Mayıs – 2007′ de TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

                           Mayıs – 2007’ de  TÜRKİYE TABLOSU

 

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir. Büyük harflerle yazılan haber başlıkları ve haber metinleri gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

 

 İŞTE TÜRKİYE!..

 

    

1 Mayıs

 

 • ·        AKP  TEDİRGİN – AKP, Çağlayan mitinginin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak strateji belirleyebilmek için Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekliyor. Mahkemenin CHP’nin başvurusu yönünde karar vermesi durumunda erken seçim kararı alınıp alınmayacağı tartışılıyor. Yönetim AKP’lileri yüksek mahkemenin kararı çıkana kadar gerilimi yükseltecek açıklamalardan kaçınmaları konusunda uyardı.

 

 • ·        TÜRBANIYLA 23 NİSAN’ DA – Faik Erbağı İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programını okulun sosyal bilgiler öğretmenlerinden Zekiye Güleç baştan sona kadar Türbanı ile takip etti.

 

 • ·        YAZIN KRAVAT YOK – İlk ve ortaöğretim okulları görevlilerinin ve öğrencilerinin kılık kıyafetlerinde yaz dönemi uygulaması başlatıldı. Uygulamayla, yaz döneminde erkek öğrencilerin kravat takma zorunluluğunun kaldırılması dikkat çekti.

 

 • ·        DİSK TAKSİM’DE ‘ANACAK’ –  DİSK’in çağrısıyla, 1 Mayıs 1977 tarihindeki İşçi Bayramı kutlamaları sırasında  üzerlerine  açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 36 kişi, İstanbul Valiliği’nin izin verilmeyeceği yönündeki açıklamalarına karşın Taksim’de anılacak. DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği tarafından Taksim’de organize edilen miting Dolmabahçe’deki İnönü Stadı’nın önünde başlayacak. 1977’de 36 kişinin yaşamını yitirdiği olayın aydınlatılması için Meclis’te araştırma komisyonu kurulması ve 1 Mayıs gününün resmi tatil ilan edilmesi talepleri ile gerçekleştirilecek miting saat 13.00’te yapılacak.

 

 • ·        OKULLARDA KUŞATMA – AKP’nin iktidara gelmesiyle başlayan Milli Eğitim’deki dinci faaliyetlere bir yenisi eklendi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cuma günü yaptığı açıklamada sert şekilde eleştirdiği okullardaki Kutlu Doğum Haftası  etkinliklerinin  bir benzeri Esenler ilçesine bağlı Başakşehir’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’nda düzenlenmek istendi. 30 Nisan Pazartesi günü yapılması planlanan ve  Okul Müdürü Bayram Ercan imzasıyla hazırlanan davetiyelerle velilerin de çağrıldığı tören, pazartesi sabahı ani şekilde iptal edildi.

 

 • ·        MİTİNG YURTDIŞINDA DA YANKI BULDU – İngiliz Times gazetesi, “Yüz binlerce laik Türk’ün, askerin yaptığı müdahalenin ardından, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün İslami geçmişe sahip ilk cumhurbaşkanı olmasını engellemek için sokaklara çıktığını” yazdı. Financial Times gazetesi, iki hafta içinde gerçekleşen  ikinci büyük gösteri olan Çağlayan mitinginin sosyal hayatın İslami ideoloji tarafından ele geçirildiği düşüncesinin bir sonucu olduğunu vurgularken Dail Telegraph gazetesi de mitinge en az yarım milyon insanın katıldığını ve hükümet karşıtı sloganlar attığını yazdı. İngiltere’de Arapça yayımlanan El Hayat gazetesi, laikliği korumak amacıyla bir milyon kişinin İstanbul’daki mitinge katıldığını, Gül’ün ise orduyu görmezden gelerek Cumhurbaşkanlığı adaylığında ısrar ettiğini kaydetti.

 

 • ·        YIKILDI, ALTINDAN YOLSUZLUK ÇIKTI  – Deprem bölgesi olan Bingöl’de geçen hafta yıkılan çocuk yuvasının enkazında yapılan incelemelerde, örneklerine göre 183 tondan daha fazla demir kullanılması gerekirken yalnızca 50 ton kullanıldığı ortaya çıktı.

 

 • ·        HÜKÜMETTE KRİZ KORKUSU – Cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma aramak yerine rejim krizi tartışması yaratan hükümet, borsa ve faizi dizginlemeye çalışıyor, uzmanlar ise hükümeti suçluyor.

 

 • ·        MEYDAN ÇAREYİ SÖYLEDİ –  “14-29 Nisan’da sivil toplum cumhuriyete sahip çıktı” diyen Baykal, meydanlarda buluşan yurttaşların hem tehlikeye dikkat çektiğini hem de çareyi sunduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin “367’ye gerek yok” demesinin Türkiye’yi tehlikeli bir çatışmaya sürükleyebileceğini belirten Baykal, “Çözüm seçimde ülkeyi krize sürükleyen bu hegemonya’nın değiştirilmesidir. Erken seçim tek başına krizi çözmez, çözme şansını getirir” dedi.

 

 • ·        TÜRK İNŞAATÇILAR  DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ  – Geçen yıl 25 ülkede 324 proje alıp yıllık iş hacmini 17.2 milyar dolara çıkardılar. Dünyanın en büyük 225 uluslar arası müteahhitlik şirketi arasında, şirket sayısı 20’ye varan Türk inşaat sektörü, dünyada ABD ve Çin’den sonra 3. sıraya yükseldi.

 

 • ·        ABD : “İSRAİL GİBİ YENİLİRSİNİZ” –  Washington, Türkiye’yi sınır ötesi operasyondan vazgeçirmek için telkinde bulunuyor. Financial Times’a göre,Bush, “Hizbullah’ın yenildiğini” söylese de ABD, Türkiye’ye telkinde bulunurken İsrail’in “yenilgisini” kabul etti. “İsrail ordusunun yenilmez olduğu efsanesinin” yıkıldığını kaydeden Washington, aynı şeyin K.Irak’a girmesi halinde Türk ordusunun da başına gelebileceğini öne sürüyor.

 

 • ·        YABANCI YATIRIMCI PUSUYA YAKTTI – Siyasi gerilim, paranın piyasalarındaki dengeleri de bozdu. Borsa düştü, döviz yükseldi. Piyasada tansiyon yükseldi. Borsa 2 bin puana yakın düştü. Yerlinin satışına yabancı cevap vermedi ve dolar 1.40 YTL’nin altında kaldı. Geçen hafta Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığını “olumlu” bulan piyasaların tercihi de “erken seçim” e döndü.

 

 2 Mayıs

 

 • 367 VEKİL ZORUNLU – Anayasa Mahkemesi, CHP’nin itirazını kabul etti. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu iptal. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu iç tüzük ihlali yapıldığı gerekçesiyle iptal etti. Karar 2’ye karşı 9 oyla alındı. Yüksek mahkeme 367 milletvekilinin genel kurulda olması gerektiğine işaret etti. Bugünkü oylama da yapılmayacak. AKP’nin 367’yi sağlayamayacağı ve erken seçimin zorunlu olacağı belirtildi. Hükümet sözcüsü Çiçek, “Eğer seçimlerin öne alınma konusunda muhalefet partileri gerekçe bulmayacaklarsa  bir an önce seçim yapılmasına varız” dedi. 
 • İSTANBUL’A GÖZALTI – Valiliğin 1 Mayıs önlemleri nedeniyle kentte trafik kilitlendi, ulaşım durdu, yurttaşlar yolda kaldı. İşlerine yürüyerek giden yurttaşlar, “Bu zulüm, bu çağda bu yasak anlayışla sorunları çözmeye çalışan yetkililerin suçudur. İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve varsa diğer ilgilileri istifaya davet ediyoruz” dediler. Üsküdar Meydanı’nda trafiğin kapalı olmasını  ve vapur seferlerinin iptal edilmesini protesto eden yaklaşık 500 yurttaş, trafiği kesti ve “vali istifa”, “ulaşım hakkı engellenemez” sloganları attı. Çeşitli sivil toplum örgütlerince yapılan yazılı açıklamalarda, Vali Güler’in tüm kutlamalara açık olan Taksim Meydanı’nı emekçilere kapatmak uğruna İstanbullulara “zulmettiği” kaydedildi. 
 • CHP’YE  İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİ – Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı Emin Şirin, dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı ziyaret ederek işbirliği önerdi. Şirin, “Genel seçimlerde CHP ile işbirliği yapma arzusundayız. Türkiye’nin bugünkü durumu bizim parti kimliğimizi kaybetmemek kaydıyla, CHP’nin listelerinden seçime girmemizi gerektiriyorsa, biz bu fedakârlığı göstermeye hazır olabiliriz” dedi. 
 • HAKEM OLUN – SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, dün partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada,  “sosyal demokratlar 2007 seçimlerine bir partinin çatısı altında güç birliği yaparak ortak bir hükümet programı hazırlayarak girmelidir” dedi. Karayalçın, Prof. Dr. Saylan, Prof. Dr. Arat ve arkadaşlarının da birliktelik sürecinde hakem olarak görev almasını istedi. 
 • GERÇEK YÜZÜ – AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı Gül’ün, 1992’de katıldığı bir panelde, laikliğin ülke bütünlüğünü tehdit ettiğini söylediği ortaya çıktı. Cumhuriyet ilkelerinin yurttaşlara zorla dayatıldığını ileri süren Gül, konuşmasında, Atatürk heykel ve posterlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. 
 • TÜPRAŞ ÖZELLEŞTİRMESİNE HAPİS YOLU –  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Başkan Yardımcısı Osman Demirci ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı Mehmet Şükrü Doğan hakkında, “Tüpraş’ın yüzde 14.76’sının satışına ilişkin gerekli duyuruları yapmayarak görevde keyfi davrandıkları” gerekçesiyle 8’er aydan 4 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle dava açtı. Tüpraş’ın yüzde 14.76’sının kamuoyuna açıklama yapılmadan  satışı sonucu, daha sonra yapılan özelleştirmedeki fiyata göre 752 milyon dolarlık zarar ortaya çıkmıştı. 
 • DİNCİ BASININ PSİKOLOJİK SAVAŞI – Genelkurmay’ın bildirisini hazmedemeyen Zaman, Yeni Şafak ve Vakit bir yandan AKP’nin oyununa gelmeyen sağ partilere yüklenirken bir yandan da kriz çığırtkanlığı yapıyor. 
 • AKP YARGIYA HESAP VERMELİ – İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Denizli, Antalya, Manisa ve Zonguldak baro başkanları adına yapılan ortak açıklamada, “Anayasaya, laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline gelen, üstelik kendi ülkesinin parçalanmasına neden olacak bir projenin eşbaşkanı olduğunu açıklamakta sakınca görmeyen Erdoğan’ın partisi AKP hakkında anayasal yaptırımlar uygulanmalıdır” denildi. 
 • GÜL: LAİKLİĞİ HALK SEÇMEDİ – AKP’nin cumhurbaşkanı adayının 1992’de katıldığı bir panelde söyledikleri kimliğini ortaya koyuyor. The Guardian’a verdiği demeçte yer alan laiklik karşıtı sözlerini haber yaptığı için Cumhuriyet gazetesine dava açmaya hazırlanan Abdullah Gül’ün “laikliği bölücü bir tehdit” olarak gördüğü ortaya çıktı. Ali Özoğlu, “Şifreler Çözüldü” adlı kitabında  Gül’ün 1992’de yaptığı bir konuşmada Atatürk heykel ve posterlerinden rahatsızlık duyduğunu dile getirdiğini ve Türkiye’yi diktatörlüklerle bir tuttuğunu anlatıyor.  Abdullah Gül şöyle diyor: “Milliyetçilik öyle olmuş ki, Türkçülük şeklinde alınmış ve bu ister istemez, aksini de bazı insanların aklına getirmiştir. Mesela, bunları açık söylemek zorundayım, “Ne mutlu Türk’üm diyene” lafını tutup her yere yaza yaza ve bunu özellikle hiç olmayacak yerlere yaza yaza, Türkiye aslında ilkel bir hale dönüşmüştür. “Bir Türk dünyaya bedel” gibi, bu laflar, aslında Türkiye’nin bütünlüğünü, Türkiye’nin o geçmişteki bütün insanları İslam kardeşliği etrafında toplayan bu bütünlüğünü, tehdit eder anlama gelmiştir. Şimdi ne gariptir ki bu laflar, seyahat ederseniz, Doğu ve Orta Anadolu’ya doğru geldikçe “Önce Vatan” yazdığını, batıya Ankara’ya, İstanbul’a gittiğinizde ise hiç rastlamazsınız bunlara. Yani bunlar tek parti devrinden kalan ve zorla, halkın kendi inanç değerleriyle bütünleşmeyen bir dünya sistemini halka zorla kabul ettirmektir. Ama bunların zararlarını tabii biz daha sonra çekmeye başlamışız.” “Dini inaçlarından dolayı veyahut sade bir vatandaş olarak dindar olduğu için yani dışarıda dindar olan bir esnaf, dindar olan bir işçi gibi, dindar olan bir tüccar gibi, dindar olan bir subaya da eğer siz kendi ordunuzda hayat hakkı vermiyorsanız, onu çeşitli yollarla bunu açıkça söylemeden, onu eğer saf dışı ediyorsanız, sanki safra atar gibi, sanki ajan yakalamış gibi onları eğer ayıklıyorsanız, siz o zaman bütünlüğünü, bu ülkenin devamını nasıl temin edersiniz? Tübii ki bütün bunlar Türkiye’nin gündeminde olan ve Türkiye’nin konuşulan mevzuları, istediğiniz kadar biz bu konuları saklayalım. Bir taraftan resmi kültür olmaz diyeceksiniz ama öbür taraftan hem de tek parti devrinin resmi kültürünü zorlayacaksınız.” 
 • ÇAĞLAYAN EN ÖZLÜ İFADE OLDU – TÜSİAD Başkanı Yalçındağ’a göre ülke sosyal açıdan ciddi bir gerileme tehlikesiyle karşı karşıya. Yalçındağ şöyle konuştu: “Karşı karşıya olduğumuz fiili durumun kökeninde, iktidar partisinin, yükselen laik rejimi koruma kaygısını dikkate almaması yatıyor” “Türkiye sosyal açıdan ciddi bir gerileme tehlikesiyle karşı karşıyadır. 21. yy başında hâlâ kız çocuklarını okutmayan, töre cinayetlerinin önüne geçemeyen, din kültürünü kadının toplumdaki yerini bugünkünden daha geri bir noktaya itmek üzere kullanan zihniyetin toplum üzerindeki egemenliğinin kırılmak şöyle dursun daha da artmasından endişe eder hale geldik…” 

 3 Mayıs

 

 • ERDOĞAN CİDDİYETSİZ – “Demokrasiye sıkılan kurşun” sözüne yüksek mahkemeden sert yanıt verildi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili mahkeme kararını değerlendirirken, “Bu demokrasiye sıkılmış bir kurşundur” sözlerine sert tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Erdoğan’ın açıklamalarını “sorumsuzluk” olarak nitelendirirken, Anayasa Mahkemesi’nin hedef gösterildiğine dikkat çekti. Mahkemeden yapılan açıklamada “Bu tür hukuka aykırı açıklama ve yayınların anayasanın 138. maddesinin açık hükmüne ters düştüğü ve TCK anlamında ise suç sayılacağı izahtan varestedir. Mahkeme kararını verdikten sonra yapılan “hukukun katledildiği” “Demokrasiye kurşun sıkıldığı” gibi açıklamalar amacını aşan ve kurumu hedef gösteren aynı sorumsuz davranışlar kapsamında değerlendirilmektedir” denildi. 
 • BAYKAL: BÜTÜNLEŞELİM – CHP Lideri, iki partinin kurultaylarını toplayarak birleşebileceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “DSP’de bir Ecevit havası, bir Ecevit kimliği vardır. Ve o kimlik bizim sol hareketimizin ortak bir kimliğidir. DSP ile birleşirsek sadece DSP ile değil aynı zamanda Ecevit ile birleşmiş olacağız” dedi. DSP’nin son seçimlerde yüzde 1 oy aldığını, ancak bunun önemli olmadığını belirten Baykal, partinin kurumsal olarak saygıdeğer bir kimliği bulunduğunu vurguladı. “Bu kimlikte vatana ihanet yok, hırsızlık, yolsuzluk yok, sola ihanet yok. DSP’ye oy verenler  memleketin dürüst, namuslu, emeğiyle geçinen mütevazı  insanları, DSP’nin tabanı. Ben bu tabanla bütünleşmek isterim” diyen Baykal, bütünleşmenin aynı çatı altında bir araya gelmek olduğunu söyledi. 
 • İSTİFA ÇAĞIRISI – Dünyanın pek çok ülkesinde bir bayram havasında geçen 1 Mayıs’ta Türkiye özellikle İstanbul, işçi bayramını sisler içerisinde geçirdi. Vapur seferleri iptal edildi. 12 milyon nüfuslu kentte önlemler tam bir kargaşaya neden oldu. İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’a demokratik kitle örgütleri tepki gösterdi. Kenti açık hava hapishanesine çevirmekle suçlanan Güler ve Cerrah’ın görevden alınmaları istendi. 
 • SEZER GÖREVİNE DEVAM EDER – Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, TBMM Başkanı Arınç ve AKP grubunun tersine yeni Cumhurbaşkanı seçilene kadar Sezer’in görevine devam etmesi gerektiğini söyledi. Şener, yapılacak anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinde bir değişiklik öngörülmediğini de söyledi. Şener seçim ekonomisi diye bir kavram olmadığını da vurguladı. 
 • GÖREV YENİ MECLİSİN – AKP’ nin Çankaya’yı fethedilecek bir zirveye dönüştürdüğünü belirten Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi’nin, aldığı kararla Türkiye’nin önünü açtığını belirtti. AKP’ nin zorunlu olan seçimi de bir pazarlık konusu haline getirmeye çalıştığını ifade eden Baykal, “Var olan anayasaya göre cumhurbaşkanı seçme işini kotaramamış olan bu  Meclis’e anayasa değişikliği talebini yüklemek yapılabilecek en büyük yanlıştır” dedi. 
 • AKP’NİN AMACI GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK – Genç Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada AKP’nin gündeme getirdiği anayasa değişikliğini yeni Meclis’in yapması gerektiği belirtildi. 
 • ÖZELLEŞTİRMEDE HESAPLAŞMA DÖNEMİ – Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve yönetimini, geri alması gereken kamu kuruluşlarını almak için harekete geçmediği ve kamu zararına yol açtığı için yeni davalar bekliyor. Özelleştirme ile ilgili bir ihaleden dolayı ilk defa kamu davası açıldığına dikkat çeken Petrol İş Sendikası’nın avukatı Candoğan, “Bu dava, benzer süreçleri izleyen diğer özelleştirmeler için de bir yol açabilir” yorumunu yaptı. 
 • GÜL’E GÖRE AB HIRİSTİYAN BİRLİĞİ – AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı, Meclis tutanaklarına yansıyan bu sözlerini de yalanlamıştı. Dışişleri Bakanlığı boyunca dış politikada AB’yi ön plana çıkaran AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, Refah Partisi Milletvekili olduğu dönemde “AB karşıtlığı” ile gündeme damgasını vurmuştu. Meclis tutanakları, Gül’ün 1995 yılında yaptığı konuşmalarda AB’yi “Hıristiyan Birliği” olarak tanımladığını gösteriyor. 
 • HER İKİ LİRANIN BİR LİRASINI KAÇIRDILAR – 2006’da incelenen 110 bin 442 mükellefin 46 milyar 796 milyon YTL kazanç beyan ettiği, 47 milyar 419 milyon YTL’yi ise gizleyerek vergi kaçırdığı belirlendi. Kaçak oranı, gelirler kontrolörlerinin incelemesinde yüzde 65.3, hesap uzmanlarında yüzde 31.7, vergi denetmenlerinde yüzde 23.6, müfettişin incelemelerde de yüzde 55.4 olarak gerçekleşti. Veraset ve intikal vergisinde yüzde 90’ı bulan kaçak oranı, gelir vergisinde yüzde 50.2, kurumlar vergisinde yüzde 45.2, BSMV’de yüzde 67.6, KDC’de ise yüzde 13.7 oldu. 

