güç için halkın dini inançları sürekli sömürülüyor” diye konuştu,Prof. Şahin, Samsatlı Lukianos’un yazılarında Anadolu halkı için “Hep kandırılıyor.Bu millet adam olmaz” dediğini vurguladı.
 • DÜZENLEME HUKUKA AYKIRI Danıştay’ın Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği ile ilgili kararının gerekçesi belli oldu. İmam  hatip öğrencilerinin çifte diploma alarak ÖSS’deki katsayı engelini aşmalarına yönelik düzenlemenin yürütmesini durduran  Danıştay’ın gerekçeli kararında,düzenlemenin yasa hükümlerine,eğitim sisteminin amacına,ilkelerine,hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu vurgulandı.
 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  ruh sağlığından endişe duyduğunu belirterek “Karşısındakileri  ‘artist’  olarak görmeye başladıysa memleketi tiyatro sahnesine çevirecek demektir” dedi.
 • Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur, “Türkiye’nin çıkarları,uygulanmakta olan ekonomik politikalarla uyuşmuyor” dedi.
 • ERDOĞAN’A KAÇAK EV SORUSU  CHP, Başbakan’ın  internette yayımladığı mal beyanındaki eksiklikleri gündeme getirdi,CHP Milletvekili Erdal Karademir,Erdoğan’a Üsküdar’daki kaçak evinin,Sultanbeyli’deki gecekondusu ile 30-35 bin YTL değerindeki Franc Müller marka saatinin neden mal beyanında yer almadığını sordu.
 • ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu,Maliye Bakanı Unakıtan hakkında verilen gensoruyla ilgili olarak  “AKP sıralarında oturanların yüzde 90’ı bakanın yolsuzluklara bulaştığına,sorumlu olduğuna inanıyor.Milletvekillerinin en az yarısı bu usülsüzlükten Başbakan7IN HABERDAR OLDUĞUNU BİLİYOR.Yemin ederim.Ama denetleyemiyor” dedi.
 • TARİHTE İZ BIRAKAN İKİ  “KANLI PAZAR”  Rusya’da 22 Ocak 1905’te açlığa ve yoksulluğa karşı yürüyenler çarın askerleri tarafından katledildi.Türkiye’de 16 Şubat 1969’da ABD emperyalizmine karşı çıkanların karşısında ise gericiler vardı.
 • UNAKITAN’A KİTAP VE DOZER  CHP İstanbul İl Örgütü,gazeteci-yazar Nedim Şener’in  “Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi”  kitabını yurttaşlara dağıttı.İl Başkanı Şinasi Öktem,Kitaptan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a da gönderdiklerini belirterek  “Bi gün gecikmeli de olsa Unakıtan’ın yeni yaşını kutluyoruz.Cumhuriyet tarihinde,yaptıkları bu kadar tartışmalı olan başka Maliye Bakanı yok.Unakıtan ve aslında AKP’nin iç yüzünü ortaya çıkaran kitaptan yararlanarak bu iktidarın gerçek yüzünü herkesin görmesini istiyoruz” diye konuştu.
 • 1Merkez Bankası,2005 yılına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Verilere göre cari işlemler açığı, 2005 yılı Aralık ayında ise önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 22.6 artarak 3 milyar 568 milyon dolar  oldu. Cari açıktaki artışta en büyük paya sahip olan dış ticaret açığı ise ödemeler dengesi tablosunda yer aldığı şekliyle,önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.4 oranında artarak 3 milyar 295 milyon dolar olarak gerçekleşti.

17 Şubat

 • Filistin seçimlerini kazanan Hamas,Dışişleri Bakanlığı’nın sürekli yalanlamasına karşın Ankara’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.Dışişleri Bakanlığı’nın ziyaretten son dakikada haberi olurken,teklifin AKP tarafından yapıldığı öğrenildi.Dışişleri Bakanlığı, talebin resmi bir biçimde yapılmadığını ABD ve İsrail’e bildirirken,Hamas Lideri Meşal’in Filistin’in Ankara Büyükelçiliği’ni de bilgilendirmeden, doğrudan AKP ile ilişki kurarak Türkiye’ye geldiği öğrenildi.
 • Daha önce Unakıtan’ın oğlunun mısırları için ithalat vergisinde indirim yapan hükümet bu kez de oğul Unakıtan’ın üretip sattığı pastörize yumurtanın vergisinde önemli bir vergi avantajı yarattı.Maliye Bakanlığı’nın, pastörize yumurtada KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdüğü ortaya çıktı.
 • Antalya’daki Dokuma Fabrikası’nın,AKP’li Kepez Belediyesi’nce Hollandalı MDC Turkmall firmasına ihalesiz satışını protesto etmek için 5 gün önce çadır kuran  gazeteci İbrahim Akkaya’ya siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinden destek yağıyor.Alana 4 çadır daha kurularak eylemin boyutları büyütüldü.
 • Yurttaştan Başbakan’a ‘Terbiyeli ol’ protestosu. Ankara’da bir açılış sırasında Erdoğan’a, “Tayyip Erdoğan,vatandaşa hakaret etme özgürlüğünüz yok.Başbakan halka hakaret edemez.Mersinli çiftçiden özür dile.Terbiyeli ol,Mersin’de tutuklattığın Halkevciler serbest bırakılsın”  diye bağıran Hasan Kurt ve Dilşat Aktaş,emniyete götürüldüler.
 • Öcalan gösterileri ortalığı karıştırdı.Batman’da polise molotofkokteyli, Nusaybin’de taşlar atıldı.Çok sayıda kişi gözaltına alındı.
 • 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, 16 Şubat 1969’da 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan 6. filo’yu protesto gösterilerinin arkasındakilerin ülkedeki gerici güçler olduğunu belirterek  “Biz devrimci gençliğin geleneğini sürdürenler olarak,gericilere ve emperyalistlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.Gericiliğin Çankaya’ya tırmanmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.
 • Enerjide özel dönem bitiyor.AKP hükümeti,piyasayı hızla özel sektöre bırakırken Avrupa tam tersi bir tavır içinde.
 • Eski Köy Hizmetleri Ege Bölge Müdürü Ahmet Bozdemir’in ısrarla  “İzmir’de susuz köy yok” açıklamasına karşın Tire’nin 63 köyünün 10’unda su bulunmuyor.
 • Hastaneler can çekişiyor.Muayene masalarında örtü yok,sağlık personeli işten çıkarılıyor,döner sermaye payı ödenmiyor.Alacakları tek kalemde silinen kamu hastaneleri zor günler yaşıyor.Birçok sağlık memuru ve hemşire işten çıkarıldı.Hastaneler malzeme sıkıntısı yaşamadıklarını söylemesine karşın gözlemler aksini gösteriyor.
 • IMF’ye borç 14.7 milyar dolar.Hazine Müsteşarlığı, Türkiye’nin IMF’ye borcunun 27 Ocak 2006 tarihi itibariyle 14.7 milyar ABD Doları olduğunu,kullanım ve geri ödeme öngörülerinde bir değişiklik olmaması halinde, borcun 2007 yılı  sonunda,8.9 milyar ABD Doları’na inmesinin beklendiğini açıkladı.

