MART-2006 ‘da TÜRKİYE TABLOSU

 

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

MART-2006’da  TÜRKİYE TABLOSU 14.04.2006

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir.
Büyük harflerle yazılan haber başlıkları gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

1 Mart

 • İSTİFA ET ÇAĞRISI – AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a yönelik istifa çağrısı içeren mektubu,parti içinde yankı buldu. Afyon Milletvekili Mahmut Koçak da, Unakıtan’ı istifaya çağırdı. AKP’nin uyarıları dikkate alarak yeni bir yol haritası belirlemesi gerektiğini belirten Koçak, “Erken teşhis birçok badireyi önler.Eğer gereği yapılmazsa bunun sonucu sandıkta ortaya çıkar. Bu radyasyon gibidir, birikerek tecelli eder” dedi.

 • UNAKITAN’A AĞIR ELEŞTİRİ – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki yolsuzluk iddialarının “kişisel” olmaktan çıktığını ve AKP kimliğinin bir parçası olduğunu belirterek “Hayatın her alanında AKP bir yolsuzluk merkezi haline dönüşmeye başladı.Artık yolsuzluk, tavandan tabana yansımaya başlamıştır” dedi.

 • ÇOCUKLARI ARAZİ ZENGİNİ – Unakıtanlar fabrikalarının bulunduğu Bandırma bölgesinde toplam 55 bin 792 metrekare araziye metrekaresi 21 kuruştan,18 bin 260 YTL “ödeyerek” sahip oldular.

 • ERDOĞAN ETİK DIŞI DAVRANDI – Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın emekli olup çifte maaş almaya başlaması, emekli olduktan sonra kamu kurum ve kuruluşlarında,belediyelerde, il özel idarelerinde çalışan ve bu işlerden ayrılmamaları nedeniyle emekli maaşları kesilen yurttaşların tepkisine yo açtı.

 • KAÇMAK ZORUNDA KALACAKLAR – DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, AKP hükümetine sert çıktı: “Çare arayanları azarlayarak iktidar olabileceklerini zannedenler,yolun sonuna gelmişlerdir.Seçime,kendileri çare olarak kaçmak zorunda kalacaklar.Süreç,o yöne doğru gitmektedir. Sokakta, tarlada, fabrikada, işyerlerinde her alanda bitişin son adımlarına doğru gitmektedirler” diye konuştu.

 • ERDOĞAN’IN BAŞARI ÖYKÜSÜ ! –Önceki gün yaptığı “Ulusa Sesleniş” konuşmasında AKP iktidarını “başarı öyküsü” olarak  niteleyen ve “yoksul ve dar gelirli kesimlerin rahat bir nefes almalarına imkân sağladıklarını” belirten Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı aynı gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik ve gelir dağılımı rakamları yalanladı.Verilere göre işsiz sayısı 4 milyon 444 bine, işsizlik oranı yüzde 17’ye çıktı.
   

2 Mart

 • AÇIKLA BAŞBAKAN – Erdoğan’ın ağır suçlamasına sert tepki gösteren basın meslek örgütleri Başbakan’dan iddialarına açıklık getirmesini istedi.TGC’den yapılan açıklamada, “Başbakan’ın halkın bilgilenme hakkına saygı göstermesini, şayet varsa ‘farkında olduklarını’ açıklamasını ve tüm basını töhmet altında bırakmaktan vazgeçmesini bekliyoruz” denildi. Basın örgütleri, iktidarların geçmişte de yolsuzluklarla ilgili köşeye sıkıştıkları zaman usulsüzlükleri ve yolsuzlukları kamuoyuna aktaran basını suçladıklarını vurguladılar. Meslek örgütleri, “Başbakan ‘bir şeyler  karşılığında’ haber yapanları, yazanları kamuoyuna açıklamazsa kendi müfteri durumuna düşecektir” açıklamasını yaptılar.
 • AKP , ABD’ YE DESTEKTEN VAZGEÇ – İstanbul ve Ankara’da buluşan savaş karşıtları, AKP’ye İran ve Suriye’yi tehdit eden ABD’ye destek vermekten vazgeçme çağrısı yaptı.
 • SHP’NİN AKP TANIMI – SHP Genel Sekreter Yardımcısı Recai Ersoy, AKP’yi baş harflerini kullanarak, “Aileboyu Kokuşmuşluk Projesi” olarak tanımladı.
 • HALK KÜTÜPHANELERİ TASFİYE OLUR – CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, AKP hükümetinin, halk kütüphanelerini belediyelere devretme planına tepki göstererek “Belediyelere devir, halk kütüphanelerinin tasfiyesi anlamına gelir” dedi.
 • KİMSEYE GÜVENMİYOR AMA SORGUSUZ İTAAT EDİYORUZ – Arı Hareketi’nin yaptırdığı “Türk Toplumu Ve Sermaye” başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, Türklerin büyük çoğunluğu, aile dışında kolay kolay kimseye güvenmiyor, toplumsal katılımı sevmiyor, otoriteye sorgulamadan itaat edilmesini ise onaylıyor.

3 Mart

 • UNAKITAN OTEL –  “Maliye Bakanlığı’nın misafirhanesi” olarak bilinen konut, Unakıtan Ailesi’nin “birkaç günlüğüne” başkente gelen konuklarınca kullanılıyor. Unakıtanlar’ın “eşi dostu” tarafından kullanılan bu konutun 265 YTL’lik aidatını da Ankara Defterdarlığı ödüyor.
 • İSLAMCI YAZARLAR KORKAK DAVRANIYOR – İktidarın yanlışlarını körü körüne desteklemeye devam eden İslamcı gazetecilerin çok büyük bölümü, Unakıtan olayında başlarını kuma gömmeyi tercih ediyor.
 • AKP’ DEN TÜRBAN ÇALIMI – TBMM’de kabul edilen BM Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin ek protokolüyle “mağdur olduğunu” savunan kişilere bireysel başvuru yolu açılırken, sözleşmenin “din ve vicdan özgürlüğü” maddesine çekince konulmayarak türban konusunda yapılacak başvurularda Türkiye’nin mahkûmiyetinin önü açıldı.
 • DEVLETİN MALI DENİZ … – Taciz iddiaları nedeniyle görevinden alınan eski Ordu Emniyet Müdürü Ömer Sağırkaya’nın iki makam aracının dışında diğer birimlerdeki toplam 13 resmi aracı daha kendisine tahsis ettirerek yayla evi, kayık ve karavan yapımında kullandırdığı tespit edildi. Sağırkaya’nın ayrıca emniyette görevli 8 teknisyen yardımcısıyla aşçıyı da bu inşaatlarda çalıştırdığı, evinde temizlik yaptırmak ve çocuklarına baktırmak için aldığı hizmetlilerin maaşlarını da Polis Karakollarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne ödettiği belirlendi. Sağırkaya’ya maaş kesim cezası verildi.
 • LAİKLİK , OLMAZSA OLMAZ İLKEDİR – Halifeliğin kaldırılması ve Öğretim Birliği yasalarının kabulünün 82. yılında mesajlar bir noktada birleşti. Laik Öğretim Birliği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin olmazsa olmazlarından olduğunun altını çizen Gazalcı, 3 Mart’ın  “Laiklik ve Öğretim Birliği Bayramı” olarak kutlanması gerektiğini belirtti.
 • AÇIKLA YA DA ÖZÜR DİLE – Erdoğan’ın Kemal Unakıtan konusundaki haberlerin çıkar karşılığı yapıldığı yolundaki açıklaması CHP, DSP, SHP tarafından tepkiyle karşılandı. Erdoğan’ın bildiklerini derhal açıklamasını isteyen muhalefet sözcüleri, açıklamanın suçluluk psikolojisi ile yapıldığını savundu.
 • Kadın intiharlarının erkeklerden 3 kat fazla olduğu Batman’da intiharların nedeni olarak “kızların erken yaşta yaşlı erkeklerle evlendirilmesi, kızların miras hakkını kullanamamaları, çokeşlilik, kızların dış çevreye açılamamaları” gösteriliyor.
 • ERKEKLERE KADINI DÖVME İZNİ VERİLSİN – Milli Gazete’nin 28 Şubat Kararları’nın yıldönümünde ücretsiz dağıttığı kitapçıkta, Hz.Muhammet’in “zina edenlere recm cezası vermesi”, “hırsızların elini kestirmesi”, ve “erkeklere kadınları dövebilme izni vermesi” anlatılıyor.
 • OPERASYONLAR FAYDA ETMİYOR – Güvenlik güçlerinin son iki yılda İstanbul’da yaptığı operasyonlarda 4 bine yakın kişi yakalandı. Aralarında Alaattin Çakıcı, Sedat Peker, Sedat Şahin,  Fırat Delibaş, Yakup Süt ve Murat Yıldırım’ın da bulunduğu çete liderleri tutuklandı. Tutuklanan adamların yerine yenilerini bulan çeteler, kenti kendi aralarında belli bölgelere bölüşmüş durumda.

4 Mart

 • KARADENİZ HAKKIMIZ – ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Montrö Antlaşması’nın Karadeniz’e askeri güç girmesi konusunda açık olduğuna da dikkat çekerken, bu denizin uluslar arası bir su olduğunu söyledi. Wilson, “Montrö Antlaşması oldukça açık, bazı haklar tanıyor. Ve biz Karadeniz’in uluslar arası sularda bulunmasından kaynaklanan haklarımızdan yararlanmak istiyoruz” diye konuştu. Wilson, “Yani gerektiğinde gemilerimiz buraya girebilir” değerlendirmesi yaptı.
 • SINIRLAR DA ÖZELLEŞİYOR – Maliye Bakanlığı, Güneydoğu sınırını mayından temizleyen şirketlere 178 bin kilometrekarelik toprağı 49 yıllığına devredecek.TSK, 2 yıl içinde 35 milyon dolarlık ek kaynak tahsisi ile mayınları temizleyebileceğini bildirdi. Maliye Bakanlığı, “kaynak bulunamadığı” gerekçesiyle yap-işlet-devret yöntemini uygun buldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a: “İki Kıbrıs büyüklüğündeki bir vatan toprağını yarım yüzyıllığına yabancılara kapattırıyorsunuz. Bir insan kendi ülkesine bu kadar kötülük yapar mı? Siz bu memleketin evladı değil misiniz?” dedi.
 • UNAKITAN’A ÜÇÜNCÜ GENSORU – CHP, nüfuz ticareti yaptığı, lojman giderlerini kamuya ödeterek siyasi ahlak kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle Unakıtan hakkında 3. gensoru önergesini TBMM Başkanlığı’na verdi.
 • SAĞLIKTA AKP ABLUKASI – İnsanlar hastane kapısında çile çekerken bakanlık sivil toplum kuruluşlarının sesini kısmaya çalışıyor. Önce zorunlu hizmetini tamamlamayan hekimlere çalışma izni vermeyen, daha sonra ithal doktor konusunu gündeme getiren AKP İktidarı, şimdi de TTB’nin yetkilerini ve gelirlerini kısıtlamaya çalışıyor.
 • EVREN SUÇ İŞLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR – Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in darbeyi savunan açıklamalarına sert tepki göstererek “Darbenin başı ifşaatlarına devam ediyor. Pişman olmadığını, bugün de aynı şeyi yapabileceğini ifade ediyor. Bundan üzüntü ve zül duyuyoruz. Hâlâ darbe sevdasından vazgeçmiş değil. Dünyanın her ülkesinde  darbeciler yargılanıyor, makûm ediliyor. Bizdeki darbenin başı ise konuşarak suç işlemeye devam ediyor” dedi.
 • AİHM’NİN TÜRBAN KARARINI KİMSE SULANDIRAMAZ – BM’ye bireysel başvuru hakkının yolunu açan sözleşmeye şerh konulmaması CHP’li vekiller tarafından tepkiyle karşılandı.
 • BAL TUTAN PARMAĞINI YALIYOR – AKP Grubu içinde Bakan Unakıtan hakkındaki iddialara ilişkin ‘Bu iddiaları göğüslemek zorunda mıyım’ diyen vekiller olduğunu belirten Mehmet Dülger, siyaset-para ilişkilerinde, şeffaflığın çok önemli olduğunun altını çizdi.
 • UNAKITAN’I KOLTUKTA TUTAMAYACAK – Erkan Mumcu, Erdoğan’ın Maliye Bakanı’nı azletmeye mecbur kalacağını söyledi. Eyüp Safter Gaydalı da Türkiye siyasetinin Unakıtan’ı sırtında taşıyamadığını belirtti.
 • 71 YILIN KARŞILAŞTIRMASI İÇ AÇICI DEĞİL – İsveçli kadın parlamenterler Türkiye’de kadınların siyaset sahnesine girmesini istedi. “1935’te İsveç Parlamentosu’nda kadınların oranı yüzde 5’ti. Şimdi parlamentonun yüzde 45’ini kadınlar oluşturuyor. Türkiye’de ilk kez Meclis’e girdikleri 1935’te kadınların oranı yüzde 4.6 ‘ydı. Bugünse Meclisinizdeki kadın oranı yüzde 4.4 …” Bir karamsar karşılaştırma da şöyle: Türkiye’de kadınların yüzde 20’su çalışıyor. İsveç’te ise yüzde 85’i.
 • ÜLKE BARAJI DEĞİL, DEMOKRASİ BARAJI –  … anımsatmak gerekirse bu sonuç,oyların yüzde 34.3’üyle  milletvekillerinin yüzde 66’sını kazanan bir iktidar, yüzde 19.4 ile milletvekillerinin yüzde 32’sini kazanan bir muhalefet ve toplam ülke oylarının yalnız yüzde 54’ünün temsil edilebildiği bir Meclistir. …. AB ülkelerinin hiçbirinde  yüzde 5’i geçen bir baraj uygulaması yoktur. 9 ülkede hiçbir baraj yoktur. 16 ülkede ise yüzde 5 ve aşağısında barajlar vardır. İncelenen 25 AB ülkesinden 8’i tek parti hükümetleri tarafından yönetilmektedir. Bu ülkelerin tümünde baraj  yüzde 5’in altındadır. 25 ülkenin 17’si ise çok partili hükümetler tarafından yönetilmektedir.
 • TÖREYE 6 YILDA 1190 KURBAN –  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, “töre ve namus cinayetleri” nde son 6 yılda 1190 kişinin öldürüldüğünü belirterek bu cinayetlere karışanların büyük bölümünü Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi illerinde doğan kişilerin oluşturduğunu bildirdi.
 • FINDIKTA AKP YANGINI VAR – Fındık üreticisinin sorunlarını yerinde inceleyen CHP heyetinin başkanı, Genel Sekreter Yardımcısı Tamaylıgil,  “Karadeniz yangın yeri. Fındıkta AKP afeti yaşanıyor ama AKP’nin tek derdi Kemal Ağbi” dedi.
 • YILLIK ENFLASYON YÜZDE 8.15 – Şubatta tüketici fiatları yüzde 0.22 artarken yılın ilk iki aylık dönemindeki toplam artış yüzde 0.97 olarak gerçekleşti. TÜFE’de yıllık artış yüzde 8.15’e yükseldi. Böylece yıllık yüzde 8’lik hedef aşılmış oldu.

5 Mart

 • VEKİL KORKMAMALI – Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a mektup yazarak istifa etmesini isteyen AKP  Milletvekili Turhan Çömez,anayasal görevini yerine getirdiğini söyledi. Siyasetçilerinin yaşamlarının her dönemini berrak,temiz ve denetlenebilir hale getirmek zorunda olduklarını vurgulayan Çömez, “Demokrasilerde simgesel istifalar vardır. Kâğıt üzerinde suçlu olmayabilirsiniz. Ancak kamu vicdanında yargılanırsınız” dedi. Hamas’ın siyasi liderinin Türkiye’ye gelişini basından öğrendiklerini açıklayan Çömez, yaşanan “amatörlükler” nedeniyle ziyarete gölge düştüğünü belirtti. “Gelen siyasi liderin kırmızı bültenle aranıyor olması geziyi biraz tartışmalı  hale getirdi” diyen Çömez, Arabulucu kimliğiyle ortaya çıkanların iki tarafı da memnun etmesi gerektiğini söyledi.
 • MÜDÜRDEN AKIL ALMAZ ÖNERİ – Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme İl Müdürü Ramazan Özen, sokakta yaşayan kadınlarla ilgili  akıl almaz, vahşice bir öneride bulundu. Özen, sokaktaki kadınların tecavüze uğradığını, bu nedenle kesin çözümün kısırlaştırılmaları olduğunu savundu.
 • MAYIN SÖKMEK TİCARET DEĞİL – Maliye Bakanlığı’nın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yaptırmak istediği, 510 kilometrelik Güneydoğu sınır boyunun mayından temizlenmesi işinin, YİD Yasası kapsamında yapılamayacağı ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanlığı’nın da işin yapımı için Falkland Adaları, Afganistan, Doğu Almanya’da mayın temizleyen NATO’ya bağlı NAMSA’ya dahi başvurmadığı öğrenildi.
 • ABD’YLE KARADENİZ KRİZİ KAPIDA – Washington yönetiminin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin  ‘feshedilmesi’  için  ‘sözleşmeyi fesih hakkı’ olan  Romanya ile dirsek temasını sürdürdüğü öğrenildi.
 • ATATÜRK’SÜZ DERS KİTABI MECLİSTE – CHP  İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e,  “Fethullah Gülen  cemaatına yakınlığıyla bilinen Zambak Yayınları’na ait ‘Türkçe 1 “ ders kitabında  ‘Atatürk’ adının hiç geçmemesinin nedenini” sordu.

6 Mart

 • KARA PARA’YA BATTIK – Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan araştırmaya göre, sadece dava konusu olan ve 1997 başından beri aklandığı belirtilen kara para 2 katrilyon 331 trilyon 709.9 milyar lira (2 milyar 331 milyon YTL) Bu rakam, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bütçesinin neredeyse yarısına, İçişleri Bakanlığı  bütçesinin ise 2.5 katına denk düşüyor.
 • TÜRBANLA DERS İDDİASI – Eğitim-İş Trabzon Şubesi, türbanla okula giden öğretmen sayısında ciddi artış olduğunu bildirdi. Şube Başkanı Öztürk, buna göz yuman okul müdürleri arasında AKP’li bir vekilin kardeşinin bulunduğunu söyledi.
 • EK PROTOKOL DAVAYI BİTİRİR – Meclis’ten ek protokolun geçirilmesi durumunda Türkiye’nin savunulacak bir şeyi kalmayacağını belirten eski KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, AKP’yi eleştirerek “Kıbrıs davası kaybedilme noktasına getirildi” dedi.
 • AĞIZ SAĞLIĞINDA SINIFTA KALDIK –  Ağız ve diş sağlığı konusunda ülke çapında yapılan araştırmalar dişlere gereken önemin verilmediğini ortaya koyuyor. Düzenli olarak diş fırçalama oranının gelişmiş ülkelere nazaran Türkiye’de yüzde 9 olduğu, kişi başına yıllık diş macunu tüketiminin ise 59 miligram seviyesinde olduğu kayda geçildi.
 • TARIMDA ‘UYUM’ ZOR – Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı Türkiye 2005 İlerleme Raporu’nda, “Türkiye’nin tarımsal reform programında geri gittiği, ortak tarım politikasına aykırı davrandığı, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı alanlarında ilerlemediği, Türk Gıda Kanunu’nun AB müktesebatı ile aynı çizgide olmadığı” saptamaları yapıldı.

