NİSAN-2006 ‘da TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)  01.05.2006

NİSAN-2006’da  TÜRKİYE TABLOSU

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir.
Büyük harflerle yazılan haber başlıkları gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

1Nisan

 • ABD ÖLÇÜYOR AKP İKTİDARI SEYREDİYOR – İncirlik’ten bir ABD askeri heyeti, limanın derinlik ölçümü ile liman ağzında akıntı analizi yaptı. Uzmanlar, ABD’nin deniz üssü olarak kullanmak istediği belirtilen limanda yaptığı incelemeler için “ABD, limanın kapasitesini aşacak büyüklükte gemilerini buraya yanaştırmak istemeseydi, böyle bir incelemeye gerek duymazdı” diyor. ABD’ lilerin liman yakınlarında toprak almak için girişimde bulunduğu da öne sürülüyor. Ziyaret öncesi Dışişleri Bakanlığı’na bilgi verilmediği öğrenildi. Diplomatik kaynaklar “konunun iki ülke askeri yetkilileri arasında yürütülmüş olabileceğini, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı tarafından Dışişleri’ne bilgi verilmesinin söz konusu olabileceğini” dile getirdiler. ABD’ nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri de, heyetin incelemelerini doğruladılar ancak ziyaretin nedenine ilişkin bilgi vermediler.
 • KOÇ-BM ANLAŞMASI – Mustafa Koç, 1999’da Davos’ta Kofi Annan’ın öncülüğünde temelleri atılan Küresel İşbirliği Anlaşması’nı önceki gün NewYork’ta imzaladı. Koç Topluluğu’nun küresel sözleşmenin gereklerini yerine getirme konusunda BM tarafından resmen bölgesel sözcü olarak görevlendirildiğini belirten Koç, “Topluluk olarak çalışmalarımıza anlaşmada yer alan evrensel ilkeler doğrultusunda devam edeceğiz. Bu konuda bölgede etkin bir güç olacağız” dedi.
 • AKP’NİN KADROLAŞMA OYUNU – Hükümet, KPSS’yi devre dışı bırakarak sözleşmeli aldığı personeli daha sonra memur yapıyor. “Geçici ve sözleşmeli personel” uygulamasıyla KPSS’yi devre dışı bırakarak kadrolaşan AKP hükümeti, bu personeli daha sonra yasa değişikliği yaparak memurluğa geçiriyor. Ancak memurluğa geçiş için KPSS yerine kurumlarca sınav yapılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 10 kurumda çalışan yaklaşık 1000 sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına ilişkin yasa tasarısı bulunuyor.
 • DEVLET   ‘VEKİLLERE’   EMANET –  AKP, Cumhurbaşkanı Sezer’den dönen isimlerin yerine vekâleten görevlendirmeler yapıyor. Ankara’da önemli görevlerde bulunan isimlerin büyük bölümü vekâleten göreve gelmiş kişilerden oluşuyor. TÜBİTAK’ tan TRT’ye, Devlet Tiyatroları’ndan Gençlik Spor’a birçok kurum, vekil bürokratlar tarafından yönetiliyor.
 • GENÇLER OKUMA ÖZÜRLÜSÜ –  ‘Okuyan Türkiye’  başlıklı raporda öğrencilerin yüzde 80’inden çoğu kitap kapağı açmıyor. Gençlerin yüzde 70’i hiç okumuyor. Nüfusun yüzde 40’ı yaşamı boyunca hiç kütüphaneye gitmiyor. İlköğretimde çocukların yüzde 80’inden çoğu, ders kitabı, kaynak ve yardımcı kitap dışında kitap okumadan okullarından mezun oluyor. Üniversite öğretim üyelerinin beşte biri, akademik yayınlar dışında kitap okumuyor.
 • CARİ AÇIK GAZIYLA BÜYÜDÜK  –  İstatistik Kurumu’na göre 2005’te yüzde 7.6 artış gösteren milli gelir, 361 milyar dolara ulaştı. TÜİK’ye göre 2005’te milli gelir yüzde 7.6 arttı. Dolardaki değer kaybının da etkisiyle kişi başına gelir 5 bin 8 dolara çıktı. TÜİK’nin geçen ay yaptığı açıklamada 2006 ocak ayında sanayinin ytzde 4.5 küçüldüğüne ilişkin veriler, yılın son çeyreğinde kaydedilen yüksek temponun düşmekte olduğunu gösteriyor.
 • TÜRK EKONOMİSİ POTANSİYEL KIRILGAN –  İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türk ekonomisini  “potansiyel kırılgan” olarak niteledi.

2 Nisan

 • CUMHURİYET’İN MANŞETİ – 35X15 cm. siyah zemin üzerine yeşil renkle yazılmış: “?zınısım adnıkraf ninekilheT”
 • İÇKİ YASAĞINA YARGI FRENİ – Danıştay, içkili yerleri şehir dışına çıkarma planını engelledi. “içkili yer tesbiti” ne ilişkin İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmesini durduran Danıştay, kısıtlamalardan “içkili yer bölgelerinin tecrit anlamında şehir dışına itilmesi sonucu çıkarılabileceğine” dikkat çekti.
 • OLAYLAR BÖLGEYE YAYILIYOR – Diyarbakın ve Batman’da çıkan olayların ardından Van, Kızıltepe, Yüksekova ve Silopi’ de gergin saatler yaşandı. Kızıltepe’de DTP binası önünde toplanan grup, ilçe merkezine yürümek isteyince polis müdahale etti. Açılan ateş sonucu 1 kişi öldü. Hafta başından bu yana süren olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısı 9’a çıktı.
 • KIYIM YASASI – ato Başkanı Aygün, Kıyı Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısını eleştirdi. Aygün “Bunun adı Kıyı Kanunu değil, Kıyım Kanunu’dur. Kıyıları yatırımcıya açmak, halka kapatmaktır” dedi.
 • KAÇAK KURAN KURSU – Düzce İl Jandarma Alay Komutanlığı’nca kaçak bir Kuran kursuna yapılan baskında 30’u çocuk 150 kişi gözaltına alındı.
 • LÜLEBURGAZLI MEYDANLARDA –  Lüleburga Demıokrasi Platformu, sarımsaklı Tarım İşletmesi’nin özelleştirilmesini protesto etmek için bugün meydanlara çıkıyor. Yapılan açıklamada : “Cumhuriyet’in ilk yıllarında, ülkenin dört bir yanında 38 adet tarım işletmesi kurulmuştur. Bu çiftliklerin kurulacağı yerler, bölgelerin ihtiyaçları ve  tarımsal özellikleri gözetilerek özenle seçilmiştir. Bu işletmeler yıllardır bu ülkenin köylüsüne tohum, fide, damızlık hayvan üretmiş, bilgi aktarmıştır. Bu sayede ülkemiz dünyada kendi kendine yeten birkaç ülkeden biri haline gelmiştir. Söyleyin! Kötülük bunun neresinde?” denildi. Açıklamada “Özelleştirme demek, yer altı ve yerüstü kaynaklarımızın talan edilmesi demektir. Yaşananlar bize bunu gösteriyor! Bu talana ‘dur’ demeliyiz” ifadelerine yer verildi.
 • TUFAN – (Deniz Som’un ‘Vaziyet’ köşesinöden) Türkiye Cumhuriyeti,tarihinin en ağır siyasi, ekonomik ve sosyal bunalımlarından birinin eşiğine geldi. Dinci kadrolar, devletin her kademesini ele geçiriyor. Anayasa’da yazılı temel ilkeler, birbiri ardına yozlaştırılıyor. Din, politikanın göbeğine oturdu. Laiklik tanınmaz halde. Yüksek yargı kararları uygulanmıyor; hukuk devleti sadece kâğıt üstünde. Sosyal devlet,ortalıkta görünmüyor; halk  yoksulluk ve işsizlik açmazında. Partizanlık, doruğa çıktı. Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi ortada bırakacağı her geçen gün biraz daha iyi anlaşılıyor. Bölücü terör, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kitlesel ayaklanma provaları yapıyor. Kamusal alanda görev üstlenenler, terör örgütünün ağzıyla konuşabiliyor. Ortadoğu, emperyalizmin silahlı işgali altında ve bölgeye yönelik saldırıların hesapları yapılıyor. Bölgede Türkiye’yi de kapsayacak şekildi etnik kimliğe dayalı federatif bir Kürt devleti planlanıyor. Planlar gizli değil ve uluslar arası konferanslarda açıkça dillendiriliyor. Ülkenin kırmızı çizgileri, çoktan silindi. Ekonomi, Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu’nun yapay solunum aygıtı ile ayakta duruyor. Fişin ucu başkalarının elinde. İsterlerse ekonomiyi 24 saat içinde çökertebilirler. Ülkenin ekonomik varlıkları yağmalanıyor; talan herkesin önünde yapılıyor. En staratejik kurumlar, yabancıların eline geçiyor. Dinci gruplar, yağmadan nasiplenerek kendi sermaye yapılarını güçlendirmeye çalışıyor. Holding medyası kendi çıkar dünyasında yaşıyor. Ulusal değerler ayaklar altına alındı. Ulusun kurtuluş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi her fırsatta aşağılanıyor. Ulus, soykırım suçlamasıyla mahkûm edilmek isteniyor. Kitleler yılgın ve bıkkın. Ufukta bir erken seçim görünüyor. Eşikteki bunalım Türkiye’yi daha tehlikeli noktalara sürüklemezse erken ya da geç bir seçim mutlaka yapılacak. Türkiye’de ne yazık ki muhalefet boşluğu da yaşanıyor. Topluma umut veren, ayağı yere basan politikalar üretilmiyor, üretilemiyor. Seçim zamanı gelince iktidar ve muhalefet, reklam ajanslarına gidip siparişini verecek. Hangi reklamcı daha iyi slogan üretirse onun iş yaptığı parti kazanacak. Seçimden sonrası daha büyük tufan olacak!
 • İP’ TEN LİMAN PROTESTOSU  –   İşçi Partisi (İP) Hatay İl Örgütü, TCDD İskenderun Limanı’nın uzun süreli “ABD deniz üssü” olarak kiralanması projesini protesto etti. Liman kapısında “İskenderun Limanı Amerikan  eşkiyasına yatak olmayacaktır” dövizi taşındı  ve “Yanki go home” sloganları atıldı.
 • IMF’ NİN İFLAS ETTİĞİ YER İŞSİZLİK – Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı “ Parıltılı makro rakamlar bir türlü istihdama dönüşemedi. IMF programının iflas ettiği yer işsizliktir” diyerek şöyle devam etti “Gelen yabancı sermayenin çoğu bankalara ve sermaye piyasalarına gelmiştir. Üretici artık bankalardan yeteri kadar kaynak bulamamaktadır. Hem IMF hem de IMF programını destekleyenler tribünlere oynamakta ama Türkiye ekonomisi kaybetmektedir.
 • ÜLKEYİ SAĞA TESLİM ETMEYECEĞİZ –  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, halkın ve ülkenin sola, sosyal demokrasiye gereksinimi olduğunu belirterek “Bunu sağlayacak siyasal kurumlaşmayı mutlaka gerçekleştireceğiz” dedi.
 • IRAK POLİTİKASI ÇÖKÜYOR – Bağdat hükümetinin programında, Türkiye’nin beklentilerinin tam tersi çıktı. Irak’ta Ulusal Birlik Hükümeti programında, 2005 sonunda başlatılan bütün diplomatik girişimlere karşın Ankara’nın hiçbir kaygısı ve hassasiyeti dikkate alınmadı. AKP hükümetinin Irak’a ilişkin politikası iflasın eşiğine geldi.

3 Nisan

 • İNCİRLİK’TE NÜKLEER KORKU – Washington Post gazetesi,ABD’nin İran’ın nükleer tesislerine yönelik olası saldırılarına, Tahran’ın küresel düzeyde yanıt vereceğini ileri sürdü. Sunday Telegraph gazetesi de Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin, “İran’ın, BM ültimatomuna uymaması halinde saldırının kaçınılmaz olduğunu” söylediğini yazdı. ABD’nin en büyük korkularından birinin, İran’ın İncirlik Üssü’ne karşı nükleer silah kullanması olduğunu belirtti.
 • OLAYLARDA İKİ ÖLÜM DAHA –  Diyarbakır’da başlayıp bölgeye yayılan çatışmalar sürüyor. Kızıltepe’de önceki gün ölen Ahmet Araç için kurulan taziye evine giden grupla polis arasında çıkan çatışmada 22 yaşındaki Sıdık Özer yaşamını yitirdi. Diyarbakır’da kafasına aldığı darbe nediniyle hastanede yatan Halit Söğüt de öldü. Olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısı 11’ e yükseldi.
 • PENGUEN DAVASI TEMYİZDE – Başbakan Erdoğan, “Tayipler âlemi” adlı karikatürler nedeniyle Penguen dergisine açtığı manevi tazminat davasını reddeden Ankara l.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını temyiz etti. Temyiz dilekçesinde, “Davalıların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek şeklinde tezahür etmiştir” denilerek yerel mahkeme kararının bozulması istendi.
 • GÖSTERİCİLERE SATIRLI SALDIRI – Taksim’de Güneydoğu’daki gösterileri protesto eden gruba polis müdahale etti. Taş ve molotofkokteyli atarak Tarlabaşı’na doğru kaçan göstericiler ellerinde satır, kılıç ve balta olan grubun saldırısına uğradı. Elinde silah bulunan bir kişi engellendi. Bostan Mahallesi’nde bir gösterici Türk  bayrakları açan grup tarafından feci şekilde dövüldü.
 • MAAŞ ERİYOR – CHP’li Hamzaçebi’nin hesaplamalarına göre, sosyal güvenlik tasarısı, alt ve orta gelir grubundaki çalışanların emekli maaşlarında ciddi kayba neden olacak. Mevcut sisteme göre 754 YTL maaş alacak olan bir öğretmenin, yeni sistemde maaşı 533 YTL’ye düşecek. Bir müsteşarın kaybı yalnızca 50 YTL olacak.
 • HALKTAN VETO – DİSK, TTB  ve KESK tarafından düzenlenen referandumdan Meclis’teki sosyal güvenlik tasarısına “hayır” çıktı. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Görgün, “Sonuçlar yasanın geri çekilmesi gerektiğini göstermiştir. Hükümet, toplumsal bir mutabakat arasın. Bu referandumu kabul etmiyorlarsa kendileri referanduma gitsinler” diye konuştu.
 • DEVLETİ BÖYLE SOYDULAR – Emekli Sandığı’ndan haksız ödenen maaşın aylık tutarı 3.6 milyon doları buldu. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, geniş çaplı araştırmalarda kurumda ortaya çıkan dolandırıcılık hikâyeleri film senaryolarını aratmıyor. Araştırmayla, ölümünü 20 yıl gizleyerek annesinin dul aylığını almayı sürdürenden; yetim maaşı almaya devam eden ve sahte vekâletnameyle 7 yıl boyunca ölen annesinin maaşını çeken hayırlı (!) evlatlara kadar trajikomik maaş hikâyeleri ortaya çıkarıldı.
 • İSKENDERUN’DA ABD HAZIRLIĞI – İskenderun Limanı’nı deniz üssü haline getirmek isteyen ABD askerleri için altyapı hazırlığı başladı. ABD askerinin temizlik gereksinimini karşılamak amacıyla İskenderun Belediyesi’nden içme suyu bağlantısı istendiği öğrenildi. Irak’taki Amerikan askerlerinin değişiminin de bu liman üzerinden yapılacağı belirtildi. Romanya’daki “deniz üssü”nü TCDD İskenderun Limanı’na getirmek için inceleme yapan ABD askerleri bölgede uzun süreli kalmanın hazırlığını yapıyor.
 • TÜRKİYE YABANCILARIN UYDUSU –  ADD Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi ADD Şubesi’nce düzenlenen, “Türkiye Üzerinde Oynanan Oyunlar ve Geleceğimiz” konulu söyleşide, Türkiye’nin, yabancı askeri üs ve tesislerin yayıldığı stratejik bir uydu konumuna geldiğini savundu. Kazancı, “Ülkemiz, yabancı çizmelerin dolaştığı stratejik uydu durumuna getirilmiş.  Güneydoğu’da televizyon programları yarıda kesiliyor. ADD çelenk koyarken, polis koruması altında kalıyor. Bu ülkeyi mozaik gibi gören, ulus bilincinden uzak düşenlere,AB ve ABD’ye kulluk, kölelik edenlere yazıklar olsun” dedi.
 • İSTİHDAM ORANI YÜZDE 43.4 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, çalışabilir yaştaki 50 milyon 826 bin kişiden 22 milyon 46 bin kişinin istihdam edildiğini bildirdi.
 • BÜYÜDÜK AMA BORCA BATTIK – Ekonomik büyümenin yanı sıra döviz kurundaki düşüşün de yardımıyla kişi başına düşen milli gelir, geçen yıl 5 bin8 dolara ulaşırken kişi başına borç miktarı da 2 bin 400 dolara yaklaşarak rekor kırdı. Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri kullanılarak yapılan belirlemelere göre, 2005 sonu itibarıyla  Türkiye’nin toplam dış borç stoku yüzde 4.8 oranında artarak 170 milyar 62 milyon dolara çıktı. TÜİK’nin 72 milyon 65 bin kişi olan 2005 yılına  ilişkin  Türkiye nüfusu tahmini dikkate alınarak  yapılan hesaplama, kişi başına dış borç miktarının da geçen yıl yüzde 3.5’lik büyümeyle 2 bin 360 dolara ulaştığını gösteriyor.