 4 Mayıs

 

 • YAZ ORTASINDA SEÇİM  – TBMM, oylamaya katılan 458 milletvekilinin tamamının oyuyla seçime  ‘evet’ dedi. AKP’lilerin milletvekilliği genel seçimlerinin 22  Temmuz 2007 tarihinde yapılmasına ilişkin önergesi dün kabul edildi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, “Biz 24 Haziran tarihini de emrivaki ile getirmedik. YSK ile görüşüldü. 41-57- 58 günde yapılan seçimler var. Ama YSK, gelinen noktada, ‘22 Temmuz’dan evvel fiilen ve hukuken imkânsız’ dedi. Sağduyulu olalım, seçimler gergin olmayan bir ortamda yapılsın” açıklamasını yaptı. Görüşmeler sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, seçimin temmuzda yapılmasına ilişkin çekinceleri olduğunu belirterek yayladaki insanların ve tatile gidenlerin oylarını kullanamayacağını belirtti. Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, erken seçime karşı olmadıklarını, ama devlet memurları ile ön seçim yapacak partilere zaman verilmesi gerektiğini söyledi. 
 • ERDOĞAN EVREN’E ÖZENİYOR – BCP Genel Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, “Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin  Anayasa Mahkemesi kararının ardından zorunlu olarak ortaya çıkacak ‘derhal seçim’ durumundaki ‘yenilgi’ izlenimini gizlemek isteyen AKP iktidarının, yeni bir siyasi manevraya girişerek Meclis’ten ‘erken seçim’ kararı çıkarma yolunu seçtiğini” dile getirdi. Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da, cumhurbaşkanının bugünkü yetkilere sahip olup olmayacağının net olmadığını belirtti. 
 • GÖREVE DEVAM EDECEĞİM – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanı seçilememesi durumunda 16 Mayıs’tan sonra Çankaya’da kimin olacağı tartışmasına son noktayı koydu. İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, Sezer ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar göreve devam edeceğini söyledi” dedi. 
 • 367 İÇİN BAŞBAKAN BİZZAT DEVREYE GİRDİ –  Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ANAVATAN Genel Başkan Yardımcısı Safter Gaydalı’yı konutunda ağırlayıp 367’ye destek istedi. Gaydalı’nın “Uzlaşma arasaydınız bunlar olmazdı, adayınızı çekin” önerisine de Erdoğan olumsuz yanıt verdi. Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, Fethullah Gülen’e yakın cemaatlerden kendisine oylamaya girmesi için baskı uygulandığını, bazı grupların ise “Erzurum’a gelince seni taşlatacağız” tehdidinde bulunduğunu söyledi. 
 • ADANA CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ – Adana,Ulusal Uyanış Platformu’nun (UUP) düzenlediği, “Ulusal Uyanış Mitingi” ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Atatürkçü Düşünce Kolu’nun düzenlediği “Cumhuriyet Yürüyüşü” ile kırmızıya büründü. Binlerce yurttaş “Çankaya yolları şeriata kapalı” sloganı ile AKP’yi protesto etti. Yurttaşlar, sık sık ta sol partilere “birleşin” mesajı verdi. Bayraklar sallanarak bayram havası yaratılan mitingde, UUP adına konuşan Ayten Zöhre, “Cumhuriyetimize sahip çıkanlara ‘bindirilmiş kıtalar’ diyenlere, meydanlar cevap vermeye devam edecektir” dedi. 
 • HÜKÜMET KUMAR OYNUYOR – İngiliz Guardian gazetesinin başyazısında,Türkiye’de “tek parti devleti” korkusu ve AKP’nin hem Meclis hem de Cumhurbaşkanlığı üzerindeki kontrolünü Türkiye’yi İslamcı yönetime doğru ilerletmek için kullanabileceği kaygısı bulunduğu belirtilerek “tek yanıt, demokrasiye başvurmaktır” denildi. Daily Telegraph’taki “Bırakalım Türkler Kendileri Karar Versin” başlıklı başyazıda, hükümetin erken seçimde anayasayı değiştirecek çoğunluğu kazanmak için “kumar oynadığı”, çözümün seçim sandığında yattığı belirtildi. 
 • DİNİ YAYINLARI DENETLEDİ, GÖREVDEN ALINDI – TRT’de yıllardır Yayın Denetleme Kurulu Başkanlığı yapan Latif Okul’un, dini programların bazılarının denetlemeye takılması ve haber dairesinin hükümet yanlısı program içeriklerini eleştirmesi nedeniyle görevden alındığı belirtildi. 
 • ERDOĞAN BUNU HEP YAPIYOR – Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kararını “Demokrasiye sıkılmış kurşun” olarak nitelendiren Başbakan Recep Tayip Erdoğan, partisinin iktidarı boyunca, kullandığı ifadelerle “ün” yaptı. Erdoğan geçmişte de Danıştay kararına karşın El Kadı’ya kefilliğinin sürdüğünü belirtmiş, AİHM’nin türban kararının ardından türban konusunda söz hakkının ulemada olduğunu savunmuştu. 
 • İZMİR LİMANI DA KUTMAN’A – TCDD’ye ait İzmir Limanı’nın 49 yıllığına kiralanması ihalesine en yüksek teklifi 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hucthison Ports Holdings ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ortak Girişim Grubu verdi. 

 5 Mayıs

 

 • MERKEZ SAĞ TAMAM – ANAVATAN ve DYP liderleri iki seçenekli çatı üzerinde uzlaştı. Lider Ağar olacak.  DYP bu ay içinde kongre yapıp yeni isim alacak. ANAVATAN’ın bu partiye katılmasıyla seçime, “yeni isim” altında gidilecek. Ancak YSK’nin yeni isim altında seçime girilmesine vize vermemesi durumunda, DYP çatısı altında seçime gidilecek, “yeni çatı” da  birleşme seçim sonrasına kalacak. Ağar ve Mumcu, bugün ortak basın toplantısıyla gelinen noktayı ve birleşmenin ayrıntılarını kamuoyuna açıklayacak. Artık “hayırlı olsun” denecek noktaya geldiklerini söyleyen Ağar, yalnızca “yeni parti ismi halka tanıtılabilir mi” endişesi taşıdıklarını belirtti. Ağar, “Bütün bunları araştırıyoruz. Ama buraya kadar geldikten sonra dönüp ayrılma olmayacak” dedi. Mumcu da birleşmenin iki parti tüzelkişiliğinden birinin çatısı altında olacağını söyledi ve bir ittifak düşünülmediğini kaydetti. 
 • AKP HAMLESİ GERİ TEPTİ – Parti lobisi, Genelkurmay’ın bildirisine ilişkin Bush yönetimine istediği açıklamayı yaptıramadı. Türkiye’de yaşanan gelişmeler Washington yönetimini ikiye böldü. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Dairesi, Türkiye’ye ılımlı İslam modelini benimsemenin Amerika’ya çok zarar verdiği görüşüne vardı. Amerikanın yaptırdığı gizli kamuoyu yoklamaları ılımlı İslam tezinin, Türkiye’deki Amerikan aleyhtarlığına PKK politikaları kadar katkısı olduğunu gösteriyor. AKP lobisi Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına ilişkin çok çalışmasına rağmen Bush yönetimi üzerinde bu kez etkili olamadı, Washington’da istediği açıklamayı yaptıramadı. Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Fried’ın “tarafsızız” demesi, laikliğe atıfta bulunmasının, AKP lobisinin Washington’daki umutlarını boşa çıkaran nokta olduğu bildirildi. 
 • MANİSA’DA BAYRAK KRİZİ – “Cumhuriyet Mitingleri” adıyla yurt geneline yayılan halk hareketine katılım giderek büyüyor. Manisa’daki miting öncesinde 100’e yakın seyyar bayrak satıcısı kente gelerek satış yapmaya başladı, ancak zabıtanın engeliyle karşılaştı. Yurdun pek çok yerinden miting düzenlenmesi için sivil örgütlere istek iletildi. “Cumhuriyet Mitingi” nin Manisa ve Çanakkale ayağı bugün yapılacak. 
 • İSTANBUL AĞLAR MUAMMER GÜLER – 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İstanbul’da polisin sert müdahalesi ile karşılaşan gazeteciler yaşanan olayları protesto etti. TGS önünden valiliğe kadar protesto yürüyüşü yapan gazeteciler “İstanbul’da padişah istemiyoruz” , “İstanbul ağlar, Muammer Güler” , “Vali istifa” sloganları attı. Meslek örgütü temsilcileri ve dayak yiyen gazetecilerle görüşen Vali Güler, sorumlular hakkında soruşturma açılacağını söyledi. 

 6 Mayıs

 

 • ·        ANADOLU AYAĞA KALKTI – Manisa, Çanakkale ve Marmaris’te yapılan Cumhuriyet mitinginde yüz binler birlik çağrısı yaptı.Ege’nin en önemli kentlerinden Manisa’da geleneksel mesir macunu törenlerinin yapıldığı Sultan Meydanı dün tarihinin en büyük kalabalığını ağırladı. “Meclis dindar bir cumhurbaşkanı seçecek” diyen TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın milletvekili seçildiği Manisa’da yapılan Cumhuriyet Mitinginde yüz bini aşkın yurttaş, laiklik mesajı verdi. Yürüyüş sırasında sık sık “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganını atan yurtseverler,  “halkımız ayıldı, imam bayıldı”, “Çankaya’nın yolları şeriata kapalı” vurgusu yaptı. Çanakkale’de çeşitli sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen “Cumhuriyetime sahip çıkıyorum” mitingine katılan on binlerce yurttaş, “birleşin” ve “hükümet istifa” çağrısı yaptı. ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün adaylığında direnen AKP hükümetinin, yurdun dört bir yanındaki miting alanlarından yükselen sesleri duyması gerektiğini belirtti. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yurtkuran da halkın emperyalist tehditlere karşı uyanık olmasını istedi. Marmaris’te Armutalan Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde düzenlenen, toplum örgütleri ve siyasi partilerin ilçe örgütlerince de desteklenen  “Cumhuriyet” mitingine yurttaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterirken Cumhuriyet coşkusu yaşandı. Yurtta düzenlenen cumhuriyet mitinglerine Almanya’da yaşayan Türkler de Duisburg’da yaptıkları mitingle katıldılar. Yaklaşık 10 bin Türk göçmen, “Tehlikenin farkındayız, Cumhuriyete sahip çıkıyoruz” sloganı altında toplandı.

 

 • ·        DEVLET, DİNİ BİR VARLIK DEĞİL – Eski TBMM Başkanı Bozbeyli, hukuka bağlı devlet düzeninin çok önemli olduğunu belirterek “Devlet, medenidir, çağdaştır. Hukuki bir varlıktır, dini bir varlık değildir. Hiç kimse onu dini değerlerle ölçemez” dedi.

 

 • ·        AKP’DEN İKİNCİ 367 DENEMESİ – AKP, muhalefet partilerine yönelik her türlü baskı ve ‘yakın markajı’ son dakikaya kadar sürdürdü. Anayasa Mahkemesi’nin yenilenmesine karar verdiği ve AKP’ nin adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün tek aday olarak katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylaması bugün yenilenecek. İlk oylamada muhalefet partilerine yönelik her türlü baskıyı uygulamasına karşın 367’ye ulaşamayan AKP, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından, bugün ikinci kez “367 denemesi” yapacak. İptal edilen ilk oylamaya 4 fireye karşın katılmayan ANAVATAN ve DYP bu tavrını koruyor. Anavatan Partisi lideri Mumcu, milletvekillerinin tamamına yakınıyla birlikte bugün İstanbul il kongresine katılacak. 4 sandalyeye sahip olan DYP’nin 3 milletvekili de oylamaya girmeyecek. İlk oylamada sürpriz yaparak oylamaya katılan Mehmet Eraslan’ın, AKP’ye destek vereceği belirtiliyor.

 

 • ·        DENİZ’LER ANILIYOR –  68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 35’inci yılında yurt genelinde düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Mücadele Birliği Platformu ve Devrimci İşçi Komiteleri ise İstanbul Valiliği’nin izin vermemesine karşın bugün Kaadıköy’de “Halkın Deniz’i Denizleşen Halkla” mitingi yapacak. İstanbul’dan 2 Mayıs’ta yola çıkarak “Deniz Gezmiş’ler için Bağımsızlık Yürüyüşü” nü başlatan Yurtsever Cepheli öğrenciler de bugün Ankara’da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın mezarı başında anacak.

 

 • ·        KADROLAŞMA HIZ KESMİYOR – MEB’in internet duyurusunun hemen ardından Anadolu liselerine hızlı müdür atamaları gerçekleştirildi. AKP hükümetinin milli eğitim alanındaki kadrolaşması  hız kesmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde atama yapılacağı duyurusunun yayımlanmasının üzerinden bir gün bile geçmeden kadroların dolduğu belirtiliyor.

 

 • ·        MECLİS’TE SEVİYE DÜŞTÜ – Anayasa değişikliği paketi gergin geçen komisyon toplantısında kabul edildi. Görüşmeler sırasında bardaklar ve cep telefonları havada uçuşurken, vekiller karşılıklı küfürleşerek birbirlerinin üzerine yürüdü.

 

 7 Mayıs

 

 • OTOMATİK SEÇİM – AKP Cumhurbaşkanlığı için yine 367’yi bulamayınca Gül adaylıktan çekildi. Cumhurbaşkanlığı seçim süreci Dışişleri Bakanı Gül’ün adaylıktan çekilmesiyle sona erdi. AKP, 25 yaşla ilgili anayasa değişikliğini askıya almayı planlıyor. Başbakan Erdoğan’ın “Seçimde tek sandık mı çift sandık mı kurulacak” sorusuna, “Görünen tek sandık” demesi  ise cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik anayasa paketinin çıkmayacağının işareti olarak değerlendirildi. CHP, anayasa paketinin yasalaşması durumunda yargıya başvurmayı planlıyor. 
 • SOLDA GÜÇ BİRLİĞİ – CHP lideri Baykal ile DSP lideri Sezer bir araya gelip anlaşmaya vardı. CHP ve DSP liderlerinin buluşmasında DSP’nin kapatılmaması ve seçimlere CHP çatısı altında girilmesi kararlaştırıldı. DSP’ye verilecek milletvekili kontenjanı ve seçim bölgeleri konusunda görüşmeler sürüyor. DSP’nin 20 ve üzerinde milletvekili istediği, CHP’nin “Bizim listelerimizden  seçilenler hemen ayrılıp bir grup çıkmasın” kaygısı nedeniyle 20’nin altında milletvekili verilmesinden yana olduğu belirtiliyor. İki partiden güç birliğine yönelik iyimser açıklamalar geliyor. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, “Önemli olan belli bir iradenin ortaya konması, birleşme konseptinin benimsenmesidir. Her iki taraf ta bu konsepti benimsedi. Gerisi ayrıntıdır” dedi. DSP Parti Meclisi üyesi Emrehan Halıcı da “Görüşmeler sonrasında umarım sevindirici bir haber verebiliriz” diye konuştu. 
 • SHP ÇAĞRI BEKLİYOR – SHP lideri Karayalçın, CHP ve DSP arasındaki görüşmeyi değerlendirirken, bunun SHP’nin kuruluşundan beri istediği bir gelişme olduğunu belirtti. Karayalçın, “Çağrı almamış olsak da, içinde bulunmasak da bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyorum. Ama SHP’nin içinde olmadığı bir birliktelik gerçek anlamda sol değildir” diye konuştu. 
 • ÜÇ FİDAN UNUTULMADI – 12 Mart askeri darbesi döneminde idam edilen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 35. yıldönümünde Ankara’da mezarları başında ve yurt genelinde pek çok kentte düzenlenen törenler ve gösterilerle anıldı. Ankara’daki anma töreninde, 2 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak, “Deniz Gezmişler için Bağımsızlık Yürüyüşü” yapan ve dün Ankara’ya ulaşan Yurtsever Cepheli öğrenciler de yer aldı. 
 • AKP KENDİ İÇİNDE ÇELİŞİYOR – Emekli Kadastro Genel Müdür Yardımcısı ve yazar Özkaya, “AKP 80’den fazla ülkeye toprak sattığını söylüyor ancak resmi kaynakların bu satış verilerini doğru yansıtmadığını Hatay’da yabancılara yönelik satışların kentin binde 20’sini aştığını ve Suriyeliler’in 121 bin konut aldığını diğer taraftan da yılda 2 milyon konut satacaklarını söylüyorlar. AKP kendi içlerinde çelişiyorlar” diye konuştu. 
 • ANAYASA  ‘DERHAL SEÇİM’  DİYOR –  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, cumhurbaşkanının seçilememesi durumunda TBMM’nin otomatik olarak seçime gideceğini, bunun için önceden alınan seçim kararının bir öneminin olmadığını söyledi. Bu aşamada yetkinin YSK’de olduğunu bildiren Kanadoğlu, seçim sürecinde TBMM’nin yasama yetkilerini kullanabileceğini, ancak sistem değişikliğine neden olacak bir anayasa değişikliğinin yapılmaması gerektiğini bildirdi. 
 • AKP EKONOMİDE YOL ALAMADI – Borusan Holding’in kurucu üyesi iş adamı Kocabıyık, AKP’nin icraatlarının tümüne karşı olduğunu söyledi. Cumhuriyet mitingleriyle toplumun kendine geldiğine dikkat çeken Asım Kocabıyık,hükümetin politikalarını, “Ekonomi konusunda AKP kendisi ne yaptı? Yaptığı IMF ve Derviş’in getirdiği reformları sadakatle tatbik etmek, bozmamak oldu” sözleriyle eleştirdi. 