7 Mart

 • REJİM SORUNU – Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt’ın çete oluşturmakla suçlandığı Şemdinli iddianamesini değerlendiren Baykal, orduya karşı bir darbe girişimi olduğunu belirterek, “Genellikle Silahlı Kuvvetler darbe yapar diye bilinir.Ama öyle anlaşılıyor ki Silahlı Kuvvetler’e karşı da bazen darbe planlanıp uygulamaya teşebbüs edilebiliyor” diye konuştu.
 • BÜYÜME FAKİRLEŞTİRİYOR – Büyümenin, Türkiye’nin kendi içsel dinamiğiyle ve tasarruflarıyla sağlanmadığını, tam tersine ithalat ve dövizin göreli olarak ucuzlamasından kaynaklandığını savunan Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, ithalatın, sıcak parayla finanse edildiği sürece büyümenin kesintisiz olarak süreceğini belirtti.Türk-İş Başkanı Kılıç, yaşanan ekonomik büyümenin “fakirleştiren” ve “istihdam yaratmayan” bir büyüme olduğunu belirterek “Yaşadığımız bu büyüme süreci, bırakın işsizliğe ve yoksulluğa çare üretmeyi, bu sorunları daha da ağırlaştırmaktadır” dedi.
 • POLİSE SALDIRI – Batman’da emniyete ait bir minibüs devriyeden dönerken 2 kişi tarafından Kalaşnikof silahlarla çapraz ateşe tutuldu.8 polisten 2’si hayatını kaybetti, 3’üde yaralandı.
 • EVREN’E SUÇ DUYURUSU – 78’liler Vakfı Girişimi, 78’liler Dayanışma ve Demokrasi, Dayanışma ve Araştırma Derneği üyeleri, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, 12 Eylül darbesinin başındaki isim Kenan Evren’in suç işlemeye devam ettiğini belirterek, İstanbul, Ankara, İzmir  başta olmak üzere çok sayıda ilde Evren’in yargılanması istemiyle suç duyurusunda bulundular.
 • DANIŞTAYA ÇALIM –AKP Hükümeti,ek zam paketine eklenen bir maddeyle Danıştay’ın yürürlüğünü durdurduğu sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına yasal dayanak getiriyor. Söz konusu düzenlemeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen gereksiniminin kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılmaması durumunda sözleşmeli öğretmen çalıştırabilecek.
 • ÇİFTÇİDEN ERDOĞAN’A SUÇ DUYURUSU –  Mersin’de Erdoğan tarafından azarlanan Kemal Öncel, olay sonrasında kaçırıldığını, ahlâksız teklifte bulunulduğunu ve hakaret edildiğini ileri sürerek şikâyetçi oldu.
 • İDDİANAME ANKARA’YI KARIŞTIRDI – Şemdinli olayları iddianamesinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında da suç duyurusunda bulunulması Ankara’yı karıştırdı. Konuyu sabah saatlerinde komutanlarla değerlendiren Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, öğleden sonra Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı ziyaret etti. Görüşmede bazı AKP’li milletvekillerinin iddianameyi destekleyen nitelikte açıklamalar yaptıklarına işaret  eden Özkök, Erdoğan’a “TSK sistemli bir şekilde yıpratılıyor. Meclis grubunuz da buna aktif bir şekilde katılıyor” mesajını verdi.
 • CARİ AÇIK ZORLU SÜREÇ –  Dünya Bankası, işsizliğe dikkat çekerek riskler konusunda uyardı. Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde Türkiye’yi bekleyen zorlukların ve atılması gereken muhtemel adımların ele alındığı  ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan “Ülke Ekonomik Raporu – Sürdürülebilir Büyüme ve AB’ye Yakınsama” adlı raporda, cari işlemler açığını sürdürülebilir hale getirmenin, hem makro ekonomi  hem de yapısal politikalar açısından zorlu bir süreç olduğu vurgulandı.

8 Mart

 • ÖZKÖK ÇANKAYA’DA – Ordunun, Şemdinli iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt’a  yöneltilen “çetecilik ve yargıya müdahale” gibi suçlamalardan duyduğu rahatsızlığı önceki gün Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a ileten Genel Kurmay Başkanı, dün de haftalık olağan görüşme günü olmamasına karşın Cumhurbaşkanı Sezer’le görüştü. Özkök, edinilen bilgilere göre görüşmede Şemdinli iddianamesiyle birlikte başlayan süreci ele aldı. Özkök, Büyükanıt’a yönelik suçlamaların kendilerinde büyük rahatsızlık yarattığını belirterek, askeri kanadın görüşünü Sezer’le paylaştı. Görüşmede,  ağustos ayında yapılacak YAŞ toplantısına uzanan süreç de değerlendirildi.
 • AĞIR İDDİANAME –  Van Savcısı, iddianamesinde Şemdinli’de yakalanan görevlilerin üstlerinden habersiz böyle bir işe girişemeyeceklerinden hareketle amirlerinden başlayarak hepsinin bağlı olduğu Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt’ı suçlarken, en ağır iddiasını Hakkari İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat’a yöneltti.
 • KADIN ÇABA GÖSTERMELİ – Sezer,Dünya  Emekçi Kadınlar Günü mesajında, demokrasiyi ancak bilgi ve bilinç düzeyi yüksek, başkalarının haklarına saygı gösteren bireylerin yaşatabileceğine dikkat çekti. Kadınların, sorunlarına sahip çıkmaları, yaratıcı güçlerini ortaya koymaları için çaba göstermelerinin önemine de dikkat çeken Sezer, eğitimin önemini vurguladı.
 • AKP USULÜ HAVAYOLLARI –  AKP’nin THY’ye yönetim kurulu üyesi olarak atadığı Atilla Öksüz, yasalara aykırı şekilde pilot yapıldı; üstelik maaşını almasına karşın şimdiye dek uçuşa çıkmadı.
 • YÜZDE 49’U SİGARA İÇİYOR – Türkiye’deki kadınların yüzde 49’unun sigara içtiği belirlendi.
 • AKP ELE GEÇİREMEDİĞİ KURUMLARI YIPRATIYOR – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “AKP, ele geçiremediği, en azından etkisi altına alamadığı kuruluşlara karşı yargıya müdahale etmek de dahil her türlü yola başvurarak yıpratma kampanyası açıyor” dedi.
 • ERMENİSTAN  POLİTİKASINDA  ÇARK – Yıllardır uyguladığı  ‘veto’  yaklaşımını değiştiren Türkiye, Erivan’ın  Eurocontrol’e üyeliğini onayladı. Kıbrıs’tan sonra Ermenistan konusunda da ‘kazan kazan’  politikası izlemeğe başlayan Ankara’nın, bu adımı AB’nin baskısıyla attığı belirtiliyor.

9 Mart

 • KÖSTEBEK AKP’Lİ –  Orgeneral Büyükanıt’a suçlamalar yönelten Mehmet Ali Altındağ’ın ifade tutanaklarını, Van Cumhuriyet Savcılığı’na TBMM Şemdinli Komisyonu’nun başkanı  Musa Sıvacıoğlu’nun ilettiği ortaya çıktı. Tutanakları komisyonun bilgisi dışında gönderen Sıvacıoğlu, “ Her yazı için komisyonu toplayamam” diyerek kendini savundu. Sıvacıoğlu’nun yaptığının “el altından bilgi sızdırmak” olduğunu belirten komisyonun CHP’li üyesi Ersin, Sıvacıoğlu’nu Meclis Başkanlığı’na şikâyet etti. Siyasiler, komisyon çalışmaları sürerken tutanakların sızdırılmasını “hukuksuzluk” olarak yorumladı. Gergin geçen komisyon toplantısında istifa restleşmesi yaşandı.
 • YARGI SİYASALLAŞTI – Şemdinli iddianamesini  değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, yargıç ve savcıları, siyasetin gizli amaçlarına hizmet etmemeleri konusunda uyardı. Ok, iddianamenin de yargının siyasallaşmasından kaynaklandığını söyledi.
 • SAVCIYA İNCELEME – Şemdinli davası iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt’a çetecilik suçlaması yönelterek şimşekleri üzerine çeken Van Savcısı Sarıkaya hakkında soruşturma yapmak üzere Adalet Bakanı’nın onayıyla Adalet Başmüfettişi görevlendirildi.
 • BİRLİKTE NAMAZ KILINABİLİR –  Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sarıkçıoğlu, Hz. Muhammet döneminde kadınlarla erkeklerin namazda yan yana saf tuttuklarını belirterek bu konuda zamanla bir gerileme yaşandığını söyledi. Sarıkçıoğlu, İslamın kökündeki ruhun biraz yozlaştığını söyledi.
 • EL ELE ÖZGÜR GÜNLERE – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, tüm dünyada ve Türkiye’de düzenlenen coşkulu etkinliklerle kutlandı. Ankara’daki kutlamalarda  ABD Büyükelçiliği’ne yürüyen göstericiler “Kadınlar Savaşa Hayır Diyor” kampanyası kapsamında toplanan 8 bin imzayı büyükelçiliğe teslim etti.
 • SICAK  PARADA SOĞUK DUŞ – Gelişmiş ülkelerden birbiri ardına gelen faiz artırımlarıyla sıcak para, gelişmekte olan piyasalara sırt çevirmeye başladı. Hareketlilik, “devalüasyon” , “Şemdinli İddianamesi” ve “Merkez Bankası Başkanlığı” tartışmalarının da önüne geçti.
 • HİZBULLAH GÜÇLENİYOR –  Terörle Mücadele Yüksek Kurulu,  devlet birimlerini PKK konusunda da uyardı. TMYK’ya sunulan güvenlik raporlarında,bir dönem liderini yitiren ve elamanlarının büyük bölümü ele geçirilen Hizbullah’ın, yeniden güç toplamaya başladığı, PKK’nın ise uzun yıllardan sonra ilk kez kışı Türk topraklarında geçirdiği kaydedildi.
 • TBMM TABURU KÜÇÜLÜYOR – AKP’li milletvekillerinin rahatsız olduklarını sık sık dile getirdikleri TBMM taburunun bir binası yıkılarak milletvekillerine ek çalışma büroları yapılacak.
 • ERDOĞAN GÜÇ KAZANMAK İSTİYOR –  Büyükanıt’ın suçlanması Avrupa ve ABD’de de yankı buldu. Yunanistan basını, ‘savcıyı kullanarak TSK’ye darbe vuran Erdoğan’ın amacı Avrupa’nın gözünde kahraman olmak’ diye yazdı.
 • AB’DEN LİMANLARI AÇ EMRİ – AB dönem başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde Viyana’da yapılan Türkiye- AB troykası dış işleri bakanları toplantısında Türkiye’den Rumlar’a “ Liman ve hava limanlarını açması” istendi. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn Türkiye’nin liman ve hava limanlarının açılmasını ön gören ek protokolü imzalamaması durumunda müzakerelerin  kesileceğini açıkladı.
 • TOPRAĞIN CANI ALINIYOR – Toprak kaybı, beraberinde göç ve yoksulluğu da getiriyor. Türkiye, günde 400 bin kamyon toprağını erozyonla kaybediyor. Yok olan meralar hayvancılığın gerilemesine, gelirin azalmasına, işsizliğe neden oluyor.

10 Mart

 • WASHİNGTON STRATEJİK ORTAK DEĞİL – Emekli Tümgeneral Kuloğlu, ABD’nin Türkiye’ye karşı çifte standartlı bir politika izlediğini söyledi. Harp Akademileri Komutanlığı’nca düzenlenen sempozyumda konuşan Armağan Kuloğlu, ABD’nin Türkiye’nin bölgesel güç olmasını istemediğini belirterek “Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklık bulunmuyor. Al-ver sürecinin işlediği stratejik müttefiklik bulunuyor” dedi.ABD’nin, Türkiye’nin “ılımlı İslam” yoluyla Ortadoğu’ya örnek olması hedefinin stratejik hata olduğunu vurgulayan Kuloğlu, Ankara’nın GOP’ta işbirliğinin ne gibi fayda sağlayabileceğini göz önüne alması gerektiğini söyledi.
 • İNCELEME USULE UYGUN – HSYK, Şemdinli Savcısı’na yönelik soruşturmanın yargıya müdahale anlamı taşımadığını açıkladı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, yargı yetkisi kullanılırken herhangi bir usulsüzlük yapılmışsa yasal çerçeve içinde yetkililerce bu hususların araştırılması ve soruşturulmasının yargıya müdahale anlamı taşımayacağını bildirdi. HSYK, Sarıkaya’nın eyleminin “mesleğin şeref ve onuru ile bağdaşmadığına” karar verirse ihraç kararı çıkabilir.
 • BARODAN SUÇ DUYURUSU – İzmir Barosu Başkanı Erdemir, baro olarak Savcı Sarıkaya hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirterek “Gelişmeleri, ülkemize yönelik plânlı saldırının en somut kanıtı olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu. Ankara Barosu Başkanı Coşar’da yargının siyasallaştığını, bunun yanı sıra “siyasetin de yargılaştığını” söyledi.
 • DIŞİŞLERİ’NDE SKANDAL – Türkiye, Japonya ile yapılan bir anlaşma da  “rüşveti önleyeceğiz” sözü verdi. Komisyonun CHP’li üyesi Elekdağ, “Türkiye’de rüşvetin alıp yürüdüğünü Türk Hükümeti kabul etmiş oluyor. Haysiyetimizin bedeli bir müzenin kurulması için verilecek 288 milyon  yen olamaz” dedi.
 • BÜYÜYEN EKONOMİDEN NEDEN BİZE PAY YOK? – Emekli-Sen üyeleri,AKP Hükümeti’nin emeklilere yönelik uygulamalarını çeşitli illerde düzenledikleri oturma eylemleriyle protesto ettiler. Emekli-Sen Genel Başkanı  Veli Beysülen bir grup sendika üyesiyle birlikte TBMM’nin Dikmen Kapısı önünde yaptığı basın açıklamasında, emeklilerin, büyük sıkıntılar içinde yaşam savaşı verdiğini söyledi. “Buna karşın hükümetin, emeklilere, enflasyon rakamlarını bile karşılamaktan uzak zam verdiğini” söyleyen Beysülen, “Hükümetin açıklamalarına göre Türkiye büyüyor, ekonomi iyiye gidiyor. O zaman büyüyen ekonomiden bizim de pay almamız gerekmiyor mu?” diye sordu.
 • BU COĞRAFYADA GÜÇLÜ OLMAK GEREKİYOR – Harp Akademileri Komutanı Hv.Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, “Bu coğrafyada güçlü bir Türkiye olarak var olmak, devletin bekasını ve milletin refahını sağlamak, proaktif bir yaklaşımla güvenliğin tüm boyutlarının dikkate alındığı politikalar üretmeyi  zorunlu kılmaktadır” dedi.
 • TÜRKİYE’NİN AB ADAYLIĞINI KULLANDIK- Siyaset bilimci Tskonas, Yunanistan’ın Türkiye’ye verdiği desteğin ardında Ankara’yı AB platformunda dize getirmek olduğunu söyledi.
 • ERDOĞAN GİDEREK HIRÇINLAŞIYOR – Türkiye’nin giderek seçim atmosferine girdiği ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da her geçen gün daha çabuk sinirlenir hale geldiği öne sürüldü. Financial Times Gazetesi, Türkiye Hükümeti’nin “ yorgun ve bölünmüş” gibi göründüğünü, Başbakan Erdoğan’ın da hırçınlaştığını yazdı.
 • AKP YÖNETİCİSİNE ‘VURGUN’ CEZASI –  AKP Adapazarı Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı, Eczacı Cemile Şimşek’in Serdivan SSK Dispanseri’nde ortaya çıkan reçete vurgununa katıldığı belirlendi.
 • HÜKÜMET SUÇÜSTÜ YAKALANDI – AKP’li Orhan Yıldız: Tutanakları savcıya ileten başkan yanlış yapmıştır.CHP: AKP işin içinde. ANAVATAN: Ortada trajikomik bir durum var.

