Temmuz – 2007′ de TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

                           Temmuz – 2007’ de  TÜRKİYE TABLOSU

 

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir. Büyük harflerle yazılan haber başlıkları ve haber metinleri gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

 

 

 

 

 

 

1 Temmuz

 

 • BAŞKENTTE SUSUZ YAZ – Ankara’da zamanında önlem almayan belediye, ağustosta su kesintilerine başlamayı planlıyor. Yurttaşların bahçe sulamasını ve sokakta araç yıkamasını yasaklayan belediye, kurduğu “Alo Sulama Hattı” ile su satıp para kazanıyor. Susuzluktan parklardaki çimenlerin bile kuruduğu başkentte, kamunun parası ithal ağaçlara, bir çoğu kullanılmayan üst geçitlere ve AKP’li Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bir televizyon programına katılacağını duyuran bilboard afişlerine akıtılıyor. 
 • SICAK PARADA TATLI RANT – Ankara Ticaret Odası’nın yaptığı araştırma, sıcak paraya dünyanın en yüksek kazancını Türkiye’nin sağladığı ve 2002 yılı başında 6.6 milyar dolar tutarında olan Türkiye’deki sıcak para stokunun bu yılın mayıs ayı sonunda 88.1 milyar dolara kadar yükseldiğini ortaya koydu. 
 • KATLİAMA BÜYÜK PROTESTO – 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 14. yılında, canice öldürülen 35 aydın törenlerle anılacak, yurdun Helen her yerinde “katliam” protesto edilecek. 2 Temmuz olaylarını değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kâzım Genç, katliamın unutturulmaya çalışıldığını söyledi. Genç, “İşin perde arkası henüz aydınlanmadı. Biz nasıl Maraş katliamının içinde devletin bir yerlerden katkısı vardır dediysek ve yanlış çıkmadıysa Sivas’ta da bu vardır” dedi. 
 • DENİZLERE KİRLİLİK AKIYOR – Karadan gelen atıkların denizleri en fazla kirleten etken olduğu vurgulandı. Antalya’da yapılan “Temiz Denizler” konulu sempozyumda konuşan TURMEPA Derneği Başkanı Eşref Cerrahoğlu, Türkiye’deki 3 bin 225 belediyeden yalnızca 172’sinde  atık arıtma tesisi bulunduğuna dikkat çekti. Toplantıya turizmcileri temsilen katılan Osman Ayık da, Akdeniz’deki kirliliğin tek nedeninin turistik tesisler gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. 
 • ANLAŞMAYI BABACAN İMZALADI – Emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı gazetemize yaptığı açıklamada 1 Mart tezkeresinin reddinden sonra AKP hükümetinin ABD’ye çeşitli kolaylıklar sağladığını, Irak operasyonunun başlamasından sonraki ilk haftada Irak’a yönelik hava saldırılarının Türk hava sahası üzerinden yapıldığını açıkladı. O günden bugüne kadar da İncirlik Üssü’nün  Amerikan Hava Kuvvetleri’nin lojistik destek merkezi olarak kullanıldığını açıklayan emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı, 1 milyarlık anlaşmayı da  doğruladı. Bölükbaşı işgalin Türkiye’ye  oluksuz etkilerini giderebilmek için  imzalanan anlaşmanın ilk koşulunun Irak harekâtında ABD ile işbirliğinin sürdürülmesi, ikincisinin  ise  K.Irak’ta  Türkiye’nin  tek taraflı olarak askeri birlik konuşlandırmamamsı  olduğunu belirti.  Anlaşmaya Babacan’ın imzaladığını söyleyen  Bölükbaşı , tepkiden çekinen  hükümetin anlaşmayı  Meclis’e getiremediğini ancak bunun  taahhüdün  ağırlığını ve  hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırmadığını vurguladı. 
 • AKP’NİN MİLDA SEVGİSİ – Milli gazetenin  yan şirketi  MİLDA’ya satılan SEKA Aksu İşletmesi’nin SSK ve TEDAŞ borçları tahsil edilemedi. SEKA Aksu İşletmesi, şimdi de sendikalı işçilerinden  bir bölümünün  iş akitlerini feshetti, diğerlerini de ücretsiz izne  göndererek üretimi durdurdu. 
 • TÜRKİYE TEHDİT ALTINDA – Samsun Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe, 282 tabip asteğmenin  diploma töreninde  yaptığı konuşmada Türkiye’nin  öz varlığının, bölücü siyasal oluşumlar ve  şeriatçılar tarafından tehdit edildiğini söyledi. 
 • EMEKLİLERİN YÜZDE 83’Ü AÇ YAŞIYOR – Türkiye İşçi Emeklileri  Derneği Genel Sekreteri Recep Orhan, Türkiye’deki işçi emeklilerinin  tamamının yoksulluk sınırı  altında kaldığını, yüzde 83’ünün ise  açlık sınırında olduğunu kaydetti. Orhan, en düşük işçi emekli aylığının  en azından  açlık sınırında olması gerektiğini söyledi. Haziran ayı itibarıyla  dört kişilik bir ailenin  açlık sınırının 623.36 YTL; yoksulluk sınırının ise  2 bin 30 YTL olduğunun altını çizen  Orhan, “İşçi emeklilerinin  yüzde 83’ü açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. En yüksek emekli maaşı ise  915 bin 67 YTL. Bu durumda da  işçi emeklileri, dul ve yetimlerin  yüzde 100’ü aylık geçim endeksi  olan yoksulluk sınırının  altında kalıyor” dedi 

2 Temmuz

 

 • ·        SİLAHLAR ABD’DEN – Kuzey Irak’taki kamplardan kaçarak Şırnak’a güvenlik güçlerine teslim olan 4 PPK’li, 2 ABD zırhlı aracının Kandil Dağı’ndaki PKK kampına  silah getirdiğini iddia etti. Örgüte inançları kalmadığı için teslim olduklarını söyleyen PKK’liler, örgütün son zamanlarda kullandığı uzaktan kumandalı  mayınları da Irak’ın  kuzeyinden temin ettiklerini söyledi.

 

 • ·        AB SABIR TAŞIDIR – Bugüne kadar AB’den Türkiye’ye yapılan her ayrımcılığa ve haksızlığa yumuşak tepki veren Dışişleri Bakanı, ilk kez sert tepki verdi. Gül’ün, Fransa’nın  Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki tutumunu eleştirirken  Paris’i değil Brüksel’i  hedef alması dikkat çekti. Gül, “AB artık  küçük ayak oyunları oynayan  bir grup haline geldi” dedi. Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin kendi toplumsal dönüşümü ve gelişimi için Avrupa Birliğine üyelik sürecinden yararlanması gerektiğini savundu.

 

 • ·        SIVAS  KATLİAMCILARI  BULUNSUN – Sıvas’ta 2 Temmuz 1993’te katledilen  35 aydın, Zincirlikuyu ve Karacaahmet mezarlıklarında düzenlenen törenle anıldı. İstiklal Caddesi’nde yürüyen Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu “katliamın sorumlularının bulunmasını” istedi. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda ilk etkinliği düzenleyen Divriği Kültür Derneği Genel Başkanı Rıza Gürünlü, katliamın kimler tarafından yapıldığı bilindiği halde faillerin hala yargılanmadıklarını belirtti.

 

 • ·        KIZINI SOKAKTA ÇALIŞTIRANA HAPİS – Diyarbakır’da 9 yaşındaki kızını tüm uyarılara  karşın çalıştırmayı sürdüren bir kişi 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kentte 1 yıldır yürütülen çalışma sonucu çocuğunu  sokakta çalıştırmakta ısrar eden  17 aile hakkında  suç duyurusunda bulunulurken, yaklaşık 180 aileye de ihtarname çekildi. Bu ailelerden baba  Nuri Kaya, “büyütmek ve bakmakla yükümlü olduğu aile efradına karşı kötü muamelede bulunduğu” gerekçesiyle hapis cezası aldı.

 

 • ·        VAATLER YERİNE GETİRİLMELİ – TZD Başkanı İbrahim Yetkin, mazot fiyatının yüzde 64’ünün vergi olduğunu belirterek “Türk çiftçisi dünyanın en pahalı mazotunu kullanmaktadır” dedi.

 

 • ·        ALMANYA TÜRKİYE’Yİ ES GEÇTİ – Almanya, dönem başkanlığı görevine başlarken öncelikleri arasında saydığı KKTC ile doğrudan  ticaretin başlatılması ve Türkiye’nin müzakere sürecinde 4 başlığın daha  açılması yönündeki sözlerini, yerine getiremedi.

 

 • ·        TÜRKİYE’NİN ADI YOK – Türkiye, 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını Almanya’dan devralacak Portekiz’den AB sürecinde objektif davranmasını bekliyor. Ancak Portekiz’in  6 aylık programında Türkiye’nin adı bile geçmiyor.

 

 • ·        İHALEDE  FESAT  ŞÜPHESİ – Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin, Antalya Havalimanı ihalesinden  eledikten sonra Çelebi AŞ’nin  denetçisine yazdığı yazı, kurumun Çelebi’nin bilgilerine  önceden sahip olduğunu ortaya koydu.

 

3 Temmuz

 

 • ·        ANLAŞMA HAZİNE’DE – Hükümet’in K. Irak’a  girmeme koşulu 8.5 milyar dolarlık kredi anlaşmasının varlığını reddeden açıklamalarına karşın  metin hem Türk, hem de ABD Hazinesi’nin resmi internet sitesinde yer alıyor. Anlaşma, krediyi Türkiye’nin güçlü ekonomik politikalar yürütmesi ve  Irak konusunda ABD’yle işbirliği içerisinde olması  koşullarına bağlıyor. Anlaşmanın K. Irak’a askeri müdahaleyi kısıtlayan bölümlerindeki ifadeler şöyle: “Türkiye’nin tek taraflı olarak  Kuzey Irak’a  asker göndermesi durumunda; ABD hükümeti, söz konusu bildirim tarihinden  geçerli olmak üzere geçerlilik süresinin  askıya alınmadığını  Hazine’ye bildirecektir.”

 

 • ·        YOKSULLUK ÜZERİNDEN OY AVCILIĞI – Başta terör ve işsizlik olmak üzere birçok konuda uyguladığı politikalarla tepki çeken  AKP iktidarı, oylarını koruya bilmek için  belediyeleri kullanıyor.  Bu çerçevede ülke genelinde birçok belediye, muhtarlıklar aracılığıyla belirlediği yoksul yurttaşlara “sosyal yardı” adı altında yardım paketleri gönderiyor. Bu çerçevede, kimi belediyeler yaz ortasında yurttaşlara kömür yardımı yaparken, kimileri de  50-60’ar kilogramlık gıda ve temizlik malzemeleri ulaştırıyor. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, “Biz Ankara’da AKP ile değil, yardım poşetleriyle yarışıyoruz” dedi.

 

 • ·        YERDEKİ SOLUCANA BENZEDİLER – Necmettin Erbakan, bu seçimlerin “rastgele seçimlerden bir tanesi” olmadığını belirterek, “Bundan önceki seçimlerde ‘daha iyi mi yönetileceğiz, daha kötü mü yönetileceğiz’ seçimi vardı. Bu seçim ise ‘var mı olacağız, yok mu olacağız’ seçimidir” dedi. Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili  olarak da “Sizin eğilip bükülecek haliniz yok ki, yerdeki solucana benzediniz. Cumhurbaşkanı seçemedi, Abdullah Gül ‘ü seçtiremedi, halka seçtirmek istedi, yapamadı” dedi.

 

 • ·        KATLİAMA YANIT – Sıvas katliamı üzerinden 14 yıl  geçmesine karşın kalabalık bir grup tarafından katliamın gerçekleştirildiği Madımak Oteli önünde anıldı. “Katiller halka hesap verecek” sloganları atan kalabalığı, İl Halk Kütüphanesi önünde bekleyen 50 kişilik bir grup yuhalayınca  polis tarafından uzaklaştırıldı. Daha sonra Madımak Oteli önünde toplanan göstericiler, olaylarda ölenlerin  adlarını tek tek okuduktan sonra “yaşıyor” diye bağırdılar. Burada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, katliamı yaratan zihniyetin bütün kadrolarıyla iktidarda olduğunu vurgulayarak “Sivas katliamının 14. yılında emperyalizme, Faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve yoksulluğa karşı mücadelemizi kararlılıkla  sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

 • ·        PETKİM İŞÇİSİ ÖZELLEŞTİRMEYİ SORDU – Pektim çalışanları, dün Aliağa Postanesi’nden CHP, MHP, DP ve SP genel başkanlarına  gönderdikleri telgraflarla  özelleştirme hakkında ne düşündüklerini sordu. Yaklaşık 1500 işçi, ellerinde pankart ve bayraklarla Aliağa caddelerinde yürüyerek postaneye geldi. Postane binası önünde işçilere seslenen  Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, “AKP’nin PETKİM’i  babalar gibi satmak istediğini biliyoruz. Şimdi burada iktidar  olmaya  aday olduklarını söyleyen diğer siyasi partilere resmi olarak  sormaya geldik” dedi.

 

 • ·        ENERJİDE ‘ULUSALLIK’ ARAYIŞI – Elektrik  Mühendisleri Odası, seçime girecek 13 partinin politikalarını mercek altına aldı. Parti programlarındaki temel ayrım, enerji alanındaki  yatırımları kamunun mu, özelin mi yapacağı konusunda çıkıyor. Partilerin çok azı bu konuda net.

 

 • ·        BÜYÜME HIZINA SEÇİM DOPİNGİ – Hükümetin 22 Temmuz öncesinde  kesenin ağzını açması 2007’nin ilk çeyreğinde GSMH artışı yukarı çekti. TÜİK’e göre 2007’nin ilk üç ayında sabit fiyatlarla Gayri Safi Milli Hasıla yüzde 6.7, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 6.8 büyüdü. Sonucun tahminlerin üzerinde çıkmasında yaklaşan seçimler nedeniyle devletin kamu harcamalarını öne alması etkin oldu. Buna karşılık ‘kalkınmanın motoru’ sayılan özel sektör yatırımlarında kıpırtı yok.

 

4 Temmuz

 

 • ·        NATO’YA SİTEM – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Ortadoğu ve Avrupa’daki ulus ötesi bağlantılarından  beslenen ve Irak’ın  kuzeyindeki kaos ortamından yararlanan” terör örgütü PKK/Kongra-Gel’in Türkiye’deki terörist eylemlerini alçakça  yöntemlerle sürdürdüğünü söyledi. Teröre destek veren ülkeleri eleştiren, NATO ülkelerine sitem eden Büyükanıt, “Biz bu terör örgütüyle mücadelemizi sürdürürken ve bu  mücadelede uluslar arası işbirliği beklerken, karşılaştığımız bazı durum ve tavırları  anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi. Büyükanıt, “Bugün neredeyse tüm ülkeler, terörist tehdidin büyüklüğünü ve  terörizmle  mücadelede uluslar arası işbirliğinin  gerekliliğini kabul etmektedir. Ancak  terörizmle  mücadelede kararlı bir  uluslar arası işbirliğinin önünde  ciddi birtakım engeller bulunmaktadır. Bu engellerden biri, ulusların hangi eylemin terörist eylem olduğu konusunda bir türlü anlaşamamalarıdır. Bu gerçek, ne yazık ki uluslar arası işbirliğini engellemekle kalmamakta, aynı zamanda terörizmin gelişmesi için de uygun bir zemin yaratmaktadır” dedi.

 

 • ·        TÜRKİYE AB’Yİ ÜZDÜ – AB Askeri Komite Başkanı Orgeneral Bentegeat, Türkiye’nin AGSP kapsamındaki tugayını çekmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

 

 • ·        ŞEHİT AİLELERİNİ BİLE DOLANDIRMIŞLAR – Suç işlemek amacıyla çete kurdukları savlanan  Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGB) Başkanı Taner Ünal’ın da aralarında bulunduğu 18 kişi, Emniyetteki sorgularının ardından  dün adliyeye sevkedildi. Zanlılara “şehit ailesini dolandırma, ev ve işyeri kurşunlama, ihaleye fesat karıştırma, silah ticareti, Diyarbakır’da bir muhabirin tehdit edilmesi” gibi  40 ayrı suçlama yöneltildi. Zanlılarla birlikte 1 el bombası, 5 değişik çap ve markada tabanca ve bunlara ait şarjörler, 4 av tüfeği, 3 kuru sıkı tabanca, 370 mermi, 274 av tüfeği mermisi, 1 çelik yelek, 3 kelepçe, 1 cop, 2 adet gaz maskesi, resmi kurumlara ait mühür ve soğuk damgalar, çok  sayıda çek, senet ve makbuz, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na  ait düzenlenmiş sahte kimlik, sahte askeri kimlikler, basın katı ve polis kimliği  ele geçirildi.

 

 • ·        İZCİ DEĞİL DİNCİ – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar ve Sultanbeyli belediyelerinin 10-17 yaş arasındaki çocukları ücretsiz olarak götürdüğü “izci kampları”ndaki harem-selamlık uygulama iddiaları tepkilere yol açtı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı gittikleri bu kamplarda, yarım gün dini eğitim verildiğini, yarım gün de sosyal aktivitelerin  yapıldığını iddia etti.

 

 • ·        ENFLASYON ASIL AKP’Yİ KURTARDI – TÜFE, ÜFE  ‘eksi’de. Hükümet memura fark ödemeyecek, IMF’ye de hesap vermeyecek. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 6 aylık enflasyon yüzde 3.87 oldu. Fiyat artışları yıllık hedefin  altına gerileyerek, memur maaşlarına yapılan zamların altına indi.

 

 • ·        EN BÜYÜK SORUN DIŞ AÇIKTA – ‘Enflasyonda Avrupa Birliği’ni yakalarsınız’ diyen Avrupa, ticaret açığına dikkat çekti. AB Komisyonu’nun  Türkiye’nin 2006 Katılım Öncesi Ekonomik Programı’nı değerlendirdiği raporunda, “Dış açıklar yakın biçimde izlenmelidir. Ticaret açığında daha ileri bir büyüme, istikrar için potansiyel bir zorluk oluşturabilir” ifadesi kullanıldı.