4 Nisan

 • Cumhuriyet gazetesi uyarıyor :  TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
 • HEDEF, KENTLER –  PKK’nin ‘intikam tugayı’ büyük kentlerde bombalama, kundaklama ve sokak eylemlerini yönlendiriyor. PKK, terörist cenazelerinin toprağa verilmesi sırasında başlattığı intifada provalarını, “Kürt İntikam Tugayı” olarak ta adlandırılan (Teyrebazen Azadiya Kurdistan) “Kürdistan Özgürlük Şahinleri” (TAK) aracılığıyla kentlere yaymaya çalışıyor. PKK’nin 1 milyon dolarlık harcamayla yapılandırdığı örgüt, bombalı saldırıların yanı sıra kundaklama ve kışkırtmla eylemlerini de organize ediyor. Örgütün sitesinde bomba yapımı tüm detaylarıyla anlatılıyor.
 • DTP’Lİ BAŞKAN TUTUKLANDI – Diyarbakır’daki olaylarda yaralanan bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısı 12’ye yükseldi. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde ise dün çıkan olaylarda korucuların tacız ateşine maruz kalan DTP’li Belediye Başkanı Emrullah Cin, sığındığı dükkândan polis tarafından korunarak alınıp belediyeye götürüldü. Öldürülen 4 teröristin  cenaze töreni öncesi Roj TV’de halkın yürüyüşe katılmasını isteyen DTP Batman İl Başkanı Ayhan Karabulut savcılığa gelerek teslim oldu.
 • BAŞKANDAN RANDEVU YOK – Başbakan Recep Tayip Erdoğan, canlı yayında kendisinden randevu isteyen Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile görüşmeye soğuk bakıyor. Erdoğan’ın, yakın çevresine “Olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunanların, önce şiddet ve terörle aralarına mesafe koymaları gerekir” dediği öğrenildi. Erdoğan’ın, daha önce de randevu istemlerini geri çevirdiği DTP’li yöneticilerle şu an için bir araya gelmeyeceği kaydedildi.
 • SIÇRAMA TAHTASI – Devlet Bakanı Mehmet Aydın, 2002 yılından bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan  diğer kamu kurum ve kuruluşlarına çeşitli nedenlerle geçen personel sayısının  1800 olduğunu ifade etti.
 • KORSANLAR KIYIDA – Kıyı Yasası’ndaki değişiklik taslağı, kıyılarımızdaki tüm hukuksal ve kamusal hakları tehlikeye sokuyor. Mimarlar Odası’nın açıklamasında, egemen siyasetin kıyılara bakışında “imar rantı hırsı” nın öncelik taşıdığına işaret edildi.
 • YOKSULLUK BELGELİ MÜDÜR – Yoksulluk belgesi alarak devletten yardım aldığı ortaya çıkan Bolu Aladağ Orman İşletme Müdür Vekili Hasan Türkyılmaz’ın, hakkında soruşturma açılması kararına yaptığı itiraz reddedildi. Türkyılmaz’a disiplin ve maaş kesim cezası verildi.
 • 31 MART – (Cumhuriyet Gazetesi,Deniz Som’un ‘vaziyet’ köşesinden) 31 Mart’ta İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi kantınınde toplanan bir grup öğrencinin Kuran okuyarak Osmanlı’da daha fazla şeriat isteyenlerin başlattığı ayaklanmayı kutladığını, bu “tören” den sonra dersten izinli sayılan grubun Cuma namazına gittiğini biliyor musunuz?
 • DEVLET KUCAKLAYICI OLMALI – Emniyetçiler, Diyarbakır olaylarında aşırı güç kullanımının sorunu çözmeyeceğine işaret ettiler. Olaylarda minimum güç kullanıldığının altını çizen kaynaklar, “Örgütün beklentisiyle devlet hareket ederse, yıllarca yaşanan OHAL, sıkıyönetim, daha çok şiddet kısırdöngüsüne yeniden dönülür” diye konuştular.
 • TÜRKİYE RADAR ÜSSÜNÜN YÜZDE 10’UNU KULLANACAK – Hatay’ın Antakya-İskenderun-Samandağ üçgenindeki Amanos Dağ’ında Nato adına kurulan Kisecik radarının kriptolarını ABD’nin çözeceği öne sürüldü. ABD’lilerin çözdüğü kriptoların Türk yetkililere mesaj olarak iletileceği belirtilirken Türkiye’nin tesisin sadece yüzde 10’luk bir bölümünü kullanacağı ve korumasını sağlayacağı iddia edildi.
 • TÜRKİYE NE KADAR BÜYÜDÜ? –  Ekonomi çevreleri, Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarını şüpheyle karşılıyor. Eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, 2005’te yaşandığı iddia edilen yüzde 7.4’lük büyümenin yüzde 1’lik kısmının daha önce açıklanan yılın ilk 9 ayına ait gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamlarının revize edilmesinden kaynaklandığını belirtti. Prof.Dr. Güngör Uras, Türkiye’nin son iki yılda 71.3 milyar dolarlık makine teçhizat yatırımı yapmış olması gerekeceğini belirterek “Makine ve teçhizat yatırımı yapıldıysa, istihdam ve üretim nerede? İstihdam ve üretim bu çizgideyse, makine ve teçhizat nerede?” diye sordu.
 • CARİ AÇIK RİSKTİR –  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, cari açığı sürdürülebilir bulmadıklarını ifade ederek “Cari açık risklidir,risktir. Önlem alınmalı”  “Türkiye, AB ortalamasında zenginlik ve refah düzeyini, yüzde 7 büyüme ile 30 yılda, yüzde 5 büyüme ile ancak 60 yılda yakalayabilir”  dedi.

5 Nisan

 • DIŞİŞLERİ YANILTILDI – Irak’ta kurulması planlanan ulusal birlik hükümetinin programı Ankara’da sıkıntı yarattı. İki hafta önce Dışişleri Bakanlığı’nın eline, özellikle Kerkük ve federasyon konularında Türkiye’nin hassasiyetlerinin dikkate alındığını gösteren bir program ulaştı. Ancak, Dışişleri’nin eline ulaşan programın nihai metin olmadığını anlaması uzun sürmedi. İki metnin birbirinden ciddi anlamda farklı olması Dışişleri Bakanlığı’nda, “Hangi hükümet programı doğru” telaşına neden oldu. Sünni lider Haşimi liderliğindeki Irak İlamî Partisi tarafından Dışişleri’ne ulaştırıldığı söylenen programdan farklı olarak son programda Türkiye’nin kaygı duyduğu maddelere yer verildi. Kerkük’e ilişkin olarak kesin bir takvim ortaya kondu.
 • HAMAS’I  KABUL ETMİŞTİ – DTP Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk, Başbakan Erdoğan’ın çağrılarına verdiği yanıtı eleştirdiler. Erdoğan, kendisinden bir televizyon kanalında randevu isteyen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Ahmet Türk’e “AB üyesi ülkeler,dünyanın değişik ülkeleri PKK’yi terör örgütü ilan ederken bu ülkede sizler canileri koruyacak hatta şehidimiz diye takdim edeceksiniz. Ondan sonra bu ülkenin başbakanından, bakanlarından özel olarak ilgi bekleyeceksiniz, bizim kitabımızda yok böyle bir şey” dedi. DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, “AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’ı ülkemize davet ederek görüşen hükümetin, kendi ülkesinde yasal ve anayasal bir kuruluş olan partimizle görüşmeyi reddetmesini hayretle ve esefle karşılıyoruz” dedi. Türk ve Tuğluk, yaptıkları yazılı açıklamada, Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki “suçluluk psikolojisi içerisindeki” konuşmasını üzüntüyle izlediklerini bildirdiler.
 • İLK CEPHANE FABRİKASI SATILIYOR – Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fişek fabrikasının –ki savaşta kurulmuştu- Makine Kimya Endüstrisi’nin (MKE) “modernizasyonu” çerçevesinde elden çıkarılması planlanıyor. Devrim Tarihi Profesörü Ünsal Yavuz, sit alanı olan bölgenin satılmak istenmesini, “Bu bir sessiz karşıdevrim sürecidir” sözleriyle değerlendirdi.
 • TERÖR PLANI İMRALI’DAN –  CHP Genel Başkanı Baykal, ‘PKK’nin siyasi uzantısı’ olarak tanımladığı DTP’yi suçladı. Ortada bir organizasyon olduğunu vurgulayan Deniz Baykal, “Kandil, İmralı’nın emrindedir. İmralı, Kandil bu kararı alıyor, kim uygulatıyor? Terör örgütünün siyasi uzantısı hareketler ve onun yerel yöneticileri var, onlar uygulatıyor” dedi.
 • ANAVATAN MECLİSİ TERK ETTİ – Terör olaylarının görüşüldüğü Genel Kurul’da Mumcu ile AKP’liler arasında ağız dalaşı yaşandı. Konuşma süresi nedeniyle çıkan tartışmada AKP’lilere “Akılsızlığın bedelini millet ödüyor. Siz, liste korkusundan başka korku yaşamadan kendisini alkışlayın” diyen Mumcu, sert tepkiyle karşılaştı. TBMM Başkanvekili Pakdil de Mumcu’yu uyarınca , Anavatan lideri genel kurulu selamlayıp teşekkür etmeden kürsüden indi. Anavatan’lı milletvekilleri de salonu terk etti.
 • POLİSE   ‘VURMA’   YETKİSİ GELİYOR – Terörle Mücadele Yasa taslağı terör finansörlerine ve destekçilerine ağır ceza getiriyor. Terör eylemlerinde kullanılan para “kara para” kapsamına alınacak ve finansörlere ağır hapis cezaları verilecek. Mevcut düzenlemede, hafif yaptırım cezaları olan molotofkokteyli üretme ve atma eylemlerine katılanlara ağır cezalar verilecek.

6 Nisan

 • YARGIDAN ŞİKÂYETÇİ – Başbakan, enerji lisanslarıyla ilgili verdiği kararlar için Danıştay’a yüklendi. Başbakan Erdoğan, hukuka aykırı işlemlere  vize vermeyen Danıştay’ı müteahhitlere şikâyet etti. Erdoğan, “Yasamada bazı adımları atarız, yürütmede bazı adımları atarız, ama yargıdaki adımı bizim atmamız mümkün değil. Açık konuşuyorum, Danıştay’da birçok engelle karşı karşıyayız” diye konuştu. Türk Müteahhitler Birliği toplantısında konuşan Erdoğan, yatırımların tıkandığını öne sürdü  ve “Söyleyin, yetkili kimse onu bulalım. Bu işi çözelim. Enerji konusunda Bakanlık mı yetkili, EPDK mi, onu söyleyin. Ülke kaybediyor… Türkiye’nin kalkınması için dayanışma içinde olmalıyız” dedi.
 • TERÖR SALDIRISI: 6 ŞEHİT –  Şırnak’ta PKK’ye yönelik operasyona katılan askerlerden 3’ü pusuya düşürülmesi, 2’si de mayına basması sonucu şehit oldu. Bingöl’de karakola yönelik silahlı saldırıda 1 polis şehit olurken 7 polis te yaralandı. Bölge’ye askerî birlikler ve korucular sevk edildi. Cudi Dağı’nda 30 Mart’ta gerçekleştirilen operasyon sırasında öldürülen 7 teröristten birinin ise Van’da 9 Mart’taki intihar saldırısı için kente gelen teröristler arasında bulunduğu belirlenen Hatice Erbağ olduğu tesbit edildi.
 • BAROLARDAN HÜKÜMETE REST – Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok, vekil tayini konusunda gerekli yasal ve parasal düzenlemelerin 9 mayıs’a kadar gerçekleştirilmemesi durumunda tüm müdafi/vekil görevlendirmelerini durduracaklarını açıkladı. Özok, hükümete bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda eski avukatların işine son verildiğini ve AKP yandaşı yeni vekillerin atandığını vurguladı. Özok, Türkiye’de bilinen yargı, yurt ve meslek sorunlarının, sistem ve siyaset sorunu olmaktan çok, üniter yapı başta olmak üzere, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin geleceğini doğrudan ilgilendiren “rejim sorunu” haline dönüştüğünü söyledi. Özok, dinsel simgelerin toplumsal yaşama yansımasına yönelik yaklaşımlar sergilendiğini kaydetti.
 • AP’DEN MÜZAKERE TEHDİDİ – AP üyesi 46 milletvekili, Erdoğan’a Diyarbakır olayları ile ilgili bir kınama mektubu gönderdi. Olaylardaki sorumluluğun devlet yetkilileri ve askerlerde olduğunu ileri süren milletvekilleri, PKK terörünü görmezden geldi. Mektupta, “Türk yetkililerin ve ordunun Kürt nüfusa yönelik tek taraflı ihlalleri sürdürmesi halinde ilgili adımların atılacağı” belirtilerek müzakerelerin askıya alınabileceği tehdidinde bulunuldu. Türkiye’deki Kürtlerin temel haklardan mahrum bırakıldığı  öne sürüldü.
 • DİYARBAKIR’DA CIA UÇAĞI  – Uluslar arası Af  Örgütü’nün, CIA’nın ‘gizli’ uçuşlar ve gözaltı merkezlerine ilişkin raporuna göre, Şubat 2001 – Eylül 2005 arasında 500’den fazla havaalanına uğrayan Gulfstream V uçağı, Diyarbakır Havaalanı’ndan da 2 kez geçmiş. Raporda , tanıklıklarına yer verilen üç Yemenlinin bir yılı aşkın süre tutuldukları gizli merkezin bulunabileceği ülkeler arasında Türkiye de sayıldı.
 • DİNCİ BASIN KARALIYOR –  Kadıköy Belediyesi, Zaman gazetesinin her konuda olayları çarpıtarak  belediyeye adeta ‘Göztepe Parkı cezası’ vermeye çalıştığını bildirdi.

7 Nisan

 • MASAYA SİLAHSIZ GEL KONUŞURSUN – Başbakan Erdoğan, DTP Eşbaşkanı Türk’ün “Terörün tanımı yapılsın” sözlerinin anımsatılması üzerine, “Eğer legal bir yaşamın içerisindeyseniz, demokratik bir yaşam sürmek istiyorsanız, zaten kaçmaya, göçmeye gerek yok. Elde silahla gezmeye gerek yok. Silahsız bir şekilde masaya gelirsin, her şeyi konuşursun. Bu siyasi parti de bu noktada bir defa PKK’nin terör örgütü olduğunu kabul etmek durumundadır” dedi. Erdoğan, “Bir siyasi partinin lideri de gerilla ifadesi kullanıyor. Bir taraftan bir demokratik kitle örgütü olacaksınız, onun başında olacaksınız, ondan sonra gerillalardan bahsedeceksiniz. Bunlar ne yapıyor, bindikleri dalı kesiyorlar, yanlış iş yapıyorlar” diye konuştu. Erdoğan’ın sözlerini düzeltmeye çalışan Başbakanlık Sözcüsü Beki, Başbakan’ın sözlerinin açık olduğunu belirterek DTP’yi adres gösterdi.
 • İKTİDARIN KENDİN ÇAL KENDİN OYNA ETİĞİ – Miletvekilleri ve dışardan atanacak Bakanlyar Kurulu üyelerinin etik ilkelere uyup uymadığını denetlemek üzere TBMM’de “Siyasi Etik Komisyonu”  kurulmasını öngören taslağa göre, bu komisyonda iktidar milletvekilleri ağırlıkta olacak. Komisyonun hazırlayacağı raporları iktidar milletvekillerinin vereceği kararlar biçimlendirecek. CHP Milletvekili Algan Hacaloğlu, bu düzenlemeyle AKP hükümetinin kendi vekillerine ikinci bir zırh getirdiğine dikkat çekti.
 • DANIŞTAY’DAN ERDOĞAN’A SERT YANIT – Başbakan Erdoğan’ın hükümetin attığı bir çok adımı engellemekle suçladığı Danıştay’dan sert yanıt geldi. “Herkesin hukuku içine sindirmesi” gerektiği vurgulanan açıklamada, Sayın Başbakan’ın, hukuku, icraatına engel sayması kabul edilemez, maksadı aşar nitelikte talihsiz bir açıklamadır” denildi. Erdoğan’ın sözlerinin Danıştay’ın anayasal konumu ile bağdaşmadığı belirtildi.
 • HEDEF CHP VE AKP – PKK, Demokratik Toplum Partisi’ne yönelik 100 kişiye varan tutuklamaları gerekçe göstererek 1994’te geliştirdiği ambargo politikasını  yeniden uygulamaya hazırlanıyor. Örgüt, bölge insanına AKP ve CHP örgütlerini kapatma çağrısı yapıyor, medyayı hedef tahtasına koyuyor. PKK, Hasankeyf’i suya gömecek Ilıca Barajına’da karşı çıkıyor.
 • TERÖR HAKLI GÖSTERİLEMEZ – Cumhurbaşkanı Sezer, terör örgütlerinin ortaya çıkmasına yol açtığı söylenen gerekçelerin, şiddet ve terörü haklı çıkaramayacağını belirtti. Terörün günümüzde daha öldürücü ve acımazıs duruma geldiğini ve artık yerel olmaktan çıktığını vurgulayan Sezer, buna karşın uluslar arası toplumda terörizme farklı yaklaşımlar olmasının, savaşmayı  güçleştirdiğini vurguladı.
 • GÜLEN’İ  ‘AKLAMA’ RAPORU – Emniyet’in  ‘örgüt lideri olmadığına’ ilişkin rapor hazırladığı ortaya çıktı. Gülen’in avukatlarının kimin emriyle hazırlandığı belli olmayan raporu ‘beraat’ için kullanması soru işaretleri doğurdu.
 • GÜNEYDOĞU İÇİN SİYASİ KRİTER – AP’den Erdoğan’a gönderilen mektubun ardından AB’nin de harekete geçeceği belirtiliyor. Güneydoğu’daki karışıklıkların ardından AB harekete geçmeye hazırlanıyor. AB’deki sol grupların Türkiye’nin 3 konudaki müzakere açış mektuplarına Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ilişkin ‘siyasi kriterler konulması için’ harekete geçtiği ifade ediliyor.
 • GÜNEYDOĞU’DA YENİ TUTUKLAMALAR – Diyarbakır’da başlayan ve tüm bölgeye yayılan olayların ardından gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor. Bölgede dün büyük çoğunluğu DTP yöneticisi 27 kişi tutuklandı.
 • ERBAKAN’A AF AYNEN GEÇTİ – TBMM Genel Kurulu’nda dün, kapatılan RP’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’a cezasını evinde çekmesi olanağı sağlayan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Meclis’e iade ettiği “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yeniden ele alındı. Görüşmeler sırasında CHP’liler “kişiye özel” olduğu gerekçesiyle düzenlemeye karşı çıkarak AKP’lileri “Erbakan’a özel düzenleme yapıldığını itiraf etmeye” çağırdı. Yasa AKP’lilerin oylarıyla aynen kabul edildi.
 • AP’NİN İKİ ÜYESİ KINADI – AP üyeleri Joss Lagendijk ve Cem Özdemir, Türkiye’deki durumdan “büyük kaygı” duyduklarını bildirdiler. Türk Polisinin Diyarbakır ve Kızıltepe’de  “aşırı güç” kullanmasını kuvvetli bir biçimde kınadıklarını belirten iki milletvekili, “Aynı zamanda PKK’nin provakasyonlarını da kınıyoruz” dedi.
 • TÜRKİYE İÇİN SEÇENEK VAR – İzmir İktisat Kongresi 2006, geniş katılımla bugün Güzelyalı’da başlıyor. Kalkınma süreçlerinden tarım politikalarına, Türkiye Ekonomisinin dünü,bugünü ve yarını masaya yatırılıyor. Cumhuriyet Gazetesi  yazarlarının da katılacağı kongre Pazar günü sona erecek.