11 Mart

 • ÖZKÖK’TEN  UYARI – Şemdinli iddianamesindeki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yönelik suçlamaların ardından  Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün, Erdoğan’a iki önemli mesaj verdiği öğrenildi.. Özkök, Erdoğan’a AKP’li vekillerin iddianameyi destekleyen açıklamalarını anımsatarak “Durum vekillerinizin işin içinde olduğunu gösteriyor. Bu durumu siyasallaştıran sizin partiniz” dedi.
 • MEB’NİN OYUNU BOZULDU – YÖK sert çıktı. Yüksek Öğretim Kurulu YÖK, Danıştay kararına karşın, gizli yazıyla çoğu imam hatipli meslek liselilere çifte diplomayı kazanılmış hak sayan Milli Eğitim Bakanlığı’na sert çıktı. “Hukuka aykırı olarak kazanılmış hak elde edilmesi mümkün değildir” diyen YÖK, iptal edilen yönetmelik çerçevesinde  yapılan kayıtların ve alınacak diplomaların “geçersiz olacağını”, buna dayanılarak ÖSS’ye başvuru yapılamayacağını duyurdu.
 • KİŞİYE ÖZGÜ AF OLMAZ –  Erbakan’a af Köşk’ten döndü – Yasanın, bir siyasî parti liderinin Hazine yardımını geri ödemeden cezasının infazını evinde sağlamak amacıyla yapıldığını tüm kamuoyunun bildiğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer, düzenlemede kamu yararı olmadığını belirtti. Gerekçede,  “Yasal düzenlemenin, bir siyasal parti eski başkanının durumuna çözüm getirmek ve üzerine geçirdiği Hazine yardımını geri ödemeden cezasının infazını evinde sağlamak amacıyla yapıldığı bir gerçektir” denildi.
 • TÜRK ‘DOLAR’ MİLYARDERLERİ – Dünyaca ünlü ekonomi Dergisi Forbes’un 2006 dünya dolar milyarderleri listesine 13 yeni Türk milyarder girdi. Böylece geçen yıl listede 8 Türk milyarder yer alırken bu yıl bu sayı 21’e çıktı.
 • NÜKLEERE KARŞI SİBER EYLEM – Türkiye’nin gündemine tekrar gelen nükleer santralarla karşı sivil toplum örgütlerince düzenlenen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. Greenpeace Akdeniz Ofisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e,yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı programların anlatıldığı e-posta gönderme çağrısı yaptı.
 • PERVASIZCA YOLSUZLUK YAPILIYOR – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “Hükümet yolsuzluk denizinde yüzüyor” dedi. Zeki Sezer, TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın genel kurulunda yaptığı konuşmasında, tarihin en büyük yolsuzluklarının bu dönemde yaşandığını ve bunun en pervasızca, toplumun gözünün içine baka baka yapıldığını söyledi. “Hükümet yolsuzluk denizinde yüzüyor” diyen Sezer, ekonomide dışa bağımlılığın da hızla arttığını ifade ederek büyümenin tamamen hormonlu ve ithalata dayalı olduğunu savundu. Dış ticaret açığının 42, cari işlemler açığının 23 milyar dolara ulaştığını kaydeden Sezer, enerji alanında da dışa bağımlılığın hızla artmakta olduğunu bildirdi.
 • ‘LAN ARTİSTLİK YAPMA’ DAVASI – Ressam Genco Gülan, Başbakan’ın Mersinli çiftçiyi azarlarken söylediği sözlerin mesleki itibarını zedelediğini belirterek mahkemeye başvurdu.
 • SÖZ ALINTERİNİN KURULTAYI BAŞLIYOR – Dünya işçi hareketinin temsilcileri, Türkiye’deki işçi hareketinin önderleri ile İstanbul’da düzenlenen “Söz Alınterinin Kurultayı” nda buluşacak. Kurultayın gündem maddelerini, neoliberal politikalarla gittikçe işlevsiz hale getirilmeye çalışılan işçi sendikaları, iş güvencesi ve toplu pazarlık hakları oluşturacak.
 • AKP’NİN YARGI ÇİFTE STANDARDI –  AKP iktidarı, yargı kararlarını “kendine göre” yorumluyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, türban ile ilgili kararlarda yargıyı kıyasıya eleştirirken Şemdinli iddianamesinde tam tersi bir tavır sergiliyor.
 • ŞEMDİNLİ İDDİANAMESİ ORDU İLE AKP ARASINDAKİ ÇATLAĞIN GÖSTERGESİ –  Amerikan New York Times gazetesi, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın adının Şemdinli iddianamesinde yer almasını “laik ordu ile İslemî eğilimli hükümetin arasındaki çatlağın göstergesi” olarak yorumladı.
 • BU İŞ TUTMADI – Emekli Orgeneral  Hurşit Tolon, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yöneltilen suçlamaların, Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) karşı duyduğu güveni sarsmaya ve Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’nı engellemeye yönelik olduğunu söyledi. Tolon, İzmir’de bazı sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu “Ulusal Uyanış Platformu”nun ilke ve amaçlarının açıklandığı toplantıya onur konuğu olarak katıldı. Tolon, olayın hukuktan öte siyasal bir girişim olduğunu vurguladı.
 • İNGİLTERE : SOYKIRIM DEĞİL –  İngiliz Dışişleri’nin Türk komitesine yolladığı mektup Mavi Kitap’taki Ermeni soykırımıyla ilgili iddiaları çürütüyor. Londra mektupla 1915-1916’daki olayların soykırım kategorisine girmediğini kabul etti.
 • 98 BİN KİŞİ ESNAFLIĞI BIRAKTI – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkan Vekili Uğur Bektaş, bu yılın ilk 2 ayında mesleğini terk eden esnaf ve sanatkâr sayısının 98 bin 400 kişiye çıktığını bildirdi.

12 Mart

 • YOLSUZLUĞUN YENİ ADI ‘ TÖKEZLEMEK’  –  Maliye Bakanı’na sahip çıkan Erdoğan, “Seyir halindeyiz, hatalar olabilir” dedi. AKP’nin Kızılcahamam kampında CHP lideri Baykal’ı eleştiren Erdoğan, “sivil” ve “darbe” ifadelerini yan yana kullanmanın “demokrasiden uzak bir davranış” olduğunu söyledi. Ordu üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını belirten Erdoğan, TSK’ye de mesaj vererek “YAŞ’ta ordudaki hiyerarşiyi dikkate alacağız” dedi. Parti içinde rahatsızlık yaratan yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, uzun soluklu bir yolda olduklarını belirterek “Yolculuk esnasında tökezleyenler olabilir. Bizim görevimiz, tökezleyen arkadaşlarımızın hizmet kervanında geri kalmamalarını sağlamaktır” diye konuştu.
 • AKP’NİN BOY HEDEFİ ORDU – Doğu Silâhçıoğlu: “Karanlığa sürükleniyoruz”  Emekli Tümgeneral Doğu Silâhçıoğlu, Başbakan Erdoğan’ın yargı konusunda ilkeli bir tavrı olmadığını söyledi. Erdoğan’ın “Kişisel, partisel veya düşünsel çıkarları neyi gerektiriyorsa ona göre davrandığını”  ifade eden Doğu Silâhçıoğlu, “Bu ülkenin Başbakanı bazen yargıya yol gösteriyor,bazen yargı kararlarını eleştiriyor, bazen de yargıya müdahale edilemeyeceğini söylüyor” dedi. Türkiye’nin, ülkeyi şekillendirmeyi amaçlayan oyunun içinde olduğunu vurgulayan Silâhçıoğlu, “Bunun gerisinde çıkar çevreleri var.Bunların birbirleriyle örtüşen amaçları var. Anayasal kurum ve kuruluşların etkisizleştirilmesi; siyasal İslâmın önünün açılması; iç güvenlik harekâtının durdurulması; bölücü hareketin meşrulaştırılması” dedi.
 • ŞOVMENLİK YAPMA – Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Araban ilçesine yaptığı ziyaret sırasında ilçenin sorunlarını anlatan Sait Yerleşmiş adlı yurttaşı “Şovmenlik yapma” diye tersledi. Bu sırada kalp krizi geçiren Sait Yerleşmiş hastaneye kaldırıldı.
 • YÖNETİME SERT ELEŞTİRİ –  AKP’nin  Kızılcahamam kampında bazı milletvekilleri Başbakan Erdoğan ve parti yönetimine sert eleştiriler yöneltti. Erdoğan’a seslenen Gaziantep Milletvekili Mahmut Duru’nun “Yanınızdakileri iyi seçin.Devlet adamlarına yakışır kişiler olsun” dediği öğrenildi.
 • VELİLER DE İSYAN ETTİ –  Öğrencilere derste “şeriat soruları” yönelten ve bu gerekçeyle İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hakkında soruşturma başlattığı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, velileri de isyan ettirdi. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulunan 12 veli, “Müfredat dışı, Atatürk ilke ve devrimlerine ters düşen eğitimi veren bu şahıs gücünü nereden almakta ve yöneticiler bu duruma nasıl göz yummaktadırlar” diye sordu. Şikâyetle ilgili müfettiş görevlendirilerek hem velilerin hem de öğrencilerin bilgisine başvurulacak.
 • ZORUNLU SORUŞTURMA – Uşak’ta görev başındayken türbanlı olarak görüntülenen İbrahim Keycek Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Plânlaması Merkezi Başhekim Vekili Dr. Fatma Nur Bozok hakkında soruşturma açıldı. Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Bozok’un hac döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’a gönderildiğini belirterek “Kılık kıyafet yönetmeliğine göre soruşturma açtırdık” dedi. Merkezdeki personelden bazı kişilerin de türbanla görev yaptıkları iddia edilmişti.
 • MECLİS’TE PKK’YE ÖVGÜ –  Hakkâri Belediye Başkanı Metin Tekçe, TBMM çatısı altında terör örgütü PKK’yi “Kürt sorununun çözümünde barışçıl bir ortam yakalanması için, bölge insanlarının belirli haklarını dile getiren örgüt,bana göre terör örgütü değil” diye nitelendirince, komisyon üyelerinin sert tepkisiyle karşılaştı.
 • TARGAN : 12 MART MÜDAHALESİ KARA LEKE –  68’liler Birliği Vakfı, 12 Mart 1971’de gerçekleştirilen askerî müdahalenin yıldönümünde yaptığı açıklamada, darbenin Cumhuriyet tarihi için “kara leke” olarak anılacağını belirtti. 68’liler Vakfı Başkanı Sönmez Targan tarafından yapılan açıklamada, “karşıdevrimci” müdahaleyle oluşturulan rejimle ABD başta olmak üzere emperyalizmin Türkiye’yi bütün yönleriyle kuşattığı belirtildi. 12 Mart ara rejimiyle 27 Mayıs demokratik ortamının ve çağdaş hukuk devleti anlayışının önüne set çekildiğine işaret eden Targan şunları kaydetti: “Bu elbise Türkiye’ye bol geliyor” gerekçesiyle 61 Anayasası budanmış, işçi ve emekçilerin nice savaşımlarla elde ettikleri ekonomik,demokratik hak ve özgürlükler gasp edilmiştir.

14 Mart

 • ÇANKAYA ÇATLAĞI – AKP’nin Kızılcahamam kampında,yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışma konusu oldu.AKP’nin kurucu üyesi Fatma Ünsal’ın “Seçimlere az bir süre kala cumhurbaşkanını bu Meclis’in seçmesi şık olmaz.Erken seçime gidelim, Cumhurbaşkanını yeni Meclis seçsin” yönündeki sözlerine yanıt veren Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçmenin, bu parlamentonun hakkı olduğunu söyledi. Parti içi muhaliflere, “Eleştirin, ama yaralamayın. Muhalefeti zil takıp oynattırmayın” diye seslenen Başbakan Erdoğan, seçim havasına girilmemesini, hükümetin “2 yılının” daha olduğunu söyledi. Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay ise, mevcut Cumhurbaşkanı’nın durumunu tartışmaya açmadan yasal bir düzenleme yapılmasını ve yetkilerinin azaltılmasını önerdi.
 • REFERANDUM !  –  Türk Tabipleri Birliği, DİSK ve KESK, AKP hükümetine Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nı referandum’a götürmesi için yaptıkları çağrıya yanıt gelmemesi üzerine halkoylamasına gideceklerini açıkladı. 3 örgüt, 27 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Türkiye genelinde birçok yere sandık kurarak referandum yapacak.
 • İSLAM , REJİM DEĞİLDİR – Laikliğe bağlı olduklarını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Büyük Ortadoğu Projesi içinde yer almadıkları gibi ılımlı İslam gibi tabirleri de doğru bulmadıklarını belirterek “İslam bir dindir. İslam siyasi bir rejimin adı değildir. Din olarak algılanmalı ve sunulmalıdır” dedi. Bardakoğlu Aleviliği de bir İslam içi inanç farklılaşması  olarak değerlendirdi.
 • TÜRKİYE’NİN KARA PARA SINAVI – Türkiye, kara para ve terörizmin finansmanıyla mücadele denetimine tabi tutuluyor. Bir OECD heyeti eylül ayında Türkiye’ye gelecek.OECD Mali Eylem Görev Grubu, hazırlanan 251 soruyu, yanıtlanması istemiyle Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’na gönderdi. Yanıtlar, haziran ayında gönderilecek.
 • SİYASETTE MAFYA İZİ – Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Fakültesi öğretim üyesi Yar. Doç. Dr. Ertan Beşe’nin incelemesine göre, mafya yöneticileri, parlamento, yargı kurumları, güvenlik, istihbarat görevlileri, bürokratlar ve diğer kamu görevlileri arasına sızmak için tüm olanakları değerlendiriyor. Mafya yöneticileri, hizmeti ve kişileri yozlaştırıcı nitelikte literatürde “partito ilişkiler” olarak adlandırılan ilişkiler kurarak siyasi güç elde etmeye çalışıyor.
 • HUTBE GİBİ SİGARA BROŞÜRÜ – Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü dağıttığı kitapçıkta öğrencileri şeytanla korkuttu. Dini içerikli broşürden dikkat çekici satırlar:  ‘Vücuda zararlı maddeleri almak haramdır’ , ‘Şeytanın en büyük silahı içkidir’  ‘Sigaranın islami hükmünü siz verin’  ‘İçki soy sağlığını bozar’    Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce hazırlanan broşürle ilgili olarak “Çocuklar sigaranın zararlarını bilimsel yöntemlerle anlatmak yerine şeytanla korkutuluyor” dedi.
 • VEKİL MÜDÜRE YOKSULLUK BELGESİ – Hakkında usulsüz kesilen keresteleri Kombassan’a sattığı iddiası bulunan Hasan Türkyılmaz, evi yanınca devletten kereste yardımı istedi.
 • TÜRKİYE BAŞKALDIRININ MERKEZİ OLACAK – 12 Mart askerî darbesinin 35. yıldönümü nedeniyle 68’liler Birliği Vakfı  ve 78’liler Girişimi’nin ayrı ayrı düzenlediği toplantılarda Türkiye’de askeri darbelerin etkileri tartışıldı. 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, “Bir Karşı Devrim Uygulaması 12 Mart Askersel Karışması” başlığıyla Kurtuluş’taki İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’ndaki düzenlediği forumdaki konuşmasında kapitalist düzene başkaldırının merkezinin Ortadoğu’da Türkiye olacağına inandığını dile getirdi.
 • ABD’DEN SPOR MERCEDES –  Kendisi ve ailesi hakkında her gün yeni bir iddianın gündeme geldiği Maliye  Bakanı Kemal Unakıtan’ın kızı Fatma Unakıtan’ın “öğrenciyken” satın aldığı 2004 model C spor tip Mercedes otomobili “bedelsiz ithal” yöntemiyle Türkiye’ye getirdiği saptandı. Türkiye’deki değeri 42 bin avro (67 bin 872 YTL) olan otomobilin mülkiyet belgesinde değeri 32 bin 100 dolar görünürken gümrük beyannamesinde bu tutarın 27 bin 638 dolar olarak geçmesi dikkat çekti.
 • AKP HÜKÜMETİ TÜRKİYE’Yİ İslam cumhuriyetine götürür – Emekli Tümgeneral Doğu Silâhçıoğlu’ dan ABD  ve AKP hükümetine sert tepki.Bugün dünyada ABD için stratejik ortak olabilecek 3 ülke var: İngiltere, İsrail ve Kanada. Türkiye ile ABD arasında böyle bir ortaklığın olması hiçbir zaman mümkün değil. Zaten ABD yetkilileri de bunu biliyor ve bu tanımı kullanmıyorlar. Bu tanımı kullananlar, bu tanımın ne anlama geldiğini bilmeyen yönetim kademesindeki bazı siyasiler. Askerler ve diplomatlar bu yanılgıya düşmezler. Türk-ABD ilişkilerini belirleyen uygun bir tanım belki ‘stratejik ilişki’ olabilir.
 • ÇİFTÇİNİN DURUMU TEKSTİLCİDEN DE VAHİM – Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD)  Genel Başkanı İbrahim Yetkin, tekstil ve sıvı yumurtada yapılan KDV indiriminin,  tarım sektörünün kullandığı gübre,ilaç,mazot gibi tüm girdilerde uygulanmasını istedi. Yetkin, 2004-2005 yılları arasında  gübre fiyatlarının yüzde 56, mazotun yüzde 28, tarım ilacının yüzde 20 arttığını söyledi.Çiftçinin halen gübre vi sirai ilaçta yüzde 18 KDV ödediğine  işaret eden Yetkin, şöyle konuştu:  “Tekstilde ihracattaki düşme ve maliyetlerin yüksekliği nedeniyle KDV oranı yüzde 18’den 8’e indirilirken,tarım konusunda tam bir sessizlik hakimdir. Üstelik, tekstil sektöründen farklı olarak, tarım sektöründe son bir yıl içerisinde ürün satış fiyatları  yüzde 20 ile yüzde 60 oranında düşmüştür.”

14 Mart

 • ANKARA ÖDEVİNİ YAPMADI – AB’nin son zamanlarda Türkiye’yi ağır kalmakla eleştirmesinin nedeni ortaya çıktı. Brüksel, Ankara’ya ‘bilim ve araştırma’ alanında müzakerelere başlamak için 1 ay önce çağrı yaparken Türkiye’nin halen başlıkla ilgili ‘müzakere pozisyon belgesi’ni hazırlamadığı öğrenildi. Ankara, müzakereler sürecinde 35 başlık için 35 müzakere belgesi oluşturacak.
 • BİLİMDE DİNSEL GÖRÜŞ –  Milli Eğitim Bakanlığı, yaratılış teorisini evrim teorisinin önüne geçirmek için çabalıyor. Ortaöğretim 3. sınıf biyoloji kitabında yaratılış teorisinin işlendiği bölümde, “Tüm canlı ve cansız varlıklar, Tanrı tarafından yaratılmıştır, evrendeki her bir varlık bir amaca yönelik olarak yaratılmıştır. Bu amacı belirleyen de Tanrı’nın kendisidir” denilerek evrimle ilgili görüşler zayıf düşürüldü.
 • SİYASETEN BAĞIMSIZ,IMF’ YE BAĞIMLI – Merkez Bankası’nda Serdengeçti dönemi dün sona erdi. Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Yeldan, enflasyonun, işsizlik, büyüme ve sosyal fayda dikkate alınarak düşürülmesinin de mümkün olduğunu belirterek “Serdengeçti bunları hiç düşünmedi. Siyaseten bağımsız ama IMF’ye ve uluslar arası sermayeye bağımlı kaldı” dedi.
 • MEMURLARA SİYASET YOLU – Başbakan Recep Tayip Erdoğan, kamu çalışanlarının partilere üye olabilmesine yönelik bir çalışma yaptıklarını söyledi. Erdoğan, kamu çalışanlarına siyaset yasağının kaldırılması için çalışma yapıldığını belirterek “ Cumhurbaşkanı da memurlara yönelik siyaset yasağının kaldırılması gerektiğini  söyledi. İşçiler, siyaset yapabiliyor, memurlar da yapabilmeli. Bu konudaki yasağın kaldırılması gerekiyor” dedi.
 • YUMURTA AKLANDI – Başbakan’a yumurta attıkları için halkı silahlı isyana teşvik suçlamasıyla yargılanan 9 sanıktan 5’i tahliye edildi. Yargılanan İlknur Çiçek, “Başbakan gittiği her yerde ‘Ben bu ülkeyi pazarlıyorum’ diyor. Bunu protesto etmek için ‘Bu ülke satılık değil’ sloganını attım” dedi.
 • DESTANA  ATATÜRK’SÜZ  ANMA –  Çanakkale Zaferi’nin 91. yıldönümü için Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yapılan  “Çanakkale Destanı ve Çanakkale’yi Anlamak” konulu konferans dinci gösteriye dönüştü. Harem-selamlık oturuş düzeninin uygulandığı konferansta,zaferin sadece manevi duygularla kazanıldığı iddia edildi. Konferansta mehter marşı ve ilahilerin yanı sıra kuran da okunurken ne salonda ne de sinevizyon sunumunda Atatürk’ün fotoğrafları kullanıldı.
 • BİR NURİ KURTCEBE KARİKATÜRÜ : Bir cami kubbesini başlarına miğfer gibi takan kalabalık…En öndekinin elinde bir mızrak gibi tuttuğu minare…Kubbenin altında yürüyenlerin ceplerinden dolarlar dökülüyor…Ve konuşma balonundaki sözler: Beraber yürüdük biz bu yollardaaa/ Beraber satıldık canım Amerikayaaa/ Beraber yedik milletin malınııı/ Ele geçirdik bütün devleti…/ Şimdi sıra geldi şeriat ilânı için en büyük engeli ortadan kaldırmayaaa…
 • MUHALİFLER SUSKUN KALDI – AKP’nin Kızılcahamam kampında, beklenilenin tersine muhalif milletvekilleri hiç konuşmadı. Hakkındaki iddiaları bir kitapçık dağıtarak yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise milletvekillerinin desteğini aldı.
 • TBMM’ DE YUMRUKLU KAVGA – Türk Parlamenterler Birliği eski başkanı Zeki Çeliker, birlik genel kurulu sonrasında birkaç kez kavga ettiği ve mahkemelik olduğu Samet Güldoğan ile TBMM bahçesinde karşılaşınca yeniden kavga çıktı. Edinilen bilgiye göre Çeliker, Güldoğan’ı yumrukladı.
 • TÜRKİYE’YE  ‘BEŞ BAŞLIKTA’   GÖZDAĞI –  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın suçlandığı Şemdinli iddianamesine ilişkin tartışmalar sürerken Avrupa Birliği’nin (AB) de gelişmeleri yakın takibe aldığı öğrenildi. AB, Şemdinli davası ile bağlantılı olarak “Yargı bağımsızlığı” , “askerin siyasete etkisi” , “Güneydoğu sorunu” , “Azınlık hakları”  ve “İnsan hakları ihlali” gibi beş konu başlığında Türkiye’yi gözaltında tutacak.
 • TÜRK ŞİRKETLERİNİN ANCAK BİNDE 4’Ü  AB’YE HAZIR – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk sanayisinin AB üyeliğine hazır olduğu düşüncesine katılmadıklarını belirterek yaptıkları tespitlere göre ancak 1000 civarındaki  işletmenin üyelik sürecinin gereklerini karşıyabildiğini bildirdi.
 • 39 BİN KİŞİ ORGAN BEKLİYOR – Yeni  Türk Ceza Yasası (TCY) tıp dünyası ile hukukçuları karşı karşıya getirirken yılda sadeci 500 hastaya nakil yapılıyor. Türkiye’de 4-5 bin karaciğer, 200 kalp kapağı, 150 kalp, 25 kalp-akciğer, 635 kornea, 277 kemik iliği ile birlikte yaklaşık 39 bin yurttaş organ nakli için bekliyor. Bunlardan yılda yaklaşık 500’ü organ naklinden yararlanıyor.
 • ABD   “GİT” ,  TÜRKİYE  “GEL”  DEDİ –  11 Eylül saldırılarının ardından terörle mücadele açısından kaygı verici bulunan BAE şirketi Dubai Ports World, tepkiler üzerine ABD’deki 6 limanın işletmesinden vazgeçmek zorunda kaldı. Türkiye’de  ise aynı şirkete ihalesiz olarak Yarımca liman arazisi  satıldı.