18 Şubat

 • TÜRK DIŞ POLİTİKASI ÇOK BAŞLI OLDU ‘Teksesli’ gelenek yok oldu.Hamas’ın sürpriz ziyareti,geleneksel Türk dış politikasındaki “teksesli” yapının AKP hükümetiyle birlikte sallanmaya başladığını ortaya çıkardı.AKP iktidarının kurulmasının ardından,uluslar arası konularda Erdoğan,Gül,Dışişleri Bakanlığı ve devletin ilgili bazı kurumları farklı farklı yaklaşımlar içine girmeye başladı.
 • Hamas’ın Ankara ziyaretinin giderleri AKP tarafından karşılandı.Hamas temsilcileri,muhafazakâr yapısıyla tanınan ve içki servisi yapılmayan Aktif Metropoliten Otel’de ağırlandı.Dışişleri Bakanlığı kaynakları, “Rezervasyonun bizimle ilgisi yok.Biz,konuklarımızı Hilton,sheraton gibi büyük yerlerde ağırlıyoruz” değerlendirmesini yaptı.
 • DİSK  MEYDANA ÇIKIYOR  Ülke genelinde başlatılması kararı verilen  “Yoksulluğa,Adaletsizliğe,Hayır”  mitinglerinin ilki yarın İzmit’te gerçekleştirilecek.
 • KRİZ, ESNAF İÇİN BİTMEDİ  Çözüm üretilmedi,işyerlerine kilit vuruldu. Hükümetin ekonominin düze çıktığı açıklamalarına karşın geçen yılın ilk 6 ayında 52 bin esnaf kepenk kapattı.Seçilmiş 33 ilde yapılan ve 2005’in ilk 6 ayını gösteren araştırmaya göre, 5 bin 477 minibüsçü,nakliyeci,taksici,otobüsçü mesleklerini bıraktı.Bunları 4 bin 783 kişi ile bakkallar,2 bin 553 kişi ile kahveciler izledi.2004 yılının tamamında kapanan dükkân sayısı ise 92 bin 700. En büyük sorunu ucuz ve yeterli kredi alamamak olan esnaf,vergi yükünün azaltılmasını,primlerde indirim uygulanarak büyük sermayenin haksız rekabetinden esnafın korunmasını da talep ediyor.TESK Başkanı Derviş Günday, “para kazanmayı unutan esnafın vergi,SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını ödeyemez halde olduğuna”  dikkat çekiyor.
 • ABD’DEN JET ÖNERİ  Adalet ve Kalkınma Partisi’nin nükleer enerji üretimine geçme planlarını açıklamasının ardından ABD Enerji Bakanlığı  “Global Nükleer Enerji Ortaklığı”  (GNEO) projesi çerçevesinde, Türkiye ile en son jenerasyon nükleer enerji konusunda işbirliği yapmayı önermekte gecikmedi.
 • BİN YIL ÖNCEKİ YASAYLA TOPLUM YÖNETİLMEZ  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,gelişim içinde olan toplumların uygarlığın çağdaş gereklerine yüz çeviremeyeceğini belirterek “Bugün Türkiye’de demokratikleşmeden ve özgürlüklerden söz edebiliyorsak, bunu Atatürk ilke ve devrimlerine borçluyuz”  dedi.Sezer, Medeni Yasa’nın kabul edilişinin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Sezer, Atatürk’ün daha ocak 1923’te yeni Türkiye’nin çağa uymayan kurallarla yönetilemeyeceğini belirttiğini, “Yüz sene,beş yüz sene,bin sene  evvel yaşayan bir toplum için yapılan yasalarla bugünkü toplumları yönetmeye kalkışmak gaflettir,cehalettir” sözleriyle hukuk devriminin zorunluluğuna dikkati çektiğini anımsattı.
 • Maliye Bakanlığı’nın pastörize yumurtada KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e düşürerek Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’a avantaj sağladığı iddiaları TBMM gündemine taşındı.CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu,TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Maliye Bakanı bu olayda da suçüstü yakalanmıştır.Türkiye’de tek pastörize yumurta üreticisi,oğul Unakıtan’ın şirketi.Oğlunun şirketine bir vergi ayrıcalığı sağlamıştır.Bu indirimden ne kadarlık avantaj sağlandığının açıklanması lazım” dedi.
 • ‘DUR DEMEMİZ GEREKİYORDU’  Başbakan’a ‘terbiyeli ol’  diye  bağırdıkları için gözaltına alınan Halkevciler Dilşat Aktaş ve Hasan Kurt,eylemi  AKP’nin “piyasacı uygulamalarının” ve Başbakan’ın  “Kasımpaşalı” üslubunun artık bir son bulması için yaptıklarını söylediler. Kurt ve Aktaş, “Ayyuka çıkmış kepazeliklere dur demeye çalışıyoruz” dediler.
 • EMNİYETİN YEŞİL ÇELİŞKİSİ  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın öldüğüne ilişkin açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ı yalanladı.Çalışkan,Ankara’da “Yeşil bize göre yaşıyor”  derken Vali Muammer Güler de İstanbul’da,  “Yaşadığına veya öldüğüne ilişkin bir bilgi yok” açıklamasını  yaptı.
 • MİHRİ BELLİ 90 YAŞINDA  Sosyalist hareketin liderlerinden Mihri Belli’nin 90. yaş günü,yıl boyunca bir dizi etkinlikle kutlanacak.

19 Şubat

 • TURİZMDE ALARM  Türk turizmi,içki yasakları,kuş gribi,Orhan Pamuk davası,Trabzon’daki rahip cinayeti,karikatür krizi ve Hamas’ın Türkiye ziyareti gibi olayların gölgesinden kurtulmaya çalışıyor.Bu yılın ilk iki ayında tahmin edilenden yüzde 30 daha az yabancı turist Türkiye’yi tercih ederken 2006 için belirlenen 23 milyon turist hedefi de tehlikeye girdi.
 • TÜRKLERİN VİZE ÇİLESİ Ankara Ticaret Odası’nın “vize çilesi” adlı raporu,Türk iş adamları ve serbest meslek mensuplarının ticari amaçla yurtdışına yapacakları seyahatlerin,başta ABD ve AB olmak üzere 139 ülkenin uyguladığı vize prosedürü nedeniyle işkenceye dönüştüğünü ortaya koyuyor.Büyükelçilikler,vize başvurusunda bulunan Türk işadamlarından 26 çeşit belge istiyorlar.
 • “YARGIÇLARA EFENDİLER DİYEMEZSİN” Başbakan Erdoğan’a seslenen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, “Danıştay kararını uygun bulmayabilirsiniz,kesinleşmiş bir kararı eleştirebilirsiniz,ama bu durum size, yürümekte olan bir davaya bakan ve anayasal güvenceye sahip yargıçlara,  ‘Efendiler…’ diye başlayan ve  ‘Danıştay değil…Diyanet çözer’ benzeri sözlerle suçlama ve itham etme olanağını asla vermez” dedi.
 • SAĞLIKTA TİCARET ÖLÜM GETİRİR  Yurdun birçok kentinde Emek Platformları Bileşenleri  “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı” nı protesto etmek için dün alanlara çıktılar.Protestocular, “Mezarda emekliliğe hayır” , “Sağlıkta ticaret ölüm getirir” , “Gün gelecek devran dönecek,AKP halka hesap verecek” sloganları attı.Emek Platformu bugün Sıhhiye Meydanı’nda, “Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Mitingi” düzenleyecek.
 • ANADOLU AJANSI (AA) HABERCİLİĞİ UNUTTU  Anadolu Ajansı’nın  ‘haber değeri vermediği’ açıklamalarından bazı örnekler:  -TBMM Başkanı Arınç: Şeyini şey ettiğimin şeyi  -Maliye Bakanı Unakıtan: Ulan benimle uğraşmayın  -Başbakan Erdoğan: Hadi ananı da al git buradan
 • BİR HEKİME 3 BİN HASTA!  Türk Dişhekimleri Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre,2004 yılı itibarıyla Türkiye’de 18 bin 906 dişhekimi bulunuyor.Bir diş hekimine İstanbul’da 2 bin 79 , Gaziantep’in Nurdağı İlçesinde 38 bin 429 , Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 93 bin 853, İzmir’de 1739 ve Tunceli Merkezde 3 bin 32 kişi düşüyor.Yine araştırma sonuçlarına göre nüfusun yüzde 47.11’i son bir yılda diş hekimine gitmedi.Yaşamı boyunca hiç diş hekimine gitmeyenlerin oranı da yüzde 12.5.

