YORUMSUZ HABERLER

(Nereden, nereye gidiyoruz?)

YORUMSUZ HABERLER

 Orduevlerine türban, sarık, cübbe ile girmek artık serbest bırakıldı. Ordu evleri, askeri gazinolar ve sosyal tesislerde gerçekleştirilecek düğünlere katılan misafirlere yönelik türban, sarık, cübbe ve takke yasağı kaldırıldı. Ordu Evleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek yönetmeliğin, düğün salonu kiralama işlemlerine yönelik formda yapılan değişiklikle, ordu evlerine türban, sarık, cübbe ve takke ile giriş serbest hale geldi. Eski yönetmelikte yer alan “Yaşının ilerlemesi nedeniyle dini inançlarına uygun olarak sade bir şekilde sakal bırakmış kişiler ile yaşlı annelerden yüzü açık olacak şekilde eşarplı olanların dışında; a) Sakallı, cüppeli, sarıklı, takkeli, türbanlı vb. gibi çağdaş olmayan kıyafetlerle gelenler, b)Günlük sakal tıraşı olmamış, ütüsüz ve kirli elbiselerle gelenler, c) Yabancı uyruklu kişiler ordu evine giremezler” ifadeleri çıkarıldı.

*

Hiç bir gereği ve fiziksel anlamı yokken, Türkiye’nin saat ayarını da değiştiriliyor. Türkiye’nin şimdiye kadar saatini ayarladığı, GMT+2 olarak tanımlanan 30. boylamdaki referans meridyeninin GMT+3 olarak tanımlanan 45. boylama alınmasına ve yaz saati uygulamasının tamamen kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı hazırladı. Böylece Avrupa ile aramızdaki saat farkı eskisine göre bir saat artarken, saatlerimiz Suudi Arabistan ile yani Mekke saati ile eşleniyor. Yeni uygulama ile örneğin İzmir’de güneş tam tepede, yerel saat 12.00 iken resmi saat 72 dakika farkla 13.12 yi gösterecek; böylece örneğin İzmirliler sabah ezanıyla (ezanlar yerel saate göre okunuyor) kalkmaya alışacaklar.

*

Devlet protokolunda 51. sırada olan Diyanet’in yeri değiştirilerek 10. sıraya getirildi.

*

Ordu’nun Merkeze bağlı Akkise Köyü’nde cuma namazı kılmak için camiye giden emekli öğretmen Yalçın Kılıçkaya yakasında Atatürk rozeti olduğu için imam Fazlı Şahin tarafından camiye alınmadı.

Ancak rozetini çıkardıktan sonra içeri alınan Kılıçkaya karşılaştığı bu olay karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

*

AKP iktidarı Kur’an kurslarını da sil baştan düzenliyor.

3 Nisan’daki değişiklikle Kur’an kurslarını açma ve denetleme yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alındı.12 olan yaş sınırı kaldırıldı. Şimdi düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde Hayrat Vakfı Kur’an kursu açabilecek. Açılan bu kurslarda Diyanet’in hiçbir yetkisi olmayacak, denetimler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak.Hayrat Vakfı, Said Nursi’nin öğrencilerinden Ahmet Hüsrev Altınbaşak tarafından 1974′de kuruldu. Vakıf, ilk aşamada 300 merkez açmayı hedefliyor. İlerleyen dönemlerde merkez sayısı 900′e çıkarmaya çalışılacak.

*

TBMM girişinde Atatürk resmi bulunan kravat taktıkları için uyarılan kadınlar polislerle tartıştı.

Dicle Eroğul ve beraberindeki kadınlar, 8 Mayıs günü CHP grup toplantısını izlemek için TBMM’ye geldi. Atatürk resmi bulunan kravatı nedeniyle, polisler tarafından içeriye alınmak istenmediğini kaydeden Eroğul, TBMM Başkanlığı’na sunduğu dilekçede, olayı şöyle anlattı: “Kimliklerimizi vermeden önceki noktada üst araması yapılırken, görevli polisler tarafından üzerimde taşıdığım Atatürk fotoğraflı kravatım alınmak istendi.

Kravatımı çıkarmayı reddedince kadın polisler tarafından, içeri alınmayan eşyaların teslim edildiği bankoya yönlendirildim.

Orada görevli polislerden ise gösterdiğim tepki nedeniyle azar işittim.

Göstermiş olduğum tepki nedeniyle, kravatım üzerimden alınamadı, ancak bir vatandaş olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi giriş kapısında maruz kaldığım bu davranışı kabul etmem mümkün değildir.

*

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde makam aracıyla köy köy dolaşarak dinci kitaplar dağıtan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Yıldız hakkında Kaymakam ErdinçYılmaz tarafından soruşturma başlatıldığı, Yıldız’ın “AKP arkamda, bana kimse bir şey yapamaz” dediği belirtildi.

*

Başbakan Erdoğan, İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin (ÖNDER) Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlediği kutlama programına video konferans yöntemiyle katılarak şunları söyledi:

”2012 yılı Kutlu Doğum Haftası’nı çok farklı bir heyecanla, çok farklı bir coşkuyla idrak ediyoruz. Bildiğiniz gibi, yaptığımız yasal düzenlemeyle, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş Resulü Ekrem’in mübarek hayatını, yani Siyer-i Nebi’yi, Kur’an-ı Kerim dersiyle birlikte seçmeli ders olarak okullarımıza kazandırdık, öğrencilerimizin ve ailelerimizin tercihine sunduk. İsteyen her öğrenci, erken yaşlarda öğrenilmesi daha kolay olan Kur’an-ı Kerim’i artık okullarda öğrenebilecek. Sadece Müslümanlar için değil, doğumuyla, tüm hayatıyla, hatta vefatıyla insanlık için eşsiz bir emsal olan Peygamber Efendimizin hayatını, artık okullarımızda isteyen her öğrenci derinlemesine öğrenme imkânı bulacak. Şunu da burada büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bir baskı ve zulüm neticesinde kapatılan imam hatiplerin orta kısımlarını, yaptığımız bu düzenlemeyle yeniden açtık. Bizlere, bunu nasip ettiği için de Rabb’ime şükrediyorum.”

*

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, imam hatip ortaokullarının teşvik edilmesi ve yeni binaların bulunması için il müdürlüklerini uyardı. Bakan’ın “öncelik verin” demesiyle, yaklaşık 5 bin ilköğretim okulu, bağımsız imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek.

*

Diyanet işleri bütçesi 1997’de 66 trilyon lira iken 2007’de 2.7 katrilyon liraya yükseldi. Bu rakam 8 bakanlığın bütçesi kadar!

Yine bu rakam 22 üniversitenin toplam bütçesine denk düşüyor.

Bu ülkede doktordan, öğretmenden fazla imam yetişiyor, hastaneden çok cami yapılıyor, kütüphaneden çok kuran kursu açılıyor.

Dedim ya, bunlar rastgele derlediğim birkaç haber. Yorumsuz!

Bir cevap yazın