15 Mart

 • SENARYO GERİ TEPTİ – Baykal, Erdoğan’ın Şemdinli iddianamesini  ‘karanlık tertip’  diye nitelediğine dikkat çekti. Partisi ve kamuoyu baskısı nedeniyle TSK karşıtı senaryonun başarısız olduğunu belirten Baykal, olayı  “Genelkurmay Başkanlığı’na karşı karanlık tertip” diye nitelendiren Erdoğan’dan bu tertibin faillerini açıklamasını isterken “Bu tertipte kimin parmak izlerinin olduğunu biliyoruz” diye konuştu. AKP’li bazı milletvekillerinin iddianameyle ilgili savcıya “Bizim söyleyemediğimizi siz söylediniz” diyerek destek verdiğini belirten Baykal, “Bu olayın özü zaten bu. Demek ki AKP milletvekillerinin söyleyemedikleri şeyler var. Üçte iki çoğunlukla niye söyleyemiyorsun? Bu çok önemli itiraf” dedi.
 • YİNE İSLAMCI FAŞİST SUÇLAMASI – 6 ay önce Başbakan Erdoğan’ı suçlayan Washington Times gazetesinde aynı imzayla yayımlanan “İslamofaşist darbe mi?” başlıklı yazıda, Yücel Aşkın ve Yaşar Büyükanıt olaylarına dikkat çekilerek, Erdoğan’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni İslamcı faşist düzeni kurma yolunda bir engel olarak gördüğü savunuldu.
 • ÖZKÖK ERDOĞAN’I SERT UYARMIŞ – Genelkurmay Başkanı Özkök’ün Erdoğan’la görüşmesinde bardağın taştığını belirterek, “Silahlı Kuvvetler’i savunmak  en başta sizin görevinizdir. Bu yapılmadığı takdirde kendimizi savunmak zorunluluğumuz ortaya çıkar ki bu durumdan başta ekonomi ve AB süreci olmak üzere herkes zarar görür” dediği öğrenildi.
 • SAĞLIK HİZMETLERİNİN NİTELİĞİ YÜKSELTİLMELİ – Cumhurbaşkanı Sezer, Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, çağdaş dünyada “önce insan” anlayışının benimsendiğini, tıp alanındaki buluşların, insan yaşamı için tehdit oluşturan sağlık sorunlarının çözümü konusunda yeni iyileştirme yöntemleri ve teknolojilerin geliştirilmesine olanak sağlandığını bildirdi. Sezer sağlık hizmetlerinin niteliğinin yükseltilmesi, koruyucu hekimlik uygulamalarının yaygınlaştırılması, hasta-doktor iletişiminin eksiksiz sağlanabilmesinin planlı ve özverili çalışmaları gerektirdiğini ifade etti.
 • ANKARA ABD’NİN DÜMEN SUYUNDA – Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) ilişkin yaptığı “BOP, Türkiye’nin dış politika ilkelerine uygun. ABD ile birlikte hareket ediyoruz. Amacımız, İslam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek” yönündeki açıklamaları, yorum gerektirmeyecek kadar açıkça Türkiye’nin dış politikasını ABD ile uyum içinde yürüttüğünü gösteriyor.
 • ‘TÖKEZLEYENE’  DESTEK –  CHP’nin  Unakıtan için 6 ayda verdiği 3. gensoru TBMM’de ele alınırken, AKP grubu bir kez daha Maliye Bakanı’na sahip çıktı. Gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi. Oylamaya 514 milletvekili katıldı. Bunlardan 170’i kabul, 341’i ret, 1’i de çekimser oy kullandı. Gensoru önergesi dün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken  AKP Grubu bir kez daha “tökezleyen”  bakanına sahip çıktı.
 • YOLSUZLUK TARTIŞMASI – AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak, partisinin grup toplantısında Sağlık Bakanı Akdağ hakkında bazı yolsuzluk iddialarını gündeme getirdi. “Sağlık ocakları çöktü, ülke genelinde kolera salgını yaşandı. Hastaneler rant kapısı haline geldi.,çeteler oluştu. İhaleler Van ve Gaziantep kökenli firmalara veriliyor” diyen Koçak’a tepki gösteren Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Delilin varsa getir” dedi. Akdağ ise Koçak’ı ‘Çamur at izi kalsın’ mantığı gütmekle suçladı.
 • BİYODİZEL 1934 ‘ TE DENENMİŞ – Atatürk döneminde, “Harp veya buna mümasil fevkalade bir vaziyet karşısında yurtdışı bağımlılıktan kurtularak ihtiyacın yerli kaynaklardan sağlanması”  amacıyla traktörlerde bitkisel yağın yakıt olarak denendiği anlaşıldı. İki ay süren deneme sonunda, traktörlerde bitkisel yağın yakıt olarak tüketiminin motorine göre çok az fark ettiği ve motor silindir kafalarında koklaşma olduğu rapor edilmiş.
 • KİMİN SAVCISI  ?.. – Hukukçu Erol Ertuğrul’un yazısından “ Bir süredir,dinci ve gerici basında TSK’ye karşı yürütülen karalama girişimleri, öyle görülüyor ki Van’da su yüzüne çıkmıştır. Cumhuriyetçi, laik, aydınlanmacı kadroları kendi yanınıza çekemiyorsanız karalayınız düşüncesi yaşam buluyor. Önümüzdeki 30 Ağustos’ta Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olacağı düşünüldüğünde, bu eylemlerin ne anlama geldiği daha iyi değerlendirilebilir.” “…Yargı adına yapılan bu tür yanlışların önlenmesinin yolu,gerçek bir yargı bağımsızlığını sağlamaktır. Adalet Bakanı ve Müsteşarının Yargıçlar ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği  son bulmalıdır. Yargıç ve savcı alımlarında Adalet Bakanlığı devreden çıkarılmalıdır. Adalet Bakanı’nın yargıç ve savcılar üzerindeki etkisi kaldırılmalıdır. Yargıç ve savcıların soruşturmalarında yalnızca  Yargıçlar ve Savcılar Yüksek Kurulu yetkili olmalıdır. Özetle siyasal kadroların yargı kurumları üzerindeki etkileri yok edilmelidir. Gerçek bir yargı bağımsızlığını sağlayamazsak Van Savcısı gibi savcılarla daha çok karşılaşırız.
 • ÇEVRECİ GRUPTAN YEŞİL EYLEMİ – Antalya’daki 3 bin 500 dönümlük Lara Kent Parkı’nın yüzde 2 yapılaşma oranıyla tahsise çıkarılmasına tepkiler sürüyor. ADD üyeleri önceki gün kendilerini zincirlerle ağaçlara bağlarken dün de kuma gömülerek gelişmeleri ve AKP hükümetini protesto etti. “Unakıtan AŞ şimdi de oksijen mi satacak?” , “Nemalı park değil doğal park istiyoruz” yazılı pankartlar taşındı.
 • YASALAR GELENEĞİ YIKAMADI – Geleneksel yapı nedeniyle, yapılan hiçbir düzenleme, kadınların haklarının gaspını, ezilmesini önleyemiyor, töre can almayı sürdürüyor.
 • SANAYI ÜRETİMİ YÜZDE 7.8 ARTTI – 2005 yılının dördüncü üç aylık döneminde sanayi üretimi 2004 yılının aynı dönemine göre yüzde 7.8 oranında arttı.
 • HEKİMLERİN BURUK KUTLAMASI – 14 Mart Tıp Bayramı mecburi hizmet, ithal doktor ve Genel Sağlık Sigortası tartışmalarının gölgesinde geçti. Türk Tabibleri Birliği 2. Başkanı Metin Bakkalcı, doktorların tepkisini çeken pek çok uygulamaya imza atan AKP hükümeti için “ Türkiye tarihi, hekimlere bu denli hürmetsiz ve sevgisiz bir hükümetle ilk kez karşı karşıyadır” değerlendirmesi yaptı. SES Başkanı Köksal Aydın da, “AKP hükümeti hekimlerin onuruyla oynamıştır” dedi.
 • TÜPRAŞ İNDİRDİ HÜKÜMET ZAMMI BİNDİRDİ – Tüpgaz olarak bilinen LPG’ye yüzde 4.2 oranında vergi zammı gelirken otogaz fiyatı yüzde 4.1 oranında düştü. Tüpgazda TÜPRAŞ’ın vergisiz fiyatlarını yüzde 8.6 oranında azaltması vatandaşın işine yaramadı. Hükümet fiyattaki düşüşü vergi fırsatı olarak değerlendirdi.

16 Mart

 • SAĞLIKSIZ TABLO – AKP’li Koçak, Bakan Akdağ’ı yanlış uygulamalar nedeniyle eleştirdi. Partisinin grup toplantısında hükümetin sağlık politikalarını eleştiren AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak, “Danıştay yasayı değil, genelgenizi iptal ettiği için hekimlerimizin atamalarını yapamadığınız gibi mezuniyet ve uzmanlık belgelerini de veremediğinizden özel sektörde de çalışamıyorlar. Doktor atama bekliyor, hasta doktor bekliyor” diye konuştu. Koçak, koruyucu hekimliğin pilot il Düzce’de bile uygulanamadığını, hastanelere hizmet alımlarında ise başıboşluk olduğunu söyledi.
 • VERE VERE TÜKETİCİ TÜKENDİ – 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle TÜKEDER bildiri dağıtırken TÜDEF de tüketicinin 10 temel sorununu, alım gücünün düşüklüğü nedeniyle en ucuz ürünlere yönelinmesi, kamusal hizmetlerin pahalı olması, dolaylı vergiler, özelleştirmeler, güvenilir olmayan gıda maddeleri ve bu ürünlerin markalarının açıklanmaması, Tüketici Yasası ile derneklerin önündeki engeller ve çevre sorunları olarak sıraladı.
 • DALGALI KURA DEVAM – Merkez Bankası para politikasını  değiştirmeyecek. Görev süresi dolan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’ye vekâlet eden Erdem Başçı, para politikası ve enflasyon hedefinin ilan edildiği şekilde devam edeceğini belirterek “Dalgalı kur rejimi enflasyon hedeflemesinin olmazsa olmaz temel bir unsurudur” dedi.
 • NÜKLEER GİRİŞİM – Yeri henüz belirlenmemesine karşın nükleer santral kurmak konusunda kararlı olan hükümet, konuya ilişkin çabalarını hızlandırdı. Tesislerin kurulumu için eski nesil teknolojiyi kullanan Ukrayna elenirken ABD ya da Rusya’dan biri ile anlaşılmasına kesin gözle bakılıyor.
 • TRİLYONLUK YUMURTALAR – Unakıtan’ın  “2 kutu yumurta”  diye küçülttüğü oğlunun işi, altın yumurtlayan tavuk. Gensoru görüşmeleri sırasında oğlunun faaliyetini  “2 yumurta sattılar”  sözleriyle önemsiz göstermeye çalışan  Maliye Bakanı Unakıtan, şirketin cirosundan söz etmedi. Unakıtan’ın oğluna ait AB  Gıda Sanayi Ve Ticaret AŞ, yumurta ticaretinden yalnızca 2005 yılında 22 milyon 163 bin 902 YTL ciro yaptı.
 • PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ, CESARETİNİZ VARSA MAHKEMEYE VERİN – Erkan Mumcu’dan AKP hükümetine sert eleştiri. Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a “Eğer bir şeylerin ispat edilmesini istiyorsanız benimle bir Tv programına çıkın. Neyi ispat etmemi istiyorsanız ederim, hodri meydan” diye seslendi. Bazı özelleştirme ihalelerinden örnekler verin Mumcu, “Peşkeş çektiniz. Cesaretiniz varsa mahkemeye verin. ‘Şeref’ sözünü ağzınıza almayın, yakışmıyor” dedi.
 • TÖKEZLEYEN BAKAN SORUSU –  CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a  “Tökezleyen arkadaşlarınız kimlerdir? Halkımız, tökezleyen ve takati kesilen bu arkadaşlarınızı sırtında taşımak zorunda mıdır?”  diye sordu.

17 Mart

 • YENİ EKİP KURALLARI DEĞİŞTİRİYOR – Merkez Bankası’nda AKP öncesi dönemden kalan son başkan yardımcısı olan ve görev süresi 2007 Haziran’ında dolacak olmasına karşın emeklilik dilekçesi veren Şükrü Binay, bankanın yazılı olanların yanı sıra yazılı olmayan kuralları olduğunu da belirterek görevi devralan ekip için “Türkiye sıkıntılı duruma düşene kadar bu kuralları öğrenip uygularlarsa bir sorun çıkmaz. Yeni teamül oluşturuyorlar. Kuralları değiştiriyorlar” dedi.
 • RİCE, GÜL’ E YANIT VERMEDİ – Türk-Amerikan Konseyi toplantısı için ABD’ye gidecek olan Gül’ün programı hâlâ net değil. Çünkü, ABD Dışişleri Bakanı Rice’tan istenen randevuya henüz bir yanıt gelmedi. Dışişleri kaynakları, Gül’ün görüşmeyi yapma isteğinde olduğunu belirtirken ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ise “Program henüz tamamlanmadı” demekle yetindiler.
 • ‘ÇERNOBİL’  SIVAS’A TAŞINDI – Hükümeti göreve çağıran CHP Milletvekili Sözen, radyasyonlu hurda ithalatının peşini bırakmayacaklarını vurgulayarak  “Sıvas yöresi ve halkı Çernobil faciası sonrasında ülkemizde yaşanılan günleri yaşıyor. Şu anda muhtemelen Irak’tan ithal edilen hurdaların bir bölümü Ulaş – Sıvas arası Kovalı mevkiinde yığın halinde açıkta durmaktadır. Radyasyonlu hurdaları araçlara yükleyenler, indirenler, aracı kullananlar, işletmede, ergitme işleminde çalışan tüm emekçiler, üretilen ürünleri kullanan ve kullanacaklar ve tüm çevrede yaşayanlar risk altındadır” dedi.
 • MUMCU İKTİDARA YÜKLENDİ – ANAVATAN  Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, AKP’nin iktidar etmeyi “vaaz etme” olarak gördüğünü savundu. Mumcu, parti genel merkezinde toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) öncesinde yaptığı açıklamada ekonomiye değindi. Uygulanan ekonomik istikrar programının  yüksek faiz ve düşük kur esasına dayalı sahte istikrar olduğunu savundu. Programın üretici sınıfların aleyhine, dış ekonomilere bağlı sınıfların lehine servet aktarımından başka sonuç doğurmadığına işaret ederken, “ Türkiye, üç yılı aşan bir tek başına iktidar döneminden sonra yeniden ekonomik krizi konuşan bir ülke haline gelmiştir” dedi.
 • NÂZIM’A VATANDAŞLIK YOK – Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Yeni Türk Vatandaşlığı Taslağı şair Nazım Hikmet’e yeniden vatandaşlık getirmeyecek. Taslakta Türk vatandaşlığından çıkarılmış ve yaşamını yitirmiş kişilerin yeniden vatandaşlığa alınması yönünde bir hükümse  yer almıyor. Buna göre, Nâzım Hikmet,tasarıyla yeniden Türk vatandaşı olamayacak. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, “Nasıl ki doğmamış bir kişiye vatandaşlık veremezseniz, ölmüş bir kişiyi de hukuken vatandaş yapamazsınız. Vatandaşlığa geçmek isteyen kişinin bizzat başvurması  lazım” dediler.
 • TUTUKLULUK CEZA İNFAZI GİBİ –  Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) davasında 10 yıldır yargılanan Turgay Ulu, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini belirterek AİHM’ ye gidiyor.
 • YOLSUZLUĞUN ÖNÜ AÇILIYOR – ssk, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda görevli bir grup müfettiş yeni Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’yla ilgili bir rapor hazırlayarak tasarıdaki eksiklikleri gözler önüne serdi. Yasayla teftiş kurulunun yok edileceği öne sürülen raporda 600 müfettişten yalnızca 60’ının yolsuzluk dosyalarını inceleyeceğine işaret edildi.
 • ÇİFTÇİLER DE KDV İNDİRİMİ İSTEDİ –  Tarım ürünlerindeki en önemli maliyet unsurlarından olan gübre, mazot, ilaç ve elektrikte yüzde 18, tohumluklarda ve yemde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarının yüzde 1’e çekilmesi talep ediliyor.
 • KRİZ BEKLENTİSİ – (Öztin Akgüç’ün yazısından) “Türkiye’de dış ticaret cari işlemler açıklarının giderek büyümesi, ekonomik göstergelerin kötüleşmesi, sıcak para hareketleri, iç talepte yavaşlama, yönetim becerisi..daha doğrusu beceriksizliği öngörülen kriz beklentisini güçlendiriyor ve şiddetlendiriyor. Borsa, faiz, döviz üçgenini bir yana bırakıyorum. 2006 yılının ilk göstergeleri kaygı verici, umut kırıcı. Ocak ayında dışsatım.USD bazında dahi yüzde 3.5 azalırken dışalım yüzde 12.6 oranında artıyor. Bunun etkisiyle ihracatın ithalatı karşılama oranı, bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 76.7’den yüzde 65.8’e geriliyor, dış ticaret açığı yüzde 65.6 oranında artıyor. Tüm döviz gelir ve giderlerimize bakıldığında gelirlerimiz yüzde 1.2 oranında azalırken giderlerimiz yüzde 11.1 oranında artıyor, bunun sonucu cari işlemler açığımız daha ilk ayda yüzde 70.0 dolayında artışla 2.5 milyar USD’ye yükseliyor.”
 • BÜTÇE ŞUBATTA AÇIK VERDİ – Merkezi yönetim bütçe harcamalarının 15.3 milyar YTL’ye ulaştığı şubatta gelirler ise 12.8 milyar YTL’de kaldı.

