Kasım – 2008 de TÜRKİYE TABLOSU

1

2 Kası

3 Kası

4 Kası

5 Kası

6 Kası

7 Kası

m

ŞAŞIRTAN KARARLAR – Üzmez’in tahliyesine itiraz reddedildi, Şırnaklı tacizciye ise 22 yıl ceza verildi. 14 yaşındaki B. Ç’ye cinsel istismarda bulunmakla suçlanan dinci Vakit yazarı Üzmez’in, İstanbl Adli Tıp Kurumu’nun “mağdurenin fiziksel ve ruhsal sağlığı bozulmadığı” yönündeki raporu üzerine tahliye edilmesine yapılan itiraz mahkemece incelemeye gerek görülmeden reddedildi. Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman, mahkemenin Üzmez’i tutuklayabileceğini ama yapmadığını belirterek eleştirdi. Şırnak’ta 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle Siir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bir kişi, savcının sanığın mağdureye cinsel istismarda bulunduğunun anlaşıldığını ve mağdurenin olay sonrası “ruh sağlığının bozulduğunu” belirterek cezalandırılmasını isteyince 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık suçsuz olduğunu ve ifadesinin baskıyla alındığını söyleyerek beraatını istemişti.

TÜRKİYE’YE AB DARBESİ – Birlik, dünyadaki rezervlerin yüzde 70’i Türkiye’de bulunan ‘bor’u toksik madde listesine aldı. Avrupa Birliği, Türkiye’nin bor ve türevleri ihracatını olumsuz etkileyecek bir karar aldı. Birliğin kabul ettiği listede borun “üremeye olumsuz etkili toksik madde” olduğu ileri sürüldü. Türkiye, kararı “bilimsel temellere dayanmadığı ve ticarette teknik engel oluşturmaya yönelik olduğu” gerekçesi ile DTÖ nezdinde dava etmeye hazırlanıyor. AB’nin kararı alırken, fareler üzerinde yapılan deneylere dayandığı, oysa borun doğrudan tüketime sunulan bir madde olmadığına dikkat çekiliyor. Yoğun olarak deterjan, cam, seramik gibi sektörlerde kullanılan borun, söz konusu ürünler aracılığıyla insana bulaşmasının mümkün olmadığı vurgulanıyor.

ALMANYA’DA AKMAN’A DAVA – CHP MYK üyesi Ali Kılıç, RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında Almanya’da OFWG Kooperatifi’nde 8 ile 12 milyon Avro arasında değişen yolsuzluk yaptığı iddiasıyla dava açıldığını belirtti. Kılıç, 3 kişi tarafından açılan davaya 60 kişinin müdahil olduğunu ve sırada 1600 kişi daha bulunduğunu söyledi.

8 Kası

m

2. ADAM DEPREMİ – Yolsuzluk iddiaları ve Erdoğan’ın Kürt politikası AKP yönetimini sarstı. CHP’li Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği belgeler üzerine Şaban Dişli’nin ardından AKP’nin 2. adamı Dengir Fırat da koltuğundan oldu. Fırat parti yöneticiliği ve MKYK üyeliğinden istifa ederken AKP Genel Başkan Yardımcılığı’na eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu getirildi. Fırat’ın istifasında Başbakan Erdoğan’ın son dönemdeki Kürt politikasının da etkili olduğu belirtiliyor. Fırat’ın yerine Abdülkadir Aksu’nun getirilmesi, partinin bundan sonraki Kürt politikasının değişeceği biçiminde yorumlandı. Şaban Dişli’nin yerine de Bülent Gedikli getirildi.

AKMAN KURUL ÇALIŞMASINI TIKADI – Radyo ve televizyon yayınlarını denetlemekten sorumlu olan RTÜK, Zahit Akman ile ilgili iddialar ve belgeler nedeniyle görevini yerine getiremez hale geldi. Kuruldaki bazı üyeler istifayı bile düşünüyor.

GÜNEYDOĞU’DA TEHLİKELİ OYUN – Diplomasi kulislerine, “AKP ile ABD’nin, PKK’nin Güneydoğu Anadolu’daki siyasal desteğinin kırılması için ortak çalışma yapılması” yönünde anlaşmaya vardığı savları yansıdı. AKP’nin yerel seçimler öncesi Washington’dan destek istediği, ABD’nin de Müslüman Kardeşler bağlantısı olan Kürdistan İslami Birliği ile Barzani ve Talabani’nin de aralarında bulunduğu Kürt grupların seçimlerde AKP’yi işaret etmesi yönünde devreye girdiği belirtildi.

ALEVİLERİN TEPKİ MİTİNGİ – Alevi Bektaşi Federasyonu’nun yarın Ankara’da düzenleyeceği miting için katılımcılar yurdun dört bir yanından yola çıktılar. Aleviler zorunlu din derslerinin ve Diyanet’in kaldırılması , cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ile Madımak’ın müze olması taleplerini dile getirecekler.

9 Kası

10 Kası

11 Kası

m

ÜRETİMDE VE TÜKETİMDE GERİLEME VAR – Küresel kriz sanayi sektörüne uzandı. Eylülde toplam üretim yüzde 5.5 geriledi, imalat sanayindeki azalma ise yüzde 6.4’e yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde ise toplam sanayi üretimi yüzde 5.5, madencilik yüzde 11.4, imalat sanayi yüzde 4.7; elektrik, gaz ve su sektörü yüzde 9.7 yükselmişti. Ağustos ayında yüzde 4’lük daralmanın ardından yüzde 5.5’lik düşüş, gerek özel sektör yatırımları gerek hane halkı harcamalarının ciddi şekilde azaldığını gösterdi. 9 aylık ortalamaya bakıldığında toplam sanayi üretimi yüzde 2.5, madencilik yüzde 7.1, imalat sanayi yüzde 1.9; elektrik, gaz ve su yüzde 6.2 artış gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde ise toplam sanayi üretimi yüzde 5.5, madencilik yüzde 11.4, imalat sanayi yüzde 4.7; elektrik, gaz ve su sektörü yüzde 9.7 yükselmişti. Uzmanlara göre Türkiye 2001 sonrası ilk eksi büyümeyi dördüncü çeyrekte görebilir.

NCİ BASIN KORKUTAMADI – Ankara’da 100 bin civarında kişinin katıldığı miting öncesinde Zaman, Yeni Şafak ve dinci Anadolu’da Vakit gazetelerinin katılımı düşük tutma gayretleri boşa çıktı. Son reklam kampanyasında insanların yaftalanmasına karşı çıkan Zaman gazetesi, “Yaftalamayalım da ne yapalım” dedirtircesine mitingi “Sivas ve Gazi’yi planlayan eller, yeni oyun peşinde” başlığıyla okuyucularına duyurmuştu.

DOKTOR DA ÜZMEZ GİBİ Dinci basının bile tepkisini çeken Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’i kurtaran rapora imza atan Psikiyatr Dr. Yalçın Ergezer’in “14 yaşındaki kızlar evlensin” teklifini veren doktor olduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı’nda “Çocukların cinsel istismarı ile ilgili kanunda yapılacak değişiklikler” toplantısında “Evlilik yaşı 14’e indirilsin ve bundan daha büyük yaştaki kızların cinsel tacizi şikâyete tabi olsun” teklifini veren kişinin Ergezer olduğu bildirildi.