 8 Mayıs

 

 • DERNEKLERE YOĞUN İLGİ – Cumhuriyet mitinglerine öncülük eden sivil toplum kuruluşlarına üye akını var. Ankara’da Tandoğan’da yapılan Cumhuriyet Mitingi’nin öncüsü ve İstanbul’daki Çağlayan Mitingi’nin en büyük destekçilerinden Atatürkçü Düşünce Derneği’ne (ADD) üye akını başladı. Tandoğan’daki mitingin düzenleme komitesinde yer alan ve diğer tüm mitingleri de destekleyen Eğitim-İş’in  7 bin civarında olan üye sayısı da 10 bini aştı. Sendikaya, ülkenin dört bir yanından eğitimcilerin üyelik başvurusunda bulunduğu belirtildi. 
 • ‘İSTİKRAR’  KÂR ETME GÜDÜSÜNDEN –  Yaşanan siyasi gelişmelere karşın yabancı yatırımcılar Türkiye’yi, yüksek faiz getirisi ve Merkez Bankası’nın bol döviz rezervlerinin yarattığı “çıkış garantisi” nedeniyle terk etmiyorlar. Yüksek getiri ve çıkış garantisinin yanı sıra yabancıların kararlarında dış piyasalardaki likidite bolluğu da etken oluyor. Türkiye üç aylık bono oranlarında yüzde 19.33 ile 10 yıllık devlet tahvili oranlarında ise yüzde 18.99 ile tüm ülkeler arasında açık ara en yüksek faizi veren ülke konumunda bulunuyor. Yabancıların bu getirileri elde edebilmeleri için, IMF’nin talebiyle rezervlerini 66.2 milyar dolara çıkaran Merkez Bankası YTL’nin değer kaybetmesini önlüyor. 
 • PAKET İNADI MECLİS’İ GERDİ – AKP’nin anayasa değişikliği önerisinin 1. tur görüşmeleri tartışmalı bir oturumla başladı. Anavatan Partisi’nin de destek verdiği anayasa değişikliği paketinin görüşmelerinde CHP’liler, “cumhurbaşkanı seçemeyen Meclis’in köklü sistem değişikliği getiren anayasa değişikliği yapamayacağını” belirterek pakete itiraz etti. AKP ile CHP’liler arasında seçim tarihinin 24 Haziran’a çekilmesi konusunda “restleşme”nin yaşandığı görüşmelerde anayasa değişikliği önerisinin maddelerine geçilmesi, 361 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. 
 • ANAYASAYI YENİ MECLİS DEĞİŞTİRSİN – TÜSİAD, toplumsal destek sağlanabilmesi için değişikliklerin seçim sonrasına bırakılmasını istedi. TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meclis’te görüşülen ve çoğulcu parlamenter rejimde temel değişimler öngören anayasa değişikliği paketinin toplum kesimlerince hiç tartışılmamasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekildi. 
 • ŞIRNAK’TA BÜYÜK OPERASYON – 23’üncü Jandarma Tümen Sınır Komutanlığı tarafından yürütülen operasyona yaklaşık 20 bin asker katılıyor. Operasyona, Diyarbakır’dan kalkan savaş uçakları Irak sınırında keşif uçuşları yaparak destek verirken, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde teröristler adliye lojmanlarına roketatarlarla saldırdı. 
 • VERGİYİ KAÇIRAN KAÇIRANA – Gelirler İdaresi Başkanlığı, 2006’da çeşitli sektörler ve mükellefler nezdinde sektörleri mercek altına aldı. 983 mükellefi kapsayan sektör incelemelerinde banka ve alkollü içecek sektöründe yüzde 100’lük bir kaçakla karşılaşıldı. Sektör denetimlerinde alışverişlerde düzenli fiş-fatura düzenleyen market zincirleri, en dürüst mükellef grubu olarak belirlendi. 
 • REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORLAR – CAHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek: Cumhurbaşkanını halkın seçmesi durumunda Recep Tayip Erdoğan, aday olmayı düşünüyor ve dosyaları başına bela olacağını bildiğinden de cumhurbaşkanına da dokunulmazlık tanınmasını istedi. 

 9 Mayıs

 

 • HER ADIM FİYASKO – AKP hükümetinin seçim için öngördüğü stratejiler birer birer çöküyor. Son olarak “yazım hatası” nedeniyle 25 yaşındakilere seçilme hakkı veren anayasa değişikliğini , itiraz durumunda seçim tarihinin iptal edilmesi olasılığına karşı askıya almak zorunda kalan AKP, cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusundaki anayasa değişikliği paketinde de “olmaz” ı zorladı ve ANAVATAN’ın desteğine karşın kendi fireleri nedeniyle 367’ye ulaşamadı. AKP’nin gerekli düzenlemeleri yapmaması, yaşadığı ülkede oy kullanamayan gurbetçi seçmeni de mağdur etti. CHP’li Gülçiçek, uzun yıllardır yurtdışında yaşayan yurttaşların her seçim döneminde yok sayıldığını söyledi. “Yurtdışındaki vatandaşlarımız bir kez daha kandırıldı ve mağdur edildi” diyen Gülçiçek, bu insanlar için yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirtti. 
 • SAKINCALI MÜSTEŞAR KORUMA PEŞİNDE – Bilimsel hırsızlık nedeniyle öğretim üyeliğinden çıkarılan, dinci görüşleri anayasanın “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez” nitelikteki hükümleri ile bağdaşmadığı Yargıtay tarafından belirlenen Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Erdoğan’ın “sağ kolu” olarak bilinen Dinçer, Cumhurbaşkanı Sezer’in, ülkenin üniter yapısına aykırı olduğu gerekçesiyle veto ettiği Kamu Yönetimi Temel Yasası’nın da mimarıydı. İstifa eden çok sayıda bürokratın arasında Genç Parti’den aday olmak isteyen Yargıtay Genel Sekreteri Uğur İbrahimhakkıoğlu da bulunuyor. 
 • EN ÇOK ÇOCUKLAR YOKSULLAŞTI – Kamu-Sen’in belirlemelerine göre nisan ayında bir önceki aya kıyasla dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 2 bin 216 YTL’ye, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 1114.41 YTL’ye yükseldi. Nisan’da en çok yoksullaşma, okula gitmeyen çocuklarda görüldü. Nisan’da tek kişinin açlık sınırı 848 YTL’ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan fiyatlara göre yapılan araştırmada, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının yüzde 0.71 artışla 2 bin 200 YTL’den 2 Bin 216 Ytl’ye yükseldiği belirlendi. 
 • 13 MAYIS’TA BAYRAĞINI AL DA GEL – İzmir’de yapılacak Cumhuriyet Mitingi Gündoğdu Meydanı’nda saat 12.00’de başlayacak. İzmir Cumhuriyet Mitingi için 13 Mayıs Pazar günü katılımcılar saat 10.00’da limanda toplanacaklar. Gündoğdu Meydanı’na doğru yapılacak yürüyüşün ardından miting saat 12’de başlayacak. 

10 Mayıs

 

 • BİRLİKTE İZMİR’E – Ankara ve İstanbul’daki dev mitinglerin benzerini yapmaya hazırlanan İzmir’e siyasetten iki konuk geliyor: CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer. Baykal, mitinge birlikte gitmeyi düşünüp düşünmedikleri yönündeki soruya, “İnşallah, umut ediyorum, olması lazım. Bunu sadece biz değil, bütün İzmirliler bekliyor, halkımız bekliyor. İnşallah orada birlikte oluruz” karşılığını verdi. Kentteki sivil toplum örgütleri, meslek odaları, siyasi partiler, sendikalar hazırlıkları son aşamaya getirirken başta Ege olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce katılımcı bekleniyor. Görsel bir şölen olarak geçmesi beklenen mitingin denizden ve karadan katılım sağlanan ilk buluşma olması ve bu anlamda dünya tarihine geçmesi planlanıyor. Kordonboyu’nda yer alan Gündoğdu Meydanı’nın deniz tarafındaki bölümü balıkçı tekneleri, yelkenliler ve yatlarla çevrilecek. 
 • TAM MUTABAKAT – CHP lideri Baykal, DSP ile “tam bir mutabakat içinde” olduklarını belirtti. CHP-DSP görüşmelerinde son aşamaya gelinirken DSP’nin Onursal Başkanı Rahşan Ecevit’in de görüşmelere olumlu baktığı, hatta bu birlikteliğin soldaki diğer kesimleri de kapsayacak şekilde genişletilmesinden yana olduğu öğrenildi. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile birlikte bazı üst düzey yöneticilerinin aday olmayacağı belirtildi. 
 • AKP YASA KAÇIRIYOR – Gündemin seçimlere kilitlenmesini fırsat bilen hükümet, günlerce üzerinde tartışılması gereken yasa tasarılarını saatler içinde TBMM’den çıkarıyor. Nükleer santraların önünü açan tasarı ise CHP’nin muhalefetine rağmen önceki gün TBMM’de kabul edildi. Tasarıya göre, Türkiye’de nükleer santral kurulması, işletilmesi ve enerji satışına izin verilecek. İnternete sansür getireceği gerekçesiyle eleştirilen tasarı da TBMM’den kolayca geçti. Tasarısıyla, internet ortamında yapılan ve intihara yönlendirme, çocuk istismarı, uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma, fuhuş, kumar için yer ve olanak sağlama suçları, Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında erişimin engellenmesine karar verilebilecek. 
 • SEÇİM OYUNA DÖNDÜ – Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde son dakikaya kadar beklemesini eleştiren AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı, sürecin uzatılmasının seçimi oyuna döndürdüğünü belirtti. Lagendijk, Arınç’ın müdahalesiyle işlerin karıştığını, Gül’ün adaylığını AKP’nin adayına zaten karşı çıkacak olanların ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi. Dev mitinglerin herkesi şaşırttığını vurgulayan Lagendijk, AKP’nin toplumun mesajlarını doğru değerlendirmesini istedi. 
 • RUMLARDAN DESTEK GELDİ – Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Türkiye konusunda ortak tutum belirlemek için buluşan Kıbrıs Rum meclisinin başkanı Hristofyas, adaya dönünce, Türkiye’de askerin egemen olması durumunda Türk-Yunan ilişkilerinde ve Kıbrıs sorununda kendileri açısından gerileme olacağını belirtti. Hristofyas, ılımlı İslami değerler üzerine kurulu AKP hükümetini desteklemek zorunda olduklarını söyledi. 
 • AKP, MAĞDURU OYNAYACAK – Başbakan, cumhurbaşkanının seçilememesini ve ‘halk seçsin’ planının TBMM’ye takılmasını, alanlarda propagandaya dönüştürmeyi planlıyor. 
 • TARTIŞMALI İSİMLER ADAY – Seçimlere bağımsız girmeyi benimseyen DTP’de Zana, Dicle, Doğan ve Sadak’ın adaylıkları kesinleşti. 

11 Mayıs

 

 • İRTİCA TEHDİTTİR – Danıştay Başkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı’nın katılmadığı yıldönümünde konuştu. Sumru Çörtoğlu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın irtica tehdidini göz ardı ettiğini ima ederek bu durumun bazı çevreleri cesaretlendirdiğini ve pek çok kanlı eylemin gerçekleştirildiğini söyledi. Çörtoğlu, Danıştay saldırısı münferit bir olay olmayıp başta laik devlet düzeni olmak üzere, Cumhuriyeti, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını hedef aldığını ve ilk kez bir yüksek mahkemeye bu düzeyde saldırı düzenlendiğini belirtti. Danıştay saldırısının zanlısının yakalanmış olması nedeniyle çözüldü denilerek peşi bırakılmayacak kadar tarihsel bir olay olduğunu vurgulayan Çörtoğlu, her türlü bilgi ve istirbaratı elinde bulunduran emniyet ve diğer güvenlik birimlerinin, “bu konuda istemde bulunulmadı” bahanesine sığınmadan, kişi ve kurumları korumak için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. 
 • SEZER: DANIŞTAY ÖDÜNSÜZ ÇALIŞIYOR – Cumhurbaşkanı, Danıştay Başkanına gönderdiği mesajda, kurumun şiddete varan baskılar karşısında bile hukukun üstünlüğünden ödün vermeden çalıştığını belirterek “hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilmesinin öncelikli koşullarından biri de yargıya güvenilmesi, yargı kararlarına uyulması ve saygı gösterilmesidir. Bu, aynı zamanda devletin saygınlığının ve güvenirliğinin korunmasının da vazgeçilmez koşuludur” dedi. 
 • MÜZAKERELER BİTECEK – Fransa’nın yeni cumhurbaşkanının AB danışmanı Alain LYamossoure, Sarkozy’nin Türkiye ile müzakereleri koparacağını söylediğini hatırlatarak “bunu yapacaktır” dedi. Müzakerelerin başlamış olduğunu ve kopmanın zor olduğunu kabul eden Lamassoure, “Ancak bunun gibi durumlarda deneyimler gösteriyor ki nişandansa flört döneminde ayrılmak, evliliktense nişanlıyken ayrılmak, çocuklu bir evliliktense çocuksuz bir evlilikten ayrılmak daha kolay” dedi. 
 • AKP’DEN BÜYÜK RANT TRANSFERİ – Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un en gözde yerlerini toplu taşıma araçlarına peron ve benzeri tesisler yapma karşılığında müteahhitlere bedelsiz tahsis edecek. Buraları alanlar, üzerlerine alışveriş merkezleri, rezidanslar, çoğu kat sınırı kaldırılmış yüzlerce metrelik gökdelenler dikecek. Çekmeköy’e planlanan transfer merkezi orman alanına ve Darüşafaka yeşil alana, çok sayıda semte sağlık ocağı ile çocuk oyun parklarının yerine transfer merkezi adı altında kuleler yükselecek. Beşiktaş Yıldız’da Condrad Otel’in hemen önünde sit alanı planlanıyor. İlk uygulamalar sessiz sedasız başladı. İktidara yakınlığıyla tanınan Taşyapı, Mecidiyeköy’deki transfer merkezi inşaatına başladı. 
 • ÇEVREYE ‘İHANET’ Erken seçim kararının alındığı bu dönemde TBMM’nin 8 Mayıs’ta “Nükleer Güc Santralarının Kurulması ve İşletilmesi Hakkında Yasa”sını kabul etmesine tepkiler büyüyor. Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Yangından mal kaçırırcasına” kabul edilen yasa ile AKP’nin çevreyi, insanı, yaşamı değil ölüm tacirlerinin çıkarlarını savunan bir hükümet olduğunun tescillendiği vurgulandı. 
 • İZMİR’DE BAĞIMSIZLIK VURGUSU – Alsancak’taki Gündoğdu Alanı’nda 13 Mayıs’ta “Bayrağını al da gel” sloganıyla gerçekleştirilecek İzmir Mitingi’nde, “Tam Bağımsızlık” vurgusu ön plana çıkacak. Başta Ege olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından geniş katılım beklenen miting, Alsancak Kordonboyu’ndaki Gündoğdu  Alanı’nda yurttaşların saat 10.00’da toplanmasıyla başlayacak. Ardından saat 12.00’de miting gerçekleştirilecek. Mitingin ayrıntılı programına göre Hülya Savaş ve Altuğ Dilmaç sunuculuk görevini üstlenecek. Kitleye, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Doç. DR. Yaşar Hacı Salihoğlu ve gazeteci Tuncay Özkan seslenecek. 
 • HALKOYLAMASINA 370 OY – AKP, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini ve seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını düzenleyen anayasa değişikliği paketinin ikinci tur oylamasında referandumsuz kabul için  gerekli olan 367 sınırını, ANAVATAN ve bağımsız milletvekillerinin desteğiyle aştı. Değişiklik paketinin cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini düzenleyen 4. maddesi 370 oyla kabul edildi. 
 • İŞTE EĞİTİMİ YÖNETEN ZİHNİYET – İlkokul öğretmeni, öğrencilerine ders öncesinde okumaları için dua dağıttı. Mamak Refet Bele İlköğretim Okulu’nda görevli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Fatih Daldal, derslerden önce ve sonra okumaları için öğrencilerine üzerlerinde duaların yazıldığı kâğıtlar dağıttı. Kâğıtlarda öğrencilere “hafıza zayıflığı” ve “öğrendiklerini unutmamaları için” çeşitli dualar öneriliyor. 
 • RİZE’DE ESKİLER DE SAHNEDE – Eski Rize belediye başkanlarından, kapatılan RP’nin bir dönem yasaklı isimlerinden ve Atatürk’e defalarca hakaret eden Şevki Yılmaz’ın da bir süre önce Rize’de adaylık konusunda çalışma yaptığı ve aday olabileceği ifade edildi. 
 • ‘ÇALIŞAN YOKSULLAR’ BORÇ BATAĞINDA – Anadolu Üniversitesi Öğretim üyelerinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu destekli olarak yaptığı, Türkiye’de çalışan alt gelir grubuyla ilgili araştırma, bu gruptaki kişilerin aylık gelirlerinin yaklaşık 8 katı borcu olduğunu ortaya çıkardı. “Çalışan Yoksullar” başlıklı “Apartman kapıcıları, taksi şoförleri, gündelikçi kadınlar ve bakıcı kadınlardan” oluşan 400 kişi arasında yapılan araştırmaya göre, bu grubun ortalama aylık geliri 429 YTL. 
 • KARA PARADA REKOR YILI  – 2.4 milyar YTL’lik ihlallerin yüzde 71’i bankacılık işlemlerinde saptandı. Mali Suçları Araştırma Kurumu’nun 2006 raporu’na göre, kara para aklamasıyla ilgili suç duyurularının yarıya yakını uyuşturucu ticaretiyle ilgili. İhbarların yüzde 73.1’i Marmara Bölgesi kaynaklı. 

