NİKSAR KAYMAKAMLIĞINA:

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlık yaptığı dönemde yazılı ve görsel basında sıkça söz ettiği ve sonradan yasa hükmü haline gelen “65 yaş ve üzerindeki yurttaşların, belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmeleri için çıkarılan 6495 Sayılı Yasa’nın Niksar’da uygulanmadığını anlatan “Niksar Kaymakamlığı’na Acık Mektup” yazıma verdiğiniz yanıt yeni elime geçti.

Kaymakam Dr. Yusuf Gökhan Yolcu elektronik imzalı yazıda, Niksar’da kent içi yolcu taşımacılığı yapan araçların “dolmuş” oldukları bildirilerek, adı geçen yasa kapsamına girmediği bildirilmektedir.

 

Sayın Kaymakamım,

Siz, işinize ve işinizin gerektirdiği yerlere, orununuza (makamınıza) verilen özel bir araçla gittiğiniz için, İlçenizdeki taşımacılıkla ilgili durumu bilmeyebilirsiniz.

İlgililer size yanlış bilgi vermişler.

Niksar’da “dolmuş” türü bir taşımacılık yapılmamaktadır.

 

Tüm Türkçe sözlüklerde “dolmuş” şöyle tanımlanır:

“Yolcuları teker teker geldiği için dolmayı bekleyen ve dolunca yola çıkan otomobil, kayık, deniz motoru gibi küçük taşıtlara dolmuş denir.

Zamanla minibüslerin de kullanıldığı dolmuş taşımacılığında yola çıkmadan önce bütün koltukların dolması beklenir ve araç tamamıyla dolmadan hareket etmez.

Dolmuşlarda saatli bir tarife yoktur.

           

Niksar’daki toplu taşıma araçları ise, ilk duraktan tamamen boş olarak, belli saatlerde kalkan, belli bir yolu (güzergâhı) izleyerek, yolda yolcu alıp yolcu indiren, tekrar ilk kalktığı durağa dönen kısacası –İngilizce bir deyimle- “ring seferi” yapan araçlardır.

 

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre minibüs, “yapısı itibariyle sürücüsü dahil 9 – 15 oturma yeri olan ve insan taşımak için yaplmış motorlu araçtır”

Dolmuşlarda ayakta yolcu taşınmaz.

Lütfen, yaşı 80’e merdiven dayamış emekli bir öğretmenin sözüne inanın: Ben, birçok kez sizin “dolmuş” dediğiniz Niksar’daki bu araçlarda, koltukların dışında 10-15 kişiyle beraber ayakta yolculuk yaptım.

Hatta, dün Niksar PTT’sindeki posta kutuma konulan sizin yazınızı aldıktan sonra Derebağ semtinde oturan bir arkadaşıma, sizin dolmuş dediğiniz bu araçla ayakta gittim. Tüm koltuklar doluydu ve benimle birlikte üç kişi daha ayakta yolculuk yapıyorlardı.

Sayın Kaymakamım,

Biz yurttaşlar olarak mahkeme kararlarına aykırı olarak yapılan kaçak saraylarda oturan yöneticilerimizin bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Varsın, yaşlılara kolaylık sağlayacak olan bir yasa uygulanmayıversin!

Başka ne diyebilirim ki!

Hami KARSLI

Emekli Yazın Öğretmeni

 

Bir cevap yazın