20 Şubat

 • HIRSIZ EVİN İÇİNDE   TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu üyelerine 9 Kasım’daki Umut Kitabevi’ni bombalama olayının faillerini ilginç benzetmelerle anlatan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun,patlayıcıların nasıl tesbit edilemediği sorulunca  “Hırsız evin içinde…Hırsız evin içinde olursa kilit işe yaramaz” yanıtını verdi.Uzun,Yüksekova’daki cenaze töreni sırasında F-16’ların alçaktan uçuşu hakkındaki görüşleri istenince de “Biz ilkeliz, vatandaşımıza böyleyiz (…) Jetlerin uçuşunu nasıl anlatayım,boyumu aşar” diye konuştu.
 • İstanbul’da artan suç oranları nedeniyle özel güvenlik şirketlerine olan talep her geçen gün artıyor.Devlet kuruluşları da artık güvenlik şirketleriyle çalışırken özel güvenlikçilerin sayısı polisi geçerek 200 bini buldu.Suça karşı polisin yeterli olmaması kurum ve yurttaşları özel güvenlik şirketlerine yöneltiyor.
 • TBMM Koruma Müdürlüğü Emrinde görevli polis memuru B.K.,dün sabah TBMM Tören Salonu bekleme noktasında,kendine ait beylik tabancasıyla sağ şakak kaş bitimine tek el ateş ederek intihar etti.Ardında bıraktığı mektuplardan polisin borçları nedeniyle hayatına son verdiği anlaşıldı.
 • DİSK’in yurt genelinde düzenleyeceği “Yoksulluğa Adaletsizliğe Hayır” mitinglerinin ilki dün İzmit’te yapıldı.Sık sık  “Mezarda emekli olmayacağız” , “Parasız sağlık parasız eğitim” , “AKP şaşırma sabrımızı taşırma” , “İşçi burada Tayyip nerede” sloganları atılan mitingte CHP,SHP,EMEP,SDP,İP,ÖDP’yle birlikte TAYAD,Halkevleri,Ezilenlerin Sosyalist Platformu destek verdi.Mitingte konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi,eşit,adil ve üretenlerin yönettiği bir Türkiye mücadelesi verdiklerini vurgulayarak, “Mücadelemiz ülkemiz tam anlamıyla  demokratikleşinceye,sendikal hak ve özgürlükler eksiksiz olarak kullanılıncaya, insan hakları ihlalleri duruncaya,özgürlük,eşitlik ve kardeşlik yerleşinceye kadar sürecek” dedi.
 • Almanya’da,Hattersheim Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan DSP Lideri Sezer,konuşmasında hükümetin tüm kurum ve kuruluşlarda yoğun ve sistematik bir kadrolaşmaya gittiğini belirterek Erdoğan Hükümeti’nin yanlış ekonomi politikası yüzünden Türkiye’nin borcunun son 3 yılda 100 milyar dolar arttığına dikkat çekti.DSP lideri Sezer, “Bu paralar aslında belli yollarla belli çevrelere sermaye olarak aktarılmış oluyor.Türkiye,yüzyılın en büyük yolsuzluk olaylarına sahne oluyor” diye konuştu.
 • Frankfurt Türk Sosyal Demokratlar Derneği’nce düzenlenen Uğur Mumcu’yu anma toplantısında da “Türkiye Nereye Gidiyor?” konulu bir konuşma yapan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer,AKP’nin yüzde 25 oy oranına karşın,çarpık sistem sonucu Meclis’te üçte iki çoğunluğu elinde bulundurduğunu anlatarak  “Eğer,onlar bu koşulda Tayyip Erdoğan veya onun belirleyeceği birini Çankaya’ya çıkartacak olursa,dünyayı onların başına yıkarız.İktidara gelince onu ordan indiririz” diye konuştu.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Dr. Ata Soyer’den bir saptama: 19 milyar dolar civarında olan toplam sağlık harcamalarının yüzde 47’si,yani 8.9 milyar dolarlık bölümü,çeşitli yöntemlerle kamudan özele aktarılmış…
 • Saadet Partisi (SP) Genel Başkan vekili Recai Kutan,AKP iktidarının Hz.Muhammet’e karikatür ile hakaret edilmesine gerekli ve yeterli tepkiyi veremediğini belirterek “AKP’nin gaflet içinde” olduğunu söyledi.
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleymen Orakçıoğlu,hazır giyim ve tekstilde 2 milyon kişinin çalıştığını,Türkiye’de istihdamın yüzde 20’sini sağladıklarını söyleyerek “tekstil ve hazır giyim istihdamında son 8-10 ayda 150-200 bin kişilik kayıp oldu.Bu kaybın artmasından korkuyoruz” dedi.
 • ASGARİ ÜCRETLİ AÇ GEZİYOR  Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin hazırladığı geçim endeksine göre,bir kişinin ocak ayı itibarıyla açlık sınırı 731 YTL,yoksulluk sınırı ise 1.922 YTL olarak belirlendi.
 • Hamas’ın siyasi lideri Meşal’in gelişi Türkiye’nin dış politikalardaki dengelerini bozdu.Ziyaretin ardından yaşanan gelişmeler,Türkiye’nin örgüte yaptığı hiçbir telkinin sonuç vermediğini gösterdi.
 • OTEL FATURASI DIŞİŞLERİ’NDEN   Hamas’ın temaslarının “resmi ziyaret” olmadığı,heyetin AKP’nin konuğu olarak Ankara’da ağırlandığının açıklanmasına karşın,Başkentte iki gün kalan 5 kişilik Hamas heyetinin masraflarını Dışişleri Bakanlığı karşıladı.Ziyaretin Dışişleri Bakanlığı’na toplam faturası 7 bin 800 YTL oldu.