12 Mayıs

 

 • DEĞİŞİKLİK ACELEYE GETİRİLDİ –  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören anayasa paketini eleştirerek “Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yönelik yapılan düzenleme Türkiye’de otoriter rejime davetiye çıkarma sonucunu doğurur. Çünkü, halk tarafından seçilecek izlenimi verdiği zaman adayları kim belirleyecek? Parti liderinin sunduğu aday seçilecek. Çok tehlikelidir… Krize  çok açık rejimlerdir bunlar. Türkiye koşullarında hiç önerilmemesi  gereken bir rejimdir. Hem başkanlık hem yarı başkanlık” dedi. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, anayasa değişikliğini çok aceleye getirilmiş gayri ciddi bir çalışma olarak niteleyerek “Üzerinde uzun uzun tartışmalar yapılacak bir süreçten geçmesi gerekirdi en azından” dedi. 
 • AKP NE YAPTIĞINI BİLMİYOR – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik anayasa değişikliğiyle ilgili olarak “Bunun öyle önemli sonuçları olur ki bunu kabul etmek gerekir. Bu, Türkiye’nin başına büyük dert açar. Bu düzenlemeyi getirenler ne konuştuklarını bilmiyor” dedi. TBMM’nin cumhurbaşkanını seçemediği için derhal seçime gitmesi gereken bir konumda olduğuna dikkat çeken Deniz Baykal, “Bu konumdaki bir Meclis’in, konuşulmamış, tartışılmamış, yaratacağı sonuçlar irdelenmemiş bir büyük anayasa değişikliği projesini ham hum şaralop gündeme getirip gerçekleştirmeye kalkması ciddi bir iş değildir. Türkiye’nin temelleriyle ilgili bu kadar önemli bir konuda, siyasi cambazlık yapmak ve oyun oynamak çok üzüntü verici” dedi. 
 • LİDERLER KOL KOLA GELMELİ – Mitingleri düzenleyen örgütlerin kadın sözcüleri İzmir Mitingi öncesi çağrılarını yineledi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkân Saylan, tüm sol partilerin birleşmesi gerektiğine dikkat çekerek “Örneğin, CHP ve DSP, Murat Karayalçın’ı da aralarına almalıdırlar” dedi. Türkan Saylan, “Asıl önemli olan, millet vekili olmak değil, millet için çalışmaktır.” Diyerek partilere birlik çağrısını yineledi. 
 • HAZİNENİN SEÇİM YARDIMLARI: AKP’YE 94.1 MİLYON YTL –  Maliye Bakanlığı, siyasi partilere seçim nedeniyle yapılacak 216 milyon YTL’lik hazine yardımını, 5 siyasi partinin banka hesaplarına aktardı. Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Siyasi Partiler Yasası uyarınca siyasi partilere verilecek  Hazine yardımıyla ilgili işlemler tamamlandı. Bu çerçevede AKP, CHP, DYP, MHP ve Genç Parti’nin Hazine yardımı, bu partilerin hesaplarına yatırıldı. Bakanlık yetkilileri, Anavatan Partisi’ne ise  kanun gereği seçim yardımında bulunulmadığını söylediler. Bu yılın ocak ayı başında  da 108 milyon YTL Hazine yardımında bulunulan siyasi partilerin, seçim nedeniyle aldıkları yeni yardım tutarları şöyle: AKP: 94.1 milyon YTL, CHP: 53.2 milyon YTL, DYP: 26.2 milyon YTL, MHP: 22.9 milyon YTL, GP: 19.9 milyon YTL. 
 • DÖRT AYLIK AÇIK 5.4 MİLYAR YTL –  Geçen yılın ocak-nisan döneminde 4 milyar 27 milyon YTL olan bütçe açığı, bu yılın aynı döneminde yüzde 35’lik artışla 5.4 milyar YTL’ye yükseldi. 
 • WASHİNGTON, AKP’YE ARKA ÇIKTI – ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, AKP hükümetinin, İslami bir kökenden gelmesine rağmen Türkiye’yi Avrupa ile bütünleştirmeye çalıştığını savundu. 

13 Mayıs

 

 • HEDEFİMİZ AKP – İzmir’deki Cumhuriyet Mitingi’ne CHP lideri Baykal ile birlikte katılması beklenen DSP Genel Başkanı Sezer  solda işbirliği konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Seçim işbirliği çalışmalarında “hakkaniyetli” bir sonuç alınacağını umduğunu belirten Zeki Sezer, “Eğer bu meydanları yok sayarlarsa yolları açık olsun” dedi. Güç birliği konusunda olağanüstü dikkatli davrandıklarını ve sürecin devam ettiğini vurgulayan Sezer, “Gün, ortak özelliklerin, ortak ilkelerin konuşulması günüdür. Ama DSP ile CHP aynı parti değildir. DSP, Ecevit’in partisi olarak Türk siyasetinin mihenk taşıdır. DSP bu ülkenin güvencesidir” diye konuştu. 
 • ERDOĞAN DÖNEMİNDE SUÇ PATLADI – ATO’nun Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarından yararlanarak hazırladığı “Suç Terörünün Bilançosu” raporuna göre, son 5 yılda en çok işlenen 10 suç arasında ilk sırayı “evden hırsızlık” aldı. AKP’nin iktidarda olduğu dönemde suç sayısı 2.7 kat arttı. Türkiye’de 2002 yılında toplam 295 bin 828 suç işlenirken bu sayı 2006’da 785 bin 510’a çıktı. İlk 10 içinde yer alan diğer suçlar arasında ise darp, işyerinden hırsızlık, otodan hırsızlık, yaralama, diğer hırsızlıklar, yankesicilik ve kapkaç, ruhsatsız silah taşımak yer aldı. 
 • SEÇİMİ KİLİTLERİZ – Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, isterlerse “seçimi yapılamaz hale getirme imkânları bulunduğunu”  belirterek “5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde oy pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyacaksınız? İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz” dedi. 
 • SEÇİM MİTİNGİ GİBİ – AKP’lilerin çevre illerden ücretsiz olarak getirdiği kişilerle Erzurum’da miting düzenleyen Erdoğan, muhalefete yüklendi. CHP’nin cumhurbaşkanı seçimi sürecindeki tutumunu eleştiren Erdoğan, “Adlarında Cumhuriyet olmasına aldanmayın. Ne Cumhuriyetten ne de halktan yanalar” dedi. 
 • IMF’DEN KRİTİK UYARI – IMF’nin Türkiye raporunda seçimlere dikkat çekilerek piyasaya güvenin desteklenmesi için  maliye politikasının disiplinli uygulanmasının kritik önem taşıdığı belirtildi. Raporda, yetkililerin “istikrar programlarına” sıkı bir şekilde sarılmaları gerektiği vurgulandı. 
 • DİYANET’TEN  MEB’E 836 ATAMA YAPILDI  – Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 28 Kasım 2002’den bu yılın nisan ayına kadar Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na 836 kişinin atandığını bildirdi. 
 • ENERJİ POLİTİKAMIZ YÜZEYSEL – Türkiye’nin enerji-ekonomi siyaset üçgeninde önemli görevler üstlenmiş eski dönem devlet bakanlarından Hikmet Uluğbay: “Çıkarılmaya çalışılan son petrol yasasının dünya gerçeklerinden uzak kaldığımızın ispatıdır. Bu konuda bir hususun altını da çizmek isterim. Çıkarılmaya çalışılan Petrol Kanunu işgal altındaki Irak’ın petrol yasa tasarısının ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi’nin kendi bölgesi için hazırladığı petrol yasasından çok daha geri hükümler içermektedir” dedi.

 

14 Mayıs

 

 • ·        HALK BAŞARACAK – Tehlikenin farkında olan milyonlar İzmir’in meydanlarına sığmadı. Tam bağımsız Türkiye için kenetlenen kitleler Cumhuriyet’e sahip çıktı.

 

 • ·        ÇOCUKLARA İHANET ETMEYİN – CHP Sinop Milletvekili Altay, Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral ihalesine girecek olan firmaları uyardı. Nükleer teknolojiyi bütün dünyanın terk ettiğini söyleyen Altay, santral ihalesine girecek olan firmalara “Vatana, insanımıza, çocuklarımıza, doğaya ve çevreye ihanet etmeyin” çağrısında bulundu.

 

 • ·        SOLDA GRUP PAZARLIĞI – DSP’nin seçimden sonra grup oluşturabilmek için seçilme garantisi olan yerlerden en az 20 milletvekilliği kontenjanını istediği belirtilirken CHP’nin buna yanaşmadığı vurgulandı.

 

 • ·        130 VEKİLE YARGI YOLU – TBMM’de 130’a yakın milletvekilinin dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Bu milletvekillerinden, genel seçimde liste dışı kalan ya da seçilemeyenler mahkemeye taşınacak.

 

 • ·        TRANSFER MERKEZLERİNE DAVA YAĞACAK – Kararların askıya çıkmasını bekleyen şehir plancıları ve mimarlar yurttaşı da takipte kalmaya çağırdı. Yeşil alan,çocuk oyun alanı, sağlık ocağı bahçesi, sit alanı dinlemeden transfer merkezleri adı altında İstanbul’un yaklaşık 50 noktasına kuleler dikilmesinin yolunu açan Büyükşehir Belediyesi’nin kararlarına tepki büyüyor. Mimarlar ve şehir plancıları davalar açmaya hazırlanırken projelerden övgüyle söz eden belediyenin bürokratı Bozdoğan, AKP’ye transfer oluyor.

 

15 Mayıs

 

 • AKP’NİN KOLLADIĞI SENDİKA – Eğitim-Bir-Sen’e üye eğitimcilerin, atamalarda ağırlıklı payının olduğu saptandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Danıştay’ın yürütmesini durdurduğu yönetici atamalarına ilişkin yönetmelik kapsamında, okullardaki boş yöneticilik kadrolarına, İslami kesimlere yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen  üyelerini atadığı öğrenildi. Din kültürü öğretmenlerinin ilköğretim ve yatılı İlköğretim Belge Okulları’na (YİBO) yönetici olarak atanması dikkat çekerken, Eğitim-Bir-Sen üyelerinin ağırlıklı olarak ilköğretim okullarında yönetici kademesine getirildiği görüldü. Atama listelerine göre de Adana’da atanan 124 müdürden 60’ı Eğitim-Bir-Sen üyesi. Söz konusu 60 müdür atamasından 50’si ilköğretim okullarına yapıldı. Ayrıca müdürlerin 6 tanesi  din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenleri arasından seçilirken biri liseye diğerleri ise yine ilköğretim okullarına atandı.  Adana’daki 40 müdür başyardımcısından 12’si Eğitim-Bir-Sen üyesi. Atananların 7’si din kültürü öğretmeni ve 3’ünün görev yeri YİBO’lar. 
 • DSP’DE İÇ TARTIŞMA SÜRÜYOR – Genel seçimlerde CHP ile güçbirliği görüşmeleri yapan DSP içinde tartışmalar sürüyor. CHP lideri Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile bir sorun olmadığını belirtti. Deniz Baykal, arzu ettiğimiz hızda ve kararlılıkta bir gelişmenin maalesef ortaya çıkmadığını ifade etmek durumundayım Biz çerçeve mutabakat onaylansın diye bekledik, ama DSP’nin kendi içinde bir tartışma yaşandığı anlaşılıyor” dedi. DSP, belirlenecek illerde adayların “bir CHP’li, bir DSP’li” olarak sıralanacağı “fermuar” sisteminin uygulanmasını istiyor. DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, partililerin listelerde kendi adaylarını görmek istediğini belirterek CHP’nin milletvekili çıkaramadığı ya da 1 milletvekili çıkardığı illerde “bir CHP’den bir DSP’den” aday sıralamasının işbirliğini kolaylaştıracağını söyledi. 
 • EN BÜYÜK GÜÇ GÖSTERİSİ – İzmir’de önceki gün yapılan ve denize de yayılan gösteriyi renkli görüntüleriyle okuyucu ve izleyicilerine de aktaran yabancı medya, “halkın şimdiye kadar yaptığı en büyük güç gösterisi”, “dev muhalefet gösterisi”, “laik kesimin yeni güç gösterisi” gibi nitelemeler kullandı. The Times ‘Laik Protesto 1.5 Milyonu Çekti” başlığını kullanırken Washington Post halkın baskıyı artırdığını vurgulayarak ‘Dev Muhalefet Gösterisi’ başlığıyla mitingi duyurdu. Guardian, İzmir’de yapılan gösteriyi halkın şimdiye kadar yaptığı en büyük güç gösterisi olarak niteledi. Le Monde, Figaro, Financial Times, BBC, ABC gazeteleri de okuyucularına mitingi en büyük güç gösterisi olarak niteledi. 
 • TARIMDA SIKINTI BÜYÜK – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, gerçekleştirilen atılımlar, başlatılan modernizasyon çalışmaları sonucu elde edilen ilerlemelere karşın, tarım ve hayvancılığın istenen düzeye yükseltilemediğini, sektörün ve geçimini tarımdan sağlayan kitlelerin sorunlarının sürdüğünü belirterek “Bu sorunların, iç göç, dışalımın artması, işsizlik gibi önemli sıkıntıları birlikte getirdiğine” işaret etti. 
 • AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİME HEYET GÖNDERİYOR – Edinilen bilgilere göre, Avrupa parlamentosu geniş katılımlı bir “izleme” heyetini Türkiye’ye gönderme kararı aldı. Heyet, 22 Temmuz öncesinde de seçimlere bağımsız girmesi öngörülen Kürt kökenli milletvekili adaylarının “baskı altında” tutulup tutulmadığını, bağımsız adayların serbestçe propaganda yapıp yapmadığını, devletin bölgedeki adaylara herhangi bir engellemesinin olup olmadığını Avrupa Parlamentosu’na rapor edecek. 
 • AKP YURTTAŞLARI HEKİMSİZ BIRAKTI – Sağlık ocaklarının kapanmasına tepki gösteren ve yıllardır sağlık hizmetini aldıkları ocaklarının, alıştıkları hekimlerin gitmesini istemeyen yurttaşlar, AKP hükümetine seçimlerde hesap soracaklarını söylediler. 
 • YABANCILAR DA VERGİ KAÇIRIYOR – Satın aldıkları konutlardaki her yüz liralık işlemin 40 lirasını göstermeyip yerlilere uydular. Maliye, Antalya, Alanya, Kuşadası ve Bodrum’da yabancılar tarafından edinilen mülklerin satış değerlerinin doğru beyan edilip edilmediğini tek tek inceliyor. 

16 Mayıs

 

 • ·        EL  ELE VERME GÜNÜ – DSP’liler partilerine bağlılıktan dolayı  bütünleşme istemiyorsa saygıyla karşılayacağını ama CHP’ye tepki duyuyorlarsa bunun aşılması gerektiğini belirten Deniz Baykal, “Bütünleşmeyi beceremediler” diyenlere son bir sosyal demokrat yanıt verilmesini istedi. CHP lideri,Gün, birbirine caka satma, tuzak kurma günü değildir.  Türkiye’ye sahip çıkmak zorundayız” dedi. DSP Genel Başkanı  Sezer de  ciddi bir çalışma içinde olduklarını belirterek  “Bu işi başaracağız . Türkiye’yi AKP’den kurtaracağız.Güç birliğini de mutlaka hayata geçireceğiz. Karşılıklı iyi niyet içerisindeyiz” dedi. Koltuk pazarlıklarının doğru olmadığını söyleyen Sezer, görüşmelerin yavaş ilerlemesinin güç birliğinin daha yapılması isteğinden  kaynaklandığını savundu.

 

 • ·        BİR ARAYA GELİN – SHP Genel Başkanı Karayalçın, Baykal ve Sezer’e “Biz içinde olsak da olmasak da  lütfen bir araya gelin” diye  çağrıda bulunarak ellerinden gelen her türlü katkıyı sağlamaya  hazır olduklarını söyledi. Karayalçın, CHP ve DSP’nin projeler yerine  milletvekili dağılımı tartışmasını  talihsizlik olarak yorumladı.

 

 • ·        İŞİ  GECİKTİRMEYİN – Rahşan Ecevit de  güç birliği görüşmelerine  destek vererek “Bu işi geciktirmek Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atar” dedi. Ecevit’in açıklamasında “İki ayrı grup olarak fikir birliği içinde  çalışmaları yürütmeleri, sol kanadın etkisini katlar” sözleriyle “ayrı grup” vurgusu dikkati çekti.

 

 • ·        TÜRKİYE’NİN İMAJI AKP İLE BOZULDU – İstanbul’u ziyaret etmek isteyen ABD’li bir kadın turistin, turizm acentesine, “Nasıl giyinmeliyim” şeklinde yaptığı başvuru, Türkiye’nin Batı’dan  nasıl göründüğünü gözler önüne serdi.  Turiste verilen yanıtta “Türk kadınları gibi giyinin. Yabancı olduğunuzu gösteren giysilerden kaçının. Mutlaka uzun kollu kıyafetler giyin, pantolon yerine etek tercih edin. Mutlaka eteğinizin ayak bileklerinize kadar uzun olmasına dikkat edin” denildi. Türk erkekleri de “yabancı yalnız kadınlar” için “potansiyel tehdit” olarak gösterildi.