12 Kası

13 Kası

m

KILIÇ, MAHKEME ADINA KONUŞAMAZ – Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt, Başkan’a karşı çıktı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt Başkan Haşim Kılıç’ın anayasanın değiştirilemez ilkelerini tartışmaya açma düşüncesini basından öğrendiklerini belirtirken, “Duyurduğu konu kişisel görüşü olsa gerek,. Konudan heyetimiz haberdar değildir” diye tepki gösterdi. Paksüt, “Nisan 2009’da gerçekleştirilecek Yüksek Mahkeme’nin kuruluş yıldönümünde yapılacak sempozyumda irdelenecek konu henüz değerlendirilmedi” diye konuştu. “Anayasa Mahkemesi kişiyle sınırlı bir yapı değildir. Anayasa Mahkemesi bir kurumdur. Mahkeme kararlarını heyetçe verir” diyen Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın “kişisel” çıkışının heyette rahatsızlık yaratıp yaratmadığı sorusuna ise “Yorum yapmak istemiyorum” yanıtını vermekle yetindi. Haşim Kılıç’ın çıkışı hukukçularca “sivil dikta hazırlığı” olarak nitelendirilmişti.

TİNGE GİDEN FİŞLENDİ – Amasya’da polis, Ankara’da düzenlenen Alevi yürüyüşüne katılanların listesini dernekten istedi. Suluova İlçe Emniyet Müdürlüğü, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği Suluova Şubesi’nden Ankara’da yapılan Alevi mitingine gidenlerin listesini istedi. Polisin bunun rutin bir uygulama olduğunu söylemesi üzerine dernek yöneticileri mitinge katılan yaklaşık 60 kişinin listesini İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne verdi. CHP konuyu TBMM’ye taşıyacak. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan demokrasiyi anımsatırken, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez “Mitinge katılanların isim listesini istemek, akıllara başka şeyleri getiriyor” dedi.

POLİS DURMAYANI VURUYOR – Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın “Ülkemizde Yaşam Hakkı 2008 Özel Raporu” adlı 1 Ocak 2008-13 Ekim 2008 tarihleri arasındaki işkence olaylarını inceleyen araştırmasına göre, 2008’in son 10 ayında gözaltında ve cezaevlerinde toplam 31 kişi yaşamını yitirdi. Dur ihtarına uymadığı iddiasıyla 2008 yılında 14, 2007 yılında 2, 2006 yılında ise 2’si çocuk 6 olmak üzere toplam 22 kişi öldürüldü.

14 Kası

15 Kası

16 Kası

17 Kası

m

G-20 AKP’Yİ ZORLUYOR – G-20 zirvesinde alınan ve küresel mali sistemi disipline etmeyi amaçlayan kararlar, yerel seçim öncesinde halkı daha fazla sıkıştırmaktan kaçan AKP’yi zora sokacak. Hesap sorulabilirliğin güçlendirilmesine yönelik önlemler, Varlık Barışı gibi yasalar çıkaran AKP’nin uygulamalarıyla uyuşmuyor. Karalar gereği, Maliye Bakanı’nın denetimi arttırıcı önlemler üzerinde çalışması ve öneri paketi hazırlaması da seçim öncesinde mümkün görünmüyor. Sayıştay’ın “Uygulamalar saydam değil” değerlendirmesi AKP’nin en çok “şeffaflık ve uyum” da zorlanacağını ortaya koyuyor.

‘UZLAŞMA İSTEMİYORLAR’ – Türkiye Barolar Birliği’nden ‘değiştirilemez maddeler’le ilgili tartışmalara sert tepki. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın başlattığı tartışmaya bir tepki de Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) geldi. Yönetim kurulundan yapılan açıklamada “Yeni anayasa yaparken hedefimiz eksiksiz demokrasiyi gerçekleştirmekse tartışmaya açılan maddeler eksiksiz demokrasi önünde engel olduğu için mi değiştirilmek isteniyor? Hukuk devleti mi, Cumhuriyet mi eksiksiz demokrasiye engeldir? Denildi. TBB, yeni anayasa hazırlanması için toplumu kucaklayan, kurucu idare yerine geçebilecek bir uzlaşma sağlanması gerektiğine işaret etti. Açıklamada “Oysa böyle bir iradenin oluşmasının istenmediği, her kesimin işine geldiği gibi demokrasi istediği görülüyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın başlattığı bu son tartışma da toplumsal uzlaşma arayışından uzak olduğunu gösteriyor” görüşüne yer verildi.

AKP-TMSF SATIŞ KAVGASI – Arena programında kurumları pahalı sattıkları için hükümetten eleştiri geldiğini öne süren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün sözleri, Sabah-atv satışını akıllara getirdi. CHP milletvekili Nesrin Baytok, konuyu Meclis’e taşıyarak Ertürk’ün Hazine’ye daha fazla gelir sağlamak için başvurduğu uygulamalara siyasi iktidarın destek vermemesinin gerekçesini sordu. AKP ise Ertük’ün haddini aştığı yönünde açıklamalar yaptı.

18 Kası

19 Kası

20 Kası

21 Kası

m

AKP YENİDEN IMF’YE SARILDI – Görüşmeler sona yaklaştı yeni

stand-by anlaşmasının eli kulağında. AKP Merkez Yürütme Kurulu’ndan bir üye, IMF ile varılacak 20-40 milyar dolarlık anlaşmayla ilgili olarak “Görüşmelerin kısa sürede tamamlanıp anlaşmaya varılacağını bekliyoruz” diye konuştu. IMF ile Türkiye’nin önceliklerini dikkate alan bir program üzerinde çalıştıklarını belirten Devlet Bakanı Şimşek de, programın ayrıntıları hakkında konuşmak için erken olduğunu söyledi. Merkez Bankası’ndan gelen sürpriz faiz indirimi de dövize olan talebi kesmedi, dolar 1.75 YTL’ye dayandı. IMF ile yapılacak olan anlaşmanın belirsizliğinin de etkisiyle gün içinde 1.75 YTL’ye çıkan dolar, Merkez Bankası’ndan gelen döviz depo piyasasına ilişkin değişikliklerle 1.72 YTL’ye geriledi. İstanbul Borsası ise 4 yıl önceki 20 binli puanları tekrar görerek dipsiz kuyuya girdi.

ÜZMEZ’DE SKANDAL – İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, Hüseyin Üzmez’in “Çocuğun cinsel istismarı” suçundan yargılandığı davada mağdur çocuk B:Ç’nin avukatı olarak duruşmaya çıkan Alperen Akdemir’in, İstanbul Barosu’ndaki kaydının haziran ayında silindiğini, bu nedenle avukatlık yapmasının mümkün olmadığını açıkladı.

KÂBİL İLE TALİBAN UZLAŞMA YOLUNDA – Afkan hükümeti ile dinci Taliban hareketinin ılımlı kesimi arasında uzlaşma süreci başlatılmasında AKP’nin de istekli olduğu belirtiliyor. Uzlaşma sürecinde aracılık edebileceği söylenenler arasında , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çok tartışılan fotoğrafı yayımlanan dinci lider Hikmetyar da yer alıyor. Eski Afkanistan İçişleri Bakanı Celali’ye göre, Türkiye’den gelecek aracılık teklifi Kâbil’de sıcak karşılık bulabilir.

22 Kası

m

‘LAİKLİK GERİLEYECEK’ – ABD’de on altı istihbarat örgütünün çatı kuruluşu konumundaki Ulusal İstihbarat Konseyi’nin “Küresel Eğilimler: 2025” başlıklı raporunda Türkiye’de artan bir İslamlaşma görüldüğü ve Batı modelinin bir parçası olan laikliğin Ortadoğu’da daha az yer bulacağı ifade edildi. Türkiye’nin İslamla sıklıkla ilişkilendirildiği raporda Ankara’nın Avrupa Birliği üyeliğinin de belirsiz olduğu ileri sürüldü. Raporda 2025 yılında ABD’nin gücü azalırken Türkiye’nin dünyadaki yükselen güçler arasında yer alacağı öngörüldü. Rusya’nın dünya politikasında önemli aktörler arasında sayılmasına karşın gücünün daha belirsiz olacağı, Çin ve Hindistan’ın liderliğe oynayacağı, İran ve Türkiye’nin siyasi ve ekonomik güçlerinin artacağı belirtildi.