21 Şubat

 • İSRAİL REDDETTİ Hamas lideri Halid Meşal’in AKP’nin daveti üzerine gerçekleştirdiği ziyaretinden sonra Ankara; AB,BM,ABD ve Rusya’dan oluşan dörtlüye,ziyaretin gündemi ve görüşmelerde verilen mesajlar konusunda bilgilendirmek için birer yazı gönderdi.Daha sonra da ilgililere bilgilendirme yapıldı.Ardından tepki gösteren İsrail’e de bilgi verilmesine karar verildi.Ancak İsrail Büyükelçisi,kendisini arayan Dışişleri Bakanlığı yetkililerine, “Hamas’ın tutumu açık,silah bırakmayacak.Bu da girişiminizin başarısız olduğunu gösteriyor.Bilgilendirmeye gerek yok” dedi.
 • ABD TEPKİLİ ABD Dışişleri Bakanı’nın şubat ayı içerisinde sadece Türkiye’ye gerçekleştirmeyi planladığı ziyaret,Türkiye’nin son dönemde dış politikada attığı adımların ardından ileri bir tarihe ertelendi.Körfez ülkelerine gidecek olan Rice,Türkiye’ye uğramayacak.
 • DEVLET UNAKITAN’A ÇALIŞIYOR  Bakan’ın oğlu mısırda 2. kez vergi indiriminden yararlandı.2.5 milyon YTL’lik teşvik verildi.Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’ın şirketi AB Gıda A.Ş.’nin, yüzde 80’lik gümrük vergisi uygulanan mısırın vergi oranının yüzde 25’e indirilmesinin ardından 582 ton mısır ithal ettiği ortaya çıktı.Böylelikle oğul Unakıtan yalnızca vergide yapılan oran değişikliğiyle yüzde 55 kazanç elde etti.AB Gıda’nın 2.5 milyon YTL’lik ‘komple yeni yatırımı’ için teşvik verilirken,şirkete KDV ve yüzde 100 gümrük muafiyeti sağlandı.Teşvik belgesine göre oğul Unakıtan,yılda 60 bin ton fosforik asit üretecek.Şirket,2003 yılında da 4 bin ton mısır ithal etmiş,daha sonra vergi oranı yükselmişti.
 • Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Bektaş, ekonomide sağlanan istikrar için uygulanan politikaların, işletmelerin rekabet güçlerinde yarattığı olumsuz etkilerin göz ardı edildiğini savunarak, “Kaynamalar başladı.İşçiler sokağa dökülebilir ve eylemler yapılabilir” dedi.
 • ANTİ- NÜKLEERCİLER EYLEM HAZIRLIĞINDA  Nükleer karşıtları Enerji Bakanı Hilmi Güler’in açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen nükleer santrallara karşı  24 Şubat’ta Ankara’da bir araya geliyor.
 • Hukukçu Erol Ertuğrul yazıyor : “İlk şaşkınlığını atan AKP,zaman içerisinde gerçek yüzünü göstermeye başladı.Verilen sözler unutuldu.Dokunulmazlıklar kaldırılmadı.İşsizlik,yoksulluk arttı.Yolsuzlukları yok etme sözü verenler,yolsuzlukların içine gömüldüler.Cumhuriyet tarihimizde hiçbir başbakan için bu denli yolsuzluk sözleri edilmedi.Cumhuriyet tarihimizde,hiçbir Maliye Bakanı hakkında,şimdi söylenenler söylenmedi,yazılmadı.Dürüstlük,erdem yok edildi.Pişkinlik,yüzsüzlük ööne çıkarıldı.İmam hatip liseleri,Kuran kursları ve sıkmabaş,yönetimin en önemli sorunları oldu.”Büyükşehirlerde sayıları hızla artan “falkafelere” yargıdan hapis cezası çıktı.
 • AKP İÇİNDEKİ MUHALİFLER UNAKITAN’IN PEŞİNDE  AKP’li birçok milletvekili,parti yöneticilerine “Gensoru önergesi muhalefetten geldiği için reddediliyor,iddialar doğru ya da yanlış parti içinde bununla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor” görüşünü iletiyor.
 • Ağar’dan AKP’ye eleştiri: “İktidar çok tehlikeli bir ekonomi politikası uygulamaktadır.Yüksek reel faiz-düşük kur ile ülke hormonlu bir büyüme ortamına sokulmuştur.Adeta batmakta olan şirketlerin uyguladığı bilânço makyajlaması uygulanmaktadır.Bunların yaptıkları başka ülkelerde de denendi. Baskı altında tutulan düşük kurlarla ekonomi geçici bir süre canlandı,enflasyon düşmüş gibi oldu,hatta sıfıra indi.Efsane diye tanınan o ülkelerin maliye bakanları ülkelerini bırakıp kaçtılar,hâlâ ülkelerine dönemiyorlar.Ama bizim sat-kaççı Maliye Bakanı gitse de ‘Babalar gibi döner’…”
 • BAŞBAKAN ERDOĞAN TÜRBAN İNADINI SÜRDÜRÜYOR  AKP Kadın Kolları’nın kuruluş yıldönümünde konuşan Başbakan “Şüphesiz ki biraz zaman alacak,ama bunu çözmek için gerek toplumsal gerek kurumlararası mutakabat sağlamakta kararlıyız” dedi.
 • CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç,TBMM’de düzenlediği basın toplantısında,iktidar partisinin teşkilat görevlilerinin,Anadolu’da ihale peşinde koştuklarına ilişkin konuların gazetelerde haber olduğuna  dikkat çekti.Koç, “Her taraftan kötü koku geliyor.Fakat Sayın Başbakan’ın Meclis koşullarına göre nezle olduğunu düşünmek mümkün;burnu koku almıyor.Sayın Başbakan yolsuzlukla ilgili çıkan kokuları duymamakta direniyor.Herhalde bir sağlık sorunu diyorum;yeni koku almayı engelleyecek,burun tıkanıklığı olabilir” dedi.
 • Adana’nın Yüreğir İlçesi’ne bağlı Havutlu Belediye Başkanı Mesut Ekici hakkında, “zimmet ve görevi kötüye kullanmak” suçundan 27 yıla kadar hapıs istemiyle dava açıldı.
 • DİZİLERE MÜPTALAYIZ  Tiyatro sanatçısı Mete Dönmezer,Türkiye’de insanların son yıllarda televizyon kanallarındaki dizilerin müptelası haline geldiğini,bunun ekonomik sebeblerden kaynakladığını söyledi.
 • Söke Öğretmenevi’nin alkollü içkilerin de servis edildiği restoran bölümü geçen cumartesi akşamı taşlı saldırıya uğradı.
 • İFADE JİTEM’İN KANITI  – Şemdinli’deki kitabevi bombalama olayıyla ilgili  “Hırsız evin içinde…Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz” diyen Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’a CHP’li bölge milletvekillerinden destek geldi.CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan,Uzun’un açıklamalarının Şemdinli olaylarının sorumlusunun Jitem olduğunun kanıtı olduğunu ileri sürdü.
 • Yaklaşık 2.5 milyon kişinin çalıştığı tekstil ve giyim sektöründe son 8-10 ayda 150-200 bin kişinin işini kaybettiğini açıklayan giyim sanayicileri, “hükümeti masaya oturmaya” çağırdı.”Vakit geçirmeden,tren raydan çıkmadan,2.5 milyon insan işsiz kalmadan bizimle aynı masaya oturunuz” diyen Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş,dün düzenlediği toplantıda,  “Kaynamalar başladı.İşçiler sokağa dökülebilir ve eylemler yapılabilir” dedi.
 • ‘AKP BAASÇI REJİM GİBİ’ – Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “AKP iktidarı,devlet meseleleriyle parti meselelerini karıştıran,adeta bir ‘Baasçı rejim’ içinde yaşıyormuş gibi olumsuz tutumlar göstermektedir” dedi.
 • SONUÇSUZ FORMÜLLERİN MİMARI – Hamas’ın Ankara ziyaretinin mimarı Prof.Ahmet Davutoğlu,Neo-Osmanlıcı tutumuyla AKP hükümetinin diploması politikalarına yön verirken, Dışişleri bürokratların üzerinde hassasiyetle çalıştığı bir çok konuyu da çıkmaza soktu.

22 Şubat

 • YENİ BİR DİN PEŞİNDELER – İlahiyatçıların ‘Kuran İncilleşiyor mu’ tartışması.İslami kesim,Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Suat Yıldırım’ın Kuran mealine Tevrat ve İncil’den bölümler eklemesinden yola çıkarak “Kuran İncilleştiriliyor mu” konusunu tartışıyor.Prof.Yıldırım’a en büyük destek kitabı okurlarına ücretsiz dağıtan Fethullahçı Zaman gazetesinden geliyor.Prof.Yaşar Nuri Öztürk, “Ilımlı İslam,kitap ve peygamberi,her şeyi kendince hazırlıyor.Sömürgeciliğe direnç göstermeyecek yeni bir din yaratmaya çalışıyorlar.Hırıstıyanlığa ve emperyalizme hır çıkarmayacak uysallaşmış bir İslam istiyorlar” diyor.
 • NÜKLEER ENERJİ – Felaketlere davetiye – AKP Hükümeti, dünyanın, yarattığı felaketler nedeniyle vaz geçtiği nükleer enerjiyi yeni keşfediyor. ABD,İngiltere ve SSCB’de meydana gelen 3 büyük facia ve gizlenen yüzlerce kaza sonucu bu ülkeler nükleer santralardan vazgeçmeye başladı.Ancak Türkiye ders almıyor.
 • BU İFLAS, TALAN MANTIĞIDIR –  AKP’li Çalışkan,Partisinin özelleştirme politikasını eleştirdi. AKP  Adana Milletvekili Abdullah Çalışkan,AKP’li bakanlarla Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı da üstü kapalı biçimde eleştirdiği açıklamalarında “Babalar gibi her şeyi satarım” mantığıyla yapılan özelleştirmelerin talan mantığı olduğunu söyledi.Türkiye’yi kayıt dışı ekonominin ayakta tuttuğunu,gelen yabancı sermayenin de yerli sermayeyi yurt dışına kaçırdığını savladı.
 • Hikmet Çetinkaya’nın yazısından: “İlköğretim okullarının sekizinci sınıfında okutulan ‘Inkılap Tarihi’ kitabında  ‘İstiklal Marşı çıkarılmış’, sadece ‘Türk Bayrağı’ anlatılmış…119.sayfada Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okurken çekilmiş fotoğrafı,yeni basımlarda çıkarılmış… 125. sayfada ‘Şeyh Sait Ayaklanması’ nı anlatan bölüm,bilinmeyen bir nedenle atılmış.Bakın eski basımlarda o bölümde ne yazıyordu: ‘Şeyh Sait adında biri ‘din elden gidiyor’ parolasıyla etrafına topladığı cahil kimselerle hükümete karşı ayaklandı. (103 Şubat 1925).Ergani İlçesi’nin Piran Köyü’nde başlayan isyan kısa sürede büyüdü.Elazığ ve Diyarbakır yöresinde de etkili olunmaya başlanan bu ayaklanmanın bastırılması için gerekli tedbirler alındı.”
 • BAŞSAVCIILIKTAN ÖZGÜRLÜKÇÜ YORUM – Asayişi bozmayan nitelikteki izinsiz gösteri ve basın açıklamaları,yargılama konusu olmaktan çıktı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı,geçen yıl yapılan 766 izinsiz gösteri ve basın açıklamasını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan  “ifade açıklama ve anlatım özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
 • AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), iki gazeteciye makam odasında korumalarıyla birlikte dayak atan Isparta’nın AKP’li Belediye Başkanı Hasan Balaban’ı disipline sevk etti.Disipline sevk kararında Balaban için yalnızca “kınama cezası” isteminin yer alması dikkat çekti.
 • Gençlik Federasyonu’nun “parasız bilimsel eğitim” istemlerini içeren afişlerini asan Özgür Karakaya (20) ve S,G.’ye,sivil polis ekibi kimliklerini sordu.Karakaya ve S.G. önce görevlilerin kimlik göstermesini istemeleri üzerine tekme tokat dövüldüler.
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Atatürk’e hakaret” gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan Yılmaz Odabaşı ile Niyazi Koçak’ın “Atatürk’ü değil,Kemalist ideolojiyi hedef aldıkları” gerekçesiyle Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etti.
 • Yapı denetimi yaygınlaşamadı.Önemli bir kısmı deprem kuşağında bulunan Türkiye’de,81 kentin sadece 19’unda yapı denetim kuruluşu bulunuyor.Uzmanlar,denetimden geçmiş binanın depremde yıkılmasının söz konusu olmadığını ileri sürüyor.
 • TARIMA SANAYİ DARBESİ – Erozyon nedeniyle tarım topraklarını hızla kaybeden Türkiye,uygulanan yanlış politikalar sonucu verimli tarım topraklarını da sanayiye kurban etmeye devam ediyor.Bunun son örneği,Yalova İli,Altınova İlçesi,Subaşı Beldesi’ndeki tersane yapım çalışmalarında görülüyor.

