PARTİYA KARKERÊN KURDİSTAN’IN ZAFER BAYRAMI

FilePARTİYA KARKERÊN KURDİSTAN’IN

ZAFER BAYRAMI

 

Tarih: 21 Mart 2013

Diyarbakır’ın Merkez Bağlar semtindeki Nevruz alanı hıncahınç dolu!

BDP’nin söylemine göre, alanda bir milyondan fazla insan var.

Kurmanciler “Newroz pîroz be!”, Zazalar “Newroz pîroz bo!”, Soraniler “Newroztan pîroz bêt!” diyorlar. Türkçesi “Nevruz kutlu olsun!”

Aslında,1974 yılında kurulan PKK (Partiya Karkerên Kurdistan / Kürdistan İşçi Partisi) kazandığı zaferi kutluyor.

*

Kocaman, güçlü sesyükselticilerden (hoparlör), İran’ın Mahabat kentinde kurulan, tarihteki sözde ilk Kürt Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan ve PKK tarafından da “Milli Marş” olarak kabul edilen ‘Ey Rakip’ okunuyor.

Meydandaki kalabalık, bir uğultu şeklinde sesyükselticilere eşlik ediyor.

Sonra, zafer bayramlarının asıl sloganını söylüyorlar:

“Basur azade, Rojava azade, İsal we Serok ve Bakur azad bibin!”

(Kuzey Irak, güney özgür, Suriye Kürdistanı özgür, bu yıl Başkan Apo ve Kuzey de (Türkiye) özgür olacak!)

 

Birazdan Başkomutan Apo’nun, kazandığı zaferi anlatan mektubu okunacak.

 

Alanda, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile eşgüdüm içinde bulunan beş bin BDP’li güvenliği sağlıyor. Zaten Emniyet Müdürü bir gün öncesi bizzat Nevruz Alanı’na gitmiş, güvenlik önlemlerini yerinde denetlemişti.

 

Alanın tümü Lider Öcalan’ın resminin basılı olduğu flamalar ve PKK bayraklarıyla bezenmiş.

Katılımcılardan bazıları ‘Öcalan’a Özgürlük’ yazılı önlükler giymişler.

Alanda, herkes tarafından görülecek şekilde dev bir Öcalan resimli bez (poster) ve 1984’te PKK’nın silahlı eylemlerini başlatan kişi olarak kabul edilen Mahzun Korkmaz’ın yine bez üzerindeki fotoğrafı asılmış.

 

Alana, kesinlikle Türk Bayrağı asılmaktan kaçınılmış.

 

PKK tarafından, kutlamaları izlemelerine izin verilen 500 civarındaki yerli ve yabancı gazeteci, televizyoncu kendilerine ayrılan yerde ve zaman zaman kalabalığın içinde notlar alıyor, fotoğraflar çekiyor.

 

Kutlamaya Kuzey Irak, Bolivya, İtalya, Almanya, İsviçre, İspanya’nın Bask Bölgesi’nden, Arjantin, Danimarka, Norveç’ten katılan parlamenter, diplomat ve elçilik görevlileri için özel yerler hazırlanmış.

 

BDP’li bazı vekiller yöresel giysiler giyerken, Nevruz ateşini BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Genel Başkanı Ahmet Türk birlikte yakıyorlar.

Öcalan’ın iletisi (mesajı) okunurken Demirtaş, eşi ve kızı protokoldeki yerlerinde, yüzlerinde büyüklenen (mağrur) bir ifadeyle oturuyorlar.

 

Kâzım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu sahnede Lazca türküler söylüyor.

 

Yüzlerini poşu ile kapatan, ellerinde PKK, KCK, örgütün silahlı kanadı HPG flamaları ve Öcalan posteri ile sahneye çıkan bir grup, ‘Demokratik çözüm ve önder Apo’ya ‘Özgürlük’, ‘Önder Apo’ya özgürlük hemen şimdi’, ‘Kürdistan’a statü hemen şimdi’ pankartını taşıyıp, mesajlarını okuyorlar…

*

Ve 21 Mart 2013 günü akşamı, televizyondan verilen görüntülü haberler iki ayrı yerde iki ayrı duygularla izleniyor:

Başkomutan Apo, İmralı’da, özenle hazırlanmış konutunda, dudaklarında bir gülümsemeyle ve zafer sarhoşluğuyla bakıyor televizyonuna.

 

Silivri Esir Kampı’nda, ömür boyu (müebbet) mahpus damında kalmaları istenen, Türk Ordusu’nun generalleri, albayları, üniversite rektörleri, gazeteciler, milletvekilleri ve yurtsever Atatürkçü aydınlar ise, bu bölünmeyi acıyla, hüzünle, iğrenerek izliyorlar.

Dışarıda ise, kalleş Mart Dokuzu’nun soğuk rüzgârı esmeye devam ediyor!..

 

Bir cevap yazın