 

 • ·        IMF’DEN HÜKÜMETE AÇIK ÇEK – Asgari ücrete gelince  şahin kesilen Uluslararası Para Fonu, seçim öncesi kesenin ağzını açan  iktidara çıt çıkarmıyor. IMF’ye gönderilen niyet mektubunun üzerinden iki ay bile geçmeden, mektupta yer alan taahhüt ve kriterler  bir bir ihlal  ediliyor ama IMF bu duruma sessiz kalarak AKP’nin geçici işçi alımı, elektrik  fiyatları, KDV indirimi gibi  seçim yatırımlarını görmezden geliyor.

 

5 Temmuz

 

 • ·        BAŞBAKANLIKTAN İTİRAF – Dışişleri Washington’la Kuzey Irak koşulu kredi anlaşmasını kabul etti. AKP hükümetinin, 2003’te ABD ile Kuzey Irak’a müdahale etmeme taahhüdü karşılığında 8.5 milyar dolar kredi ve  1 milyar dolarlık  hibe anlaşması imzaladığı yolundaki suçlamaları yalanlamasına Dışişleri Bakanlığı da katıldı. Ancak bakanlık açıklamasında  yalanlamadan çok doğrulayıcı ifadeler bulunduğu dikkati çekti. Açıklamada, Türkiye’nin Irak’a tek taraflı müdahalede  bulunmamasının, anlaşmanın önkoşulu olmadığı vurgulanırken, bir yandan da “1 milyar dolar hibenin  ödenmesi sürecinde, Türkiye’nin  Irak’a tek taraflı müdahalesi söz konusu olursa, ABD tarafı ödemenin geri kalanını askıya alma hakkına sahipti” denildi.

 

 • ·        SAVAŞ TEHDİDİ – Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin  lideri Mesut Barzani, Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahalesinin bölgede yıkıcı bir savaşa yol açacağını ileri sürerek, böyle bir savaşın diğer ülkelere de sıçrayacağını iddia etti. Barzani, sınır ötesi operasyona  Kuzey Irak’taki Kürtlerin yanı sıra tüm Iraklıların da karşı çıkacağını belirterek, “Türklerden zaman zaman tehdit alıyoruz ama en iyi çözümün diyalog olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 • ·        PEMBE TABLO OYUNU – Hükümet tarafından  seçim öncesi açıklanan rakamlar ekonominin  gerçeklerinin yansıtmıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun önceki gün açıkladığı  enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziran ayında yüzde 0.24 azalarak yıllık TÜFE’nin yüzde 8.6’da kalmasına neden oldu. Eğer TÜFE Haziran’da yüzde eksi 0.15’ten daha yüksek bir  rakam olarak gelseydi, yıllık enflasyon yüzde 8.7’yi aşacak ve Merkez Bankası’nın hükümeti enflasyonun düşürülmesi için rapor sunması gerekecekti.

 

 • ·        HÜKÜMET KURAKLIĞI SONUNDA GÖRDÜ – İktidara geldiğinden beri uygulamalarıyla çiftçinin tepkisini çeken AKP, seçim arifesinde buzları eritmeye çalışıyor. Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kuraklık nedeniyle 40 ilde yüzde 25 ve üzerinde zarar gördüğü belirlenen  çiftçilere kuraklık desteği ödenecek. Çiftçilerin tarımsal kredi borçları, 1 yıl süreyle ertelenecek. Çiftçiler bugünden itibaren bir ay içerisinde kredi borçlarının ertelenmesi için  borçlu bulundukları banka  ve tarım kredi kooperatiflerine yazılı olarak müracaat edecekler.

 

 • ·        NATO TERÖRÜN ADINI KOYAMADI – ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, NATO’nun önemli organizasyonlarından biri  sayılan ve birçok konu ile  ortaklık çabalarının tartışıldığı seminere davetli olmasına karşın katılmayarak, yerine bir kurmay albay gönderdi. Seminere yaklaşık 10 ülkeden  genelkurmay başkanları katıldı. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  PKK ile mücadelede yeterli  desteği alamadığı gibi  çeşitli engeller ile  karşılaştığını vurgulayarak, başta ABD olmak üzere Danimarka , Almanya ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu bazı ülkeleri kastettiği  belirtildi. Terörün tanımı  konusunda da toplantıda bir anlaşmaya varılamadı.

 

 • ·        ADAY ADAYI DÖNEMİYOR – Milli Eğitim Bakanlığı’nda aday adayı olmak için  istifa eden ancak listelerde yer bulamayan bürokratlar AKP’li ise görevine dönüyor, başka partilerdense koltuğunu kaptırıyor. MHP’den aday adayı olmak için istifa eden TTK üyesi Veli Kılıç ile CHP’den aday adayı olmak için istifa eden Daire Başkanı Hüseyin Karakuş ve Bakanlık Müşaviri, eski ADD Başkanı Ertuğrul Kazancı,  listelerde yer alamayınca bakanlığa dönmek istedi. Ancak Bakan Çelik, bürokratları görevlerine iade etmedi.

 

 • ·        BAYKAL: BAŞBAKAN’IN DERS VERME HAKKI YOK – AKP hükümetinin  terör konusundaki tavrını eleştiren  CHP lideri, Sivas’ta  düzenlenen mitingde, “Kılavuzu Barzani olanın Türkiye’de  kimseye kılavuzluk dersi vermeye hakkı yok” diyerek, Erdoğan’ın terör ve terörle mücadele konusunda Barzani ağzıyla  konuştuğunu söyledi. Baykal, AKP hükümetinin  terör konusundaki tavrını da sert bir dille eleştirirken, “Türkiye’de ve Kuzey Irak’ta terörist sayısını  birbirine karıştıran bir başbakanın kılavuza ihtiyacı olabilir. Ama haksızlık etmeyelim, Başbakan’ın  da kılavuzu var. En önemli kılavuzu Cüneyt Zapsu. Hem kılavuzluk hem pazarlamacılık yapıyor” diye konuştu.

 

 • ·        TAVİZLE AB’YE GİRMEK ALEYHİMİZE OLUR – Gazikent’te  seçim bürosu açılışına katılan Ateş, AKP döneminde  Türkiye’nin onurunun  zedelendiğini söyledi. CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, taviz vererek  AB’ye girmenin, Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyledi. CHP milletvekili adayı Akif Ekici ise ülkenin ortaçağ karanlığına  sürüklenmek istendiğini vurguladı.

 

 • ·        HER ŞEYİ MAHVETTİNİZ – Erbakan, ESAM’ın düzenlediği ‘Türkiye Konferansları’ toplantısında yine AKP’ye çattı.  Eski Başbakan Necmettin Erbakan, AKP’nin, görevde bulunduğu 4.5 yıl içinde  Türkiye’ye “ekonomik yıkım, manevi tahribat ve dış politika faciası” yaşattığını ifade etti.

 

 • ·        TAŞIMA BORÇLA BÜYÜME YOKSULLAŞTIRIR – İktisatçı Mustafa Sönmez, doğrudan yabancı yatırımlardaki  artışa rağmen, dış borçlanmanın  da sürdüğünü dikkat çekerek, “Sıcak paraya dayalı, yüksek  faiz  maliyetli büyümenin sürmesinde düşük reel ücretin kemikleşmesi ve yedek işsiz ordusunun durmaksızın büyümesi etkili. Dolayısıyla, büyüme, bölüşüme gelince yoksullaşmayla at başı gidiyor” dedi. Sönmez “2007’nin ilk dört ayında 10 milyar dolara ulaşan doğrudan yabancı yatırımlar, büyüme değirmenine  taşınan suyun ana kaynağı oldu. Türkiye ekonomisine yüksek boyutlu dış kaynak girişi, temposu biraz düşse de sürüyor. Sonraki çeyreklerde bu büyüme temposunun  sürüp sürmeyeceği ise ‘taşıma su’yun yani dış kaynağın girişine bağlı” diye konuştu.

 

 • ·        BİNLERCE İŞÇİ İŞTEN ATILDI – AKP döneminde, 50 belediyede işçiler sendika değiştirmeye zorlandı, 25 bini örgütlendiği için işinden oldu. AKP hükümetinin  icraatlarını değerlendiren emekçi temsilcileri, 30 binden  fazla işçinin  sendikal nedenlerle işten atıldığını, 20 bin orman işçisinin  sendika değiştirmeye zorlandığını dile getirdi.

 

 • ·        VERGİ YİNE FAİZE GİTTİ – Yurttaşın cebinden ‘yol, su, elektrik’ için alınan  1.3 trilyon YTL, rantiyeye yaradı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Ödenen Vergiler Nereye Harcandı” raporuna göre 2000-2005 yılları arasında 1 trilyon  372 milyar YTL’lik vergi toplandı. Bu tutarın yüzde 65’ini oluşturan 895 milyar YTL faize gitti. Yol yapımı için harcanan oran ise binde 1’in de altında kaldı..

 

 6 Temmuz

 

 • ·        EKİMDE REFERANDUM – Anayasa Mahkemesi’nden ‘Cumhurbaşkanı’nı halk seçsin’ e vize. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in anayasa değişiklik paketinin şekil yönünden denetimine ilişkin açtığı dava ile CHP’nin açtığı davanın 5’e karşı 6 oyla reddedildiğini bildirdi.

 

 • ·        İŞÇİDEN SAĞ PARTİYE OY YOK – AKP’nin iktidar dönemini değerlendiren işçi temsilcileri: Sağ partiler çalışanların sorunlarına duyarsız

 

ü     Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Salih Kılıç: “AKP Türk-İş’in çalışanlar için dillendirdiği taleplerden yalnız birkaçına seçim bildirgesinde yer verdi. Emeğin taleplerine en geniş yer veren ve somut çözüm üreten parti CHP”

 

ü     Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Süleyman Çelebi:  “Beş yıl önce programlarına koydukları hiçbir şeyi hayata geçiremediler, emeğe en yakın duranlara da eleştirilerimiz var ama, üyelerimizden sağ partilere oy istemeyeceğiz”

 

ü     Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Başkanı İsmail Hakkı Tombul: “AKP, Türkiye’de demokratikleşme için hiçbir şey yapmadığı gibi engeller çıkardı. Çalışanlar olarak eşitlik, özgürlük ve laiklik konusunda samimi partilere yakın davranacağız”

 

 • ·        PETKİM’İ GİDERAYAK SATTILAR – Protestolar arasında yapılan satış ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 50 milyon dolarla TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu verdi. İhaleyi kazanan grup adına konuşan Haluk Recai Ulusoy, grupta birisi Rus, ikisi Kazak olmak üzere üç ana ortak olduğunu söyledi. Trans CenrarAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu’nun Rus finans ortağı olan Troika Dialog’un Ermeni asıllı yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Ruben Vardainan’ın Ermeni  iddiaları konusunda oldukça etkin bir kişi olduğu belirtiliyor.

 

 • ·        YOKSUL SÖMÜRÜLÜYOR – CHP’li Kılıçdaroğlu AKP’nin yardımla oy avcılığını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, CHP projelerini anlatırken gelir dağılımındaki olağanüstü bozulmaya dikkat çekerek “Bizim sıfır açlık projemizle Türkiye’deki açlığı tamamen yok etmek istiyoruz. Bir milyon insan eğer bu ülkede gece aç yatağa giriyorsa sosyal devlet ciddi yara alıyor demektir” diye konuştu.

 

 7 Temmuz

 

 • PETKİM MAHKEMELİK – Petkim’i alan şirkette Ermeni ortaktan sonra bir ortak ta Kıbrıs Rum Kesimi’nden çıktı. Petrol-İş Sendikası, Pektim’in yüzde 51’inin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin ihale komisyonu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. İhaleyi kazanan konsorsiyum ile ilgili “belirsizlik ve şüpheler olduğunu”  söyleyen Petrol-İş Genel Başkanı Öztaşkın, “Özelleştirme, alıcı konsorsiyumun yapısı ve karmaşık ilişkiler ağı nedeniyle Türkiye’nin çıkarlarına değildir” dedi. Pektim ihalesine, en yüksek teklifi “kim olduğu ve sermaye yapısı belli olmayan bir firmanın verdiğini” anlatan Öztaşkın, şirketin asıl faaliyet alanının finans olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin stratejik kurumlarından Petkim’e en yüksek teklifi veren TransCentralAsia’da Ermeni ortaktan sonra bir de Rum ortak ortaya çıktı, TransCentralAsia’nın Kazak olduğu ileri sürülen ortaklarından Investment Production Group Eurasia’nın Kıbrıs Rum Kesimi kökenli LLC Marenko Limited’e ait olduğu öğrenildi. Kazak olduğu ileri sürülen üçüncü ortağın da ABD’li olduğu anlaşıldı. TransCentralAsia’nın sermaye yapısında  yarıdan fazlanın Ermeni Troika Dialog’a ait olduğu, geri kalanın da birbirine yakın oranlarda diğer iki ortağa paylaştırıldığı  öğrenildi. 
 • YENİDEN SEÇİME GİDİLEBİLİR – Dışişleri Bakanı Gül, K.Irak’a olası bir sınır ötesi operasyon konusunda Genelkurmay Başkanlığı ile nasıl hareket edeceğimizi, ne zaman, hangi şartlarda ne yapacağımızı kararlaştırdık. Bunlar şu anda devlet sırrıdır, söylenmez” dedi. Yeni Meclis’in cumhurbaşkanını seçememesi durumunda yeniden erken seçime gidilebileceğini dile getiren Gül, DTP ile işbirliği konusunda da kapıları açık bıraktı. 
 • ERDOĞAN KAÇIYOR – Baykal, Erdoğan’ın kendisi ve 200 milletvekili hakkındaki ciddi suç dosyalarından dolayı dokunulmazlıkları kaldırmak istemediğini vurgulayarak “Bunlar fevkalade ciddi dosyalar. Şimdi Başbakan kaçıyor, davasından emin olan insan kaçmaz” dedi. 
 • AMAÇ: ÇAĞDAŞ NİTELİKLİ LAİK EĞİTİM – Çağdaş Eğitim Vakfı, kurulduğu 1994 yılından bu yana çağdaş, nitelikli ve laik eğitim mücadelesi veriyor. Vakıf yönetim kurulu başkanı Gülseven Güven Yaşer, tarikat okulları, kuran kursları, imam hatip liseleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi okullarda, açıkça Cumhuriyet aydınlanmacılığının ortadan kaldırılmasına yönelik eğitim verildiğini söyledi. Yaşer, “3 bin okul müdürü, 3 bin 500 müdür yardımcısı değişti. Hepsi de imam hatip lisesi mezunu. Milli eğitimin uygulamaları böyle devam ederse Türkiye’nin geleceği farklı bir yörüngeye oturacaktır” dedi. 
 • ONLAR OYUNCU BİZ FİGÜRAN – Bu yılın başında yüzde 65 olan yabancıların borsadaki payı sürekli artarak yüzde 71’i geçti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan her fırsatta “borsa etkilenir” diye savunmaya başvuruyor ama Türkiye’de “borsanın dalgalanmasından etkilenecek” yatırımcı sayısı 4 binin üstüne geçmiyor. İMKB’de gerçek anlamda hisse senedi portföyü bulunduran irili ufaklı hesapların toplamı 800 bini aşıyor. Bunların topu topu 6 bini yabancıların. Ama yabancılar oyunun yüzde 70’inden fazlasını kontrol ediyor. 
 • TÜRKİYE TARIMDA ‘SOS’ VERİYOR –  OECD: Gelir arttı ama tarımsal gıda ihracatı düştü, Pazar payı geriledi. OECD ve BM Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın Tarımsal Görünüm Raporu’na göre Türkiye tarımsal gıda ihracatcısı ülkeler arasında 13’üncülükten 14’üncülüğe düştü. Bahçe bitkileri ihracatında ABD, Hollanda, İtalya’dan sonra 4. sırada olan Türkiye 200’den sonra 7’ciliğe düştü. 