18 Mart

 • YARGININ YOKSULLARI – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal, Pendik, Tuzla savcılıkları ile Adalet Bakanlığı’nda görevli üst düzey bürokratlarının 1999’da kurduğu kooperatife, yoksul ve dar gelirliler için düzenlenen “Gecekondu Kanunu” kapsamında arsa verdiği ortaya çıktı.
 • ERDOĞAN’IN UNAKITAN RAHATSIZLIĞI –  AKP’nin Kızılcahamam kampında bazı milletvekilleri, Başbakan Tayip Erdoğan’ı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan konusunda uyardı. Milletvekillerinin  “İddialar doğru ya da yanlış, ama partiye zarar veriyor” demeleri üzerine  Erdoğan’ın, “İddiaların yüzde 90’ının doğru olduğunu düşünmüyorum. Ama ailesi ve çocuklarıyla ilgili durumu ben de etik bulmuyorum” dediği belirtildi.
 • 45 BİN SORUŞTURMA – MİT, her 140 kişiden birini araştırmış. ANAVATAN Partisi Milletvekili Şirin’in soru önergesine yanıt verin Başbakan Yardımcısı Şahin, Mit’in, 2005 yılında 531 bin 514 kişi hakkında araştırma yaparak talepte bulunan kurumlara bilgi verdiğini açıkladı.
 • MESCİTTE GİZLİ TARİKAT TOPLANTISI – Cüppeli Ahmet yönetimindeki İsmail Ağa tarikatının müritleri Çarşamba ve Pazar günleri hava karardıktan sonra Adapazarı’ndaki Mekke Mescidi’ne giriyor. Polis baskınına karşı görevlendirilen gözcüler, erkekleri cadde tarafından, kadınları ise arka taraftaki sokaktan mescide yönlendiriyor. Toplantıya özel arabalarıyla gelenler fazla dikkat çekmemek için araçlarını ara sokaklara park ediyor. “Cüppeli” nin adamlarından Adem Şener  yönetimindeki toplantıların yapıldığı mescidin Sakarya Müftülüğü’ne yalnızca 100 metre kadar uzaklakta olması dikkat çekiyor.
 • ŞAHABETTİN HARPUT CEMAATLE – CHP’li Şimşek, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Şahabettin Harput’un, takkeli ve sakallı hocalarla çekilmiş fotoğrafını açıkladı. Şimşek, Bakan Aksu’ya müsteşar vekilinin Fethullah Gülen’in hocası Mehmet Kırkıncı’nın da bulunduğu tarikat toplantısına katılıp katılmadığını sordu.
 • MERKEZ BANKASI’NDAKİ YENİ ANLAYIŞ KURAN ENDEKSLİ – Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olması beklenen İbrahim Turhan’ın çıkardığı “Anlayış” adlı dergi ile piyasa ekonomisine karşı olduğu, temel maliye politikalarının Kuran’a göre şekillendirilmesi gerektiği gibi görüşleri savunduğu ortaya çıktı.
 • ÇANAKKALE BİLİNCİNİ KORUMALIYIZ – Çanakkale Zaferi’nin 91. yıldönümü  bugün törenlerle kutlanacak. Cumhurbaşkanı Sezer, “Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı  kazanan bilinci korumak, bu bilinci genç kuşaklara aktarmak durumundayız” dedi.
 • FELAKET PROJESİNİ BIRAKIN – AKP hükümetinin yatırım projeleri arasında yer alan nükleer santralın Sinop’ta yapılmak istenmesine Sinoplular’ın tepkisi sürüyor. Birçok kitle örgütü ve siyasi parti temsilcilerince kurulan “Sinop Demokrasi Platformu” nükleer santrala karşı Çernobil faciasının 20. yılı olan 26 Nisan’da büyük bir eyleme hazırlanıyor.
 • HARF DEVRİMİNE KARŞI DURUŞ – Belediyede Arapça imza. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Köleoğlu, kabul etmemesine karşın imzasının Arapça olduğu kesinleşti.
 • VEKİLE EK ZAM GİBİ TAZMİNAT – TBMM Genel Kurulu’nda  memura ek zam görüşülürken kendilerini de unutmadılar. Görüşmelerine başlanan tasarıya eklenecek düzenlemeyle, temsil tazminatı alamayan emekli milletvekilleri ile emekliliği hak edemeden parlamenterlik görevi sona eren eski milletvekilleri ve bundan sonra emekli olacaklara yaklaşık 1300 YTL’lik temsil tazminatı ödenmesi planlanıyor.
 • CEM UZAN BERAAT ETTİ – Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, hakkında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davadan beraat etti.
 • ÖSS YERİNE YENİ SİSTEM GETİRİLMELİ – Dünya Bankası  Eğitim Başuzmanı Robin Horn, ÖSS yerine yeni bir sistemin getirilmesi gerektiğini, Türkiye’de okulöncesi eğitime katılım oranının düşük olduğunu ve meslek liselerinin çalışma piyasasıyla ilgili hedeflerini gerçekleştirmediğini ileri sürdü.
 • 5 YILDA 33 BİN DAVA DÜŞTÜ – Adalet Bakanı Cemil Çiçek 2000-2004 yılları arasında zamanaşımı da dahil çeşitli nedenlerle 2 milyon 613 bin  763 kişi hakkındaki davanın düştüğünü bildirdi. Çiçek, Yargıtay Ceza Daireleri’nin toplam 33 bin 716 düşme kararı verdiğini kaydetti.
 • AKP’ LİLER KAPIŞTI: 6 KİŞİ YARALI –  AKP Muğla Merkez İlçe Kongresi’nde  çıkan kavgada, 1 kişinin bıçakla yaralanırken 5 kişinin darp edildiği bildirildi.
 • MEMURUN YÜZDE 98’İ GEÇİNEMİYOR –  Türkiye Kamu-Sen’in 2005 yılı sosyo-ekonomik verilerine ilişkin rapora göre  Türkiye’de “Her 100 memurdan sadece 2’sine aldığı maaşın yettiği”  bildirildi. Rapora göre Türkiye’deki 2 milyon 460 bin memurdan sadece 44 bin 280’i aldığı maaşla geçinebiliyor. Memurlardan 1 milyon 457 bini maaşıyla yalnızca zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilirken, 959 bin 400’ü ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde ücret alamıyor. Aralık ayı itibarıyla  ortalama ücret alan bir memurun 755 YTL olan maaşının 410 YTL 31 YKr’si gıdaya, 284 YTL 1 YKr’si evle ilgili harcamalara giderken, diğer harcamalar için sadece 60 YTL 61 YKr kalıyor.

19 Mart

 • UNAKITAN’IN KIZINA İKİ MAAŞ BİRDEN – Maliye Bakanı Unakıtan’ın kızı Zeynep Basutçu’nun Kartal Devlet Hastanesi’nde görev yaparken yasal engellere karşın aile şirketinde yöneticilik yaptığı belgelendi. CHP’li Kamacı’nın soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Akdağ,”Basutçu’nun 22 Haziran 2005 tarihinde bakanlıktan ayrıldığını, şirketle ilişkisi konusunda bir belge bulunmadığını” bildirdi. Kamacı, Ticaret Sicili Gazetesi’nin 6 Nisan 2005 tarihli sayısında Basutçu’nun özel şirket yöneticiliği ile ilgili bilgilere ulaştı. Belgede, Basutçu’nun 25 Mart 2005’te Telemobil şirketinin başkan yardımcısı olarak atandığı bilgisi yer alıyor.
 • YARGIYA VERGİ AVANTAJI – “Gecekondu Kanunu” kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Adalet Bakanlığı’nda görevli üst düzey bürokratların kurduğu s.s. Defne Dalı Konut Yapı Kooperatifi’ne satılan 7 bin metrekarelik arsanın tahsisinin söz konusu yasanın “33. maddesine”  göre  yapıldığı belirlendi. Gecekondu Kanunu’nun 33. maddesi, arsa satın alanları “her türlü vergi, resim ve harçtan muaf” tutuyor.
 • BAŞBAKAN GAFLET İÇİNDE – ANAVATAN Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Emin Şirin’le “Şemdinli İddianames’inin yansımaları üzerinde söyleşi yapan Leyla Tavşanoğlu’na Şirin : “cemaatler,özellikle Fethullah Cemaatı Van’daki olayların adresidir. Başbakan Recep Tayip Erdoğan gaflet içindedir” dedi.
 • TÜRKİYE PİCASSO’YU SEVDİ –  Sakıp Sabancı Müzesi’nde 26 Mart’ta sona erecek sergiyi, bugüne kadar 210 bin kişi gezdi. 26 Kasım’da ziyarete açılan “Picasso İstanbul’da” sergisi, en çok cumartesi günleri gezildi. Sergiye en yoğun ilgiyi 19-25 yaş grubu gösterirken ziyaretçilerin yüzde 51’ini kadınlar oluşturdu. Sergiye gösterilen yoğun ilgi nedeniyle müzenin ziyaret saatleri uzatıldı.
 • 10 YAŞLIDAN 9’U ŞİDDETTEN ŞİKÂYETÇİ  –  Her 10 yaşlıdan 9’unun psikolojik, 3’ünün de fizyolojik şiddetten şikâyetçi olduğu belirlendi.
 • ‘OLAĞANÜSTÜ’ NEVRUZ – Kutlama ateşleri yanmaya başlarken Güneydoğu’da güvenlik önlemleri had safhaya ulaştı. Hakkari’de kutlamalar ertelenince DTP’liler Şemdinli’de bombalanan kitabevinin açılışını yaptı. Bazı kentlerde ise gece korsan gösteriler düzenlendi. Diyarbakır’da surların üzerinde ilk kez Nevruz ateşi yakıldı.
 • AKP’NİN MAL VARLIĞI ÇARKI – Anayasal engel olduğu gerekçesiyle kapsamlı değişiklik yapmaktan vazgeçti. Anayasanın “özel hayatın gizliliği” başlıklı maddesinin mal bildirimlerinin şeffaf hale getirilmesine engel olduğunu belirten AKP yöneticileri “Anayasa değişikliği olmadan kapsamlı bir değişiklik mümkün değil” dediler.
 • TRT’DE SANSÜR DEVAM EDİYOR – Radyo ve televizyon programlarındaki sansür girişimlerine her gün bir yenisi ekleniyor. TRT son dönemde, AKP iktidarına muhalif seslerin yükseldiği birçok programı “sansürledi”. Kurumda son olarak “Büyüteç” programını hazırlayıp sunan ve aynı zamanda TRT 2 Haber Müdürü olan Haluk Koç görevinden alındı.

20 Mart

 • NEVRUZ’ DA ÖCALAN SLOGANLARI – Türkiye’nin birçok yerinde DTP’nin düzenlediği ve katılımın büyük olduğu Nevruz şenliklerinde Öcalan sloganları atıldı. Şanlıurfa’da Öcalan lehine slogan atan gruba polis müdahale etti. 2’si kadın 27 kişi gözaltına alındı. Mersin’de katılımcıların iç çamaşırları ve ayakkabılarının aranması tepkilere neden oldu. İzmir’de Nevruz kutlamalarına katılmak üzere Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan  bir grup polisle çatıştı. İstanbul’da, bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri tarafından da desteklenen kutlamaya on binlerce kişi katıldı. Bazı gruplar Öcalan lehine slogan attılar ve fotoğraflarını taşıdılar.
 • MERKEZ BANKASI İSLAM BANKASI OLACAK – CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, Merkez Bankası’na kendine yakın isimleri atayan hükümetin seçimlere yaklaşırken her istediğini yapacak, para basarak belli kesimlere kaynak aktaracak bir Merkez Bankası yönetimi oluşturmak istediğini söyledi. Özyürek, AKP’nin bu amaçla orada iyi yetişmiş liyakatlı personeli yok saydığını öne sürdü. Merkez Bankası’nın son derece önemli bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Özyürek, Merkez Bankası’nın birikimini önemsemeyen AKP’nin, hem Banka meclisine hem başkanlığına ve başkan yardımcılıklarına  en fazla 2 yıl önce atadığı kişileri getirdiğini, amacının Merkez Bankası’nı “İslam Bankasına” dönüştürmek olduğunu savundu.
 • ATATÜRK’SÜZ ÇANAKKALE – Eğitim Bir-Sen İzmir Şubesi’nin düzenlediği “Şehit’e Mektup” yarışması törenine türbanlı öğrenciler katılırken Bakan Aydın’ın konuşması dışında Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’ndaki rolünden bahsedilmedi.
 • DOĞALGAZDA ÖLÇÜ KAÇTI – Dünyada doğalgaz kullanımı içinde elektrik enerjisi üretiminin, doğalgaz üreten ülkeler de dahil olmak üzere hiçbir ülkede bu denli yüksek olmadığı vurgulanan Makine Mühendisleri Odası’nın raporunda, kömür ve biyoyakıt üretimine ağırlık verilmesi önerilirken, doğalgazda da  Rusya’ya bağımlılığın azaltılması gerektiği belirtildi.
 • TÜRKİYE İLAÇTA DÜNYA BİRİNCİSİ – Tıp  Kurumu’nun 2005 yılı rakamlarıyla yaptığı araştırma, bilinenin aksine,ilaç harcamalarının ulusal gelire oranı bakımından Türkiye’nin dünyanın en büyük ilaç pazarı konumuna yükseldiğini gösterdi. Dev ilaç şirketleri ise Türkiye’de ilaç tüketiminin düşük olduğunu öne sürüyor.
 • YARGI, OLASI FELAKETİ ÖNLEDİ  –  Fay hattı üzerindeki yeşil alanı imara açmaya çalışan AKP’li belediyeye mahkeme ‘dur’ dedi. AKP’lilerin Eskişehir’de fay hattı üzerindeki yeşil alanı imara açma kararı yargıya takıldı. Mahkeme, kararın “telafisi güç zararlar doğurabileceğine” dikkat çekerek yürütmeyi durdurma kararı verdi.
 • GÖRÜLMEMİŞ BİR KIYIM –  TSKB’da 13 müdür, 24 müdür yardımcısı görevden alındı. DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Türkiye Kalkınma Bankası’nda bir günde 37 üst düzey yöneticinin görevden alınarak “görülmemiş bir kıyıma imza atıldığına” dikkat çekti.
 • ÇİFTÇİ MAFYANIN ELİNE DÜŞTÜ – Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, çiftçilerin kredi kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na borçlarını ödeyebilmek için tefecilerden borçlanmak zorunda kaldığını söyledi. Türk çiftçisi çek-senet mafyasının eline düştü dedi.
 • ÇELEBİ : UMUDUN ADRESİ SOLDUR –  10 Aralık Platformu’nun Bursa toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çelebi, Türkiye’nin solcularını, sosyalistlerini, aydınlarını bir araya gelmeye çağırdı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’nin en önemli gündeminin işsizlik ve yoksulluk olduğunu ancak hükümetin pembe tablolar çizdiğini vurgulayarak “Türkiye, yeni bir umut, yeni bir çıkış arıyor. Bu adres soldur. Bunu sağlayabilecek siyasal kurumlaşmayı mutlaka gerçekleştirmeliyiz” dedi.
 • TÜRKİYE KAMU-SEN’E GÖRE YOKSULLUK SINIRI 1.929  YTL –  Türkiye Kamu-Sen, 4 kişilik ailenin şubat ayı yoksulluk sınırını  1,929 YTL 6 Ykr olarak hesapladı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 733 YTL olarak açıklandı. Ocak 2006’da 1.922 YTL 25 YKr olan 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı, şubat ayında 6 YTL 81 YKr arttı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise aynı dönemde  1 YTL 47 YKr artarak 731 YTL 64 YKr’den 733 YTL 11 YKr’ye çıktı.

21 Mart

 • ASKER SERT ÇIKTI –  Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar veren Genelkurmay Başkanlığı, Şemdinli İddianamesini “siyasi ve TSK’yi zayıflatmaya yönelik” diye değerlendirdi. Genelkurmay, Van Savcısı hakkında suç duyurusunda bulunurken, Erdoğan’ı ima ederek, öncelikle “anayasal sorumluluğu olanların” saldırıyı bütün yönleriyle ortaya çıkarmasını istedi.
 • YARGININ, MECLİS’İN, ORDU’NUN YEDEĞİ YOK –  AKP’den askere yanıt geldi. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, askerin yıpratılmamasını isterken, yargı bağımsızlığına da gölge düşürülmemesi gerektiğini söyledi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in “Askerin ve yargının yedeği yok” dediğini anımsatan Ergin, “İlave ediyorum,parlamentonun da yedeği yoktur” dedi.
 • LAİKLİK CİDDİ TEHDİT ALTINDA – Pentagon danışmanı ve Güvenlik Politikası Merkezi Başkan Yardımcısı  Alexiev “Mustafa Kemal tarafından kurulan Türk toplumunun laik geleneklerine karşı Erdoğan rejiminden topyekûn bir saldırı var” iddiasında bulundu. ABD’deki sağcı çevrelerde AKP’ye yönelik eleştiriler çoğalıyor. ABD’deki Güvenlik Politikası Merkezi (Center for  Security Polıcy) Başkan Yardımcısı ve Pentegon danışmanı Alexiev, Türkiye’de laikliğin ciddi bir biçimde tehdit edildiğini öne sürerek “Mustafa Kemal tarafından kurulan Türk toplumunun laik geleneklerine karşı Erdoğan rejiminden topyekûn bir saldırı var” iddiasında bulundu.
 • KOYLAR İMARA AÇILIYOR – Muğla’nın koylarında yeni kitle turizmi yapılanması istemediklerini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, yapılacak büyük konaklama tesislerinin doğaya ve turizme zarar vereceğini belirtti.
 • İNTİKAM GİBİ ATAMA – Maliye Bakanlığı Basın Danışmanı Salih Yeni, kızı İrem Yeni, CHP lideri Deniz Baykal’a danışman olunca, “kızak göreve” kaydırılarak yerine AKP yandaşı Hakan Aktürk getirildi.
 • DEMİREL : HALK SEÇMELİ – 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “2006 Mart’ında Türkiye ve Dünya Üzerine Görüşler”  konulu konferansa katıldı. Öğrencilerle söyleşi yapan Demirel, “Cumhurbaşkanlığı  seçimi” ile ilgili bir soruya, “Türkiye’nin yapacağı tek şey, cumhurbaşkanını halka seçtirmektir” Yüzde 50’nin altında rey ile Çankaya’ya çıkılmamalı” yanıtını verdi.
 • AKP KENDİNE DOKUNDURTMUYOR – 2002 seçimlerinde millete dokunulmazlıkları sınırlandıracakları sözünü veren AKP, iktidara geçince yön değiştirdi. Kendilerine yöneltilen suçlamaları basının uydurması gören AKP’liler, şimdi dokunulmazlıkların sınırlandırılmasına yanaşmamakta, hatta bu konuyu bir “tabu” olarak görmekte. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Cevdi Gönül, Orman Bakanı Osman Pepe dahil AKP’li 83 milletvekili eğer dokunulmazlıkları kaldırılırsa hemen yargıya gidecek durumda.
 • ‘AKP, YARINI DÜŞÜNME’  DİYOR –  Adana Tabib Odası Başkanı Dr. Osman Küçükosmanoğlu, AKP hükümetinin, “Bugünü kurtar,yarını düşünme” düşüncesini halka şırınga etmeye çalıştığını belirtirken Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nı da temel yasa haline getirip, tek madde halinde Meclis’ten geçirip 75 milyonun sağlığı ve geleceği ile oynadığını söyledi.
 • YURTTAŞ PARAYI KONUTA YATIRDI – Geçen yıl Türkiye genelinde 1 milyon 362 bin gayrimenkul satıldı. 2005’te satılan emlak sayısında yüzde 12, satış değerinde ise yüzde 36.1 oranında artış oldu. Yurttaş konut için bankalara hücum etti. İpotekli konut sayısı, öncelikli yıla oranla 3.4 kat arttı.

22 Mart

 • YAZDIRILDI MI? – Ankara’da iddianamenin üst düzey bir bürokratın güdümünde hazırlandığı konuşuluyor. Genelkurmay’ın,Büyükanıt’ın suçlandığı Şemdinli İddianamesi ile ilgili olarak “savcının belli bir görüşün temsilcilerinin etki ve telkinleri altında kalmış olabileceği” yönündeki açıklamalarının ardından Ankara kulisleri hareketlendi. İddiaya göre,savcı iddianamesini düzenlerken Ankara’da etkin konumda bulunan bir bürokratla sık sık dirsek temasında bulundu.
 • ABD, ERDOĞAN’A MESAFE KOYUYOR – AKP’ye eleştirilerini sürdüren Washington Times, ABD yetkililerinin, Türkiye’nin laik rejimine bir tehdit empoze edebileceğinden kuşku duymaya başladıkları için Erdoğan ile aralarına mesafe koyduklarını öne sürdü. Gazete, Erdoğan’ın 1994 yılındaki, laiklik karşıtı açıklamalarına da yer verdi.
 • BAYKAL: DEVLETİN KURUMLARI KUŞATILDI – CHP Lideri Baykal, “ülkenin hiçbir dönemde bu kadar sahipsiz kalmadığını” ileri sürerek AKP’yi ihanetle suçladı. Şemdinli iddianamesinin arkasındakileri çıkarma yükümlülüğünün hükümete ait olduğunu belirten Baykal, “Nasıl, niçin geldik bu manzaraya? İddianamenin arkasında ne var? diye sordu
 • MERKEZ BİLMECESİ – Cumhurbaşkanlığı, Başçı’nın kararnamesinin bulunmadığını açıkladı. Hükümetin, Köşk’e Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz’i önerdiği ileri sürüldü.Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olan Büyükdeniz, London School of Economics’ten ekonomi diploması aldı ve bilim master derecesi elde etti. TÜSİAD’da da danışmanlık yapan Büyükdeniz, Haziran 2003’te Albaraka Genel Müdürlüğü’ne atandı
 • STAR GAZETESİ  ‘ZAMAN’A  UYDURULDU – TMSF tarafından 19 milyon dolar muammen bedelle satışa çıkarılan ancak 5 milyon 150 bin dolarla en yüksek teklifi veren KKTC’li iş adamı Ali Özmen Safa’ya ihale edilen Star gazetesinin yönetimi, Zaman gazetesinin kurucularından Alaaddin Kaya’ya devredildi. Kaya şirketin yüzde 60’ının ailesine ait olacağını söyledi.
 • DERGİDE ŞERİATA ÖVGÜ – İzmir Karabağlar’daki Seniha Mayda İlköğretim Okulu’nun çıkardığı “Bir Yudum Anadolu”  adlı dergide, 6. sınıf öğrencilerinin yazdığı öne sürülen “şeriat övgülü” makalelere yer verildi. Okul yöneticileri ise öğrencilerin yazılarını “başka bir yerden” almış olabileceklerini, ancak yayımlamakta sakınca görmediklerini söylediler.
 • DOĞU’DA  ZİNANIN CEZASI ÖLÜM –Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu’nun raporu kadına bakış açısını ortaya koyuyor. Güneydoğu Anadolu’da  “zina yapan kadının öldürülmesi gerektiğini”  düşünenlerin oranı yüzde 37.4. Ayrıca “kulak ve burun kesme, saç kazıma” gibi yöntemlere de başvurulabileceği belirtiliyor. Boşanmayı çözüm yolu olarak görenlerin oranı yüzde 25’lerde kalıyor.
 • AKP ÜSTÜNE ALINMADI – Genelkurmay’ın, Şemdinli iddianamesini “siyasi içerikli” diye nitelemesine karşın bakanlar açıklama yapmadı. Erdoğan da grup toplantısında konuya hiç değinmedi.
 • İŞSİZLİK ADIM ADIM ARTIYOR – 2005’ in dördüncü çeyreğinde üretimde çalışan sayısı yüzde 1.1 azaldı.
 • BU KAYIT DIŞIYLA AB HAYAL – İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından hazırlanan raporda “2004 yılı rakamlarına göre ,Türkiye’de kayıt dışı ekonominin hacmi  (yüzde 107) kayıtlı ekonomiden daha büyüktür. Bu oranla Afrika ülkelerini bile sollayan Türkiye, kayıt dışında dünya şampiyonudur. Türkiye’nin yüzde 107’lik kayıt dışı oranıyla AB’ye girmesi hayaldir” denildi.

23 Mart

 • BECERİKSİZLER – Başbakan Erdoğan, “Tehlike çanları çalıyor” diyen sanayicilere patladı. İSO toplantısına katılan başbakan Erdoğan, sanayicilerle atıştı. İso Başkanı Küçük, sanayide tehlike çanları çaldığını belirterek “2004 yılının kârlılık sonuçları, ağır bir kriz yaşadığımız 1994 yılından bile daha olumsuzdur” dedi. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Orakçıoğlu da tekstildeki KDV indiriminin iplikçilerin işine geldiğini belirtti. Eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, tekstil sektöründeki KDV indirimini anımsatarak “Biz yapacağımızı yaptık. KDV’yi yüzde 18’den 8’e indiriyoruz. Deniyor ki ‘Dağ fare doğurdu’. Kusura bakma beceriksizlik sende. Git problemini kendin çöz” diyerek sert çıktı. Erdoğan, teşvikli 49 ilde değil  de yurtdışında yatırım yapıldığını vurgulayarak Türk yatırımcısından yakındı.
 • BAŞÇI’YI KULLANDI – Erdoğan 1 hafta türban propagandası yaptı. Başbakan  Tayip Erdoğan, eşi türbanlı olan Erdem Başçı’nın Merkez Bankası’na atandığına ilişkin iddiaları yalanlamayarak hem ülke gündemini işgal etti hem de Başçı üzerinden bol bol türban propagandası yaptı. Muhalefet,AKP iktidarının Merkez Bankası atamasını “alicengiz oyununa dönüştürdüğü” nü belirtti.
 • KUŞKULU SATIŞ – 19.5 milyon dolar muhammen bedel belirlenen Star Gazetesi’nin 8 milyon dolara satılması tepki çekti. CHP’li Kılıçdaroğlu, TMSF’nin uyguladığı satış yönteminin ahlaki olmadığını belirterek “ Gazetenin ihaleyle değil de özel görüşmelerle, kapalı kapılar ardında pazarlıkla satılması ve sonra bir başka kişinin eline geçmesi ciddi şüpheler doğuruyor” dedi.
 • Laiklik ne demek oluyor? – CHP’li Sevigen, AKP’li Bağcılar Belediyesi Kültür Yayınları arasından çıkan ve ‘laikliği’ hedef alan ‘Misyonerlere kanmayın’ adlı kitapçığı TBMM gündemine taşıdı. Kitapçıkta “Laiklik kimin adına kim tarafından icat edilmiştir. ‘Din, dünya hayatına karışmaz’ demek ne oluyor?” deniliyor.
 • AKP UZUN’U GÖREVDEN ALDI – Şemdinli’deki patlamaları “Hırsız evin içinde” sözleriyle yorumlayan ve hükümetin tepkisini çeken Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, görevinden alındı. Boşalan İstihbarat Daire Başkanlığı görevine atama yapılmadı.
 • ERBAKAN AFFI AYNEN GEÇTİ – Sezer’in iade ettiği yasa komisyonda aynen kabul edildi. AKP’lilerin, Erdoğan için de kişiye özel düzenleme yapıldığı sözlerine, CHP’li Eraslan “Erbakan’ın mahkûmiyeti devletin parasını iç etmekten. Siz Erdoğan’ı da aynı yere koyuyorsanız  diyeceğimiz yoktur” yanıtını verdi.
 • POLİS VE İMAMA AYRICALIK – Yaklaşık 1.5 milyon memura ek ödeme getiren yasa, birçok kesimi dışlıyor. Kamu çalışanlarına toplam 80 YTL’lik ek ödeme öngören ek zam paketinde, polis ve imamlara 180 YTL, mühendis ve mimarlara 230 YTL ek ödeme yapılması öngörülüyor. Tasarıyla polis ve MİT emeklilerine 100 YTL’lik iyileştirme yapılıyor. AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, “Bu yasa çıktığı zaman aynı odada çalışan 5 kişiden 3’ü memnun olacak,2’si memnun olmayacak” dedi.
 • KUDRETİNİ KEMAL ABİ İÇİN DEĞİL,MAZLUMLAR İÇİN KULLAN – Erkan Mumcu, Erdoğan’ın atama cesaretsizliğini eleştirdi. Anavatan Partisi Grup Toplantısı’nda konuşan Erkan Mumcu, Merkez Bankası’na başkan atanması sürecinde yaşanan tartışmaları değerlendirerek, türbanın sömürü aracı olarak kullanıldığını savundu.
 • ÜÇ VAN GÖLÜ’NÜ KURUTTUK – Türkiye’nin su zengini olmadığını vurgulayan uzmanlar, bir zamanlar sulak alan zengini Orta Anadolu’da bu alanların neredeyse tümüyle kuruduğunu söylüyor. Kuş Araştırmaları Derneği Genel Koordinatörü Osman Erdem, Türkiye’de son elli yılda 1 milyon 300 bin hektar sulak alanın kaybedildiğini söyledi.Pek çok canlıya ev sahipliği yapan sulak alanların çoğunun durumu, yanlış politikalar ve uygulamalar nedeniyle ya kötüleşti ya da tamamen yok oldu.
 • DENETİM RAPORU ZEHİR ZEMBEREK – Kuşadası Belediyesi’nin 2005 mali yılı denetim raporunda AKP’li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın bir çok konuda hatalı ve eksik iş yaptığı, yasalara uygun davranmadığı belirtildi. Meclisin 2 AKP’li, 1 CHP’li, 1 DYP ve 1 bağımsız üyesinden oluşan komisyonun raporda,belediyenin pazaryerleri, ihaleler ve işgaliyelerde hukuksuzluk yaptığı savunuldu.

24 Mart

 • ÇATLAK KORKUSU – Erdoğan, muhalif AKP milletvekilleriyle konuşarak huzursuzluğu gidermeye çalışıyor. Maliye ve sağlık bakanlarını eleştiren Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ve Afyon Milletvekili Mahmut Koçak’la ayrı ayrı görüşen Erdoğan, “Partide gedik açtırmayın,muhalefeti sevindirmeyin” mesajını verdi. Erdoğan, milletvekillerinden fırsat kollayan muhalefete malzeme olmamalarını istedi. Çömez, Erdoğan’a “Partimin emrindeyim” derken; Koçak, “Görüşlerim iyi niyetli” dedi.
 • AKP HORTUMCU – CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Hatay’daki kamu ihalelerini AKP il ve ilçe örgütlerinin paylaştığı yönündeki haberlerle ilgili olarak, yolsuzluklar konusundaki geçmiş iktidarları suçlayarak “hortumları kestik” diyen AKP’ nin asıl hortumcu olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Anadol, “Bugün AKP’ ye bakınca, geçmiştekiler ancak pipetle götürmüş, geçmiştekiler pipetçi kalıyor,asıl hortumcu AKP” dedi.
 • HUKUK DERSİ – Erdoğan’ın Penguen dergisi aleyhine açtığı ve mahkemenin reddettiği davanın gerekçeli kararında, “Bilim adamları ve sanatçıları, düşünürleri, yazarları, şairleri tazminat silahı ile susturulmuş bir toplumda ilerlemeyi sağlayacak fikir zenginliği ortamının oluşması beklenemez” denildi. Kararda düşüncelerin incitici olabileceği, ancak önemli olanın bunların serbestçe ifade edilebilmesi olduğu kaydedildi.
 • ÇORBA PARASINA MUHTAÇ PATRONLAR ! –  Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nın gelir vergisi mükellefleri nezdinde yaptığı araştırmada, her 10 sektörden 6’sında, patronların asgari ücretle çalıştırdıkları işçilerin dahi altında vergi ödediklerini ortaya koydu. Dericiler, asgari ücretlinin 3’te biri, un fabrikatörleri ve kürkçüler 5’te 2’si, mensucat sanayicileri ise yarısı kadar vergi ödüyor.
 • ESKİ BAŞKAN TUTUKLANDI HAKKÂRİ KARIŞTI – Dehap eski İl Başkanı Sabahattin Suvağcı’nın tutuklanmasını protesto  için toplanan binlerce kişiye polis biber gazıyla müdahale etti ve havaya ateş açtı. Göstericiler ise taş ve sopalarla karşılık verdi. Kentin giriş-çıkışları kapatıldı, askeri birlikler de takviye için gönderildi. Olaylarda 4 kişi yaralanırken çok sayıda gösterici de gözaltına alındı.
 • TEKSTİLCİLERDE KDV TARTIŞMASI – Fırçaya teşekkür… Hükümetin,tekstil sektörü için aldığı KDV indirimi kararı, tekstilcileri birbirine düşürdü. Başbakan’ın tekstilcileri fırçaladığı haberleriyle aynı gün gazetelerde Erdoğan’a teşekkür ilanları çıktı. Tekstilciler, ilanın önceden hazırlandığını, Erdoğan’ın konuşmasıyla çakışmasının tesadüf olduğunu söyledi.
 • KÖPEK GÜZELLİK YARIŞMASI – Köpek güzellik yarışması “1. İstanbul Official Dog Show” 26 Mart Pazar günü İstanbul’da yapılacak. Köpek Bilimleri Derneği’nden yapılan açıklamada, tüm safkan ırk köpeklerin katılabileceği yarışma, Uluslar arası Kinoloji Federasyonu (FCI) hakemleri yönetiminde düzenlenecek.
 • ‘HASSASKİŞİLİK’  ERDOĞAN – En ufak bir eleştiriyi bile yargıya taşıyan Başbakan, 71 kişiye açtığı davayla rekora koşuyor. Öncelikle hedef olarak medya organlarını belirleyen Erdoğan, yalnızca bu ay Cumhuriyet, Ortadoğu ve Evrensel gazetelerine 80 bin YTL’ lik dava açtı.
 • HÜKÜMET ‘SOSYAL BOYUTU’ HATIRLADI – Devlet Bakanı Şener, IMF’ nin eleştirisine karşı memura ek zammı savundu. Memura ek ödeme düzenlemesinin ekonomik programın sosyal boyutu olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Şener, “Ekonomik programın sosyal ayağı yoksa bu programın uzun vadeli, ülkede istikrar ve güveni sağlayacak şekilde dengeleri kurması mümkün değildir” dedi.
 • DOĞAN ÖZ ANILIYOR – Türkiye’yi  12 Eylül 1980 askeri darbesine sürükleyen cinayetlerden birine kurban giden Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz katledilişinin 28. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Cinayetin hâlâ aydınlatılamadığına dikkat çeken Yurtsever Cephe Hukukçular İnisiyatifi, bugün Sultanahmet Adliyesi önünde saat 13’te basın toplantısı düzenleyecek.
 • TÜRKİYE’DE VEREM ALARMI – Yoksulluk ve temel sağlık hizmetlerinin geri plana itilmesi özellikle İstanbul’da hastalığı patlattı. İstanbul Verem Savaş Derneği verilerine göre Türkiye’de, her yıl belirlenen yeni verem hastası sayısı yaklaşık 19 bin iken İstanbul’da bu rakam 2005 yılı istatistiklerinde 6 bin 494 olarak saptandı. Sağlık yönetiminin felâket olduğunu belirten Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, “İstanbul veremde alarm veriyor” dedi.