 

 • ·        YÜZ BİN SEÇMEN DAHA İŞSİZ KALDI – Seçimlere pek  az kala işsizlik oranı yükseliyor. Türkiye İstatistik Kurumu, ocak, şubat ve mart aylarını  kapsayan “2007 Şubat Dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması  Sonuçları”nı açıkladı. İşgücü şubat döneminde, ocak dönemine göre 266 bin kişi azalarak 24 milyon 158 bine düştü. “İş aramayıp çalışmaya hazır olanlar da eklendiğinde” işsizlik oranı yüzde 18.6’dan yüzde 21.1’e yükseldi. İşsiz sayısı ise bir ayda 94 bin kişi artarak 4 milyon 894 binden  4 milyon  988 bine çıktı.

 

 • ·        RADİKALLER AKP YOLUNDA – Siyasi partilerde milletvekili aday adaylığı için başvurular sona eriyor. Başvuru süresi dün biten MHP ve bugün bitecek olan AKP’ye 4 bin üzerinde  adaylık başvurusu yapıldı. AKP’den aday olmak isteyenler arasında laik cumhuriyet karşıtı açıklamaları nedeniyle Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin  kapatılmasında etkili olan isimler dikkat çekti.

 

17 Mayıs

 

 • ·        AKP SÖZDE LAİK – Türkiye’nin önemli mayo firmaları, reklam panoları ve kent merkezindeki büyük binaların ön yüzlerine asmak üzere ünlü modellerle fotoğraf çekimi yaptılar. Ancak afişler ahlaka aykırı bulundu. AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü, izin için baş vuran firmalara, “Afişler ahlak kurallarına aykırı  görüntüler oluşturur, tahrik unsuru olur. Trafik kazalarına neden olur” yanıtını verdi. Firmaların kendi binalarına bile bu afişlerin asılmasına izin verilmedi.  Ankara’daki 19 Mayıs provalarında harem-selamlık uygulaması yapıldı. Kız ve erkek öğrenciler ayrı ayrı prova yaptı. Kutlu Doğum Haftası kapsamında Denizli’de yapılan irticai uygulamaların bir benzeri de Uşak’ta gerçekleştirildi. Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okullara gönderilen yazıda, öğrenci ve öğretmenlerin hafta kapsamında düzenlenen Arif Nihat Asya ve Nurullah Genç şiirlerini okuma  yarışmasına  katılmalarının  zorunlu tutulduğu kaydedildi.

 

 • ·        İKTİDAR TAKIYYESİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, “İslamın karşısında laik değilim” diyen Başbakan Erdoğan’ın  iktidarda  kalabilmek için takıyye yaptığını ve  eski düşüncesinden  vazgeçmediğini ince ince anlatmaya çalıştığını söyledi. Selvi, cumhuriyet mitinglerinin AKP liderinin  kafasını karıştırdığını ve  bu nedenle deşifre olduğunu belirtti. Prof. Alpaslan Işık, AKP’nin  laikliği dinin karşısına koyma çabası içinde olduğuna işaret ederek, “Çelişkiyi laiklik ve demokrasi çelişkisi olarak  sunmak büyük bir yanıltmadır. Demokrasi ile çelişen, irticadır” dedi. Prof. Nemci Yüzbaşıoğlu da  kişilerin laik olabileceğini  kabul etmeyen Erdoğan’ın  çelişkiye düştüğünü söyledi.

 

 • ·        RUS’A GEÇ TÜRK’E DUR – Türk vatandaşlarına getirdiği vize  zorunluluğunu inatla kaldırmayan Avrupa Birliği, Türkiye’den çok daha  kalabalık ve yoksul olan  Ruslara vize muafiyeti getirmeye hazırlanıyor. Beklenen kararda Rusya’nın enerji atağı etkili oldu. Rusya lideri Putin, Türkmenistan ve Kazakistan doğalgaz  ve petrolünü Avrupa’ya ulaştırmak için bir dizi anlaşma imzalayınca, AB zaman yitirmeden Moskova yönetimi ile  ilişkileri sıkılaştırma kararı aldı.

 

 • ·        DİYARBAKIR SSK ARŞİVİ KUNDAKLANDI – Diyarbakır’da Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Sağlık İşleri İl Müdürlüğü’ne bağlı fatura arşivi kundaklandı. Özel Batman Hastanesi ve Batman’daki eczanelerde yapılan yolsuzluklarla ilgili belgelerin, Ankara’ya gönderilmek üzere bekletilirken ortadan kaldırıldığı  iddia ediliyor.

 

 • ·        SİYASETTE VELİAHT DÖNEMİ – Çok sayıda eski politikacının çocuğu ya da yakını milletvekilliğine  hazırlanıyor. CHP’den  Cem ve Büyükcengiz’e vefa: CHP trafik kazasında  yaşamını yitiren Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz ile kansere yenik düşen Eski Dışişleri Bakanı  İsmail Cem’in kızı  İpek Cem’i aday olarak gösterecek. AKP’li Mustafa Zeydan, eski DYP’li  Bakanlar Esat Kıratlıoğlu, Necmettin Cevheri  gibi bazı isimler ise kendileri aday olmayıp, oğullarını Meclis’e  göndermeye hazırlanıyor.

 

 • ·        AKP’DEN İMTİYAZ BANK –  Hükümet Türkiye, İran ve Pakistan’ın kurduğu Ekobank’a  uluslarüstü kolaylıklar sağladı.  Meclis’ten apar topar geçirilerek Köşk’e gönderilen  Ekobank’ı kuran anlaşmaya göre, polis ve jandarma bankaya giremeyecek. Banka çalışanları  görevleri bitse  bile  yasal takibe uğramayacak, banka vergiden muaf olacak.

 

 • ·        ÇAY FİYATINA ÜRETİCİDEN TEPKİ – Yaş çay kampanyasının açılması ile belirlenen yaş çay fiyatı  Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay tarımı ile  uğraşan yaklaşık 202 bin yaş çay üreticisini memnun etmedi. Üreticiler, destekleme pirimi hariç  yaş çay için belirlenen 64 kuruşluk fiyata tepki gösterdi.

 

18 Mayıs

 

 • ·        GÜÇBİRLİĞİ  TAMAM – Deniz Baykal ve Zeki Sezer dün buluşarak seçimde birlik arayışlarını noktaladı. İki lider, DSP’lilerin CHP’ye üye olmadan CHP listelerinden aday gösterilmesi esaslarına  dayanan seçim işbirliği kararını açıkladı. Tarihi  bir gün yaşandığının altını çizen Baykal, “Bu seçimde iki siyasi parti olarak  el ele vereceğiz ve seçimlerde birlikte çalışacağız. Türkiyemizin laik, demokratik bir cumhuriyet olarak demokratik  bir anlayış içinde güçlendirilmesi doğrultusunda birlikte el ele vereceğiz” dedi. Baykal, DSP’lilerin  partilerinden istifa etmesi  ve CHP’ye üye  olmalarına  gerek kalmadan  kendi listelerinden aday  olabileceklerini belirterek “Ayrı parti kimliğine saygılıyız. Birlikte parlamentoya girdikten sonra parti kimlikleri ayrı olarak da  gelecekte bütünleşme ön gören  bir dayanışma içinde çalışacağız” derken Sezer Baykal’ın çağrısına karşın seçimlerde aday olmayacağını söyledi.

 

 • ·        ALMANYA DA TEHLİKENİN FARKINA VARDI – Almanya’nın Anayasayı Koruma Dairesi, AKP yöneticilerinin tamamına yakınının “siyasi okulu” olan Milli Görüş’e ilişkin, “Bu dernek İslami toplum yaratma çabası gütmektedir “ tespitinde bulundu.  Açıklanan raporda, Almanya’daki toplam 32 bin 150 radikal dinci yapılanmadan 27 bin 250’sinin Türk veya Türkiye kökenli olduğu ortaya çıktı.

 

 • ·        KUTLU DOĞUM’A YAZILI SINAV – Milli Eğitim’deki “Kutlu Doğum” adıyla gerçekleştirilen irticai faaliyetlere her gün bir yenisi ekleniyor. İstanbul Bayrampaşa’daki Şair Şinasi İlköğretim Okulu’nda “Ulusal Egemenlik Haftası”na denk getirilen “Kutlu Doğum Kutlama Programı”nda hadis-i şerif ezberleme yarışması ve hadis-i şeriflerden de  yazılı sınav yapıldığı ortaya çıktı.

 

 • ·        CUMHURİYET TARİHİNDE KARA BİR LEKE – Cumhurbaşkanı Sezer, Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan  saldırının 1. yıldönümü nedeniyle Danıştay’da  düzenlenen törene yazılı mesaj gönderdi.  Mesajında, saldırının Cumhuriyet tarihine kara bir leke  olarak geçtiğini vurgulaya Sezer, “Cumhuriyet’in temel değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini, hukukun üstünlüğünü ve çağdaşlığı içine sindiremeyenlere karşı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta duracaktır” dedi.

 

 • ·        ABD’NİN KAVAKÇI İLGİSİ – Washington, Büyük Ortadoğu Projesi’nin temel ayaklarından  biri olan kadın stratejisini  Merve Kavakçı üzerinden götürüyor. TBMM’de  milletvekili yemini etmek için genel kurul salonuna türbanı ile girerek  kriz yaratmış olan Merve Kavakçı, 10-15 Temmuz tarihleri arasında ABD’nin Dallas kentinde Uluslararası Barış Konferansı’nda konuşma yapması için aldığı davet  ile yeniden gündeme taşınırken Kavakçı’nın , ABD’de son 2 yıl içinde “türban” ve “kadın hakları” konusunda onlarca konferans verdiği ortaya çıktı.

 

 • ·        AKP İSLAMCI BİR PARTİ – Suriye kökenli araştırmacı Prof. Dr. Bassam Tibi, Türkiye’de  laikliğin ciddi anlamda tehdit altında olduğunu söyleyerek “İslamı kurmak isteyenler iki yol izler. Biri ‘anayasal İslam’ diğeri de ‘cihadist İslam’. AKP, anayasal yoldan yani seçim, kanun değişiklikleri gibi yasal yollarla bunu yapıyor” dedi. Tibi, AKP’lilerin  değişik söyleminin de inandırıcı olmadığını belirtti.

 

19 Mayıs

 

 • ·        ÜLKE İÇİN SANDIĞA – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 19 Mayıs’ın, Atatürk’ün “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk ulusunun onurlu bir ulus olarak yaşamasını sağlamak” amacıyla başlattığı ulusal hareketin  ilk adımı odlunu belirtti. Sezer, Atatürk’ün Samsun’da kişi egemenliğinden  ulus egemenliğini geçilmesini öngören bir süreci  başlattığını vurguladı. Sezer, herkesin mutlaka oy kullanması gerektiğine  dikkat çekerek “Oy kullanmak, yurda karşı görevdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin  geleceği yönünden yaşamsal önemdedir” dedi.

 

 • ·        DİNCİ İDEOLOJİYİ YAYMA ÇABASI SÜRÜYOR – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, hükümete yönelik örtülü eleştirilerde bulunarak İslami değerlerin Cumhuriyet değerleri ile  yarıştırılmaya çalışıldığını söyledi. Nuri Ok, “Demokrasinin ve Türk devrimi ile özdeşleşen Cumhuriyet’in korunmasında, özellikle halkın örgütlü refleksinin  yanı sıra hukukun refleksinin zayıflığı ve yetersizliği, Cumhuriyet’i ve laik  demokratik sistemi tehlikeye düşüren  en önemli olumsuzluktur” dedi.

 

 • ·        BOYNU BÜKÜK KUTLAMA – Türkiye’de 15-19 yaş aralığındaki her 100 gençten 82’si, 20-24 yaş aralığındaki her 100 gençten ise  54’ü kayıt dışı çalışırken, genç işsiz oranı da yüzde  18.7’ye ulaştı.ATO, Gençlik ve Spor Haftası nedeniyle Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) İşgücü İstatistikleri Veri Tabanı’nı kullanarak hazırladığı “Kayıtsız Gençler” raporunu açıkladı.

 

20 Mayıs

 

 • ·        HALKTAN ALKIŞLI UYARI – 19 Mayıs törenlerinde Sezer’e yoğun sevgi gösterilirken  iktidara mesaj verildi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Cumhurbaşkanı Sezer, hem Anıtkabir’de hem de 19 Mayıs Stadyumu’ndaki  törenlerde öğrencilerden  yoğun alkış aldı. Stadyumdaki törende Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okunurken “…Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet  içinde bulunabilirler” bölümü askeri erkân ve katılımcıların yoğun  alkışlarıyla karşılandı.  Bazı eğitimciler stadyumun gerektiği gibi süslenmemesine tepki gösterdi.

 

 • ·        TÖRENDE BAYRAK KRİZİ – Tunceli ve Tokat’ta protokolde  türbanlı kadınların  oturması dikkat çekti.  Erzurum’daki törenlerde 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, kentteki  bayrak sayısının  yetersizliğinden yakınırken Mersin’de AKP’liler tarafından atanan müdürler okullara bayrak ve Atatürk posteri asmadı. Yalova’da ise  kız ve erkek öğrencilerin bir çoğuna  şort yerine eşofman  giydirilmesi, bazı kız öğrenci gruplarının  etek boylarının  bileklerine kadar olması  dikkat çekti.

 

 • ·        ANITKABİR’E AKIN – Anıtkabir,  tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Ata’nın

 

126. doğum günü şerefine çiçeklerle bezenen Anıtkabir, ziyaretçi akınına uğradı.  Cumhuriyeti anlatan şiirler ile  Ata’nın siluetinin Damal Dağı’na yansımasını gösteren fotoğrafın yer aldığı tişörtüyle 60 yaşındaki  Hıdır Çimen’de Anıtkabiri ziyaret edenler arasında yer aldı.  Ziyaretçiler arasında mozoleye kapananlar, ağlayanlar oldu. Anıtkabir’i bu anlamlı günde yabancı turistler de ziyaret etti.

 

 • HAZİNE KASASINDAN DESTEK – AKP iktidarı son yılında Büyükşehir belediyelerine 370 milyon YTL aktardı. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, 2006’da Büyükşehir belediyeleri ve bağlı kuruluşlarının Hazine’ye olan  borçlarının 370 milyon YTL artarak 11 milyar 97 milyon YTL’ye çıktığını bildirdi. Vadesi geçmiş borcun yarısı AKP’li Melih Gökçek’in başkanlığını yaptığı Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının. 

21 Mayıs

 

 • ·        GERİLİMİN SONUCU YIKICI OLABİLİR – Gazetenin değerlendirmesinde “Türkiye’nin kalbindeki gerilimin” giderek ciddileştiği belirtilerek, birçok gözlemcinin  seçimleri AKP’nin kazanması durumunda  darbe olacağına inandığı vurgulandı. Yazıda, “Modernite ile  gelenek, İslamizm ile laiklik, demokrasi ile baskı arasında  sert bir mücadele oluyor.  Bunun sonucunun etkisi hepimiz için yıkıcı olabilir” denildi. Gazete türban için  Türk siyasi yaşamındaki “en tahrik edici sembol” nitelemesini yaptı.

 

 • ·        TRT’Yİ YOK EDİYORLAR – AKP iktidarıyla birlikte yayın çizgisini terk eden TRT’de toplam 11 daire başkanlığı vekâletle yürütülüyor. Genel Müdür Vekili Ali Güney, yargı kararıyla  dönen yöneticileri yok sayıyor, genel müdür yardımcılarıyla  da uzlaşamıyor. Bugüne kadar  üst yönetimde yalnızca  1 kişiye “emeklilik yaşı geldiği için” dokunulmadı. Haber-Sen Ankara Şube Başkanı Osman Köse, TRT’nin son  3 yıldır  adım adım yok edildiğini belirtti.

 

 • ·        YÜZ  BİNLER  BULUŞTU – 40 ilden Samsun’a akan yüz binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’na sığmadı. Türk bayraklarıyla donatılan meydanda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mitingde  50 metre uzunluğunda KKTC bayrağı da gezdirildi.  Mitingde Rahmi Saltuk, Sadık Gürbüz ve Selda Bağcan şarkılarıyla renk katarken, 10. Yıl Marşı ve Atatürk’ün Bursa Söylevi okundu.

 

 • ·        ONDOKUZ MAYIS’TA İLAHİLİ OYUN – Adana’da Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen  Özel Burç Okulları, 19 Mayıs kutlamalarıyla  aynı saatte “Bir Hilal Uğruna” adlı oyunu sahneledi.  Türk bayrağı ve Atatürk resimlerinin bulunmadığı salonda oyun için hazırlanan  müziklerin de ilahilerden seçildiği görüldü. Okul müdürü, 19 Mayıs kutlamalarının  saatinin sonradan değiştirildiğini söyledi. Etkinlikte, 19 Mayıs kutlamalarına  katılmayan AKP’li Çalışkan da yer aldı.

 

 • ·        DOĞA YİNE YOL’A KURBAN – İktidarın seçim propagandasında geniş yer alması beklenen “bölünmüş-yol” inşaatları genellikle “düşük kalite” yüzünden eleştiriliyor. Ancak, aynı yollara “en ekonomik malzeme”nin temin edilmesi adına  yaratılan doğal çevre ve orman tahribatı kamuoyunun dikkatinden kaçıyor…

 

 • ·        YÜZDE 4’LÜK ZAM KABUL EDİLEMEZ – Türk-İş Başkanı Kılıç, yıllık gerçek enflasyonun ortalama yüzde 10’ları bulduğuna işaret etti. Salih Kılıç, hedeflenen enflasyon doğrultusunda yapılacak zammın  işçilerin beklentilerine  cevap verecek durumda  olmadığını söyledi.