 8 Temmuz

 

 • İSKENDERUN İNADI – Amerikan askerinin sık sık kullandığı limana ağustos ayında tekrar gelmesi bekleniyor. 1991 Körfez Savaşı, 1998 Dynamik-98 tatbikatı ile 2003 Irak işgali sırasında TCDD İskenderun Limanı’nı kullanan Amerikan deniz piyadeleri, geçen yıl da önce Romanya Üssü’nü kente taşımak istemişti. Ardından Irak’ta kullanılan askeri araç ve malzemelerine İskenderun’da kimyasal, nükleer ve biyolojik temizlik yaptırmayı talep etmişlerdi. Kimyasal, biyolojik ve nükleer kirlilik bulaşan savaş malzemelerini İskenderun’da temizleyerek farklı bölgelere göndermek isteyen Amerikan askeri, kent limanını 15 Ağustos’tan itibaren kullanmak için yeniden girişimlerde bulundu. Bilgi veren üst düzey bir görevli, ABD askerinin İskenderun’a ilişkin planlarının önceden yapıldığını ancak daha sonra 22 Temmuz seçimleri sonrasına ertelendiğini belirtti. Yetkili, Amerikan askerlerinin 15 Ağustos’a yakın tarihlerde kente bir kez gelmeyi planladığını açıklarken, bunun gerekçesinin “deniz üssü” mü, askeri silahlara yapılacak “temizlik” mi ya da daha farklı bir neden mi olduğuna açıklık getirilmediğini söyledi. Denizcilik Müsteşarı Naiboğlu da “Ben ne “evet gelecekler”, ne de “hayır gelmeyecekler” diyemem” dedi. 
 • TANDOĞAN’DA TERÖR SESSİZCE LANETLENDİ – Cumhuriyet Kadınları Derneği, Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Çağdaş Eğitim Vakfı öncülüğünde birçok kişi ve kuruluşun katkısıyla düzenlenen “Teröre Karşı Birlik Mitingi” öncesinde ağırlıklı olarak kırmızı-beyaz giysiler giyen ve Türk bayrakları taşıyan genç-yaşlı binlerce yurttaş, Atatürk Kültür Merkezi alanında toplandı. Buradan Tandoğan Meydanı’na “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında zaman zaman “şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “askere uzanan eller kırılsın”, “katil ABD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı. 
 • DEFOLU VEKİLLERLE SEÇİME GİDİLİYOR – ATO Başkanı Sinan Aygün, 150’ye yakın milletvekili hakkında 280 adet fezleke düzenlendiğini anımsatarak “Demir parmaklıklar arkasında olması gerekirken seçim meydanlarında hak hukuk nutukları atıyorlar. Defolu milletvekillerinin alacağı kararlardan da çıkaracağı yasalardan da vatana millete hayır gelmez” dedi. 
 • PETKİM İHALESİ İPTAL EDİLSİN – Ortak girişim grubunda Ermeni lobi faaliyetlerini yürüten Vardanian’ın dışında, Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Rum Kesimi’nden de bir şirket bulunuyor. 
 • AKP’NİN İMAM HATİP PLANI – Seçim beyannamesinde aşamalı sınav sistemine geçileceğine vurgu yapılıyor. Partinin seçim beyannamesinde sözü edilen reform vaadi 17. Milli Eğitim Şurâsı’nda da gündeme gelmiş ve bu yönde bir sistemin imam hatiplilerin işine yarayacağına dikkat çekilmişti. 
 • EKONOMİK KRİZ GİZLENİYOR – CHP adayı Prof. Dr. Korkmaz, AKP’nin Türkiye’yi iflasa sürüklediğini söyledi. Korkmaz, “Arap sermayesi AKP’yi destekliyor. Çünkü laikliğin kendi ülkelerine yayılmasından korkuyorlar. Laikliğin, demokratikleşmeyi, demokratikleşmenin de halkın petrol gelirlerinin nereye gittiğini sorgulamasını getireceğini biliyorlar. Zaten bir çok AKP yöneticisi de bu Arap sermayesi şirketlerine ortak” dedi. 
 • AKP DIŞARIYA TESLİM OLDU – Ağar, hükümete yüklenerek ‘bunlar ip oynarken biz dağlarda teröristlerle savaşıyorduk’ dedi. Geçen seçimlerde söylediği “Fındığa sahip çıkmak Karadeniz’e, Karadeniz’e sahip çıkmak ülkeye sahip çıkmaktır” sözlerini anımsatan Mehmet Ağar, AKP’nin fındıkçı ve çaycıyı sefalete sürüklediğini vurguladı. Ağar, “Yüreğiniz varsa istediğiniz televizyonda, meydanda karşı karşıya gelelim” diyerek Başbakan Erdoğan’a meydan okudu. 
 • SOL PARTİYİM DİYENLER HALKI ALDATIYOR – İstanbul 2. bölge  bağımsız sol milletvekili adayı  Prof. Dr. Baskın Oran, 1965’teki TİP hariç, Meclis’e solun girmediğini, ‘sol partiyim’ diyenlerin halkı aldattığını, CHP ile DSP’nin solun yanından bile geçmediğini ifade etti.  Oran, rejim tehlikesinin olup olmadığı yönündeki bir soruya, “Korkmayın. O bizim ezberimizdir. Bizdeki dinciler burjuvalaşmaya başlıyor. Bu insanlar burjuvazi katlarında yükseldikçe, artık onların referans çerçevesi İslam değil, kâr ve kârın maksimizasyonu olmuştur. Burjuvazinin dini, imanı, mezhebi, politikası, felsefesi yoktur. Bir tek kârın büyümesi vardır” 

 9 Temmuz

 

 • ·        SAĞLIKTA SOYGUN – Hastaneler için faturaları şişirmek çocuk oyuncağı. Maliye Bakanlığı Muhasebat kontrolörlerinin belirlemelerine göre, bir hastanın 213 YTL’lik tedavi gideri 10 misli şişirilerek devlete 2 bin 179 YTL olarak fatura edildi. 171 değişik suiistimal olayı saptanırken ilk sırayı “verilmeyen sağlık hizmetlerinin faturalandırılması” aldı. Faturalar, fazla yatak ücreti gösterilmesinden 1. sınıf oda farkı alınmasına, pakete dahil işlemlerin faturalandırılmasından ilaçların pahalı gösterilmesine kadar birçok yoldan şişiriliyor. 2 kez yapılacak tetkikler 21 kez yapılmış gibi gösterilirken “icap nöbetinde muayene” gibi olmayan işlemler faturaya yazılıyor.

 

 • ·        TÜRKİYE EN BORÇLU ÜLKE – 2000 yılında IMF ile stand-by anlaşması bulunan 26 ülkeden 24’ü, ilerleyen yıllarda IMF ile yollarını ayırdı. Yalnızca Türkiye ve Peru kaldı. Türkiye, “IMF’ye en fazla borcu bulunan ülke” konumuna geldi. 1999’dan beri Türkiye, IMF’den toplam 43 milyar dolar borç kullandı. Bu borcun 34.7 milyar dolarlık kısmı ile 5.6 milyar dolar ödendi. Mayıs sonu itibarıyla  Türkiye’nin IMF’ye toplam 8.7 milyar dolar borcu bulunuyor.

 

 • ·        ATİNA’YA HAFİF TEPKİ – Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen bir seminerde Türkiye’yi bölünmüş olarak  gösteren haritaya Türkiye’nin tepkisini, bakanlığa çağırdığı Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yenimatas’a bildirdi. Atina’da düzenlenen kriz yönetimi seminerinde, Prof. Mazis isimli bir katılımcının, ABD ve NATO savunma kolejlerinde kullanılan ve Türkiye’yi bölünmüş gösteren bir harita açarak Türkiye ile ilgili yorumlar yapmıştı.

 

 • ·        1 GÜNDE YEDİ YANGIN – Bodrum’un Kızılağaç mevkiinde önceki gün çıkan yangın, dün sabah kontrol altına alınırken İzmir’in 5 ayrı yerinde, Antalya’nın Manavgat ilçesi yakınlarında ve Yatağan’da da dün orman yangınları çıktı. Manavgat’ta yangının başladığı Bucakşıhlar köyü boşaltıldı, köydeki bazı evler yandı. Yangına Antalya’nın yanı sıra Muğla, Silifke ve Denizli’den 7 helikopter, 5 uçak, 12 arazöz ile kara ekipleri müdahale etti. Kızılağaç’ta söndürülen yangının etkili olduğu 400 hektarlık alanda soğutma çalışmaları başladı.

 

 • ·        KADINA ŞİDDET ARTTI – Polis kayıtlarına göre, geçen yıl şiddete maruz kalan kadın sayısı bir önceki yıla göre yüzde 76 arttı. Geçen yıl dayak yiyen kadın sayısı ise 17 bini aştı.

 

 • ·        ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ – DSP Genel Başkanı  Zeki Sezer, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ciddi araştırma sonuçlarıymış gibi ifade etmeye çalıştığı ve AKP’nin oylarını yüksek gösteren anketlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek “Atma Recep din kardeşiyiz” dedi.

 

 • ·        PETKİM TARTIŞMASI IRKÇIDIR – Başbakan Erdoğan :” Kimin aldığı sorusu konusundaki tartışmayı ırkçı buluyorum. Ben ticarette dine ve ırka bakmam, ülkemin çıkarlarına bakarım.” “Bay Maktum’un hedefi 5 milyar dolarlık yatırımdı. Dava açılınca teminatı yakma pahasına geri kalan parayı ödemeyi durdurdu. Bundan büyük kaybımız oldu.”

 

 • ·        GENÇLERİN DERDİ İŞSİZLİK – Genç işçilerin yüzde 80’inin 1000 YTL’nin altında bir ücret aldıklarını gösteren Türk-İş’in araştırmasına göre genç işçilerin en önemli sorunu ‘işsizlik’, en acil beklentileri ise ‘işsizlikle mücadele’.

 

10 Temmuz

 

 • UZLAŞMA ÇARKI – Erdoğan cumhurbaşkanını tek başına seçemeyeceğini görünce ağız değiştirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ‘muhalefetle uzlaşmam’ diyen, Anayasa Mahkemesi’nin 2. kararının ardından mazlumu oynama kozunu yitiren Erdoğan, yeni cumhurbaşkanının seçimi konusunda uzlaşma turuna çıkacağını açıkladı. Erdoğan, “Bize, ‘tek bir adayı dayatmasaydın, adaylarla gelseydin’ dediler ya, onu da yaparız” dedi.  Anayasa Mahkemesi’nin, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin önünü açan kararının gerekçesini beklediklerini söyleyen Erdoğan, mahkemenin kararının bu cumhurbaşkanlığı seçimine yansımayacağını belirtti. Erdoğan, cumhurbaşkanını yeni meclisin seçip seçmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, “Sanki Meclis seçecek gibi” dedi. 
 • TALABANI YİNE TEHDİT EDİYOR – Irak Devlet Başkanı’nın lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği, Türkiye’nin Kuzey Irak’a bir milyon askerle girmesi durumunda bile direneceklerini ve Türk ordusunu yeneceklerini iddia etti. Örgütün internet sitesinde, “Türkiye’nin Kürdistan bölgesine girmesinin kolay, çıkmasının ise tabutlarla olacağı” ileri sürüldü. Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ da sınır ötesi operasyon halinde Türkiye’nin bütün Iraklılar tarafından çok sert karşılık alacağını söyledi. 
 • BODRUM YANGININDA SABOTAJ OLASILIĞI – Dün yurtta 28 yerde orman yangını vardı. Sadece Antalya’da 3, İzmir’de 4 yangınla mücadele edildi. 2 gün içerisinde 10 kişiyi gözaltına alan jandarma, Bodrum yangını ile ilgili PKK sabotajı olasılığı üzerinde duruyor. Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangında 100-150 hektar kızılçam ormanı ve tarım alanlarıyla birlikte toplam 250 hektar alan zarar gördü. 
 • 27 BİN ÖĞRENCİ SIFIR ÇEKTİ  –  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı’nın (OKS) bu yılki birincisi İstanbul’dan Fatih Özkan oldu. Sınava giren 818 bin 359 adaydan, 27 bin 277’si sıfır puan aldı. Hesaplamanın, bir sorunun iptal edilmesi nedeniyle 99 soru üzerinden yapıldığı 2007 OKS’de, dereceye giren öğrencilerin çoğunluğunun devlet okulları değil de özel eğitim kurumlarından çıkması dikkat çekti. 
 • PAKET YENİ DÖNEME KALMAZ – Anayasa değişikliğinin 3 aşamada gerçekleşmesi gerektiği belirtildi. Doç. Dr. Kanadoğlu, yeni meclisin oluşumuyla birlikte 30 gün içerisinde cumhurbaşkanı seçimi tamamlanamazsa seçimlerin derhal yenilenmesi gerekeceğini söyledi. 
 • AKP’NİN 22 YOLSUZLUĞU –  CHP’nin “ Ülke soyulurken vatandaş yoksullaşıyor … AKP ve yandaşları kazanıyor” sloganıyla hazırladığı broşürün kapağında, Erdoğan’la oğlu Bilal Erdoğan’ın karikatürü yer aldı. “Oğlu 4 yıl önce burslu okuyordu, şimdi 3 milyon dolara gemi aldı… ‘yola devam’ mış…” yazısının da yer aldığı broşürde, ülkeyi soyanlara, yolsuzluk yapanlara, halktan çalanlara oy verilmemesi istenirken AKP’nin 22 ayrı yolsuzluğu şu başlıklar altında sıralandı: 

ü      Ayda 9 milyar lira maaşla geçinemeyen bir Başbakan.

 

ü      Naylon fatura düzenlemekten sanık bir maliye bakanı.

 

ü      Bir arsa satışından 1 trilyon lira kâr eden ama vergi vermeyen maliye bakanı.

 

ü      13 günde 219 yol ihalesi.

 

ü      Yeşil kartlı AKP’li müteahhit.

 

ü      Hortumcular VIP salonunu kullanmaya devam ediyor.

 

ü      Hortumcu helikopteriyle hortumcu köşküne giden bir Başbakan.

 

ü      İhalesiz 2 milyon dolarlık iş alan AKP’li.

 

ü      Hortumcudan pahalıya al, yandaşına ucuza sat.

 

ü      Devletin 51 milyon dolarlık fabrikası, AKP yandaşına 1.1 milyon dolara satıldı.

 

ü      Ver ihaleyi, kap milletvekilini.

 

ü      İçişleri Bakanı’nın iş bitirici oğlu.

 

ü      İhaleye fesat karıştıran Milli Eğitim Bakanı.

 

ü      Özelleştirme yağmasına örnek.

 

ü      Yağmaya devam, 4.5 ayda 4 misli kâr.

 

ü      Ulaştırma Bakanı’nın oğlu nasıl gemi sahibi oldu?

 

ü      AKP’nin ulusal yolsuzluk markası: OFER

 

ü      AKP’nin yerel yolsuzluk markası: Alİ DİBO.

 

ü      Bir başbakan dokunulmazlıkların kaldırılmasını neden istemez?

 

ü      AKP neden yolsuzlukların üzerine gidemiyor?

 

ü      AB Türkiye’deki yolsuzluklar konusunda ne diyor?

 

ü      AKP’nin yolsuzluklarını, AKP’li milletvekilleri nasıl itiraf ediyor?

 

 • İŞ DÜNYASI AKP’DEN RAHATSIZ – Financial Times, “İş dünyası liderleri  AKP’nin muhafazakâr Anadolu’daki sosyal ve popülist köklerinden rahatsızlar” ifadelerini kullandı.

 

 • 1 OYLUK SEÇİM PAKETİ 300 YTL –  AKP ilçe teşkilatları, sokak sokak dolaşıp gıda ve temizlik malzemesi dağıtımı yapıyor. AKP seçim öncesi yoksul kesimle yönelik yardım kampanyalarını artırdı. Yardım paketlerinde reçelden yağa, pirinçten makarnaya, sabundan peçeteye kadar yaklaşık 300 YTL’lik malzeme var.

 

11 Temmuz

 

 • ·        AKP’DE KARMAŞA – Gül’den vazgeçtiği belirtilen Erdoğan yeni cumhurbaşkanını parlamentonun seçeceğini açıkladı. Ancak TBMM Başkanı Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer’in çekilmemesi durumunda cumhurbaşkanının “halk tarafından seçileceğini” söyledi.  Bu dönem milletvekili adayı olmayan Başbakan Yardımcısı Şener’in ise Arınç’ın ardından yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının Meclis tarafından seçileceğini söylemesi dikkat çekti. Başbakan’ın, cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşma arayışına daha önce girmesi durumunda Türkiye’nin bugünkü noktaya gelmemiş olacağını belirten CHP lideri, Abdüllatif Şener’in adaylığına da karşı çıkarak Çankaya’ya siyasi çatışmanın dışından bir isim getirilmesinin uygun olacağını söyledi. Baykal, belirlediği adaylarla tura çıkabileceğini söyleyen Erdoğan’a da seçenek dayatmanın uzlaşma sayılmayacağını anımsattı. Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanının yetkilerini kısarken başbakanı güçlendirmeyi hedefleyen hazırlıklarını değerlendiren Anayasa Profesörü Necmi Yüzbaşıoğlu, parlamenter sistemde başbakanın zaten güçlü olduğunu anımsattı. Prof. Yüzbaşıoğlu, “Başbakan Erdoğan, mahkeme üyelerini kendi atasın, özerk kurumlar üzerinde yetkisi olsun istiyorsa bu kabul edilemez. Bu, rejimi diktatörlüğe götürür” diye konuştu.

 

 • ·        ENGELLİLERE CİNSEL TACİZ – Denizli’deki engelliler okulu ile ilgili raporda, üst sınıfların alt sınıf öğrencilerine kötü muamele ve işkence yaptığına yer verildi. Bazı öğrencilere dışkı yedirildiği belirtildi.

 

 • ·        ÇİFTÇİYE  BİR ÖDEME DAHA – AKP seçimlere kısa bir süre kala kesenin ağzını iyice açtı. Çay budama tazminatının dünden itibaren, mısır primlerinin de bugünden itibaren üreticilere ödenmeye başladığı bildirildi.

