Aralık – 2007′ de TÜRKİYE TABLOSU

 Hatice EKEOĞLU

 

                                                                 TOKAT CUMOK

 

                                                                                            haticeekeoglu@gmail.com

 

 

 

                       (Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

                        Aralık – 2007’ de  TÜRKİYE TABLOSU

 

 

 

 

1 Aralık

 

 • TÜRKİYE AĞLIYOR – İstanbul-Isparta seferini yapan, Atlas Jet’in World Focus Havayolları’ndan kiraladığı MD83 tipi yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı’na iniş için alçalırken  Keçiborlu ilçesinin  Çukurören ve Kılıç köyleri arasında düştü. 1’i bebek 50 yolcu ve 7 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.  Yaşamını kaybedenler arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Fizik Bölümü tarafından düzenlenen çalıştaya katılmak üzere  uçağa binen ve Türkiye’de nükleer araştırmalar  konusunda önde gelen 6 bilim insanı da bulunuyordu. 
 • FİZİK DEĞERLERİNİ KAYBETTİK – Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, Atlasjet uçağının düşmesiyle yaşamını yitirenler arasında yer alan  Prof. Engin Arık’ın, Türkiye’de “teorik fizikçi” olarak anıldığını belirterek “Türk fiziği önemli bir  insanını kaybetti” dedi. Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mithat Uysal, Atlasjet’in düşmesi sonucu yaşamını yitiren  öğretim üyeleri Prof. Dr. Ataç Soysal, Prof. Dr. Fatma Şenel Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet’in “bilim şehidi” olarak anılacaklarını söyledi. 
 • OPERASYON YETKİSİ ASKERDE – Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne “sınır ötesi operasyon” konusunda istediği direktifi verdi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 28 Kasım itibarıyla  yetkilendirilmiştir” dedi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, TBMM kulisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “TBMM’den  alınan yetkinin hukuken ve siyaseten  gereği bizim tarafımızdan yapılmıştır” dedi. 
 • CAMİLER DENETİM DIŞI – Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerini göre ülke genelinde 66 bin 862’si kadrolu, 11 bin 746’sı kadrosuz olmak üzere toplam 78 bin 608 cami bulunuyor 12 bine yakın caminin kadrosunun olmaması ise bu camilerde Diyanet’in atadığı imamların görev yapmadığı, vakıf ve derneklerin  yönetiminde olduğu anlamına geliyor.  İstanbul İl Müftülüğü rakamlarına göre İstanbul’daki 3 bin 90 caminin 2 bin 847 tanesi kadrolu, 79’u ise kadrosuz. Tarihi nitelikteki 64 caminin yanı sıra inşaatı devam eden  ve kullanıma kapalı olan 100 cami de dernek ve vakıflar tarafından yaptırılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, sık sık bu sorunlara dikkat çekerek, şahıs ve dernekler üzerine yapılan 10 bin camiyi kontrol edemediklerinden yakınıyor ve  şahıs ile dernek üzerine  cami yapılmasına izin  verilmemesi gerektiğine  dikkat çekiyor.  İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Kemal Kutgün  Eyüpgiller, araştırmasında, “Son 50 yılda, gereksinim olup olmadığı önemsenmeden binlerce cami yapıldı.  Kontrolsüz inşa edilmiş bir caminin deprem, yangın gibi durumlarda, binlerce insan için yaratabileceği tehlike tüyler ürpertici” diyor.  Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, cami israfının önüne geçeceklerini açıkladı. 
 • YAŞ’TA 38 İHRAÇ – YAŞ 7’si  irticai faaliyetlerden olmak üzere 38 personelin  Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesildi. Başbakanlığı döneminde  ihraç kararlarına  şerh koyan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kararları onayladı. 

 

 

2 Aralık

 

 • İLK NOKTA VURUŞU – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyon konusunda yetkilendirilmesinin ardından  dün Kuzey Irak’taki 50-60 kişilik  terörist gruba müdahale edildi.  Genelkurmay Başkanlığı, “ateş destek vasıtalarıyla” gerçekleştirilen müdahalede terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiğini bildirdi. Operasyonun topçu ateşi ve silahlı helikopterlerle düzenlendiği, ABD istihbaratından  da yararlanıldığı öğrenildi. Uzun süre tartışılan ve kapsamı konusunda herhangi bir açıklama yapılmayan operasyon ilk nokta harekâtıyla başladı. Genelkurmay’ın açıklamasında  “1 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında, Irak hudutları içinde, PKK’li terörist grup tespit edilmiştir.Teröristler üzerine yoğun uygulama yapılmıştır. Bölgeye ihtiyaç duyulduğunda diğer unsurlarla da müdahale edilecektir” denildi. Genelkurmay’dan yapılan ikinci açıklamada ise hedefin terör örgütü olduğu vurgulanarak “Operasyonlar Irak’ın kuzeyindeki halka ve TSK’ye düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir” ifadesi kullanıldı. 
 • BAĞIMSIZ YARGI KUŞATMA ALTINDA – AKP iktidarı geçen dönem Çankaya’dan dönen hâkim ve savcılarının atanması, avukatların hâkim ve savcılığa geçişi ile ilgili yasa önerisini TBMM Genel Kurulu’ndan geçirdi. CHP’li Halil Ünlütepe, “Bu düzenlemeyle kendi kadrolaşmanızı tamamlarsınız. Ulemadan fikir alınmadığı için yüksek mahkemeyi suçlayan bir görüş, hiç kuşkunuz olmasın  çok yakında bir süreçte Anayasa Mahkemesi’nin yapısını da değiştirecektir” görüşünü dile getirdi. DTP milletvekili Hasip Kaplan da AKP’nin Danıştay’ın hâkim ve savcı atamaları konusundaki  yönetmelikle ilgili verdiği karardan sonra  doğan boşluk nedeniyle öneriyi 5 Aralık gününe dek yasalaştırmayı istediğine dikkat çekerken “Cumhurbaşkanı’na inceleme zamanı kalmıyor. Orası tasdik mercii mi? Sayın Cumhurbaşkanı, AKP’nin noteri mi” diye sordu. 
 • 1.5 MİLYON ELEMAN ARANIYOR – Ankara Ticaret Odası Başkanı Aygün, Türkiye’de bir yandan işsizlik sorununun büyüdüğünü diğer yandan ise nitelikli ara eleman sıkıntısı çekildiğini kaydetti. Aygün, 400 bini acil olmak üzere 1.5 milyon kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu belirterek “Ülkemiz vasıfsız insan gücü cenneti haline geldi. Çin’den ara eleman ithal edecek hale geldik” dedi. Aygün, bu sorun çözülmezse  Türk sanayisinin 10 yıl içinde  ağır darbe alacağına dikkat çekti. 

 

 

3 Aralık

 

 • ·        ÜCRETLİ FAİZE ÇALIŞACAK – Gelecek yıl 60 milyar YTL’ye ulaşacak olan faiz ödemeleri ücretleri eritecek. Türkiye’nin iç ve dış borçlanmasının faturası gittikçe kabarırken, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği’nin (TİED tespitlerine göre gelecek yıl sadece bir saniyede asgari ücretin dört katına ulaşan bir kaynak faiz harcamalarına gidecek. Önümüzdeki yıl bir saniyede 1775 YTL faiz ödeyeceğiz. Dakikada 100 bin YTL’den fazla bir tutarı  faize öneyen Türkiye’de  2008 tahminlerine  göre fert başına  düşen faiz yükü 767 YTL, dört kişilik aile başına düşen yük ise  3 bin 68 YTL’yi bulacak. Gelecek yıl ödenecek toplam faiz 56 milyar YTL olacak. Bu rakamlar ana borçları kapsamıyor. Emeklilerin açlık sınırının altında kalan  aylıklarla “yaşam mücadelesi” verdiğine dikkat çeken TİED Genel Sekreteri Orhan, Türkiye’de iç ve dış borçların  sadece faizlerine ödenen tutarların bile “dudak uçuklatır” hale geldiğini söyledi. Orhan, “Nefes bile alamıyoruz” dedi.

 

 • ·        KARARLILIK GÖSTERGESİ – AKP hükümetinin verdiği yetkinin  gecikmeden kullanılması  silahlı kuvvetlerin  kararlılığını ortaya koydu. İlk nokta operasyon, TSK’nin Irak sınırı  ve bölgedeki konuşlanmasıyla  her an kara, hava ve özel  birliklerin ortaklaşa bir harekât  yapacağız izlenimini oluşturuyor. Genelkurmay’ın operasyondan  sonra yaptığı açıklamada operasyonların PKK’yi hedeflediği vurgulanırken “TSK’ye düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir” ifadesi dikkat çekti. Bu ifade, “Türk birliklerinin kendilerini gerektiğinde koruyacakları” anlamında değerlendiriliyor.

 

 • ·        KAMUDA DA ‘TÜRBAN’ İSTEĞİ – AKP’nin üniversitelerde türban yasağını anayasa değişikliği ile kaldırma girişimi, Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından türbanlı eşinin protokolde yer alması, kamu kurumlarında da türban yasağının kaldırılmasına ilişkin baskıyı arttırdı. Çok sayıda kişi, kamu kurumlarında türbanlı çalışmak için AKP Genel Merkezi ve milletvekillerine başvuruyor. Bu kişilere ‘sabredin, bu sorun çözülecek’ yanıtı veriliyor.

 

 

 

4 Aralık

 

 • ·        ALEVİLERE AŞAĞILAMA – Erzincan Tercan Lisesi’nde din dersine giren müftü, Alevilere ağır suçlamada bulunda Alevi öğrenci Gencay Coşar, derse bir Sünni öğrencinin “Alevilerin yaşam tarzı” hakkında bilgi almak istemesi üzerine, müftü Abdullah Bora’nın Alevilere ağır suçlamalarda bulunduğunu belirterek, “Bir kısım Alevilerin namaz kılmadığını, oruç tutmadığını, gâvur, satanist, din dışı olduklarını söyledi” dedi. Coşar olayı babasına anlatmasından sonra okul müdürünün kendisini çağırttığını ve “Olay büyümesin” dediğini söyledi. Baba Ali Coşar ise oğlunun olayı kendisine anlatması üzerine okula giderek müdür ile görüştü. Kendisine oğlunun konuyu yanlış anladığının söylendiğini aktaran Coşar, “Hocam nasıl olur? Benim oğlum 16 yaşında, küçük değil… Dersini de dinliyor ve öğretmeninin ne söylediğini duymuş, anlamış” dediğini belirtti. Coşar, müftüyle yüzleşmek istediklerini ancak buna olanak tanınmadığını da söyledi.

 

 • ·        YÖK GÜL’Ü YALANLADI – ‘Eşi çarşaflı rektör adayı bekâr çıktı’ diyen Cumhurbaşkanı Gül’e anında yanıt geldi. YÖK tarafından yapılan açıklamada sözü edilen bilgi notunun YÖK’ten  gönderilmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı. YÖK Başkanı Teziç, Gül’e 25 Eylül’de  yaptıkları görüşmede bu konunun  gündeme geldiğini belirterek, “O arada ‘Eşinin başının örtülü olduğu şeklinde de  bir not vardı bana geldi, bir bilgi iletildi’ dedi. Gülümsedim, ‘Biz bu tür şeylere itibar etmeyiz’ dedim” diye konuştu.  Gül’ün sözleriyle ilgili tartışmalar sürerken, YÖK listesinde birinci sırada yer alan Prof. Dr.  Gaye Usluer, “Peki benim  hakkımda nasıl bir bilgi notu geldi de atamam yapılmadı” dedi.  “Atatürkçü” olduğu için Eskişehir’deki AKP’liler tarafından  eleştirildiğini söyleyen Usluer, özgeçmişleri kendilerinin yazdığını ve  medeni durumlarını da bildirdiklerini vurguladı.

 

 • ·        YÜKSELMENİN YOLU TÜRBAN – Son türban araştırması mahalle baskısının ulaştığı boyutları gösteriyor. Tarikat yurtlarında barınma uğruna on binlerce genç kızın “ablalar”ın  baskısıyla örtünmeye zorlandığı biliniyor. AKP’li Hüseyin Tuğcu’nun “Devletten  ihale almak isteyenler eşinin başını örtüyor” şeklindeki itirafı da  hem takıyyeyi kanıtlıyor hem de  türban araştırmasının perde arkasındaki unsurlarını ortaya çıkarıyor.

 

 • ·        ENFLASYON HEDEFİ AŞTI – Kasım ayında enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 1.95’le son yılların en yüksek  düzeyinde gerçekleşti.  Akaryakıt ve tütün ürünlerinde ÖTV’ye yapılan zam enflasyonun yüksek çıkmasına neden oldu. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 8.40, üretici fiyatlarında yüzde 5.65 oldu. Buna göre yıllık enflasyon, geçen yılın kasım ayının TÜFE’de 1.46 puan, ÜFE’de  6.02 puan altında kaldı.

 

 

 

5 Aralık

 

 • ÖĞRETMEN BİLİME DİNİ TERCİH EDİYOR – ODTÜ, ülke genelindeki 65 eğitim fakültesine bu yıl kayıt yaptıran 18 bin 226 öğrenci üzerinde  “Eğitim Fakülteleri Öğrenci Profili Araştırması” yaptı. Araştırmaya katılan  öğretmen adaylarının yüzde 53.4’ü,  “teoloji-din”in, “bilimin  güncel yaşamda karşılaştığı sorunlara veya olgulara yanıt vermede yetersiz kaldığı durumlarda, sağladığı bilgi ya da yanıt bakımından  güvenilir bir kaynak olduğunu” düşünüyor. Öğretmen olacak gençlerin yüzde 54.4’ü “kişilerin ahlaki sorunlarını” çözmede dinin yeterli olduğunu savunuyor. Yüzde 28.5’i “dinin ailevi sorunları” çözeceğine inanıyor. Yüzde 22’si ise “toplumun karşılaştığı sosyal ve ekonomik sorunlar”ın çözümünü dinde görüyor. Öğretmen adayları, yoksulluğun temelinde  yatan nedeni, “tembellik ve iradesizlik” olarak açıklıyor. 
 • ERZİNCAN İLK DEĞİL – Erzincan Tercan Lisesi’nde  din kültürü dersine giren ilçe müftüsünün Alevilerden  “satanist,gâvur” diye söz etmesi tepkilere yol açtı. Ancak bu, kentteki ilk hareket vakası değil. Geçen yıl da Merkez İlköğretim Okulu’nda  din kültürü öğretmeninin Alevileri  aşağıladığı ortaya çıktı.  Konu valiliğe de taşındı. Hacı Bektaş Derneği ve CHP konuyu izlemeye aldı. 
 • GÜL REKOR HIZLA ONAYLADI – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP’ye 4 bin 62 yandaş hâkim ve savcı atama olanağı tanıyan yasa ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun  mevcut yönetimini değiştirmeyi hedefleyen yasanın da aralarında bulunduğu 7 yabayı jet hızıyla onayladı. 
 • BÜTÇEDE DELİK – Akaryakıt ve sigarada ÖTV artışlarının etkisiyle kasım ayı itibarıyla yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında  yüzde 8.40, üretici fiyatlarında yüzde 5.65 oldu. Ekonomistler, aylık ve yıllık bazda enflasyon rakamlarının ciddi oranda yükselmesini hükümetin uyguladığı seçim ekonomisinin bütçede açtığı deliğe bağladılar.  Uzmanlar, hükümetin mali politikalarının da  artık güven vermediği görüşünde birleşiyor. 
 • ATV İHALESİ YASA DIŞI – TMSF’nin, atv-sabah Grubu ihalesini tek katılımcı ile gerçekleştirmesinin mevzuata ve ihale şartnamesine aykırı olduğu ortaya çıktı. Avukat Gökhan Candoğan, şartnamenin “Kapalı zarf ve açık arttırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle  gerçekleştirilecek” şeklindeki hükmüne dikkati çekerek tek katılımcıyla açık artırma yapılamayacağını, dolayısıyla ihalenin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 

 

 

6 Aralık

 

 • AKP ÇOCUKLARI – Gül, Erdoğan ve Unakıtan’ın çocukları son yıllarda zenginler kervanına katıldı. CHP lideri Baykal’ın bütçe görüşmeleri sırasında getirdiği eleştirilere sert karşılıklar veren Erdoğan’ın hırçınlaşmasının ardında partisinin ileri gelenlerinin çocuklarının iş dünyasındaki  hızlı yükselişleri yatıyor. Başbakan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın yüzde  50 hissesine sahip olduğu MB Denizcilik Taşımacılık Limitet Şirketi de kurulduktan 18 gün sonra  “Safran 1” adlı kuru yük gemisini 2 milyon 350 bin dolara satın aldı. Burak ve Bilal kardeşler İstanbul’da  1 milyon YTL’ye  villa sahibi oldular. Bilal Erdoğan ABD’nin  Maryland eyaleti College Park’ta 261 bin 500 dolara ev aldı.  Maliye Bakanı’nın çocukları da ticarette hızla yükselenlerde başı çekiyor.  Unakıtan’ın ailesi 2001 yılında  ilk olarak  AB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdular.  Mersin Limanı’nın işletim sistemi ihalesini de Unakıtan’ın çocukları aldı. 
 • GÜL’E EMİR BÜYÜK YERDEN Mİ GELDİ? AKP’nin yürüttüğü ‘kuşatma’ya dikkat çeken CHP lideri, hâkim ve savcılarla  ilgili yasayı gece yarısından sonra imzalayan Cumhurbaşkanı’nı çatarak, “Biçilen  rolü itaatle uygulamış olması üzüntü verici. Yasayı hiç mi inceleme gereği yok, emir büyük yerden mi   geldi” diye sordu. 
 • MECLİSTE PKK GERGİNLİĞİ – DTP’li Sırrı Sakık, ‘PKK bu ülkenin gerçeği… Hayır mı diyelim’ sözleriyle tepki gördü.Sırrı Sakık TBMM’de  üniter yapıya saygılı olduklarını, ancak tek millet kavramını kabul etmediklerini söyleyince ‘yeminine sadık kal’ tepkileriyle karşılandı. 
 • NOTALAR ETKİSİZ – Yunanistan ile Mısır arasında  imzalanan “münhasır ekonomik bölge” anlaşması, Türkiye’nin notalarının işe yaramadığını gösterdi.  Anlaşma Ankara’da  soğuk duş etkisi yarattı.  Ankara anlaşma nedeniyle  hem Yunanistan hem de  Mısır’a ağırlaştırarak bir protesto notası çekecek. Notada anlaşmanın Türkiye tarafından  tanınmayacağı belirtilerek  askıya alınması istenecek. 
 • ANAOKULU KİTABINDA DİNİ EĞİTİM – Çocuklar için renkli görüntülerle hazırlanmış kitaplarda, her şeyin nedeni Allah’a bağlanıyor. Kaydırak Yayınları’nın  kitaplarda “Ben bir aslanım, ormanda yaşarım, çok güçlü bir hayvanım, Allah’ın izniyle avımı yakalarım / Ben bir kuşum, rengârenktir kanatlarım, Allah’ın izniyle uçarım” gibi ifadeler yer alıyor. Mağaza görevlileri ise bu kitapları “diyalog” halinde oldukları öğretmen ve yöneticiler aracılığıyla  anaokullarına ulaştırıyor. 

 

 

7 Aralık

 

 •  ÇALIK’IN YÜKSELİŞİ – AKP yönetiminin desteğiyle Türkiye’nin devleri arasına girmeye hazırlanıyor. Atv-Sabah ihalesini alarak tırmanışını sürdüren  Çalık Grubu’nun başkanı Ahmet Çalık, Erdoğan’a yakınlığıyla tanınıyor. Çalık Erdoğan’ın damadını üst düzey yönetici koltuğuna oturtarak gücüne güç kattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere  AKP yöneticilerinin hükümetler düzeyinde yürüttüğü kulis faaliyetleriyle büyüyen Çalık, bugün 15 bin çalışanıyla 2.5 milyar dolarlık bir aktif büyüklüğü yönetiyor. Çalık, atv-Sabah Grubu ile ciro bazında  yüzde 44 büyüyecek. Çalık Grubu’nun son yıllardaki en büyük projesi  bu yıl nisan ayında  törenle temeli atılan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı oldu. 1.5 milyar dolara mal olacak ve iki yılda  tamamlanacağı açıklanan proje ile hattan ilk etapta  günde yaklaşık 1 milyon varil petrol akacağı dile getiriliyor. Çalık Grubu, Türkmenistan’ın dışında Arnavutluk’ta da  telekom ve finans sektöründe faaliyet gösteriyor. 
 • İHALE ONAYLANDI – TMSF, atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihale sonucunu, ihale şartnamesi gereğince gerekli izinleri temin amacıyla onaylayarak RTÜK ve Rekabet Kurumu’na gönderdi.  Yapılan açıklamada, “Kurul, gerekli izinlerin temini amacıyla, RTÜK ile Rekabet Kurumu Başkanlığı’na  yazı yazılmasını uygun görmüş ve gerekli  işlemleri başlatmıştır” denildi. 
 • AKP MEDYASI – atv-Sabah Grubu’nun satışı ile hükümetin  medyada artan etkinliği yeniden gündeme geldi. TMSF ve TRT aracılığıyla, televizyonların yüzde 19.2’sini, yazılı medyanın da yüzde 19.9’unu doğrudan elinde tutan AKP’nin yazılı basındaki gücü, dinci medyanın desteği hesaba katıldığında yüzde 50’ye yaklaşıyor. 
 • NAKŞİBENDİ AYRICALIĞI – İskenderpaşa cemaatine yakınlığı ile bilinen Metropolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri Şirketi’ne ait arazi, Şehir Planlama Müdürlüğü’nün ayrıcalık uyarısına karşın İBB Meclisi’nce “İdari tesis alanından özel sağlık tesisi alanına” alındı.  Bu yetmiyormuş gibi meclisin aynı gün şirketin Esenler’deki arazisini de “özel sağlık alanı” ilan etmesi tepkilere yol açtı. 
 • TEK KÜLTÜR TÜRK-İSLAM – Türkiye’de  son günlerde “kültürel haritalar oluşturma” modası olduğunu savunan Doğan, “Türkiye’nin kültürel rengi tektir. İngilizler, İngilizce konuşur. Fransızlar, Fransızca konuşur. Almanlar, Almanca konuşur ama kültürlerden bahsederken, ‘Batı, Avrupa kültürü’ derler. Bizim kültürümüz  tektir. Bu kültürün adı, Türk-İslam kültürüdür” dedi. 

 

 

8 Aralık

 

 • TÜRBAN LİSEYE KADAR İNDİ – Erdoğan ve hükümet üyeleri cesaret verdi, siyasal simge okulda boy göstermeye başladı. Trabzon Fatih Lisesi’nde bazı kız öğrencilerin bir süredir türbanlı olarak okula girdikleri belirlendi. Öğrencilerin, yöneticilerin bilgisi dahilinde okula girip çıktıkları iddia ediliyor. Eğitimciler ise okulun  her yanında kameralar bulunduğunu, herhangi bir öğrencinin kural dışı davranışının gözden kaçmasının olanaksız olduğunu vurguladılar. Bazı okul yöneticilerinin durumu normal karşıladıkları öne sürüldü. 
 • ALEVİ ÖĞRENCİYE DAYAK – Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni Z.Y’nin bir aydır şiddet uyguladığı iddia edilen lise 1. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki B.K., okulu bırakma noktasına geldi. B.K.Alevi olduğu için öğretmenin kendisini aşağıladığını söyledi ve bir hafta okula gidemediğini belirtti. B.K.’nin babası Ziram K., öğretmen hakkında suç  duyurusunda bulundu. Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iki müfettiş görevlendirdi. Aynı öğretmenin sınıfta “Bütün Kürtler PKK’lidir” dediği de öne sürüldü. 
 • PKK’LİLERE ‘EVE DÖN’ ÇAĞRISI – Başbakan Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında  ‘teröre karışmamış olanlara’ seslendi. PKK’nin Kürt kökenli yurttaşların üzerinden  nemalanmaya çalıştığını ve onları istismar ederek kendine imkânlar devşirmeye çalıştığını belirten Başbakan Erdoğan, teröre bulaşmamış olanlara  çağrıda bulundu. Erdoğan, “Dağda kanlı teröre karışmamış, bulaşmamış olanlara da ‘gel ananın babanın yanına’ demişiz. Siyasetçinin yapması gereken de bu değil mi?” dedi. Erdoğan, “Özellikle birinci derecede dağa çıkışı engellemenin adımlarını atıyoruz. Burası önemlidir. Bu işe bulaşmamış olanları istismar edilmek suretiyle oraya giderlerse bunlar öyle zannediyorum ki, ülke için kayıp, Kürt kökenli vatandaşlarımız için kayıptır. Kaybı engellemek istiyoruz. Olumlu neticeler alındı. Temenni ederiz ki, yine olumlu neticeler alırız” diye konuştu. Baykal’ın “haram ekonomi” sözüne gönderme yapan Erdoğan, “Helal ve haramı kimlerden dinliyoruz, bunlar güzel şeyler. Bunları biz söylesek neler olur” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin artık sancılarını atlatmış olmasından dolayı zemin kaybedenlerin tedirgin olduğunu ileri sürerek “siyasette ömrümüz tükenirken belki bir daha yakalayabiliriz korkusu” yaşandığını söyledi. 
 • DEKANLAR HÜKÜMETİ UYARDI – Türkiye genelindeki hukuk fakültelerinin dekanları yaptıkları ortak açıklama ile Hakimler ve Savcılar Yasası’nda yapılan değişikliğe tepki gösterdi. Yargı organı mensuplarının haksız ithamlardan korunmaları ve yargı sistemine zarar vermemek için mülakat kurulunda belirli sayıda hukukçu öğretim üyesinin görevlendirilmesi istendi. Açıklamada “önemli olanın boş kadrolara bir an önce  doldurmak değil bu kadroları Atatürk devrimlerine sahip çıkan hâkim ve savcılara emanet etmek olduğu “ vurgulandı. 

 

 

9 Aralık

 

 • ANAOKULUNDA DİNSEL EĞİTİM – AKP hükümetinin eğitimde  uyguladığı politikalar, din eğitimini 3-6 yaş grubunun  eğitim aldığı anaokullarına kadar indirdi.  Bazı anaokullarında öğretmenlerin kaynak kitap olarak kullandığı “Dinimi seviyorum” adlı kitapta,  dini içerikli öykü, çizim, boyama, tekerleme ve  şiirler yer alıyor. Kitapta, “9 gün oruç” tutması önerilirken Nasrettin Hoca ve Keloğlan öykülerinde, Hz. Muhammet’in sözlerinden örnekler veriliyor. CHP’li Baratalı, Milli Eğitim Bakanı Çelik’e verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı. Baratalı, Çelik’e anasınıflarında ve okullarda verilen ya da tavsiye edilen yardımcı kitapların hangi  kriterlere göre belirlendiğini sordu. Çelik ise ders kitabı dışındaki eğitim araç ve gereçlerinin belirlenmesi ve seçiminin dersin öğretmeni tarafından yapıldığını belirti. 
 • ÜNİVERSİTE SAYISI ARTTI, KADROLAR SABİT KALDI – Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in başkanlığı dönemini kapsayan  “YÖK Faaliyet Raporu” yayımlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulan raporda, YÖK’ün 4 ilde üniversite açılabileceğini bildirmesine karşın AKP’nin 32 üniversite açtığına dikkat çekti. AKP iktidarı döneminde, kurulun ve üniversitelerin bütçesinin Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi içindeki payının yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürüldüğüne dikkat çekilerek üniversite ve öğrenci sayılarındaki artışa  karşılık akademik kadrolarda aynı oranda artışın sağlanamadığı  belirtildi. 
 • BAĞIMSIZ  YARGI İÇİN TANDOĞAN’A – AKP’nin hukuk sisteminde yapmak istediği değişiklikler, bu gün hukukçular ve onlara destek çıkacak yurttaşlar tarafından protesto edilecek. Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek “Hukuka ve Hukukçulara Destek Mitingi”ne, TBB ile YARSAV da destek veriyor. 
 • İLK ÜÇ MADDE TARTIŞILMAYACAK – Anayasa Platformu Çalıştayı, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde başladı.  TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu, çalıştay sürerken çalışma hakkında  açıklama yaptı. Hisarcıkoğlu, “Anayasanın ilk üç maddesi  ortak değerimiz. Üç madde dışında her şeyi tartışacağız” dedi. 

 

 

10 Aralık

 

 • YARGIYA SİVİL DESTEK – AKP’ye 4 bin 62 yandaş hâkim, savcı atama olanağı tanıyan Hâkim ve Savcılar Yasası’nı protesto eden binlerce yurttaş, yasayı gece yarısı onaylayan Cumhurbaşkanı Gül’ü de “Çankaya noteri istemiyoruz” diye uyardı. Tandoğan Meydanı’nı  Türk bayraklarıyla  “gelincik tarlasına” çeviren yurttaşlar, “Bağımsız yargı, tarafsız adalet” sloganları attı. Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi katıldı.  Mitingde konuşan Anayasa Hukukçusu Prof. Batum anayasa taslağının hazırlama sürecini sert dille eleştirdi. İktidarın, hazırlık aşamasındaki politikalarıyla “hukuk dışı bir görüntü oluşturduğunu” vurgulayan Batum, “Öyle bir görüntü verdiler ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Gül Türkiye’ye sabaha karşı 02.00’de  geldi ama bir baktık ki, yasayı incelemiş, Resmi Gazete’ye göndermiş, sabah da Resmi Gazete’de yayımlanmış” dedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok da  yaşanan sorunları ülkenin sahibi olan demokrat insanlarla paylaşmak için  toplandıklarını ifade etti.  AKP’nin demokrasi anlayışı üzerinde duran Özok, Demokrasiyi özümsememiş insanların, sadece sandık demokrasisiyle ülkeyi yönetebileceklerini akıllarından çıkarmalarını  istiyoruz.  Demokrasi katılımdır, çoğulculuktur, paylaşımdır” diye konuştu. “Anayasa, tüccarın, imamın işi değildir” dedi. 
 • ERDOĞAN’IN GENEL AF  İMASI – “Amaç silah bıraktırmak” diyen, ancak plan açıklamayan Başbakan Erdoğan’ın sözleri  “genel af iması” olarak değerlendirildi. AKP’nin yaşama geçirdiği ve teröristleri dağdan indirmeyi planlayan “eve dönüş” yasasından yararlanmak için başvuranların sayısı yalnızca 254’te kaldı. CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan’ın “dağa çıkışları minimize etmek ve dağdan inişi sağlamak”la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Baykal, “Yeni bir eve dönüş yasası aymazlıktır. Bu noktada tekrar eve dönüşü konuşmak bu hükümetin aczini göstermektir” dedi. 
 • MECLİS’TE FETHULLAH GÜLEN TARTIŞMASI – MEB bütçesi görüşmeleri sırasında CHP’li Nur Serter’in  “Üniversiteleri bir yandan  tarikatlar, bir yandan da ışık evleri kuşatmıştır” sözleri üzerine tartışmalar yaşandı.  AKP ve CHP’liler birbirinin üstüne yürüdü. CHP’liler Milli Eğitim Bakanı Çelik’i sıra kapaklarına vurarak protesto etti. 
 • TÜRK-İŞ’TE AKP İLE ‘İYİ İLİŞKİLER’ DÖNEMİ – Türkiye’nin  en büyük işçi örgütü Türk-İş’in  genel kurulunda, AKP’ye yakın isimler yönetimi ele geçirdi. Genel Başkanlığa Tes-İş Genel Başkanı  Mustafa kumlu seçilirken, listesindeki tüm isimler de yönetim kuruluna girdi. Seçimi yitiren Salih Kılıç, sendikacılık yaşamını noktaladığını açıkladı. 

 

 

11 Aralık

 

 • BAŞ İHLALCİ ABD – ABD başta işkence uçakları, Guantanamo Üssü ile Irak ve Afkanistan halklarına yönelik uyguladığı şiddet nedeniyle  insan hakları ihlallerinde  en ön sırada yer alıyor.  Uluslararası Af Örgütü verilerine göre ABD’nin özellikle  Irak ve Afkanistan’ı  işgalinin ardından iki  ülkede 5 yılda 3 milyon kişi öldü, 5 milyon kişi sakat kaldı. ABD’nin Irak’ta yetki verdiği Blackwater gibi özel güvenlik şirketleri ise yüzlerce sivili öldürmesine karşın korunuyor. 
 • İŞKENCE YAYGIN VE SİSTEMATİK – Uluslararası Af Örgütü  Türkiye Şubesi’nin yaptırdığı araştırmada İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni Türkiye’de nüfusun yüzde 63.6’sının hiç duymadığı, yüzde 81.4’ünün ise hiç okumadığı ortaya çıktı.  İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, ölüm cezasının yürürlükten kaldırmasına karşın, güvenlik güçlerinin yasadışı ve keyfi infazları ile yaşam hakkının ihlal ettiğini söyledi. İşkenceye sıfır toleransın iyi bir slogan olarak kaldığını vurgulayan Öndül, işkencenin yaygın ve sistematik olarak sürdüğünü ve cezasız kaldığını belirtti. 
 • YÖK’TE KARMAŞA – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlığa kendisine yakın ismi atayınca ilk istifa geldi.  Gül, yaptığı anket çalışmasıyla Çankaya’ya çıkmasında etkili olan Pollmark Araştırma Şirketi’nin kurucularından  ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı YÖK Başkanlığı’na atadı. Özcan üniversitelerde türban yasağına karşı çıkmasıyla tanınıyor. Özcan, kısa süre önce türban serbest kalırsa üniversitelerde başı açık kalmayacağını söyleyen  Tarhan Erdem’in  aksine serbestlik ortamında türban takanların bir kısmının vazgeçeceğini öne sürmüştü. Özcan’ın atanmasının ardından, Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar görevinden istifa etti. Ertepınar yaptığı açıklamada, “Başkanımızın görev süresiyle birlikte benim başkanvekilliğimin de bitmesi gerektiği inancındayım. Dolayısıyla yeni başkan tabi ki yakın çalışmak istediği kişiyi seçme özgürlüğünü kullanacaktır, kullanma hakkına sahiptir” dedi. Ertepınar YÖK üyeliğinden de istifa edeceğini belirtti. 
 • MEDRESE YERİNE İHL – Gül’ün İslamabad ziyareti sırasında Pakistanlı yetkililer, Gül’e ülkede yaklaşık 2 milyon öğrencinin eğitim gördüğü merkezi yönetimin denetimi dışındaki 17 bin medreseye ilişkin sorunu anlattılar. Gül de medrese reformuna katkı için Türkiye’deki  imam hatip okulları  formülünü gündeme getirip Pakistan’ın örnek olarak  değerlendirmesini istedi. 
 • ZİRVEYE  SARKOZY DAMGASI – Cuma günü yapılacak AB  liderler zirvesinde açıklanacak bildiri taslağının   hazırlanmasında yaşanan  Türkiye çekişmesinden Fransa galip çıktı.  Türkiye’nin birliğe “üye olacağına” dair ifadeler metinden çıkarıldı. Bu ay içinde Türkiye ve Hırvatistan ile görüşmeleri yeniden başlatacak toplantı için “katılım konferansı” yerine “hükümetlerarası konferans” ifadesi kabul edildi.  Kosova’nın  bağımsızlığını tanıma eğilimi de Kıbrıs Rum engeliyle karşı karşıya. 

 

 

12 Aralık

 

 • PKK MECLİS’TE – Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, terör örgütüne yönelik desteğini kesilmesi konulu sempozyumda, PKK’nin siyasi olarak  Meclis’e girdiğini belirterek “Terör hem siyasallaştı, hem legalleşti” dedi. Büyükanıt, terör örgütüne ümit verici davranışlardan kaçınılması gerektiğini  işaret etti.  Büyükanıt’ın bu sözleri AKP’nin “af”  konusunda yaptığı hazırlığa tepki olarak değerlendirildi. Türkiye’nin 1984’ten bu yana terörle mücadeleyi yürütürken  insanlığın bazı önemli değerlerini gözden kaçırdığını anlatan  Büyükanıt,  bunları insan hakları, demokrasi,  özgürlükler ve barış olarak  sıraladı.  Büyükanıt, PKK’nin bu kavramları kullanarak uluslar arası alanda güç kazandığını belirterek “Bu kavramlar bizim  elimizden çıktı. Biz devlet olarak hata yaptık” dedi. 
 • AB TERÖRE ORTAK – Orgeneral Saygun, PKK’nin finansmanını  büyük oranda Avrupa’dan sağladığını söyledi.  Batılı ülkelerin  terör örgütüne siyasi ve mali destek verdiğini dile getiren Saygun, “Bu ülkeler Türkiye Cumhuriyeti’nin uğradığı  can ve mal kayıplarına ,  terör örgütüyle birlikte ortak” dedi. Saygun, AP ile Fransa ve İngiltere parlamentolarında  terör örgütünün propagandasını yapan konferansların dikkatlerden kaçmadığını belirtti. 
 • MÜLTECİ FORMÜLÜ – Erdoğan’ın hem dağa çıkışın  engellenebileceğini hem de  inişin sağlanabileceğini söylemesinin ardından  diplomasi kulislerinde  PKK’nin lider kadrosunun Irak’ta “siyasi mülteci” olarak kalması, diğer militanların da Türkiye’yi gelmesi formülü konuşulmaya başladı. Af konusunun ana çerçevesini “Eve Dönüş Yasası” olarak bilinen topluma kazandırma yasası oluşturacak. 
 • İSTİKLAL MARŞI OKUNMASIN – AKP’ye yakın öğretmen sendikasından  hükümete laik ve üniter yapıyı hedef alan öneriler. Altı bin olan üye sayısının AKP iktidarı döneminde  100 binin üzerine çıkaran Eğitim-Bir-Sen’in talepleri arasında yükseköğrenimde türban yasağının kaldırılması,ilkokullarda okutulan öğrenci andının etnik farklılıklar dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi, sadece kız öğrencilerin devam edeceği okulların açılması ve  öğrencilerin törenlere katılma zorunluluğuna son verilmesi de bulunuyor. 
 • ÖZCAN: ÖNCELİĞİMİZ YASALARI KALDIRMAK – YÖK’ün yeni başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, yönetimi sırasında  önceliğin bütün yasakların  üniversiteden kalkması ve üniversitelerin asli görevi olan bilimselliğe daha fazla önem verilmesinde olacağını söyledi. Özcan, “Benim amacım bu bilimsel çıktıyı artırmaktır. Eğer biz bunu yapabilirsek zannediyorum, türban sorunu, katsayı sorunu gibi sorunlar kendiliğinden hallolacaktır” görüşünü savundu. 

 

 

13 Aralık

 

 • ·        DİN DEVLETİNE DOĞRU – Baykal: Kurumlar tek tek AKP’nin kontrolüne geçti. Yeni anayasa son nokta olacak. CHP lideri “Türkiye’nin bir dini hegemonya altına girdiği” uyarısında bulundu. YÖK, Türk-İş gibi kuruluşların teker teker  AKP kontrolüne girdiğini vurgulayan Baykal, “sivil anayasa” kılıfında yapılan çalışmaların din devletine  doğru gidişte son nokta olacağını söyledi.  Cumhuriyetin kimliğini yok etme kavgasının sürdüğünü belirten Baykal, “Tahran Erdem’in araştırması durumu çok net ortaya koyuyor. Hassasiyetlerimizi paranoya olarak gören  bazı çevreler artık  daha gerçekçi davranmaya başladı” dedi.

 

 • ·        YÖK BAŞKANI’NA SERT YANIT – İlk açıklamasında  “üniversitelerde türbanın serbest bırakılacağı” mesajı veren YÖK Başkanı Prof. Özcan’a rektörlerden sert tepki geldi.  Üniversiteler Arası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Akaydın, “Türban özgürlük değil, kadın özgürlüğünü yok eden  bir simgedir. Üniversitelerin bu konudaki görüşleri hiçbir şekilde değişmemelidir” dedi.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Bernay, yasaklarla ilgili kararları  YÖK’ün vermediğini Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve AİHM’nin  aldığı kararlar bulunduğunu anımsattı.

 

 • ·        RTÜK’TE ÇİFTE STANDART – AKP kontenjanından seçilen RTÜK Başkanı Zahit Akman döneminde iktidar yanlısı dinci kanal ve  programlara cezalar yok denecek kadar  azalırken, muhalif yayınlarıyla tanınan kanallara ceza yağdı. Tüm ulusal kanallar ceza alırken Fethullah Gülen’e yakın Samanyolu korundu.

 

 • ·        TCK 221 ESNETİLEBİLİR – PKK’li  teröristlere “Ana-babanızın yanına dönün” çağrısının ardından  topluma kazandırma ya da  eve dönüş benzeri  bir yasa çıkarılabileceği yönünde açık mesajlar veren Başbakan, dün “Böyle bir çalışma yapılıyor demedim, yapılabilir dedim” açıklamasını yaptı. Erdoğan, TCK’nin 221. maddesinin daha farklı bir hale getirilebileceğini bildirdi.

 

 • ·        GERİCİ HAYALLERE GEÇİT YOK – Eğitim-Bir Sen’in  okullarda İstiklal Marşı’nın okunmaması, türbanın serbest bırakılması isteklerine  sert tepki gösteren sivil toplum örgütleri ‘nefretle izliyoruz’ açıklaması yaptılar.

 

 

 

14 Aralık

 

 • TÜRBANSIZ ANAYASA – TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, yeni anayasanın Cumhuriyetin 84 yıllık  kazanımlarını, rejimin laiklik gibi temel niteliklerini değiştirmemesi gerektiğini belirterek “Yeni anayasa, AİHM içtihatlarını norm haline getirmelidir” dedi.  AİHM  içtihatları  kamusal alanda türbanı yasaklıyor. Anayasanın yapılış sürecinin en az içeriği kadar önemli olduğunu belirten Yalçındağ “Ancak görünen o ki hükümet bir metin oluşturmayı, buna ilişkin süreçten daha fazla önemsiyor” yorumunu yaptı.  Fransa’nın uluslar arası hukuk ve  küresel siyasal gerçeklerle ilgisi olmayan bir tutumu, AB’ye  empoze ettiğini  de  belirten Yalçındağ, “Amaçları Türkiye’yi kızdırıp caydırmak” dedi. Ankara’da düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda  konuşan Mustafa Koç da  “84 yıllık kazanımlarımızı ve laik, demokratik yapımızı basamak yapmalıyız. Bu istikrar ve huzur ortamının  yaratılmasının önüne engel çıkaran  herkes tarih önünde sorumlu olacaktır” diye konuştu.  Mustafa Koç, yabancı kaynak girişi konusunda da şöyle konuştu: “Özelleştirme portföyünün de sonuna yaklaştığımızın  göz önünde bulundurulması ve  ihtiyaç duyulan yabancı kaynak girişi için sıfırdan yabancı sermaye yatırımlarının önünün biraz daha açılması gerekiyor. ABD’den kaynaklanabilecek bir durgunluk beklentisi küresel piyasaları sarmış durumda” dedi. 
 • ÇELİŞKİLİ KONUŞMAYIN – MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın  TSK ile ortak  çalışma yaptıkları yolundaki sözleriyle ilgili olarak, Türkiye’de kurumların  birlikte ne düşündüklerini anlamakta güçlük çektiklerini söyledi. 
 • ANKARA SERT TEPKİ VERECEK – Fransa Büyükelçiliği yetkilileri bakanlığa çağrılacak, Babacan Lizbon’a gitmeyecek. AB zirvesinde, Fransa’nın isteği doğrultusunda Türkiye’nin katılımını öngören ifadelerin  çıkarıldığı sonuç bildirisi onaylanırsa, Babacan, Lizbon’da yapılacak konferansa katılmayacak. 

 

 

15 Aralık

 

 • TÜRBANIN SONU ÇARŞAF – İslamda örtünme emri olmadığını söylediği için şeriatçıların hedefi olan Doç. Dr. Filiz Cumhuriyet’e konuştu. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Öğretim Üyesi Şahin Filiz, Türkiye’de  “dinci” bir dönüşüm sergilendiğini vurguladı. Bugün “çarşaf” denebilecek siyasi değişim henüz oluşmadığı için  “başörtüsü” denildiğinin altını çizen Filiz, dinci iktidarların  gerekli kuvveti ele geçirmesi halinde, kadınların çarşafa bürünmesini de  isteyecekleri uyarısında bulundu. “Demokrasi”, “insan hakları” ve “özgürlük” gibi kavramları  gerici kesimlerin yoğun olarak kullandığı uyarısında bulunan Doç. Şahin Filiz, “Türban, Atatürk Cumhuriyeti’ne ve devrimlerine, Türk devletinin tasfiyesine geçirilen kılıflardan biridir. Mikrofaşizmin kaynağı türban, ulusal kimlik ve  ulusal bütünlüğü hedef alır” dedi. 
 • ÖĞRENCİYE BASKI – Antalya Altınova İlköğretim Okulu’nda 5 Alevi öğrencinin velileri, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde çocuklarına aptes almaları ve  ezan okumaları yönünde baskı uygulandığını söylediler. Öğrenci babası İsmail K. Ayrıca öğretmenin kızına  “kötü” diye hitap  ettiğini belirtti. Okul müdürü, öğretmenin bu kelimeyle “espiri” yaptığını ileri sürdü. 
 • BAŞKANDAN SKANDAL ÇIKIŞ – YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, rektörlere kamusal alanda türbanı yasaklayan Anayasa Mahkemesi  kararlarını  uygulamamalarını önerdi. Özcan, “Bunlar, üniversitenin dışında konmuş yasaklardır. Mahkemelerle ilgilidir. Öyle bir kural olabilir.  Ama siz onu önemli görmeyebilirsiniz, bir sürü insanı rahat ettirirsiniz” dedi,  TBMM Başkanı Toptan ile bir araya gelen Özcan’ın sohbet sırasında  “Sayın Cumhurbaşkanı tavsiye etti, hem Başbakan… ‘Aman hocam dikkat. Bir şey söylersin, ipimizi çekerler’ dedi”  şeklinde konuşma yapması dikkat çekti. 
 • TELEFONLA MÜLAKAT DÖNEMİ –Hâkimler ve Savcılar Yasası’nda yapılan değişikliğin ardından Adalet Bakanlığı “telefonla” idari yargıç adaylarından  daha önce mülakatı kaybedenleri yeniden  mülakata çağırdı. Mülakat tarihini açıklayan bakanlık,  kadro koşulu da olmadığından istediği kadar  adayı göreve başlatabilecek. 
 •  KADIN SÖZÜ HIRÇINLAŞTIRIYOR – TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, anayasa çalışmalarının  hızlandığı bugünlerde kadın erkek eşitliğinin pozitif ayrımcılık yapılması ile  yaşama geçebileceğini söyledi. Yalçındağ “İktidar partisi, ‘kadın hakları, pozitif ayrımcılık ve siyasette kota’ gibi kavramları duyduğunda adeta saldırgan bir tepki veriyor” dedi. 
 • FRANSA’NIN DEDİĞİ OLDU – AB devlet ve hükümet başkanları, AB dışişleri bakanlarının aldığı  genişleme kararlarını değiştirmeden onayladı. Belgede, Fransa’nın istemi doğrultusunda Türkiye’ye  yönelik “katılım” ve “üyelik” ifadeleri yer almadı. 
 • SAY: TÜRKİYE RÜYALARIMIZ BİRAZ ÖLDÜ – Türkiye’deki “dinci uygulamalardan” kaygı duyan dünyaca tanınmış ünlü piyanistimiz Fazıl Say, Türkiye’den şu anda değil ancak ileride ayrılarak Lozan’a yerleşmeyi düşündüğünü söyledi. Say, “Bizim Türkiye rüyalarımız biraz öldü. Türkiye’de tüm bakan eşleri türban takıyor. İslamcılar zaten kazandı, biz yüzde 30, onlar yüzde 70. Biz artık azınlıkta kaldık, dışlanıyoruz. Çankaya’daki davete bile beni çağırmadılar Böyle giderse, bir kızım var, onu da alır yurt dışına giderim” dedi. 

 

 

16 Aralık

 

 • ·        TESLİM OLMAYACAĞIZ – Fazıl Say Türkiye’nin ortaçağ karanlığına  götürülmek istendiğini vurguladı. Dünyaca tanınan piyanist, besteci Fazıl Sal, “Karanlık güçler Cumhuriyetimize ve ulusal değerlere hayat kakı tanımazsa, onlara teslim olacak değiliz” dedi. Say, ortaçağ karanlığının bütün aydınlar gibi kendisini de kaygılandırdığını vurguladı. “Sanatçı, alnında ışığı ilk hissedendir” özdeyişini anımsatan  Say, bu özdeyişin, “Sanatçı, karanlığın tehlikesini ilk hissedendir” anlamında da  düşünülebileceğini ifade etti. Müzik sanatının hükümet tarafından küçümsendiğini savunarak “Milli Eğitim Bakanlığı’nın  önceki yıl okullarda müzik ve resim derslerinin kaldırılması  girişimini” örnek gösteren Say, “Milli Eğitim sistemimizden  sanat eğitimi dışlanamaz” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı İse bir açıklama yayımlayarak Say’ın  müzik ve resim dersleri konusundaki ifadelerinin “mesnetsiz ve afaki” olduğunu savundu.

 

 • ·        DİNİ BASKI AİHM YOLUNDA – Dini baskı gördükleri için okul değiştirmek zorunda kalan 4 Alevi öğrencinin durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  taşınıyor. Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Suluova Şubesi Başkanı Şahin, öğrencilerin ve ailelerinin  baskı altında olduğuna dikkat çekerek “İnsanlar kabuğuna çekilmiş” dedi.

 

 • ·        MHP’DEN TÜRBANA DESTEK – YÖK Başkanı Özcan’ın, “üniversitelerde türban yasağının uygulanmayacağı” yönündeki açıklamalarını değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Şandır, “İlkesel olarak üniversitelerde türban serbest olması gerektiği görüşünü önemli buluyorum. O zaman üniversiteler özgür düşüncenin mekânı olurlar” dedi. Şandır, Özcan’ın sözünün gereğini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

 

 • ·        TELE-MÜLAKAT ŞAŞKINLIĞI – Hâkimler ve Savcılar Yasası’nda  yapılan değişikliğin ardından  Adalet Bakanlığı’nın bir ilke imza atarak idari yargıç adaylarından daha önce mülakatı kaybedenleri “telefonla” yeniden mülakata çağırması tartışma yarattı. Yapılan çağrıdaki  ölçütlerin net olmayışı tepki çekti.

 

 

 

17 Aralık

 

 • PKK’YE BÜYÜK DARBE – Örgütün Türkiye sınırındaki kış konuşlanmasıyla, Kandil Dağı’ndaki lojistik, eğitim ve komuta  merkezi hedef alındı. TSK, PKK’nin lojistik, eğitim ve komuta merkezi olan Kandil Dağı’na  operasyon düzenledi.  Harekâtta terör örgütüne büyük zaiyat verdirildiği bildirilirken  Genelkurmay Başkanlığı, ‘TSK’ye verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir’ açıklamasını yaptı. F 16 uçakları, Hakkari’nin Çukurca ilçesinin karşısındaki Zap ve Avaşin ile Şemdinli  ilçesi karşısındaki Hakurk kamplarına ve Kandil Dağı’nda önceden belirlenen noktalara bomba yağdırdı. Kandil Dağı’nda bulunan PKK’ye  özellikle  iletişim ekipmanının büyük oranda ortadan kaldırıldığı belirtildi. 
 • KAR DA YAĞSA BULUP VURURUZ – Operasyondan sonra açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, K.Irak’taki PKK kamplarını “BBG evi” gibi olduğunu belirterek dünyaya “Kış da olsa, kar da yağsa onları bulup vururuz” mesajının iletildiğini söyledi. Büyükanıt, “Hayatımın en gurur duyduğum günü. Huzur içindeyim” dedi. ABD’nin Irak hava sahasını açarak, harekâta onay verdiğini dile getiren Büyükanıt, sivil hedeflerin kesinlikle vurulmadığını vurguladı. 
 • KARARLILIK GÖSTERİSİ – Türkiye’nin eski Terörle Mücadele Koordinatörü Emekli Orgeneral Edip Başer, TSK’nin aldığı görevi  en olumsuz koşullarda bile  başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Başer “Önemli olan PKK’nin başarı ümitlerinin kırılması” dedi.  Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu da operasyonun ABD ile ikili istihbarat paylaşımının sürdüğünü gösterdiğini savundu. Kuloğlu “TSK kararlılığını dünyaya gösterdi” dedi.  ABD Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Schalow, TSK’nin operasyonu öncesinde Washington’un bilgilendirildiğini açıkladı. Schalow “Türkiye, onay istemedi. Operasyon Türkiye’nin kararı” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Dairesi Sözcüsü Beamer da “Türkiye’nin, kendisini savunmasına saygı duyuyoruz. Hedefin PKK olduğunu ve köylerin hedef alınmadığını anlıyoruz” diye konuştu. 
 • EKONOMİK BÜYÜME MEMURA YANSIMADI – Gelir Dağılımında Adalet mi, ücretteki Sefalet mi?” Kamu-Sen araştırmasına göre  memur gelir dağılımındaki adaletsizlikler  nedeniyle 388 YTL zararda. AKP’nin 5 yıllık döneminde  ekonomi yüzde 41 büyüdü, enflasyon yüzde 81 arttı, ancak ortalama memur maaşı 980 YTL’de kaldı. Hükümet sendikaların tekliflerini göz önüne almadığı için memurlar büyümeden yararlanamadı. 

 

 

18 Aralık

 

 • TÜRBAN ÜNİVERSİTEDE – Yasaları, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını dinlemediler. Yeni YÖK Başkanı’nın mesajını alan  ilk üniversite Çukurova oldu. Yusuf Ziya Özcan’ın  “Yasaklar kendiliğinden kalkacak”, “Rektörler hoşgörü gösterecek” şeklindeki açıklamalarının ardından  Çukurova Üniversitesi’nde  türbanlılar yerleşke içinde dersliklere, bölümlere ve idari birimlerin bulunduğu binalara  rahatça girip çıkmaya başladı. Türbanlılar yalnızca izin vermeyen öğretim üyelerinin derslerine giremiyor. Rektör Akınoğlu toplantıda olduğu gerekçesiyle sorularımızı yanıtlamadı.  Mahkeme kararıyla yasaklanmış şeylere izin vermediklerini  vurgulayan Ziraat Fakültesi Dekanı Küden,  türbanlı öğrencilerin kapıda kontrol edilmesi gerektiğini belirtirken, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Yıldırım, üniversitede türbanın yasal olmadığını ve rektörlüğü uyaracaklarını söyledi. 
 • SIRA İSLAMİ SİTEYE GELDİ – AKP iktidarıyla Türkiye’de  İslami yaşam biçimi yayılıyor. Harem selamlık oteller, İslami moda ve oyuncak sektörünün ardından, Bahreynli Şamil Bank, İslami yaşam biçimine uygun konut yapmaya hazırlanıyor. İstanbul’da  bir birim açacak olan kuruluş, yatırımlarına Beylikdüzü’ndeki araziyle başlayacak. 
 • İZMİRDE TÜRBAN ŞOV – AKP’nin İzmir’de  gerçekleştirdiği “Nesiller Buluşuyor” toplantısı türban gösterisine dönüştü. Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı toplantıda kadınların  yarısından fazlasının türbanlı olması dikkat çekti. Hz. Muhammed’in sözlerinden  alıntılar yapılarak gerçekleştirilen sunumda konuşma sık sık “amin” sözleriyle kesildi. 
 • TÜM GÖZLER OPERASYONDA – New York Time, Genelkurmay Başkanlığı’nın operasyonla ilgili açıklamalarını aktırdıktan sonra “sivil köylerinin vurulduğu ve bir kadının öldüğü” iddialarına yer verdi. Washington Post gazetesi ise  “Türk savaş  uçakları, K. Irak içlerinde Kürt köylerini vurarak bir kadını öldürdü ve yüzlerce  köylüyü evlerini bırakarak kaçmaya zorladı” ifadelerini kullandı. Guardian, yetkililerin çelişen açıklamalarına işaret etti. 
 • FAZIL SAY YALNIZ BIRAKILMADI – Türkiye’de köktendinciliğin yükselişinden duyduğu endişeyi dile getiren ünlü piyanist Fazıl Say’a sanatçılar sahip çıktı. Say’la “elbette” aynı görüşte olduğunu vurgulayan şair-yazar Demir Özlü, Türkiye’nin kaba bir karanlığa çekildiğini söyledi. Sanatçı Sadık Gürbüz, “Say’ın attığı çığlık, yalnız kalmayacaktır” derken, Say’ın sözlerinin bir isyan çığlığı olduğunu belirten oyuncu Füsun Demirel de “Say’ı  yargılamak değil, onu anlamamız gerekiyor” diye konuştu. 
 • GENÇLERDEN İŞSİZ ORDUSU – İşsizlik, eylül döneminde geçen yılın  aynı dönemine göre 0.2 puan artışla yüzde 9.3’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12 olarak sabit kalırken, genç nüfusta işsizlik oranı  0.8 puan artarak yüzde 19’a çıktı. Kentte genç nüfus işsizliği 0.5 puan artarak yüzde 22.54, oldu. 
 • PKK’NİN LOJİSTİĞİNE DARBE – Gece yarısı düzenlenen hava operasyonu sonrasında terör örgütünün kış aylarında  ciddi sıkıntılar yaşayacağı belirtiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ye yönelik sınır ötesi operasyonu örgütün yerleşik düzenine ağır darbe vurdu. Düzenlenen operasyon sonunda PKK’liler, kış konuşlanmasına geçtikleri kamplardan kaçmak zorunda kalırken, Kandil Dağı’ndaki lojistik altyapı da dağıtıldı. 

 

 

19 Aralık

 

 • ·        BİRLİKLER IRAK’TA – Irak’tan saldırmaya hazırlanan PKK’lilere operasyon düzenlendi. Kandil Dağı’ndaki PKK hedeflerine düzenlenen hava harekâtının ardından Irak’tan Türkiye’ye girerek eylem yapma hazırlığında bir grup PKK’liye Hakkari Derecik bölgesinin karşısına denk gelen Irak topraklarında operasyon düzenlendi. Iraklı kaynaklara göre 700 kadar Türk askeri, sınırdan 5 kilometre içeride teröristlerin yerinin tam olarak saptanmasının ardından sıcak temas sağlandı. Amerikan Washington Post gazetesi, Pentagon kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’nin  sağladığı “gerçek zamanlı” istihbaratın Türk ordusunun hedef belirlemesine yardımcı olduğunu belirtti. Gazetenin görüştüğü ABD’li bir askeri yetkili, ABD’nin operasyona katkısı için “Aslında onlara hedefleri veriyor” dedi. Operasyon, ABD ile Türkiye’nin barışmasının işareti olarak görülüyor.

 

 • ·        BARZANİ TEPKİLİ – Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunu protesto eden Irak bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani, Irak’a sürpriz ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmedi. Irak’ta ilk durak olarak Kerkük’ü seçtiği dikkat çeken Rice ise. Bağdat’a geçtikten sonra Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Irak’ın kuzeyinin istikrarını tehdit eden PKK’nin faaliyetlerini durdurmak ABD, Irak ve Türkiye’nin ortak çıkarına” dedi.

 

 • ·        TÜRBAN GERİCİ BAYRAĞI – Üniversitelerde türbanı rektörlerin “inisiyatifine” bırakarak YÖK Başkanı Özcan’ın mesajını alarak türbanlı öğrencilere kayıtsız kalan Çukurova Üniversitesi yönetimine tepki büyük oldu. Üniversite yönetimini kınayan sendika  ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, “Türban Cumhuriyete ve onun kazanımlarına karşı olan gericilerin bayrağı haline gelmiştir. Üniversitelerde böyle bir bayrak dalgalandırılamaz” dedi.

 

 • ·        KADINLARIN ELİNİN ÖPÜLMESİ YANLIŞTIR – Mudurnu ilçesi müftüsü Osman Şener Cuma namazında verdiği vaazda, bayramda kadınların elinin öpülmesinin yanlış olduğunu savundu. Müftüyü Bolu Valiliği’ne şikâyet eden CHP İl Başkanı Tanju Özcan’a göre müftü, “Yok, öyle komşu teyzenin elini öptüm. Nikâh düşer, nikâh düşen kişinin elini öpemezsin… Bazıları diyor ki; benim kalbim temiz. Senin kalbin Hz. Peygamberin kalbinden daha mı temizdi” diye konuştu.

 

 • ·        FAZIL SAY HAKLI ÇIKTI – Fatih Kız Lisesi yönetimi, 700 öğrenciye keman, gitar, piyano, ritim perküsyon, bağlama, ney, ut gibi çalgıları öğreten, bin kişilik bir koro kuran ve halkoyunları yarışmasında okulunu birinci yapan Müslüm Akdemir’den, öğrencileri müzik dersi istemediği için başka okula gitmesini istedi. 250 öğrencisi “Müzik dersi istiyoruz” şeklinde dilekçe verince Akdemir hakkında “öğrencileri müzik dersi almaya zorladığı” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

 

 • ·        İSLAMCININ FAİZ AŞKI – Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Kemal Unakıtan gibi bazı hükümet üyeleri ile Fethullah Gülen, kazandıkları tazminatları faiziyle aldılar.

 

 • ·        DEMİRTAŞ TUTUKLANDI – DTP Genel Başkanı, ‘askerlikten kurtulmak için hile yapmak’ suçundan yargılanacak. Almanya dönüşünde havaalanında gözaltına alınan Nurettin Demirtaş dün sorgusunun ardından nöbetçi askeri mahkemeye sevk edildi.  Mahkemede suçlamaları kabul etmeyen Demirtaş, ‘askerlikten kurtulmak için  hile yapmak’ suçundan tutuklanıp cezaevine gönderildi.

 

 

 

20 Aralık

 

 • ·        ABD’LİLER KIZDI – Irak’taki ABD’li komutanlar operasyondan ancak uçaklar sınırı geçtikten sonra haberdar oldu.  ABD’li yetkililerin operasyona yönelik son anda bilgi almış olmaktan dolayı kızgın oldukları belirtilerek Türkiye’nin ABD’yi uçaklar havalandıktan sonra Ankara’daki askeri kanallar yoluyla bilgilendirdiği ileri sürüldü. AP haber ajansının iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin “Türkiye’ye geç bilgilendirme gerekçesini sordukları ve Türk tarafının da ‘zaman olmadığı’ açıklaması yaptığı” yönündeki sözlerine yer verildi. Iraklı yetkililere operasyona yönelik bilgiyi ABD’nin haber verdiği belirtildi.

 

 • ·        TÜRBANA GÜVENCE ARAYIŞI – Önce eğitim kurumlarında, daha sonra da kamu kurumlarında türban yasağını kaldırmak isteyen AKP hükümeti, yeni anayasa taslağına ilişkin gelişmelere bağlı olarak 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği Kamu Yönetimi Temel Yasası’nı  yeniden TBMM gündemine taşımayı planlıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül nedeniyle veto kaygısı tamamen ortadan kalkan AKP hükümeti, anayasaya türbanla ilgili somut bir hüküm konmasa bile  söz konusu yasadaki “kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi ve hizmetlerden  yararlandırma”  düzenlemesi ile  türbanı serbest bırakmak istiyor.

 

 • ·        SAY’IN ÇIĞLIĞI ALEVİLERİN ÇIĞLIĞI – Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın “Gerektiğinde  ben de siyasal iktidara karşı sanatçıyı korurum” dediği Fazıl Say’a Alevilik Araştırmaları Merkezi Başkanı Ali Yıldırım da sahip çıktı.Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Fazıl Say’ın ülkeyi  karanlıkla boğmak isteyenlere yönelik çığlığının, Alevi toplumunun da sesi olduğunu belirtti.

 

 

 

21 Aralık

 

 • ·        İSLAMİ SERMAYE BÜYÜYOR – Şeriatla yönetilen ülkelerde ‘faiz haram’ ilkesiyle yola çıkan bankacılık dünyaya yayılıyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran gibi ülkelerde “faiz haram” ilkesiyle yola çıkan faizsiz bankacılıkta, HSBC ve Citibank gibi küresel sermayenin devleri yüksel yıldız oldu. İngiltere bu alanda İslami sermayenin başkentliğine soyunurken 2010 yılında şeriat sermayesinin 1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Alkol, tütün, domuz eti üretimiyle uğraşan şirketler ile banka ve sigorta firmaları, otel, gazino, sinema, ve müzik gibi eğlence alanındaki firmaların yer almadığı borsa endeksleri, Amerika’dan Asya’ya yayılıyor. En çok kazandıranların başında ise yüzde 50’nin üzerindeki yıllık artışıyla Dow Jones Islamic Market Turkey Index bulunuyor.

 

 • YATIRIMLAR ARTTIRILDI – Dünya Finans Devletleri, İslami piyasalara yönelik yatırımlarını arttırırken bu alanda istatistikler de yayımlanmaya başladı. Financial Times’ın bankacılık ve finans dergisi The Banker’ın şeriata şeriata uygun sermaye büyüklüğüne göre yaptığı sıralamada İran 154 milyar dolar ile birinci sırada yer alırken Türkiye 10 milyar  dolarlık şeriat kurallarına uygun aktif toplamı ile 11. sırada yer aldı. 15 ülkenin yer aldığı listede İngiltere’nin de olması, “İslami Piyasa Ekonomisinin” ulaştığı boyutu gözler önüne serdi. 
 • KÜLTÜR VE SANATA AKP DARBESİ – Ülkede, sanat eğitimi her geçen gün gerilerken genel müdürler görevlerinden oldu, kadrolar değiştirildi. Hazırlanan yasa tasarıları ile ülkenin kültür mirası olarak kabul edilen eserlerin yıkılması öngörüldü. Oluşan baskı nedeniyle sanatçılar ülkeyi terk etme noktasına geldi. İktidar her ne kadar, yapılan uygulamaların, “sanatın ve sanatçının korunmasına” yönelik olduğunu vurgulasa da bugüne değin atılan adımlar, iktidarın sözlerinde samimi olmadığını kanıtlıyor. 
 • ALKOLLÜ İÇECEĞE AKP CEZASI – Turizmde KDV indirimi 1 Ocak’ta başlıyor. Ancak konaklama tesislerindeki alkollü içki tüketimi uygulama dışında. Her şey dahil sistemiyle çalışan ve fiyatını alkollü içecekleri de dahil ederek veren tesisleri ise karmaşa bekliyor. Sektör temsilcileri ise en geç 31 Aralık’ta çıkması beklenen tebliğin, uygulamaya açıklık getirmesini bekliyor. Uygulama “alkole verilen ceza” olarak değerlendiriyor. 

 

 

22 Aralık

 

 • ·        GENÇLERE KUŞATMA – Gülen’in ışık evlerinin hedefindeki üniversitelerde siyasal İslam hızla yayılıyor. AKP döneminde eğitim kurumlarındaki dinci kadrolaşma günden güne artarak doruğa ulaştı. Yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın türbana ilişkin açıklamalarından da cesaret alan irticai çevreler, şimdiden üniversite yerleşkelerine ve dersliklere girmeye başladılar. Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen “ışık evleri” ekonomik gücünü kullanarak yurt ve burs olanaklarıyla genç beyinleri kuşatma altına alıyor.

 

 • ·        ‘ERDOĞAN-BUSH ANLAŞTI’ – İngiliz The Economist dergisi sınır ötesi operasyon hakkında ilginç iddialarda bulundu. Türkiye’nin K. Irak’ta son yılların en büyük sınır ötesi operasyonunu gerçekleştirdiğine işaret eden The Economist “Amerikan işgalcilerinin, böyle bir operasyonu önlemek için büyük bir çaba göstermelerine karşın Türkiye’nin en üst düzey generali, Amerikalıların sadece hava operasyonuna onay vermediğini, gerekli istihbaratı sağladığını söyledi” diye yazdı. Dergi, TSK’nin K. Irak’taki sınır ötesi operasyonunu ve ABD desteğini değerlendirdiği haberinde, ABD ve Türkiye’nin bir anlaşma yapmış olabileceğini öne sürdü. Dergi, “Erdoğan’ın Bush’a bazı sözler verdiği sanılıyor. Bunlar, Kürtlerin bölgesel hükümetinin tanınmasını ve PKK savaşçıları için daha liberal bir affı içeriyor” iddiasında bulundu.

 

 • ·        ‘HEDEF SIFIR AÇLIK OLMALI’ – CHP’nin raporunda, Türkiye’deki toplam işsiz sayısının 4 milyon 296 bin kişi, gerçek işsizlik oranının ise yüzde15.4 belirtildi. “sıfır açlık” hedefine vurgu yapılan raporda, “yoksullara yapılan yardımların çağdaş bir anlayışla ele alınması için Aile Sigortası Kurumu oluşturulması ve 3 milyon aileye her ay 350 YTL ile asgari ücretin neti kadar bir aylık ödeme yapılması” gereği üzerinde duruldu.

 

 • ·        BÜYÜME(ME) İTİRAFI – Devlet Bakanı Şimşek, Başbakan Erdoğan’ın yüzde4.8 olarak açıkladığı büyüme hedefinin tutmayacağını, yılın ancak yüzde 4’lük bir büyüme ile kapatılacağını açıkladı. Şimşek, yüzde 5’lik istihdam primi indiriminin de 2009’a kaldığını söyledi.

 

 • ·        SERMAYENİN SEVGİLİSİ – Çokuluslu şirketlere “iş istihbaratı” sağlayan düşünce kuruluşu EIU, Türkiye raporunda “AKP’nin seçim zaferi, iş dünyası için gerçekleşebilecek en iyi şeydi. Parti, AB ve IMF’yi memnun edecek her şeyi yaptı” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

23 Aralık

 

 • GÖSTERMELİK KOMİSYON – 3 aydır toplanamıyor TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Dink cinayeti ve Niceryalı Okey’in gözaltında öldürülmesiyle ilgili kurduğu alt komisyon 3 ayda bir kez bile toplanmadı. Elle tutulur her hangi bir bilgi ve belgenin ulaşmadığı komisyonun çalışma yapmaması, üst komisyonda da eleştiri konusu oldu. Bazı üyeler konu yargıya intikal ettiği için alt komisyonun görevine son vermesi gerektiğini savundu. Ancak üyelerin isteği doğrultusunda ‘çalışmaya devam’ kararı alındı. Diğer olayları da incelemiyor CHP’li alt komisyon üyesi Sosyal, Dink cinayetiyle ilgili sadece bir özet bilgi, Okey olayıyla ilgili de iddianame dışında bir bilgi ve belge akışı olmadığını söyledi. Sosyal, komisyonun görev alanına giren birçok olayla ilgili inceleme yapmadığını kaydetti. Sosyal, İstanbul’da polis tekmesi ile ölen Feyzullah Ete ve İzmir’de yine polis ateşi sonucu yaşamını yitiren Baran Tursun olaylarının gündeme alınmadığına dikkat çekti. 
 • PKK’YE İKİNCİ DARBE – Türk Silahlı Kuvvetleri, 16 Aralık’ta gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatın ardından, dün de terör örgütüne ait ‘önemli’ bazı hedefleri hava ve karadan vurdu. Genelkurmay, operasyonların süreceğini, etkilerin önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde ortaya çıkacağını vurguladı. Akşam saatlerinde bir açıklama yaparak operasyonu duyuran Genelkurmay, art niyetli bazı kesimlerin ilk harekatı küçümseyen yorumlarda bulunduğunu belirtti. Açıklamada, “Yapılan istihbarata göre yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir” denildi. 
 • BÜYÜKANIT: EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Asteğmen Kubilay’ın Menemen’de Şeriatçılar tarafından şehit edilişinin yıldönümünde bir mesaj yayımladı. Atatürk’ün dogmalardan uzak bir düşünce sistemi bıraktığını vurgulayan Büyükanıt, “Cumhuriyetin ulusal, laik ve üniter yapısına kastedenler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusumuzun kararlı duruşu sayesinde emellerine ulaşamayacaklardır” dedi. 
 • YILLARDIR İŞ ARIYORLAR – 2003-2006 yılları arasında iş bulmaktan ümidini kesenlerin oranı yüzde 740 artarken gençlerde uzun süreli işsizlik oranı da 3 yılda yüzde 20’den yüzde 33’e çıktı. ATO’nun “Sessiz İşsizler” başlıklı raporuna göre, 2003-2006 döneminde bir yıldan uzun süredir iş arayanların sayısı yüzde 49; 3 yıldan uzun süredir iş arayanların sayısı yüzde 98 arttı. Ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı 2003-2006 döneminde, yüzde 740 artışla 84 bin kişiden 706 bin kişiye çıktı. 
 • TÜRKİYE ARAPLAŞIYOR – Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz, Arap mikro milliyetçiliğinin ideolojisi olan Vahabiliğin Ulus devleti parçalamayı amaçladığını belirtti. Filiz, Türkiye’yi bekleyen asıl tehlikenin dindarlaşma değil, “Araplaşma” olduğunu vurguladı. Filiz, Vahabi anlayışının dini temele dayanan siyasete de alt yapı oluşturduğunu söyledi.     

 

 

24 Aralık

 

 • EYLEM BİLİNÇLİ – Genelkurmay’ın açıkladığı arşiv belgeleri, Menemen Olayı’nın gerçeklerini ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün, “öfkesine yenik düşmüş insanlar” olarak nitelemesine karşın belgeler, yedek subay Kubilay’ın katledilmesinin “sıradan bir cinayet değil, bilinçli bir hareket olarak uygulamaya geçirildiğini” sergiliyor.  Olaylara karışanların  birbirlerine yazdıkları mektuplar ve ifadeler dinci kalkışmanın, Nakşi tarikatı üyelerince gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor. Genelkurmay’ın  internet sitesinde  olayın hazırlık aşamasının ayrıntılarına yer veriliyor. Belgelere göre, İstanbul’da yaşayan ve yaklaşık 20 bin müridi bulunan  Nakşi Şeyhi Esat’a bağlı olan  Manisa Asker Hastanesi’nden ayrılma İbrahim Hoca olayı yönlendirdi. İbrahim Hoca’nın Şeyh Sait ile ilişkileri, tarikattaki diğer müritlerin ifadeleriyle de doğrulanıyor. 
 • DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY ANILDI – Asteğmen Kubilay, şehit bekçiler Hasan ve Şevki’nin katledilişlerinin 77. yıldönümünde Menemen’de yürüyüş düzenlendi. Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk ve Kubilay posterleri taşıyan siyasi parti, sivil toplum örgütü, meslek örgütü üyeleri ve yurttaşlar, Yıldıztepe’ye yürüdü. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan kortej yürüyüşüne DSP lideri Sezer de katıldı. Yürüyüşte Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkacaklarına dair mesajlar verildi. 
 • PKK ÜST KADROSU ZORDA – TSK’nin  Irak’ın kuzeyindeki PKK unsurlarına yönelik operasyonlarını  yoğunlaştırması terör örgütü üzerinde baskıyı arttırdı. TSK’nin terörist hareketlilikleri izlemesi, ABD’den  gelen elektronik istihbaratın doğrulanmasının ardından  yapılan operasyonlar örgütün üst düzey teröristlerini de sıkıntıya soktu. PKK’ye yönelik bu baskının  önümüzdeki dönemde çözülmeyi gündeme getirebileceğine dikkat çekiliyor. Terör örgütünün, operasyonların başlamasından bu yana eylem yapamadığı, TSK karşısında tutunamadığı, örgüt yöneticilerinin “hedef göstermemek” için sürekli saklandıkları vurgulanıyor. 
 • GÜLEN’İN OKULLARI TEHLİKELİ – Rus basını, Said-i Nursi öğretisi ile dünya çapında güç kazanmaya devam eden Fethullah Gülen cemaatine  bağlı okullar hakkında uyarılarda bulundu. Nezavisimaya gazetesinde yayımlanan  haber analizinde, Rusya ile Türkiye’nin birbirine yakınlaşmaya başladığı ancak  Fethullah Gülen’e  ait okulların  iki ülke arasındaki ilişkileri tehlikeye sokabileceğine dikkat çekildi. 
 • SAY’A İNTERNET SİTESİNDE SALDIRI – AKP hükümetinin dinci uygulamalarına dikkat çeken  ve Türkiye’nin ortaçağ karanlığına  sürüklendiğini vurgulayan ünlü piyanist Fazıl Say’ın www.fazilsay.net adresindeki internet sitesi hakaret içeren mesajlar nedeniyle kapatıldı. Say’ın Facebook internet sitesindeki  yazışma duvarına da aynı gerekçeyle ulaşım engeli konuldu. 
 • PARASI OLAN HİZMET ALACAK – Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı değiştiren tasarı, sağlık sistemini felç ediyor.  Türk Tabipler Birliği tarafından hazırlanan raporda AKP hükümetinin sosyal güvenlik reformu adı  altında gerçekleştirmeyi planladığı değişikliklerle, kamuoyunda büyük şikâyetlere neden olan  “bıçak parası”nın, özel sağlık kurumlarında “ilave ücret” adı altında yasal hale getirildiği belirtildi. 
 • RTÜK’ÜN KURNAZLIĞI! – RTÜK’ün  yeni yasa taslağı, kurul üyelerine görev süreleri bittikten sonra 1 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarı maaşı verilmesini öngörüyor. Taslak ayrıca, üyelerin her ay tazminat almasını, kendilerinin yanı sıra ailelerinin tedavi giderlerinin de kurul tarafından karşılanmasını, emeklilik konusunda yine Başbakanlık Müsteşarı için belirlenen ek gösterge ve makam tazminatının uygulanmasını düzenliyor. 

 

 

25 Aralık

 

 • AKP’NİN İMAM PLANI – Hükümet PKK’nin insan kaynağını kurutmak için  din adamı sayısını arttırmayı düşünüyor.  Hükümet PKK’yi dağdan indirme planı çerçevesinde alınacak önlemleri belirlemeye çalışıyor.  Bu kapsamda imam açığının  kapatılması için çalışmalar yoğunlaştırılacak.  Önceki yıllarda  bölgedeki imam açığının yaklaşık 3 bin olduğu, bu rakamın bugün 800’lere  indiği daha da indirileceği belirtiliyor.  MEB tarafından bölgedeki başarılı gençlere sağlanan ücretsiz dershane  olanağının artırılması için de çalışmalar yoğunlaştırılacak.  PKK’ye katılımları önlemek için atılacak bir diğer adım  olarak da toprak reformu bir kez daha gündeme geldi. Reformla ilgili teknik çalışmaların devam  ettiğini belirten kaynaklar, toprağın köylülere ücretsiz mi, yoksa düşük ücretle ve taksitlere bölünerek mi verileceği konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydettiler. Bunun yanı sıra  bölgede gezici sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda da çalışmalara hız verilecek. 
 • KIBRIS KRİZİNİN KARA KUTUSU – ABD Dışişleri Bakanlığı, 1973-76 Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan arşivlerini açtı.  Açıklanan belgeler arasında yer alan  bir değerlendirme raporunda, ABD istihbaratının, 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’taki Rum darbesini önceden belirleyemediği için  darbenin  engellenemediği, Türkiye’nin 20 Temmuz’daki 1’inci Barış Harekâtı’nın  ise istihbarat birimlerince  günü dahil tespit edilmesine karşın  “önlenemediği” kaydedildi. Raporda, 20-25 Temmuz arasında  Atina’nın, Kıbrıs’a karşılık olarak Türkiye’ye Trakya üzerinden saldırmayı düşündüğü, ancak ABD istihbaratının, bu gelişmeyi ayrıntılarıyla önceden belirlediği anlatıldı. Bu bölümde, ABD’nin ne önlem aldığına ilişkin hane ise “gizliliği hâlâ kaldırılmadığı için” sansürlendi. 
 • RTÜK’TE TASFİYE BAŞLIYOR – AKP tarafından hazırlanan  yeni yasa taslağında  RTÜK uzmanlarının görev unvanları kaldırılacak. Bu kapsama  giren  270 personel, ‘gereksinim duyulan işlerde’ görevlendirilebilecek, yerlerine yeni isimler  gelecek. Böylece, AKP’li  üyelerin çoğunlukta  olduğu RTÜK’te  yeni bir dönem başlayacak. 
 • SANAT EĞİTİMİNİN İÇİ BOŞALTILDI – Eğitimciler, AKP döneminde resim ve müzik derslerinin göstermelik hale geldiği görüşünde. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın  tartışmaya açtığı “sanat eğitiminin yetersizliği”  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yalanlansa da  resim ve müzik dersi öğretmenlerince doğrulanıyor.  Eğitimciler, hafta da bir saat verilen resim ve müzik  dersleriyle öğrencilere bir şey kazandırmanın mümkün olmadığını, AKP döneminde  sanatsal etkinlikler yerine dini etkinliklerin  ön plana çıkarıldığını belirtiyor. 
 • ZAMMIN YENİ BAHANESİ SAĞLIK – Kaynak yaratmak için zamlara sarılan hükümetin sigara zammı için bu seferki bahanesi ise  sağlık için tüketimin azaltılması. Aylardır bekletilen elektrik ve doğalgaz zammı için son haftaya girildi. Elektriğe yüzde 15, doğalgaza ise yüzde 10 oranında  zam yapılması bekleniyor. 

 

 

26 Aralık

 

 • ·        NEOLİBERALİZM TIKANDI – Ekonomide kamunun önemine vurgu, Harvard Üniversitesi profesöründen geldi. Dünyada neoliberal  politikaların şansının azaldığını vurgulayan uluslar arası ekonomi profesörü Dani Rodrik, “Serbest piyasa ekonomisi artık iyi çalıştığında  dahi büyüme ve istihdam artışını sağlayacak yapısal dönüşümü gerçekleştirmekte yeterli olmamaktadır”  dedi. Rodrik, Türkiye’ye Hindistan ve Çin’i  örnek gösterdi. Rodrik, “Bu ülkeler yabancı yatırımın önünü açarken karşılığında yerli üreticiyle ortaklık kurma, teknoloji transferi yapma gibi şartlar koşuyorlar” dedi. Rodrik, Türkiye’de yeniliğin  teknoloji ve inovasyon olarak düşünüldüğünü , oysa gelişmekte olan ülkelerde istihdam ve refah yaratan büyüme için  işgücünün yüksek verimli sanayi sektörüne kaydırılmasının şart olduğunu vurguladı.  Rodrik, “Çin ve Hindistan’ın  başarılı sanayi politikalarından örnek alınarak, Türkiye’de kendi koşullarına uygun kamu öncülüğünde sanayi politikaları geliştirilmeli ve uygulanmalıdır” diye konuştu.

 

 • ·        ŞİRKETLER İSTEDİ, ZAM GELDİ – Hükümetin  açıkladığı elektrik zammıyla kilovatsaat başına konutlarda ortalama  10.244 Yeni Kuruş olan fiyatın yüzde 15 artışla 11.78’e çıkacağı belirtildi. Zamla özel şirketlerin talebinin yerine getirildiğini öne  süren Elektrik Mühendisleri Odası, ortalama bir ailenin elektriğe aylık 39.1 YTL fatura  öderken, elektrik zammı sonucu  diğer bedeller, fon ve vergilerin de artmasıyla faturanın 45.9 YTL’ye yükseleceğini bildirdi.

 

 • ·        200 HEDEF YERLE BİR – Genelkurmay, Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen operasyonların sonuçlarını açıkladı. Kuzey Irak’ta Kandil Dağı ve diğer bölgelerdeki PKK hedeflerine düzenlenen operasyonlarda Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere 33 hedef grubu çerçevesinde 200’den fazla hedefin  savaş uçakları ve topçu ateşiyle vurulduğu bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında  150-175 PKK’linin etkisiz  hale geldiği belirtildi. Açıklamada, “Bu rakamlara hava harekâtı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir” denildi.

 

 • ·        301 İÇİN BAKAN İZNİ GEREKECEK – Eleştirilere neden olan 301. maddede değişiklik öngören yasa taslağı 15 gün içinde Başbakan Erdoğan’a sunulacak. Tüm önerilerin değerlendirildiğini, ayrıca hukuk fakültelerinden görüş istendiğini belirten Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, söz konusu madde kapsamındaki suçlarda soruşturma açılmasının Adalet Bakanı’nın  iznine tabi olacağını söyledi.

 

 • ·        RTÜK AHLAK ÖLÇECEK – Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa Tasarısı Taslağı’nda  yayınlarda uyulacak temel nitelikler arasında “yayınların edebe aykırı olmaması ve müstehcenlik içermemesi” hükmü de bulunuyor. Ancak yayınların “edebe aykırılık derecesinin” nasıl ölçüleceği merak konusu.

 

 

 

27 Aralık

 

 • ·        PKK SİYASİ ÖRGÜT – Sınırda canlı kalkan olma görüşünü benimseyen DTP aynı görüşte ısrarlı. Genel Başkanı’nın tutuklanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi operasyonundan sonra  ilk kez toplanan  DTP PM’nin bildirgesinde, terör örgütü PKK’nin  “Kürt sorununun  çözümünü isteyen bir siyasal örgütlenme”  olduğu iddia edilerek “Kürt sorunu doğru tahlil  edilmeli, bunun bir parçası olan PKK  özgün olarak ele alınmalı ve  birlikte çözümü tartışılmalıdır. Parti yönetimi, eylem planını da belirledi. Toplantıda, sınır ötesi operasyona karşı sivil halkın katılımıyla kampanyalar düzenlenmesi, milletvekillerinin de  aralarında bulunduğu üyelerin  sınır bölgelerine giderek, çatışmalarda ölen  PKK’lilerin aileleriyle birlikte “canlı kalkan” olmaları görüşü benimsendi. Ayrıca partililerin bölgeden Ankara’ya  bir yürüyüş yapması da kararlaştırıldı. 

 

 • ·        AKP’NİN DAĞDAKİ YAKINLARI – Demokratik Toplum Partisi Milletvekili Fatma Kurtulan’ın  kimleri kastettiği anlaşıldı. Kurtulan’ın “Bazı AKP’lilerin yakınları da dağda” açıklamasıyla Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile AKP Hakkâri Milletvekili Rüstem Zeydan’dan  söz ettiği anlaşıldı. Hüseyin Çelik’in amcasının oğlu Selahattin Çelik, PKK’nin çekirdek kadrosundan. “Sabri Hoca” kod adını kullanan Çelik, örgütün  askeri birimin ilk yöneticilerinden. Rüstem Zeydan’ın  kardeşi Yücel Zeydan, 1992 yılında PKK’ye katıldı.  Örgüte girer girmez askeri ve siyasi eğitim alan Zeydan, kısa süre içinde askeri kadrolarda komutan düzeyine ulaştı. Rüstem Zeydan’ın  27 Aralık 2000’de girdiği bir çatışmada öldürüldüğü öne sürülüyor.

 

 • ·        HER 5 KİŞİDEN BİRİ YOKSUL – Türkiye İstatistik Kurumu’nun aile kriteri  esasına dayanarak yaptığı tespitlere göre, Türkiye’de  13 milyona yakın kişi yoksulluk ve 600 bine yakını  ise açlık sınırının altında.  Sendikaların araştırmalarına göre 688 YTL olan 4 kişilik bir aile için  açlık sınırı  TÜİK tarafından 205 YTL olarak kabul edilince, 2006’da  Türkiye’de günde  1 doların altında  bir gelirle yaşayanların sayısı “0” oldu.

 

 • ·        EN PAHALI  ELEKTRİK TÜRKİYE’DE – OECD’nin 2006 yılı rakamlarını içeren son araştırmasına göre, OECD ülkeleri içinde  en pahalı sanayi elektriğini  12.2 sent ile İrlanda  kullanıyor. Yapılacak yüzde 10’luk zamla Türkiye’de kullanılan sanayi elektriğinin  fiyatı 11 sente çıkacak. Böylece Türkiye, yine sanayi elektriğinin fiyatının 11 sent olduğu Portekiz ile beraber OECD’nin  en pahalı  elektriğini kullanan iki ülkesinden birisi olacak.

 

 • ·        AKP’NİN SADAKA EKONOMİSİ – Yoksulluğa kalıcı çözümler üretmek yerine  kayıt dışı yardımlar yoluyla oy avcılığı yapılıyor.  AKP iktidarında her iki kişiden biri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım aldı.  Çoğu kamu kaynaklı olmasına rağmen vakıf şeklindeki yapılanmadan  dolayı yardımlar devletten çok AKP’ye  atfedildi. CHP’li Arıtman, yardım alanlarla seçimde AKP’ye oy verenlerin oranındaki eşitliğe dikkat  çekerken, CHP’li Kılıçdaroğlu da,  devletin vermesi gereken  sosyal yardımların AKP’nin siyasi rant beklentisi yüzünden düzenlenmediğini belirtti.

 

 

 

28 Aralık

 

 • ·        KAYNAKLAR İHL’LERE – Diğer liseler yakıt bile bulamazken hükümet imam hatip liselerine ödenek yağdırdı. Okullara yeterli ödenek sağlanmaması nedeniyle, “fatura giderlerinden  tadilatlara, kırtasiye masraflarından araç-gereç alımına” kadar 30 civarında  kalem için  velilerden para toplanıyor. Ancak sorunun temelinde, ödenek dağıtımındaki  çarpıklık yatıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, “genel, Anadolu, fen, Anadolu güzel sanatlar, sosyal bilimler ve spor” olmak üzere 6 tür lise grubundan  2 bin 839 okula ayırdığı toplam ödeneğin yaklaşık yarısını, 455 “imam hatip ve Anadolu imam hatip” lisesine tahsis etti. İmam hatipler, yıl boyunca “fazla ödeneğin” yüzde 44’ünü  “harcayamazken” diğer lise türlerinin yakıtının bulunmadığı ve soğukta ders yapıldığı bakanlıkça da kabul edildi.

 

 • ·        İMAMLAR OKULLARDA – Adana’da  çok sayıda cami imamı kaymakamlık oluruyla okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersine giriyor.  Sadece merkez Seyhan ilçesindeki  çeşitli okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine giren  13 cami  imamı,  Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haber üzerine görevden alındı.  Milli Eğitim Banklığı, “13 imam öğretmen”in dışında diğer  ilçelerde kaç imam “ücretli” olarak görev yaptığı ya da  bu imam öğretmenlerin  hâlâ derslere  girip girmediği konusunda  bir açıklama yapmadı. Alevi kız öğrencilerin  servislere alınmadığı Kuyumcular köyünü  ziyaret eden ÇYDD Çukurova temsilcisi Şafak Evren, Alevilerin  dayatmayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

 • ·        İÇKİ REKLAMINA YASAK – Reklam Kurulu, İstanbul Havalimanı’ndaki  “gümrük hattı dışı” olarak bilinen Duty Free bölgesinde  içki reklamına yasak koydu. Kurul, yasağa gerekçe olarak, bölgenin hazineye ait olmasını gösterirken turizmciler bu  uygulamanın mülkiyeti hazineye ait tüm tesislerde uygulamaya konulmasının yaratacağı soruna dikkat çekti.

 

 

 

29 Aralık

 

 • DIŞA DAYALI  EKONOMİ TIKANDI – Ekonomist Mustafa Sönmez AKP’nin uyguladığı IMF ile mutabakata dayanan ekonomi politikalarının hedeflerine ulaşamadığını belirtti. 2008’de  sorunların katlanacağını vurgulayan Sönmez cari açığın  direndiğini, bölüşümde de herhangi bir iyileşmenin söz konusu olmadığını söyledi.  Sönmez, şanslı bir dünya konjonktüründe  yönetime gelen AKP’nin  gerekli sermaye birikimini  sağlayamadığını, büyümenin yavaşladığını dile getirdi. 
 • ANAYASAYA TÜRBAN MADDESİ – AKP Genel Başkan Yardımcısı Göksel, eğitimde türban yasağının kaldırılması gerektiğini, bunun için  toplumsal uzlaşmanın gerçekleştiğini savundu. Öncelikle yükseköğretimde yasağın kalkmasını istediklerini belirten  Göksel, yeni anayasa taslağında bu konuda nasıl bir düzenleme olacağı yönündeki bir soru üzerine,  “yükseköğretim kurumlarında eğitim hakkı herhangi bir şekilde kısıtlanamaz gibi bir ifade konulabileceğini, başka seçenekler üzerinde  de durulduğunu” söyledi. 
 • ADİL YARGIYA ELVEDA – ‘Tanık Koruma Yasa Tasarısı’nı  değerlendiren hukukçular, yargılamanın emniyetin  güdümüne gireceğine dikkat çekerek  “Bu yasa adil yargılanma hakkına elveda demektir” dediler. 

 

 

30 Aralık

 

 • HÜKÜMETE 2008 UYARISI – Türkiye’nin 2007 yılını  içe dönük siyasi odaklanma ve güvenlik konularıyla geçirdiğini belirten Güler Sabancı, 2008 yılına girerken birçok ekonomik konunun bıçak sırtında  olduğunu söyledi. Sabancı,  büyüme hızının sürdürülebilirliği, enflasyon, faiz, işsizliğin düşmesi ve kurların zarar vermeden  dengelenmesinin verimliliğin arttırılabilmesine bağlı olduğunu vurgulayarak  “Şimdi ekonomi yönetiminin hızlı ve etkin  kararlar alarak bir an önce uygulamaya geçmesini beklemekteyiz” dedi. 
 • DIŞ TİCARET AÇIĞINDA AKP REKORU – ATO’nun  raporuna göre, Türkiye’nin dış ticaret açığı, 1980-1989 döneminde 37.3 milyar dolar olarak gerçekleşirken 1990-1999 döneminde 134 milyar dolar, 2000 yılından bu yana ise 257 milyar dolar oldu. Bunun da 205 milyar doları AKP’nin iktidarda olduğu 2002 yılından sonraki dönemde gerçekleşti. Dış açıkta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını belirten ATO Başkanı Aygün, açığını kaygı verici boyutlarda olduğunu söyledi. 
 • AKP YENİ ANAYASA YAPAMAZ – AKP’nin yeni bir anayasa hazırlamasına mevcut anayasanın engel olduğunu belirten Sabih Kanadoğlu, “1982 Anayasası’nda değiştirilebilme koşulları 175’inci maddede gösterilmiş, ancak bu anayasanın bütünüyle ortadan kaldırılabileceğine ilişkin açık veya kapalı her hangi bir yetki hiçbir organa tanınmamıştır” dedi. Kanadoğlu, AKP’nin yeni anayasa girişiminin bir sivil darbe olduğunu belirtti. Kanadoğlu TCY 221. maddesinin esnetilmesi durumunda Abdullah Öcalan’ın da aftan yararlanabileceği uyarısında bulundu. “Amaç suç işlemiş kişileri de işlemeyenler gibi topluma kazandırmak ise, bunun adı aftır ve hiç ummadığımız kişilerin de aftan yararlanmasına kadar gidebilir” diyen Kanadoğlu, “Buna PKK’nin lider kadroları da dahildir” dedi. 

 

 

31 Aralık

 

 • GÖKÇEK  BATAĞI – Türkiye’deki tüm yerel yönetim borçlarının üçte ikisini başında bulunduğu kurumlar aldı. AKP’li Melih Gökçek’in başkanı olduğu Ankara Anakent Belediyesi ile ona bağlı EGO ve ASKİ’nin Hazine’ye 3.9 milyar YTL’lik gecikmiş borcu olduğu çıktı. Vadesi geçmiş bu borçların yanı sıra söz konusu kurumların Hazine’ye henüz vadesi gelmemiş 422 milyon YTL’lik borcu daha bulunuyor. Yerel yönetimler içinde en büyük payı 2 milyar 434 milyon YTL ile Gökçek’in başkanlığını yaptığı Ankara Anakent Belediye’si aldı.Yerel yönetim borçlarının üçte ikisi Melih Gökçek’in başında bulunduğu yerel yönetim birimlerinden geldi. 
 • ERDOĞAN’DAN YANLIŞ ÖRNEK – Say’ı eleştirmek için Mehmet Akif’in Mısır’ı Türkiye’ye tercih ettiğini görmezden geldi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye’yi terk edebilirim” diyen piyanist Fazıl Say’a örnek olarak gösterdiği şair Mehmet Akif, Cumhuriyet döneminde laikliğin güçlenmesi üzerine Türkiye’yi terk edip Mısır’a gitmişti. Erdoğan’ın, “Onun bugünkü nesillere, sanatçılara en çok örnek olması gereken yanı özellikle umutsuzluk karşısındaki asil tutumdur” diye övdüğü Mehmet Akif Ersoy’un İslamın Birliği hülyası Arap coğrafyasının mandacılığı kabullenmesi,  1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde önce saltanatın, ardından hilafetin kaldırılması, laik yasaların çıkarılmasıyla çöktü.   

 

 

Bir cevap yazın