23 Şubat

 • KRİZ DEMİR ATTI – Avrupa Birliği’den ısrarla gelen “Rumlar’a limanlarınızı açın” baskısının yoğunlaştığı dönemde, Güney Kıbrıs yönetimi Mersin Limanı’na bir Ro-Ro gemisi gönderdi.Konunun siyasi olması nedeniyle krizi Dışişleri Bakanlığı yönetti ve limana yaklaşmak isteyen gemiye izin verilmedi. Gemi, Türk  karasularında yaklaşık 13 saat bekledikten sonra ayrılmak zorunda kaldı.
 • TANI BASKISI – Rum Lider Papadolulos’la görüşen Avusturya Başbakanı Schüssel,Türkiye’nin limanlarını Rumlar’a açması gerektiğini,Ankara’nın bu konuda söz verdiğini kaydetti.
 • CNN Türk’te yayımlanan bir haberde,uluslar arası pazarlama şirketi GMI ve marka uzmanı Simon Anholt tarafından 35 ülkede yapılan araştırmaya göre “Türkiye markası” nın sonuncu sırada yer aldığı belirtildi.
 • CAMİLERE VAR KÜTÜPHANEYE YOK – Antalya’nın merkeze bağlı köylerindeki camiler için 2003 yılında 163 milyar 500 milyon lira nakdî yardım yapan il özel idaresi,2004  yılında bu miktarı 312 milyar 100 milyon liraya çıkardı.İki yılda toplam 208 köy camisine yardım yapılırken,kütüphane için sadece 1 köye yardım gönderilmesi dikkat çekti.
 • MİLLETVEKİLİ ÇOCUKLARINA KIRMIZI PASAPORT – TBMM İçişleri Komisyonu’nda,Pasaport Yasa Tasarısı’nda değişiklik yapılarak milletvekillerinin çocuklarına “kırmızı pasaport” ayrıcalığı getirildi.
 • Danıştay,Kuran kurslarını ilköğretim müfettişlerinin denetiminden çıkaran yönetmeliğin yürürlüğünü, “kamu yararı ve hizmetin gereklerine aykırı bularak” durdurdu.
 • Dışişleri Bakanı Abdullah Gül,TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda Hamas’ın kim tarafından davet edildiği sorusuna yanıt vermedi. Gül, “Hamas’ı Dışişleri olarak siz mi davet ettiniz,parti mi” sorusu üzerine, “Buna evet ya da hayır, o ya da bu diyemem” karşılığını verdi.
 • Çirkin olan senin kaypaklığın – Hamas’ın Ankara ziyaretine ilişkin tepkilerini sürdüren Erkan Mumcu,Başbakan Erdoğan’ı, “Heyet buradayken ortada değildiniz,gittikten sonra gümbür gümbür bağırmaya başladınız” sözleriyle eleştirdi ve “Çirkin olan senin kaypaklığın” dedi.
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, nükleer santraların ihalesiz yapılacağını söylerken Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Ulusaer, “Almanya’nın 16 bin 600 MW gücünde rüzgâr santralı var.Türkiye’nin potansiyeli daha yüksek olduğu halde niye kaynak ayrılmıyor” diye sordu.
 • Türkiye’nin en önemli enerji kaynağı rüzgâr.Tam kullanıldığı takdirde,yılda tüketilen elektriğin en az iki katını karşılamak mümkün.Başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa  ülkesi rüzgâr santralına yatırım yapıyor.
 • PROTESTOLU SENETTE ARTIŞ YÜZDE 46 – Ocak ayında 285 milyon 989.3 YTL tutarında, toplam 91 bin 851 adet senet protesto edildi.Merkez Bankası’nın verilerine göre,ocakta protesto edilen senet sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 46.1 , senetlerin toplam tutarı ise 58.25 arttı.
 • ESNAF DURGUNLUK TOPLANTISI  YAPTI – İzmir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (İESOB), çarşılardaki durgunluğa dikkat çekmek amacıyla Kemeraltı Çarşısı’nda esnafla birlikte basın toplantısı düzenledi.                Birlik Başkanı Mehmet Ali Susam, borsa,faiz,yabancı sermaye gibi “sanal dünyada” rakamların iyi gözüktüğünü,ancak çarşıdaki değerlerin aynı olmadığını belirtti.Susam, “Kriz dönemlerini aratan bir durgunluk yaşanıyor” diye konuştu.
 • ERDOĞAN SANATÇILARDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR – (Genco  Gülan imzalı yazıda) Sayın Recep Tayip Erdoğan bir vatandaş ile yaptığı konuşmada ‘artist’ ve ‘sanatçı’ kelimelerini ‘edepsiz’ ve ‘terbiyesiz’ kelimeleri ile beraber kullanmış ve anlam benzerliği olabileceği fikri uyandırmıştır. Gerek ‘artistlik’ ve gerekse de ‘sanatçılık’ onur duyulacak birer mesleki sıfattır.

