DUYARLI OLMAK…

            Bir zamanlar, “İşte Türkiye” başlığı altında, haftalık yazılar derlerdim.

“Derlerdim” diyorum, çünkü bu yazıları günlük para verip satın aldığım üç gazeteden, seçerek olduğu gibi alır, ben yazmazdım.

Niksar ve Tokat’taki yerel gazetelerde ve kişisel web sitemde yayımladığım bu yazıların yalanlanmamış olmasına ve son bir haftalık “Türkiye’nin gerçek tablosunu” yansıtmasına özen gösterirdim. Okurlarımdan gelen iletiler, ayrıca yazdığım köşe yazılarımdan daha çok  “İşte Türkiye” yazılarının ilgi çektiğini ve yaptığım işin yararlı olduğunu gösterirdi.

***

            Tokat Haber’de, hiç ara vermeden 161 haftadır yazı yazıyorum. Yani üç yıl bitti.

Yazılarımı genellikle pazar günleri yazar, e.postayla gazeteye gönderirim.

Bu hafta, üç gazetede çıkmış ortak haberlerden –daha fazlası bu köşeye sığmayacağı için sadece iki günlük- çok kısa başlıkları alt alta yazmaya karar verdim.

Bu yazı Tokat Haber’de –aynı anda Niksar Gazetesi’nde- 22 Ocak 2014 günü yayımlanacak. Doğrusu öğrenmek istiyorum (merak ediyorum), acaba kaç okur, bir hafta önce Türkiye gündemine düşen bu haberlere karşı duyarlı oldu?

***

     13 Ocak 2014

11’İNDE EVLENDİ, 12’SİNDE ANNE OLDU, 14’ÜNDE ÖLDÜ – Siirt’ten gelen şüpheli ölüm haberi Türkiye’yi sarstı. 11.5 yaşında imam nikâhıyla evlendirilen, 12.5 yaşında da anne olan 14 yaşındaki K.E. evinde tabancayla vurulmuş halde ölü bulundu. Savcılık çocuk gelinin ölümünü şüpheli bularak soruşturma başlattı.”

DİYANET YENİ İŞ BULDU – Diyanet işleri başkanlığı, dini hizmetleri yürütmek, toplumu dini konularda aydınlatmak olan görev alanını sürekli genişletiyor. Diyanet İşleri bu kez de önümüzdeki yarıyıl tatilinde 10 bin 461 öğrenci, öğretmen ve veliyi umreye götüreceğini açıkladı.”

“UÇAN TEKME’YE CEZA İSTEMİ – CHP, TBMM Adalet Komisyonu’nda Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile ilgili yasa önerisi görüşmeleri sırasında çıkan kavgadaki ‘uçan tekme’ nin sahibi AKP Tokat Milletvekili Zeyid Aslan hakkında işlem yapılması için TBMM Başkanlığı’na başvurdu.” Zeyid Aslan daha önce de TBMM’de, yüzkızartıcı küfür söylemleriyle gündeme gelmişti.

“BİLAL ERDOĞAN MAKAM ARACINDA – Yolsuzluk operasyonu kapsamında ifadeye çağrılan ancak gitmeyen Bilal Erdoğan, babası Başbakan Recep Erdoğan’la, makam aracında Karacaahmet’teki Tenzile Erdoğan’la Ahmet Erdoğan’ın mezarlarını ziyarete gitti.”

“ANTALYA’DA 50 BİN SEÇMEN KAYBOLDU – CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan, Antalya genelinde, 2011 yılında seçmen kütüklerinde yer alan 50 bin 348 kişinin seçmen listelerinden silindiğini açıkladı.

AKP SANSÜRDE DÜNYA BİRİNCİLİĞİNE KOŞUYOR – Teknolojinin birçok alanında en geride olan Türkiye, sansür alanında dünyanın en büyüğü olmak için yeni adımlar atıyor. İktidara geldiğinden beri basın ve interneti denetim altına almak isteyen AKP hükümeti, bu kez torba kanun tasarısıyla interneti tamamen hükümetin kontrolüne geçirmeye çalışıyor. Artık Erdoğan hükümetinin ‘uygunsuz bulduğu’ bir tweet veya YouTube videosuna erişim engellenebilecek”

            14 Ocak 2014

YAVAŞLATILMIŞ ÖLÜM CEZASI – Ağır hastalıklarına karşın Silivri’de tutulan Prof. Fatih Hilmioğlu, Bakırköy Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hilmioğlu’yla görüşen CHP Milletvekili Mustafa Balbay, ‘Bu, yavaşlatılmış öldürme cezasıdır’ dedi.”

“PAYLARINA TABUT DÜŞTÜ – CHP’nin geçen yıl hazırladığı ‘Öteki Türkiye Raporu’na göre 2013’te 842 kadının öldürüldüğü Türkiye’de, 2014 de kadın cinayetleriyle başladı. Biri yeni yılın ilk saatlerinde olmak üzere ilk haftada toplam 4 kadın cinayete kurban gitti.”

“BATIDAN ÜST ÜSTE UYARI – 17 Aralık yolsuzluk operasyonuna karşı hükümetin başta HSYK’nin yapısını değiştiren düzenleme olmak üzere attığı adımlara karşı AB ve ABD’den eşzamanlı uyarılar birbirini izledi.”

CİNAYET LİSTESİ – Büyük çoğunluğu üretim süreçlerindeki aşırı kâr hırsı nedeniyle ortaya çıkan iş kazalarında can veren işçilerin sayısı yıllardır terör ve trafik canavarına verilen kurbanların sayısını kat kat aşıyor. Geçen yıl da en az 1235 işçi can verdi. En kanlı dönem mayıs ayında başlıyor”

4+4+4 SONRASI BİNLERCE KIZ ÖĞRENCİ OKULU BIRAKTI – Kızılay’da iki yıl önce düzenlenen ve polis müdahalesiyle sona eren 4+4+4 eylemine ilişkin 502 KESK yönetici ve üyesine açılan davanın görülmesine başlandı. Sanık KESK Başkanı Lami Özgen, savunmasında yasayı eleştirirken ‘Bu yasa pedagojik değildir; özgür, eşit, laik değildir. Elbette buna karşı çıkacağız, karşı çıkmayıp ta ne yapacağız’ diye sordu. Eğitim-Sen Başkanı Ünsal Yıldız, Siirt’te 14 yaşındaki çocuk gelinin intihar ettiğine dikkat çekerek ‘Bu yasadan sonra on binlerce kız öğrenci okulu bıraktı. Çocuk gelinler çoğalacak’ dedi.”

***

            Evet, iki günlük gazetelerden seçilmiş 11 haber başlığı!

Köşe yazısı yazan bir gazeteci için en az 11 köşe yazısı için hazır gereç (malzeme)…

Acaba bu haberleri okuyan kaç okur, bunlar üzerinde düşündü; eşi, dostu, arkadaşlarıyla bu konuları tartıştı, üzüldü, düzelmesi için çözüm yolları aradı?

Acaba kaç kişi…

Bir cevap yazın