 

12 Temmuz

 

 • AKP SATTI SAVURDU – Hükümet neredeyse elindeki her şeyi borç ödemek için özelleştirdi, yine de borçlar arttı. Çoğu zaman yasalar çiğnenerek veya zorlanarak 21.3 milyar dolarlık satış yapıldı. TMSF satışlarıyla birlikte bu rakam 30 milyar dolara ulaştı. Yasalar hükümetin özelleştirme gelirlerini borçları ödemek için kullanmak zorunda olduğunu öngörüyor. AKP iktidarı döneminde borçlar azalacağına yaklaşık 47 milyar dolar arttı. Stratejik açıdan en önemli kuruluş Türk Telekom, kârının yüzde 60’ına yakın bedelle satıldı. 35 milyon ton rafinaj kapasitesi olan TÜPRAŞ 4 milyar dolara satıldı. 7 milyar dolarlık Erdemir 2.8 milyar dolara gitti. CHP, satışlara karşın borçların artmasını AKP’nin seçim hesaplarına bağlıyor. 
 • BAKANLARIN SPOR AŞKI – 22 Temmuz seçimleri öncesi AKP Hükümeti’nin bakanları gözünü futbola dikti. Maliye Bakanı Unakıtan’ın, seçim bölgesi Eskişehir’in 2. Lig A’daki temsilcisi Eskişehirspor için maddi destek arayışı 6 trilyona ulaştı. Unakıtan’ın bir telefonu ile havaalanı ihaleleriyle ünlenen bir inşaat firmasının Eskişehir’e 1 milyon YTL aktardığı öne sürüldü. AKP iktidarının bir başka bakanı M. Ali Şahin ise Vakıfbank’ın Antalyaspor’a 500 milyarlık  forma reklamı vermesi için harekete geçti. AKP iktidarı geçen aylarda futbol federasyonunu erken seçime götürmek istemiş, ancak FIFA’nın sert uyarıları sonucu geri adım atmıştı. 
 • TÜP GAZ İLE DOĞALGAZ AÇILIŞI KUTLADILAR – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler, doğalgaz akışı başlamayan Ordu’da açılış töreni düzenledi. Açılış töreninde iki görevlinin omuzlarında mutfak tüpü taşımaları şaşkınlık yarattı. Bu anı görüntülemek isteyen basın mensuplarına izin verilmedi. Törende Bakan Mehmet Hilmi Güler elindeki meşaleyi tüp gazla tutuşturarak “Doğalgaz hayırlı olsun” dedi ama, boruların döşenmesinin tamamlanmasına karşın doğalgazın nasıl geldiği ve omuzlarda taşınan mutfak tüplerinin neden oraya getirildiği soruları yanıt bulmadı. 
 • SEZER MODELİ YARARLI – Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Sezer’in seçilme sürecindeki uzlaşmaya dikkat çekerek, bu modelin yararlı olduğunu ve bu dönemde de bu yöntemin uygulanmasının yararlı olacağını söyledi. Başbakan’ın “Cumhurbaşkanlığı fiyaskosu” için halktan özür dilemesini isteyen Baykal, Erdoğan’ın uzlaşmaya baştan yanaşmış olması durumunda cumhurbaşkanının seçilmiş olacağını belirtti. CHP lideri, Dışişleri Bakanı Gül’ü kastederek, “Bir parti militanını seçtirme denemesi yaptılar, olmadı. Şimdi o kadar militan olmayan bir partiliyi itelemek yanlıştır” diye konuştu. 
 • CUMHURBAŞKANI DIŞARDAN OLMAZ – CHP lideri Baykal’ın cumhurbaşkanı adayının parlamento dışından belirlenmesi yönündeki önerisi  AKP’de kabul görmedi. Öneriye sıcak bakmadıklarını belirten Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Bu parlamento kendi içinden bir cumhurbaşkanı çıkarmaya muktedirdir” dedi. CHP liderini, “mızıkçılık yapmakla” suçlayan Erdoğan, “Şu andaki yasaya göre parlamentoda bir seçim söz konusu. Ama Sayın Baykal istiyorsa, buyursun millete gidelim” diye konuştu. 
 • ÇALIK’TAN SANTRAL BASKISI – Çalık Enerji, Başbakan’ın damadını genel müdür yaptıktan sonra, şimdi de Başbakan’ın köyüne doğaya zarar verme pahasına hidroelektrik santralı kurmak için atağa  kalktı. Santral, Nisan 2009’da işletmeye alınacaktı. Ancak Çalık Enerji geçen sürede ÇED raporunu alamadı. Bazı şirket yöneticilerinin, bürokrasiye, “Başbakan’ın memleketi, niye yapmıyorsunuz” diye baskı yaptığı öğrenildi. 
 • MAAŞ BORDRONU AL DA GEL! – Gelirlerin reel olarak eridiğine dikkat çeken çalışanlar, yüzde 3.9’luk zammı protesto edecek. “Çalışanlar da büyümeden pay istiyor” diyen KESK Başkanı Tombul, kamu çalışanlarına yapılan yüzde 3-4’lük zammın enflasyona yenik düştüğüne dikkat çekerek “Bordrolarımızı yakarak bu durumu protesto edeceğiz” dedi. 
 • MEMURLARIN ANCAK YARISI SENDİKALI – Kamuda çalışan 1.6 milyon memurun 855 bininin sendikalı olduğu belirlendi. Böylece kamuda sendikalaşma oranı yüzde 52 oldu. 
 • MAAŞIN YÜZDE 91’İ GIDA VE BARINMAYA – Türkiye Kamu Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, haziran ayında memur, ortalama maaşının yüzde 91.44’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. 
 • TÜRK-İŞ’TEN  SİYASİLERE MEKTUP – Çalışanların 47 talebi, seçime girecek AKP, CHP, MHP ve DP’ye iletildi. Çalışma koşullarına ilişkin taleplerin sıralandığı mektupta, işçi-memur ayırımının ortadan kaldırılması ve ILO sözleşmelerinin gereklerinin yerine getirilmesi öncelikli beklentiler. 
 • YURTTAŞ SAĞLIKTA EŞİTLİK İSTİYOR – Sağlık Erişim Derneği (SERDE) ile ERA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin birlikte yürüttüğü “Ulusal Hasta Memnuniyeti Araştırması” nın sonuçlarına göre Türk halkının yeni hükümetten sağlık hizmetlerinde eşitlik beklediği ve sağlığa ayrılan bütçeyi yetersiz bulduğu ortaya çıktı. 
 • NE SAĞCIYIM NE SOLCU, BEN TÜRKÜM (!) – Genç Parti İstanbul 3. bölge 1. sıra milletvekili adayı türkücü İbrahim  Tatlıses, ideolojik bir duruşu olmadığını belirterek “Ben ne sağcıyım ne solcu. İyi bir Türküm ben. Sosyal demokratım. CHP’ye gitsem solcu, MHP’ye gitsem sağcı olacağım. GP ortada bir parti. Daha ne olduğu belli değil. Tam merkezde” dedi. 

13 Temmuz

 

 • ·        EKONOMİ KARANLIK – Başta Başbakan Recep Tayip Erdoğan olmak üzere AKP’lilerin yaptığı iyimser açıklamalar gerçekle bağdaşmıyor. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Kızılot tarafından yapılan değerlendirmede rakamlar, hükümetin verilerini yalanlıyor. AKP döneminde cari açık 20 kat artarken Türkiye’nin borcu neredeyse ikiye katlandı. Özel sektörün borcu 2 kat arttı; kredi kartı borcu 5, ailelerin banka borcu 6, tüketici Kredi borçları ise 20 katına çıktı. Dolara yatırım yapan yüzde 260 kazanırken  yabancılardan alınan vergi kaldırıldı.  Büyüme iddiasına karşın vergi mükellefi 8 milyondan 7.5 milyona indi; karşılıksız çek 2, protesto edilen senet 3 katına çıktı.

 

 • ·        ÖZELLEŞTİRME YARGIYA TAKILDI – Danıştay’ın Manisa Pamuklu Mensucat özelleştirmesindeki zarara bağlı olarak Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve 8 bürokrat hakkında verdiği “soruşturma izni” niteliğindeki kararıyla, Kilci ve ekibi hakkındaki yargı kıskacı da  iyice daraldı. Unakıtan, Kilci ve ekibi hakkında,  Manisa Pamuklu Mensucat’ın yanı sıra  TÜPRAŞ’ın yüzde 14.76’sı  ve Eti Alüminyum satışlarında da soruşturma izni vermemiş, buna karşın Danıştay, Unakıtan’ın kararlarını iptal etmişti.

 

 • ·        MECLİSE ÜÇ PARTİ GİRECEK – YÖN-ARA’nın  anketinde AKP yüzde 27.5, CHP yüzde 25.1, MHP yüzde 12.5 oy oranına sahip.

 

 • ·        DÜNYA LİGİNDE TEK TÜRK KOÇ – Fortune dergisinin her yıl geleneksel olarak hazırladığı, dünyanın en büyük 500 şirketi  sıralamasında Koç Holding, Gaz de France şirketinin ardından 190. sırada yer aldı.

 

 • ·        AKP SEÇİM KURNAZI – Tek gündemi Köşk olan Erdoğan, yolsuzluk, yoksulluk ve dış politikaya hiç girmiyor. AKP iktidarı, temel konulardaki başarısızlıklarını perdelemek için Cumhurbaşkanlığı seçimini kullanıyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin her gün değişik bir konuyu ortaya atıyor ve bu açıklama  medya ve muhalefetin  de  gündemine oturuyor. Erdoğan, diğer temel sorunlara ise hiç değinmiyor.

 

 • ·        ARINÇ YİNE AĞIZ DEĞİŞTİRDİ – Daha önce, “Cumhurbaşkanını halk seçecek” açıklamaları yapan TBMM Başkanı Arınç, ağız değiştirerek “Yeni Meclis 11. cumhurbaşkanını seçebilir, seçmelidir de…” dedi.

 

 • ·        ÖSS SONUÇLARI İFLASIN KANITI – Sıfır alan aday sayısının geçen yıla göre  20 bin artmasını “AKP’nin  hezimeti” olarak vurgulayan eğitimciler, “Öğrenci değil, eğitim sistemi başarısız” dediler.

 

 • ·        ÖİB KÖŞEYE SIKIŞIYOR – Şaibeli özelleştirmelere ilişkin hesaplar birikiyor, iptal davaları artıyor. TÜPRAŞ, Manisa Pamuklu Mensucat, SEKA, Tekel, limanlar… Kurumun özelleştirdiği kuruluşlarla ilgili ‘kamuyu zarara uğrattığı’ gerekçesiyle açılan davaların  ardı arkası kesilmiyor.

 

 • ·        MEMUR AÇLIĞA MAHKÛM – Sadece yüzde 5.6’sı  yoksulluk sınırının üzerinde yaşıyor.  Kamu-Sen en düşük dereceli memura 300’er YTL zam istedi. En düşük dereceli memur maaşı 703 YTL ama tek  kişinin açlık  sınırı 859 YTL. Türkiye Kamu-Sen, bu aydan itibaren  yapılacak zammın yeniden düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

14 Temmuz

 

 • ·        YASAK DİNLEMİYOR – Erdoğan TOKİ törenlerini mitinge çevirirken  Arınç  TBMM Başkanı olduğunu unuttu. Başbakan Erdoğan, bütün uyarı ve eleştirilere rağmen  Toplu Konut İdaresi konutlarının teslim  törenlerini seçim  şovuna dönüştürmekten  çekinmezken propaganda yasaklarının  başlamasından sonra da kamu araçlarını  kullanması yasak olduğu halde, resmi makam aracını ‘ sivil plaka taktırarak’ kullanıyor. Bülent Arınç da  anayasaya aykırı olmasına karşın mitinglere katılıyor, çiftçileri azarlıyor. Seçimlerin  Temel Hükümleri ve Seçmen Kütüklere  Hakkındaki  Yasa ile Yüksek Seçim  Kurulu’nun  aldığı kararlar, seçimlerden  10 gün  önce başlayan propaganda  dönemindeki yasakları ayrıntılı olarak  düzenliyor. Yasanın 155. maddesi, bu yasaklara uymayanların 3 aydan 1 yıla  kadar hapis ve 2 bin 500 YTL’den 10 bin liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

 

 • ·        KARTAL’DA YEŞİL ALANA CAMİ – Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne  (İBB) ait bir yeşil alan, cami yaptırılmak üzere 25 yıllığına bedelsiz olarak  Diyanet İşleri  Başkanlığı’na tahsis edildi.

 

 • ·        ECZANEDE REÇETE KOMEDİSİ – SSK, iki yıl önce  ölen bir hastanın  reçetesini geri gönderdi ve hatanın düzeltilmesini istedi. Eczacılar, AKP hükümetinin eczacıyı bezdirerek  zincir eczaneler kurmak istediğini ileri sürüyor. İlacın hangi şartlarda  verileceğini belirleyen Bütçe Uygulama Talimatnamesi’nin sürekli değişmesinden  şikâyetçi olan eczacılar, “Hasta, eczaneye gelinceye kadar  sistem değişiyor” diyor

 

 • ·        PARAN KADAR SİYASET DÖNEMİ – Bağısız milletvekili adayları tanıtım giderleri için  vergi alınması  uygulamasına  tepki gösterdi.

 

     Baskın Oran: Bağımsızların parti adaylarının yerine geçmesinden çekiniyorlar…

 

     Ufuk Uras: Bu uygulama ‘Parak kadar siyaset yap, ödeyeceğin kadar kendini tanıt’ anlayışıdır…

 

     Doğan Erbaş: Herhangi bir bedel istenirse  dava açıp hakkımızı arayacağız…

 

            Kamber Saygılı: Bu uygulama, sinekten yağ çıkarmaya çalışmaktır…

 

 •   AKP HÜKÜMETİ SESSİZ KALDI – Cumhurbaşkanı Sezer, Alman meslektaşına mektup göndererek Göç Yasası’nı onaylamamasını istedi. Almanya’da Federal Meclis’te onaylanan ve ülkede yaşayan Türkler aleyhine  ayrımcı unsurlar içeren Göç Yasası konusunda AKP hükümetinin  sessiz kalmayı tercih etmesi muhalefet partilerinin tepkisini çekiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı  Öymen, AKP’nin bu tutumundan Almanya’daki Türkleri  gözden çıkardığının anlaşıldığını söyledi.

 

 • AKP’NİN ADALETİ BEŞ – Hükümet, 1 Temmuz 2007’den  itibaren, ücretlilerin çocuk yardımına günlük 1 Yeni Kuruş, yemek yardımına da 4 Yeni Kuruş zam yaptı. Çalışmayan eşe yapılan  aile yardımı da günlük 7 Yeni Kuruş artırıldı. Memur çocuğuna doğumda 117 YTL yardım var, işsiz çocuğuna yok. Emekli 1 Temmuz zammıyla  fazladan  44 gram dana eti alabilecek.

 

 • MEMURUN MAAŞ İSYANI – Ek zam talep eden kamu emekçileri,  hükümete tepkilerini  Başbakanlık önünde  bordrolarını yakarak gösterdi. AKP hükümetinin  memur maaşlarına yaptığı yüzde 3’lük zam, kamu çalışanları tarafından  protesto edildi. Memurlar, “Her ayın 15’inde aldığımız maaşlarımızın bordroları,  yaşadığımız sefaletin  vesikasıdır” diyerek bordolarını yaktılar.

 

15 Temmuz

 

 • ·        ERDOĞAN’IN SERVETİ 11 YILDA 355 KAT ARTTI – 1994’te  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na başlarken 5 bin 110 YTL’si olan Erdoğan’ın serveti 2005 yılında Başbakanlık koltuğunda otururken 1 milyon 780 bin YTL’ye ulaştı. Erdoğan’ın belediye başkanlığından ayrıldığı 1998 tarihinde verdiği mal bildiriminde ise serveti 66.5 bin YTL’ye yükselmişti. Dolayısıyla Erdoğan’ın serveti başkanlığa başladığı tarihten  bıraktığı tarih arasındaki 4 yıllık sürede 11 kat artmıştı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın  üzerine kayıtlı bir evlerinin bile  olmaması dikkat çekiyor. Erdoğan’ın oğulları Ahmet Burak ile Bilal Erdoğan ise 2006 yılında İstanbul’da 1 milyon YTL’ye villa satın aldılar. Küçük oğlu Bilal ayrıca eşi Reyhan ile birlikte 261 bin 500 dolara  ABD’de de bir ev sahibi oldular. Oğul Erdoğan’ın satın aldığı 4 bin 300 tonluk gemi 2 milyon 350 bin dolara mal oldu.

 

 • ·        İİŞSİZLİK GENÇLERİ VURDU – ATO’nun raporuna göre, Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusun dörtte birini 15-24 yaş arasındaki genç nüfus oluşturuyor. 2006 yılında gençlerde işsizlik oranı, 25 yaş üzerindekilerin  10.8 puan üstünde gerçekleşti. İşgücü istatistiklerinin  periyodik olarak  yayımlanmaya başlandığı 1989 yılından 2006 yılı sonuna kadar 3 milyonun üzerinde genç işgücü piyasası dışına çıktı. 1989 yılında gençlerde yüzde 16.6 olan işsizlik oranı, 2006 yılı sonunda yüzde 18.7’ye ulaştı.

 

 • ·        KURAKLIK YOL KAPATTIRDI – Söke’de 2  bin üretici, 300 bin dönüm arazilerini sulayamadıkları ve  ürünlerinin tarlada yandığını söyleyerek Söke-Bodrum yolunu 1 saatliğine trafiğe kapattılar. Kültür Bakanı Koç’un en geç 11 Temmuz’da suyun ulaştırılacağını belirterek “Size efe sözü veriyorum” söylemini kullandığını  anımsatan üreticiler, “Koç sözünde dursun” dediler.

 

 • ·        KAMER GENÇ: ARINÇ SUÇ İŞLİYOR – Eski TBMM başkanlarından  Cindoruk ve Çetin, milletvekili adayı olan Meclis Başkanı’nın  seçim çalışması yapabileceğini, ancak “Meclis Başkanı’na yakışır bir üslup kullanması , günlük siyasi tartışmalara girmemesi” gerektiğini belirtirken eski TBMM Başkanvekili  Genç, “aday olduktan sonra başkanlıktan istifa etmesi gerektiğini” söyledi.

 

16 Temmuz

 

 • ·        KÖMÜR RÜŞVETİ – AKP, miting alanlarına  seçmen taşırken afiş savaşları ve yardımlar tam gaz sürüyor. Seçim öncesinde herkesi memnun etmeye çalışan AKP hükümeti, gıda ve temizlik malzemesinin yanı sıra  4  ayda 340 bin tondan fazla kömür “yardımı” yaptı. AKP’nin kömüre harcadığı para şimdiden seçimler için yapılan toplam harcamayı geçerek 100 milyon YTL’yi aştı5. Başbakanlık’a bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, ekonomik dirimi iyi olanların  bile evlerinin önüne kömür bırakıyor.

 

 • ·        TAŞIMA SEÇMENLE MİTİNG ÇABASI – Seçim mitinglerinde meydanları doldurmak isteyen AKP, belediye olanaklarıyla “taşıma” yapmaktan özel trenler kaldırmaya, cep telefonları aranarak Başbakan Erdoğan’ın banttaki sesinden çağrı yapmaktan telefonlara mesaj geçmeye kadar her yolu deniyor. AKP’li belediyeler ise muhalefet partilerine karşı “pankartları, afişleri indirme terörü” uyguluyor. Afiş terörünün son örneği Ankara’da yaşandı.

 

 • ·        ERDOĞAN’A İLANLA ÇAĞRI – Başbakan Erdoğan’a yaptığı “televizyonda tartışma” çağrılarına yanıt alamayan CHP lideri Baykal, çağrısını bu kez gazete ilanıyla dile getirdi. İlanda, Baykal’ın  yanında bulunan koltuk boş bırakılırken “Er Meydanı”, “Ben buradayım sen nerdesin” sloganı dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın bu isteğe ne yanıt vereceği ise şimdiden merak konusu oldu.