‘ÇALKANTI DEVAM EDECEK’ – Türkiye’nin küresel krize yakalanmasının çok normal olduğunu belirten dünyanın en ünlüfütüristlerinden Amerikalı Jacgue Fresco, “Eski sistemler artık işe yaramıyor. Türkiye 5 yıl sonra da çalkantı içinde olacak” dedi. Türkiye’nin geleceği için öncelikle araştırma yapılması ve gelecekle ilgili bir film hazırlanması gerektiğini belirten Fresco, krizle ilgili olarak da “Türkiye’nin krizden çıkması için, krizden çıkmasını isteyen bir hükümete ihtiyacı var” diye konuştu.

ZEKERİYA ÖZ’E AĞIR SUÇLAMA – Ergenekon davasında çapraz sorgusu yapılan Halil Behiç Gürcihan, yaşamını yitiren sanık Kuddusi Okkır’a cezaevindeyken sanık Erol Ölmez’in yardımcı olduğunu belirterek, “Savcı Zekeriya Öz, Erol Ölmez’den Okkır ile ilgilenmesi için kendi istediği ifadeyi vermesini, bunun karşılığında kendisini tahliye ettireceğini söylemiştir” iddiasında bulundu.

23 Kası

24 Kası

25 Kası

m

HALKIN PARASI SEÇİM RÜŞVETİNE – AKP’nin sosyal yardımları, devleti milyonlarca YTL zarara uğratıyor. AKP’nin “sosyal hizmet” adı altında başlattığı “seçim rüşvetlerinin” bütçeye yükü 3.5 milyar YTL’yi aştı. AKP’nin dağıttığı 6 milyon 761 bin ton bedava kömür nedeniyle Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri 145 milyon YTL, Türkiye Kömür İşletmeleri ise 265 milyon YTL zarara uğratıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi “yardım kuponu” ve “yardım sandığı” uygulamaları için 200 milyon YTL kaynak harcadı. Sosyolog Cemil Kılıç, belediyelerin dağıttıkları yardımlarla halkı kendilerine “mahkûm ve mecbur” hale getirdiğini, “Sadaka kültürünü yerleştirmeye çalıştığını” belirtirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Can Özyedierler de sosyal belediyecilik adı altında yurttaşların oylarının satın alındığını söyledi. Belediye yardımları oy karşılığı siyasal şantaj olarak değerlendirildi.

GÜÇ BİRLİĞİ İÇİN İLK ADIMLAR – CHP’nin Ankara belediye başkan adayı olmaya hazırlanan SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, dün partisinden istifa ederek süreci başlattı. Karayalçın’ın bu hafta CHP’ye üye olması bekleniyor. Karayalçın, gelinen noktayla ilgili olarak “Arkadaşlarımın adaylığım konusunda desteğini aldım” dedi. DSP Mustafa Sarıgül’le kapılarını açtı. Meclis toplantısında ayrılan bazı isimlerin dönüş istekleri de kabul edildi. DSP, Sarıgül’ü yine Şişli’den belediye başkanlığına aday gösterecek. Toplantıda yerel seçimlerde adayların merkez yoklaması yöntemi ile belirlenmesi kararlaştırıldı.

ADIM BAŞI KÖMÜR – AKP iktidarının yerel seçimler öncesi hız verdiği bedava kömür dağıtımı nedeniyle özellikle büyük kentlerde adım başı yardım TIR’larına rastlanıyor. Üzerlerinde “Başbakanlık” ibaresi bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu’ndan bedelleri karşılanan ve valilikler tarafından dağıtılan kömürler TIR’larla özellikle yoksul yurttaşların yaşadığı semtlere ulaştırılıyor. İstanbul’da dağıtılan kömürlerin çuvalları AKP kurucusunun şirketinden alınıyor.

26 Kası

27 Kası

m

‘BEDEL ÖDEMEYİZ’ – Krizin etkilerini en derinden yaşayan emek cephesi tepkilerini yükseltiyor. Artık bedel ödemek istemeyen çalışan kesimin temsilcileri, krize karşı çözüm önerilerini birbiri ardına sıralıyor. Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, kriz nedeniyle farklı sektörlerde işten çıkarılan kendi bünyelerindekisendikalı işçi sayısının 24 bin 98’e ulaştığına dikkat çekerek, krize karşı önlemlerini sıraladı. Kumlu asgari ücrete önemli bir zam yapılarak vergi dışı bırakılmasını, böylece tüm ücret gelirlerinin asgari ücret kadar kısmının vergiden muaf tutularak satın alma gücü oluşturulmasını önerdi. Kumlu kredilerin de üretim ve istihdam şartına bağlanmasını istedi. DİSK, KESK ve Hak-İş de istihdam odaklı projelere destek verilmesini istedi.

SANDIĞA DEV YATIRIM – AKP her yıl daha fazla seçim rüşveti dağıtıyor. Artış, yoksulluğun arttığının da göstergesi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nun 2002-2008 yılları arasındaki verileri, AKP hükümetinin seçime dönük yardım politikasını gözler önüne serdi. Fondan, 2003-2008 yılları arasında her yıl yaklaşık 7.5 milyon kişi olmak üzere 2.6 milyar YTL’lik yiyecek, giyecek, yakacak, barınma, afet, eğitim, sağlık ve geçim yardımı olmak üzere 15 kalemde yardım yapıldı.

DENİZ FENERİ’NE İNCELEME – Alman Mahkemesi’nin gerekçeli kararında 7 ayrı suçlama var. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK), Almanya’daki Deniz Feneri vurgununda “asıl fail” olarak gösterilen RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin servetini incelemeye aldı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki savcıların Almanya’ya gönderilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’deki delillerin büyük ölçüde karartıldığı kanısındayım” dedi. Gazete, televizyon reklamlarının yanı sıra prefabrik “Tanıtım ve Bağış Bürosu”nda faaliyetleri hakkında bilgi veren Deniz Feneri Derneği, yurttaşlardan kurban bağış bedeli altında 220 YTL para topluyor.

28 Kası

m

TUNCAY GÜNEY’E DOKUNULAMIYOR – Verdiği ifadelerle Ergenekon davasını şekillendiren Tuncay Güney’in ifadesine sanık olarak da tanık olarak da başvurulmadı. Savcıların Güney’in ifadeleriyle hareket etmelerinde MİT elemanı olduğu yolundaki iddianın etkili olup olmadığı bilinmiyor. MİT, Güney’in “şüpheli faaliyetlerinden dolayı” üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı ancak Güney’in iddialarını içeren CD ve bilgilerin pek çok kez Başbakanlık ve Genelkurmay’a gönderilmesi dikkat çekti. Tuncay Güney, dolandırıcılık suçundan 2001 yılında tutuklanmasından bir gün sonra teminatla serbest bırakılınca dönemin Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan tarafından ABD’ye gönderildiğini açıklamıştı. Ancak Sabah gazetesi Tuncay Güney’in bu ülkeye gönderenin eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun olduğunu ileri sürdü. Bu iddiaya karşın eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun dün herhangi bir açıklama yapmadı.

‘SAVCILARA DAVA’ BAŞLADI – Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk’un Ergenekon savcıları hakkında “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle açtığı dava başladı. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde Ergenekon savcılarının “Selçuk’a yönelik bazı saptama ve bilgilere, davayla ilgisi olmadığı halde yasaya aykırı olarak iddianamede yer verdikleri” ifade edilmişti.

SEÇMEN ARTIŞI TARTIŞILIYOR – Seçmen sayısının bir yılda 6 milyon artmasını dikkat çekici bulan CHP grup başkanvekilleri, Kütahya,Konya ve Afyon’dan İzmir’e;Ankara’da da diğer ilçelerden Çankaya’ya seçmen kaydırıldığı savlarını gündeme getirerek seçim güvenliğinin şimdiden sakatlandığını belirtti.