8 Nisan

 • ÇAĞRI KİME ? – Erdoğan’ın “Silahı bırak” mesajına muhalefet sert tepki gösterdi, DTP üstüne almadı. Başbakan’ın “Silahsız bir şekilde masaya gelirsin, her şeyi konuşursun” çağrısını değerlendiren CHP’li Öymen, Erdoğan’ın “düzeltmeye çalışsa” da  “anayasayı ihlal ettiğini”  belirterek  “silaha sarılmış insan, suç işlemiş insandır. Silahı bırakan masaya değil, adalete teslim olmaya çağrılır” dedi. Erdoğan’ın sözleriyle ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Şimşek, “Sizin silah bırakma çağrısında bulunduğunuz, PKK mi yoksa DTP midir? Kastınız ve masaya çağırdığınız DTP ise, Başbakan olarak  DTP’nin şu an silahlı mücadele yaptığını mı söylüyorsunuz?” dedi. DTP Eşbaşkanları Türk ve Tuğluk, bugün parti genel merkezinde düzenleyecekleri basın toplantısında, Erdoğan’a yanıt verecek. DTP’nin “Açıklamaların muhatabı biz değiliz, PKK’dir. Silah bırakılması çağrısında bulunup siyasi zemine çağırmak olumlu bir girişimdir” mesajı  vereceği öğrenildi.
 • YARGIYA MÜDAHALE EDİLİYOR – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ok, Adalet Bakanlığı’nın bugüne  değin görülmediği kadar yargıya nüfuz ettiğine dikkat çekti. Yargıya intikal eden Şemdinli olaylarıyla ilgili Meclis’in araştırma yapmasını “yanlış” olarak değerlendiren Ok “Hele orada alınan ifadenen bir adli belgede aynen yer alması, düşündürücü olmaktan öte kaygı vericidir” dedi. Ok, şeriatçı tehdide karşı toplumsal güvencenin zayıflatıldığını söyledi.
 • DÜZELTİRKEN KARIŞTIRDI – Başbakanlık sözcüsü Beki, Erdoğan’ı düzeltmeye çalışırken “Muhatap PKK’yi kınamaktan kaçınandır” diyor. Beki, bir yandan yasal bir parti olan DTP’yi işaret ediyor, diğer yandan işi daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Erdoğan’ın yanlış saptamaları kaosu daha da derinleştiriyor.
 • KAZAN :  Hatalıydık – Refahyol’un Adalet Bakanı  Şevket Kazan, 28 Şubat sürecinde hükümetine ve RP’ye yönelik suçlamaların büyük bölümünü, “Bizim devirdiğimiz çamlar” diyerek kabul etti. Kazan, partinin kapatılmasında başrolü oynayan isimler Şevki Yılmaz, Şükrü Karatepe, Hasan Hüseyin Ceylan, Bekir Yıldız ve İbrahim Halil Çelik’i de “Bize zarar verdiler” diye suçladı.
 • ORDU’DA TERÖR EYLEMİ – Ordu’da Kız Kuran Kursu’nun tuvaletine bomba yerleştirmeye çalışan bir kadın terörist bombanın patlaması sonucu ölürken, yanındaki terörist kadınla birlikte 3 kişi de yaralandı. Diyarbakır’da meydana gelen patlamada 4 kişi yaralandı. İstanbul’da düzenlenen operasyonda 11 kişi, 7 kilo 800 gram A-4 plastik patlayıcı ile yakalandı.
 • AVUKATA KORUMA  ‘MÜDAHALESİ’ – Bakan Çiçek’e tepki gösteren Taylan Tanay’ı yerlerde sürükleyip biber gazı sıkarak depoya kapattılar. Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in konuşması sırasında söz alan İstanbul Barosu avukatlarından Taylan Tanay’a biber gazı ile müdahale edildi. “Avukat Behiç Aşçı ölüm orucunda. Sizce adalet bu mu?” diyen Tanay, Cemil Çiçek’in korumaları tarafından yerlerde sürüklenerek salondan dışarı çıkarıldı.
 • İSLAM KARTI OYNANIYOR – İzmir Vali Yardımcısı Işıksız, IMF bağımlılığından Kemalizmle kurtulabilineceğini söyledi. İzmir CUMOK tarafından sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimleri desteğiyle düzenlenen “İzmir İktisat Kongresi  2006” nın açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Fahir Işıksız, “IMF politikaları, insanlarımızı yoksullaştırıyor. Siyasal İslam ve Kürt kartı oynanıyor” dedi. Kongrede konuşan Cumhuriyet Vakfı 2. başkanı Alev Coşkun ise “ Şimdi ekonomi IMF, iç siyaset AB, dış siyaset te ABD’ye teslim edilmiştir” diye konuştu.

9 Nisan

 • PARALAR UÇURULDU – Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Abdülkadir Serin’in raporlarına göre, on yıl boyunca KEY’e ödenen paraların toplamı 438 trilyon 310 milyar 166 milyon lirayı buluyor. Bu paranın yüzde 33’ü çeşitli kamu kurumlarına düşük faizli borç olarak verildi., Yüzde 8.45’i kayıtları düzgün tutmaları için görevlendirilen kurumlara komisyon bedeli olarak ödendi. Konut edinmek isteyen hak sahiplerinin sadece yüzde 1.25’i bu fondan yararlanabildi. Çalışanlardan kesilen paralar Hazine bonosu, devlet tahvili ve yüksek faizli mevduat hesaplarında değerlendirilmiş olsaydı, bugün kişi başına 1619 YTL ödeme yapılacaktı. Oysa kesintilerin kamu kurumlarından zamanında tahsil edilmemesi, Emlak Bankası’nda toplanan paranın düşük faizli 6 aylık mevduat hesabında tutulması,YPK kararıyla KİT’lere ucuz kredi olarak verilmesi ve bunların geri dönmemesi nedeniyle çalışanlar ancak 500 YTL alabilecekler. Konut Edindirme Yardımı Yasası,Özal döneminde dar ve orta gelirlilerin konut ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine katkı amacıyla çıkarılmıştı. Ancak Emlak Bankası’nda düşük faizli 6 aylık mevduat hesabına yatırılan KEY paraları bankanın taahhüt işlerinde sermaye olarak kullanıldı. Banka paraları lüks konuta harcadı. KEY’den yararlanmak isteyenlere 1996 itibarıyla verilen 30 milyon TL, 3 metrekarelik inşaata yetiyor.
 • YOL HARİTASI ERDOĞAN’IN SÖZÜ – Başbakanlık sözcüsü, Erdoğan’ın “Silahı bırakın,masaya gelin” çağrısıyla DTP’yi kastettiğini açıklarken DTP konuyu ‘PKK eksenine’ çekti. Erdoğan’ın sözlerini “yol haritası” olarak değerlendiren Ahmet Türk, “PKK’nin olumlu yanıt vermesini bekliyoruz” dedi.
 • KOMUTANLARA MAYIN TUZAĞI – 1 Yarbay ve 1 er şehit. Elazığ İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Ergülmez’in konvoyu, mayınlı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu Yarbay Alim Yılmaz ile koruması şehit oldu.
 • DSP LİDERİ SEZER’DEN UYARI – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “Türkiye’nin geleceği karanlığa gidiyor” dedi. Atatürk Spor Salonu’nda dün düzenlenen toplantıda partisinin Manisa teşkilatıyla bir araya gelen Sezer, Türkiye’de işsizliğin arttığını belirterek, Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre 19 milyon 400 bin kişinin işsiz olduğunu, 1 milyon kişinin de açlık sınırının altında yaşadığını söyledi.
 • BARIŞ İÇİN 24 SAATLİK OTURMA EYLEMİ –  Türkiye’de sol hareketin önemli isimlerinden Mihri Belli ve yazar Vedat Türkali’nin de aralarında bulunduğu bir grup aydın,çeşitli toplumsal çelişki ve sorunların barışçıl diyalog ve demokratik çözüm yöntemiyle çözüme kavuşturulması istemiyle dün Pera Palas Oteli’nde 24 saatlik oturma eylemine başladı. Vedat Türkali, Mihri Belli, Sevim Belli, Tarık Ziya Ekinci, Mehmet Doğan, Mihail Vasilas, Canip Yıldırım, Raffi A. Hermonn ve Abdüllatif Şahin gibi yaşları 60’ın üzerindeki aydınlar “Barış içinde bir arada yaşama” çağrısı yaptılar.
 • ÜLKE, ABD’NİN SAVAŞ CEPHESİ YAPILAMAZ –  ABD askerinin İskenderun Limanı’nı deniz üssü haline getirmek istemesine yönelik çalışmalara tepkiler sürüyor. İskenderun’da örgütlü yedi siyasi partinin ortak açıklamasında, “Ülkemiz, ABD tarafından İran ve Suriye’ye açılacak müdahalelerin merkezi, savaşın aracı ve cephesi yapılamaz” denildi.
 • 68’LİLER ÖRGÜTLENİYOR – 68’liler Birliği Vakfı yurt genelindeki örgütlenme çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda Adana temsilciliği de ilk toplantısını dün İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdi. 68 ruhunu taşıyan duyarlı yurttaşları bir araya getirip ülke ve mesleki sorunların çözümü için çalışmayı amaçladıklarını belirten İl Temsilcisi Mansur Pekgüleç, ülkenin içinde bulunduğu durumun hiç te iç açıcı olmadığını söyledi. Cumhuriyet Gazetesi’nin yeni kampanyasının sloganına gönderme yapan Pekgüleç, tehlikenin farkında olduklarını ve üzerlerine düşen görevleri yapmak için çabaladıklarını kaydetti.
 • KÜRESELLEŞME VE ULUSAL EGEMENLİK – Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (ÇEV) düzenlediği, “2006 Türkiye’sinde Küreselleşme ve Ulusal Egemenlik” sempozyumu, Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda yapıldı. Sempozyum’un açılışında konuşan ÇEV Başkan Yardımcısı, eski Jandarma Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur, “Ülkenin bir bölümünü koparmaya yönelik eylemler, sözüm ona demokrasi ve özgürlükler adına seyredilmekte, bölücülere güç ve cesaret aşılanmakta,bu nedenle içimiz kan ağlamaktadır” dedi. Eruygur, ulusal egemenliğin, ulus-devlet olgularının tartışma konusu yapılmasının, gerçekte küreselleşmenin “ABD patentli” yapısından kaynaklandığını savundu.
 • KÜRESELLEŞME KEMALİZMLE ÇELİŞİR – İzmir İktisat Kongresi’nde konuşan Prof.Dr. Alpaslan Işıklı ‘Türkiye üzerinde oyunlar oynanıyor’ denildikçe “siz paranoyaksınız” söylemini dile getirenler olduğunu vurgulayarak “Bunu söyleyenler haindir. Küreselleşme emperyalizmin yeni adıdır” dedi.
 • TURİST SAYISI ‘SOS’ VERİYOR – Geçen yıla göre, şubatta Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 10 azaldı.

10 Nisan

 • GİZLİ İTTİFAK –  ABD eksenli cepheleşme. Türkiye ileBahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri istihbarat yetkilileri arasındaki gizli görüşmelerde , Irak’ta iç savaş çıkması durumunda hükümetlerinin stratejilerini koordine etme yolları aranıyor. Toplantılara Suriye’nin davet edilmemesi, Ortadoğu’da ABD eksenli cepheleşmenin oluşmaya başlaması olarak değerlendiriliyor.
 • ERDOĞAN’DAN SERT ÇIKIŞ – “Silahları bırakıp gelsinler” sözünü eleştiren Baykal’a yüklenen Erdoğan, 1991 seçimlerinde SHP-DEP ittifakına değinerek “ O seçimlerde o listenin içinde bugünkü PKK’nin liderleri vardı. Beraber yürüdüler o yollarda” dedi.
 • TÜRK YARGIÇLAR ÇOK ÇALIŞIP AZ KAZANIYOR – ATO’nun kıyaslamalı raporuna göre Türk yargıcı, Avrupalı meslektaşına göre daha çok çalışıp daha az kazanıyor. İngiltere’de mesleğin başlangıcındaki bir yargıç ayda 13 bin  972 Avro, İsviçre’de 8 bin 333 Avro, Türkiye’de ise 750 Avro kazanıyor.
 • İŞKENCE SUÇUNDA ARTIŞ – Adalet Bakanı Cemil Çiçek, uluslar arası alanda zor durumda kalınmaması için eğitime önem verdiklerini söyledi. 2004 yılının temmuz-eylül döneminde 1321, ekem-aralık döneminde ise yüzde 19 artışla 1574 soruşturma açıldı. 2004’ün temmuz-eylül döneminde açılan dava sayısı 117 iken, ekim-aralık döneminde bu sayı yüzde 108 artışla 244’e yükseldi.
 • TOPLUMDA GERGİNLİK ARTIYOR – DİSK Genel Başkanı Çelebi, kutuplaşma tehlikesinin her yanı sardığına dikkat çekti. Türkiye’de siyasetin kilitlendiğini belirten Çelebi, “Türkiye siyaseti gerginliklerden, gerilimlerden beslenmektedir. Halkımız kendi geleceğine hizmet etmeyecek bir kutuplaşmayı doğru bulmamaktadır” dedi.
 • ÖDP, İKTİDARI TEŞHİR EDECEK – ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, “Biz özgürlükçü sosyalizmi savunuyoruz. Çünkü kapitalist düzenin insanileştirilemiyeceğini, bütünüyle değiştirilmesi gerektiğini biliyoruz” dedi. Kozanoğlu, 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını dile getirerek seçim barajına ve seçim sistemine karşı kampanya başlatacaklarını kaydetti. ÖDP lideri Kozanoğlu, “ÖDP’nin, AKP’yi teşhir etme görevine daha sıkı sarılacağını” da söyledi.
 • AKP ŞAŞKIN VE BECERİKSİZ – Genel Başkanlığa Kutan’ın tek aday olarak girdiği SP kongresinde hükümet eleştirildi. Haremlik- selamlık yapılan kongreye Erbakan telekonferans yöntemiyle katıldı. Erbakan, salonda bulunanlardan ayağa kalkmalarını isteyerek bütün insanlığın saadetini sağlamak için söz vermelerini istedi.
 • TERÖRÜN KAYNAĞI UYUŞTURUCU – 1984 yılından bu yana terör örgütleriyle bağlantılı,333 uyuşturucu madde kaçakçılığı olayı tesbit edildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, terör örgütlerinin uyuşturucu faaliyetleriyle ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre yıllık küresel getirisi 500 milyar doları bulan uyuşturucu kaçakçılığından terörist organizasyonların da payını aldığı ifade edildi.
 • CUMHURİYET TEHDİT ALTINDA – Uludağ Üniversitesi Rektörü Yurtkuran, ülke topraklarının inanılmaz şekilde pazarlandığını söyledi. Yurtkuran, irticai ve bölücü terör yüzünden Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük tehdit altında olduğunu belirterek “Kemalizm, siyasette gerçek ilke olarak kabul edilip uygulanabilseydi, terörle mücadele tekniklerinde sıkıntı yaşamaz, AB’ye gireceğiz diye onurumuzu ayaklar altına almazdık” diyerek şunları söyledi: “Ülkemiz şu anda belki de hiç görmediğimiz büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Bir taraftan bölücü terör, diğer taraftan irticai eylemler, irticanın korunması ve kollanması. Ülke toprakları inanılmaz şekilde pazarlanıyor. Numaracı Cumhuriyetçiler, şeriat yanlıları, bölücü terör kol kola girerek AB’ye onursuzca girmek için çabalayanlarla işbirliği içinde Özgürlük ve demokrasi şemsiyesi altına saklanarak Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü bozmak isteyenler var. Ben bu ülkenin bölünmesine seyirci kalarak torunlarıma mezarıma tükürtmem. Atatürk ilke ve devrimlerinden güç alarak, taviz vermeyerek ülkemizi parçalatmayacağız.”
 • MEYVE BAHÇESİYİZ AMA… Türkiye’deki meyve üretimi AB ülkelerinin toplamının yüzde 40’ına ulaşmasına karşın Türkiye’de üretilen meyve ve sebzenin ancak yüzde 8’i ihraç edilebiliyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin “Sebze-meyve 2006” raporu tarım sektöründeki sorunları gözler önüne serdi.
 • 11 MİLYON ÇALIŞANIN HİÇBİR GÜVENCESİ YOK – Türkiye’de işçilerin yüzde 52’sinin güvencesiz çalıştığını belirten DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) Genel Başkanı Çetin Uygur, “Ülkemizde, 21 milyon işçinin bulunduğunu, bunlardan yüzde 52’sini oluşturan 11 milyon kadarının sigortasız, güvencesiz ve sendikasız bir şekilde çalıştırıldığı kara bir tablo önümüzde durmaktadır” dedi.
 • ATEŞ PAHASINA PLAKA – Başkent’te taksi, otobüs ve minibüs plaka fiatları 500 bin YTL’ye kadar çıkarken en pahalı hatta mavi otobüs plakası 1.5 milyon YTL. Şoförler, galericilerin plaka fiatlarını ‘şişirdiğinden’ şikâyetçi.
 • KURTULUŞ ULUSAL EKONOMİDE – “Türkiye İçin Seçenek Var” sloganıyla, CUMOK tarafından sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi, dün yapılan oturumlarla sona erdi. Sonuç bildirgesinin daha sonra açıklanacağı duyurulan kongreye ilişkin olarak Cumok tarafından kaleme alınan bildiride, “ İzmir İktisat Kongresi, küresel sermayenin ideolojik saldırılarına karşı bağımsızlıkçı, özgürlükçü, eşitlikçi çıkış yollarını  ortaya koymayı hedeflemiştir” denildi.
 • 10 NİSAN LAİKLİK GÜNÜ 78. YILINDA – Kadın Araştırmaları Derneği’nin gazetelere verdiği ilanda şöyle denilmektedir: Türkiye Cumhuriyeti’nin dinsel temele dayalı bir cumhuriyet olmadığı 78 yıl önce bugün TBMM’nin aldığı kararla ortaya konmuştur. Buna göre: ‘Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, dinlerin, devleti idare edenlerle edecekler elinde bir alet olmaktan kurtuluş güvencesidir.” Üç yıldır iktidarda olan AKP ise, ABD’nin biçimlendirdiği “Ilımlı İslam Devleti” modeline uyabilmek için laikliği her fırsatta törpüleme gayreti içindedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin “laik” nitemini daraltarak kısırlaştırmak isteyen her türlü düzenlemenin sonuçsuz kalacağına inanıyor 10 Nisan Laiklik Günü’nü kutluyoruz.”