 

 • ·        ŞEHİTLERİ KIYASLADI – Başbakan Erdoğan, AKP’nin Kocaeli ve İstanbul mitinglerinde yine Baykal’a yüklendi.  Daha önce şehitlere “kelle” dediği için yoğun tepki alan Erdoğan, bu sefer de kendi dönemindeki şehit sayısını geçmiş dönemlerle karşılaştırdı. Erdoğan, “Bizim şehit sayımız 73. Baykal’ın hükümet olduğu, başbakan yardımcısı olduğu dönemde şehit sayısı 1158 idi” dedi.

 

 • ·        TARAFSIZ DEĞİLLER – AKP’nin yaptıklarının  yapacaklarının  göstergesi olduğunu belirten TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Umut Oran, “Başbakan insanlara eşit mesafedeyiz dese de  eşit mesafede değiller; imam hatipten değilseniz, beş vakit namaz kılmıyorsanız, eşinizin başı açıksa, cemaatten değilseniz, partiye yardım yapmıyorsanız, o zaman bir şey yapma şansınız yok” dedi.

 

 • ·        5 KİŞİDEN 1’İ İŞSİZ – Türkiye’de gerçek işsiz sayısının  resmi rakamların çok üstünde olduğu ve 5.6 milyonu bulduğu, bir başka deyişle çalışan nüfusun beşte birinin işsiz olduğu bildirildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın araştırmasında ekonominin borçtan ve işsizlikten ibaret olduğu ve AKP iktidarı döneminde  ne kalkınma sağlandığı ne de  halka adil davranıldığı  belirtildi. Araştırmaya göre ücretler yerinde sayarken vergi yükü ücretlinin üzerine yıkıldı.

 

 • ·        KÖYLÜ PERİŞAN EDİLDİ – Samsun’daki mitinge katılan CHP adayı Koç, hükümetin politikalarını eleştirdi. Haluk Koç, hükümetin “Halkı önce yoksullaştır ve yardıma muhtaç et, sonra da sadaka gibi yardımlarla biat etmesini sağla” mantığını ilke edindiğini vurguladı.

 

 • ·        BAĞIMSIZ ADAYLAR BULUŞTU – ‘Sayın Öcalan’ sloganlarının  atıldığı mitingde konuşan Leyla Zana, “kırmızı, sarı, yeşil renkleri Meclis’e taşıyacağım” dedi.

 

 • ·        DİNCİLİK TÜRKİYE’Yİ BÖLÜYOR – İngiliz Sunday Times gazetesi, köktendinci hareketlere ve tesettür otellerine dikkat çekti. İngiliz basını, Türk toplumundaki “İslamileşmeyi” sorgulayan haber yorumlara yer verdi. Sunday Telegraph gazetesi, “Türkiye’de ‘yavaş yavaş ilerleyen İslamlaşma’ ülkeyi bölüyor” başlığıyla verdiği haberinde, Alanya plajlarındaki bikinili ve haşemalı kadınların yan yana fotoğrafını kullandı.

 

17 Temmuz

 

 • ·        AKP ZENGİNLERİ – 4 buçuk yıllık AKP iktidarı en çok bazı bakanlar kurulu üyelerinin çocuklarına yaradı. Başbakan Erdoğan’ın çocukları 1 milyon YTL’ye villa, 2.5 milyon dolara gemi sahibi oldu. Gemi sahibi olanlar arasında eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve  Orman Bakanı Osman Pepe’nin çocukları da var. Maliye Bakanı Unakıtan’ın  oğlunun  şirketi ise 22 milyon YTL ciro yaptı. Tek kuruş KDV de ödemedi. Prof. Dr. Şükrü Kızılot, çocukların mal bildiriminde hiçbir mal varlığı gözükmediğini ya da sembolik  üç-beş altının göründüğünü belirterek  “O zaman akla şu soru geliyor; 25 yaşına kadar hiçbir serveti olmayan bu çocuklar, totodan, milli piyangodan, at yarışından  da kazanmadığına göre bu inanılmaz serveti nereden, nasıl elde etti?  Kaynağı sorgulanabilmeli” diye konuştu.

 

 • ·        10 BİN DOLAR AZ MI? – Başbakan Erdoğan’ın  saatine küçümsercesine 10 bin dolar değer biçmesi çalışanların tepkisini çekti. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, işsizliğin yüzde 20-25’lerde olduğu,  asgari ücretin  403 YTL’de kaldığı bir ortamda, bu tartışmanın emekçilere hakaret  olduğunu söylerken, Türk-İş Başkanı Kılıç da “Türkiye’de  asgari ücretle geçinen insanlar 300-400 dolar para kazanırken, 10 bin doların tartışılması yakışıksız” dedi.

 

 • ·        KADROLAŞMANIN SONU – Milli Eğitim Bakanı Çelik’in birçok uzmanı görevden aldığı birimde skandallar bitmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, eğitim ve öğretimin  teknolojik gelişmelerle desteklenmesi, yaygınlaşması, niteliğinin yükseltilmesi amaçları doğrultusunda çalışan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde yapılan hatalar, kurumdaki kadrolaşmaları bir kez daha gündeme getirdi.

 

 • ·        TAYYİP RADYO TELEVİZYONU – CHP, yasalara duyarlı olması gereken  TRT’nin “çok sorumsuz, duyarsız ve  tam bir hükümet yayın organı gibi yayın yaptığı” gerekçesiyle YSK ve RTÜK’ü göreve çağırdı. CHP’li Erdem, “YSK, bir kamu kuruluşu olan TRT’nin ‘Tayyip Radyo Televizyonu’  olarak yayın yapmasına izin vermemelidir” dedi.

 

 • ·        İRAN İLE İŞBİRLİĞİNE KARŞIYIZ – İran ile yapılacak doğal gaz anlaşması kapsamında Türkmenistan doğalgazı ve İran’dan çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya taşınması  için iki ayrı boru hattı yapılacak. Uzunluğu 1500 ve 2000 km. olacak hatların maliyetleri Türkiye ve İran tarafından  ortaklaşa karşılanacak.  ABD’nin  Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathryn Shallow, İran’ın BM ile işbirliği yapmadığnı anımsatarak ABD, İran ile yapılan her türlü işbirliğine karşıdır” dedi. ABD Büyükelçisi Wilson da  Güler’den randevu talep etti.

 

 • ·        DEMİRYOLLARI EMİR YOLLARI OLDU – Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası: AKP’nin Kazlıçeşme mitinginde Ulaştırma Bakanlığı’nın  tüm imkanları AKP emrine verildi.

 

 • ·        GÜL: İLİŞKİLER DARMADAĞIN OLUR – ABD PKK’ye silah sağlıyorsa bunun mutlaka ortaya çıkacağını kaydeden Gül, “Bunlar Türkiye ile ABD’nin  arasını bozmak için  de olabilir” dedi.

 

 • ·        İŞSİZ ORDUSU 4.4 MİLYON – Büyüme efsanesinin  sürdüğü nisan ayında da  bir türlü iş bulamayanların  arasına 14 bin kişi daha katıldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun  Hanehalkı İşgücü Anketi Nisan 2007 sonuçlarına göre, resmi işsizlik oranı yüzde 9.9 olurken çalışmaya hazır olanlar da  dikkate alındığında bu oran yüzde 16.1’e çıktı.

 

 • ·        TÜRK ERKEĞİ KİTAP OKUMUYOR – Efes Pilsen için TNS Piar tarafından yapılan Türkiye Erkek Profili araştırmasına göre, okuma yazma bilen erkeklerin yüzde 46’sı hayatında hiç kitap almamış. Her gün banyo yapan erkek oranı ise yüzde 33.

 

18 Temmuz

 

 • RÜŞVET BÜTÇESİ – Yeşil kart, sağlık giderleri ve  belediyelere aktarılan para, şimdiden 15 milyar YTL. İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın ‘Mali İzleme Raporu’na göre AKP’nin seçim ekonomisi bütçede 15 milyar YTL’lik delik açtı. Hükümet, başlangıç ödeneği 165 milyon YTL olan ‘sağlık giderleri’ kaleminde 2 milyar 794 YTL, 800 bin YTL ödenek ayrılan yeşil kart hizmetlerine 1 milyar 729 milyon 965 bin YTL harcama yaptı. Bütçede 56 milyon 850 bin YTL kaynak ayrılan ‘Belediyelere Yardım’ kalemine sadece ilk 5 ayda aktarılan para bütçeyi aşta; 57 milyon 68 bin YTL aktarıldı. ‘Hane Halkına Yapılan Transferler’ kalemine bütün yıl için  ayrılan kaynak toplam 929.5 milyon YTL iken  ilk 5 aylık sonuçlara göre, 425.6 milyon YTL kullanıldı. Parayı ise yurttaş ödedi. 
 • UNAKITAN SATMAYA HÜKÜMET HARCAMAYA DOYAMADI – Özelleştirme kapsamında yaklaşık 27 milyar YTL gelir sağlamasına karşın borçları da azaltamayan AKP hükümetinin şimdi de seçim harcamaları, dengeleri altüst edecek. AKP hükümetinin son olarak özelleştirdiği Petkim’de dahil elde edilen gelirin neredeyse yarısı seçim harcamalarına gitmiş oldu. 
 • İKİ KİLO PEYNİRLE SEÇMEN AVI – CHP’li  milletvekili adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin ekmekte, zeytinde, kirada KDV’yi acımasızca alırken incide, yakutta, elmasta ve pırlantada sıfırlamasını eleştirerek, “Bunu yapan bir siyasal iktidarın yoksullardan yana tavır aldığını düşünmek mümkün mü? dedi. 
 • 200 TIR’LIK ‘GEMİCİK’ – Başbakan Erdoğan katıldığı bir televizyon programında, bursla okuyan oğlunun satın aldığı gemi için ‘gemicik’ tabirini kullandı.  Ancak ulaşılan belgeler, Erdoğan’ın oğlunun gemisi için  söylediği “gemicik” nitelemesini doğrulamıyor. Erdoğan’ın gemiciği 200 TIR’lık yük taşıma kapasitesine sahip, 14.5 metre genişliğinde,95.54 metre uzunluğunda, 28 yaşında gemi sahibi olan oğul Erdoğan, 22 yaşındayken de babasına 220 bin dolar, 55 bin mark borç vermişti. 
 • PKK’YE SİLAH YAĞIYOR – Irak’ta Kürtlerin kurduğu, ABD ordusu içindeki  üst düzey askerlerin  de yer aldığı kaçakçılık mekanizması sayesinde silahlar “Irak ordusuna hibe ya da yardım” gibi gösterilip piyasaya sürülüyor. Bu silahlar önce Kürt aracılar tarafından kuzeydeki güvenli bölgelere aktarılıyor. Daha sonra ise siyasi koşullar çerçevesinde terör örgütlerine pazarlanıyor. 
 • OKS’YE 477 İTİRAZ – Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı’nda diploma notları hatalı girilen ve dolayısıyla sınav sonucunu 7-15 puan arasında etkileyen İlköğretim Başarı Puanı nedeniyle mağdur olan öğrenci sayısı dün itibarıyla 477’ye yükseldi. 
 • YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR – AKP’nin 4.5 yılda 220 milyar dolarlık borcu 408 milyar dolara çıkardığını belirten CHP lideri Baykal, “Yani 4.5 yılda 200 milyar dolar borç yaptılar. Bunlar borç aldılar, yine de elde avuçta ne varsa sattılar” dedi. 

19 Temmuz

 

 • ·        KAŞIKLA VERDİ KEPÇEYLE ALDI – Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, AKP’nin iktidarda bulunduğu 4.5  yıllık dönemde çiftçiyi ezdiğini belirterek “Seçim gelince çiftçiye yatırım aklına geldi.  Bunlar oy istemek için ortaya konulan taktikler” dedi. Günaydın, çiftçi mazotundan alınan KDV ve ÖTV’nin çiftçiye aktarılan  destekten daha fazla  olduğunu söyledi.

 

 • ·        ÇİFTÇİYE GÖZALTI – Başbakan’ın “Ananı da al git” dediği M. Kemal Öncel, Mersin’de basın açıklaması yaparak, Erdoğan’a “Tayyip, iddianı ispat edemezsen şerefsizsin” diye seslenince gözaltına alındı.

 

 • ·        AĞRI’DA GERGİNLİK – Doğubeyazıt’ta DTP’nin bağımsız milletvekili adayı Kutlay’ın mitingine katılan 1500 kişi MHP binası önünden geçerken Öcalan lehine slogan attı. MHP’lilerin karşılık vermesi üzerine grup MHP binasını taşladı. Araya güvenlik güçleri girdi.

 

 • ·        BİNLERCE ABD SİLAHI – PKK’lilerden ele geçirilen silahlardan 1252’sinin  ABD tarafından Irak ordusuna hibe edilmiş olduğu ortaya çıktı. İzmir’de bir polisin şehit edildiği Walter marka tabancanın, ABD tarafından Almanya’dan satın alınarak Irak’a  gönderildiği seri numarasının takibi sonucu belirlendi. Ele geçirilen silahlardan 1086 Glock, 4 Bumar, 124 Walter ve 38 Sig Sauer marka silahın, ABD’nin Irak güvenlik birimlerine hibe ettiği silahlardan olduğu kanıtlandı.

 

 • ·        AKP DÖNEMİ BİTİYOR – AKP liderinin “siyasal gücünü kullanmamış, hayal kırıklığına uğramış” bir görünüm içinde olduğunu belirten  Deniz Baykal, yurttaşların Erdoğan’ı sandıkta göndereceğini söyledi. Erdoğan’ın  çekilmeye ilişkin sözlerinin AKP döneminin sonunun geldiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Baykal, “Türkiye, 23 Temmuz’da yepyeni bir ülke olmayı hak ediyor. Yeni bir dönem başlayacak” dedi.

 

20 Temmuz

 

 • ·        ANKET KOMEDİSİ – Muhalefet, Tahran Erdem’in  AKP’yi yüzde 48’lerde gösteren anketine tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, çalışmanın kararsız seçmeni yönlendirmeyi amaçladığını belirtirken MHP Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Şandır ise “Bu kadar oy alan bir partinin genel başkanı keyfinden mi sinirleniyor” diye sordu. Anket sonuçları Erdoğan’ın bile tahminlerinin üzerinde. Başlangıçta 400 milletvekili çıkaracaklarını savunan Başbakan, daha sonra, önemli olanın yüzde 34’lük oy oranının üzerine çıkmak olduğunu söylemeye başladı. Erdoğan, bunu daha da düşürerek çıtayı tek başına iktidara gelmeleri için gerekli olan 276 milletvekiline çekti.

 

 • ·        AKP TEK BAŞINA GELEMEZ – YÖN-ARA  seçim araştırmasına göre AKP’nin alacağı oy oranı yüzde 29-33’lük bantta yer alıyor. Araştırmayı yöneten Doç. Dr. Metin Özuğurlu, AKP’nin yükselen değil gerileyen parti olduğunu belirterek,  “AKP, tek başına iktidara gelecek sandalye sayısına ulaşamıyor” dedi. Özuğurlu, kimi kamuoyu yoklamalarının  kamuoyunu yönlendirmeyi amaç haline getirdiğini söyledi.

 

 • ·        BU KEZ DE ÖSS’DE HATA – Milli Eğitim Bakanlığı’nın OKS’de ilköğretim başarı puanını yanlış hesaplamasının ardından ÖSS’de de  benzer bir hata yapıldı. Okulların Ortaöğretim Başarı Puanı’nı  yanlış bildirmesi nedeniyle puanlar yanlış hesaplandı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, puanı okullardan yanlış bildirilen “epeyce” aday olduğunu söyledi. Eğitimciler, özellikle son MEB Eğitim Kurumlarına  Yönetici Atama Yönetmeliği çerçevesinde gece yarısı, hafta sonu dinlemeden “yandaş kadroların” işbaşına getirildiğini, deneyimsizliğin faturasının da pahalıya mal olduğunu vurguluyor. Eğitim sendikaları, Bakan Çelik’in istifa etmesi gerektiğini vurguladı.

 

 • ·        KESİNTİLER VE ZAM GELİYOR – EMO,seçim sonrasında elektrik kesintilerinin yaşanacağını ve seçim hatırına faturalara yansımayan zammın mutlaka gündeme geleceğini bildirdi. EMO açıklamasında,  “seçim öncesi elektriklerin kesilmemesi talimatı verilmesi nedeniyle santraların zorlanarak çalıştırıldığı” belirtildi.

 

 • ·        AKP DOLAR MİLYARDERİ YARATTI – Mustafa Özyürek, AKP döneminde 26 dolar milyarderinin ortaya çıktığını  ve bu sayının Çin’den bile fazla olduğunu kaydetti. Türkiye İşçi  Emeklileri Cemiyeti Beşiktaş Bölge Başkanı Tahir Doğaç da elinde tuttuğu bir tam ve bir yarım simidi göstererek “Emekliler artık kendisini  1.5 simide mahkum eden AKP’nin arkasında değildir. Artık bizi olmayacak vaatlerle kandıramayacaklar. Bütün emekliler olarak CHP’yi destekliyoruz” diye konuştu.

 

 • ·        AKP’Lİ VEKİLDEN KADROLAŞMA İTİRAFI – AKP Van Milletvekili ve 7. sırada adayı Halil Kaya, hükümetin personel alımlarında partizanca davrandığını itiraf ederek “Defalarca grup toplantılarında bu haksızlığı dile getirdim” dedi.

 

 • ·        AKP GERİLEYEN PARTİDİR –

 

ü     Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Araştırmaları Merkezi’nin bilimsel yöntemlerle yürüttüğü kamuoyu araştırmasına göre AKP, yükselen değil gerileyen parti olduğunu ortaya koydu.

 

ü     Araştırmaya göre AKP’nin oy oranı yüzde 29-33 diliminde yer alırken tek başına iktidar için  gereken sandalye sayısına ulaşması mümkün görünmüyor.