24 Şubat

 • ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK AZALTILSIN – Cumhurbaşkanı Sezer, Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda,enerjinin,kalkınma sürecini doğrudan etkileyen bir girdi olarak önemini her geçen gün artırdığını ifade etti. Sezer Türkiye’nin gelecekte enerji sorunu yaşamaması için,enerji kaynaklarına çeşitlilik kazandırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini vurguladı.Sezer bu çerçevede hidrolik,rüzgâr, jeotermal, ve güneş gibi “çevre dostu” olan doğal kaynaklara önem verilmesi gerektiğini kaydetti.
 • ILIMLI İSLAM – Dinler arası diyalog propagandasıyla Müslümanlara korkunç bir oyun oynandığını belirten Yaşar Nuri Öztürk, “Bu mealler, Büyük Ortadoğu projesi İslamına mukaddes kitap hazırlama şeklidir. Nurcular bunun için bizi de kullandılar.Şeytanın değirmenine su taşımaya alet edildiğimizi gördük ve bunlarla ilişkimizi kestik” dedi.
 • ERDOĞAN’A ZEHİR ZEMBEREK MEKTUP – ABD Kongresi’ndeki Yahudi lobisinin lideri Demokrat Partili Tom Lantos, geçen hafta Hamas örgütü ile Ankara’da yapılan toplantıyı protesto için Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a bir mektup gönderdi.Lantos mektubunda : “Meşal’e ne mesaj vermiş olursanız olun,o Türkiye’den daha fazla meşruiyet elde ettiği mesajıyla ayrıldı” dedi.
 • Deniz Som’un Vaziyet köşesinden: “Kısa adı TEV olan Türk Eğitim Vakfı’nı nasıl bilirsiniz?Tabii ki iyi bilirsiniz.TEV Denizli Şubesi,şu sıra Mekke’ye umre gezisi düzenliyor; artık daha da iyi bilirsiniz.”
 • GENELEV İSTEDİLER,TEZKERE REDDEDİLDİ – AKP Adana  Milletvekili Abdullah Çalışkan, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında ABD askerinin Türkiye’de konuşlanmasını sağlayacak “1 Mart tezkeresi” nin reddedilme nedeninin “genelev” talebi olduğunu söyledi.
 • İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, “eşit,parasız,bilimsel eğitim” isteklerini yinelemek için Ankara’ya giden öğretmenlere atılan dayağın sorumlusunun  yine öğretmenler olduğunu söyledi.Aksu, bazı öğretmenlerin okullarda hoşgörü ve güven ortamını bozduklarını savundu.
 • SAĞLIKTA KAOS OLUR – Türkiye’de hekim sorununun olmadığını söyleyen İstanbul Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Gürsoy, “Mecburi hizmeti gündeme getiren hükümetin ithal doktor düşüncesi,emsali görülmemiş bir çelişkidir” dedi. Türk Salık-Sen’den Mahmut Akman da AKP’ nin asıl amacının sağlığı özelleştirmek olduğunu söyledi. Türk Tabibleri Birliği de yapılanların sağlıkta çöküşe neden olacağına dikkat çekti.
 • KESK üyeleri yurt genelinde gerçekleştirdikleri eylemlerle sadece din ve emniyet hizmetlerinde çalışanlar ile hâkim ve savcılara 100 YTL’ye varan ek artış yapılmasını protesto etti.Emekçiler artışın tüm memurlara yansıtılmasını istedi.

25 Şubat

 • POLİS BUNALIMDA – Son dönemde kredi kartları nedeniyle polis intiharlarındaki artış, gözlerin emniyet teşkilatına çevrilmesine neden oldu. İntihar eden polislerde ilk sırayı ruhsal sorunlar alırken bunu ekonomik sorunlar ve ailevî nedenler izliyor.Polislerin yakındıkları konuların başında maaşlarının yetersizliği,düzensiz çalışma saatleri,alt-üst çatışmaları geliyor.Son 14 yılda 380 polis intihar etti.
 • SAUNACILAR AĞCA’YI DA KONTROL ETMİŞ – Ankara’da küre Operasyonu ile ortaya çıkarılan Sauna Çetesi’nin Mehmet Ali Ağca’yı  tahliyesinin ardından kontrol altına aldığı ortaya çıktı.Ağca’nın kaçmak istediği, ancak çete üyelerinin kendisini tekrar cezaevine girerse erken tahliye edecekleri sözü vererek ikna ettikleri belirtildi.
 • KRALİÇEDEN ÇAĞDAŞLIK DERSİ …İstanbul’da Swiss Otel’de düzenlenen “Toplumsal ve Ekonomik Kalkınma İçin Erken Çocukluk Eğitimi” konulu konferansta bir araya gelen, Atatürk’ün kurduğu modern Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın türbanlı eşi Emine Erdoğan ile kraliyetle yönetilen Ürdün’ün Kraliçesi Rania El Abdullah’ın çağdaş ve modern kıyafeti çelişki oluşturdu.
 • ZONGULDAK’TA TARTIŞMALI DEVİR –  Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı,Yayla İlköğretim Okulu Sosyal Tesisleri içerisindeki Mustafa Necati Salonu,sinema yapılmak üzere AKP il Yönetim Kurulu Üyesi Osman Karabulut’a devredildi.Okulun girişinde bulunan “Mustafa Necati Salonu” tabelası da kırılarak çöpe atıldı. Yurttaşlar,Kurtuluş Savaşı’nda Kuvayi Milliye içerisinde mücadele eden,İstiklal Mahkemeleri Üyeliği ve Başkanlığı yapan ilk Milli Eğitim bakanlarından  Mustafa Necati’nin adını taşıyan tabelanın çöpe atılmasına tepki gösterdiler.
 • DEVLET DİNSELLEŞTİRİLİYOR –  AKP Hükümeti’nin üniversiteler ve yargı ile yaşadığı sorunların “yeni kimlik oluşturma çabasının ürünü” olduğunu belirten CHP lideri Baykal, “İktidar devlet yönetimini dinsel temelde yeniden şekillendirmek arayışı içindedir” dedi.
 • SUÇ ORANI,GÖÇLE KATLANDI –  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu,güvenlik nedeniyle köylerinden göç etmek zorunda kalan 358 bin 335 kişiden 137 bin 636’sının köylerine geri dönüşlerinin sağlandığını kaydetti. Bakan Aksu,göçün, yetersiz olan kentsel alt yapının iyice bozulmasına,plansız ve çarpık kentleşme sonucu gecekondu bölgelerinin çoğalmasına neden olduğunu,bu durumun da suç oranını artırdığına işaret etti.
 • AKP GÜDÜMLÜ ÜNİVERSİTE İSTİYOR – AKP iktidarının kendi güdümündü, kurtarılmış üniversiteler yaratmak istediği belirtildi. Ulusçu Öğretim Üyeleri adına açıklama yapan Prof.Dr. Kayhan Kantarlı,iktidarın,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ederek  TBMM’ye gönderdiği “15 Yeni Üniversite Kurulması Hakkındaki Yasa” da ısrar ettiğini anımsattı.Kantarlı, “Rektörleri baskı altına alarak gerçekleştirebilecekleri yeni bir stratejiyi yürürlüğe koymuşlardır. TÜBİTAK’ta yasal dayanağı bulunmayan yönetim oluşturmak, imam hatip lisesi öğrencilerine çifte diploma vermeye çalışmak,Van Yüzüncü Yıl ve Samsun Ondokuz Mayıs üniversitesi rektörlerini sindirmeye çalışmak hep bu stratejinin ürünleridir” diye konuştu.
 • 1091 TÖRE CİNAYETİ – Polisin sorumluluk bölgesinde, 2000-2005 yılları arasında Türkiye’de,töre ve namus nedeniyle 1091 cinayet işlendi.Cinayetlerin yüzde 29’u namus, yüzde 29’u aile içi uyuşmazlık,yüzde 15’i yasak ilişki,yüzde 10’u kan davası, yüzde 3’ü tecavüz, yüzde 9’u cinsel taciz,yüzde 3’ü  kız alıp verme, yüzde 2’si de diğer nedenlerden işlendi.
 • SOL İZMİR’DE  ‘GERGİN’  TOPLANIYOR – Solun İzmir buluşması gerginliklerle başlıyor. CHP yönetimi, 10 Aralık Platformu’nun bugün gerçekleştireceği İzmir bölge toplantısına “katılmayın” çağrısı yaparken, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, başlattıkları hareketi engellemeye çalışanları “sola ihanet” etmekle suçluyor.
 • ATATÜRK DEVRİMİ DÜNYAYA ÖRNEK – Prof. Dr. Suna Kili’nin, “Atatürk Devrimi: Bir Çağdaşlaşma Modeli” kitabı 9. baskısıyla çıktı.Kitapta Atatürkçü ideolojinin kendine özgülüğüyle kapitalizm ve Marksizmin dışında kaldığının altı çiziliyor.Prof. Kili,kitabının yeni baskısında, Sovyetlerin çöküşü,küreselleşme olgusu gibi değişkenleri de göz önünde bulundurarak, Atatürk Devrim Modeli’ni,Cumhuriyet ve Demokrasi ilişkisi bağlamında yeniden değerlendiriyor.Kili kitabında, “Azınlıklar” , “Ege” , “Kıbrıs” , “Sözde soykırım iddiaları” , “AB – Türkiye” ilişkilerinden oluşan sorunlar yumağının,Cumhuriyet rejimine karşı saldırı amaçlı olarak kullanıldığını vurguladı.
 • AÇLIK SINIRI 555 YTL. – Türk-İş tarafından yapılan araştırmada, 4 kişilik bir aile için şubat ayı açlık sınırının 555 YTL, yoksulluk  sınırının ise 1808 YTL olduğu bildirildi. Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada,4 kişilik bir ailenin gıda harcaması tutarının “açlık sınırı”, gıdayla birlikte kira,ulaşım,yakacak,elektrik,su,haberleşme,giyim, eğitim, sağlık, iletişim ve kültür gibi temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama tutarının da “yoksulluk sınırı” olduğu kaydedildi.