11 Nisan

 • ÖZKÖK’TEN İKİ MESAJ – ‘Vatanı hiç kimse bölemiyecek, rejimi kimse değiştiremeyecek, Türk ulusu müsterih olsun’ . PKK saldırılarının tırmanışa geçtiği dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt’la birlikte  bölgeye giden Özkök, rahatlatıcı mesajlar verdi. Özkök, “Türk askerinde bu birlik, beraberlik, vazifeye bağlılık ve fakârlık devam ettiği sürece vatanı hiç kimse bölemeyecek” diye konuştu. Özkök, Türk Ulusu’nun gözlerindeki şimşekleri görenlerin de bundan daha emin olacaklarını söyledi.
 • YARGIYA BOMBA – İstanbul’da Beyoğlu ve Şişli adliyelerinde görevli hâkim ve savcıları taşıyan servis otobüsünde cep telefonu düzenekli bomba bulundu. Otobüste bırakılan bir poşetin içinde bir cep telefonu, 2 elektrikli kapsül, 4 rulo halinde plastik patlayıcı madde ve mıknatıslar çıktı. Çep telefonunun şarjının bitmesi üzerine bombanın patlamadığı tesbit edildi.
 • ‘ENGEL’ TANIMAYAN ATAMA – Eskişehir Sosyal NHizmetler İl Müdürlüğü’ndeki atamaların Cumhuriyet karşıtı çalışmalar olduğu vurgulandı. Halis Toprak Çocuk Yuvası Müdürlüğü’ne engelli bir çocuğun ölümünden sorumlu bulunarak cezalandırılan Muhittin Yılmaz, Maide Bolel Huzurevi Müdürlüğü’ne Kuran kursu öğretmeni Kamil Küçük ve 100. Yıl Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü’ne kurum içinde türbanla gezdiği belirtilen öğretmen Sevil Gökçü getirildi.
 • DOSTLARININ UNUTMADIĞI HASAN HÜSEYİN 79.YAŞINDA ŞİİRLERLE ANILDI.
 •  ZAPSU  SIKINTISI  SÜRÜYOR – Erdoğan’ın danışmanının ABD ziyaretinden Dışişleri Bakanlığı’nın haberinin olmadığı ortaya çıktı. Diplomatik kaynaklar, Cüneyd Zapsu’nun tartışılan sözleriyle gündeme gelen ABD ziyaretini “Başbakanlığın tasarrufu” diye değerlendirdi. Konuya ilişkin değerlendirme yapan emekli bir diplomat ise Türk devlet geleneğinde bu tür hassas konuların danışmanlar aracılığıyla yürütülmesi gibi bir uygulamanın olmadığına işaret etti.
 • İÇİŞLERİ BAKAN’INA GÜLEN SORUSU –  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde Fethullah Gülen için verdiği belge TBMM gündemine taşındı. CHP’li Gazalcı, Bakan Aksu’ya “Genel Müdürlük, bu belgeyi hazırlarken İçişleri Bakanlığı’na bilgi vermiş midir? 2004 yılında dava açılırken emniyetten toplanan bilgi ve belgeler ne olmuştur?” diye sordu.
 • SİZ KİMİNLE YÜRÜMÜŞTÜNÜZ? – CHP, Erdoğan’a, Atatürk’e ‘veledi zina’ diyen Hasan Mezarcı’yı anımsatarak yanıt verdi. İstanbul Milletvekili Şimşek, soru önergesinde, CHP lideri Baykal’ı geçmişte ‘PKK liderleri ile birlikte yürümekle’ suçlayan Başbakan Erdoğan’a, ‘geçmişte beraber yürüdüğü’ Hasan Mezarcı’yı anımsattı.
 • LAİKLİĞİN 78. YILDÖNÜMÜ – Laiklik ilkesinin  anayasada yer almasının 78. yıldönümü nedeniyle  sivil toplum kuruluşlarınca yapılan açıklamalarda, bugün hâlâ  din sömürüsü üzerinden siyaset yapılması eleştirilerek 10 Nisan gününün tüm yobazlara karşı ulusal direniş günü olması önerildi.
 • PARTİ LİDERLERİ PADİŞAH GİBİ – Eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, parti içi demokrasinin işletilmediğini söyledi. 10 Aralık Platformu’nun toplantısında konuşan Doğan, Solun proje üretmekten çok sosyal konularda görüş belirtmekle günü kurtardığını savundu. Doğan, “Bize eseriniz var mı, diye soruyorlar. Ben de, imkân tanıdınız mı ki olsun, diyorum” dedi.
 • ERBAKAN,  ‘EMANETÇİ’  SİSTEMİNİ KORUDU –  Necmettin Erbakan, Saadet Partisi’nin (SP) kongresinde genel başkanlık için Recai Kutan’dan yana tavır koyarak partide “emanetçi” sistemini korudu.
 • MEDYA KUTSAL PİYASANIN EMRİNDE  – İktisat Kongresi 2006’da gazete ve televizyonların topluma model dayatan bir yapıya girdiği belirtildi.
 • VELİLERE  ‘AHİRET’  SORGUSU – İstanbul’un Anadolu yakasında bazı ilköğretim okullarında öğrencilere ailelerinin dini inançlarına ilişkin sorular içeren anket formları dağıtıldı. Veliler, doktora tezi için hazırlandığı belirtilen anket aracılığıyla düşünce yapılarının sorgulanmasına tepki gösterdiler.
 • CARİ AÇIK FAY HATTI GİBİ – Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Özilhan, “Hükümet kızarak değil, sektörlerle görüşerek çözüm üretmeli” dedi. Türkiye’de bu yılın şubat ayında cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53.9 oranında artarak 3 milyar 487 milyon dolar oldu. Merkez Bankası, şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari açıkta en büyük paya sahip olan dış ticaret açığı şubatta, ödemeler  dengesi tablosunda yer aldığı şekliyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62.9 oranında artarak 3 milyar 152 milyon dolar olarak gerçekleşirken net turizm gelirleri yüzde 19.4’lük artışla 326 milyon dolara ulaştı. Böylece, ocak- şubat 2006 dönemi cari işlemler hesabı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58.6 artışla 5 milyar 918 milyon dolar açık verdi.
 • BELEDİYELER HAZİNE’YE 12.8 MİLYAR  YTL  BORÇLU –  Devlet Bakanı Ali Babacan, belediyelerin  Hazine’ye olan borçlarının 12 milyar 829 milyon YTL’ye ulaştığını bildirdi.
 • ÜÇ HAFTA YOKSUL BİR HAFTA AÇ – Türkiye İşçi Emeklileri Derneği’nin yaptığı belirlemelere göre SSK’den 463.10 YTL’yle en düşük seviyede aylık alan bir emekli, ayın 6 gününü aç, 22 gününü de yoksul geçiriyor. TİED’in çalışmasına göre  SSK’den aylık alan yaklaşık 4 milyon 300 bin kişiden hiç birinin aylığı da yoksulluk sınırı olarak belirlenen 1854.40 YTL’nin üzerine çıkamıyor.

12 Nisan

 • İRAN’LA GİZLİ TEMAS – Recep Tayip Erdoğan, İran Büyükelçisi Devletabadi ile Başbakanlık’ta görüştü. Başbakan ile İran Büyükelçisi arasında kamuoyundan gizlenen görüşmede, İran nükleer programı, ırak’taki hükümet pazarlıkları ve PKK’nin sınırdan Türkiye’ye sızmaları masaya yatırıldı. Erdoğan, nükleer programla ilgili olarak Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı ile daha fazla işbirliği yapılması  gerektiğini söyledi. Görüşmenin, Devletabadi’nin ülkesinden dönmesinin ardından gerçekleşmesi, “ Erdoğan’a mesaj mı geldi?” sorusunu gündeme getirdi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan görüşmede Irak’ta iç savaş tehlikesine de vurgu yaptı. Taraflar, “İç savaş bütün bölgeyi etkiler. Bu nedenle hükümet bir an önce kurulmalıdır” görüşünde birleşti.
 • ZAPSU’NUN SÖZLERİ ÇUVALDAN DAHA AĞIR – Hükümetin terörle mücadelede kafa karışıklığı içinde olduğunu belirten CHP Lideri Deniz Baykal, Cüneyd Zapsu’nun Amerikalı yetkililere “ Erdoğan’ı delikten süpürmeyin, kullanın” tavsiyesine sert tepki gösterdi. Bu tutumu “zilletin (alçaklık) ifadesi” diye nitelendiren Baykal, “Türk Milleti’ne çuval giydirilmek isteniyor. Başbakan Türkiye’yi pazarlamaya çalışıyordu,şimdi de başdanışmanı, Başbakan’ı pazarlamaya çalışıyor. Pazarlarken de Türkiye’yi satıveriyor” dedi.
 • TOPRAĞA ZEHİR BASIYORLAR – Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul’da bulunan zehirli varillerle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Başka yerlerde de zehirli variller olduğuna ilişkin bilgileri olduğunu belirten Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, şüphelerin bir ilaç fabrikası üzerinde yoğunlaştığını kaydetti.Bakan Osman Pepe,  bazı fabrikaların insanın kanını donduracak  yöntemlere başvurduklarını belirterek “Yer altı sularını çekip yerine zehirli atık enjekte ediyorlar” dedi. “Yer altı sularını bir daha temizlenmemek üzere kirletiyorlar. Bu ülkeye ihanettir” diyen Pepe,önümüzdeki günlerde net açıklamalar yapacağını söyledi. Pepe, ‘Çevre Yasası’nda cezaların kuşa döndüğünü belirtirken “Adı,sanı, şöhreti ne olursa olsun bu firmalar mutlaka en ağır şekilde  cezalandırılmalıdır. Yerli, yabancı fark etmez. Sadece para cezası değil, hapis cezası gelmesi lazım” dedi.
 • NÜKLEER İSTEMİYORUZ – AKP hükümetinin nükleer enerji programına karşı imza kampanyası başlatıldı. “Nükleer santralarla hayır! Güneş bize yeter” sloganıyla bir dizi eylem ve etkinlik kararı alan Nükleer Karşıtı Platform, imzaları Çernobil faciasının 20. yıl dönümü olan 26 Nisan günü uyarılara kulak tıkayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderecek.
 • VELİ GÖÇER’E 18 YIL – Marmara  Depremi’nde Yalova’da yaptırdığı ve sattı bazı binaların yıkılması üzerine “birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verdiği” gerekçesiyle yargılanan Veli Göçer ile ortağı Mimar İsmet Kösebalan’a, 18’er yıl 9’ar ay hapis cezası verildi.
 • BEŞ BİN TEKERLEKLİ BOMBA – Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Şenol Karaca, “5 bin 811 adet  LPG’li ticari taksinin,denetimden geçmemiş bir şekilde Ankara trafiğinde yürüyen birer bomba olarak dolaştığını” söyledi.
 • AKP GRUBUNDA KAVGA – Sanayi Bakanı Coşkun ile Milletvekili Göktaş’ın tartışmasını Erdoğan yatıştırdı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş, AKP grup toplantısında, Başbakan Tayip Erdoğan’ın önünde kavga etti. Göktaş, Coşkun’u ‘kabadayılık’ yapmakla suçladı.
 • YARGIDAN ERDOĞAN’A RET – Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, Ortadoğu gazetesinde yayımlanan bir yazıda “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle, gazete ve yazının sahibi Zeki Saraçoğlu hakkında açtığı 10 bin YTL’lik manevi tazminat davası reddedildi.
 • BM’DE TÜRBAN UMUDU SUYA DÜŞTÜ – BM Kadına Karşı Ayırımcılık Komitesi’nin, türban nedeniyle okuldan atılan öğretmenin başvurusunu, dayanağı olan ayırımcılığı iç hukuk yollarında kullanmaması nedeniyle reddetmesi, türbanlıların umudunu suya düşürdü.

13 Nisan

 • İRTİCA DEVLETİ SARDI – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tehlikenin kaygı verici boyutlara oluştuğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer, irticanın devlete sızmaya çalıştığını vurgulayarak “İrticai tehdit, kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’nin bu tehdide karşı en büyük güvencesi laik düzenidir. İrtica siyasete , eğitime ve devlete sızmaya çalışmakta, başta milliyetçilik ve laiklik gibi toplumun büyük kesimince özümsenmiş değerlerin yıpratılmasına yönelik etkinlikleri sistemli biçimde uygulamaktadır” dedi. Türbanı bir siyasal simge  ve laiklik ilkesinin ihlali olarak kabul eden, kamusal alanda türban yasağını uygun gören ulusal ve ulusal-üstü yüksek mahkeme kararlarının “yasama, yürütme ve yargı organları” ile “idari makamları, özel ve tüzelkişileri” bağladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Sezer, “Laiklikten verilecek en küçük ödün, Atatürk devrimlerini yörüngesinden saptırarak yok olması sonucunu doğurabilecektir.” Uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Sezer, terör örgütünün bölgedeki varlığının yok edilmesi için gerekli desteğin dost, komşu ve müttefiklerimizce sağlanmamasının hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Terörle savaşımın yalnız silahla başarılı olamayacağından hareketle, sosyo-ekonomik iyileştirmelerin hızlandırılması ve kamu  kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum kuruluşlarının da bu çabalara etkin katılımlarının sağlanması gerekli görülmektedir” dedi.
 • KOSKOCA METROPOLÜ ZEHİRLEYEN PARAGÖZ – Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla’daki tehlikeli atık varilleri konusunda, Gebze’de faaliyet gösteren bir ilaç şirketi ve benzeri bazı şirketlerle ilgili ellerinde bilgi olduğunu ve bu şirketler hakkında suç duyurusu yaptıklarını açıkladı. Pepe: “Tuzla’daki variller bir ciddi fabrikanın sahibi, Türkiye’deki ciddi sanayicilerden birisinin…50 bin,100 bin dolar vermemek için 50 bin, 100 bin kişinin, koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz bir adam, aç gözlü bir adam…” diye konuştu.
 • HOPA’DA KANSER ARTTI –  Türk Tabibleri Birliği ve Hopa Belediyesi’nin ortak yürüttüğü “Çernobil Faciası Sonrası Türkiye’de Kanser” konulu araştırmaya göre ilçede son üç yıl içinde yaşanan ölümlerin yüzde 47.9’u kanser nedeniyle gerçekleşti.
 • GÜNEYDOĞU TOPLANTISI AKP’Yİ BÖLDÜ – Başbakan Erdoğan’ın tutumu partilileri kızdırdı. Başbakan Tayip Erdoğan’ın Doğu ve Güneydoğulu milletvekilleriyle terör konusunda  özel toplantı yapması, parti içinde tepkilere neden oldu. Bazı milletvekilleri, “Eğer bir sorun varsa, bu konuda Diyarbakırlı bir milletvekilinin söyleyeceği söz varsa Egeli bir milletvekilinin de sözü olacaktır. Tüm milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda sorun ele alınmalıydı” dediler.
 • HAYVANLARA ŞİDDET ÖNLENSİN – Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği Platformu Barınak Gönüllüleri Derneği üyeleri, Anadol’u TBMM’de ziyaret ederek, hayvanlara kötü muameleye karşı yaptıkları çalışmalarda destek istedi. Dernek temsilcisi Avukat Filiz Esen,  hayvanlara kötü muameleyi gündeme getirmek için Meclis’te bulunduklarını söyledi. Esen, sokak hayvanlarına uygulanan şiddetin önlenmesi gerektiğini, aksi takdirde bir müddet sonra “insanlara da uygulanacağını” ifade etti. Belediyelerin itlaf ekipleri kurduğunu söyleyen Esen, “CHP’li  belediyeler bile bunu yapıyor, kınıyoruz” dedi.
 • KUBBELİ MİNARELİ TABELA – AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, Doğupark’taki yürüyüş parkurunda “Sağlıklı yaşam için spor yapınız” yazısının bulunduğu levhaları kubbe şeklinde, demirleri de minare şeklinde değiştirdi.
 • HERKESE SAĞLIK, AMA PARAYLA – Başbakan Erdoğan, 18 yaş altındaki tüm yurttaşların sigorta güvencesi kapsamına alınacağını söylemişti. Genel Sağlık Sigortası Tasarısına göre, 18 yaşından küçüklere “sınırlı” sağlık hizmeti kapsamında “parasıyla” bakılacak. TBMM gündemindeki tasarılar yasalaşırsa, sağlık hizmeti paralı olacak, emeklilik yaşı artarken maaşı düşecek, çalışanların maaşı da artan kesintiler nedeniyle azalacak.
 • İP’DEN, AKP’YE KAPATMA İSTEMİ – İşçi Partisi bugün AKP’nin kapatılması için Yargıtay’a başvuracak. İP’den yapılan açıklamaya göre parti genel sekreteri Ferit İlsever, anayasanın siyasi partilerin Cumhuriyet ilkelerine aykırı davranamayacağı ilkesini çiğnediği gerekçesiyle AKP’nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuracak. Başvurunun ardından bir ‘AKP iddianamesi’nin kamuya açıklanacağı bildirildi.
 • YARGITAY DA ‘KEDİ’  Yİ SUÇ GÖRMEDİ – Musa Kart’ın karikatürünü yayımlayan Sakarya gazetesi hakkında açılan dava düştü. Tayip Erdoğan’ın, Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart’ın karikatürü nedeniyle tazminat istemini reddeden yerel mahkeme, Başbakan’ın kendisine yönelik alkışlar kadar eleştirilere de  katlanmak zorunda olduğunu belirtmişti. Yargıtay, yerel mahkemenin bu kararını usule uygun bularak onadı.
 • ÜLKE TEHDİT ALTINDA – Cumhuriyet gazetesinin Anadolu etkinlikleri kapsamında Bursa’da düzenlediği toplantıda Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın ardından söz alan İlhan Selçuk şunları söyledi: “..Bizde etnik ve laik-dinci hesaplaşması var. Göz göre göre çağdışına itiliyoruz. Öyle bir tuzağa soktular ki Türkiye’yi, ülke emperyalizmin, dinciliğin ve etnikçiliğin altında boğuluyor. Ne yapmak gerek? Tıpkı 19 Mayıs 1919’ da olduğu gibi ulusalcı koalisyonda birleşmemiz gerekiyor. Artık eski kan davalarını bir yana bırakmalıyız. Ülke büyük bir tehlikede, aydınlanma tehlikede. Bu durumdan yararlanmak isteyenler, Türkler ve  Kürtler arasında çatışma yaratmaya çalışıyorlar. Öte yandan emek-sermaye çelişkisini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü sermaye de yeşilleniyor.”