 

ü     Araştırmadan  elde edilen sonuçlara göre yükselen parti olarak görülen CHP ise yüzde 26-30 aralığında bir oy oranı  ile yarışı AKP ile başa baş sürdürüyor.

 

 • ·        6 MİLYAR DOLARLIK PEŞKEŞ – Yılda 300 milyon dolar getiren muayene istasyonları 20 yıllığına 613.5 dolara ihale edildi. CHP İzmir Milletvekili Karademir, “Araç muayene istasyonları, AKP hükümeti tarafından giderayak peşkeş çekilmiştir” dedi.

 

21 Temmuz

 

 • ·        4.5 YILLIK KARA TABLO – AKP iktidarında ekonomi felç oldu, eğitim ve sağlık sistemi çökertildi, dış politikada kırmızı çizgiler çiğnendi. AKP hükümetinin “hep bir adım önde politikaları” nedeniyle AB ile üyelik görüşmeleri askıya alındı. Kıbrıs ve Ermeni sorunu gibi ulusal nitelik taşıyan davalarda sürekli mevzi kaybedildi. Irak konusunda kırmızı çizgiler korunamadı. ABD yönetiminin özellikle Ortadoğu politikasında dümen suyuna girildi. Ancak, ABD yönetimi ne PKK konusunda ne Irak politikasında Türkiye’nin  hiçbir beklentisini karşılamadı. Hükümet iktidarında borçla büyüttüğü ekonomiyi büyük risk altına sokarken sosyal yapıyı kuruşlarla, devletten özel sektöre rant aktarımını ise milyar dolarlarla yönlendirdi. AKP döneminde cari açık 20 kat artarken borç neredeyse ikiye katlandı. Bankacılık sektörünün yüzde 42’si yabancılara geçti. Karşılıksız çeklerde artış yüzde 102, protesto  edilen senetlerdeki artış yüzde 204 oldu. Yoksulluk sınırı 2 bin 40 YTL’ye ulaştı. AKP iktidarıyla eğitimde dini vurgunun hakim olduğu bir yapı ortaya çıktı. Türkçe, tarih, hayat bilgisi, fen bilgisi ders kitaplarının içine dini bilgiler serpiştirildi. Okullarda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlendi. En alt düzeye kadar kamu kadrolarının tamamını değiştiren AKP, özellikle eş-dost ataması yaptı. Atamalarda imam hatip mezunu olmak ve eşi türbanlı olmak en başta gelen kriter oldu. Yolsuzluk tavan yaptı.

 

 • ·        TARİHE AKP DARBESİ – Beşiktaş Belediyesi, Vişnezade Mahallesi’ndeki eski SSK Binası’nın yerine bölgeye yoğunluk getirecek ve silueti bozacak otel, ticaret, rezidans inşaatı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın yürütmesinin durdurulmasının istedi. Büyükşehir Belediyesi, arazi özel sektöre satıldıktan sonra imar değişikliğine gitmişti. Emsalin 2.75’ten 2.90’na çıkması,Hmax’ın da (yükseklik) serbest olması, araziye istenilen yükseklikte gökdelen inşa edilebileceği anlamına geliyor. Trafik sorununun artacağı belirtilen dava dilekçesinde tarihi ve kültürel özelliklerin ayrıcalıklı imar hakları ile zarar göreceği vurgulandı.

 

 • ·        ANKARA’YI MELİH GÖKÇEK SUSUZ BIRAKTI – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in plansız, programsız uygulamaları kenti susuz bıraktı.

 

 • ·        AKP’NİN MAYASI EKSİK – AKP’nin, Türkiye’nin neyi varsa satmakla görevlendirildiğini söyleyen Necmettin Erbakan, “Tayyip Milli Görüş gömleğini çıkardı, Tayyör-2 giydi” dedi. Erbakan, AKP’nin dış politikada Türkiye’nin hiçbir çıkarını gözetmediğini vurguladı.

 

 • ·        ERDOĞAN İNÖNÜ’YÜ DE YUHALATTI – Trabzon’daki konuşmasında 1944’te İkinci Dünya Savaşı koşullarındaki ekmek ve gaz kuponlarını örnek verip CHP’yi eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Türk Lirası’nın üzerinden Atatürk’ün resmini kaldırıp kendi resmini koydurduğunu söyledi. Bunun üzerine alandakiler İnönü’yü yuhaladı. Erdoğan, Baykal’ı “dört dörtlük gerici”, “müfteri”, “liyakatsiz” olarak ilan etti. Bahçeli’yi ise 22 bankanın hortumlanmasına  sessiz kalmakla suçladı.

 

 • ·        ZANA KÜRDİSTAN EYALETİ İSTEDİ – Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana, “Artık Türkiye’nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye’yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap” dedi.

 

 • ·        BU FATURA ZOR ÖDENİR – TEPAV’ın Mali İzleme Raporu’na göre, seçim ekonomisinin maliyeti 2011’e kadar bütçeyi etkileyecek. Seçim ekonomisinin 2007 bütçesine yansımaya başladığını açıklayan TEPAV’ın Mali İzleme Raporu’na göre, alınan politik kararların  kamu kesimine mali etkisi şöyle: 2007’de 3.7 milyar YTL, 2008’de 5 milyar YTL, 2009’da 5.2 milyar YTL ve 2010’da 5.4 milyon YTL.

 

22 Temmuz

 

 • ·        İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR – Irak’ı işgal eden emperyalist devletlerin,Lozan Antlaşması’nı yok etmek istedikleri vurgulandı. İstanbul Barosu Başkanı Kolcuoğlu, emperyalist devletlerin, “yeni dünya düzeni” adı altında genişletilen Ortadoğu Projesi kapsamında, 1.Dünya Savaşı’nın ardından Ortadoğu’da yaratılan devletlere yenilerini eklemek istediklerini söyledi. Kolcuoğlu, ABD ve İngiltere’nin  bu amaçla Irak’ı işgal ettiğini ve işlenen insanlık suçunun geçmişte olduğu gibi bugün de devam ettiğini ifade etti. 84. Yılında  Lozan Antlaşması Paneli’nde konuşan Prof. Mümtaz Soysal, Lozan’daki en büyük savaşın, elde kalan son toprağın bütünlüğünü korumak ve  yeni kurulan devletin hukuki bağımsızlığını sağlamak olduğunu vurguladı. Prof. Sevin Toluner ise Lozan Antlaşması’nın Cumhuriyet döneminde laik hukukun kabul edilmesi yolunda atılan ilk adım olduğunu anımsattı.

 

 • ·        AB İLE ÇIKARLARIMIZ ÇATIŞIYOR – İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı: “ABD ve AB’nin kurmak için katkıda bulundukları minyatür Kürt devletinin, Akdeniz’e çıkışı için Türkiye kıyılarının kullanılmasının planlandığını” söyleyen Prof. Öztürk, liman özelleştirmelerinde ve yabancılara mülk satışında dikkatli olunması gerektiğini söyledi.Öztürk, deniz unsurları zayıf bir Türkiye’nin Anadolu’ya hapsedilmiş olacağını vurguladı.

 

 • ·        UÇAK KAZASI BİLMECESİ – 33 Türk işçiyi taşıyan uçağın Bağdat’ta  düşmesinin üzerindeki sis perdesi, 7.5 ay geçmesine karşın kalkmadı. ABD ve Iraklı yetkililer, uçağın “kara kutu” ve “FRS” cihazlarına ilişkin raporları Ankara’ya iletmedi.

 

 • ·        TÜRKİYE’NİN TEKEL ÜRÜNÜ BOR DA ÖZELLEŞTİRİLİYOR – Eti Maden yöneticileri hakkında suç duyurusu. Hükümet, Yasadaki ‘devlet eliyle üretim’ hükmüne karşın Türkiye’nin tekel ürünü borda hizmet alımı ile özelleştirmeye başladı.

 

 • ·        BAĞIMSIZLAR İLK KEZ  PUSULADA – Türkiye bugün 16. seçimini yapacak. Seçimde 14 siyasi parti,699 bağımsız olmak üzere toplam 7 bin 394 aday yarışacak. İlk kez bağımsız adayların isimleri de birleşik oy pusulasında bulunacak. Bugün alkol satışı yapılmayacak ve silah taşınamayacak.

 

 • ·        HAVUZLARA DİKKAT – Sıcaklarla birlikte yurttaşların serinlemek için  akın ettiği havuzlar hastalık saçıyor.

 

 • ·        FRANSA’DAN TÜRKİYE’YE VETO – Türkiye’nin, Avrupa Jandarma Gücü’ne gözlemci olarak katılması  reddedildi. AB’nin jandarma gücüne sahip 5 üye ülkesinin  kurduğu Avrupa Jandarma Gücü’nün, Hollanda’da yapılan son toplantısında Romanya’nın gözlemci olarak katılımı kabul görürken Fransa, Türkiye’nin katılımını veto etti.

 

 • ·        DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU

 

Akrep gibisin kardeşim,

 

korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.

 

Serçe gibisin kardeşim,

 

serçenin telaşı içindesin.

 

Midye gibisin kardeşim,

 

midye gibi kapalı, rahat.

 

Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.

 

           Bir değil,

 

         beş değil,

 

         yüz milyonlarlasın maalesef.

 

         Koyun gibisin kardeşim,

 

         gocuklu celep kaldırınca sopasını

 

         sürüye katılıverirsin hemen

 

         ve adeta mağrur, koşarsın salhaneye.

 

         Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,

 

         hani şu derya içre olup

 

         deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.

 

         Ve bu dünyada, bu zulüm

 

         senin sayende.

 

         Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer

 

         ve hala şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak

 

         kabahat senin,

 

         – demeğe de dilim varmıyor ama –

 

         kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!

 

 • ·        YABANCILARA 1.5 MİLYAR DOLARLIK MÜLK SATILDI – İktisatçı Mustafa Sönmez, yabancılara mülk satışından  elde edilen gelirlerin  2007’nin ilk 5 ayında 1.5 milyar doları aştığını bildirdi. Bu yıl yapılan mülk satışının  ocak ayında zirve yaparak 362 milyon  doları bulduğunu dile getiren Sönmez, 2007’nin ilk 5 ayının toplamında geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 17 artış sağlandığını belirtti. Sönmez şöyle konuştu: “Ödemeler dengesi verilerinde yabancılara gayri menkul satışlarında geçen yılın aynı dönemine  göre yüzde 17’lik artış yaşandı. Seçim sonrası siyasi durulma ile birlikte satışlar yeniden hızlanabilir” dedi.

 

23 Temmuz

 

 • ·        AKP YİNE TEK BAŞINA – Seçimlerde oy oranını yüzde 46.77’e çıkaran AKP yeniden tek başına iktidar olurken; CHP oy oranını arttıramadı, barajı geçen MHP beklediği oy oranına ulaşamadı, bütünleşmeyi başaramayan merkez sağ ise çöktü. Barajı aşan 3 parti parlamentoya girmesine karşın; bağımsız olarak seçilen DTP’liler de grup oluşturacak sayıya ulaştı. DSP, DTP, BBP, ÖDP ile birlikte parlamentoda temsil edilen parti sayısı 7’ye yükselecek. 2002 seçimlerinde 8.6 milyon seçmen sandığa gitmezken, dünkü seçimlerde de 7 milyon dolayında yurttaşın oy kullanmaması dikkat çekti.

 

 • ·        MEHMET AĞAR MESAJI ALDI – Demokrat Parti’nin düşük oy oranıyla baraj altında kalması üzerine partide istifa depremi yaşandı. Genel Başkan Ağar ile Genel Başkan Yardımcısı Kandemir görevlerinden ayrıldılar. Ağar’ın istifası  genel merkezde “buz gibi” bir hava estirirken, partililerin üzgün olduğu görüldü. DP, olağan üstü büyük kongreye gitme kararı aldı.

 

 • ·        İSLAMCILAR KAZANDI – Amerikan ve Avrupa basını, “kökleri siyasi İslamda olan AKP’nin” zafer kazandığını duyurdu. Haberler “Laiklere darbe” başlıklarıyla verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye’de laik demokrasinin çalıştığını açıkladı.

 

 • ·        YAKIŞ TAHRİK ETTİ – Rum Politis gazetesinin sorularını yanıtlayan AKP’nin eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, “AKP güçlü çıkarsa askerin tepki göstereceğinden eminim, ama yapabileceği bir şey yok” diye konuştu.

 

 • ·        KEMERLER SIKILACAK – Uyguladığı seçim ekonomisi nedeniyle bütçe rakamlarını iki aydır açıklamaktan kaçınan AKP’nin seçim başarısının bütçeye maliyeti yüksek olacak. AKP IMF’nin baskısıyla karşı karşıya kalacak. Yurttaş ise kemer sıkacak.

 

 • ·        GEMİCİK, VİLLACIK, BAYİCİK – Kadınların kafalarını kapatıp erkek egemenliği altına sokmayı ve yaşamdan  koparmayı amaçlayan bir parti hala seçmenin çoğunluk oyunu alabiliyor. Türkiye sosyologların ve psikologların yakın takibe alması gereken bir klinik vaka haline geliyor.

 

 • ·        AKP’NİN YENİ VİTRİNİ MECLİSTE – Başbakan Tayyip Erdoğan’ın partisinin vitrinine taşıdığı sol kökenli Ertuğrul Günay ve Haluk Özdalga, eski Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, karikatürist Salih Memecan’ın eşi Nursuna Memecan, eski Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, TBMM’ye girerken ihaleye fesat karıştırmaktan yargılanan Cemal Kaya yeniden dokunulmazlık zırhına büründü.

 

 • ·        YENİ MECLİSİN GÜNDEMİ YOĞUN – Meclis Başkanlığı seçiminde sıkıntı yaşaması beklenmiyor. TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın yeniden aday olması düşük olasılık olarak değerlendirilirken, yine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile AKP Genel Başkanı Yardımcısı Dengir Fırat’ın adı geçiyor. Kulislerde, “Arınç aday olmazsa, kabineye alınır” yorumları yapılıyor. AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimini yeniden riske atmamak için de CHP ve MHP’nin sıcak yaklaşabileceği bir isim üzerinde uzlaşma arayabileceği kaydediliyor.

 

 • ·        EKONOMİDE SORUNLAR DAHA DA DERİNLEŞECEK – Ekonomide borçlanma ve ithalata dayalı büyümenin getirdiği cari  açığa dikkat çeken  akademisyenler, aynı modelin sürdürülmesiyle Türkiye’nin önünün açılamayacağını vurguladılar.

 

24 Temmuz

 

 • MERKEZ SAĞ SİLİNDİ – Doğu ve Güneydoğu’da DTP’nin desteklediği bağımsızların 40’a yakın milletvekili çıkaracağı hesapları yapılırken AKP’nin yüzde 60’lar düzeyinde oy alması dikkat çekiyor. Merkez sağ ise neredeyse tamamen silindi. ANAVATAN ve DP’nin oylarının AKP’ye yönlendiği görülüyor. CHP’nin oylarını güç bela korumasına karşın, geçen seçimlerde milletvekili çıkardığı Diyarbakır, Mardin, Tunceli dahil Doğu’da yok gibiydi. 
 • CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ – Seçim sonuçları AKP’de, özellikle de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e yakın çevrelerde, “Seçimden çıkan sonuç Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olmasıdır. Halk bu konuda AKP’ye yetki vermiştir” biçiminde yorumlanıyor. Bu durumda Gül’ün adaylıkta ısrar edebileceği belirtiliyor. Başbakan Tayip Erdoğan ise, son dönemde yaptığı açıklamalarda “Benim adayım Gül, ama kendisinin kararı önemli” diyerek Gül’e çekilmesinin partiyi rahatlatacağı mesajı vermişti. Gül’ün çekilmesi durumunda Erdoğan’ın 2-3 isimli bir listeyle muhalefet liderlerini ziyaret edeceği ve uzlaşma arayacağı dile getiriliyor. 
 • TBMM BAŞKANLIĞI SEÇİMİ – AKP’nin TBMM Başkanı’nı seçme konusunda bir sıkıntısı bulunmuyor. Başkan adayının kim olacağı, en büyük soru işaretlerinden birini oluşturuyor. Seçim öncesinde yeniden aday olmayacağı sinyali veren Arınç’ın tavrının bu konuda belirleyici olduğu dile getiriliyor. Arınç’a yakın kaynaklar, “Bu kez aday olma konusunda istekli değil. Israr ederse olur ve seçilir İstemezse Başbakan, kendisine hükümette ya da parti yönetiminde görev verebilir” değerlendirmesinde bulundular Erdoğan’ın Arınç’ı aday yapmak istemediği, başka bir isim düşündüğü dile getiriliyor. 
 • ÜYELERİMİZ BASKI ALTINDA – 21. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlayamadıklarını söyleyen Hava-İş 

Genel Başkanı Atilay Ayçin: “Üyelerimize kendi iradeleri dışında ‘grev oylaması  istiyorum’ yazılı bir evrak imzalatıyorlar. Böylelikle çalışanların sayısının dörtte birine ulaşarak grev kararından vazgeçilmesi isteniyor” dedi.