26 Şubat

 • SOL BİRLİK ARAYIŞINDA –  10 Aralık Platformu’nun düzenlediği toplantıda,yenilenme mesajları verildi. Türkiye’de işlerin iyi gitmediğini vurgulayan DİSK Başkanı Çelebi, “Ülkeyi sağa teslim etme lükslerinin olmadığını” söyledi. “Hepimizin bir umuda ihtiyacı var.Bu umudun adresi açık. Bu adres soldur” diyen Çelebi, bir araya geliş amaçlarının solu yenilemek,bütünleştirmek ve kitleselleştirmek olduğunu belirtti. Kendilerini eleştirenlere seslenen Disk Başkanı, herkesin “küçük olsun benim olsun” anlayışından uzaklaşması gerektiğini açıkladı. Prof. Dr. Şenatalar da partilerle sorunlarının olmadığını belirterek sol hareketi kısır bırakan konulara eğildiklerini ve çözüm bulmaya çalıştıklarını vurguladı.
 • DİYANET’TE ETİK TARTIŞMA –  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, “Kuran İncilleştiriliyor mu?” tartışmalarıyla ilgili suskunluğunu bozdu. Bardakoğlu, Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın hazırladığı  Kuranıkerim mealinin hemen arkasında İncil ve Tevrat’tan benzer ayetlerin verilmesini doğru bulmadığını söyledi. Bardakoğlu, Prof. Dr. Mualla Selçuk’un Diyanet Dergisi’ndeki kadınların başı açık namaz kılmasına ilişkin görüşlerinin sansürlendiği iddialarını yalanladı. Mualla Selçuk ise, derginin şerf gerekçesine yer verilmeden yayımlanmasını “etik dışı” diye değerlendirdi.
 • Anadolu arkeolojisinin  “anneannesi”  olarak kabul edilen Prof. Dr. Machteld Mellink  (86) önceki gün ABD’de bir huzurevinde öldü. Yaklaşık 60 yıl Anadolu arkeolojisi üzerinde çalışan, öğrenci yetiştiren, yayınlar ve konuşmalar yapan Mellink’ e Amerikan Arkeolojisi Enstitüsü (AIA)  “Türkiye’deki Amerikalı arkeologların duayeni” unvanını vermiş,Türk Tarih Kurumu da onursal üye ilan etmişti.
 • Köy Enstitüleri’nin kurucusu eski milli eğitim bakanlarından Hasan Âli Yücel,ölümünün 45. yılında anıldı. 26 Şubat 1961 tarihinde yaşamını yitiren Yücel için Ankara Adakale Sokak’ta bulunan Petrol-İş salonunda Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ile Eğit-Der işbirliğinde anma toplantısı yapıldı.
 • 28 ŞUBAT’A SİCİL AFFI –  Kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesine ilişkin yasa tasarısı, bu hafta Meclis’te görüşülecek. Tasarı, türban ve 28 Şubat sonrasında ceza alan kamu görevlilerini de kapsıyor.
 • KURAN KURSUNDA REKOR ARTIŞ – AKP hükümeti kaçak kurslara ceza indirimi getirince altı ayda 341 yeni kurs açıldı. İlk patlamasını REFAHYOL döneminde yaşayan ve sayıları 5 bine yükselen Kuran kursları, 28 Şubat sürecinden sonra hızla geriledi ve AKP’nin iktidara geldiğinde 2002’de 3 bin 664’e kadar indi.AKP’nin işbaşında olduğu 3 yılda ise 4 bin 684’e fırladı.
 • TÜRKİYE FELAKETE GÖTÜRÜLÜYOR – Türkiye’nin bin kilometre hızla felakete doğru götürüldüğünü,Batı’nın ılımlı İslâm, BOP, karma namaz gibi kavramları kullanarak bin yıldır süregelen haçlı kavgasının rövanşını almak istediğini vurgulayan Halkın Yükseliş Partisi  (HYP) Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, “Batı,siyasal İslamcı kadroları yıllarca besledi,okşadı ve onları subaşlarına getirdi” dedi. Öztürk Adana’da yaptığı açıklamada, Batı’nın dini, birtakım ‘omurgasız,kişiliksiz’ ekipler aracılığıyla milletin aleyhine kullandırdığını söyledi.
 • ÇELİK EĞİTİME ZARAR VERİYOR – Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, “AKP hükümetinin her ilde,eğitim camiasında yönetici düzeyinde kadrolaşmaya gittiğini belirtti.Dinçer,atamalarda yönetici kriterlerinin değil AKP kriterlerinin geçerli olduğunu vurguladı.Milli Eğitim Bakanı Çelik’in samimiyetine inanmadığını belirten Dinçer, “Milli Eğitim Bakanı,eğitime zarar veriyor” dedi.
 • HÜKÜMETTE  ‘YOLSUZLUK’  SANCISI –  Bakanlar ve milletvekilleri hakkındaki yolsuzluk iddiaları  AKP’yi sıkıntıya soktu. Kızılcahamam  kampında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında parti içi gensoru vermeye hazırlanan Hatay Milletvekili Fuat Geçen, milletvekillerine mektup yazarak destek istedi. Eximbank’tan verilen kredi nedeniyle hakkında rapor düzenlenen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in durumu MYK’de değerlendirilecek.Küre operasyonunda adı geçen Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin’den ise savunma istenecek.Seçimlerden “yolsuzluk ve yoksullukla mücadele” sloganıyla çıkan AKP, yolsuzluk iddiaları nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.
 • AKP’li Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan’ın ihaleleri AKP’li belediye meclis üyelerine verdiği ve malzeme alımlarının AKP İl Örgütü yöneticilerinin şirketlerinden yaptığı iddialarıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Siyasi partilerin temsilcileri Özarslan’ın iddiaları tek tek yanıtlamasını isterken, Amasya Valiliği konuyla ilgili soruşturma başlattı.