 

22 Mayıs

 

 • ·        TAKIYYE İTİRAFI – Bakan Çelik, ilk baskısı 2002 yılında yapılan kitabında şu ifadelere yer verdi.: “Bu ülkede yaşayan herkesi ille de  Atatürk’ü sevmek zorunda bırakmak gibi bir mecburiyetimiz yoktur. Zorladığımız zaman  o insanları takıyyeci ve iki yüzlü yaparız.”  Çelik Milli Mücadele  ile ilgili olarak da  “Milli Mücadele’de ‘ Atatürk yedi düveli denize döktü’ diye körpe beyinlere telkinde bulunursanız ve günün birinde işgalcilere karşı vatanperverlik örnekleri veren Şahin’ler, Sütçü İmam’lar takdir edilmekle beraber İngilizlerin, Fransızların ve İtalyanların hiç de öyle ordularla, silah zoruyla çıkarılmadıkları öğrenildiği zaman, tarih kitaplarında  anlatılan Milli Mücadele şaibe altına girmez mi?” diyor Türkiye’de laik-antilaik kamplaşmasından  Atatürkçülüğün kullanılmasının tesadüf olmadığını  savunan Çelik, Atatürkçülüğün “askeri darbelerin ilham kaynağı” olduğunu söylüyor. Çelik kitabında şunları söylüyor: “Çocukluğumda dümeni kırık, pusulasız, sisten yararlanarak  İngiliz zırhlılarını atlatacak kadar da becerikli olan Bandırma Vapuru’nda, kaptanla baş başa soğuktan titreyen bir  Mustafa Kemal düşünürdüm.”

 

 • ·        TÜBİTAK’IN BİR BİLİMİ EKSİK – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atamasını onaylamadığı Nükhet Yetiş döneminde fırlatılan 13.3 milyon dolarlık  BİLSAT-I uydusu kısa süre içinde bozuldu. BİLSAT’ın ardından, bu kez de  RASAT adlı uydunun önce 2006’da, sonra 2007’de daha sonra 2008’de fırlatılacağı duyuruldu. Uydunun yapımında bütünüyle Türk mühendislerin yer alacağı ve yüzde 80 oranında yerli üretim olacağı söylendi. Ancak RASAT’ın Türk tasarımı değil BİLSAT’ın türevi olduğu ortaya çıktı.

 

 • ·        AKP YİNE YASA KAÇIRDI – İran ve Pakistan’la ortaklaşa kurulan Ekobank’la ilgili yasa, bankanın Türkiye, İran ve Pakistan’daki kamu ve özel sektör yatırımlarını desteklemek amacıyla, yani tamamen ekonomik  faaliyetlere ilişkin  olarak kurulmasına karşın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu yerine Dışişleri Komisyonu’na gönderildi.  Ekobank’ın kuruluş anlaşmasının yürürlüğe sokulmasına  ilişkin yasa tasarısı, daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi, ancak gündeme alınmadı.

 

 • AKP BİLGİYİ DENETLEYECEK – TBMM Genel Kurulu’nda cumhurbaşkanlığı seçimi  kargaşasında  apar topar kabul edilen bilişim suçlarına  ilişkin yasaya tepki gösteren Internet Teknolojileri Derneği Başkanı  Mustafa Akgül, AKP’nin suçla mücadele adı altında  bilgiye erişimi  denetlemeye çalıştığını belirtti.  Akgül, “Yapılacak uygulamanın  asıl amacı, istenmeyen internet sitelerinin Türkiye’de gösterilmemesi” dedi.

 

 • NÜKLEER İHANET YASASI – Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları sırasında TBMM’den geçerek onaylanan nükleer santraların kuruluşu ile ilgili yasanın “buram buram tercüme koktuğunu  ve gayri milli olduğunu” belirten Prof. Tolga Yarman,Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in  “bu ihanet belgesini” onaylamaması gerektiğini söyledi.  Yarman, yasanın kabulünü yüz kızartıcı olarak  niteledi.

 

 • WASHİNGTON’DA CUMHURİYET MİTİNGİ – ABD’de yaşayan  Türkler’de Beyaz Saray’ın önünde Cumhuriyet Mitingi yaptı. Bin kadar Türk ve Türk asıllı Amerikalı, çok sayıda  Türk bayrağının taşındığı, kırmızı beyaz ve Atatürk tişörtleriyle Beyaz Saray’ın karşısındaki Başkanlık Parkı olarak bilinen Lafeyette Park’ta toplanarak, “Türkiye laiktir laik kalacak” diye sloganlar attı.

 

 • TÜRKİYE KAÇAK İŞÇİ CENNETİ – Türkiye’de eğitimli gençlerin  işsizliği büyük sosyal ve ekonomik  problemlere yol açarken, ülkede yabancı kaçak  işçi sayısı giderek artıyor. Özellikle Doğu Bloku ülkeleri ve Uzakdoğu’dan  gelen yabancı kaçak işçiler,İzmir İstanbul ve Antalya’da çalıştırılıyor.  Yabancı kaçak işçiler Antalya’da en çok  eğlence sektörü, oteller ve turizme  yönelik satış yapan mağazalarda görülüyor.

 

 • TÜRKİYE’NİN CHP’YE İHTİYACI VAR – Baykal, seçim sloganını açıkladı: Halkı ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız, devleti böldürmeyeceğiz. AKP’nin 27 Nisan’daki  TSK bildirisi  nedeniyle seçimlerde  mazlum bir parti görünümünde oy istemeye hazırlandığını, bu konuda  CHP’ye  çatacağını anımsatan  gazeteciye, “Geçti o. Ne mazlumu?” yanıtı veren  Baykal, iktidarı bu noktaya  gelmemek için defalarca uyardığını söyledi. CHP’nin iktidara hazır  olduğunu belirten Baykal, “Halka yepyeni bir seçenek sunacağız” dedi.

 

 • SAĞIN KLASİK TAKDİĞİ – Alevi sivil toplum örgütü temsilcileri, sağ partilerin tabanlarına yönelik ılımlı yaklaşımına karşı uyardı. Sivil toplum örgütü temsilcileri, Alevilerin her zaman  sosyal demokrat çizgide olduğunu  ve Cumhuriyete sahip çıktıklarını, oy kullanırken de buna dikkat edeceklerini kaydettiler.

 

 • AĞABEY VE ABLALAR GENÇ BEYİNLERİ YIKIYOR – Laik cumhuriyetin kazanımlarına yönelik tehditleriyle son yıllarda daha fazla  öne çıkan tarikat ve cemaatler, devlet yurtlarındaki  örgütlenmeleriyle de dikkat çekiyor. “Ağabey”, “abla” adıyla tanınan tarikat liderleri, özellikle taşradan gelen gençlerin beyinlerini yıkamak için özel geceler düzenliyor. Yurtlarda kendilerine ait odaları olan  “ağabey” ve “ablalar”, yine kendilerine bağlı kendilerine bağlı gençlerle aynı odayı  paylaşıyorlar, toplantıların yanı sıra geziler, Kuran okuma  yarışmaları düzenliyorlar.

 

 • ZEYTİNBURNU’NDA İRAN’I  ARATMAYAN İMAM HATİP LİSESİ – Öğretmenlerin türbanlı olarak derslere girdiği  okulda, kız ve erkek öğrencilerin  de ayrı sınıflarda  derse girdiği görüldü. Bir yurttaş, okulda başı açık olarak  derse giren  öğretmenlerin psikolojik şiddete uğradığını savundu.

 

23 Mayıs

 

 • BAŞKENTTE TERÖR – Anafartalar Çarşısı’nın girişine konulan  A-4  tipi bombanın patlaması sonucunda  en az 4 kişi yaşamını yitirdi, 60 kişi de   yaralandı. A-4 patlayıcılar genellikle terör örgütü PKK tarafından kullanılıyor. Patlama nedeniyle  çarşının asma katı çöktü. Bombanın otobüs durağına bırakılmış olabileceği yada  saldırının canlı bomba tarafından  gerçekleştirilmiş olabileceği bildirildi. 
 • SİYASİ DESTEK ALAMADIK – Görevden alınmasının, şekil olarak kendisini üzdüğünü , yöntemin devlet adabına  yakışıp yakışmadığı hususunun ise  ulus tarafından  takdir edileceğini belirten  Terörle Mücadele Özel Temsilciliği görevinden alınan  Emekli Orgeneral  Edip Başer, gerekçelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Edip Başer, dış basına yaptığı açıklamanın  asıl rahatsızlık yaratan kısmının, göreviyle değil, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olduğunu söyledi. Başer, PKK ile  mücadelede gerekli ilerleme  sağlanabilmesi için  son bir açılım gerektiğini, bu sağlanamazsa sistemin işlevinin  tamamlanması  gerektiği yolundaki görüşe hem Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın hem de  Dışişleri Bakanı Gül’ün katıldığını vurguladı. Başer, “Görev süremiz içinde siyasi iradenin  bize ne ölçüde destek olduğu konusunda ben her hangi bir yorum yapmak istemiyorum. Bunun takdirini, kamuoyuna bırakmam daha doğru olacaktır” dedi. 
 • İLHAN KESİCİ CHP’DE – CHP lideri Baykal, Kesici’nin  partiye üye olmasının vitrin düzenlemesi  olmadığını belirterek Türkiye’ye yönelik tehditle ilgili  ortak bir anlayış içinde oldukları  için bir araya geldiklerini söyledi. Kesici’yi iyi yetişmiş bir aydın olarak  niteleyen Baykal, ‘yeni bir döneme doğru yürürken  kendisiyle birlikte yolculuk yapacaklarını “ söylerken Kesici’de, “Normal zamanda  parti değiştirmek doğru değil, ama bugün normal bir zaman değil, CHP’nin  etrafında toplanmak icap ediyor” diye konuştu. CHP’ye sağdan  bir katılım  da DYP’den oldu. Eski DYP milletvekillerinden  İsmail Amasyalı’da  milletvekili aday adaylığı için CHP’ye gelerek başvuruda bulundu. Amasyalı, Cumhuriyet Mitingleri’ne sağdaki isimlerin  katılmadığına dikkat çekerek  bu seçimde  Baykal etrafında toplanmanın  uygun olduğunu söyledi.  Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan ile Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı  Gökhan Günaydın da CHP’den aday adayı oldu. 
 • PKK’YE YARDIM EDİYORLAR – Genelkurmay Başkanı “Terör Kıskacındaki Dünya” başlıklı  yazısında, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa ülkelerini PKK’ye destek vermekle suçlarken  “Üzücü olan, bu ülkelerin  birçoğunun aynı zamanda terörizmin  kendisine yönelik en büyük tehdit olduğunu  ifade eden bir kuruluş olan NATO’nun üyesi olmasıdır” dedi.  Büyükanıt, Kuzey Irak’taki Kürt gurupları  da örgütü desteklemekle suçladı. 
 • SİYASAL İSLAM MEDYADA YÜKSELİYOR – Siyasal İslam, 12 Eylül darbesinin ardından  medyanın gücünü fark ederek  yavaş yavaş bu sektöre ilgi göstermeye başladı. Turgut Özal döneminde palazlanan dinci basın yayın organları, özellikle Fethullah Gülen’in ve AKP iktidarının desteğiyle diğer medya kuruluşları ile yarışacak finansmana da sahip oldular. Bugün siyasal İslam, Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde kurulan Milli Gazete ve Kanal 7, Fethullah Gülen’e bağlı Zaman gazetesi ve Samanyolu TV, Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak ve Anadolu’da Vakit ile boy gösteriyor. 
 • İSTİFA ÇAĞRISI – Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in “Türkiye’de Değişim, Demokrasi ve Aydınlar” adlı kitabındaki Atatürkçülük karşıtı  görüşlere sert tepki gösteren eğitim sendikalarının  genel başkanları,  siyasiler ve eğitimciler istifa çağrısında bulundu.  Çelik’in  tavrının şaşırtıcı olmadığını belirten  eğitimciler, bu düşüncedeki bir kişinin  bakanlık koltuğunu boşaltması  gerektiğini belirttiler.  Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer, Çelik’le ilgili ciddi kaygılar taşıdıklarını söyledi. 
 • ÇALDIKLARINA FETVA VERİYORLAR, ÇAPKINLIKLARINA NİKÂH KIYIYORLAR – ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin gurup toplantısında dini kullanarak  siyaset yapan kesimlere yüklendi. Bazı kesimlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, AKP’nin  adayıyla ilgili kendisine  “Bunlar dindar adamlar, niye oy vermediniz?” eleştirisinde bulunduğuna dikkat çeken Mumcu, “Bir kez daha söylüyorum; bunlara beytülmal emanet edilmez, tüyü bitmedik yetimin  hakkı emanet edilmez” diye konuştu. 
 • CHP’DE MERKEZ SAĞA AÇILIM – Şenal Sarıhan, Gökhan Günaydın ile eski ANAP milletvekili Kesici  DYP’li Amasyalı aday oldu. Cumhuriyet Mitinglerinin  baş düzenleyicilerinden  Hakkı Sevim ile ADD Genel Başkan Yardımcısı  Nur Serter CHP’den gelen davet üzerine aday adayı oldular. 

24 Mayıs

 

 • ·        İHMALİN SONUCU – İki gün önce yapılan güvenlik zirvesinde saldırılar olabileceği öngörülmüştü. ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından yeniden tırmanan bölücü terör konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri AKP iktidarını sürekli uyarmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde, Irak sınırından sırt çantalarının içinde plastik patlayıcılar geçirildiğine işaret etmişti. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, terör olaylarına bütüncül yaklaşım için  “müsteşarlık kurulması” önerisini getirmişti. Askerler ayrıca terörle mücadelenin etkin hale getirilebilmesi için yasaların gözden geçirilmesini de istemişlerdi. Ancak bu uyarılar siyasi iktidar tarafından dikkate alınmadı, hep görmezden gelindi.

 

 • ·        MUHALEFET AKP’Yİ SUÇLUYOR – Muhalefet, Ulus’ta patlayan bombanın sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu dile getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen “Terörle mücadele, müzakere yöntemiyle, tatmin ederek, teskin ederek olmaz” diye konuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın konuyu “Siyaset üreterek çözeceği” yolundaki sözünü anımsatarak “terör örgütü PKK attığı bombayla Başbakan’a sözünü hatırlatıyor. ‘çöz’ diyor. Ulus’ta akan kanın sorumlusu Erdoğan’dır.

 

 • ·        AKP ATAMASI YARGIYA TAKILDI – Lemi Bilgin, yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanarak Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü görevine geri döndü. DT Genel Müdür Vekili Mine Acar ise bakanlık müşavirliğinde görevlendirildi. Acar’ın atadığı Başdramaturg Osman Özkan da görevinden istifa etti.

 

 • ·        BİRLİK MEYDANA ÇIKIYOR – CHP seçim çalışmalarına 26 Mayıs’ta Mersin mitingiyle başlıyor. Baykal ile Sezer’in mitinge birlikte katılarak seçmene “Biz birleştik, sıra sizde” mesajı vereceklerini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, “Cumartesi günü Mersin’de yapacağımız Cumhuriyet Şöleni’nin Türkiye’de ses getirmesini istiyorum. Tandoğan’dan başlayan mitinglerin bir benzerini gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

 

 • ·        PKK TEHDİT ETMİŞTİ – Olayın Mahmur ve Erbil’deki saldırıları sonrası gerçekleşmesi dikkat çekiyor. PKK’nin askeri kanadı HPG’nin internet sitesinde yayımlanan yazıda, yarın benzer bombaların bir tepki olarak Ankara’nın kalbinde patlaması hiç te şaşırtmamalı” denilmişti.

 

 • ·        TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ, TÜRK TELEKOM’U ŞİKÂYET ETTİ – Tüketici Hakları Derneği (THD), Türk Telekom’un tarife uygulamasının rekabete aykırı olduğunu ileri sürerek, soruşturma açılması için Rekabet Kurumu’na başvurdu. THD Başkanı Turhan Çakar, şehir içi görüşmelerine yapılan yüzde 25 zam ile tüketicilerin cebinden yaklaşık 800 milyon dolar çıkacağına dikkat çekti.

 

25 Mayıs

 

 • ·        ŞIRNAK’TA 6 ŞEHİT – Siirt’te görevli askerleri Şırnak’ın kuzeyindeki Bestler Dereler bölgesinde bulunan Çelik Karakolu yakınlarına götüren askeri araç, dün sabah 9.30 sıralarında, teröristlerce döşenmiş uzaktan kumandalı mayının üzerinden geçerken havaya uçtu. Patlamada 3’ü uzman çavuş 6 asker şehit oldu. Askeri hastanelere kaldırılan yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Patlamanın ardından bölge havadan ve karadan güvenlik kordonuna alındı. Seyir halindeki askeri araçlar durdurulup başka mayın olasılığına karşı dedektörlerle arama yapıldı. Bölgeye çok sayıda korucu ve komando sevk edildi. Van’ın Özalp ilçesinde de görevli er ökkeş Onaylı, sınır hattında katıldığı keşif faaliyeti sırasında meydana gelen kaza sonucu şehit oldu.

 

 • ·        TEZKERE GEREKLİ – Başbakan Recep Tayip Erdoğan topu askere attı. Ancak Kuzey Irak’a operasyon yapılabilmesi için TBMM’den tezkere geçmesi gerekiyor. TBMM kulislerinde, sınır ötesi bir operasyon kararı alınması durumunda seçim takviminin de bundan etkilenebileceği konuşuluyor. Anayasa, “Savaş nedeniyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, TBMM seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir” diyor.

 

 • ·        NÜKLEER  YASAYA VETO – Cumhurbaşkanı Sezer, seçim kararı alınmasına karşın, tartışmalı bir çok yasayı TBMM’den alelacele geçirmekte ısrar eden AKP hükümetinin, tartışmalı düzenlemelerinden “nükleer güç santraları kurulması ve işletilmesini” öngören yasaya geçit vermedi. Nükleer santral kurulmasını öngören yasanın 3 maddesini anayasaya aykırı bularak iade eden Sezer, iade gerekçesinde, nükleer santraların, kurulması kadar yüksek maliyetli olan söküm işlemi konusunda Hazine’den kaynak aktarılacağı hükmünün “Hazine’ye büyük mali yük getireceği” ne dikkat çekti.

 

 • ·        TÜRKİYE’DE 4 ÇOCUKTAN 1’İ YOKSUL – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) hazırladığı bültende, Türkiye’deki nüfusun yüzde 20.5’inin gıda ve gıda dışı yoksulluk içinde yaşadığı, ancak 15 yaşından küçük çocuklar söz konusu olduğunda bu oranın yüzde 27.7’ye çıktığı bildirildi. Kırsal alanlarda ise yoksul çocuk oranı yüzde 40.6’ya kadar yükseliyor.