25 Mart

 • KONUTTA SÜRPRİZ GÖRÜŞME –  Başbakan Erdoğan, konuta davet ettiği Kara Kuvvetleri Komutanı Büyükanıt ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Büyükanıt, Erdoğan’a rahatsızlığını iletti. 2 Saat süren görüşmeden sonra açıklama yapılmazken, kulislerde konuşulan iddiaya göre Büyükanıt, Şemdinli İddianamesinin hazırlanma sürecinde bazı üst düzey bürokratların savcı ile yaptıkları konuşmaların kayıtlarını Erdoğan’a dinletti.
 • SALDIRI HAREKÂTI – Baykal Şemdinli’yi değerlendirdi. Şemdinli iddianamesini “Siyasi bir belge” olarak niteleyen CHP Lideri Baykal “Ankara bağlantısından kuşku duymadıklarını” söyledi. Cumhuriyetin kazanımlarına karşı bilinçli bir saldırı harekâtının yürütüldüğüne işaret eden Baykal, bu harekâtın kurmay planlamasının yapıldığı yerlerin başında da Başbakanlık Müsteşarlığı’nın geldiğini belirtti.
 • ÇİFTÇİNİN DEĞERİ – TRT’nin vekil genel müdürü Ali Güney, Başbakan’ın Mersinli çiftçiyi azarladığı konuşmasının TRT kameraları tarafından çekildiğini, ancak, “haber değeri taşımadığından” yayımlanmadığını kaydetti! Tartışmayı, içeriğini eleyerek haberleştiren AA da, “objektif habercilik anlayışı içinde hareket ettiğini” savundu.
 • DİSK HÜKÜMETİ UYARDI – Sosyal devleti ortadan kaldırmayı amaçlayan AKP’ ye karşı mücadele bayrağını yükseltecek. AKP hükümetinin ekonomi yönetimini IMF direktifleri doğrultusunda sürdürdüğünü vurgulayan DİSK Başkanlar Kurulu, “Sosyal güvenlik, emeklilik, sağlık gibi alanlarda yapılanlar, piyasa koşullarına teslimiyetin göstergesidir” dedi.
 • AKP, MASONİK BİR PARTİ –  Baykal, AKP’ nin yandaşları arasında özel bir dayanışması olan bir parti haline dönüştüğünü, Türkiye’de uzun bir  süreden beri Cumhuriyetin birikim ve kazanımlarına karşı topyekûn bir saldırı harekâtının bilinçli olarak yürütüldüğünü söyledi.
 • ASGARİ ÜCRETLİYE PLAKET VERİLMELİ – Türkiye’deki vergi adaletsizliğine dikkat çeken Türk-iş Başkanı Salih KılıçTürkiye’nin işçisinden az vergi veren patronların bulunduğu bir ülke olduğunu,bu şartlarda asgari ücretliye plaket verilmesi gerektiğini söyledi.

26 Mart

 • KADROLAŞIYORLAR – KPSS’ yi devre dışı bırakan hükümet, 43 bin kişiyi sözleşmeli olarak atayacak. Binlerce memur adayı, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sonuçlarına göre atanmayı beklerken AKP hükümeti “geçici ve sözleşmeli personel” uygulamasıyla kadrolaşma yolunu seçti. Kamu kurumlarına 2004 yılında 10 bin 728 sözleşmeli personel kadrosu açıldı. Bu rakamı son iki yılda yüzde 300 oranında artıran hükümet, 2005’te 33 bin, 2006’da ise 43 bin kişilik sözleşmeli personel kadrosu belirledi. 2006 yılında yapılacak atamalarda 30 bin 388 ile Milli Eğitim Bakanlığı başı çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’na 1650, Sağlık Bakanlığı’na ise 1209 sözleşmeli personel atanması öngörülüyor.
 • ‘MERKEZ’ ATAMASINA KÖŞK VETOSU –  Faizsiz bankacılığın müdürü Büyükdeniz’e izin çıkmadı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz’ in Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasını “uygun” görmeyerek, kararnameyi Başbakanlık’ a iade etti. Sezer, başkan yardımcılıklarına getirilmek istenen  Mehmet Şimşek ve Birol Aydemir’in atanmasını da uygun bulmadı.
 •  ABD İLE KRİZ AŞILAMIYOR –  Ankara ile Washington arasındaki yoğun trafiğe karşın, PKK, Irak, ve Karadeniz gibi kriz noktalarında yaşanan sıkıntılar aşılamadı. Ankara’nın desteğine karşın ABD’ nin, Türkiye’ nin hassasiyetlerine  kayıtsız kalması, ilişkilerde oluşan tablonun Ankara’nın aleyhine şekillendiğini ortaya koydu.
 • HER TAŞIN ALTINDA DİNÇER – Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli İddianamesini hazırlamasında etkili olduğu ileri sürülürken Başbakanlık Basın Merkezi’nden dün yapılan açıklamayla iddialar yalanlandı. Dinçer, daha önce gündeme gelen uygulamalarıyla birçok kez eleştirilmiş ve istifaya çağrılmıştı.
 • ATATÜRK BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜRDÜ – ABD’de yayımlanan Washington Times gazetesi, Filistin’de seçim kazanan Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretini gündeme getirerek “Atatürk, Araplarla çevrili İsrail gibi bir dost gücü aldatmadan önce iki kere düşünürdü” yorumunu yaptı. İsrail’in ziyareti protesto ettiği anımsatılan yazıda, Türkiye için bir Rus deyişi olan “İki düğünde birden oynayamazsın” sözü anımsatıldı.
 • MÜEZZİNLİ TÜRKİYE TARITIMI – Turizmcilerin tepkisini çeken filmin Rus turistleri olumsuz etkileyeceği belirtildi. Moskova’daki turizm fuarında  yapılan camili, müezzinli tanıtım filminde Türkiye’nin zengin tarihi ve doğal güzelliklerinin yer almadığı vurgulandı. Turizmciler, tanıtım eksikliğinin Ukrayna Fuarı’nda giderilmesini istiyor.
 • VEREMLE SAVAŞAMIYORUZ – Ankara Verem Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilmi Gürses, dünyada ve Avrupa’da birçok ülkenin veremi yok etme düzeyine geldiğini ancak Türkiye’nin, Güney Amerika, Afrika, Hindistan, Çin, Kafkasya ve Orta Asya ülkeleri gibi veremi yok etmekten uzak olduğunu söyledi.
 • ‘SANDIK’ SOKAĞA ÇIKIYOR – KESK; DİSK ve TTB, AKP ‘nin Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı için referandum yapıyor. Yurttaşları sağlığı piyasaya terk eden yasa tasarısı için planlanan referandumda oy kullanmaya çağıran KESK Genel Başkanı Tombul, “Bu yasayı sadece TÜSİAD, IMF ve AKP istiyor” dedi.
 • CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇSİN – SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, şu anki  Meclis’in  hukuki meşruiyeti olmasına karşın  siyasi meşruiyetinin olmadığını  belirterek  “Siyasi meşruiyeti olmayan bir meclisin  cumhurbaşkanını  seçmesi söz konusu olamaz” dedi.
 • KRAL ÇIPLAK, SUÇLU MEYDANDA – Artan şiddet olaylarının eğitimi zorlaştırdığını belirten Eğitim-Sen, acilen kriz masası oluşturulmasını istedi. Bakanlığın sadece sempozyum düzenleyerek okullarda şiddeti azaltmasının mümkün olmadığının altını çizen Alaaddin Dinçer, acilen bir kriz masası oluşturulması gerektiğini söyledi. Bakan Çelik’i eleştiren Dinçer, “Sorunu başka yere havale etmeye gerek yok. Rüzgâr ekenler şimdi fırtına biçiyor. Kendi yarattıkları canavarla şu anda uğraşıyorlar ya da uğraşıyor gibi görünüyorlar” dedi.

27 Mart

 • ŞİDDET KORKUSU – Okullarda her gün yeni bir olayın yaşanması velileri tedirgin ediyor. Hükümetin önemsizmiş gibi gösterme çabaları, ilköğretim okullarına kadar inen şiddette tırmanışı gizleyemiyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 2005 yılı verilerine göre 0 – 11 yaş arası 868 kız ile 379 erkek çocuğun, 12 – 18 yaş arası 1369 kız ile 12 bin 656 erkek çocuğun suç işlediği saptandı. Suçlu çocukların yüzde 63’ü ilköğretim okulu ya da hâlâ okula devam  eden çocuklar. Çocukların yüzde 12’si lise öğrencisi. İstanbul’da 15 lise ve ilköğretim okulundaki veli ve öğrenciler, ilgili kurumlara can güvenliklerinin olmadığı yönünde dilekçe verdi. Uzmanlar, olayların artmasını eğitimdeki eşitsizliklere bağlıyor. Eğitimciler, öğrencilerin sosyal aktiviteleri için olanaklar yaratılmasını istiyor. Televizyondaki şiddetin de çocukları olumsuz etkilediği belirtiliyor.
 • KIYILAR HALKA KAPATILIYOR – Hükümet, tüm kıyıları yatırımcılara teslim ederek yapılaşmaya açacak,yatırımcının imar affı teklifi getirmesine olanak tanıyacak, Maliye Bakanlığı’nı tek yetkili kılacak ve kıyılarda imar affı getirecek düzenlemeler içeren tasarı taslağı hazırladı. Kıyı Yasası’na “yatırımcı” ve “fizibilite” gibi yeni kavramlar getiren taslak ile tüm kıyılar yerli ve yabancı yatırımcıların hazırlayacağı fizibilite raporları doğrultusunda Bayındırlık  B:akanlığı aracılığıyla imara hazırlanacak.
 • HURDA ‘YÖN’ DEĞİŞTİRDİ –  Irak’tan karayolu ile Türkiye’ye gelen radyoaktif hurdaların yurda girişinin yasaklanmasının ardından denizyolu ile İskenderun’a ulaştığı belirtiliyor.
 • BAŞKAN HÜKÜMETE UYACAK – Merkez  Bankası Başkanı’nın belirlenmesinde yetkinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu söyleyen Bakan Babacan, “Yeni başkanın bizim ekonomik programımıza tam olarak inanması gerekiyor.Bu saatten sonra yeni maceralar istemiyoruz” dedi. Babacan, Erdem Başçı’nın,kararnamede isminin olmadığını bildiğini söyledi.
 • SİYASETTE SICAK PAZAR –  Baykal, Şemdinli iddianamesini hazırlayan savcının yönlendirildiğini söyleyerek “İstihbarat Daire Başkanı, tek başına mıydı” diye sordu. Baykal, “Cumhurbaşkanlığı kalesi düşerse neler olacağını düşünün” uyarısında bulundu. Kavgacı üslûbunu sürdüren Erdoğan, Baykal’a “Aklını kendine sakla, partini yönet. Belediye başkanları genel merkezde gösteri yapıyor” diye seslendi. Erdoğan, Bahçeli’ye de “Teröristbaşı sayenizde idamdan kurtuldu” dedi.
 • EĞİTİM PARASIZ OLMALI – “Kavşaktaki Türkiye’nin Çözümleri ve Ulusal Eğitim Politikaları” konulu toplantıda AKP iktidarının eğitim politikaları eleştirildi.  CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, “Atatürk’ün eğitimde attığı çağdaş adımların bugün bir bir yok edilmeye çalışıldığını” belirtirken İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’de, “Tarikat,cemaat,holding okulları kapatılmalı,eğitim parasız olmalı” dedi.
 • ÇANKAYA SON KALE – DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, başkan atamasının sorun haline geldiği Merkez Bankası’nın değil, Cumhurbaşkanlığı’nın “son kale” olduğunu dile getirerek CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı, Meclis’i boşaltmak dahil, “gereğini” yapmaya çağırdı. DSP İzmir İl Örgütü’nün toplantısında partililere seslenen Sezer, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı  “aymaz,bilgisiz,beceriksiz” gibi sıfatların yanı sıra “boşbakan” diye de nitelendirdi. Erdoğan’ın pembe tablolar çizdiğini ancak doğruyu söylemediğini kaydeden Sezer, dünyadaki işsizlerin yüzde 10’unu Türk işsizlerin oluşturduğunu ancak Türkiye’nin nüfusunun dünyanın yüzde biri bile olmadığını vurguladı. Sezer, “Bu adaletsizliği yaratanların kaçak villaları var. Vatandaşı da öyle sanıyorlar. Başbakan’ın tuzu kuru. Kemal Abi’sinin tuzu daha da kuru. Başbakan yolsuzluk batağına battı. Yolsuzluk AKP’nin alamet-i farikası haline geldi. Yolsuzluk deryasında yüzüyorlar. Sonun başlangıcındalar. Bunun hesabını, ancak hesap sorulamayacak kadar temiz olanlar sorabilir. Büyüme varsa işsizlik niye var, yoksulluk niye diz boyu?” diye konuştu.
 • TOPRAK İSTEYEN ALABİLİYORSA ALSIN – Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Türk geleneğinde toprağın kanla alındığını belirterek “Hiçbir zaman Türk Milleti, toprağını altın tepsi içinde sunmamıştır. Bizden toprak isteyen, gelsin alabilirse alsın” dedi.

28 Mart

 • REFORM ŞART – Dünya Bankası, Türkiye’deki eğitim reformu için bir çalışma başlattı. Dünya Bankası, Türkiye’deki okul sisteminin çok az öğrenciyi iyi eğittiğini, çoğunluğu ise başarısız kıldığını savunurken, orta öğretimin zorunlu hale getirilmesi, ÖSS sisteminin de yeniden düzenlenmesi önerisinde bulundu.
 • ARTIK İŞ ARAMIYORLAR – 2 milyon kişi iş bulmaktan ümidini kestiği için artık iş aramıyor. Resmi işsiz sayısı ise Aralık 2005’te yüzde 11.2’ye yükseldi.Aralık ayında istihdam edilenlerin sayısı 596 bin kişi azalırken işsiz sayısı 91 bin kişi artarak 2 milyon 702 bin kişiye yükseldi. “İş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramayan” 2 milyon 12 bin kişi de eklendiğinde, işsizlik oranı yüzde 18.1’e, toplam işsiz sayısı ise 4 milyon 714 bine çıkıyor. İşsizlik oranı 2000 yılında yüzde 6.5, AKP’ nin iktidara geldiği 2002 sonunda ise 10.2 düzeyindeydi.
 • YOLSİZLUK ÇEMBERİ – Belediyelerde saadet zinciri. Erdoğan’ın “Yolsuzluğa bulaşmayın” uyarısına karşın AKP’ li belediyeler ihaleleri kendi yandaşlarına vermekten vazgeçemiyor.  Kamu ihalelerini yasalara aykırı olarak yakınlarına ve partililerine veren AKP’ li yerel yöneticiler hakkındaki iddialara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yasalara ve Erdoğan’ın uyarılarına karşı yapılan yolsuzluklar ‘AKP kendi zenginini yaratıyor’ yorumlarına neden oluyor.
 • AKP’YE KARŞI ‘REFERANDUM’ Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası  Yasa Tasarısı’na karşı DİSK, KESK ve TTB’ nin düzenlediği referandum dün başladı. Türkiye genelinde birçok yerde kurulan sandıklar 1 Nisan akşamına kadar açık kalacak. Sandıkların açılışı nedeniyle düzenlenen  toplantılarda “AKP sağlığa zararlıdır” sloganı atılırken, DİSK Genel Başkanı Çelebi, bu yasa tasarısına karşı iktidarı çeşitli kez uyardıklarını ve tasarının toplumun büyük kesimini mağdur edeceğini söyledi.
 • AKKUYU İÇİN TEK YÜREK – Mersin’deki sivil toplum kuruluşları Nükleer Karşıtı Platform oluşturdu. Gülnar ilçesindeki Akkuyu beldesinin adının nükleer santral projelerinde geçmesi kentteki sivil toplum kuruluşlarını ve meslek örgütlerini harekete geçirdi. Akdeniz Sosyal Forumu, Mersin Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, KESK, Mersin Barosu, Tabibler Odası, Yerel Gündem 21 ve Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) öncülüğünde bir araya gelerek Mersin Nükleer Karşıtı Platformu’nu oluşturdu.
 • TAKUNYALI İKTİDAR – Baykal ve  partisini eleştiren Başbakan Erdoğan’a sert yanıt Grup Başkanvekili Ali Topuz’dan geldi. Başbakan Erdoğan’ı “cumhuriyet düşmanı” olmakla suçlayan Ali Topuz, “Bu iktidar dini siyasete alet eden, yeri geldi mi başörtülü kızların, imam hatiplerin sırtından siyaset yapan bir zihniyetin temsilcisi” dedi.
 • KEMAL TÜRKLER DAVASI SÜRÜYOR – Eski DİSK genel başkanlarından Kemal Türkler’in 25 yıl önce katledilmesine ilişkin, Yargıtay’ın ‘eksik soruşturma’ gerekçesiyle bozduğu davanın yeniden görülmesine devam edildi.
 • BAKAN KOÇ’A PROTESTO –  Kültür Sanat-Sen üyeleri, kütüphanelerin kapatılmak istendiğini ileri sürdü. Kütüphane haftası nedeniyle Milli Kütüphane’de düzenlenen törende konuşan Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, mesleki formasyon gereken kadrolara meslek dışı atamalar yapıldığına dikkat çekti. Kartal, “Kültür ve Turizm  Bakanlığı’nın üç yıldır görüşme taleplerini reddettiğini” söyledi.
 • OKUMAYI SEVMEYEN DÜŞÜNCE ÜRETEMEZ – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Okumayan,okumayı sevmeyen insan düşünce üretemez, kendini anlatamaz, çevresinden kopuk, gelişmelerden ve gerçeklerden uzak bir yaşam sürdürmek durumunda kalır” dedi.
 • UTANÇ DUYUYORUM – Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Züheyir Amber, “Gazete manşetlerine yansıyan kentteki yolsuzluklardan dolayı, Hatay Milletvekili olmaktan utanç duyuyorum” dedi.
 • TÜRBAN İDEOLOJİK SİMGE – CHP Kadın Kolları Başkanı Güldal Okuducu’nun aralarında bazı büyükelçilerin eşlerinin de bulunduğu Türkiye’de yaşayan bir grup yabancı kadını TBMM’de kabulü sırasında türban yasağı tartışmaları gündeme getirildi. Yabancı kadınlar türban yasağının gerekçesini ve CHP’nin bu kadınların desteğini almak için neler yaptığını sorarken CHP’liler “türbanın ideolojik simge olduğunu” söylediler ve “İran, Irak,  Afganistan’da yaşananları” anımsattılar.
 • AKP’DE  TELAŞ BAŞLADI – CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, AKP’nin kendi ideolojisini yerleştirmek, kabul ettirmek adına her türlü yolsuzluğa göz yumarak sorumsuz bir iktidar örneği sergilediğini belirterek “ Halkın sabrı kalmamıştır. Bu sabrı zorlayan AKP’ de  telaş başlamıştır” dedi.
 • HÜKÜMET KREDİBİLİTE KAYBETTİ –  AKP hükümetine, iç ve dış piyasa çevrelerinden sert eleştiriler geliyor. Merkez Bankası Başkanlığı’na atama süreci nedeniyle, hükümete piyasalardan ciddi eleştiriler geliyor. Alman Deutsche Bank “Faiz yönetiminin başına faizsiz bankacının atanmak istenmesi kafa karıştırıcı. Hükümet kredibilite kaybetti” derken, Yapı Kredi Yatırım da “Hükümet kredibilite kaybının farkında” değerlendirmesi yaptı.
 • BORÇ ALAN EMİR DE ALIR – TOBB Başkanı, “Bütçede açık verildiği sürece kemikli duruş sergilenemiyeceğini” söyledi. Hisarcıklıoğlu’nun Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı sunuma göre, büyümenin hissedilmemesinin nedenini vergi gelirler ve cari harcamalardaki artış açıklıyor: 2005’te cari harcamalar yüzde 16 arttı, bu artış enflasyondaki yüzde 8’lik artışın 2 misli. Vergiler yüzde 18 oranında, 16 katrilyon lira artı.Bu artışın, kayıt dışının kayıt altına alınmasıyla ilgisi yok.