14 Nisan

 • SİNOP HALKI İSYANDA – Nükleer santralın Sinop’ta kurulacağının açıklanması halkı ayağa kaldırdı. Kentte başlatılan “Nükleer Sizin Olsun, Sinop Bizim” imza kampanyasında önceki gün 13 bin imzaya ulaşılırken, santralın Sinop’ta kurulacağının açıklanmasının ardından bir günde imza sayısı 15 bini aştı. Sinop Nükleer Karşıtı Platformu’na katılımlar artıyor. Platform, kentin yüzde 90’ının desteğini aldıkları görüşünde.
 • 4 YENİ VARİL DAHA – Tuzla’da dere yatağında bulunan varillerin olduğu bölgede seracılık yapılıyor. Dün Tuzla’ya bağlı Aydın’lının Konaşlı mevkiinde bir dere yatağında zehirli atık dolu 4 varil daha bulundu. Bölgede seracılık yapılması, tehlikenin boyutlarının korkulandan büyük olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye’de  yılda iki milyon ton atık çıktığı, ancak bunları imha eden İZAYDAŞ’ın kapasitesinin yalnızca 40-50 bin ton olduğu bildirildi.
 • LİSEDE GÜLEN KİTABI – Kutlu doğum haftası nedeniyle Ordu’daki liselerde dağıtılan, üzerinde kırmızı gül resmi ve sadece “Kutlu Doğum Haftası” ve Hz.Muhammet’i (SAV) yad ederken” başlığı bulunan kitapçıkta  peygamberle ilgili anı ve sözlerin yanı sıra Fethullah Gülen’in “Sonsuz Nur” adlı kitabından da alıntılar yer alıyor.
 • CHP SOKAKTA DİRENECEK TBMM Genel Kurulu’ndaki Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerine katılmayan CHP, Meclis’teki protestosunu büyüterek mitinglerle sürdürecek.
 • CHP İPTAL İÇİN BAŞVURDU – CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, yeni kurulan 15 üniversitenin kurucu rektörlerinin 2 yıl için milli eğitim bakanı ve başbakanın önereceği 3 isim arasından cumhurbaşkanınca atanmasını öngören yasa hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
 • AKP’ DE ETNİK AYRIŞMA VAR – Deniz Baykal, iktidar partisinin dokusunun terörle mücadeleye uygun olmadığını söyledi. SHP-HEP ittifakını  ‘yanlıştı’  diye nitelendiren Baykal, “O zaman Öcalan ismini değiştirse SHP’den milletvekili olurdu” dedi. AKP içinde coğrafi ve etnik temelde bir ayrışma olduğunu belirten Baykal, Başbakan Erdoğan’ın terör sorununu sadece bölge milletvekilleriyle görüşmesini de eleştirdi.
 • İRTİCA UYARISI AKP’ Yİ KIZDIRDI – Devlet Bakanı Ali Şahin, işlem yapmak için Sezer’den isim listesi istedi. Bakan Şahin, Sezer’in devlete sızmış irticai faaliyetler içinde bulunan kişileri kendisine bildirmesi durumunda gerekeni yapacağını söyledi. AKP Grup Başkanvekili Çelik  de , Sezer’in irticai hareketlere ilişkin sözlerini ‘Akla, mantığa sığacak dağerlendirmeler değil’ şeklinde yorumladı.
 • ÖNCE SİLAHLAR SUSMALI –  DİSK, KESK, TMMOB ve Tabibler Odası’nın yöneticileri Diyarbakır ziyaretlerinde ‘şiddet dursun’ mesajı verdi.
 • PAZARLAMA SIRASI GAP’TA – Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğulu milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, GAP’ı gittiği her yerde anlattığını belirterek ‘Körfez sermayesini çağırdık, onlardan yatırım bekliyoruz’ dedi.

15 Nisan

 • ÇEVRE KATLİAMI – Tuzla’da dün de içi kimyasal atık dolu bir çuval ve 50’yi aşkın varil bulundu. Tuzla’nın Orhanlı ve Aydınlı beldelerinde zehirli varillerin bulunduğu bölgede ekipler dün de çalışmalarını sürdürürken İZEYDAŞ Genel Müdürü Recep Bilal Şengün önce bölgede ne kadar varil olduğunu tesbit edeceklerini belirterek “Asfalt molozuna kadar her şey var. Burası adeta firmaların moloz attıkları yer haline gelmiş. Bunlar kristalize olmuş atıklar. Burada gördüğümüz olay tamamen çevre katliamı” diye konuştu. Gebze’ye gelen Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Çarşamba günü zehirli varilleri atan firmayı bildiklerini söylemesine karşın dün konuyla ilgili kaçamak yanıtlar verdi. Gazetecilerin firmanın adını sormasına sinirlenen Pepe, “Biz devleti temsil ediyoruz, söylentilere göre hareket edemeyiz. Sorumluluklarımız var. Belgelere dayalı bilgi vermek zorundayız. Ben size firmanın ada, parsel numarasını söyleyemem arkadaşlar” dedi.
 • ÜCRETSİZ SAĞLIK BİR DÜŞ – Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “Artık yeşil kart-kırmızı kart yok. Sosyal güvencesi olmayanlar da  dahil 18 yaşına kadar her yurttaş genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor” sözleri gerçeği yansıtmıyor. Yasada katkı payı ödenmesi koşuluyla sağlık hizmeti verileceği belirtiliyor. Yasada prim gün sayısının arttırılması ile emekli aylıkları düşecek, kamu ve özel sektörde çalışanlar arasında ciddi bir ücret farkı ortaya çıkacak.
 • YASA 10 YIL BEKLETİLDİ – Çevre ve Orman Bakanı Pepe, zehirli varillerle ilgili olarak mevzuatın yetersizliği ve cezaların azlığından yakınıyor. Çevre suçlarına cezaları artıran yasa tasarısı ise 10 yıldır TBMM gündeminde bekliyor. Hükümet, ancak zehirli varil olayı ortaya çıktıktan sonra tasarıyı gündemin ön sıralarına alma gereği duydu. Tasarı, çevreyi kirletenlere daha fazla para para cezaları öngörüyor.
 • KOCA ÜLKE ÇÖPLÜK OLDU – Sanayi kuruluşlarının çoğunun arıtma tesisi olmaması, olanların bir bölümünün de “daha ucuza geldiği için” arıtmayı çalıştırmak yerine denize boşaltması nedeniyle atıkların yüzde 80-90’ı doğaya karışıyor. Aliağa’nın, Karadeniz gemilerinin ve kimyasal atıkların toprağa gömülmesinin olumsuz sonuçlarının ilerleyen yıllarda daha çok hissedileceği vurgulanıyor.
 • AKP’NİN TUTUMU ÇİRKİN – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in irtica uyarısına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in, “Elinizde belge varsa getirin” karşılığını vermesi tepkilere yol açtı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP’nin, Cumhurbaşkanı’nın dile getirdiği sorunların çözümü değil kaynağı olduğunu vurguladı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise “Gözle görülen şeyin ayrıca belge ile ispatı gerekmez” dedi.
 • NÜKLEERDE ‘AL YA DA ÖDE’ YÖNTEMİ – Kurulacak santrala devlet alım garantisi verecek, özel sektör rahat edecek. Enerji Bakanı Güler, doğalgazda her fırsatta eleştirdiği “al ya da öde” sistemini nükleer santralar için önerdi. Sistemin kurulması için yasal değişiklik gerekirken, ANAVATAN’lı Şirin, “Linyit santral yapabilecekken, nükleer işine, devlet garantili hem ihalesiz girmek vatana ihanettir. Bunu yüzde 15-20 komisyon için yapıyorlar” diye konuştu.
 • NÜKLEER ENERJİYE GEREK YOK – TMMOB ve Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye’nin nükleer enerjiye ihtiyacı olmadığını bildirdi. Nükleer santralın kurulmak istenmesini, “Sebze bahçesi olan birinin milyarlarca lira para verip eczaneden vitamin hapı alması” örneğine benzeten EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, Türkiye’nin de enerji açığını özkaynaklarıyla çözebileceğini söyledi.
 • İŞSİZLİK YERİNDE SAYIYOR – Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, doğru politika değişiklikleri yapılması  durumunda, Türkiye’nin, kısa vadede ve ayrıca gelecek 5 ile 10 yıl içinde daha fazla istihdam yaratmasının mümkün olacağını söyledi. Vorkink ayrıca çalışanların yarısından fazlasının kayıt dışı sektörlerde olduğunu vurgulayarak “Bunların kayıtlı işgücü piyasasına çekilebilmesi halinde, Türkiye için muazzam bir potansiyel oluşur” dedi.
 • AB’NİN DAYATMALARI TERÖRÜ AZDIRIYOR – Türkiyem Topluluğu Sözcüsü Mustafa Özbek, peş peşe verilen şehitlerin sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirterek “Sıfır terör ile aldıkları ülkeyi 3 yıl içerisinde  kan gölüne çevirmişlerdir. Çünkü bu iktidar terörün önlenmesi için güvenlik kuvvetlerinin istediği hiçbir yasayı çıkarmayarak terörle canı ve kanı pahasına mücadele eden güvenlik kuvvetlerinin elini kolunu bağlamıştır” dedi. Özbek Türkiyem Platformu’nun “sağ” ya da “sol” olarak sınıflandırılamayacağını vurgularken “Biz dipten gelen dalgayız” değerlendirmesini yaptı. Özbek, Türkiye’nin 80 yıllık süreçte toplam 231 milyon dolar borçlandığını belirtirken AKP’nin ise sadece üç yıldır Türkiye’yi “117 milyar dolar” daha borç altına soktuğuna dikkat çekti. Özbek, “Bu politikalarda ısrar yeni bir finans krizini davet edecektir” dedi,
 • ‘UTANIYORUM’ A  SORUŞTURMA – Muğla Üniversitesi’nde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’i konuk eden bir TV programı çekiminin ardından odasının kapısına “utanıyorum” yazısını asan sosyoloji bölümü öğretim üyesi  Doç.Dr. Dilek Hattatoğlu hakkında soruşturma açıldı.
 • SEZER’E BAŞARI ÖDÜLÜ – Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu (Avrupa ADD) Başkanlar Kurulu’nun Cumhuriyet Tarihi’nin En Başarılı 3. Cumhurbaşkanı,Örnek ve Önder Atatürkçü Devlet Adamı  ödülü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e layık görüldü. Cumhuriyetin temel değerlerini savunması ve bu yönde çalışmaları nedeniyle de Cumhuriyet Gazetesi, İlhan Selçuk, Turgut Özakman, Yekta Güngör Özden, Dr.Mustafa Kemal Palaoğlu, CHP Milletvekili Onur Öymen, Prof.Dr. Şerafettin Turan’a da Atatürkçü Düşünce İletişim Ödülü  değer görüldü.
 • İLHAN SELÇUK’A AYDINLANMA ONUR ÖDÜLÜ – Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği’nin (YKKED) “2006 Aydınlanma Onur Ödülü” nü alan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yayın Kurulu Başkanı İlhan Selçuk, laik cumhuriyetin korunabilmesi ve Kemalist devrimin topluma yerleşebilmesi için ulusal bütünleşmeye gereksinim olduğunu söyledi. Selçuk, “Bugün var oluş kavgası içindeyiz. Geçmişte yaşananları, alttaki siyasal kavgaları bir yana bırakmalıyız” dedi.
 • 15 BİN MÜHENDİS İŞ ARIYOR – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başegioğlu, 127 doktor, 991 veteriner ve 14 bin 782 mimar-mühendis olmak üzere, 15 bin 900 kişinin iş aradığını bildirdi.

16 Nisan

 • ERDOĞAN’IN HEDEFİ SEZER –  MÜSİAD Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan, Cumhurbaşkanı’nı ortalığı bulandırmakla suçladı. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer’in irtica tehlikesiyle ilgili uyarılarına sert bir dille yanıt verdi. İrtica tehdidinin “ikide bir gündeme getirilmesinin üzücü olduğunu” söyleyen Erdoğan, “Eğer irtica dini siyasete alet etmekse, bunu kimin yaptığı bellidir. Dindar insanları siyasetten uzuk tutmak için konuşuyorsanız millet sizi affetmez” dedi. Dindar insanların da siyaset yapma hakkı bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, “Kimse ‘irtica tehlikesi var’  demesin. Bunu soyuttan somuta taşısınlar da bilelim. Ne anlatmak istiyorlar bilelim” diye konuştu. Kadrolaşma eleştirilerini yanıtlayan Başbakan, Bürokraside üst düzey yönetimde bulunanların  Türkiye’nin evladı olduklarını söyledi.
 • AKP ORDUDAN KAYGI DUYUYOR – ABD düşünce kuruluşu CSIS’in yayımladığı Türkiye raporunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök’ün, AKP iktidarıyla çalışma arzusu gösterdiği yorumu yapıldı. Bu durumun bazı subaylarda rahatsızlık uyandırdığı ileri sürülen raporda, AKP’nin, Genelkurmay’da yapılacak görev değişikliğinin ardından askerle ilişkiler konusunda “kaygı duyulduğu” savunuldu.
 • HÜKÜMET,  ABD’NİN  GÖZÜNDEN  DÜŞTÜ –  CHP’li Şimşek’ten Erdoğan’a eleştiri. Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Berhan Şimşek, “Bir başbakan zafiyet içinde olursa, aklına geleni söylerse ya da attığı taşın nereye varacağını bilmezse ortalık ta böyle karışır. İçi doldurulmamış, kulağa hoş gelebilecek söylemlerle bir yere varılamayacağı da ortaya çıktı. 1 Mart tezkeresi itibarıyla AKP, ABD’nin gözünde bitti. Daha sonrakiler vesaireler” dedi.
 • KİMYASAL TEHLİKENİN BOYUTU ÇOK BÜYÜK – Uluslar arası çevre örgütü Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Tuzla’da bulunan gömülü varillerle görünür hale gelen  kimyasal tehlikenin, Türkiye’de çok daha büyük boyutlarda olduğunu söyledi. Dökmecibaşı, kimyasal atık sorununun çözümü konusunda gösterilen yaklaşımın da en az mevcut durum kadar tehlikeli olduğunu belirtti.
 • YOKSULLUK SUÇ İŞLETİYOR – Polis Akademisi’nde görevli Komiser Yardımcısı Safa Tarık Oğuz’un çalışması, okuldaki şiddetin nedenleri arasında ilk sıralarda “Yoksulluk, kız arkadaş, öğretmen davranışı, zamanı değerlendirememe” nin geldiğini ortaya koydu. Çete üyesi gençlerin yüzde 52.8’inin sınıfta kaldığı vurgulandı.
 • Su camilere ucuz, okullara pahalı –  Gökçek’in çifte standartı. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Melih Gökçek yönetimindeki  Ankara Anakent Belediyesi’nin suyun metreküpünü kuran kurslarına en düşük tarife olan 0.65 YTL’den, okullara ise 4.30 YTL’den verdiğine işaret etti. Ateş, okulların pahalı su nedeniyle gerekli temizliği yapamadığını vurguladı.
 • ERUYGUR’DAN ULUSAL GÜVENLİK UYARISI – Ulusal güvenliğin tehlikede olduğu uyarısında bulunan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta adım adım kurulan Kürt devletinin “ağabeyi” yapılmaya çalışıldığını savundu.
 • MÜFTÜLÜKTEN ŞERİAT SINAVI – Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde müftülük, kaymakamlıktan ^Diyanetin kitabını dağıtacağım” diye izin almasına karşın öğrencilere önce dini bir yayınevinin bastırdığı kitabı ve 110 soruluk çalışma notu dağıttı, ardından sınav yaptı. Notlarda  “Mahşerden sonra ne olacak?,Şeytandan kurtulmanın yolu nedir?, Peygamberimizin birden çok kadınla evlenmesinin hikmeti nedir? Dünyaya ne için gönderildin? Kıyametin küçük alametleri nelerdir? “ gibi sorular ve yanıtları yer aldı.
 • ERDOĞAN’IN TABLOSU  MÜSİAD’I  DA AÇMADI –  Genel kurulda cari açık tartışması. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, ekonomide ortaya çıkan yeni sıkıntılara dikkat çekerek, kârlılığın azaldığını, yapısal dönüşüme uyum zorlukları yaşandığını ifade etti. MÜSİAD’ın 15. genel kurulunun açılışında konuşan Bolat, Merkez Bankası’nın yüksek faizdeki ısrarı nedeniyle cari işlemler açığındaki büyük artışların frenlenemediğini söyledi.
 • ELDE VAR 66 ytl, BOZDUR BOZDUR HARCA !  –  Türkiye Kamu-Sen, geçen ayın yoksulluk sınırını, 4 kişilik aile için 1937 YTL 73 YKr olarak hesapladı. Türkiye Kamu-Sen’in hesaplamalarına göre, geçen ay çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı, 959 bin YTL 37 Ykr oldu. Araşatırmaya göre, 4 kiişilik bir ailenin geçim haddi (yoksulluk sınırı), bir önceki aya göre yüzde 0.45 oranında arttı. Araştırmaya göre, geçen ay itibarıyla ortalama 803 YTL 56 Ykr maaş alan bir memur, maaşının yüzde 54.58’ini gıda harcamasına, yüzde 37.09’unu ise konut giderine harcıyor. Böylece ortalama memur maaşının yüzde 91.67’si yalnızca gıda ve barınma harcamalarına gidiyor. Ortalama maaşla geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması için geriye maaşından yalnızca 66 YTL 94 Ykr  (yüzde 8.33) kalıyor.

17 Nisan

 • ABD’ YE 3 DENİZ ÜSSÜ –  Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarında kuracakları yeni İncirlik’ler için  ‘yer beğeniyorlar’ .  İskenderun Limanı’ndaki derinlik ölçümlerinin ardından niyet ortaya çıktı. ABD, Ege ve Akdeniz kıyılarında 3 deniz üssü kurmak için girişim başlattı. Bu bağlamda İskenderun ve Urla belirlendi. Mordoğan ise 3. olasılık olarak inceleniyor. İnceleme, ellerinde izin belgesi bulunan bir ABD ekibi tarafından yürütülüyor. Kurulacak üsler İncirlik’in statüsüne göre biçimlenecek, Türkiye’nin denetimi ve ABD’nin bu üsleri kullanma biçimi ayrı bir anlaşmayla kesinleştirilecek.
 • ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI – Hükümetin iki ayda aldığı kararlar seçmene mesaj olarak değerlendiriliyor. Cari açığın tırmanmasına karşın AKP ancak seçim dönemlerinde izlenebilecek ekonomik kararları arka arkaya alıyor. Ekonomik programdan ilk tavizi tekstilde KDV oranını 10 puan indirerek veren hükümet, kredi kartı mağdurları için de yasa hazırladı. KEY hesaplarındaki paranın ödenmesi kararını alan, dar gelirlilere 100 YTL taksitle konut satılacağını açıklayan AKP, gelir vergisi ve stopaj oranlarını düşürmeye hazırlanıyor. İktidar ayrıca 18 yaşına kadar olan gençlere de ücretsiz sağlık hizmeti vaat etti. Ekonomik kararların yanında MB Başkanlığı’na İslami kesimden birinin önerilmesi, Başbakan’ın ilçe kongrelerine katılıp mini mitingler yapması da “erken seçimin işaret fişekleri mi” sorusunu akla getiriyor.
 • HÜKÜMET BİR AYDIR BİLİYORMUŞ – Tuzla’daki variller çıkarılmaya başlandı. Yaklaşık 1 hafta süreceği tahmin edilen çalışmaların sonunda çıkarılacak variller  ile gömülü olan toprağın nasıl bertaraf edileceğin,elde edilecek analiz sonuçlarına göre karar verilecek. Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Orhanlı’daki olaydan 1 aydır haberdar olduklarını söyledi. Pepe’nin “O zaman neden müdahale etmediniz” sorusunu ise yanıtsız bıraktığı dikkat çekti.
 • NEWSWEEK ‘KASIM’ I İŞARET ETTİ – Sonbaharda erken seçim olabileceğini yazan Amerikan dergisi, “tehlikeli bir oyun oynayan” Başbakan Erdoğan ve AKP’nin  “demode Türk Milliyetçiliği” ne doğru bir dönemeç aldığı, bunun da Ankara’nın AB hedefi ve Türkiye’nin dünyadaki yeri açısından potansiyel dramatik etkilerinin olduğu yorumunu yaptı.
 • AKP’Lİ VEKİL:  SAVCILAR GÖREVE – AKP yönetimi, Hatay’da yolsuzluk olmadığını ileri sürerken; AKP Hatay Milletvekili Fuat Geçen, partililerin aldığı ihale sayısının görünenden çok daha fazla olduğunu açıkladı. “Hatay’da kirlilik var” diyerek cumhuriyet savcılarını göreve çağıran Geçen, iddialarda adı anılan AKP Grup Başkanvekili Ergin’i istifaya çağırdı.
 • KÖY ENSTİTÜLERİNİN 66. YILI KUTLANDI – 1940’ta yaşama geçirilen Köy Enstitüleri’yle köylerde okuma-yazma öğretebilmenin yanında, modern tarım teknikleri, marangozluk, sağlık, müzik, spor gibi birçok alanda yol gösterecek ve bu alanlarda bilgi birikimi sahibi  öğretmenlerin görevlendirilmesi hedeflendi. Her öğrencinin  yılda 25 kitabı okuma zorunluluğunun olduğu enstitülerde isteğe bağlı olarak öğrencilere donanımlı müzik öğretmenleri tarafından keman, mandolin, akordeon, bağlama ve saz dersleri de  verilirdi. Ülkenin en ücra köşeleri olan köylerde “yerel önder aydınlar” yetiştirilmesi amaçlanan Köy Enstitüleri 1954 yılında resmen kapatıldı.