 

 • BARAJ YÜZDE 3’E İNDİRİLMELİ – Genel seçimi izlemek üzere Türkiye’de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi  (AKMP) heyetinin başkanı Belçikalı Parlamenter Luc van den Brande, yüzde 10’luk barajın yüzde 3’e düşürülmesi gerektiğini söyledi. 
 • MUHALEFET AYAKTA – Seçim sonuçları CHP’nin ‘sağa’ açılımının sonuç vermediğini ortaya koydu. 22 Temmuz seçimlerinde hüsrana uğrayan CHP’de muhalefet faturayı parti yönetimine ve hatalı politikalara kesti. Parti içindeki muhalif isimler yönetimin ‘gereğini’ yapmasını isterken, Sarıgül ve ekibi durum değerlendirmesi için bir araya geliyor. CHP-DSP ittifakına alınmayan sol çevreler ise yenilginin nedeninin ‘solu sağa kaydırma’ politikaları olduğunu savundu. 
 • DSP SEÇİMDEN KÂRLI ÇIKTI – 13 adayını CHP listesinden TBMM’ye sokan parti, ayrılık için acele etmeme kararında. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile parti yöneticileri seçim sonuçlarını değerlendirirken, “milletvekillerinin partilerine dönmesi konusunda çok acele etmeme” eğilimi ortaya kondu. İttifakın mimarlarından Emrehan Halıcı, “Halka küsemeyeceğimize göre, alınan sonuç doğrultusunda AKP dışındaki tüm partilerin ciddi bir düşünme sürecine girmeleri gerekir. DSP’ye geçeceğiz ama uygun bir zamanda bunu gerçekleştireceğiz” dedi. 
 • 13 YIL SONRA MECLİSTELER – DTP, bağımsız seçilen 23 milletvekiliyle parlamentoda grup kurmaya hak kazandı. Bağımsızların parlamentoya “rekor düzeyde” girdiği 22 temmuz seçimlerinde DTP, 23 milletvekiliyle, parlamentodaki 4. siyasi parti grubu olmaya hazırlanıyor. Uzun yıllar İHD başkanlığı yapan Akın Birdal, Diyarbakır milletvekili oldu. 
 • ÇİFTÇİ GÜNÜBİRLİK DÜŞÜNDÜ – Hükümete tepkili üreticilerin yoğun olduğu bölgelerde AKP’nin oy oranı şaşkınlık yarattı. Seçim sonuçlarında dağıtılan kömür ve erzakların etkili olduğunu söyleyen Ordu Ziraat Odası Meclis Başkanı Bayhan “Üreticilerimiz geleceğini değil, günübirlik yardımlara kandı” dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Tuncer ise “AKP mağdur görüntüsüyle, üreticiden oy almayı başardı” dedi. 
 • AKP’NİN DIŞ POLİTİKA AÇMAZI – Seçimlerin ardından kurulacak yeni AKP hükümeti, dış politikada sıkıntılı bir dönemi karşılamak zorunda kalacak. Seçim öncesinde AKP’nin özenle gündemin alt sıralarında tutmaya çalıştığı dış politika başlıkları, yeni AKP hükümetini açmazda bırakacak. Gelecek dönemde AKP’yi özellikle Irak, Kıbrıs ve Avrupa Birliği (AB) konularında sıkıntılı bir dönem bekliyor. 
 • TÜRKİYE’DE ILIMLI İSLAM KAZANDI – Türkiye’de yapılan seçimler dünya basınında geniş yankı bulurken yapılan yorumlarda sonuçlar “AKP’nin zaferi” olarak değerlendirildi ve “Türkiye’de ılımlı İslam kazandı” denildi. 

25 Temmuz

 

 • ERDOĞAN’IN GÜLEN RİCASI – KEİ doruğu öncesi Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin ile görüşen Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fethullah Gülen cemaatinin, Rusya Federasyonu’nda Putin’in talimatı ile kapatılan, haklarında soruşturma yada kovuşturma yürütülen okullarını gündeme taşıdığı öğrenildi.Rusya Devlet Başkanı Putin’den Fethullah Gülen adına ricacı olan Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkenizde faaliyet gösterin ve iki ülke arasında önemli bir işlevi bulunan Türk-Rus okullarında daha esnek davranmanızı, bu okulları kapatmamanızı, faaliyetlerinin önündeki engelleri kaldırmamanızı bekliyoruz” dedi. Geçen mayıs ayında Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Tataristan’da savcılığın açtığı dava göre harekete geçen Moskova yönetimi, Koptevskaya Bölge Mahkemesi’nin aldığı kararla, Said-i Nursi’nin kitaplarının Rusya’da yayımlanmasının yasaklamıştı. Rusya Bilimler Akademisi Psikoloji  Enstitüsü ve Yabancı Diller Enstitüsü uzmanları tarafından yapılan inceleme sonucu söz konusu eserin “radikal unsurla” içerdiği kanaatine varılmıştı. Tataristan Savcılığı, 2005’te Said-i Nursi’nin diğer kitaplarını yasaklamıştı. 
 • SİYASET SİYASETÇİNİN İŞİ – Anayasada görevler bellidir. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, seçim sonuçlarını değerlendirirken  ad vermeden Anayasa Mahkemesi’ne ve Genelkurmay’a çattı. Şahin, “Anayasada her kişi ve kurumun  görevleri ve sorumlulukları bellidir. Türkiye’de siyaseti siyasetçiler yapar, yapmalıdır. Siyasete müdahale gibi algılanabilecek her türlü tavra halkımızın her zaman tepkisi olmuştur. Halkımız, 22 Temmuz seçiminde siyasetin  sadece siyaset aktörleri tarafından yapılması gerektiğini ortaya koymuştur” dedi. 
 • AKP’DE BAKANLIK YARIŞI – Başbakan Erdoğan, AKP’nin vitrinini oluşturan transferler, bürokrasi kökenli ve akademisyen milletvekillerinin  bakanlık beklentisi nedeniyle yeni kabineyi oluştururken güçlük çekecek. Yeni transferlerden  Ertuğrul Günay,Mehmet Şimşek, Mehmet Sağlam ve Zafer Üskül’ün kabilede yer alması bekleniyor. Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç ekibini de küstürmemek için dengeli bir liste hazırlamayı planlıyor. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimine öncelik verileceği açıklaması, “Kabine listesini yeni cumhurbaşkanına sunmak  istiyor” biçiminde yorumlandı. 
 • PARAYI TEKLİF EDEN REMZİ GÜR – CHP’den ilk sırada aday olan, ancak seçimi kazanamayan Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis Genel Kurulu salonuna girip oy kullanması için  kendisine para teklif ettiğini ileri sürdüğü kişinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  aile dostu işadamı Remzi gür olduğunu açıkladı. 
 • İSTİFA ETMİYORUM – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçim sonuçlarını “başarısızlık” değil “beklentilerin gerçekleşmemesi” olarak değerlendirirken “Partiyi yüzde 4.70’lerden yüzde 20’lerin üzerine çıkardık. CHP yükselmesini yetersiz ölçüde de olsa sürdürmüştür, CHP’nin oy oranı 2002 seçimlerine göre 1.5 puan artmıştır. Bu ortamda oyların 1 milyon 200 bin civarında artması bizim için değerlidir” dedi. Baykal, genel başkanlıktan ayrılmayı düşünmediğini belirterek, “CHP tabanında bu konuda dikkate alınmayı gerekli kılacak bir durum söz konusu değildir. Medyamızın  heyecan  yaratma arayışına  elbette malzeme bulması mümkündür, ama bizi siyasi bakımdan ilgilendiren, etkileyen bir durum kesinlikle söz konusu değildir” diye konuştu. 
 • MAĞLUP CHP  YÖNETİMİ – Mustafa Sarıgül’ün Ankara’daki ofisinde muhaliflerin katılımı ile yapılan toplantıda “CHP örgütlerinde yönetime karşı muhalefeti yükseltme” taktiği izleme kararı alınırken, hemen kurultaya gidilmesinin “Deniz Baykal ve ekibinin güvenoyu alması” yolunu açabileceği değerlendirmesi yapıldı. Toplantıya katılanlardan  eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, “Seçimin mağlubu CHP değil, parti yönetimi. Genel başkan  ve arkadaşları siyaseti bıraksın” çağrısı yaptı. 
 • BASIN, TİCARİ İLİŞKİ ARACI OLMAMALI – Sansürün  kaldırılmasının 99. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Sezer, basın özgürlüğünü gölgeleyen ve basın temel işlevinde uzaklaştıran sansürün, halkın çıkarlarının savunulmasını ve özgür düşüncenin  gelişmesini engellediğini belirtti. Sezer, basının çıkar gruplarından  ve her türlü otoriteden bağımsız, evrensel meslek ölçütleriyle görevini sürdürmesi gerektiğini vurguladı. 
 • 27 YIL SONRA GELEN ADALET – 12 Eylül’ün hukuksuzluğu 27 yıl sonra bir kez daha belgelendi. Danıştay İdari Dava daireleri Kurulu, 12 Eylül’de resen emekliye sevk edilen vali Güngör Aydın’ın kendisine yapılan uygulama ile ilgili yeni bir dava açma hakkı bulunduğuna karar verdi. 
 • ŞAHENK: IMF’SİZ DEVAM EDEBİLİRİZ – Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, Türkiye’nin gelecek dönemde IMF’siz de devam edebileceğini söyledi. Şahenk, 2008’den itibaren yüzde 7-8 büyüme rakamlarının  yakalanabileceğini de dile getirdi. 
 • DOLAR 1.25’İN DE ALTINA İNDİ – Seçim sonuçları ve Merkez Bankası’nın doğrudan müdahale yapmayacağı beklentisi lirayı son 6 yılın en yüksek noktasına taşıdı. 

26 Temmuz

 

 • ·        GÜL ADAY GİBİ – Dışişleri Bakanı ‘Meydanları görmezden gelemem’ diyerek Erdoğan’a mesaj yolladı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Kararı benim için önemli” dediği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, iradesini Cumhurbaşkanlığı adaylığından  yana koydu.  Milletin gösterdiği istikamet doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Gül, “Herhalde meydanların işaretini görmezlikten gelecek halim yok” diyerek yeniden aday olacağının işaretini verdi. Gül, açıklamalarıyla Erdoğan’a da “Yeniden aday olmak istiyorum” mesajını gönderdi. Cumhurbaşkanlığı  seçim sürecinde yaşananlara değinen Gül, o süreçte tüm siyasi partilerin  tavrı ve o gün ki  gerçekler ortaya çıkınca, TBMM’de iki  tur yapıldıktan sonra Meclis’in itibarını düşünerek adaylığını geri çektiğini söyledi. O günlerde bazı partilerin “Görevini tamamlamak  üzere olan bir Meclis’in cumhurbaşkanını yeni TBMM’ye bırakması gerekir”, “Temsil kabiliyeti  daha yüksek bir TBMM’nin cumhurbaşkanını seçmesi gerekir” gibi argümanları öne sürdüğünü anımsatan Gül, seçimden sora iki argümanın da karşılanmış durumda olduğunu kaydetti.

 

 • ·        CHP OLMAZ DEDİ – Partisinin MYK toplantısı öncesinde değerlendirmelerde bulunan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı’na yeniden aday olması durumunda tavırlarının aynı olacağını belirtti. Özyürek “Biz Milli Görüş çizgisinden gelen bir ismin cumhurbaşkanı seçilmesinin büyük sorunlar yaratacağını söylemiştik. Atatürk ilkelerini özümsemeyen bir kişiye destek vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

 • ·        BAYKAL, SHP VE DSP’Yİ UNUTTU – Atlan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın CHP liderinin sözlerine tepkili: CHP liderinin  seçim sonuçlarına ilişkin ‘partimiz yükseliyor’ açıklaması  tepki topladı. CHP’nin eski genel başkanlarından  Atlan Öymen, 12 Eylül sonrasında CHP’yi “açan” kadronun kendileri olduğunun altını çizdi ve “1995’te partinin oyunu yüzde 10’a çıkardım diyor. SHP’nin yüzde 20.8 oyunu unutmuş görünüyor… Konuşmalarında Erdal İnönü yok, rahmetli Aydın Güven Gürkan yok” dedi. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın “Baykal’ın ciddi hesap hataları yaptığını” söyledi. Hataların sadece sayılarla sınırlı olmadığını, tarihlerle ilgili hatalar da  yaptığını kaydetti. Hikmet Çetin ise Baykal’ıl CHP’nin oy oranını yükselttiğine ilişkin açıklamalarına da  “4.5 milyon genç nüfus artmış. 34 ilde CHP yok. Çıkıp özür dileyeceği yerde, CHP yöneticileri, ‘Halkta mantık yok’ gibi açıklamalar yapıyor. Halkı suçlayarak bir yere varılmaz” diye tepki gösterdi.

 

 • ·        ZIRHLARINI YENİ GELENLERE VERDİLER – Eski DYP Genel Başkanı Ağar ile ANAVATAN Genel Başkanı Mumcu’nun da aralarında bulunduğu 86 eski milletvekiline, seçilemeyince yargı yolu açıldı. AKP’den 43, CHP’den 28, ANAVATAN’dan 8, Demokrat Parti’den 2, Genç Parti’den 1 ve 4 bağımsız eski milletvekili, mahkemelerin yolunu tutacak.

 

 • ·        ABD EN BÜYÜK POTANSİYEL TEHDİT – Türk halkının yüzde 77’sinin ABD’yi potansiyel askeri tehdit olarak gördüğü ortaya çıktı. Pew Araştırma Merkezi’nin  “Küresel Eğilimler” raporuna göre Türk halkının yüzde 64’ü ABD’yi Türkiye’ye yönelik en büyük tehdit kaynağı olarak görüyor. Yoklama Türk halkının medyaya güvenmediğini de gözler önüne seriyor.

 

 • ·        ÇEVRECİ AVUKATLAR FİŞLENDİ – İçişleri Bakanlığı, siyanürle altın çıkarılmasına karşı çıkan  Bergama köylülerinin avukatları hakkında istihbarat yaparak Koza Altın İşletmeleri’ne veriyor. Bakanlığın Koza’nın avukatına gönderdiği yazıda, avukatların çevreciliğiyle bilinen  Birsel Lemke ile organize çalıştıkları ifade ediliyor. Yazının aksine, fişlenen kişiler  hakkında devam eden soruşturma ya da mahkumiyetle sonuçlanmış bir dava bulunmuyor. Belge, AKP hükümetiyle Koza ve Bugün gazetesinin  sahibi Akın İpek  arasındaki işbirliğini gösterirken İpek, Fethullah Gülen’e yakınlığıyla biliniyor.

 

 • ·        MİLLETVEKİLİ 8 BİN 200 YTL ALACAK – Genel seçimlerin ardından  edecekleri yeminle göreve başlayacak olan 23. dönem milletvekilleri, 8 bin 200 YTL’lik aylık maaşla işbaşı yapacaklar.

 

 • ·        KAYALARIN EŞARBI CHP’YE YARAMADI – CHP, muhafazakar kimliğiyle bilinen Yozgat’ta sağ kökenli  eski Devlet  Bakanı Lütfullah Kayalar’ı 1. sıradan aday göstermesi ve seçim çalışmaları boyunca başörtüsü dağıtmasına  karşın milletvekili çıkaramadı. Şimdi parti içinde seçim çalışmaları tartışılmaya başladı.

 

 • ·        BÜTÇEDE RESMİ DELİK 6 MİLYAR YTL – Merkez Yönetim Bütçesi, haziran ayında 2.5 milyar YTL açık verdi. Yılın ilk altı ayında, geçen yıla göre bütçe harcamaları yüzde 23.4, faiz dışa harcamalar yüzde 25.7, faiz harcamaları yüzde 17.6 artınca, geçen yıl ilk altı ayda 2.4 milyar YTL fazla veren  bütçe bu yıl aynı döneminde 5.9 milyar YTL açık verdi. Faiz dışı fazla ise yüzde 17 azaldı.

 

 • ·        TÜRK HALKI UYUYOR – Tür halkı gün içinde en fazla zamanı uykuya ayırıyor. Bireylerin ortalama 8 saat 32 dakikasını alan uykuya karşın spor günlük yaşamda ancak 7 dakika yer bulabiliyor.

 

 

 

27 Temmuz

 

 • SEZER’İ VURACAKTIM – Danıştay ve Cumhuriyet saldırılarını gerçekleştiren Arslan, ‘Gülen’e saygılarımı bildiriyorum, kırdımsa özür dilerim’. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada konuşan Alparslan Arslan, saldırının ardından yakalanmasaydı yapacaklarını, “Saldırının amacı, Allah’ın dinine, Peygamberine, Müslümanlara yapılan alçakça hareketlere ceza vermektedir. Aydın Doğan medya grubuna, Koç Grubu’na, Şener Eruygur’a ve bazı bankalara saldıracaktım. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i öldürecektim” sözleriyle açıkladı. 
 • BAHÇELİ’DEN KÖŞK VİZESİ – Devlet Bahçeli, AKP’nin cumhurbaşkanı seçiminde 367 engelini aşması için Genel Kurul’a katılacaklarını açıkladı. AKP’nin İstediği kişiyi cumhurbaşkanı seçebileceğini söyleyen bahçeli, “Biz onların adayını desteklemeyebiliriz. Zaten ihtiyaçları da yok dedi. Bahçeli, Başbakan’ın seçim kampanyası sırasında. DTP ve MHP’yi kastederek “Bunlar Mecliste vuruşur” sözlerine de yanıt verdi. Bahçeli, DTP’li bağımsız milletvekilleriyle MHP’liler arasında sorun çıkmasının “yemin” törenine bağlı olduğunu açıkladı.  
 • GÜL’E DESTEK YOK – Yaklaşan Cumhurbaşkanı seçimini değerlendiren DSP lideri Sezer, cumhurbaşkanı adayının  toplumun büyük kesiminin kabul edebileceği birisi olması gerektiğini, siyaseti normalleştirecek bir aday üzerinde uzlaşılması taleplerini  sürdüreceklerinin söyledi.  Dışarıdan bir aday üzerinde de uzlaşılabileceğini  ifade eden Sezer, Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemeyeceklerini kaydetti. 
 • KABİNE İÇİN FORMÜL ARAYIŞI – Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer’in  bazı bakanları veto etme olasılığına karşı yeni kabine  listesi için formül arıyor. Erdoğan’ın  veto engelini aşmak için yeni kabine listesini  yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar bekletebileceği dile getirilirken, parti içindeki ağırlıklı görüş, Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini almasını izleyen günlerde listeyi Çankaya Köşkü’ne sunacağı yönünde. 
 • KOÇ ‘TOPLUMSAL UZLAŞMA’ İSTEDİ – Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yeni iktidarın önündeki en önemli görevin, Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerine sahip çıkarak yaşamın her alanında toplumsal uzlaşmaya öncelik vermek olduğunu vurguladı. Koç, Türkiye’nin uluslar arası platformda  hak ettiği yeri alması için  elbirliğiyle uzlaşma içinde, herkesin var gücüyle çalışması gerektiğini vurguladı. 
 • SADAKA DEMOKRASİSİ… – AKP’nin seçim öncesi  ve seçim süresi boyunca dağıttığı sadaka paketleri “derin Müslüman” yöntemidir. Bu yöntem Mısır’da Müslüman Kardeşler Örgütü ile Hizbullah ve Hamas tarafından  uygulanıyor. Kuşkusuz demokrasiye aykırıdır. Tüm siyasal partiler, toplumun duyarlı kesimleri, üniversiteler, aydınlar  herkes  bu tehlikeli ve yasadışı yöntem üzerinde durmalı, düşünmelidir. (Alev Coşkun’un yazısından) 
 • SEÇİM RÜZGARI KESİLDİ – Kar satışları dünya piyasalarında artan risklerle birleşti. Borsa seçimi unuttu. Hafta sonu yapılan seçimin  sonuçlarını alkışlarla karşılayan piyasalarda, sevinç kısa sürdü. Hızlı düşen dolar, hızlı yükselerek  1.30 YTL’ye dayandı. Avrupa borsaları artan riskli mortgage kredileriyle çalkalanırken en büyük kayıp yine  İstanbul Borsası’nda yaşandı. İMKB’de endeks yüzde 4.23 düştü. Hedge fonlar mortgage kredileriyle  ilgili artan endişeler, Asya’da rekor kutlamaları yerini düşüşe bıraktırdı. ABD borsaları da kayıpta. 
 • UNAKITAN ŞİMDİDEN SIFIRI TÜKETTİ – Seçim ekonomisi nedeniyle  Çalışma, Tarım, Enerji Bakanlığı’yla Karayolları ödeneğin büyük kısmını kullandı. Çalışma Bakanlığı, 15.5 milyar YTL’lik bütçe ödeneğinin  12.8 milyar YTL’sini, Tarım Bakanlığı 6.6 milyar YTL’lik ödeneğin  5.3 milyar YTL’sini, Sağlık Bakanlığı, 6.5 milyar YTL’lik ödeneğin 5.1 milyar YTL’sini kullandı. 
 • YOKSULLUK SINIRI 2 BİN YTL – Türk-İş’in hesaplamalarına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 622, yoksulluk sınırı 2 bin 26 YTL’ye geriledi. 4 kişilik ailenin  açlık sınırı bu ay, geçen aya göre yüzde 0.18 azalırken gıda harcamalarının  yanı sıra kira, ulaşım, giyim, eğitim, kültür gibi temel ihtiyaçları için harcaması gereken asgari tutarı ifade eden  yoksulluk sınırı ise 2 bin 30 YTL 49YKr’den 2 bin 26 YTL 87 YKr’ye düştü. 