29 Kası

30 Kası

m

AKP’YE İHTAR EYLEMİ – Mitingi siyasi partilerden meslek odalarına, aydın ve sanatçılara kadar toplumun her kesimi destekliyor. KESK ve DİSK tarafından, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin desteğiyle bugün Sıhhiye Meydanı’nda, “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” düzenleniyor. Emekçiler saat 09.00’da Hipodrom alanında toplanacak. Saat 10.00’da Türkiye’nin pek çok ilinden gelen katılımcılar kortej oluşturarak mitingin gerçekleştirileceği Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçecek. Saat 13.00’da miting başlayacak. Mitingle ilgili olarak DİSK Başkanı Çelebi, krizin Türkiye’yi teğet geçmeyip, işçi sınıfı tam kalbinden vurduğunu kaydetti. Bugüne kadar uygulanan politikaların en ağır bedeli emekçilerin çektiğini belirten Çelebi, Türkiye’nin bugüne kadar yaşanan en ağır krizle karşı karşıya kaldığını kaydetti. “Bu eylem halkın eylemi, siyasal görüşleri, tercihleri ne olursa olsun, duyarlı olan bütün halkın bu sürece katkı vermesi gerekiyor” dedi. KESK Genel Başkanı Evren’de “AKP iktidarına birinci ihtar eylemini” gerçekleştireceklerini kaydetti. Evren, “Bugün emekçiler IMF’nin sözcüsü olan AKP hükümeti ile Ankara Sıhhiye Meydanı’nda gerçek anlamda bir toplusözleşme yapmak için buluşacağız. İşten atılmaların yasaklanmasını, asgari ücretten vergi alınmamasını, zamların geri alınmasını, işsizlik fonundaki emekçilerin alın teriyle biriktirdiğimiz paralarımıza dokunulmamasını talep ediyoruz” dedi.

SAVCI ÖZ’ÜN İTİRAZI REDDEDİLDİ – Tolon’un sağlık nedeniyle tahliye talebinin görüşülebilmesi için Adli Tıp’a sevkine karar verildi. Savcı Öz ise karara “TCK ve CMK’de tahliye sebepleri açıkça yazılmıştır; burada hastalık sebebiyle tahliye olgusu bulunmamaktadır” diyerek itiraz etmişti. Mahkeme, savcının yasal düzenlemeleri yok saydığını belirterek itirazı reddetti.

HER YOL BU NOTERE ÇIKIYOR – Deniz Feneri yolsuzluğunda sahte vekâlet düzenlemekle suçlanan İstanbul 10. Noteri’ne Tayyip Erdoğan’ın da yolunun düştüğü anlaşıldı. Ulaştığımız belgeye göre, Başbakan Erdoğan, 1998 yılında Hayati Yazıcı’ya davalarını takip etmesi için verdiği vekâletnameyi, İstanbul Laleli’de bulunan 10. Noter İsmet Büyükkılıç’a düzenlettirdi. Erdoğan’ın bizzat “noter huzurunda” vekâletnameyi imzaladığı kayda geçirildi. m

‘DEVLET İNANÇLARA EŞİT DAVRANMALI’ – Alevi dedeleri, AKP’nin ‘açılımını’ değerlendirdi, ‘maaş’a karşı çıktı. Alevi Kültür Dernekleri ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen dedeler toplantısında , zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması ve Madımak’ın müze olması gibi istemlerin anayasaya dayandığı vurgulandı. Hükümetin, dedelere maaş bağlama fikri eleştirilerek, “Devletten maaş alan dedeleri Alevi toplumu kabul etmez” denildi. Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişi Ulusoy, “Devlet inançlara karışmasın, maddi manevi destek sağlamasın. Alevilerin temsil edileceği genel müdürlük Diyanet İşleri Başkanlığı kadar yanlış olur” dedi. Abdal Musa Dergâhı Postnişi Eriç de “Önce Alevilerin kimliği tanınmalı ve cemevleri yasal statüye kavuşmalı” diye konuştu.

İŞLETMELERE ACİL KAN ŞART – Krize karşı önlem almada geç kalındığına dikkat çeken İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, gerçekleşmeyen yapısal reformlar nedeniyle Türk sanayicisinin uzun yıllardır kan kaybettiğini vurguladı. Küçük, “İçinde bulunduğumuz dönemde tüm çabamız üretimin, istihdamın ve ihracatın devam ettirilmesi olmalıdır” dedi. İSO’nun yüzde 96’dan fazlasının KOBİ’lerden oluştuğunu belirten Küçük, KOBİ’lerin likidite sorunu yaşadığını ve bunların mutlaka üretimlerini devam ettirmesi gerektiğini kaydetti. Küçük, reel sektörün çok acil 10 milyar dolarlık kaynağa ihtiyacı olduğunu söyleyerek “Umuyoruz 2009,2008’i aratmaz” dedi.

 

 

 

m

BÜYÜMEDE KARA TABLO – OECD raporundan Türkiye tahminleri: Ekonomi yavaşlayacak, işsizlik daha da artacak. ‘Türkiye için kısa vadede riskler çok’ diyen OECD, büyüme tahminini yüzde 2’nin de altına çekti. 2009’da işsizlik oranının yüzde 10.5’e çıkacağı tahmin edilen raporda, bu oran 2010’da da 10.6’ya yükseleceği ileri sürüldü. The Economist de Türkiye’nin 2008 büyüme oranı tahminini yüzde 3’e, 2009 için de yüzde 3.2’den yüzde 1.7’ye düşürdü. Dergiye göre bu yıl enflasyon yüzde 10.2, işsizlik yüzde 9 olacak.

‘BOB İDAM FERMANI’ – Eski CIA Ulusal İstihbarat Konseyi Başkanı Yardımcısı Fuller, Türkiye’yi plan konusunda uyardı. ABD’nin komünizme karşı “Yeşil Kuşak” projesinin mimarlarından Fuller, Büyük Ortadoğu Projesinin bir felakete dönüştüğünü belirterek, Türkiye’nin Amerikan planlarına dahil olmamasının kendi çıkarına olacağını söyledi. Fuller, son 8 yıldan bu yana, ABD ile Türkiye’nin, Ortadoğu’da ortak çıkarlara sahip olmadığını, iki ülkenin ortak bir amacı paylaştıkları görüşüne katılmadığını belirtti.

KADINA ŞİDDET ÇOK YAYGIN – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Dayanışma Günü nedeniyle yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenirken AKP’nin politikaları eleştirildi. Türkiye’de geçen yıl yapılan ve tüm illerin kapsayan araştırmaya göre ülkemizde her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğü bildirildi. Resmi rakamlara göre yılda en az 25 töre cinayeti işlendiği, ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu belirtildi.

‘KARŞIDEVRİM İTİRAFNAMESİ’ – Ergenekon davasında tutuklu sanık Ergün Poyraz, bu davayla Fethullah Fülen hakkında açılan çete davasının intikamının alındığını ileri sürdü. Gözaltına alınmadan önce Erdoğan’la Gül’ün önünü açan şaibeli trafik kazalarını araştırdığını söyleyen Poyraz, 1971’den bu yana Recep Tayyip Erdoğan’a karşı olan herkesin ya bir cinayete, ya bir trafik kazasına uğradığını ya da hapishaneye gönderildiğini ileri sürdü.