18 Nisan

 • TONLARCA ATIK KAYIP – İstanbul hastanelerinden günde 34 ton tıbbi atık çıkıyor, 24 tonu imha ediliyor. Günde 24 ton tıbbi atık imha edebilen İSTAÇ’ ın kapasitesinin üzerine çıkan yaklaşık 10 ton tıbbi atığın nasıl imha edildiği bilinmiyor. Tıbbi atıkların, birçok hastalığa davetiye çıkarabileceğini belirten uzmanlar, ayrı toplanması gereken bu atıkların, diğer atıklarla toplanma olasılığına dikkat çekiyorlar. Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre atıkların taşınıp imha edilmesi belediyenin sorumluluğunda. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, tıbbi atıkların büyük kısmının normal çöplerle birlikte toplanıp imha edildiğini belirterek “Bu atıklar Tuzla’da ortaya çıkan variller gibi toprak altına gömülebilir. Bunların kaynak sularına, tarlalara karışması hepatit başta olmak üzere bir çok hastalığa da davetiye çıkarır” diye konuştu.
 • PEPE ERTELEDİ AMA SUÇLUYOR – Yeni Türk Ceza Yasası’nın TBMM’deki görüşmeleri sırasında çevre suçlarının cezalandırılmasını öngören 2 maddesinin uygulamasını hükümet, ‘belediye başkanları hapse girer’ diyerek iki yıl erteledi. O dönem bunu savunun Çevre ve Orman Bakanı, şimdi belediyelere zehirli atıkların gömülmesine göz yumdular diye kızıyor.
 • KOMŞUDA SİNOP ENDİŞESİ – Rusya’da iş çevrelerinin saygın finans sitesi RBC’ de yayımlanan bir yorumda Sinop’ta nükleer enerji santralı kurulacağına ilişkin haberler, “Türkiye nükleer kulübe mi giriyor?” başlığıyla “flaş haber konuları” arasında gösterildi. Yorumda, Türkiye’nin atom enerjisi santralı kurarak gireceği yolda nükleer silah üretecek duruma gelebileceği belirtildi.
 • ÜNİVERSİTEDE GERİCİ DALGA – İstanbul Üniversitesi’nde dinci bir grup öğrencinin diğer öğrencileri kantine kilitleyip, kız öğrencileri zorla türbana sokarak gerici 31 Mart Ayaklanması’nı dualarla andıklarının ortaya çıkması, gözleri üniversitelere çevirdi.
 • ABD’ NİN KARADENİZ ISRARI – Haziran ayında ABD  Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “ABD NATO Bir Amaç İttifakı” adlı raporda, Afganistan ve Irak’ta NATO’nun sorumluluk almasıyla birlikte bölgenin öneminin arttığı belirtilerek, ABD’nin Karadeniz’de mutlaka bir güç olarak bulunması, Barış İçin Ortaklık ve BlackSea For projelerinin Amerika Birleşik Devletleri’ni de içine alacak şekilde genişletilmesi gerektiği vurgulanıyor.
 • ÇANKAYA TEKLİFİNİ REDDETTİM – Bir dönem Ecevit’in sağ kolu olan Özkan, cumhurbaşkanı adaylığı ve başbakanlık teklif edildiğini savundu. İstifasını Ecevit’in istediğini söyleyen Hüsamettin Özkan, katıldığı bir televizyon programında anayasa krizinden Ecevit- Gülen ilişkilerine kadar bir çok konuda ilginç açıklamalarda bulundu.
 • HALKA YÖNELİK SUİKAST – CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, nükleer santralı yabancıların istediğini savundu. Hükümetin, nükleer santraların yol açtığı çevre felaketlerini göz ardı ettiğini söyleyen Özyürek “Türkiye’de nükleer santral kurulması, bu enerjiyi satmak isteyen yabancıların girişimi sonucu gündeme geliyor. İçeride de buldukları ortaklar hükümeti etkiliyor” dedi.
 • CHP’ DEN ERDOĞAN’ A SERT YANIT – Haluk Koç, “Sen kaçanı göçeni bırak, elin gâvuruna kendini kullandırtma” dedi. Erdoğan’nın “dönme dolap gibi” sürekli fikir, görüş, söylem değiştirdiğini söyleyen koç “millet sizi aile fotoğrafıyla birlikte süpürecek” diye konuştu.
 • VAKİT HADDİNİ AŞTI – Dinci gazetenin Cumhurbaşkanı Sezer’e yönelik karalama kampanyası tepki çekiyor. Sezer’in, “İrtica en büyük tehdit” açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı’na yönelik saldırılarını artıran şeriatçı Vakit gazetesi, dünkü sayısında da ‘Apo da  Sezer gibi düşünüyor’ başlığı atarak laikliği savunanlarla terörist Öcalan arasında bağ kurmaya çalıştı.
 • AKP’ Lİ BAŞKANIN   ‘GÜLEN’ SEVDASI – Kutlu Doğum Haftasını fırsat bilen AKP’li Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi kentin dört bir yanını dini mesajların yazılı olduğu afişlerle donattı. Kent merkezindeki büyük bilboardlarda özellikle Fethullah Gülen imzalı yazıların bulunduğu afişlerin asılması dikkat çekti.
 • AKP HÜKÜMETİ BAŞARISIZ – Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Emekli Albay Prof. Dr. Kadir Varoğlu, Erdoğan hükümetinin terörü önlemede hiçbir stratejisinin olmadığını söyledi.

19 Nisan

 • BU TASARI ÇOK TARTIŞILIR – AKP’ nin hazırladığı TMY, OHAL’i  aratacak. Avrupa Birliği sürecinde yapılan reformlar, terör tanımının neredeyse her suçu kapsar hale getirilmesiyle silinecek. TBMM’ ye gönderilen Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik öngören tasarının kapsamı, İhaleye fesat karıştırmadan uyuşturucu ticaretine, kredi kartlarının kötüye kullanılmasından fuhuşa kadar genişletildi. İntihar, çocukların cinsel istismarı, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin engellenmesi, yağma, çevrenin kasten kirletilmesi, özel belgede sahtecilik, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, askeri komutanlıkların gaspı ve halkı askerlikten soğutma ve askerleri itaatsizliğe teşvik de terör suçu sayılacak.
 • MERKEZDE ORTA YOL BULUNDU – Bankanın başkanlığına Durmuş Yılmaz atandı. Beş haftadır süren “vekâlet” dönemi Para Politikası üyesi  Yılmaz’ın Merkez Bankası’nda başkanlığa atanmasıyla sona erdi. Sezer’in atama kararnamesini onayladığı yeni başkan hem “piyasa dostu”, hem Dışişleri  Bakanı Gül’ün okul arkadaşı hem de 26 yıllık banka geçmişiyle tanınıyor. Bankanın üst yönetiminde bulunmuş bazı isimler, Yılmaz’ı “İşini ciddiyetle yapan iyi bir teknisyen ve eşinin başı örtülü” sözleriyle tanımladı. Yılmaz, “Hükümetin politikalarının destekleneceğini” belirtti.
 • ERDOĞAN AMOK KOŞUCUSU GİBİ – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başbakanı sağa sola saldırıp, kırıp dökmekle suçladı. Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın “Reform değil,ortaçağ yasası” olduğunu belirten Baykal,Erdoğan’a da “Biz de o yasanın mağduru olan Anadolu’daki insanların fotoğrafını Başbakanın  gözünün içine sokacağız” dedi.
 • YURTTAŞLARIN YARISI LİDERLERE GÜVENMİYOR – Siyasal Strateji Merkezi’nin 27 ilde 16 bin 704 kişi üzerinde yaptığı araştırma, halkın liderlere güvenmediğini ortaya koydu.
 • CHP GENEL KURULU TERKETTİ – TBMM Genel Kurulu’nda dün Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası tasarısı görüşülürken, CHP’ liler tasarının tümü üzerinde söz aldıktan sonra genel kurulu terk etti. CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu tasarı çok ciddi sosyal yaralar açacak. Bunun sorumluluğuna burada oturarak katılmak, tasarıya meşruiyet kazandırmak istemiyoruz” dedi.
 • TURİZMDE TEHLİKE ÇANLARI – Kayı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, “Sektörün önünün açılması şart” dedi. Turizmin altın yıllarının geride kaldığını ve rakiplerin çok mesafe kaydettiğini belirten Talha Görgülü, siyasilerin acil olarak  önlem alması gerektiğini belirtiyor. 2006 için öngörülen turist sayısına ulaşabilmenin çok mümkün görülmediğini  belirten Görgülü, “Hayatın olduğu her şeyde turizm var, hatta fazlası. Türkiye’nin bu kadar yüksek oranda işsizliği var. Turizm sektörü bu soruna çare buluyor” diyor.

20 Nisan

 • ABD ÜS PEŞİNDE – İran’a yönelik hareketliliğin arttığı bir dönemde ABD Dışişleri Bakanı Rice’ ın  26 Nisan’da Ankara’ya geleceği bildirildi. Rice’ nin  Ankara’daki temaslarında, Türk-Amerikan ilişkilerinin yanı sıra giderek alevlenin İran’ın nükleer programı, terör örgütü PKK ile mücadele, Ortadoğu’daki gelişmeler, Filistin-İsrail sorunu, Irak ve Türkiye’nin AB üyelik süreci gibi konular ele alınacak.
 • SOSYAL DEVLETE DİNAMİT – AKP, çalışanlara kulak tıkadı, yasayı geçirdi. Sosyal güvenlik sistemini yeniden düzenleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Tasarıya göre, 2007’den sonra işe başlayanlar emekli olmak için daha çok çalışıp emekli olduklarında daha düşük emekli maaşı alacak. Sağlık sigortası hizmetinin piyasa fiyatlarına göre belirlenecek ve sigortalılardan “katkı payı” alınacak. Emeklilik yaşı kademeli olarak artırılacak.
 • CARİ AÇIK ANA RİSK – Uluslararası Para Fonu’nun yayımladığı “Dünyanın Ekonomik Görünümü” raporunda, Türkiye’de giderek bozulan cari açığın ekonominin önündeki en büyük risk olduğu vurgulandı. IMF, hükümetin yüzde 5 olarak hedeflediği 2006 yılı GSMH büyüme hızı için yüzde 6’lık bir tahminde bulundu.
 • DYP FELAKET ÇANLARINI ÇALDI – DYP Mersin Merkez İlçe Örgütü üyeleri, işsizlik ve yolsuzluk zincirini kıramamakla suçladıkları AKP hükümetini çan çalarak protesto ettiler. İşsizliği ve yoksulluğu simgeleyen bir zincir taşıyan partililer adına konuşan DYP İlçe Başkanı Mustafa Göktaş, “Türkiye’de 10 milyon kişinin işsiz olmasına karşın AKP hükümetinin işsiz sayısını 2.5 milyon olarak açıkladığını” belirtti. Göktaş “Çaldığımız bu çanlar,işsizlik ve yoksulluğun getireceği felaket çanlarıdır” dedi.
 • DANIŞTAY YİNE ‘DUR’ DEDİ – Milli Eğitim Bakanı’nın Pedagojik Formasyon Kursu açma planı da yargıya takıldı. YÖK’ün görev alanına giren öğretmen yetiştirme konusunda devreye girmek isteyen MEB, yargı engeline takıldı. Danıştay, MEB’in Açık Öğretim Lisesi’ne yeni kayıtlar yapabileceğine ilişkin 1 Mart 2006 tarihli genelgesinin yürütmesini de, davalı idareden savunma alıp yeniden bir karar verinceye kadar durdurdu.
 • NÜKLEER KARŞITLARI SİNOP’TA BİRLEŞTİ – Sinop’ta, AKP hariç 7 siyasi parti, 29 Nisan’da yapılacak “Nükleere Hayır” mitinginde güç birliği yapma kararı aldı. Nükleer santralın Sinop’ta kurulacağının açıklanmasının ardından başlatılan “Nükleer Sizin Olsun,Sinop Bizim” imza kampanyasına katılımlar hızla artıyor.

21 Nisan

 • SAVCIYA İHRAÇ – Sarıkaya, Şemdinli iddianamesinde tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle meslekten atıldı. HSYK, Şemdinli İddianamesi’nde  Büyükanıt’a yönelik suçlamalarda da  bulunan Van Savcısı Sarıkaya’yı Adalet Müsteşarı’nın karşı çıkmasına rağmen 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti. Savcı Sarıkaya’nın ‘mesleki tarafsızlığını yitirdiği’, mesleğin onur ve şerefini bozduğu belirtildi. Sarıkaya, karara itiraz edebilecek. Sarıkaya, karar kesinleşirse avukatlık ta yapamayacak.
 • ‘AÇGÖZLÜ’ SANAYİCİ : UNİFAR  –  Pepe, Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla’da zehirli atık dolu varilleri toprağa gömen firmanın Mustafa Nevzat İlaç Firması’na bağlı “Unifar Kimya A.Ş.” olduğunu açıkladı. Bakan Pepe, Unifar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtirken, firmayı kapatmaya yetkili olmadıklarını söyledi. Pepe, firmanın atıkları İZAYDAŞ’a teslim etmediğinin saptandığını kaydetti.
 • SAVCI GAZETE KAPATACAK – Terörle Mücadele Yasa Tasarısı sayısız antidemokratik düzenleme içeriyor. Tasarıda en çok tartışılan ve uygulamaya geçilmesi durumunda Türkiye’yi Avrupa nezdinde zor durumda bırakacak düzenlemelere ağırlık verildi. Gözaltı süresinin dolaylı olarak uzatıldığı tasarıda, savcı talimatıyla gazetelerin yayınlarının 15 günden 1 aya kadar durdurulması da öngörülüyor.
 • İP’DEN ABD’Lİ KOMUTANA TEPKİ –  İşçi Partisi İzmir İl Örgütü, Türkiye’ye küfrettiğini savladıkları ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tommy Franks’ın cezalandırılması istemiyle ABD İzmir Konsolosluğu’na başvurdu. Alsancak Gül Sokak’ta yer alan ve üzerinde hiçbir  tabela  ve bayrak bulunmayan ABD İzmir konsolosluğu önünde basın açıklamasını okuyan Emekli Kurmay Albay Cemalettin Korkut, Franks’ın ABD’de yayımlanan Cobra II  adlı kitapta Türkiye’ye ağza alınmayacak küfürler söylediğini, bu nedenle hakkında dava açılması gerektiğini vurguladı.
 • EMEKLİYE YAŞAM HAKKI YOK – IMF direktifleriyle hazırlanan Sosyal Güvenlik Yasası, ciddi hak kayıplarına neden olacak. AKP’nin ilgili kesimlerin tüm itirazlarına karşın yasalaştırdığı yeni sistemle emekli olmak için daha çok çalışmak zorunda kalacak olan emekçilerin emekli maaşlarında ise yüzde 33’e varan oranlarda azalma olacak. Sağlık hizmetleri için çalışanlardan katkı payı alınacak.
 • ALEVİ-BEKTAŞİ BİRLİĞİ : DEVLETİN DİNİ OLMAZ – Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği İkinci Başkanı Avukat Erdal Yıldırım, “Devletin dini olmaz. Çağdaş, bilimsel ve laik bir eğitim için zorunlu din dersi kaldırılmalıdır. Siyasi iktidarı, göz boyama siyasetini terk ederek bu sorunu bir an önce çözmeye davet ediyoruz” dedi.
 • YANDAŞ ATAMALARINA SON – Doç. Dr. Mustafa Ertek aleyhine Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde açılan davada, şeflik atamasının durdurulmasına karar verildi. İstanbul Tabib Odası yaptığı açıklamayla “Bu önemli kararla şimdiye kadar yapılan sınavsız şef ve şef yardımcılığı atamalarının iptalinin önü açıldı” dedi.
 • TÖRE CİNAYETİ – Diyarbakır’da nişanı bozulan genç kız, önce kardeşi tarafından bıçaklandı., ardından babası tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Genç kız yaşam mücadelesinin son anlarında “Babam beni vurdu” dedi.
 • PİRİNÇTE ABD BASKISI – ABD’nin baskısı ve Devlet Bakanı Tüzmen’in verdiği taahhüt nedeniyle Türkiye, 350 milyon YTL’lik yerli pirinç piyasasını başta ABD olmak üzere yabancılara kaptırmak üzere.