27 Şubat

 • YASADIŞI SATIŞ – TCDD Yargının satışla ilgili iptal kararlarını hiçe sayıyor. TCDD, “işletme fazlası” olduğu gerekçesiyle, başta İstanbul, İzmir, Ankara’nın en değerli yerlerindeki “iştah kabartan” 119 arsa, konut ve istesyon binalarını 2-3 Mart’a Eskidji aracılığıyla satışa çıkardı. Eskidji’nin “Sahip olmak için 150 yıl beklediğiniz portföyü açıyoruz” ilanlarıyla duyurduğu satışa Liman-İş’ten itiraz geldi.
 • Cumhuriyet Gazetesi başyazısından: “…Artık anlaşıldı ki AKP’nin niyeti bozuktur;en başta eğitim olmak üzere her kurumda,çağdaş reformlara değil, laik Türkiye’nin devlet niteliğini değiştirecek uzun vadeli bir siyasetin uygulamasına yönelmektedir.Günümüzdeki Devlet Hükümet çelişkisinin ve sürtüşmesinin özü budur.”       “…. ABD Ortadoğuda İslam coğrafyasına el koymuştur;Bush yönetimi radikal İslama karşıdır.Laik Türkiye de anayasasına göre –ister radikal olsun ister ılımlı- İslam devleti modeline ters düşmektedir. Bu durumda Bush yönetiminin ülkemizde İslamcılığı desteklemesi, Ortadoğu coğrafyasında Türkiye’yi kavganın içine sürüklemek politikası mıdır?”
 • Kuvvet  komutanları Güneydoğu’da terör eylemlerinin arttığı bir dönemde Diyarbakır’ı ziyaret etti. Vali ile görüşen Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt, “Artık terörle bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi lazım” dedi.Terörden en çok bölge halkının zarar gördüğünü vurgulayan Büyükanıt, “Terör varsa,terörle mücadele de vardır” dedi.Irak’a dikkat çeken Büyükanıt, “Terör ayrılığı kısaltmaz,büyütür” dedi.
 • AKP’NİN İPLİĞİ PAZARA ÇIKTI – CHP’li Cevdet Selvi,AKP tarafından ülkenin sosyal patlamanın eşiğine getirildiğini vurguladı.Hükümetin yolsuzluk batağına saplandığını belirten Selvi,ekonomide çizilen pembe tabloların da gerçeği yansıtmadığını belirterek “Böyle giderse yakında sanayici ve işçi sokaklara dökülecektir” dedi.
 • TERÖR BİLANÇOSU – İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu,DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın soru önergesine verdiği yanıtta,son  3 yılda asker polis ve geçici köy korucusu 246 kişi şehit olduğunu, 1325 teröristin yakalandığını bildirdi.
 • Sayıştay üyelerinin seçim sistemini değiştirmek isteyen AKP hükümeti,Yüksek Denetleme Kurulu’nun (YDK) KİT’lerle ilgili denetim yetkisini de Sayıştay’a vermek istiyor. Kamu Yönetimi Temel Yasası ile bu hedefini gerçekleştiremeyen hükümet, TBMM Plân ve Bütçe Alt Komisyonu’ndaki Sayıştay yasa önerisine bu yönde bir düzenleme koydu.
 • AKP’DE ELEŞTİRİ İHRAÇ NEDENİ – AKP Bursa Mustafakemalpaşa yönetiminin delege seçimlerinde usule aykırı davranıldığını öne sürerek yasal başvurularda bulunan eski ilçe başkanı Avukat Seyfi Budak’ın  partiden ihracı isteniyor.Avukat Seyfi Budak, “23 Haziran 2005 tarihli yerel Mücadele gazetesindeki ‘Asıl Mesele’ isimli köşe yazısı ile AKP Hükümetini ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yönetim politikalarını eleştirdiği” gerekçesiyle ihracı için Disiplin Kuruluna verildiğini söyledi.
 • AKP USULÜ BELEDİYECİLİK – Eskişehir’de  4 AKP’li belediye meclis üyesinin,hem yapılara imar izni verip hem de ihaleleri alarak inşaatı denetlemesine İçişleri Bakanlığı da ‘olur’ dedi.
 • Kadın işsizlik oranı erkeğin neredeyse iki katı.Kentsel alanlarda her yüz kadından sadece 18’i işgücüne katılabiliyor.Bu oran OECD ülkeleri arasındaki en düşük kadın istihdamı oranı.
 • DENETİMSİZ İTHALAT,SEKTÖRLERİ VURDU – ATO Başkanı Aygün pek çok sektörde üreticinin ölüm fermanının imzalandığını belirterek “Uygulamanın zamanlaması da yanlış.AB yolunda Türkiye’nin yaptığını hiçbir ülke yapmadı” dedi.TSE standart zorunluluğu 768 üründen kaldırıldı,şimdi herkes kan ağlıyor.
 • DIŞ AÇIK ARTIK DİZGİNLENEMİYOR – Türkiye ekonomisi, önceki yıllarda “yüksek büyümenin sonucu” olarak ta nitelendirilen ve 42.9 milyar dolara yükselen dış ticaret açığını artık diğer döviz gelirleriyle de dizginleyemiyor.

28 Şubat

 • UNAKITAN İSYANI – AKP Balıkesir Milletvekili Çömez,Maliye Bakanı Unakıtan’a sert bir mektup göndererek istifasını istedi.Çömez,kayıt dışı ekonominin,kaçakçılığın,sahteciliğin devasa boyutlara ulaştığını,dış ticeret açığının katlanarak büyüdüğünü,halkın kan ağladığını vurgulayarak böyle bir dönemde Unakıtan’ların aile şirketine sağlanan avantajlara isyan etti.Unakıtan’ın oğlunun yararlandığı mısır ithalatında ve pastörize yumurtadaki vergi indirimini,şirketlere teşviki ve Offer’le yapılan görüşmeleri gündeme getiren Çömez,Unakıtan’ın CHP’nin gensorusuna karşı kâğıt üzerinde aklandığını,ancak vicdanlarda aklanmadığını vurguladı.Çömez, “Yeter artık.Partiye ve ülkeye yük oluyorsunuz.Sizi artık taşıyamıyoruz.İstifa edin” dedi.
 • BENİ KAÇIRDILAR – Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile tartışan Mersinli çiftçi Kemal Öncel,AKP örgütü tarafından kaçırıldığını ve baskı altında tehdit edildiğini iddia ederek “özür dilemedim,dilettirildim” dedi. Öncel,iki AKP Mersin Milletvekilinin de bu işin içinde olduğunu ileri sürdü.
 • 28 şubat süreci akp hükümetiyle tersine döndü – AKP’nin iktidara gelmesinin ardından 28 Şubat’ın kararları ve kurumları tersine çalışmaya başladı. Başbakanlık Takip Kurulu, AKP iktidarıyla birlikte kamuda faaliyet gösteren “irticai personel” hakkında fiilen çalışma yapamadı. BTK’nin, “irticai faaliyetleri” nedeniyle hakkında dosya hazırlananlar yerine,dosyayı hazırlayan personele yönelerek soruşturma açtığı iddiaları gündeme geldi. Başbakanlık Takip Kurulu, son toplantılarında irticai faaliyetlerle ilgili hiçbir konuyu görüşmüyor.
 • İRTİCA BİRİNCİ TEHDİT – 28 Şubat 1977 kararları aslında Türk siyasal yaşamında bir milattır. 28 Şubat kararları ve uygulamaları tartışmalıdır.Kimi yazarlara göre bu hareket,demokrasiye aykırı olan postmodern bir askeri darbedir. Kimilerine göre ise demokrasiye uygundur,laiklik ilkesinin güçlenmesini sağladığı için demokrasinin önünü açan son derece önemli kararlardır.
 • ÇELİK’E ÖĞRENCİ PROTESTOSU – Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyuma katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ,öğrenciler tarafından protesto edildi. “Siz tüccarsınız,burada yeriniz yok” sloganları atan öğrenciler,Çelik’i istifaya çağırdı. Çelik’in tepki göstermesi üzerine Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Ercan  ayağa kalkarak bakana “Antidemokratik davranıyorsunuz.Bırakın öğrenci arkadaşlar konuşsun” dedi.
 • ZİNCİRLEME İFLAS KAPIDA – Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, AKP hükümetinin ekonomide pembe tablolar çizdiğini belirtirken kötü gidişin sürmesi halinde zincirleme iflaslar yaşanabileceğini söyledi.
 • Batman’da son 5 yılda 402 kişi intihar teşebbüsünde bulundu. Türkiye’deki genel yapıdan farklı olarak, kadın intiharlarının erkek intiharlarından 3 kat fazla olduğu belirtilen kentte bir yakını intihar eden yurttaşın yorumu dikkat çekiyor: “Birey kendisine,aileler sokağa,Batman dışarıya kapalıdır.”
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2004’ün son üç aylık döneminde yüzde 10 olan işsizlik oranı. 2005’in aynı döneminde yüzde 10.6’ya yükseldi.Bu dönemde işsiz sayısı 183 bin kişi arttı.

Bir cevap yazın