‘KARAMAN VE AKMAN SORUMLU’ Deniz Feneri e.V. davasının yayımlanan gerekçeli kararında Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ile RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın rolleri öne çıkarıldı. 16 milyon Avro’nun kuryelere teslim edildiği ve bağış paralarının amacı dışında kullanıldığının, Türkiye’de Kanal 7 yöneticileri tarafından bilindiği vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

m

YASA TANIMIYORLAR – İstanbul’un su havzalarındaki AKP’li belediyelere 46 dava açıldı, imar planlarının çoğu iptal edildi. Sarıgazi Belediyesi’nin iptal edilmesi kesin olan ruhsatları yargıya başvurmama garantisi karşılığında verdiğinin ortaya çıkmasının ardından çok sayıda AKP’li yerel yönetimin de benzer uygulamalar nedeniyle davalık olduğu belirlendi. İSKİ’nin dava açtığı 4 ilçe ve 11 belde belediyesinin verdiği imar planları ya iptal edildi ya da yürütmesi durduruldu. İSKİ, İstanbul sınırları dışındaki AKP’li Gebze Belediyesi ve Körfez beldesinin kararları için de yargıya başvurdu.

UNAKITAN GİZLİYOR – Aktarılan kaynaklar ‘sır’! Maliye Bakanı, CHP’li Çöllü’nün “dernek ve vakıflara ne kadar yardım yapıldığı” sorusunu yanıtlamadı. Çöllü, “Neden gizliyorsunuz? Yoksa kaynaklar, tanıdık dernek ve vakıflara mı gitti?” dedi.

ERGENEKON’DA SİYASET İZİ – CHP’li Mengü: İddianamenin yazımına Adalet Bakanlığı müsteşarı müdahil oldu. Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon soruşturmasında tarafsız olmadığını vurgulayan CHP’li Mengü, “Müsteşar Ahmet Kahraman soruşturma sürecinde İstanlul’a geldi. Levent Adliyesi’nde iddianame için özel birim oluşturuldu. Bakanlık yalanlamadı” dedi. Mengü, Terörle Mücadele Yasası’na göre polisin ifade alamayacağına dikkat çekti. Kahraman göreve geldikten sonra davalarda AKP’lilerin lehine verilen kararların arttığını belirten Mengü, “Dosyalar incelenmeli” dedi.

HİRLİ PAKET BEKLEMEYİN – Türkiye’nin küresel finansal krize sağlam yakalandığını savunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “Dünyada krizin esas boyutu bankacılık-finans krizi. Türkiye’de şu anana kadar bırakın banka batmasını, bankacılık sektörü kâr etti” diye konuştu. Şimşek, hazırlanan önlem paketiyle ilgili olarak reel sektöre “İmkânlar sınırlı. Beklentilerinizi makul tutun” mesajını verdi.

 

 

 

m

AKP’Lİ BELEDİYENİN ‘RUHSAT’ KURNAZLIĞI – Yargı kararlarına karşın yapı ruhsatı vermeyi sürdüren Sarıgazi Belediyesi yasal sorumluluktan kurtulmak için yurttaşlara taahhütname imzalatıyor. Su havzalarındaki kaçak yapılaşmayı engellemek için yerel yönetimlere dava açan İSKİ’nin aldırdığı mahkeme kararı yok sayılıyor. İSKİ’nin, AKP’li Sarıgazi Belediyesi’ne karşı açtığı davada tüm imar planlarını iptal ettirmesine karşın bölgedeki inşaatlar sürüyor. 400’ü aşkın yapı için ruhsat veren belediye, işin içinden sıyrılmak için yurttaşlara taahhütname imzalatarak “bana dava açmayacaksınız” sözünü alıyor. AKP’li belediyenin yurttaşlara imzalattığı taahhütnamede mahkeme kararlarını gizlemesi dikkat çekiyor. Yurttaşlar ise binlerce konutluk sitelerin bulunduğu Sarıgazi’den banka kredisiyle daire satın almaya devam ediyor. Bu sitelerden bazılarına yıkım kararı çıktığı bilgisini veren yetkililer, yurttaşların yerel seçimlerin ardından sorunlarla karşılaşacağını belirtiyor.

ZAHİD AKMAN ZANLI – Frankfurt Savcılığı Basın Sözcüsü Doris Möller Scheu, RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkındaki soruşturmanın sürdüğü ve Akman’ın zanlı olduğunu açıkladı. Savacılık yetkilisi, Akman’ın avukatının Deniz Feneri davasının gerekçeli kararına dayanarak Akman’ın “sanık, zanlı ya da şüpheli” olarak değerlendirilemeyeceği açıklamasını ise “spekülasyon” olarak değerlendirdi.

MEB ÖĞRENCİLERİ ÖZELE TESLİM ETTİ – Üniversitelerdeki yüzde 20 kontenjan artışına karşın 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı YURTKUR yalnızca 7 yurt açtı. Bu yıl açılan özel yurtların sayısı 236’ya ulaştı. Tarikat ve cemaatlerle bağlantılı yurtların ağırlıklı olduğu özel yurtlar kapasitelerini yüzde 4.7 oranında arttırdı.

ABD RAPORUNA SERT ELEŞTİRİ – ABD’nin ortak istihbarat platformu olan Ulusal İstihbarat Konseyi tarafından hazırlanan “Küresel Eğilimler: 2025” raporu, emekli diplomatlar tarafından eleştirildi. Kandemir, ABD’nin 1980’lerin başından bu yana, Türkiye’yi İslamlaştırma politikası izlediğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

m

FON’UN MUSLUĞU POLİTİKAYA AYARLI – Avrupa Merkez Bankası’nın 107 ülkeyi kapsayan raporuna göre IMF kredilerinin dağılımında ekonomik etkenlerden daha çok jeopolitik kaygılar rol oynuyor. Rapor Türkiye’ye 1999/2000 döneminde kotasının yüzde 1500’ünden daha fazla kredi verildiğine dikkat çekiyor. Kredilerinde siyasi tercihlerin rol oynadığı yönündeki algı IMF’nin güvenilirliğini zedeliyor.

‘BANKALAR ZORDA’ – Fitch, Türk bankalarının kısa vadede bazı zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Fitch tarafından hazırlanan “Türk Bankacılık Sektörünün Yıllık Gözden Geçirme ve Genel Görünüşü” isimli raporda, Türk bankalarının karşı karşıya olduğu risklerin ekonomideki yavaşlamanın, hızla artan kredilerin aktif kalitesine, sermaye ve kârlılığa olumsuz etkileri olduğu ifade edildi.

CHP’DE ‘ÇARŞAF’ TARTIŞMASI – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İstanbul’da kara çarşaflı kadınlara parti rozeti takması ve bunu, “Kültür muhafazakârlığıyla siyasi tercihi ayırma vakti geldi” diye savunması partide tartışma yarattı. Son kurultayda genel başkanlık yarışına girmek isteyen ancak yeterli imzaya ulaşamayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, “kara çarşafı dekor yaparak verilmek istenen mesajın CHP kimliğiyle uyumlu olup olmadığının” sorgulanmasını istedi.

TÜRKİYE İÇİN SENARYOLAR – John Hopkins üniversitesinin araştırmacılarının hazırladığı 75 sayfalık raporda, Türkiye’nin 2023’te muhafazakârlaşması, askeri yönetimle idare edilmesi ya da baskın siyasi akımların uzlaşması halinde karşı karşıya kalacağı tablo inceleniyor. Raporda, 2014’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ihtimaline de yer veriliyor.

 

 

 

m

MÜSİAD’A BİR KÖY – Hadımköy’de kamulaştırma yetmedi, üstüne bir de köylüye baskı yapılıyor. TOKİ, MÜSİAD’ın isteğiyle İstanbul Hadımköy’de şahıs mülkiyetindeki bin dönüm araziyi kamulaştırdı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’un Hadımköy beldesindeki 1217 dönümlük arazide AKP’ye yakınlığı ile bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) isteğiyle kamulaştırma çalışmalarına başladı. Kamulaştırma kararının ardından TOKİ’nin arsaları düşük fiyatlarla kamulaştırması için bölgenin altyapı yatırımları durduruldu. Köyün içinden geçen Hadımköy Deresi’nin arıtması durdurularak yurttaşlara arsalarınızı satın baskısı yapılmaya başlandı. TOKİ, Hadımköy beldesine bağlı Deliklikaya köyündeki 1217 dönümlük araziyi kamulaştırmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan izin aldı. Başbakanlık’ın 28 Eylül 2006 tarihli kararının ardından bin dönümlük araziyi kamulaştıran TOKİ, Başbakan Erdoğan’ınonayladığı 16 Haziran 2008’deki ikinci izninin ardından 217 dönümlük alanda yeniden çalışmalarına başladı.