 

 • ·        HÜKÜMET UYARILMIŞ – Mayısın ilk haftasında Başbakanlık’a Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir rapor gittiği belirtiliyor. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, bunun yanı sıra, Başbakanlık, İçişleri ve Dışişleri bakanlıkları bürokratlarının katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıda da askerin konuya ilişkin bilgi verdiği öğrenildi. Brifingte şehir merkezine yönelik saldırıların olabileceği yönünde gerekli bilgiler bu kurumlara bildirildi. MİT tarafından da Başbakan Erdoğan’a, büyük kentlere yönelik saldırıların yapılabileceğinin yer aldığı bir rapor doğrudan sunuldu. Saldırının yapıldığı gün de Ankara’da normalin üzerinde güvenlik önlemi alındığı belirtildi. Ancak olası bir saldırının Kızılay’da yapılacağı beklentisi bulunuyordu. Saldırı ise Kızılay’da değil önlemlerin yetersiz olduğu Ulus’ta  gerçekleştirildi.

 

 • ·        GERİLİMDEN OY ARIYOR – Erdoğan, seçim sürecine girilmesiyle birlikte laiklik yanlısı kişi ve kurumlara eleştirilere başladı. Erdoğan, önceki gün katıldığı TÜSİAD’ın İstanbul’daki toplantısında, 22 Temmuz’daki seçimlerde “mağdur rolü”nü oynayacağının işaretlerini verdi. Erdoğan’ın bu çerçevede ilk hedefi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 rakamına ulaşılmadığı gerekçesiyle seçimlerin yürütmesini durduran Anayasa Mahkemesi ve anayasa değişikliği paketini incelemeyi sürdüren Sezer oldu.

 

 • ·        GÜLEN’İN KUZENİ AKP ADAY ADAYI – Fethullah Gülen’in halasının oğlu olan Kazım Avcı’nın da AKP’den  Erzurum milletvekilliğine  aday adayı olduğu ortaya çıktı. Avcı, gazetecilere Gülen’e danışmadan hiçbir şey yapmadığını söyledi.

 

 • ·        BAKAN ÇELİK BİZİ TEHDİT ETTİ – Eski Kamu İhale Kurulu Başkanı Sener Akkaynak AKP iktidarıyla çalıştığı 4 yılı anlattı. “Unakıtan ve Ömer Dinçer’den her zaman son derece ters tepkiler aldım. Kurumu ileri götürecek şekilde destek olmadılar” “Özellikle devlette yerleşmek, örgütleşmek liyakat hesabına göre değil yandaş hesabına göre oldu. Bunun durdurulması gerek” “Gelecek dönem AKP’nin yolsuzluklarının soruşturulacağı bir dönem olacak. Çok sayıda soruşturma açılması gerekecek”

 

 • ·        DEPREM DAVALARINA  ZAMANAŞIMI – Adalet Bakanı Fahri Kasırga, Marmara depreminden sonra açılan davalardan, Sakarya’da 3, Kocaeli’nde 532 ve Düzce’de 28 olmak üzere toplam 563’ünün zamanaşımına uğradığını bildirdi.

 

26 Mayıs

 

 • ·        İKTİDAR CİDDİYETSİZ – Baykal, Başbakan’ın Genelkurmay’la  medya üzerinden haberleşmesini eleştirdi. CHP lideri Baykal, Başbakan’ın Kuzey Irak’a operasyon konusunda “Asker yetki isterse veririz” sözlerine sert tepki gösterdi. Baykal, “Olacak şey mi? Irak olayı çok ciddi bir iştir. Burada siyasi bir sorumluluk vardır. Başbakan bundan kaçıyor. Başbakan, Genelkurmay Başkanı’yla  medya üzerinden haberleşmez. Ülkeyi sen yönetiyorsun, birinci derecede  sorumlusun; oturur gereğini düşünür, talimatını verirsin” diye konuştu.  Başbakan’ın terörle mücadelede öteden beri farklı bir tutum içinde olduğunu belirten Baykal, “Şuursuzca sürükleniyor. Bir yandan Türkiye kamuoyunu tatmin etmeye çalışıyor, öte yandan kapalı kapılar ardında Barzani’ye, Talabani’ye, ABD’ye sözler veriyor” dedi. Sezer’in iade ettiği anayasa paketini de değerlendiren Baykal, “AKP bunu zorlarsa sıkıntı çıkar” uyarısında bulundu.

 

 • ·        ABD KARŞI ÇIKTI – ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kuzey Irak’a tek taraflı askeri eyleminin bir şeyi çözeceğini düşünmediklerini bildirdi. Sözcü Casey, PKK ile mücadele etmenin en iyi yolunun ABD, Türkiye ve Irak arasında işbirliğinden geçtiğini iddia etti. Casey, Ankara’daki intihar saldırısını kınarken eylemden kimin sorumlu olduğunu ABD’nin de Türk yetkililerinin de bilmediğini söyledi.

 

 • ·        GÜL DE ÇARPITTI – Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın  1.5 ay önce Kuzey Irak’a operasyon yapılması gerektiği yönündeki sözlerine karşılık Dışişleri Bakanı Gül, “Resmi bir şekilde toplantılarda böyle talepler olmadı. Talep olursa, muhakkak ki izin verilir” dedi. DYP Lideri Ağar ise “Seçim öncesi göstermelik operasyon olmaz. Eğer operasyon olacaksa davul zurna çalarak olmaz” diye konuştu.

 

 • ·        SEZER İADE ETTİ – Sezer, AKP’nin cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören anayasa paketini parlamenter sistemle bağdaşmadığı, yürütmede iki başlılık yaratacağı ve rejimi sıkıntıya sokacağı gerekçeleriyle TBMM’ye iade etti. Sezer, “Bu sistem, bir yandan parlamenter modelden uzaklaşırken öte yandan da başkanlık ya da yarı başkanlık modelinin temel özelliklerini taşımamaktadır. Böylesine, uygulaması bilinmeyen bir sistemin ne gibi sorunlar yaratabileceğini kestirmek güçtür” dedi.

 

 • ·        ERDOĞAN’A PROTESTO – Şırnak’ta terör örgütü saldırısı sonucu şehit olan 6 asker son yolculuklarına uğurlandılar. Piyade Uzman Çavuş  Vedat Dayıoğlu’nun İzmir’deki cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve kuvvet komutanları da katıldı. Törende “Yan gelip yatmadı, vatanını satmadı” sloganını atan yurttaşlar, Erdoğan’ı protesto etti. Şehitler Bayram Bulut Konya’da, Mahir Yıldırım Aydın’da, Bekir Çakır Kayseri’de, Atıf Günkan Niğde’de, Samet Kırbaş ise İstanbul’da on binlerce yurttaşın katıldığı törenlerle toprağa verildiler.

 

 • ·        RİZELİYSEN RİZE’YE GEL – Memleketi Rize’de 10 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan Mesut Yılmaz, “Benim bildiğim Rizeli olan, Rize’den aday olur. Sayın Başbakan, eğer sizlere söylediği kadar hizmet etmişse gelsin AKP’den Rize’den aday olsun. En büyük hakem olan milletimizin önüne beraber çıkalım” diye konuştu. Bağımsız aday olacağını belirten Yılmaz, DP’nin kongresini yaptıktan sonra kendisine bağımsız adaylık teklif etmesi durumunda kabul edebileceğini söyledi.

 

 • ·        POLİSE GENİŞ YETKİ – AKP hükümeti, Ulus’taki bombalı saldırının ardından polisin yetkilerini artırmak için yasa önerisi verdi. Öneri polise, suçu önlemek için kişi ve araçları durdurma ve yargıç yerine mülki amirin emriyle üst ve araç arama yetkisi veriyor. Polis, halkın topluca bulunabileceği yerlerde “Önleme araması” yapabilecek. Direnişi başka türlü kıramazsa silah kullanabilecek. Ehliyet, pasaport vs. almak isteyen kişiden parmak izi alabilecek.

 

 • ·        YİNE MAYIN TUZAĞI – Tunceli Emniyet Müdürü Öztürk’ün konvoyuna uzaktan kumandalı mayınla düzenlenen saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Mayının konvoyun geçişinin hemen ardından patlatılması bir faciayı önledi. Bingöl’de PKK’nin demiryoluna döşediği bombanın patlaması sonucu 7 vagon raydan çıktı. Konya’da da örgüt üyelerine yönelik operasyonlar düzenlendi.

 

 • ·        IMF’DEN İTİRAZ GELDİ – Hükümet 2008’de turizm ve gıdada KDV indirimine hazırlanırken IMF bu hazırlığın programa uygun olmadığını bildirdi. IMF Türkiye Temsilcisi Bredenkamp, girişimin Türkiye’nin taahhütlerine uygun olmadığını vurguladı.

 

 • ·        TEMA: YENİ TALANA HAYIR – TEMA Vakfı ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası mera yasasını kaçak yapılaşmaya af olarak değerlendirdi.

 

27 Mayıs

 

 • İRTİCA BARINAMAZ – Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi önderliğinde 29 meslek odası ve sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen Cumhuriyet Şöleni’ne, kadın ve gençlerin çoğunlukta olduğu on binlerce yurttaş katıldı. Demokrasi Meydanı’nı ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle dolduran yurttaşlar, marşlar ve sloganlarla Denizli’nin irtica örgütlerinin yuvası olmadığını gösterdiler. Sık sık “Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye”, “Türkiye laiktir laik kalacak!” sloganları atan yurttaşlar, Ankara’da düzenlenen terör saldırısını da lanetlediler. 
 • ŞÖLEN GİBİ SEÇİM MİTİNGİ – CHP’nin seçim çalışmaları, Mersin’de yaklaşık 150 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen “Cumhuriyet Şöleni” ile başladı. Katılımın öngörülenden yüksek olması üzerine miting alanının boş bırakılması düşünülen kısmı da doldu. CHP ve DSP bayraklarının yan yana taşındığı miting alanına CHP lideri Baykal ve DSP lideri Sezer birlikte geldi. Baykal, Cumhuriyet ve demokrasiyi birlikte koruyup geliştireceklerini belirterek “Demokrasinin olanaklarını kullanarak Cumhuriyeti tahrip etmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi. 
 • SIKMABAŞ SİYASİ SİMGE – AP Sosyalist Grup Başkanı  Swoboda, genç kızların örtünmeye zorlandıklarını belirterek insanların bu konudaki tercihlerine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Swoboda, “Eğer bu örtünme biçimi, bir siyasi simge taşıyor ve siyasi sistemi etkilemeye çalışıyorsa reddedilmesi gerekir” dedi. 
 • PKK’YE LANET, HÜKÜMETE TEPKİ – Ulus Anafartalar Çarşısı, 6 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından dün yeniden açıldı. Kırılan camların taktırıldığı Anafartalar Çarşısı’na büyük Türk  bayrakları asıldı. AKP hükümetinin protesto edildiği açılışta, yurttaşlar Türk bayrakları taşırken çarşının içi ve dışı da bayraklar ve kırmızı balonlarla süslendi. Hükümet adına konuşan Devlet Bakanı Beşir Atalay da yurttaşlar tarafından yuhalandı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları ise ellerinde ölen yakınlarının fotoğrafları ile törene katıldı. 
 • TEŞVİK BAHANE OY ŞAHANE – AKP’nin KEY’i (Konut Edindirme Yardımı) ödeme, turizmciye KDV indirimi gibi seçim rüşvetlerine bir de teşvikli illerdeki yatırımcıya 49 yıllık bedava taşınmaz ile 10 kişi çalıştırana  vergi indirimi eklendi. 
 • CARİ AÇIK ALARM VERİYOR – İSMMMO’nun (İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası) 18. Olağan Genel Kurulu, Lütfi Kırdar’da düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılışta konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek “100 milyar dolarlık  ihracatla övünmek, Türkiye ekonomisinin sürekli büyüdüğünü anlatmak madalyonun sadece bir yüzünü dikkate almak demektir. Gelir dağılımında derinleşen uçurum ve Türkiye’yi tarihinde hiç görmediği bir mutsuzluk ve umutsuzluğun kucağına bırakan işsizlik, buna paralel olarak sokağa hakim olan korku madalyonun öbür yüzünü oluşturuyor” dedi. 
 • POLİSE 12 EYLÜL YETKİLERİ – AKP’nin başkentteki bombalı saldırının ardından polisin yetkilerinin artırılmasını amaçlayan yasa önerisi, hukukçularca kabul görmedi. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Hüseyin Biçen, yetkilerin 12 Eylül anayasasına bile aykırı olduğuna işaret ederek “Bu 12 Eylül’ün hortlamasıdır. Tam bir polis devleti mantığı ile hazırlanıyor” dedi. 

28 Mayıs

 

 • AKP YÖNETEMEDİ – Süleyman Demirel, Türkiye’nin tarihi bir bunalımdan geçtiğini söyledi. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin düştüğü bunalımı hükümetin yönetim kusuruna bağladı. AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimini yönetemediğini belirten Demirel, “İlk yaptıkları yanlış, ‘cumhurbaşkanı bizden olacak,  TBMM’nen olacak ve biz seçeceğiz’ ısrarıdır. Halbuki cumhurbaşkanı bütün Türkiye’nin cumhurbaşkanı olacaktır. (…) Parlamentodaki sandalyeniz  meseleyi çözmedi. Bunu göremediler ve aslında halkın sıkıştığını da göremediler” dedi. Demirel, AKP’nin yüzde 26 oyla yüzde 66 oranında sandalye elde etmesinin de sakat olduğunu belirtirken önümüzdeki seçimler için herkesi sandık başına çağırdı. Demirel, “Bu seçim Türkiye’de yapılan en zorlu seçim olacaktır. 16 tane seçim yapılmıştır, ben bunların birçoğuna katıldım. Bana göre en zoru budur. Ben üzerime düşen görev olarak halkımı sandığa çağırıyorum”  diye konuştu. 
 • AKP KÖTÜ MİRAS BIRAKIYOR – İktisatlılar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Korkmaz, AKP hükümetinin geçen yıl ve bu yıl ki düzenlemelerle gelir azaltıcı, yük getiren yasaların yürürlük tarihini 2008’e bıraktığına dikkat çekerek ayrıca seçim kararına karşın atamalar yaptığını belirtti. Korkmaz, AKP’nin izlediği kısa vadeli IMF politikalarının, dış açık, dış borç ve işsizlik getirdiğini belirtti. 
 • ŞIRNAKTA BİR KOLCU ŞEHİT OLDU – PKK’nin bir korucu timine saldırması sonucu bir korucu da yaralandı. Şırnak’ın Besta Dağı  Dereler bölgesi, Güçlükonak, Uludere ilçeleri, Tunceli Nazımiye ilçesi, Diyarbakır Lice kırsalı ve Hakkari Şırnak ile Irak sınırındaki üçgen bölgede aralıksız olarak operasyonlar sürüyor. Irak sınırındaki birlikler örgütün geçiş noktalarını kapattı. Hatay’ın Amanos Dağları’nda Dörtyol ve Erzin kırsalında bir haftadan beri operasyon yapıyor. 
 • İSLAMCILAR AB’YE ENGEL – ABD’de yayımlanan gazetede yer alan “Türkiye’nin AB hayali, İslamcılar tarafından tehlikeye atılıyor” başlıklı haber analizinde, “İslamcılıkla suçlanan bir cumhurbaşkanı adayının neden olduğu” bir dizi olayın Türkiye’yi krize soktuğu belirtildi. “Ordunun, ülkenin siyasi İslama doğru fazla hızlı ilerlediği kanısına varması halinde bir askeri darbe olabileceğine ilişkin gümbürtüler var” denilen analizde, bir askeri darbenin Türkiye’nin AB hayalinin sonu olacağı görüşüne yer verildi. 
 • AKP’LİYE YARDIM CHP’YE HACİZ – Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcunun belediye borçlarının yüzde 34’ünü oluşturduğunu açıklarken, CHP’li Trabzon Belediyesi’nin 11.5 milyon YTL’lik borcu için haciz işlemi başlatıldı. Borcun AKP döneminden kaldığı öğrenildi. 
 • TÜRBANLILAR DERSLİKTE NAMAZ KILDI – Antalya İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin okul bahçesinde düzenlediği pilav gününde İstiklal Marşı okunurken bir grup kadın dersliklerde namaz kıldı., 
 • TARİKATLAR YURT AÇIYOR, YURTKUR ARSA ARIYOR – Erzurum’un Hınıs ilçesinde tarikatlar peş peşe öğrenci yurdu açarken Yüksek Öğrenim Yurtlar Kurumu (YURTKUR) öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamak için inşaat yapacak arsa bulamıyor. 
 • AKP’NİN ‘HALK SEÇSİN’ İNADI –  Anayasa Komisyonu’nda tartışmalarla kabul edilen paketin ilk tur oylaması bugün yapılacak. Sezer’in vetosu’nun ardından paketin ikinci görüşmelerinde 367’nin üzerinde oyla kabul edilmesi, aksi takdirde paketin reddedilmiş sayılacağına ilişkin görüş AKP’de sıkıntı yarattı. 
 • BAYKAL: ‘İSTİKRARI SEN BOZDUN’ – CHP Lideri TOBBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Erdoğan ve AKP’yi sert bir dille eleştirdi. Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de siyaset ve rejim tartışması telaşı ve heyecanı içinde olduğunu kaydeden Baykal “Kimse milli irade hamaseti yapmaya kalkmasın. Demokrasi tartışmasını 1950’lerde çözdük” diye konuştu. Siyasi dengenin bir ayağında Cumhuriyet’in, diğer ayağında ise demokrasinin olduğunu belirten Baykal, “Eğer demokrasiyi, cumhuriyeti tahrip etmek için, cumhuriyetin kazanımlarını ortadan kaldırmak için bir araç olarak kullanmaya kalkarsanız, Türkiye’nin dengesini bozarsınız” dedi. 
 • ELEKTRİKTE SÖMÜRGE DÖNEMİ –  TBMM’den Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, sesiz sedasız geçirilen bir torba yasaya göre, yabancılara ait olacak 16 baraj ve hidroelektrik santrale (HES) 10 yıllığına toplam 10.7 milyar YTL’lik elektrik alım garantisi verildi. 