 

 

28 Temmuz

 

 • BÜTÇİ DELİNDİ, ÖNLEM ALIN – Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’dan hükümete bütçe konusunda önlem alması yönünde uyarı geldi. Yılmaz, bütçede faiz dışı harcamalardaki artışın 2007 hedefinin üstüne çıktığını belirterek “Faiz indiriminde inatlaşma söz konusu değil. Mali harcamalarla ilgili önlem alınır, açıklama yapılır ve önümüzdeki yılın bütçesini görürsek, faiz indirimine gidebiliriz” dedi. Durmuş Yılmaz, “Sene başında belirlenen bütçe hedeflerine uyulmasını görmek istiyoruz. Bütçeden sapma varsa düzeltin, hedeflere uyulması için tedbir alın. Böyle giderse faiz dışı fazla yüzde 6.5’un altında kalacak” diye konuştu. 
 • DEVLET KURUMLARINA ABLUKA – AKP, Çankaya’ya atayacağı isimle kamuda kadrolaşmasının önündeki tüm engelleri aşmış olacak. Yeni Cumhurbaşkanı’nın seçilmesinin ardından hükümet, MGK, TÜBİTAK, TRT, SHÇEK, GSGM’nin yanı sıra bakanlıklarda vekâleten görev yapan bürokratların asaleten atanmaları için düğmeye basacak. 2002’de başarısızlıkla sonuçlanan YÖK operasyonu da yeniden başlayacak. 
 • YENİ ŞAFAK YAZARI FETVA DÖNEMİNİ AÇTI – Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, “Hiçbir konu din sınırı dışında olamaz” diye yazdı. 
 • İLK HEDEF KEMALİZM – Zafer Üskül’ün hazırladığı AKP’nin ‘sivil anayasası’ nın ayrıntıları netleşmeye başladı. AKP’nin anayasa taslağını hazırlayan Mersin Milletvekili  Zafer Üskül, taslakla ilgili ilk ipuçlarını verdi: 

ü      Atatürkçülük anayasadan çıkarılacak.

 

ü      YAŞ  ve HSYK kararları yargı denetimine açılacak

 

ü      MGK, anayasal kurum olmaktan çıkarılacak

 

ü      Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir kısmını TBMM seçecek

 

ü     Cumhurbaşkanının yetkileri daraltılacak.

 

 • POYRAZ GÖZALTINA ALINDI – Başbakan Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Bülent Arınç aleyhine yazdığı kitaplarla tanınan  Ergün Poyraz, dün sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltına gerekçe olarak ise Ümraniye’de ele geçirilen el bombalarıyla ilgili soruşturma gösterildi. Poyraz’ın avukatı Hüseyin Buzoğlu ise gözaltının “seçimden aldıkları güçle kendilerine karşı olan herkese gözdağı vermek” olduğunu söyledi. 
 • VATAN 18 MİLYON DOLARA DOĞAN’IN – Deutsche Bank’ı hisselerinin yüzde 22’siyle ortak alan Doğan Gazetecilik eş zamanlı olarak Vatan gazetesinin tamamını satın alıyor. Yüzde 70’ini şimdiden aldı. 

29 Temmuz

 

 • ATATÜRK’SÜZ ANAYASA AKP BİLDİRGESİNDE – AKP’nin anayasa taslağıyla ilgili hazırlıklarını sürdüren Zafer Üskül’ün anayasadan Atatürkçülük kavramlarının çıkarılması gerektiği yönündeki önerisi tartışma yarattı. Bazı AKP yöneticileri, “Parti gündeminde böyle bir şey yok, ama bakılır” gibi ifadelerle Üskül’ün değerlendirmelerine katılmadıklarını belirtirken Üskül, “Bizim görüşümüz bu. İsteyen eleştirebilir. Ama bu yaklaşım zaten AKP’nin yaklaşımıdır ve seçim bildirgesinde de var” dedi. Sabih Kanadoğlu, “Anayasada Atatürk ilke ve inkılaplarına gerek yok” diyen Üskül’ün “renksiz anayasa” önerisini, ulus devletin ortadan kaldırılmasına dönük bir değerlendirme  olarak yorumladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devrim sonucu olduğunu belirten Prof. Soysal ise “Kemalizm, başka ideolojilere kapıyı kapamayan, ama cumhuriyet söz konusu olduğunda her şeyin bu devrime göre yorumlanmasını gerektiren bir cumhuriyettir. Yoksa yıkılır” dedi. 
 • SEÇİMİN KAZANANI KARŞIDEVRİM – Seçim sonuçlarının karşıdevrimin başarısı olduğunu söyleyen deneyimli politikacı Kamran İnan, Cumhuriyet ve kazanımları bakımından, geçen dönemden daha ciddi bir tehlike ve tehdit oluştuğunu belirtti. İnan, cumhuriyet çocuklarının Atatürk’ün eserine sahip çıkamadıklarını söyledi. 
 • MÜZİK DERSİNDE İLAHİ – MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ilköğretim müzik dersi müfredatını değiştirdi. İlköğretim 1. sınıftan 8. sınıfa kadar etkinliklerin, kazanımların yeniden belirlendiği müfredat, müzik dersinin içine de dini vurgunun yerleştirildiği bir yapıya dönüştü. Hazırlanan yeni müzik dersi müfredatına göre, öğrencilere dini ezgiler ve tasavvuf müziği örnekleri dinlettirilecek Öğrenciler dinledikleri müzikler hakkında ne düşündüklerini yazacak. İlköğretimde, Mehter Marşı’nın doğru söylenmesine yönelik etkinlik düzenlenecek. 
 • ‘BAYKAL İSTİFA’ EYLEMİ –  CHP Genel Merkezi önünde iki saat boyunca gösteri yapan CHP’li muhalifler Genel Başkan Baykal ve ekibini istifaya çağırdı. Eylemde bir açıklama yapan eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Erhan Baydar “Dört seçimdir başarısız olan CHP yönetimi ve genel başkanı çekilmelidir. Başarısızlık ile özdeş hale gelen bu kadro, solun istikbali için CHP’nin yakasını bırakmalıdır” dedi. 
 • BAHÇELİ’DEN AKP’YE 367 GARANTİSİ – MHP, Cumhurbaşkanı seçimi için Genel Kurul’a katılacaklarını açıkladı‘Krizden beslenme lüksümüz yok’ diyen MHP lideri Bahçeli ‘AKP’nin 367’yi ağlama duvarı haline getirmesine izin vermeyiz’ dedi. 

30 Temmuz

 

 • ÇİFTÇİNİN ZOR YAZI – İki aydır yağış almayan bölgede ayçiçeği tarlaları kurudu. Bundan sonra yağmur yağsa bile verim alınamayacağı belirtiliyor. Bankalara kredi borcu olan çiftçi perişan durumda. Çiftçiler, kuraklık nedeniyle, Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve Ziraat Bankası borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesini istiyor. 
 • CHP’YE KIZGIN DEĞİLİZ – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer dün DSP Parti Okulu’nda gerçekleştirilen il başkanları toplantısı öncesinde açıklamalar yaptı. Basın-yayın organlarında DSP’lilerin CHP’lilere kızgın olduğu şeklinde yorumlar yer aldığını anımsatan Sezer, böyle bir şeyin olmadığını, solu iki koldan büyütmek için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti. “Günahıyla sevabıyla yaşananlar iki partinindir” diyen DSP lideri, pişmanlık yaşamadıklarını  söyledi. 
 • KAN DAVASI HAPSİ – Diyarbakır’da aralarında üç yıldır kan davası bulunan “Devan” ve “Menda” aşiretlerinden 400 kişi can korkusu nedeniyle evlerinden çıkamıyor. Bölgede sıkça görülen kan davaları, insanları ev hapsine zorladığı gibi ekonomik olarak da büyük zarar veriyor. 
 • HÜKÜMETTEN KÖMÜR YAĞDI – Mart- temmuz döneminde 1.8 milyon aileye 417.3 bin ton ücretsiz dağıtıldı, 1.1 milyon ton daha dağıtılacak. Seçimler öncesinde muhalefetin tepkisine yol açan yoksul ailelere kömür dağıtımı, Bakanlar Kurulu’nun kararı doğrultusunda yapılıyor. Türkiye ekonomisinin kara deliği olarak gösterilirken bitirildiği belirtilen görev zararlarının sürdüğü üç kamu teşebbüsünden biri Kömür İşletmeleri. İşletme, bu yılın ilk altı ayında kamu teşebbüslerinin yarattığı 298.7 milyon YTL’lik görev zararının 200 milyon YTL’sine yol açtı. 

31 Temmuz

 

 • İSTANBUL ‘MEMUR ŞEHRİ’ OLDU – Ankara, memur şehri olma unvanını İstanbul’a kaptırdı. Günümüzde devlet memurlarının 1084’ü 4 bin 500 YTL ve üzerinde maaş alırken  73 bin 19 memurun aylık maaşı 750 YTL’nin  altında kalıyor. Maliye Bakanlığı Muhasebat  Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, devletin harcama ve gelirinin günlük olarak takibine imkan sağlayan Say 2000i Projesi ile  genel bütçeli kuruluşlar ve KİT’lerde çalışan  1 milyon 565 bin 108 memurun profili de ortaya kondu. Buna göre, bugüne kadar sürekli olarak başkent  Ankara “memur şehri” olarak anılırken memur sayısının  İstanbul’da, Ankara’nın  yaklaşık 15 bin üzerinde bulunduğuna dikkat çekti. 
 • BORSA YABANCILARDA – İMKB’de hisseler de, kontrol de  yurtdışındaki 2 bini geçmeyen yatırımcıda. Türkiye’deki  finans sektörünün her alanında alımlarını artıran yabancılar, İstanbul Borsası’nda da kontrolü her geçen gün ele geçiriyorlar. Yabancı fonlar, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde düşük karlarla yetinmek durumunda kalırken sayıları  birkaç bini geçmeyen yabancı yatırımcı İMKB’de yüksek getiriler elde etmeye devam ediyor. Bu yılın başında yüzde 65 olan  yabancı payı, geçen hafta itibarıyla  yüzde 72’yi de aştı. 2006 yılı başında 6 milyar adetlik hisse yabancıların  kontrolündeyken bu sayı 10.5 milyar adede ulaştı. Yerli yatırımcının elindeki  hisse senedi  oranı ise yüzde 27’de kaldı. Yabancıların karları, iç siyasetle ilgili gelişmelerden daha az etkileniyor. 
 • SULAR DURULMUYOR – Küresel kredi piyasasındaki  koşulların bozulduğu yönündeki sinyallerin artmasıyla başlayan sert satışlar İMKB’yi  de etkiledi. 3 günlük kapanışlarda en büyük kayıplar İMKB Endeksi ve Brezilya’daki Bovespa Endeksi’nde yaşandı. Hisse senedi piyasasına göre daha hareketli bir günün  yaşandığı döviz piyasasında 1.3200 YTL’yi geçen dolar, gün sonunda 1.3040 YTL’ye kadar geriledi. 
 • ARINÇ’TAN ÜSKÜL’E DESTEK – Zafer Üskül’ün anayasa değişikliği önerisini “Nahif bir arayış” olarak tanımlayan Ertuğrul Günay, tepkileri “muhalefet çevrelerinin düşünce özgürlüğünü içselleştirmediğinin bir kanıtı olarak” gördüğünü söyledi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise herkesin düşüncelerini açıklama hakkı olduğunu belirterek “görüşlerini dile getiren bir bilim adamına yönelik ‘söyletmeyin vurun’ mantığının yanlış olduğunu” vurguladı. 
 • ZAMAN’IN TİRAJI DENETİM DIŞINDA – ABC Türkiye Genel Müdürü Yiğit Şardan, Türkiye’de ABC üyesi  12 gazete ve 73 derginin  denetiminin yapıldığın, ancak Zaman gazetesinin denetim standartlarına uymadığını açıkladı. Zaman gazetesi daha önce de  “Mevcut yapı bizim abonelik satışlarımızı denetleyemiyor. Bizden, tiraj denetlemede uluslar arası standartlara göre istenmeyen belgeler isteniyor” gerekçeleriyle ABC Türkiye’ye itiraz etmişti. 
 • ANKARA SUSUZLUĞA MAHKUM OLDU – Başkentte, bugün saat 24.00’ten itibaren 48’er saatlik periyotlar halinde su kesintisine başlanıyor. Hava sıcaklığının  38-40 derece ortalamasında seyrettiği ve Ankara Tabip Odası’nın hastanelerin  acil servislerine başta ishal olmak üzere  çeşitli bulaşıcı hastalıklar nedeniyle birçok başvuru geldiğine dikkat çektiği günlerde, susuzluğun ciddi sağlık sorunları ortaya çıkaracağı vurgulanıyor. 
 • ATATÜRK ORTAK DEĞERDİR – Üskül’e tepki sürüyor: Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) Başkanı Muzaffer İlhan Erdost, AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül’ün anayasa önerisine tepki göstererek “Suud Riyali’ne, ABD Doları’na, AB Avro’suna ülkeyi sağ elleriyle satanlar, sol elleriyle ulusal bağımsızlığımızı haraç mezat pazara çıkarmanın  hazırlığını yapıyorlar” dedi. Toplumsal Düşünce Derneği Başkanı Fethi Bolayır’da, “Üskül zihniyeti, milliyetsizliği seçmiştir” diye konuştu. 
 • AKP LİBERAL PARTİ DEĞİL – Washington Enstitüsü’nün Türkiye Araştırma Programı Direktörü Soner Çağaptay: Kapitalizmin, tek başına bir ülkeyi liberal yapmayacağını belirten  Çağaptay, “Aynı zamanda Batı dünyası ile ortak kader hissiyatına da ihtiyacı var ve bu AKP’nin Türkiye’sinde hiç yok” dedi. AKP’nin bürokrat atamalarındaki tercihlerine de  dikkat çeken  Çağaptay, Bürokratların tavırlarının liberal ve  laik bir devlete yakışmadığını belirtti. 
 • MİLLET TEK BAŞINA SEÇ DEMEDİ – Kamer Genç, ‘Millet, AKP’ye tek başına cumhurbaşkanı seçme çoğunluğunu vermedi’ dedi. MHP lideri Bahçeli’ye  tavrını gözden geçirme çağrısı yaptı. 
 • TÜRKİYE SU FAKİRİ OLACAK – Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için  kişi başına düşen yıllık su miktarının 10 bin metreküpün üzerinde olması gerekiyor. Kişi başına düşen yıllık 1400 metreküplük kullanılabilir su miktarıyla, Türkiye artan nüfusla 2030 yılında “Su fakiri” olacak. 
 • 6.7 MİLYON KİŞİ SANDIĞA GİTMEDİ – Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 22 Temmuz seçimlerinin kesin sonuçlarını dün ilan etti. Buna göre, AKP 341, CHP 112, MHP 70 milletvekili çıkardı. YSK Başkanı Muammer Aydın, seçime katılımın yüzde 84.25 olduğunu bildirirken, 42 milyon 799 bin seçmenden 36 milyonunun sandığa gittiğini, 6.7 milyon kişininse oy kullanmadığını kaydetti. 
 • BERGAMA’NIN SIRRI – Ovacıktaki altın madeni için açıklama yapılmıyor. Maliye Bakanlığı’ndan Bilgi Edinme Yasası kapsamında  açıklama isteyen avukatlara yanıt verilmiyor. Mahkeme kararıyla “bilgi almaya” hak kazanan hukukçular, direnen görevliler hakkında soruşturma başlatılmasının istediler. 

 

 

Bir cevap yazın