SEÇİM İÇİN 2B TALANI – Oraman talanına yol açacağı için büyük tepki çeken 2Bdüzenlemesi yeniden gündeme geldi. Düzenlemenin “yerel seçimlerle bağlantısı olmadığını” ileri sürün Maliye Bakanı Kemal Unakıtan çalışmalarda sona gelindiğini belirterek “Meclis’e yakında geleceğini ümit ediyorum” dedi. Tasarı yasalaşırsa turizm kentlerinde su havzalarıve orman arazileri yakınındaki 2B arazileri AKP yandaşlarının yatırım arazilerine dönecek.

YARSAV’I DİNLEYENE TAKİPSİZLİK – YARSAV Başkanı Eminağaoğlu’nun, kendisine ve derneğe ait telefonların dinlenip, izlendiği iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, kamu görevlileri hakkında takipsizlik kararı verildi. Kararda olayların basın tarafından çarpıtıldığı belirtilirken Eminağaoğlu, “Gizli bilgiler elde edilmiş ki çarpıtıyor birileri” dedi.

ERDOĞAN’DAN GÖKÇEK’E DESTEK , Başbakan’ın “BOTAŞ’ın EGO gecikme zammı alacağının Hazine’den karşılandığı”, Bakan Hilmi Güler’in de “BOTAŞ’ın sıfır kârla çalıştığı” yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol hazinenin zararı karşılamadığını, sıfır kârın da söz konusu olmadığını bildirdi.

 

 

 

m

İŞSİZLİK HIZLA ARTIYOR – Kriz öncesi istihdam verilerine yeni eklenen 207 bin kişiyle toplam oran yüzde 9.8’e yükseldi. İşsizlik oranı, umudunu yitirenler ve kesik istihdamdakiler eklendiğinde yüzde 18.6’ya yani 4 milyon 956 bin kişiye ulaşıyor. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 19.1 olarak gerçekleşti. Bu oran erkeklerde geçen yılın aynı dönemine göre 0.8 puanlık artışla yüzde 11.1, kadınlarda ise 0.4 puanlık artışla yüzde 19.1 oldu.

AKP ZAMLARI DA ETKİLİ – Türk-İş ‘Krize Karşı Emek Masası’na gelen veriler, işten çıkarmalarda AKP’nin zamlarının da etkisi olduğunu ortaya koydu. Verilere göre 5817 işçi kriz gerekçesiyle, 18.281 işçi de zamların etkisiyle olmak üzere, 24 bini aşkın sendika üyesi işini kaybetti.

GÜVEN KALMADI – Türkiye’de tüketicilerin yüzde 91’i ülkenin global bir durgunluk yaşadığını düşünüyor. AC Nielsen’in son açıkladığı verilere göre eylül ayında Türkiye tüketici güven endeksi 5 puan azalarak 62 puana indi.

KOMİSYONDA GÖKÇEK TARTIŞMASI – Cumhuriyet gazetesi, basına kapalı yapılan BOTAŞ KİT Komisyonu görüşmelerinin tutanağına ulaştı. Tutanaklara göre, basına kapalı yapılan komisyon görüşmelerindeki tartışmalarda AKP’lilerin de Gökçek’i korumakta zorluk çektikleri ortaya çıktı. BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’e bağlı EGO’dan alacağını toplamak amacıyla bu kuruma haciz koydurduğunu açıkladı.

 

 

 

 

 

 

m

NE IMF’Lİ GÜNLER GELİYOR – Erdoğan, Uluslar arası Para Fonu’nun başkanıyla büyük ölçüde anlaştı. “IMF’ye ümüğümüzü sıktırmayız” diyen Başbakan Erdoğan çark etti. Erdoğan’ın , Washington’da IMF ve Dünya Bankası’nın başkanlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından ‘IMF ile teknik düzeyde çalışmaların devamı konusunda mutabık kalındığı’ açıklandı. IMF Başkanı, Türkiye ile yapılan görüşmelerden yakın zamanda sonuç alınmasının beklendiğini belirtti.

KRİZE ÇÖZÜM ARANIYOR – Küresel mali krize çözüm arayan G-20 liderlerinin toplantısı Washington’da başladı. G-20 ülkeleri, krizin nedenlerini belirleme konusunda uzlaşmaya çalışacak. Kriz sürecinde atılan adımların etkilerini tartışacak liderler krizle mücadelede yeni yollar da arayacak. Zirvede, krizin tekrar etmesini önlemek için yapılacak reformla ilgili anlaşma aranacak.

KOL KIRMA ORANTILI GÜÇ – İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ta polis saldırısına uğrayan Cumhuriyet gazetesinin muhabirleri Açıkgöz ve Uslu’nun şikâyetlerini işleme koymadı. Kararın gerekçesinde polislerin “zor kullanmayı ‘orantılılık’ ilkesine uygun olarak yerine getirdikleri” belirtildi.

WASHİNGTON’DA GÜLEN ŞOV – Uluslararası konferansta Gülen’in ‘entellektüel kişiliği’ ve popülaritesi konuşuldu. ABD’de Georgetown Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Fethullah Gülen hareketine yönelik uluslararası konferans önceki gün başladı. “Küresel Zorluklar Çağında İslam: Gülen Hareketinin Alternatif Perspektifleri” konulu iki günlük konferansta Gülen, Fransız düşünür Alexis de Tocqueville, ABD’li düşünür Francis Fukuyama ve siyaset bilimci Robert Putnam gibi isimlerle karşılaştırıldı. “Gülen’in uluslararası bir entelektüel olduğu” temasının işlendiği konferansta, Gülen hareketinin barışçıl, kültürel, eğitimsel ve inanca dayalı sosyal bir hareket olduğu tezi ileri sürüldü. Gülen hareketinin siyasi bir hareket olduğu görüşü ise konuşmacılar tarafından çürütülmeye çalışıldı.

 

m

AKP’YE GÜVEN YOK – İktidar partisi erimeye devam ediyor, Türk halkının Ergenekon’a ilgisi azalıyor. Türk halkının AKP hükümetine olan güveni azalıyor. Political Researcher Strateji Geliştirme Merkezi’nin yaptığı ankete katılanların yüzde 61.4’ü AKP’li bazı yöneticiler hakkındaki yolsuzluk iddialarının doğru olduğunu düşünürken iktidardaki AKP’nin yolsuzlukların üzerine gitmediğini düşünenlerin oranı da yüzde 59.7’ye ulaştı. Anket, Ergenekon davasına olan ilginin azaldığını da ortaya koydu. Ergenekon davasını takip edenlerin oranı yüzde 35.7’e düşerken, kısmen takip edenler de yüzde 11.7 oldu. Ergenekon davası ile hiç ilgilenmeyenlerin oranı ise yüzde 52.6’yı buldu. Anketi katılanların yüzde 57.1’i Ergenekon’un terör örgütü olduğuna inanmadığını belirtti.

BERLİN DAHA NE YAPSIN – Almanya din sömürücülerinin üstüne gidiyor Türkiye’de hükümetten ses yok. Önce Yimpaş’ı mahkûm eden; Deniz Feneri e. V. Yöneticilerini tutuklayan ve son olarak da Kanal 7 INT’i kapatan Berlin, Akman hakkında da kooperatif yolsuzluğu iddiasıyla dava açtı. AKP ise Yimpaş’ın sahibi Uyar’ı Almanya’ya iade etmedi. Türkiye’deki Deniz Feneri’ne kamu yararına çalışan dernek statüsü verdi; Kanal 7’nin eski yöneticilerini RTÜK Başkanı ve Başbakanlık Sözcüsü yaptı.