29 Mayıs

 

 • AMERİKA BÖLDÜ – Türkiye’nin Güneydoğusuyla geri kalanı farklı komutanlıkların alanında. ABD ordusu tüm dünyayı farklı komutanlıklara dağıtmış durumda. Türkiye’nin Güneydoğusu  dışındaki bölümü Avrupa’dan sorumlu  USEOCOM’ un  ilgi alanında yer alırken bu bölge ile Ortadoğu’dan sorumlu CENTCOM ilgileniyor. CENTCOM’un özellikle ABD’nin büyük rüyası Büyük Ortadoğu Projesi’nin sorumluluk alanını tamamen kapsaması da ayrıca dikkat çekiyor. ABD F-16’larının geçen günlerde 4 dakika sınır ihlali yaptığı bölgede CENTCOM’un sorumluluk alanı içinde bulunuyor.  İhlal konusundaysa Ankara ‘dan farklı açıklamalar geldi. Genelkurmay Başkanlığı uçakların Türk Hava Sahası’nı ihlal etmesine ilişkin bilgiyi Dışişleri Bakanlığı’na ilettiğini açıkladı. Ancak Bakan Gül, detaylı bilgi gelmediğini söyledi. 
 • YUMRUKLARINI KONUŞTURDULAR – TBMM anayasa değişikliği görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Sezer eleştirilince kavga çıktı. Cumhurbaşkanı Sezer tarafından iade edilen anayasa değişikliğinin ilk tur görüşmelerinde bazı AKP ve CHP milletvekilleri birbirlerini yumrukladı. Yumruklaşmanın ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından anayasa değişikliği paketinin maddelerine geçilmesi oylandı. Oylamada, 366 kabul, 4 ret, 1 çekinser ve 1 geçersiz oy çıktı. Anayasa değişikliği önerisinin milletvekili genel seçiminin 4 yılda bir yapılmasını düzenleyen 1. maddesi kabul edildi. 
 • ESKİ  DYP’Lİ KARIŞTIRDI – AKP’li TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin’in, Cumhurbaşkanlığı’nın yüce bir makam olduğunu belirterek uyarmasına karşın DYP’den ihraç edilen Bağımsız Milletvekili Ümmet Kandoğan, eleştirilerini sürdürdü. Alptekin’in birleşime ara vermesine karşın tartışmalar sürdü. Kandoğan’a CHP’liler yerlerinden kalkarak tepki gösterdi. AKP’li bazı milletvekillerinin de Kandoğan’ın yanına gitmeleri üzerine bir grup CHP ve AKP milletvekili  arasında arbede yaşandı. 
 • İSTANBUL UMUDUNU MELEN’E BAĞLADI – İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranının geçen yıla göre yüzde 50 oranında düşmesi  kenti ciddi bir susuzluk krizi ile karşı karşıya bıraktı. 50 yılın yağış ortalamasına göre aralıkta İstanbul’a 114 kg. yağış düşerken bu rakam 2006 Aralık ayında 22 Kg.’ye düştü.  Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan İstanbul’da baş gösteren su sıkıntısını çözmek için tüm umutlar Melen Suyu Projesi’ne bağlandı. Belediyeler sokakta halı ve otomobil yıkamanın önüne geçmeye yönelik denetimlerini sıklaştırdı. 
 • EMEKLİ POLİS GÖZALTINDA – Başkent’te 6 kişinin öldüğü, 121 kişinin yaralandığı bombalı saldırı soruşturması kapsamında canlı bomba Güven Akkuş’a sahte pasaport sağladığı belirtilen emekli polis memuru Hülya P. Gözaltına alındı. Hülya P.’nin çete lideri Sedad Peker için de sahte pasaport düzenlediği gerekçesiyle yargılanıp beraat ettiği öğrenildi. Adana’da intihar saldırısı düzenlemeye hazırlandığı belirtilen, bir taksi içinde plastik patlayıcı ve bombalarla yakalanan PKK’li kadınla kendisine yardım eden kişi tutuklandı. Kuzey Irak’tan eylem yapmak üzere Türkiye’ye gönderilen H.O. adlı bir militan ise teslim oldu. 
 • YURTTAŞLAR KAMU HİZMETLERİNDEN MEMNUN DEĞİL – Trabzon Valiliği’nin yaptırdığı ankette, vatandaşların yüzde 46.8’inin kamu hizmetlerinden memnun olmadığı ortaya çıktı. Kamu çalışanlarından memnuniyet oranı ise yüzde 27’de kaldı. 
 • KAYIP PARA SORUŞTURMASI – Başbakanlık Teftiş Kurulu, SSK’nın İşsizlik Sigortası Fonu’na yatırması gereken 295 milyon YTL’yi arıyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu, 31 Mart 2006 tarihi itibarıyla topladığı 6 milyar 553 milyon YTL’lik işsizlik sigortası primini, fona 295 milyon YTL eksik yatırdığı Cumhurbaşkanlığı  DDK tarafından tespit edilen SSK hakkında soruşturma başlattı. 
 • 120 GÜNÜ DEĞİŞTİREMEZLER – Sabih Kanadoğlu, seçim yasalarının yürürlüğe girdikten 1 yıl sonra uygulanabildiğine dikkat çekti. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, anayasa değişikliği paketinin 367’nin altındaki bir oyla kabul edilmesi durumunda paketin Cumhurbaşkanlığı’na gönderilemeyeceğini vurguladı. Sezer’in paketi halk oylamasına sunması durumunda da AKP’nin 120 günlük süreyi kısaltamayacağını belirten Kanadoğlu, “Çünkü bu bir seçim kanunu ve seçim kanununa ilişkin değişiklik bir yıldan önce uygulanamaz” dedi. 
 • VURGUNDAN YARGILANANLAR AKP ADAYI – Şanlıurfa’da AKP’ye başvuran 123 aday adayı arasında, halen yargılama süreci devam edenlerin de olması tartışma yarattı. Başvuruda bulunan Dr. Adnan Elçi, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç örgütünü yönetmek, örgüt adına bilerek hizmet yüklenmek, kamu kurumunu dolandırmak, sahte ilaç kupürü yapmak, sahte belge ve sahte rapor düzenlemek” suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı. Devleti 1 milyon YTL zarara uğrattığı iddia edilen Elçi hakkında tutuklama kararı verildi. Ancak Elçi kefaletle serbest bırakıldı. Aday adayları arasında yer alan AKP Kadın Kolları Başkanı ve Şanlıurfa Belediye Başkanvekili  Eczacı Gülender Açanal da bulunuyor. Açanal’ın eşi Sıtkı Açanal da Emekli Sandığı’na “Sahte ilaç fiyat kupürü fatura ettiği ve kamu kurumunu zarara uğrattığı” sebebiyle 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. 
 • TELEFONDA KONTÜR OYUNU – Tüketiciler kontür hesabı yüzünden yılda 1.7 milyar dolar fazla ödeme yapıyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, Türk Telekom’un tüketiciyi saniye yerine kontürle faturalandırdığını belirterek “Türk Telekom bunun için fazladan 1.5 – 1.7 milyar dolar arasında gelir elde ediyor. Bu para tüketicinin cebinden çıkıyor” dedi. Özer, “Tüketici, 1 saniye dahi  konuşsa, 60 saniye parası ödüyor, 61 saniye konuşan tüketici, 2 kontür parası ödüyor” diye konuştu. 

30 Mayıs

 

 • YOLSUZLUK BATAĞI – Saadet Partisi Genel Başkanı Kutan, AKP iktidarının 5 yılını değerlendirdi. AKP döneminde inanılmaz boyutlarda yolsuzluklar yapıldığını söyleyen Kutan, AKP’lilerin uzun yıllar Erbakan ile birlikte tavır aldıklarını ve ahlaka önem verdiklerini söylediklerini belirterek. “Uzun süre böyle bir intiba bıraktılar. Sonraki uygulamalarına bir bakın. İlerde bir sürü dosyalar ortaya çıkacak. Bu hükümet döneminde inanılmaz boyutlarda yolsuzluklar yapılmıştır, inanılmaz” dedi. Kutan, Türkiye’ye biçilmek istenen ılımlı İslam ülkesi rolünü de “Ilımlı İslam, ABD’nin hoşuna gidecek olan bir İslam anlayışıdır” diye değerlendirdi. ABD’nin camiye giden, orucunu tutan ancak dünyada olup bitenlerle ilgilenmeyen Müslüman istediğini belirten Kutan, AKP için “Tam bir teslimiyet içerisindeler. Şahsiyetli bir politika ortaya koymaları mümkün değil” diye konuştu. 
 • ESKİ SOLCULAR AKP’DE – “Müslüman sol” girişimi sonuç vermeyen eski CHP’li Ertuğrul Günay, eski CHP’li Erdal Kalkan, eski  DSP’li Haluk Özdalga, eski CHP’li İbrahim Yiğit dün AKP’ye katıldı. Partiye katılanlar arasında eski DYP’li Reha Çamuroğlu, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Ayşenur Bahçekapılı, eski DYP’li Mehmet Sağlam ve Mehmet Şimşek ile karikatürist Salih Memecan’ın eşi Nursuna Memecan da bulunuyor. 
 • KANADOĞLU’NDAN ANAYASAL UYARI – Anayasa değişikliği önerisi Meclis’te şekil şartlarına uygun olarak görüşülmüyor. Anayasa değişikliği teklifi cumhurbaşkanını doğrudan seçim yöntemiyle ve yetkileri bakımından güçlendirerek kuvvetler ayrılığı rejimini bozmakta, Anayasanın temel ve değiştirilemez 4. madde hükümlerine de aykırı düşmektedir. Bu nedenle değişiklikler anayasaya şekil bakımından da uygun değildir. Değişiklik tekliflerinin öncelikle anayasanın 4. maddesine uygun olması ve daha sonra teklif için yeter sayıda imza ile TBMM Başkanlığı’na sunulması gerekmektedir. 
 • KAÇAR GÖREVE İADE – Mahkeme El Kadı müfettişini haklı buldu. Erdoğan’ın kefil olduğu, BM’nin terör listesindeki Yasin El Kadı hakkında soruşturma yapan Maliye Başmüfettişi Hazma Kaçar’ın devlet memurluğundan çıkartılma kararı idare mahkemesince oybirliğiyle durduruldu. Kararda, müfettişlerin soruşturmada ulaştıkları sonuç ve kanaatin bağlayıcı olmayıp teklif mahiyetinde olduğuna işaret edilerek “Müfettişlerin düzenledikleri raporlardan sorumlu tutulabilmeleri, ancak olayın kasıtlı olarak yanlış değerlendirildiğinin somut bir şekilde ortaya konulması halinde mümkün olabilecektir” denildi. 
 • ÇAY ÜRETİCİSİ ÖFKELİ  – Çaya kilogram başına 64 yeni kuruş, destekleme primli olarak da 9 yeni kuruş verilmesi üreticinin tepkisine yol açtı. Üreticiler, düşük fiyatı, kota ve kontenjan uygulamalarını protesto etmek için alanlara çıktı. Önceki gün Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa Beldesi’nde Çay-Kur’a ait fabrikanın önünde toplanan üreticiler, ellerinde “Çayda sömürüye son”, “Çayda kota ve kontenjana hayır”, “Çay-Kur halkındır satılamaz”, “IMF defol, bu ülke, bu halk satılık değil”, “Anamız da babamız da hepimiz buradayız” yazılı pankart ve dövizler taşıdılar. 
 • ORTALIĞI KARIŞTIRMA – Hükümetin Irak politikasını eleştiren Baykal, ‘Asker benim emrimde’ diye caka satan Erdoğan’ın sıkışınca ‘Irak’a asker isterse gireriz’ dediğini belirtti.  Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile girdiği mücadeleyi kaybeden AKP’nin anayasa değişikliğiyle rövanşı alma çabası içinde olduğunu belirten Baykal, “Aklı başında birilerinin Başbakan’ın eteğini çekmesi gerekir” dedi. 
 • KADROLAŞMA ÇALIŞMALARINA HİLE KATTILAR – AKP iktidarıyla birlikte dokunulmadık isim kalmayan ve eski yayın çizgisinden hızla uzaklaşan TRT’de, kadrolaşma için artık “hileli” yollara başvuruluyor. Son olarak SPK’da başuzman olarak görev yapan Tahsin Özmen, yayın konusunda hiçbir deneyimi olmadığı halde kuruma Yapım ve Yayın Elemanı olarak alındı. Özmen, yalnızca 1 hafta sonra Muhasebe ve Mali İşler Daire Başkanı oldu. AKP iktidarıyla birlikte kadrolaşmada “örnek kurum” haline gelen TRT’de son yaşanan olay, kurumun geldiği noktayı da gözler önüne serdi. 
 • ENGELLİ YURTTAŞLARIN İŞ ÇİLESİ –  Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilecek 4 engelli kadrosu için açılan sınava 523 engelli yurttaş katılınca sınav yapılacak salon yetersiz kaldı. 

31 Mayıs

 

 • ·        SAYGI SINIRINI AŞTI – Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, Erdoğan’ın kendilerini hedef gösterdiğini söyledi. Tuğcu, Erdoğan’ın “Tarih bu kararı alanları yargılayacaktır, ben tarafsız yargı istiyorum. Bu 367 bitmedi, çok konuşulacak. Bu yargı için talihsizliktir, yüz karasıdır, dayatmayla verilmiştir, akılla izahı mümkün değildir”  şeklindeki sözlerinin tehdit, hakaret ve husumet içerdiğini belirtti. Tuğcu, Erdoğan’ın Mahkemeyi doğrudan hedef gösterdiğini belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Mahkeme üyelerinin kararlarını anayasada öngörülen biçimde ve ettikleri yeminlerine bağlı kalarak verdiğini hatırlatan Tuğcu, Erdoğan’ı kastederek “Bu işlemin gözardı edilmesi, öncelikli görevi hukuka saygı ve bu yönüyle topluma önderlik etmesi gerekenlerin saygınlıklarına da gölge düşürmektedir” dedi. Tuğcu, anayasanın yargı kadar yasama ve yürütmeye de sorumluluk verdiğini hatırlattı.

 

 • ·        ERDOĞAN’INKİ TERÖR EYLEMİ  – Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin “yüz kızartıcı” suçlaması yapmasını “terör eylemi” olarak yorumlayan ve istikrarı bozduğunu belirten CHP lideri, “Ben Sayın Başbakan’ın Amerika ile, Barzani’yle, Talabani’yle ilişkilerine gösterdiği özeni Türkiye’nin devlet kurumlarından esirgememesini diliyorum” diye konuştu.

 

 • ·        BAŞBAKAN’A İNCELEME – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararını  “dayatma ve yüz karası” olarak nitelendiren konuşmasıyla ilgili inceleme başlattı. Ankara Basın Savcılığı, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını mercek altına aldı.  Savcılık, Başbakan’ın sözlerinin TCY’nin 301. maddesine girip girmediğini inceliyor.

 

 • ·        ASKERİ SIRLAR PKK’YE – Türk güvenlik kaynakları, Irak’ın kuzeyine sınır ötesi bir operasyonun gündeme gelmesiyle birlikte ABD’nin her türlü teknolojik önlemi kullanarak TSK’nın bölgedeki hareketlerini izlediğini ve elde ettiği bilgileri KDP lideri Mesud Barzani’ye ilettiğini belirtiyor.  Aynı kaynaklara göre Barzani de bu bilgileri PKK’ye aktarıyor. ABD, bölgeyi öncelikle uzaydan uydularla izliyor. Bu uydular aracılığıyla  İran, Suriye ve diğer komşulardan giriş çıkışları denetim altında tutmaya çalışıyor. Uydudan alınan fotoğrafların iki boyutlu olması ve tamamlayıcı bilgi amacıyla 3 boyutlu fotoğraflara ihtiyaç duyulduğu, sınırı ihlal eden uçakların bu amaçla fotoğraf çekmek isteyebileceğine dikkat çekiliyor.

 

 • ·        PKK ULUS’TAKİ TERÖRÜ  ÜSTLENDİ – Ankara’daki intihar saldırısıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıklayan PKK’nın askeri kanadı HPG’den gelen bildiri, örgütün kanlı eylemle ilgisini ortaya çıkardı. Eylemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ı hedeflediğini belirten HPG sorumlusu Ferman Hüseyin, “Yine en son olarak geçen sonbaharda tek taraflı bir ateşkes ilan edildi. Buna önderimizi zehirleme ile karşılık verilmiştir. Eylemin 1. nedeni bizce budur. Türkiye’de tehlike büyüktür. Kürtlerin talepleri dikkate alınmazsa, başta önderimiz olmak üzere halka bu biçimde yönelim olursa, bu radikal-kontrolsüz şiddet eğilimi ve eylemleri daha da gelişebilir” dedi.

 

 • ·        SÜNNET DE  SEÇİM  YATIRIMI  OLDU –  Hükümetin sosyal güvenlik sistemine aldığı sünnet de artık devlet tarafından yaptırılabilecek. KDV oranları turizmde 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yüzde 18’den yüzde 8’e indirilirken gıda ise 1 Haziran itibarıyla yüzde 8’den 1’e düşürüldü. AKP hükümeti, turizmde KDV indiriminde de yine ideolojik bakış açısını yansıtarak alkollü içkiler ile ilgili kalemlerde indirim yapmadı.

 

 • ·        OY KULLAN KAMPANYASI – Cumhuriyet Mitingleri’nde başı çeken örgütler, bu kez seçimler için harekete geçti. Yurt genelindeki 429 ADD Şubesi tarafından yürütülecek çalışmayla, gecekondu semtleri, muhtarlıklar ve köy kahveleri ziyaret edilecek. Bu ziyaretlerde, bildiri çerçevesinde yurttaşlara, mutlaka sandık başına gitmelerinin gerekliliği anlatılacak. Ayrıca bölücü ve gerici siyasi yaklaşımlara kesinlikle oy vermemeleri istenecek.

 

 • ·        SEÇMEN SAYISI 42 MİLYON 533 BİN 41  –  Yüksek Seçim Kurulu 22 Temmuz Seçimleri’nde oy kullanabilir durumda olan seçmen sayısını, 42 milyon 533 bin 41 olarak tespit etti.

 

 • ·        623 BİN KİŞİ HAÇ İÇİN BAŞVURDU – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, dün düzenlenen kura töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl 623 bin hacı adayının ön kayıt yaptırdığını, bu adayların çoğunluğunun kadın olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın