2012 YILI BAŞINDA GÖRÜNEN TÜRKİYE TABLOSU!

Büyük Atatürk, 15-20 Ekim 1927 günlerinde toplanan CHP’nin 2. Kurultayı’nda okuduğu büyük söylevine şöyle başlar:“1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir :Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilâfet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa ‘nın başkanlığındaki hükümet âciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı!

                Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…

                İtilâf Devletleri, ateşkes anlaşmasının hükümlerine uymayı gerekli bulmuyorlar. Birer bahane ile İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’ da. Adana İIi Fransızlar; Urfa, Maraş, Ayıntap (Gaziantep) İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya’da İtalyan askerî birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ile özel ajanlar faaliyette. Nihayet, konuşmamıza başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da, İtilâf Devletleri’nin uygun bulması ile Yunan ordusu da İzmir’e çıkartılıyor.

                Bundan başka, memleketin her tarafında Hıristiyan azınlıklar gizli veya açıktan açığa kendi özel emel ve maksatlarını gerçekleştirmeye devleti bir an önce çökertmeye çalışıyorlar.

                … . .    .”

Peki, o günden 85 yıl sonra 2012 yılına girdiğimiz bu günlerde görünen Türkiye Tablosu nasıl?

Adeta bir Guernica (1) tablosunun insana acı veren görüntüsünü izler gibi, aklımıza gelenleri satır başlarıyla yazalım:

*

ü Uludere’de ölen 35 kişinin cenaze töreninde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş şöyle söylüyor: “Bugün ülke  bölünmüştür. Artık emin oldum.  50 bin defa  da öldürseniz bu toprakların adı Kürdistan’dır”

ü TSK’nin hava operasyonunda ölen 35 kişi için, Gülyazı köyüne “Taziye”ye giden Uludere Kaymakamı Naif  Yavuz, linç edilmek isteniyor T.C  Devletini  temsil eden Kaymakam,  önce dövülüyor ve kafası gözü yarılarak  5 metre yükseklikten aşağı atılıyor, orada da taşlanmaya devam ediliyor. Korucular tarafından kurtarılan Kaymakam Yavuz, Şırnak Askeri Hastanesinde tedavi altına alınıyor.

ü Türkiye’ye sıcak para girişi bir soygun düzenine dönüşmüştür. AKP iktidarı halktan topladığı vergileri, halkımıza hizmet yerine faiz olarak elin yağmacılarına aktarmaktadır

ü Tarihin en borçlu dönemini yaşamakta olan vatandaşın bankalara olan borcu 170 milyar dolar, iç ve dış borç toplamı 644 milyar lira, sıcak para 140 milyar $, dış ticaret açığı 71,6 milyar $’la rekor kırmıştır.

ü 2005’te terör suçu gerekçesiyle tutuklanan insan sayısı 273 iken, sayı 2010’da 12.897’ye çıktı? Dünyada terör gerekçesiyle tutuklu bulunan insan sayısı toplam 35.117. Türkiye’de aynı gerekçeyle tutuklu olan insan sayısı 12.897! Yani bu memleket dünyadaki toplam “teröristin” üçte birini barındıracak kadar mı çıldırmış?

ü 2005-2011 yılları arasında, peynirde %265, salçada %243, koyun eti %233, yumurta % 93, tüpgaz %88, mazot %78, ekmek %77, elektrik %656, çay %56, Devletin dış borcu %207, kamu borcu %185, tüketici borcu olan aile sayısı %838 arttı.

ü Bütün telefonlar dinlenmeye, basılmamış kitaplardan, yapılmamış darbelerden insanlar tutuklandı.

ü Yirmili yaşlarda bazı gençler “Atatürk’ü sevmiyorum, Humeyni’yi seviyorum” diyebilecek şekilde yetiştirildiler. Halbuki, bir zamanlar Celal Bayar “Atatürk’ü sevmek bir ibadettir” diyordu.

ü Atatürk’ü ziyaret etmemek için Ankara’ya uğramayan İran Cumhurbaşkanını büyük devlet adamlarımız kucaklayarak karşıladılar.

ü Mardin’de valilik yapan 1960 doğumlu Turhan Ayvaz isimli zat “Bir zamanlar kahraman olarak bildiklerinin” “hain olduklarını” öğrendiğini söylüyor.

ü KCK denilen ihanet kuruluşu, ülkemizin güneydoğusunda kendi mahkemelerini kurmaya, Kürtçe ezan okumaya ve bir yüzünde Seyit Rıza’nın diğer yüzünde Musa Anter’in resminin bulunduğu kendi paralarını basma kararı alıyor.

ü Davos Ekonomi Forumu’nun 2011 yılı raporuna göre; Türkiye kadın – erkek eşitliğinde, 150 kadar ülke arasında 122’nci sırada…

ü Türkiye rüşvet ve hırsızlıkta Avrupa birincisi, dünya dördüncüsü! Dünya ülkeleri arasında cahillik düzeyiyle en ön saflarda yer alıyor, dünya üniversiteleri arasında adı anılabilecek ilk 500 arasında hiçbir üniversitesi yok!

ü M.E.B.Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nda oluşturulan bir komisyon tarafından ilköğretim okullarında Arapça dersleri programı hazırlanıyor ve 2012 yılından itibaren uygulanacağı duyuruluyor.

ü Yüzyılın soygunu olan “Deniz Feneri” davasının üstü örtülürken, ‘yüzyılın muhalif avı’ davası olan “Ergenekon” için tutuklamalar devam ediyor.

ü  Ordu İlimizden İhsan Şener adlı milletvekilimiz, Yunan Ordusunun Ege’de savaşmadığını, Türk şehitliklerinin sembolik olduğunu ve bunların ‘Zulüm Dönemi’ dedikleri Atatürk Yönetiminin meşruluğunu göstermek için yapıldığını” söylüyor.

ü Yeni anayasa için ilk görüş bildiren Turgut Özal Üniversitesi rektörü, eski AYM üyesi Adalı imzasıyla TBMM’ye gönderilen teklifte Anayasa’nın başlangıç bölümünde “yaratılanı yaratandan ötürü sevmek ve saymak” ifadelerinin kullanılması talep etti.

ü AB ve ABD Yeni bir Anayasa istiyor. Siyasi partiler içindeki ulusalcı unsurlar tasfiye ediliyor. İktidar da muhalefet de Brüksel ve Washington a bakıyor. O merkezler ancak iktidar vizesi veriyor.

ü TC’nin Başbakanı NATO ne derse ya da ABD ne isterse onu yapıyor.  Bir gün önce söylediğin bir gün sonra aksini söyleyebiliyor.

ü ABD,  AB ve NATO’ya bağlı aydınlar, gazeteciler, işadamları, akademisyenler ve nihayet bir iktidar ve muhalefet, şaşkın durumdalar

 

Aslında, sadece –yazmakla bitmeyecek olan- bu satırbaşları bile kalınca bir kitabın içeriğini dolduracak ölçüde!

 

Kısacası dünyanın süper gücü Amerika’nın, Ortadoğu’daki petrol kaynaklarını kontrol altına almak maksadıyla; Amerikan yandaşı olmayan yönetimleri devirmek için hazırladığı “Büyük Ortadoğu Projesi”   isimli darbe planına taşeronluk yapmayı kabul edenlerin yönettiği bir ülkede yaşıyoruz.

         Görünen tablo özetle budur!

 

 

 (1)GuernicaPablo Picasso tarafından 1937‘de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası‘na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937‘de İspanya‘daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur.

Bir cevap yazın