ÇELİK’TEN GÜLEN’E ÖVGÜ – Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen ve Rusya ve Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri’nde etkinliğini arttırmasında önemli rol oynayan Diyalog Avrasya Platformu toplantısı “Fethullah Gülen idolümdür” diyen Tamince’ye ait Rixos otel’de yapıldı. Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Çelik, Rusya’daki Gülen okullarını övdü.

BEDAVA KÖMÜRDE PATLAMA – TTK ve TKİ yüz milyonlarca YTL zarar ediyor, seçim nedeniyle dağıtımlar hızla sürüyor. 2007 yılında 1 milyon 894 bin aileye toplam 1 milyon 434 bin ton kömür ulaştıran hükümet, yerel seçimler öncesi bedava kömür dağıtımına hız verdi. Yıl sonuna kadar 2 milyon 84 bin 741 aileye 1 milyon 637 bin ton kömür dağıtılacak. Bedava kömür nedeniyle milyonlarca YTL zarar eden Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Kömür işletmeleri’ne 2009 bütçesinden 1.1 milyar YTL kaynak aktarılacak. Dağıtılan kalitesiz kömür nedeniyle hava kirliliği artacak.

 

 

 

m

KILIÇ’I SAVUNAN YOK – Köksal Toptan ve Zafer Üskül, değiştirilemez maddelerin tartışmaya açılmasını eleştirdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesini tartışmaya açılabileceği yönündeki açıklamasına tepki gösteren TBMM Başkanı Köksal Toptan, “Onlar (…) Cumhuriyetimizi var eden temel niteliklerdi. Onlardan vazgeçmemiz söz konusu olamaz. O nedenle onları tartışmaya açmamak lazım” diye konuştu. Köksal Toptan yapılacak tartışmaların yeni bunalımlar getireceği uyarısında bulundu. AKP’li Zafer Üskül de, yaptığı yazılı açıklamada, anayasanın ilk 4 maddesiyle ilgili olarak, “bunların düşünceyi açıklama özgürlüğü çerçevesinde tartışılabileceğini” belirtmekle birlikte, temel ilkelerde bir değişiklik yapılamayacağı görüşünü savunduğunu vurguladı. Haşim Kılıç ise anayasanın söz konusu maddelerine ilişkin herhangi bir değerlendirme, yorum veya görüş söylemediğini ileri sürdü.

GÜVEN SARSILDI – Adana Barosu Başkanı Erbek, değiştirilemez hükümlerin değiştirilmesinin mümkün olmadığını vurgularken, “Kılıç’ın değerlendirmeleri Anayasa Mahkemesi’nin bundan sonraki kararlarından kuşku duymamıza neden olacaktır” dedi. Süleyman Çelebi de laik devletin dayandığı zeminin ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

ŞKTE YER ‘DARMIŞ’ – İsviçre’nin Türkiye adına Cumhurbaşkanı’na armağan ettiği Lozan Anlaşması’nın imzalandığı masa yer darlığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığı’na istenmedi. Masanın, yurttaşlara sergilenebilecek bir yerde korumaya alınacağı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

m

VİL DİKTA HAZIRLIĞI – Hukukçulardan değiştirilemez ilkeleri tartışmaya açmaya hazırlanan Kılıç’a tepki. Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın bulunduğu makamın ağırlığını bilmediğini savunarak “Ben siyasi iktidarın bu tür aldatmacalı yol göstericilere itibar etmemesini öneririm” dedi. Kanadoğlu, anayasanın ilk 4 maddesiyle oynanmasını “sivil darbe” olarak nitelendirdi. Prof. Yüzbaşıoğlu, çok sayıda ülkede olduğu gibi Türk anayasasında da sınırlar olduğunu belirterek “açık hükümler varken neyi tartışacaksınız” diye sordu. Prof. Teziç, anayasa değişikliğini gündeme getirmek için gerekli “güven ortamı”nın iktidar tarafından oluşturulmadığını vurguladı. Teziç, “Eğer hedef bir partinin seçmenleri ve vaatleriyle bağlı bir alanda anayasa değişikliği yapmak isteniyorsa bu çok tehlikelidir” dedi. Teziç, değiştirilemez maddelerin tekrar tartışmaya açılmasıyla türban polemiğini tekrar gündeme getirmek ve seçim öncesi avantaj sağlanma hesaplarının yapıldığını söyledi.

‘DEĞİŞMEZLİK SINIRLI OLMALI’ – Değişmezliğin yalnızca Cumhuriyet ilkesiyle sınırlı tutulmasını savunan Özbudun, “Bu kavramları değiştirilmezlik kapsamı içine sokmak ve hükümlerin bekçiliğini de Anayasa Mahkemesi’ne bırakmak, Anayasa Mahkemesi’ne anayasa değişiklikleri konusunda sınırsız takdir hakkı tanımaktır” dedi.

‘ANAYASAYI YİYECEKLER’ – Başbakan Erdoğan’ın anayasa değişikliği isteyenlere, “Ham meyva yenmez” dediğini anımsatan Baykal, “Anayasanın yenmesi söz konusu! Kim olgunlaştırılacak, ne pişirilecek, yargı mı, medya mı hazırlanacak?” diye konuştu. Baykal değişiklik isteyenlerin hedeflerinin “laiklik” olduğunu savundu.

 

 

 

 

 

m

UNUTTURAMAZLAR

– Kurtuluş Savaşı’nın önderi, bağımsız laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlanmanın ve devrimlerin öncüsü Atatürk’ü ölümünün 70’inci yılında sevgi, bağlılık ve kararlılıkla anıyoruz. 10 Kasım 1938 tarihinde yitirdiğimiz Atatürk için Ankara’da ilk tören sabah Anıtkabir’de düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkânının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol’dan yürüyerek saat 09.05’te mozoleye çelenk koyacak. Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00’de halkın ziyaretine açılacak. Anıtkabir ile aynı anda Ulus Atatürk Anıtı, Sıhhiye Zafer Anıtı ve Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Anıtı’nda da saat 09.05’te çelenk koyma törenleri yapılacak. İstanbul’da Ulu Önder’in Dolmabahçe Sarayı’nda gözlerini hayata yumduğu odada saat 09.05’te anma töreni düzenlenecek. Sarayın kapıları bugün saat 08.00’den itibaren ziyarete açılacak ve Atatürk’ün odasındaki resmi tören Muayede Salonu’na konulan ekranlardan izlenebilecek. Dolmabahçe Sarayı’nda “Belge ve Fotoğraflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi” de ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda ise 09.00’dan itibaren resmi anma töreni gerçekleştirilecek.

YANET’E ÇEKİDÜZEN – Programını son olarak 1994 yılında değiştiren CHP, aralık ayında yapılacak tüzük ve program kurultayında programını yenilemeye hazırlanıyor. “Değişim İçin Pusula” başlıklı program taslağında “Laiklik ve Din” başlığı altında, “laikliğe tehdidin kalıcı olarak kalktığı ortamda, dini hizmetlerin sivil toplum sorumluluğuna devredileceği vurgulanıyor.