22 Nisan

 • DÖRTLÜ KUŞATMA – Güneydoğu’ya sevkıyatı sürdüren TSK’nin 100 bin askerle PKK’yi etkisiz hale getirmesi beklenirken İran Ordusu yaklaşık 10 bin kişilik bir güçle dün PKK ana karargâhının da bulunduğu Kandil ve çevresini top atışına tuttu. 6 PKK’li öldürüldü. Irak’ta da Talabani’ye bağlı peşmergeler PKK uzantısı PÇDK çevresindeki çemberi daraltıyor. İran ve Suriye hem teröre destek suçlamalarından kurtulmak hem de olası ABD saldırısında Türkiye’yi yanlarına çekebilmek için PKK’ ye karşı sertleşiyor.
 • YÖNETİM ZAFİYETİ – Şemdinli’deki patlamaların ardından görevlendirilen İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda, başta Emniyet Terörle Mücadele Daire Başkanı Selim Akyıldız, dönemin Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz olmak üzere, il ve ilçedeki üst düzey kamu görevlilerinin olayları önlemede yetersiz kalarak, yönetim zafiyetine  yol açtıkları vurgulandı. Raporda, olaylar sırasında bir heyetle bölgede bulunan Akyıldız’ın “kaçarcasına” Şemdinli’yi terk etmesinin yanlış olduğu belirtilirken Vali Gürbüz’ün ise “Sorumluluk almaktan kaçınıp, halkla ilişkileri yerel politikacılara bıraktığı” değerlendirmesine yer verildi.
 • SARIKAYA TEK YANLI – Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdiği bir yazıda, “haber elemanlarının aynı zamanda PKK’yle ilişkili olduğunu” belirtirken kullandığı  üslup tepki çekti. Sarıkaya’nın bu yolla görev ve soruşturma yetkisini aştığı görüşü öne çıktı. Sarıkaya’nın Gaffar Okan cinayetini de  devlet işlemiş havasında değerlendirmesi de tepkiye neden oldu.
 • TEMMUZ PLANI – Başbakan Erdoğan, parti yöneticileri ve milletvekillerinin yer aldığı bazı toplantılarda, erken seçim senaryolarını değerlendirdi. ‘Cumhurbaşkanını bu parlamentonun seçmesini istemeyen bazı çevreler senaryolar hazırlıyor’ diyen Erdoğan, ‘Bu baskılara temmuza kadar direnebilirsek, seçimi zamanında yapar, cumhurbaşkanını da seçeriz’ diye konuştu.
 • YARGIDAN İKİNCİ DARBE – Danıştay, genel liseden imam hatibe geçişe olanak sağlayan düzenlemeyi durdurdu. AKP hükümetinin, imam hatiplilerin ÖSS’de katsayı engeline takılmalarını önlemek amacıyla bulduğu formüller birer birer yargıdan dönüyor. Danıştay daha önce de imam hatip liselerinden açık liseye geçişi öngören yönetmeliği iptal etmişti.

23 Nisan

 • AYDINLANMA ÇAĞRISI – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, toplumsal barış çağrısı yaptı. Türkiye’nin sahip olduklarının değerini bilmesi gerektiğini belirten Sezer, “Atatürkçü düşünce temelinde kurulan cumhuriyetimizi  bu niteliğiyle yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüzü koruyarak, toplumsal barışı sürekli kılarak aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi. Çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumların, geleceğe güvenle bakabildiklerini  vurgulayan Sezer, “Çocuklarımızın sevgi dolu bir ortamda, mutlu bir yaşam sürmelerini, tüm olanaklardan yararlanmalarını sağlamak ortak sorumluluğumuzdur”  görüşünü dile getirdi.
 • AKP’ YE DUR DENİLMELİ –  Hükümetin, kıyıları yapılaşmaya açma planına tepkiler giderek artarken Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kıyı Yasası’nda önemli değişiklikler içeren yasa tasarısı taslağını hazırladı. AKP’nin ülke genelindeki tüm kıyıları yapılaşmaya açma uğraşısı içinde olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Karademir, hükümetin anayasal suç işlemeyi göze aldığını belirtti. Karademir, “70 milyon insanımızın ortak varlığı olan kıyılarımızı, kendine yakın çevrelere peşkeş çekmeye hazırlanan AKP iktidarına dur denilmelidir” dedi.
 • KOYLARA ÇIKARMA – AKP’nin koyları imara açma konusundaki ısrarı sürdükçe karşı duruş sergileyenlerin de eylemleri yoğunlaşıyor. Bodrum’da dün  yüzlerce kişi tekneleriyle tehdit altındaki koylara yelken açarak protesto eylemi yaptı. Yaklaşık 500 kişilik grup, “Her yerde AKP’ye ve doğanın katledilmesine karşı çıkıyoruz” açıklamasını yaparken Bodrum Otelciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Köylü, “Böyle bir yerde yaşam alanını daraltmak kabul edilemez” dedi.
 • YUNAN KISKACI – “Türkiye’yi Ege’de kıskaca alma politikasına” bir halka daha eklendi. Yunanistan, Ege üzerindeki Uçuş Bilgi Bölgesi ile kontrolü altında tuttuğu sivil hava trafiğinin ardından, Ege’deki “deniz trafiğini” de denetleyebilmek için harekete geçti. Yunanistan, Türk limanlarına yönelik deniz trafiğini kontrol etmek üzere  9 Gemi Trafik Sistemi’nden oluşan bir ağ kuruyor. Sistem 2007 sonunda faaliyete geçecek.
 • AYDINLANMACILARDAN SEZER’E DESTEK – Adana’da bazı siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin bir araya geldiği toplantıda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e destek mesajı verildi. Sezer’in Harp Akademileri’nde yaptığı konuşmanın altına ulusalcı güçler olarak imza attıklarını belirten katılımcılar, AKP hükümeti ve dinci gazetelerin Sezer’e yönelik yürüttüğü karalama kampanyasını kınadılar. Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen CHP, SHP, İP, DSP, DYP’ nin yanı sıra ADD şubeleri, ÇYDD şubeleri, Alevi-Bektaşi Birliği, Çukurova Edebiyatçılar Derneği, Eğit-Der, Eğitim-İş, Tema, ÇÜ Atatürkçü Düşünce Kolu ve CUMOK başkan ve üyelerinin katıldığı toplantı coşkulu geçti.
 • EROİNDE KORKUNÇ GERÇEK – Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, “Türkiye’nin şu anda tartışmadığı, ama başının çok ağrıyacağı iki tane önemli sorunu var. Bunlardan bir tanesi uyuşturucu, diğeri de çocuk ticareti” dedi. Türkiye’de eroinden ölen çocukların sayısının çok yüksek olduğunu da iddia eden Polat, “Uyuşturucu tedavi merkezlerinde geçen sene yatan 18 yaş altı ve 18 – 25  yaş arası  çocuklardan 48’i öldü. Zaten tedavi gören 49 kişiydi” dedi. Prof. Dr. Polat’ın “Türkiye’de organ mafyası var ve maalesef tıp fakültelerinden mezun olan diplomalı kişiler, bazen de teknisyen olarak çalışıp gözlemlemiş insanlar bu işi yapıyor” sözleri ise dikkat çekti.
 • HENÜZ YOLUN BAŞINDASINIZ – Nobel ödüllü ekonomist Prof. Robert Mundell, cari açık ve aşırı değerli TL’nin, “şu aşamada olmasa da orta vadede” ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi.Mundell, Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin ‘zafer’ olarak nitelendirilmesi için ‘erken’ olduğunu belirtti.
 • NÜKLEER KARŞITI KAMPANYA YASAK – 30 bin nüfuslu Sinop’ta 22 bin imza toplanınca emniyet standın kaldırılmasını istedi.

24 Nisan

 • REJİM TARTIŞMASI – 23 Nisan nedeniyle TBMM’de gerçekleştirilen özel oturumda konuşan Baykal, din ve siyaset ayrımının demokrasinin temeli olduğunu vurgulayarak, buna aykırı tutumların yaratacağı tehlikeye işaret etti. Baykal, “Siyasetin referansı demokratik olmaktan çıkar din olursa, bunun sonucu önce oluk oluk kardeş kanı, sonra da koyu ve karanlık bir otoriter rejimdir” diye konuştu. Baykal, dinci kadrolaşmaya dikkat çekti. TBMM Başkanı Arınç ise isim vermeden devlet içinde etkin kurumları eleştirdi. “Bazı kurumlar,kendilerinin öncelikli olduğunu, hatta daha üstün olduğunu vehmetmektedir” diyen Arınç, Meclisin saltanatı 84 yıl önce kaldırdığını, ancak bugün “kurumlar saltanatının” hüküm sürdüğünü iddia etti. Türkiye’de bir rejim sorunu değil, rejimin sahibi olma tartışması olduğunu söyleyen Arınç, türbana özgürlük istedi.
 • ÇARŞAFLI KIZLAR TÖRENDE – Çorlu’da bir grup ilköğretim öğrencisinin çarşaflı yürümesine Kolordu Komutanı Korgeneral Yalçın tepki gösterdi. Milli Eğitim Müdürü, Cumhuriyet öncesi ve günümüz giyim tarzlarını göstermek istediklerini söyledi. Gümüşhane’de erkekler valilik emriyle  stadyuma alınmadı. İstanbul’da şeriatçı gruplar Atatürk’e küfreden bildiri dağıttı.
 • TÜRK BANKALARI YABANCILAŞIYOR –  ‘Paranın Yabancı  Damatları’ raporuna göre sektör yabancıların kıskacında. Bankacılıkta yabancı payının yüzde 28.3’e yükseldiğine dikkat çekilen raporda, bu oranın yüzde 90’a çıkabileceği ve Türkiye’de ‘Türk’ isimli banka kalmayacağı uyarısı yapıldı.
 • AKP İKTİDARI SORGULANMALI – STK’ler ve sendikaların katılımıyla Türkiye’nin dört bir yanında “Türkiye soluna çıkış” arayan 10 Aralık Platformu’nun Lüleburgaz toplantısında, Türkiye Solunun çıkmazları değerlendirilerek kitleselleşme yolunda atılacak adımlar tartışıldı.
 • CUMOK VE ADD, ATA’ YA KOŞTU – Yurdun dörtbir yanından Ankara’ya gelen yediden yetmişe yüzlerce Cumhuriyet Okuru (CUMOK) ve ADD üyesi, gün boyu düzenledikleri etkinliklerle “Ata’yı ve devrimlerini koruyacağız” mesajı verdi.
 • BELGEYİ HÜKÜMET HAZIRLADI – Arınç’ın MGSB’ le ilgili sözlerine yanıt Genelkurmay Başkanı Özkök’ten geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, Güneydoğu’ya asker sevkiyatı konusunda da, “Askerler tek tek sayılmış gibi rakamlar vermek doğru değil. Her zaman yaptığımız normal yığınaklar” dedi. Özkök, Savcı Sarıkaya’nın ihracı konusunda ise “Yargının kendi içinde bir olaydır. Genelkurmay böyle şeylerle uğraşmaz” açıklamasını yaptı.
 • IMF ÜÇ VERİP BEŞ ALACAK  –  IMF, kaybettiği itibarını, Türkiye ve diğer yükselmekte olan ülkelere daha fazla oy hakkı vererek geri almaya çalışıyor.
 • HÜKÜMET  ‘SATIŞLARDA’  AKILLANMIYOR – Galataport’taki usulsüzlüğü Lara Park’ta da yapıyorlar. Antalya Lara’da ‘Kent Parkı’, ‘Temalı Park’ haline getirilirken, Galataport’un 35 kat büyüklüğündeki proje için Koruma Kurulu’nun onayı alınmadı. 

25 Nisan

 • ABD İLE ‘UCU AÇIK’ ANLAŞMA – Türkiye ile ABD arasında, yayılmanın önlenmesi için işbirliği yapmaya yönelik çerçeve anlaşması ABD’nin Türkiye’den istemlerinin belgeye bağlanması anlamına geliyor. Prof Hüseyin Pazarcı anlaşmayı şöyle değerlendirdi: “Bu anlaşmada ipler ABD’nin eline verilmiş. Uygulamada Dışişleri devre dışı bırakılmış.” Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin bu tür anlaşmaları başka ülkelerle de yaptığını belirtti.
 • YOKSULLUK EKONOMİDEN DAHA ÇOK BÜYÜDÜ –  ‘Dünya Kalkınma Göstergeleri’ adlı raporun Türkiye bölümünde, ekonomideki hızlı büyüme parlak ifadelerle övülürken başta “yüksek cari açık” olmak üzere bir dizi risk unsurunun da varlığını sürdürdüğü belirtildi. Raporda yoksulluk oranına ilişkin göstergelerdeki bozulmaya da dikkat çekildi. Rapora göre Türkiye’de günde 1 doların altında gelirle geçinmeye çalışan nüfusun genel nüfusa oranı 2002’de yüzde 2’nin altında iken 2003’te yüzde 3.4’e çıktı. Günde 2 doların altında gelirle geçinmeye çalışan nüfusun genel nüfusa oranı da yine aynı yıllar için yüzde 10.3’ten yüzde 18.7’ye yükseldi.
 • RİCE LİSTE SUNACAK – ABD Dışişleri Bakanı’nın sunacağı ikili ilişkileri yeniden düzenleyen talep listesinde şunlar yer alıyor: -İran’a baskıyı artırın.    –Stratejik ilişkileri sıklaştıralım. – Bölgesel barış için ortaklık yelpazesini genişletelim.
 • ARINÇ AHMEDİNEJAD GİBİ – TBMM Başkanı’nın 23 Nisan’da yaptığı konuşma CHP’nin tepkisine yol açtı. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Türkiye’de kurumlar saltanatı olduğunu savunan Arınç’ı İran Cumhurbaşkanı’na özenmekle suçlayıp istifaya çağırdı. “Bülendinejed olmak istediği gibi bir izlenim almaktayım. Türkiye’yi İran’a benzetebilirse bundan mutlu olacak bir anlayış içinde görüyorum” diye konuşan Topuz, Arınç’ın çıkışının altında siyasi gelecek kaygısı yattığını ileri sürdü. Topuz, “Asıl gizli anayasası olan Arınç’tır” dedi.
 • TABANA MESAJ – AKP içinde TBMM Başkanı’nın 23 Nisan çıkışı, cumhurbaşkanlığından umudunu kesmesi nedeniyle Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkması durumunda parti içinde daha etkin bir konuma gelme isteğine bağlanıyor. Başbakan Erdoğan’ın, Bülent Arınç’ın konuşması hakkında açıklama yapmaması nedeniyle AKP’liler de temkinli konuşuyor.
 • ALTINDAĞ’A AKP DÖNEMİNDE 8 İHALE –  Şemdinli iddianamesinde Büyükanıt’a yönelik suçlamalarına yer verilen iş adamı 160 milyon YTL’lik iş aldı. Diyarbakır Söz televizyonunun sahibi Altındağ’a ilk ihalenin 9 Temmuz 2003 tarihinde, sonuncusunun ise bu yılın ocak ayında verildiği bildirildi. Altındağ’ın hastane, konut ve okul inşaatlarından oluşan ihaleleri Bingöl, Ankara, Diyarbakır ve Adapazarı’nda aldığı öğrenildi.
 • İRTİCACILAR İSTANBUL SOKAKLARINDA – Sarıklı, sakallı, asalı ve cüppeli cemaat üyeleri, dün Kartal ve Maltepe’de yine kahvelere girerek yurttaşları “İslama davet ederek” “Boş zamanlarınızı kahvehanelerde değil,camilerde geçirin” diye propaganda yaptılar. Yurttaşlar, “Laik bir ülkede kahveleri dolaşıp televizyonları da kapattırarak yapılan bi faaliyet, irticanın ayak sesleri değil de nedir? Bu uyarılar yapıldığı zaman rahatsız olanlar, bu gelişmeleri iyi izlesinler” dediler.
 • ÇOCUKLARI KULLANDILAR – CHP’li Topuz, 23 Nisan töreninde 21 yaşındaki bir imam hatipliye konuşma yaptırılmasına tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Meclis üzerinden siyaset yaptığını belirterek “Tıpkı, PKK terör örgütünün eylem yaptığı yerde çocukları öne sürdüğü gibi” dedi. TBMM Başkanı Arınç ise sorular üzerine imam hatipli öğrenciyle gurur duyduğunu söyledi.
 • PARALARI ARAPLARA SAÇTIK – MasterCard’ın raporuna göre Türkler, lüks alışverişlerini Suudi Arabistan, Dubai ve Tayland’da yapıyor. Türkiye’ye gelen turistlere bakıldığında en çok harcamayı yapan Almanlar.

26 Nisan

 • ABD’DEN 2 MESAJ – Rice İran için destek isterken, PKK’ye karşı işbirliği vaatlerini yineledi. Daha uygun bir zamanda, teknik görüşmelerin de yapılmasına olanak tanıyan ziyaret programı isteyen, ancak İran’la ilgili gelişmelerin kritik noktaya gelmesi üzerine ziyareti NATO toplantısı öncesine alan  ABD Dışişleri Bakanı, Ankara’da İran’a karşı destek aradı. Ancak Ankara, uluslar arası toplumun “diplomatik çabalarının” sonuna kadar zorlanmasını istiyor. Rice, İran için destek ararken PKK’ye karşı işbirliği için süre isteyerek, önce Irak’ta yeni hükümetin kurulması gerektiğini söyledi. Bunun ardından PKK’ye karşı çabaların iki katına çıkarılacağını belirten Rice, “Irak’ın kuzeyinde İstikrarlı durumun sürmesi ve Irak hükümetinin, Türkiye’ye, ABD’ye ve koalisyona katılması, PKK konusunun ele alınma yöntemi olmalı” diye konuştu.
 • KANDİL DAĞI BOŞALDI – Türkiye’nin 10 binin üzerinde asker ve çok sayıda mühimmatı Irak sınırında konuşlandırması, terör örgütünü korkuttu. Terör örgütü mensuplarının Kerkük – Musul – Erbil bölgesinde Barzani’ye bağlı  peşmergenin arasına karışmış olabileceği belirtiliyor. Örgütün Irak’taki üst düzey kadrosunun ise Bağdat’a geçtiği ifade ediliyor. Kandil Dağı’nda 700 kadar örgüt mensubu kaldığı  tahmin ediliyor.
 • AKP’ NİN GÜNDEMİNDE HALKA YER YOK – CHP İstanbul milletvekili Bülent Tanla’nın, 2003 – 2005 yılları arasında 156 haftalık gazete başlıklarını tarayarak yaptığı çalışmaya göre, Türkiye en çok Irak’ın işgalini,Avrupa Birliği’ni ve Kıbrıs sorununu konuştu. Bulguları yorumlayan Bülent Tanla’ya göre AKP ülkeyi geriyor, gündeminde halk yok ve Türkiye’yi dış olaylar yönlendiriyor.
 • 20 YILLIK ÖLÜMCÜL SIR – Türkiye Atom Enerjisi Kurulu tarafından 2000 yılında hazırlanan ve bugüne kadar saklanan bir raporda başta Karadeniz olmak üzere çok geniş bir alanda Çernobil nükleer felaketinin etkilerinin sürdüğü ve toprakta radyasyon bulunduğu belgelendi. Raporda özellikle kırsal kesimde toprakla uğraşanların kanser riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.
 • BAĞIMSIZLIĞA DÜŞEN GÖLGE DEVLETE DÜŞER – Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, bağımsız yargının teneffüs edilen hava gibi olduğunu belirterek “Varlığında önemi anlaşılmazsa, yokluğunda devletten söz etmek de mümkün değildir” dedi. “Mahkemelerin bağımsızlığına düşen her gölge, hukuk devletine düşmüş olacaktır” diyen Tuğcu, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın ihracını da üstü kapalı olarak, “aksaklıkların Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca giderildiği” sözleriyle değerlendirdi.
 • LAİKLİĞE FARKLI YORUM – 23 Nisan’daki konuşmasıyla tepki çeken TBMM Başkanı, doğru bildiğini ifade ettiğini belirterek, ‘katı laiklik’ uygulamasıyla sosyal hayatın cezaevine çevrildiğini ileri sürdü. “Bülendinejad” benzetmesini küçültücü bulan Arınç, toplumsal barış için laikliği bir barış ve özgürlük, din ve vicdan hürriyeti olarak tanımak ve insanların inançlarına müdahale etmemek gerektiğini söyledi.
 • ERDOĞAN’DAN SERT MESAJLAR – Cumhurbaşkanı Sezer’den Genelkurmaya dek bazı kesimlere yönelik konuşan Erdoğan, “Konuşmak gereken yerde susmayı tercih ettiğimiz de olmuştur. Bunların bize bir siyasi vebali olacaksa, o vebali ödemeye hazırız. Yeter ki sadece sesi gür çıktığı için konuşanlar bu milletin bahtını yeniden karartmasın” dedi.
 • ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN REJİM UYARISI – Türkiye’nin değişik üniversitelerinden çok sayıda öğretim üyesi, 22 Nisan’da Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde yaptıkları toplantıda, ulusal bağımsızlığımızın ve ülke bütünlüğünün ciddi biçimde tehdit edildiğini, Cumhuriyet devrimlerinin ve kurumlarının bölücülük ve irticanın saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu vurguladılar.
 • KÖYLÜLERDEN BAŞKENTTE EYLEM – Diyarbakır’ ın Bismil ilçesi Sinan Köyü sakinleri, anayasanın topraksız çiftçilere toprak sağlanmasıyla ilgili 44. maddesinin uygulanması istemiyle Güvenpark’ta eylem yaptı.
 • İŞSİZLİKTE AKP REKORU – Ocak-2006 itibarıyla işsiz sayısı 102 bin kişi artarak son iki yılın en üst seviyesi olan 2 milyon 799 bine çıktı. İşsizlik oranı da son iki yılın rekorunu kırarak yüzde 11.8’e yükseldi. Son olarak 2004 yılının ilk çeyreğinde işsiz sayısı 2 milyon 830 bine, işsizlik oranı ise yüzde 12.4’e yükselmişti. Buna karşın bu kişilere, “İş aramadığı için işsiz sayılmayan ancak çalışmaya hazır olan” 2 milyon 289 bin kişinin eklenmesiyle, gerçek işsiz sayısı 5 milyon 88 bine, işsizlik oranı ise yüzde 19.6’ya çıktı.