29 Mart

 • BERGAMALI ALTIN BULDU – Türkiye yine kaybetti, yeni davalar yolda. 2004 yılında Türkiye’yi altın madenine karşı mücadele eden  10 Bergamalı köylüye haklarını ihlal ettiği için 3’er bin Avro tazminat ödemeye mahkûm eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu kez 315 Bergamalı köylüye toplam 945 bin  Avro ödemesine karar verdi. Kararda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel ve aile hayatına saygıyla ilgili 8. maddesi ve adil yargılama hakkıyla ilgili 6. maddesinin ihlal edildiği belirtildi. Köylülerin avukatı “Sırada 1479 kişi var. Sorumlular daha fazla tazminat ödemesin, madeni kapatsınlar” dedi.
 •  İŞTE KIYI YAĞMA PLANI – Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın yalanladığı taslak, kıyılarda köprü, karayolu, demiryolu, gar, otopark, lokanta, çay bahçesi gibi tesisler yapılmasına izin veriyor. Taslakla, kıyılarda plana aykırı yapılmış yapı ve tesislere de imar affı getiriliyor, kıyıdaki işletmeler için yatırımcıya fizibilite hazırlama olanağı sağlanıyor. Taslak bu haliyle kıyı yağmasına davetiye çıkarıyor.
 • KUŞADASI’NA İKİ GÖKDELEN –  Ofer-Kutman ortaklığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan aldıkları Kuşadası’ndaki Tatil Köyü’nün yerine 30 katlı, dört adet 15 katlı bina ve yüzlerce villa yapmak istiyor. Kıyı Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklerin, Fransız Tatil Köyü arsasıyla ilgili projeyle aynı döneme rastlaması kuşkulu bulundu.
 • HÜKÜMET IMF’Yİ BİLE BIKTIRDI –  Uluslar arası Para Fonu’nun raporunda, hemen hemen her yasa için önerilen çok sayıda, sık sık ve önemli değişikliklerin, mali yönetimin kredibilitesine zarar verdiği ve ekonomik  birimler için belirsizlik ve risk yarattığı belirtildi. Türkiye’nin belirsizlik düzeyini azaltması gerektiği vurgulanan raporda “başka yasalarla değiştirilemeyecek yasalar oluşturulmasının, belirli bir alanda  çok sağlam birtakım kurallar oluşturulmasını sağlayabileceği” belirtildi.
 • DİYARBAKIR SAVAŞ ALANI GİBİ –  Güvenlik güçlerinin Güneydoğu’da düzenlediği operasyonlarda öldürülen 14 PKK/ KONGRA- GEL militanından 4’ünün cenazeleri, dün Diyarbakır’da olaylı bir şekilde toprağa verildi. Diyarbakır doğumlu Bülent Tanışık, Muzaffer Pehlivan, Fatih Çetin ile Mahmut Güler’in cenazeleri, aileleri tarafından Malatya’daki hastaneden alındıktan sonra dün sabah erken saatlerde Diyarbakır’a getirildi. Yapılan çağrılara uyarak destek vermeye gelen yüzlerce kişi, Medine Bulvarı üzerindeki Şefik Efendi Camii önünde toplandı. Cenazelerin gömülmesinden  sonra Diyarbakır’da çıkan olaylarda göstericiler yüzlerce işyerinin camlarını kırdı. Çıkan olaylarda, aralarında gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanırken polis saatler süren olayları güçlükle kontrol altına aldı. Göstericiler sağlık ocağına da saldırdı.
 • SSK 31 BİN ÖLÜYE AYLIK ÖDEMİŞ – Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SSK) 31.4 bini ölmüş, toplam 46.3 bin kişiye haksız olarak aylık/gelir ödediği belirlendi.
 • SARIKAYA SUÇLU BULUNDU –  Müfettiş raporunda cezanın türünün takdiri HSYK’ye bırakılırken, Sarıkaya için cezai yönden işleme gerek olmadığı kaydedildi. Adalet Bakanlığı Müfettişleri, Şemdinli İddianamesi’ni hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı  Ferhat Sarıkaya hakkındaki raporunu tamamladı. Müfettişler, Sarıkaya’ya “iddianamede bulunmaması gereken hususlara yer vermek” ve “İl Jandarma Alay Komutanlığı’na yazılan bir yazı” nedeniyle disiplin cezası verilmesini istedi.
 • TÜRKİYE KÜTÜPHANE FAKİRİ – Türkiye’nin kütüphane fakiri olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar Türkiye’deki her bir kütüphaneye karşılık Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 25 kütüphane bulunduğunu gösteriyor. 6 bin 156 kişiye bir kütüphanecinin  düştüğü AB üyesi ülkelerde, kütüphaneci sayısı nüfusa oranla çok büyük farklılık göstermezken Türkiye’de her 260 bin  kişiye bir kütüphanecinin düşmesi bu konunun her anlamda ihmal edildiğini gösteriyor.
 • AVRUPALI SAĞCI DA SOLCU DA KARŞI –  AB’deki sağcılar kültürel, solcular da ekonomik nedenlerle Türkiye’nin üyeliğine karşı… Düşünce kuruluşu CER, “Türkiye daha az bir oy gücünü kabul etmek zorunda kalabilir” diyor.

30 Mart

 • TERÖR KENTE İNDİ – PKK’nin kışkırtmasıyla başlayan gerginlik yayılıyor. Gösterilerde 2 kişi öldü. Diyarbakır’da terör örgütü üyelerinin cenaze törenlerinde meydana gelen gerginlik dün de sürdü. Kente takviye olarak asker gönderilirken gösterilerde iki kişi hayatını yitirdi, 95 kişi yaralandı. Gösterilerde çocuklar ön saflara sürüldü. Belediye Başkanı Baydemir, Vali Yardımcısı Aydın’ı yanına alarak eylemcilerle görüştü. Baydemir “Şimdiye kadar istekleriniz ve cesaretiniz için size teşekkür ediyorum. Ancak barış için eyleme son vermeliyiz” dedi.  Siirt ve Van’da da gerginlik yaşanırken DTP Siirt İl Başkanı Avcı’nın çağrısı üzerine esnaf kepenk kapattı. Öcalan’ın serbest bırakılması beklentisiyle intifada eylemlerine yönelen örgüt, yurttaşları kışkırtıyor, güvenlik güçleriyle karşı karşıya getiriyor. Örgüt, henüz birkaç yıl öncesine kadar sahiplenilmeyen, hatta çoğu belediye görevlilerince kimsesizler mezarlığına defnedilen teröristlerin cenazelerini kitleleri zorla da olsa çekerek halkın Kongra Gel’e sahip çıktığı mesajını veriyor…PKK’nin önceki günden itibaren şiddeti sokaklara yayması, aslında İmralı-Kandil hattında üç yıl önce kararlaştırılan konsepte dayanıyor.
 • HÜKÜMET SEYREDİYOR – CHP lideri, hükümetin Diyarbakır’da yaşanan olayların önemini kavrayamadığını, bu nedenle önlem almadığını belirterek “Hükümet seyirci konumunda” dedi. Baykal, halkın devleti ve güvenlik görevlilerini yanında göremediği için teröristlere teslim olduğunu belirtti. İçişleri Bakanı Aksu, olayların tertipçilerinin ve eylemcilerin amacının, birliği ve bütünlüğü bozmak olduğunu belirterek ancak bu amaca ulaşamayacaklarını söyledi. AKP, CHP ve ANAVATAN Partili Diyarbakır milletvekilleri ortak açıklamayla “sağduyu” çağrısı yaptı.
 • EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKMÜŞ – Eğitim-Sen’in yaptığı incelemenin acı sonucu. Son bir ayda çok sayıda kentte 150 okulu gezen Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer’e göre okullarda çeteler cirit atıyor, bazı meslek liselerinde okuma yazmayı bilmeyen öğrencilere rastlanıyor. Yönetim kadrolarına atanmada hükümete yakın sendikalara öncelik tanınıyor. Kadrolaşma sürüyor.
 • YENİ KAVGA ARAMAK YERSİZ  –  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Stegniy, Montrö Sözleşmesi’ nin değiştirilmesine karşı çıktı. ABD’nin Karadeniz’e kısıtlama olmadan  gemilerini çıkarması girişimlerini değerlendiren Stegniy, “Ne Türkiye ne de biz, kimseyi Karadeniz dışına itmek istemiyoruz. Karadeniz’i uluslar arası işbirliği alanı olarak görüyoruz” dedi. Stegniy, kıyıdaş ülkelerin yeni tehditlere karşı olanaklarını kullanmasının ABD karşıtı bir art niyeti olmadığını söyledi.  Stegniy, Montrö Sözleşmesi’nin asırlar boyu süren bir rekabetin sonucu olduğunu ve çıkar dengelerini yansıttığını belirterek F Karadeniz’de istikrarda esas olan bu sözleşmeyi değiştirmek için bir neden yoktur. Kavganın olmadığı durumlarda, yeni kavga aramaya gerek yoktur” diye konuştu.
 • TAZMİNATI ‘SORUMLULAR’ VERSİN – AİHM kararının ardından maddi yükümlülüğünün artacağı belirtildi. Bergamalı, mücadelede kararlı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Bergamalı köylülere ikinci kez tazminat ödemesine karar vermesinin ardından, gözler “rücu ilkesine  çevrildi. Türkiye’nin ödediği ve ödeyeceği tazminatların, Danıştay’ın 1997’de madenin temelli kapatılması yönünde verdiği kararı uygulamayan başbakan, ilgili bakanlar, müsteşarlar, valiler ve özel idare müdürlerinden tahsil edilmesi için sürdürülen girişimlere hız verileceği bildirildi. Konuyla ilgili Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu’na başvuran köylülerin avukatları, rücu yolunun açık olduğunu ve yurttaşların vergileriyle ödenen paraların sorumlulardan geri alınacağını vurguluyorlar.
 • YASAĞA TÜRKÜLÜ PROTESTO – Türkü yasağı ile ülke gündemine gelen Marmaris’in Armutalan Beldesi Belediye Başkanı Muhammet Ünlü’nün muhalifleri, belediye binasının arkasında bulunan inşaata çıkarak yüksek sesle türkü söyledi. Muhalifler başkanı sürekli gaf yapmakla suçladı.
 • KIYILAR YAĞMALANACAK – Tasarıya tepki gösteren uzmanlar,doğal görünümün ticari meta haline getirildiğini belirtti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Geray düzenlemeyle yapılmak istenenin “kıyıları halka açmak değil, kapatmak ve bazı çevrelere rant sağlamak” olduğunu söyledi.
 • DERHAL SEÇİME GİDİLMELİ –  9. Cumhurbaşkanı Demirel, Cumhurbaşkanı’ nın siyasi iktidarın niyetinden kuşku duymasının “büyük bunalım” yaşandığı anlamına geleceğini söyledi. “Cumhurbaşkanı kendisine gönderilen kararnameleri iade ediyor. 400 tane yer vekâletle idare ediliyor. Niye Cumhurbaşkanı bunları iade ediyor? Çünkü,Cumhurbaşkanı buralara ideolojik saplantıları olan insanların getirilmesinden endişe ediyormuş” diyen Demirel, “Cumhurbaşkanı siyasi iktidarın niyetlerinden şüpheye düşmüşse büyük bunalım var demektir.Bunu halletmenin yolu, derhal seçime gitmektir. Bunu yapmadığınız takdirde ekşimeye devam edecektir. Zarar görürsünüz. Bugün için söylemiyorum, güncel politikanın üstündeyim, bir sıkıntı varsa, köylünüz, esnafınız şikâyet etmeye başlamışsa  ve bunlara lazım gelen cevapları yetiştiremiyorsanız, daha kötü sosyal patlamalar olmadan önce siyasi iktidarların kendisini halka arz etmesi lazım” diye konuştu.
 • MAHİR ÇAYAN VE ARKADAŞLARI ANILIYOR  –  Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin (THKP-C) lideri Mahir Çayan ve arkadaşlarının, idama mahkûm edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı kurtarmak amacıyla gerçekleştirdikleri eylem sonrasında saklandıkları Kızıldere’de katledilmelerinin üzerinden 34 yıl geçti. Kızıldere katliamının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, Katliamı mali oligarşinin Türk soluna yönelik saldırılarından biri olarak değerlendirerek “Bugün irtica kaynaklı, yeşile boyanmış oligarşik yapının  siyasal erkin başında oturuyor olması, bir rastlantı değildir. Türk soluna karşı sürdürdükleri nice saldırılarla olgunlaşmış yeni bir  biçimidir” dedi. Targan, “ Bugünlerde ABD emperyalizminin Ortadoğu’da uygulamaya çalıştığı Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) karşı daha o günlerde devrimci ve yurtsever bir tutumla karşı  duran Çayan ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz” görüşünü kaydetti.

31 Mart

 • GERGİNLİK BATMAN’A SIÇRADI –  Terör örgütü şiddeti bölgeye yayıyor. 2 kişi daha öldü. Diyarbakır’da operasyonda öldürülen 14 PKK’liden 4’ ünün cenazesinde çıkan olaylarda ölen 3 kişinin cenaze töreninde de ortalık karıştı. Olaylarda 1’ i çocuk 2 kişi yaşamını yitirdi. Esnaf dün de işyerlerini açmadı. Dicle Üniversitesi’nde boykot başladı. Terör örgütü PKK kesintisiz eylem kararını açıklarken olaylar Batman’a da sıçradı. Göstericiler yüzden fazla işyeri ve kamu binasına zarar verdi.
 • HÜKÜMET ORTADA YOK – Şemdinli’deki gelişmeleri uzun süre gündemine almayan hükümet, bu kez de Diyarbakır’daki olayları görmezden geldi. Erdoğan Sudan’dayken, Başbakan Yardımcısı Gül, “sessiz”bir şekilde çalışmayı tercih etti. Başbakan Yardımcısı Şahin Avustur’yada temaslarını sürdürdü. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu 2 gün gecikmeli olarak dün toplanabildi.
 • GÜLER’ İN ‘KAZIK BÜYÜK” İTİRAFI – Doğalgazda Hazine’ye 33 milyar dolarlık yük. Sayıştay’ ın Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu raporda, doğalgaz santralarına ağırlık verilmesinin ülkenin güvenliği açısından sakıncalı olduğu bildirildi. Ülkenin doğalgazda “al ya da öde” kıskacına sokulduğu vurgulanan raporda, alımlar nedeniyle Hazine’ye 33 milyar dolarlık ek yük getirildiği kaydedildi. “Devlete atılan kazık büyük” diyen Enerji Bakanı Güler, bazı firmaların denetimi sırasında yabancı büyükelçilerin devreye girdiğini açıkladı.
 • ARACI OLMANIZA GEREK YOK – ABD Büyükelçisi Wilson, Türkiye’nin İran konusunda arabuluculuğunu istemediklerini söyledi. Wilson,İran konusunda ABD’nin Türkiye’den beklentilerine ilişkin bir soru üzerine, “Ne biz ne de başkaları İran konusunda aracı arıyor.Zaten yeterli iletişim var.İran’a açık bir mesaj iletiliyor” dedi.G.Doğu’daki olayları da değerlendiren Wilson, “Güneydoğu’da yıllardan sonra ortaya çıkan en ciddi olaylar. Hem bölgedeki halka hem de yetkililere itidal telkin ediyoruz” diye konuştu.
 • ABD DENİZ ÜSSÜ – İskenderun Limanı kiralanıyor. ABD’liler Irak işgali sırasında iki kez kullandıkları İskenderun Limanı’nın “deniz üssü” olması için görüşmelere başladı. 9 kişilik üst düzey ABD askeri heyeti, yetkililerle görüştükten sonra inceleme yaptı.
 • 97. YILINDA 31 MART UYARISI – İnançlarla oynamayın. Mustafa Kemal Derneği Başkanı Karman Baran, “31 Mart Vakası” olarak geçen gerici isyanın yıldönümünde dinin siyasete alet edilmesinin  neden olduğu ürkütücü  sonuçların  hâlâ yaşandığını belirterek, “Ülke yönetimine talıp olan politikacıların din ve inançlar ile oynamaktan kesinlikle kaçınmaları” çağrısında bulundu.
 • MASAK PASİFİZE EDİLİYOR – CHP, hükümetin mali suçları araştıran kurulun yetkilerini daraltma istemine karşı çıktı. Halen kara para aklama suçunun takibi ve soruşturmalarında etkin rol alan MASAK, pasifize edilerek görevi “koordinasyon” la sınırlandırılıyor. TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda çalışmaları sürün tasarıyla ilgili rapor hazırlayan CHP’li komisyon üyesi Akif Hamzaçebi, tasarının bu haliyle yasalaşmasının “kara para aklamayla mücadele yönünden geriye gidiş” olacağını bildirdi.
 • ADAPAZARI’NDA GERGİNLİK SÜRÜYOR – Adapazarı’nda Mahir Çayan’ın posterini asan iki üniversiteli gence linç girişiminin ardından kentte gerginlik dün de devam etti. 7 kişi gözaltına alındı.
 • TÜRK GÖRÜŞÜNE SANSÜR –  ABD, emekli büyükelçilerin sözde soykırıma ilişkin yapacakları konferansları iptal etti. ASAM Başkanı Emekli Büyükelçi Gündüz Aktan ve İnsanlığa  Karşı İşlenen Suçlar Araştırma Enstitüsü Başkanı Emekli Büyükelçi Ömer Lütem’in, sözde Ermeni soykırımına ilişkin Türkiye’nin görüşünü ortaya koyan konuşma yapacağı konferanslar, Ermeni lobisi tarafından engellendi.
 • AKP SAĞLIĞA KİLİT VURDU – Bakanlık, Türkiye’nin tek hastanesi olan Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ni de kapattı. Sağlık Bakanlığı’nın altyapı yetersizliklerini gerekçe göstererek Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ni Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne taşımak istemesi yurttaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Hekimler de, “Çocukların yetişkinlerin yanında tedavi görmesi sağlıklı değil” dedi.

Bir cevap yazın