27 Nisan

 • SICAK TAKİP Türk Özel Kuvvetleri’nin PKK’nin peşinde Irak sınırını geçtiğini öne süren Bağdat yönetimi, Türkiye’ye 2 nota verdi. Önce Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden Irak sınırları içerisindeki operasyonun durdurulmasını istedi. Irak Büyükelçisi Ümran, Dışişleri Bakanlığı’na gelerek “Operasyonlar, Irak halkının egemenliğinin ihlalidir. Sıcak takibi durdurun” yönündeki notayı iletti. Irak Büyükelçisi Salih Ümran ilk randevuyu pazartesi günü istedi. Ancak görüşme için ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin Ankara ziyaretini tamamlamasının beklenmesini isteyen Dışişleri Bakanlığı, randevuyu dün sabah saatlerine verdi. Görüşmede Türk tarafı, sınıra yakın bölgedeki tedbirlerin her yıl bahar aylarında mutaden alındığını ve PKK’nin Irak’taki varlığı ve faaliyetlerinin bu önlemleri zorunlu kıldığını bildirdi.
 • 100 TÜRK’ÜN ANCAK 3’Ü 80 YAŞINI GÖREBİLİYOR – 60 Yaşına gelen 100 insandan 10’u kronik hasta, 25’i engelli. Her 100 insanın sadece 3’ü 80 yaşına ulaşabiliyor. Ortalama yaşam süresi Japonya’da 85, İsveç’te 80, Almanya’da 78. Bu ülkelerde kadınlar erkeklerden 10 yıl uzun yaşıyor. Türkiye’de ise ortalama yaşam süresi kadınlarda 64, erkeklerde 68. 60 yaşına ulaşan kadınların yüzde 35’inin sosyal güvencesi yok. Şu anda 9 milyon olan yaşlı sayısı 2023 yılında 24 milyona ulaşacak.
 • ERDOĞAN’SIZ AKP PLANLARI –  TBMM Başkanı’nın 23 Nisan çıkışı, tabana “Ben onun yapamadıklarını yaparım” mesajı olarak değerlendirilirken, Abdüllatif Şener’in anayasadaki laiklik tanımının yeterli olduğunu söylemesi, AKP’liler arasında “parti içi güç denemesi” yorumlarına yol açtı. Erdoğan’ın sert yanıtının ise hem Arınç’ın tabandaki alanını daraltma çabası hem de hükümete karşı olan çevrelere “Baskı yaparsanız erken seçime giderim” tehdidi olduğu ileri sürülüyor. Bazı milletvekilleri ise Erdoğan ile Arınç’ın karşılıklı açıklamalarını “Hacivat-Karagöz” oyununa benzetiyor.
 • DEKANDAN ŞAŞIRTAN BİLDİRİ – 1. Ulusal Sınıf Öğretmenliği Kongresi’ne Prof.Dr.Enver Tahir Rıza’nın kadın öğretmenlerin erkek öğrencilere iyi örnek olamayacağını savunduğu bildirisi damgasını vurdu. Rıza’nın, “Bayanlar kızlara iyi örnek olabilirler, cinsiyet farkından dolayı erkeklere iyi örnek olamazlar. Erkeklerimizin erkek gibi, kızlarımızın da kız gibi yetişmesi çok doğaldır” şeklindeki sözleri tepkilere yol açtı.
 • AKP, BAAS MODELİ CUMHURİYETÇİ – Arınç ve Erdoğan’ın son günlerdeki açıklamalarının Köşk yarışından kaynaklandığını belirten Mumcu, Arınç, aday olmazsan ben adayım; Erdoğan da, dur bakalım,dedi” diye konuştu.
 • ATATÜRK’ÜN KOLTUĞUNU BIRAKMALI – TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın Meclis’te 23 Nisan özel oturumunda yaptığı konuşmaya yönelik tepkiler sürüyor. CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, TBMM Başkanı’nın tarafsız olması gerektiğini belirterek “Görevini tarafsız bir şekilde yapmayacaksa, Atatürk’ün koltuğunu derhal bırakmalıdır” dedi.

28 Nisan

 • ASKER DE 6. MADDEYE KARŞI ÇIKTI – Terörle mücadele yasası’nın komisyonda görüşülmesi sırasında, Milli Savunma Bakanlığı Temsilcisi Albay İsmail Hakkı Dirik, CHP liderinin işaret ettiği gibi Öcalan’a af yolu açacak maddede değişiklik yapılmasını istedi. Adalet Bakanlığı’ndan gelen “Diğer güvenlik birimleri bu görüşte değil. Tanıklık etmek isteyenler için bu düzenlemenin yapılması istekleri dile getirildi” şeklindeki itiraza Dirik, “Bizim gördüğümüz metinde bu düzenleme yoktu. Bizden ve jandarmadan böyle bir şikâyet olmadı” diye karşılık verdi.
 • TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ PLANI – “Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla terör örgütü kurma” iddiasıyla yargılandığı ve kesin hükme bağlanması ertelenen davada, Fethullah Gülen’in beraat ısrarı sürüyor. Gülen’in beraat ısrarının ardında Türkiye’ye dönüş planlarının etkili olduğu konuşuluyor. Savcı Demirci, Gülen’in beraat isteminin reddi yönünde görüş bildirdi.
 • İRTİCAYI SEZER GÜNDEME ALDIRDI – Toplantıda, İran ile ABD arasındaki gerginlik, Tahran’ın nükleer çalışmaları, Irak’taki gelişmeler değerlendirildi. Cumhurbaşkanı Sezer’in isteği ile gündeme alınan irticai faaliyetler ile terör konusunda da kapsamlı değerlendirmeler yıpıldı.
 • ÇEVRE YASASI SULANDIRILDI – 11 yıl sonra kabul edilen Çevre Yasası’ndan da ceza ertelemesi çıktı. Yasada “Altyapı hazır olmadığı” gerekçesiyle belediyeler ile organize sanayi kuruluşlarına arıtma tesisi kurulması için, AKP’nin verdiği önergeyle sürüde artırılarak 2 ile 10 yıllık ek süre verildi. Çevre Bakanı Pepe, “Türkiye’nin bir takım zorlukları var” diyerek ertelemeyi savundu.
 • LAİKLİKTEN ÖDÜN VERMEYİZ – TBMM Başkanı Arınç’a yanıt veren YÖK Başkanı, üniversitelerin hassasiyetini vurguLADI. Laikliğin tanımının anayasada açıkça dile getirildiğini vurgulayan YÖK Başkanı Teziç, “Ülkenin bütünlüğü Cumhuriyetin laik özelliği konusunda bütün üniversiteler son derece hassas ve kararlıdırlar. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu sonuna kadar yerine getireceğiz” dedi.
 • ADD : TÜRKİYE ELDEN GİDİYOR – ADD Başkanı Kazancı, emperyalizme destek vermenin Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş tarihini reddetmek anlamına geldiğine dikkat çekerek  şunları vurguladı : “Ülkenin temel devrim ilkeleri ve saygın kurumlarıyla pervasızca uğraşmaya kalkan Meclis Başkanından tutunuz da emperlalist ülkelere stratejik yandaş Başbakanın hükümet ettiği bir Türkiye’nin durumu içler acısıdır. Cumhuriyet ve Devrim bilincindeki tüm antiemperyalist  ulusalcı güçlerin birliktelik oluşturarak Kemalizmi siyasal iktidar yapmanın yolunu bulmaları gerekmektedir. Çünkü Türkiye elden gitmektedir.”

29 Nisan

 • GİZLİ EL ARANIYOR – Milli Savunma Bakanlığı temsilcisinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın Öcalan’a af getirebileceği ileri sürülen maddesini istemeyenlerin söz konusu olamayacağını bildirdi. Hükümetin, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdiği tasarının daha sonra Bakanlar Kurulu’nda değiştirildiği belirtiliyor. Erdoğan’ın kendisine yönelik sözlerine yanıt veren Baykal, “Polemiği ve hakareti bıraksın. Yasaya o maddeyi kim, hangi amaçla koydu, onun hesabını versin. Türkiye’nin güvenlik güçlerinin, tasarının bu maddesinin arkasında bulunmadığı görüldü. Tasarı kimsenin sahip çıkmadığı bir bebek gibi cami avlusuna bırakılmıştır” dedi.
 • BAYKAL’A AĞIR SÖZ – Başbakan Erdoğan, kendilerini “Öcalan’a af” getireceği iddiasıyla eleştiren CHP Lideri Baykal’a “küskün” olduğunu açıkladı. Baykal’ın basın toplantısını dinlediği sırada “tüylerinin diken diken olduğunu” söyleyen Erdoğan, “Bizim bu noktadaki hassasiyetimizi Sayın Baykal sınayabilecek kalitede değildir” diye konuştu.
 • GÜLEN KURTULACAK – TMY’ nin  7/1. maddesindeki “silahsız örgüt” suçu, yasadan ve suç olmaktan çıkartılıyor. Tasarının ilgili maddesinin Fethullah Gülen’i kurtarmayı hedeflediği belirtiliyor. Eski Bassavcısı Kanadoğlu, TCY’de ‘silahlı örgüt suçu’ varken, TMY tasarısıyla ‘silahlı terör örgütü suçu’ nun getirilmesinin kandırmaca olduğunu vurguladı.
 • MÜHENDİS PSİKOLOG (!) – Adlı Tıp’ta mühendis olarak görev yapan Hülya Oğuz, Bayrampaşa Cezaevi’ne psikolog göreviyle atandı. Yaklaşık 22 yıldır Trafik , Fizik, Kimya İhtisas dairelerinde çalışan Mühendis Hülya Oğuz, idare tarafından Bayrampaşa Cazaevi’ne atanma yazısını okuyunca, “yanlışlık yapıldığı” düşüncesiyle kuruma başvurarak durumun düzeltilmesini istedi. Ancak dilekçe yanıtsız bırakıldı.
 • GÜNDE 120 BEBEK ÖLÜYOR – TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Mahfuz Güler, Türkiye’de her gün 120 bebeğin ve bir annenin yaşamını yitirdiğini belirterek “Her gün bir uçak dolusu bebek ölüyor ve insanlar buna kayıtsız kalıyor” dedi. Şatıroğlu, modern doğum kontrol yöntemlerinin kullanılmasında Türkiye’nin, İran, Mısır ve Cezayir’in gerisinde olduğunu kaydetti.
 • KATLİAM AYDINLANSIN – 78’liler Girişimi, 1 Mayıs 1977’de 34 kişinin ölümü ile ilgili dava dosyasının yeniden açılmasını istedi. Girişim üyeleri, 1 Mayıs 1977’de görevli olan güvenlik görevlilerinin kimliklerinin açıklanması çağrısında bulundu.
 • AT VE EŞEK ETİ YEDİRİLDİ – Ankara Adalet Sarayı yemekhanesindeki yemeklerin “at ve eşek” etinden yapıldığı ortaya çıktı. Yemekhaneye et satan şirketin yetkilisi Ali Fuat Seçkin “halk sağlığını tehlikeye sokacak gıda satmak” suçundan tutuklandı.
 • TÜRBANLI HEKİM OKULDA GÖREVDE – Eskişehir’de Nurculara yakın olduğu bilinen özel bir hastanenin türbanlı diş hekimleri bir okulda diş taraması yaptı. “Çocuklarımızın Sağlığı Geleceğimizin Teminatı” kampanyası kapsamında 75. Yıl Mahallesi’ndeki Metin Sönmez İlköğretim Okulu’nda  726 öğrenci diş taramasından geçirildi. Taramayı özel hastanenin türbanlı diş hekimleri ile çalışanları yaptı.

30 Nisan

 • LAİK DEVLET DİNSİZ DEVLET DEĞİLDİR – Demirel, Türkiye’nin uygar dünyadan uzaklaşmayı kabul etmeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in irtica uyarısına dikkat çeken Süleyman Demirel, “Cumhurbaşkanı ‘ Devlet irticaya karşı korunmalıdır’ diyor. Zaten laiklik te budur” dedi. “Laiklik hiçbir tehdide maruz değildir” demenin mümkün olmadığını vurgulayan Demirel, Türkiye’nin laikliğin İslamla bağdaşabileceğini kanıtladığını söyledi. Din ve inanç hakkının yurttaşın en önemli haklarından birisi olduğunu belirten 9. Cumhurbaşkanı Demirel, “Laik devlet dinsiz devlet değildir.Biz vatandaşımıza, ‘Bu Cumhuriyetten ne şikâyetiniz var? Laikliğin size ne zararı var? İstediğin gibi git ibadetini yap’ diyoruz” şeklinde konuştu.
 • İKTİDAR ARINÇ’A ‘KATILAMADI’ – AKP, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın içtüzük değişikliği paketinde yer alan, Meclis başkanlarının milletvekillerinin güvenoylamasıyla düşürülmesine ilişkin önerisine katılmadığını bildirdi. Arınç’ın başka birçok önerisine de katılmayan AKP, mevcut hütümlerin korunmasını istedi.
 • TERÖR YASASINI AKP TARTIŞACAK –  Öcalan ve Gülen’e af getirdiği iddiaları üzerine yoğun tartışmalara neden olan Terörle Mücadele Yasa Tasarısı, yarın toplanacak AKP Merkez Yönetim Kurulu’nda değerlendirilecek. AKP söz konusu 6. maddenin tasarı metninden çıkarılması ya da maddede değişiklik yapılması seçenekleri üzerinde duruyor.
 • 78’LİLER 1 MAYIS KATİLLERİNİ ARIYOR – “1 Mayıs 1977 Katliamının Dosyası Açılsın” kampanyası kapsamında düzenlenen panelde konuşan Avukat Rasim Öz, 30 yıldır davanın peşinde koştuğunu anlatırken katliamın hazırlıklarının aylar öncesinden başladığını, basında DİSK’in hedef gösterildiğini hatırlattı. Öz,katliamın bazı devlet güçlerinin bilgisi dahilinde tezgâhlandığını kaydederek “İnsanlık suçlarının zamanaşımı olmaz. Katillerin peşini bırakmayacağız” dedi.
 • ÜNİVERSİTELERE DE AT ETİ KUŞKUSU – Ankara Adliyesi’nin yemekhanesine “at ve eşek eti” satıldığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, aynı firmanın et sattığı bazı üniversite ve kamu kuruluşları da mercek altına alındı. Ayrıca firmada görevli veterinerler hakkında da soruşturma başlatıldı.
 • 5 ÖLÜM SANTRALI DAHA PROGRAMDA – Nükleer santraların kurulacağı yerler konusunda çeşitli kentlerin adı geçiyor. Ancak daha önce nükleer santral kurulması için lisans almış olan Akkuyu ve Sinop’un adı ön plana çıkıyor. Nükleer santraları savunanlar, bu enerji türünün en ucuz ve akılcı çözüm olduğu ve dünya devletlerinin karşısına ancak bu güçle çıkılabileceğini düşünüyorlar. Ancak radyoaktif atık sorununa ve çevreye zararlarına karşı sunulan bir program yok.
 • HADDİNİ BİLDİRİRİZ –  Baykal, ‘Bana küseceğine kendine kızsın’ diyerek Erdoğan’a sert yanıt verdi. Erdoğan’ın kendisine hakaret ettiğini söyleyen  Baykal, “Siz konunun esasını unutturmak, olayı bir kavga, dövüş zeminine çekmek isterseniz karşınızdakine hakaret edersiniz. Başbakan bunu yapıyor. Ben,6. maddeye gel diyorum, o madde oraya nasıl girdi” dedi.
 • LİSEDE ŞERİAT PROPAGANDASI –  Öğrencilerin namaz kılmaya ve başını örtmeye zorlandığı okulda Cumhuriyet düşmanlığı yapılıyor. Sivas’taki Prof. Dr. Necati Erşen Anadolu Öğretmen Lisesi’nde “ağabey” ve “abla” adı verilen üniversite öğrencilerinin, okul idaresinin desteğiyle okula gelerek, Gülen cemaatinin propagandasını yaptıkları ve örgütledikleri öğrencileri diğer sınıflara temsilci olarak gönderdikleri iddia edildi.

Bir cevap yazın