HAKLARINI İSTEDİLER – Yüz bini aşkın katılımla gerçekleşen Alevi mitinginde AKP iktidarı eleştirildi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) önderliğinde düzenlenen miting için Türkiye’nin dört bir yanından gelen Aleviler Sıhhiye’ye sığmadı. Miting alanında yaklaşık 100 bin, alana giremeyen 10 binlerce alevi “Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması” ve “Madımak’ın müze olması” yönündeki taleplerini dile getirdi. Miting alanını dolduran on binler, “AKP şaşırma sabrımızı taşırma”, “Gerici faşist eğitime hayır”, “AKP elini inancımdan çek”, “Zorunlu din dersi kaldırılsın”, “Şeriata teslim olmayacağız, “Zorunlu din dersi, insan hakkı ihlali” sloganları attı. Mitinge CHP, DSP ve DTP’li milletvekillerinin yanı sıra SHP, ÖDP ve bazı siyasi partilerde destek verdi.

m

ALEVİLER ALANLARDA – Ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı için Ankara’da miting yapılacak. Alevi Bektaşi Federasyonu ve bağlı 150 şubenin yanı sıra sayıları 200’ü geçen siyasi parti, meslek odası, sendika ve sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenen miting bugün Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Saat 14.00’te başlayacak mitingde, sanatçılar Edip Akbayram, Ferhat Tunç, Yavuz Bingöl, Mustafa Özarslan ve şair Ahmet Telli türküler seslendirecek, şiirler okuyacak. Mitingde zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konusunda AİHM ve Danıştay’ın kararlarının uygulanması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması, cem ve kültürevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Madımak’ın müzeye dönüştürülmesi konularındaki talepler dile getirilecek. Ayrıca, AKP iktidarının Alevi politikası ve IMF uygulamaları da protesto edilecek.

‘NE OBAMA’YIZ NE DE BUSH’UZ’ – Erdoğan, Yeni Şafak gazetesi yazarı Koru’nun kendisine yönelik “Obama gibi geldi, iktidarda Bush gibi oldu” eleştirisine yanıt verdi. Erdoğan, “Sevsinler seni, yazıklar olsun. Biz ne Obama’yız ne Bush’uz” dedi. DTP’yi Güneydoğu bölgesini istismer etmekle suçlayan Erdoğan, bu partiye mensup belediye başkanlarının bölge insanını pislik içinde yaşattığını öne sürdü.

KARARLAR FAYDASIZ – Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, bazı ülkelerin parlamentolarında çıkan Ermeni iddialarıyla ilgili ‘soykırım’ kararlarının Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirmeye yaramadığını vurguladı. Nalbandyan, Azerbaycan ile aralarındaki Dağlık Karabağ sorununun Türkiye ile diplomatik ilişki kurulmasında önkoşul olmayabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

m

ANKARA’DA KAYGILI BEKLEYİŞ – Obama, Ermeni savı için baskı yapabilir. Seçim kampanyasında Ermeni iddialarını tanıma sözü veren Obama’nın sıkıntı yaşatabileceği belirtiliyor. Hudson Enstitüsü’nden Zeyno Baran ve CSIS’in Türkiye Direktörü Bülent Ali Rıza, 24 Nisan’a doğru gerginlik yaşanabileceğine dikkat çektiler. Washington Enstitüsü Türkiye Uzmanı Soner Çağaptay ise Obama’nın Türkiye’nin stratejik önemini dikkate alabileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Obama’nın Ermeni iddiaları konusundaki tutumunu “Seçim kampanyasına yönelik sözler” olarak değerlendirdi. Erdoğan, Türkiye-Amerika ilişkilerinin yönetimlerin değişmesiyle değil stratejiyle belirlendiğine işaret ederek “Öyle olacağına inanıyorum” dedi. Erdoğan 15 Kasım’daki Washington ziyaretinde Obama ile görüşmek için de imkan arayacaklarını ifade etti.

ŞERİAT İSTEDİLER – CHP İstanbul İl Başkanlığı üyeleri, 14 yaşındaki b.ç. adlı kız çocuğuna tacizde bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Anadolu’da Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’i dün gazete binası önünde protesto etti. Protestoculara gazete yazarı Ali İhsan Karahasanoğlu ve bir grup saldırdı. Gazete adına açıklama yapan yazar Karahasanoğlu, Üzmez olayına ilişkin görüşlerinin bina üzerinde asılı olan, “Zina serbest olsun diyen ahlaksızlar, Vakit’e nasıl ahlak dersi verebilir? Teşhircilere, fuhuşçulara, çocuk tacizcilerine uyduruk değil, İslamın öngördüğü cezalar verilsin, var mısınız?” yazılı pankartta yer aldığını ifade etti.

MADIMAK’I ÖRTME ÇABASI – Madımak katliamında Aziz Nesin’i itfaiye merdiveninden atmaya çalışan dönemin RP’li belediye meclis üyesi Cafer Erçakmak’ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin davasında ilginç bir gelişme yaşandı. 15 yıldır yakalanamayan 7 sanığın yargılandığı davada savcı, zamanaşımından davanın düşürülmesini istedi. Talebin hukuka uygun olmadığını belirten hukukçular, zamanaşımı süresinin 30 yıl olduğuna dikkat çektiler.

 

 

AKP İLİŞKİSİ İNCELENİYOR – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya’daki Deniz Feneri Derneği vurgunu ile AKP arasında bağlantı olup olmadığını araştırmak için harekete geçti. Yargıtay Başsavcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Almanya’dan talep ettiği dosyanın örneğini istedi.

 

 

m

ERDOĞAN KAMPLAŞMAYI TETİKLİYOR – Başbakan, son dönemde yaptığı açıklamalarla toplumdaki gerginliği daha da körüklüyor. Bir yıl önce DTP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda “Demokratik yollar denenmeli. Katı defans uygulanırsa, parlamento dışı kalırlarsa onları da dağa gönderirsiniz” diyen Erdoğan, partisine yönelik eylemler sonrasında bu sözlerini unuttu. DTP’nin adını bile kullanmayan Erdoğan, eylemlere karşı yurttaşları kışkırtma yolunu seçiyor.

DOĞALGAZA GÖKÇEK ZAMMI – Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, BOTAŞ zamlarının tahsilat sıkıntısı nedeniyle değil, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yapıldığını söylemelerine karşın, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Melih Gökçek’e bağlı EGO’nun borçlarını vadesinde ödememesinin BOTAŞ’ı nakit sıkıntısına ve finansman açığına soktuğunu bildirdi.

GENİŞLEYEN ONARIM – Kadir Topbaş’ın oğlu Ömer Topbaş ve Sütiş’in veliahtı Emre Kocadağ’ın Rumelihisarı’nda “boya-badana ve basit tadilat” izniyle başlattıkları ve Başkan Topbaş’ın 45 metrekare dışına çıkılmayacak dediği arazide 300 metrekarelik inşaat çalışması yapılıyor.

ADLİ TIP RAPORU YOK SAYILDI – Türk Tabipler Birliği, Hüseyin Üzmez tarafından taciz edilen 14 yaşındaki kız çocuğu hakkında ‘beden ve ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede patolojik araz tespit edilmediği’ iddia edilen Adli Tıp raporunun bilimsel olarak geçersiz ve hukuken yok hükmünde olduğunu belirterek, Üzmez’in tahliye işleminin gözden geçirilmesini istedi. TTB, tahliyenin kamuoyunda öfkeyle karşılandığını anımsattı.

KADININ DURUMU İÇLER ACISI – Türkiye’de 25-64 yaş arası kadınların yüzde 77’sinin eğitim seviyesi ilköğretim ve altında. Aynı yaş grubunda yükseköğretim düzeyi ise yüzde 8.

 

 

 

 

m

DOĞALGAZDA VURGUN ZİNCİRİ – Yurttaş doğalgaz faturalarını ödüyor, belediyeler el koyuyor; BOTAŞ ise zam üstüne zam yapıyor. Hükümetin 2007 programında gerek fiyat ayarlamaları yapılmaması, gerekse KİT’ler ve belediyelerden tahsilatta sorun yaşanmasının BOTAŞ’ı zora soktuğu kabul edildi, ancak buna karşın BOTAŞ fiyatlarına 2007 yılında hiç zam yapılmadı. BOTAŞ’ın doğalgaz sattığı kamu ve özel sektörden alacakları 30 Haziran 2008 itibarıyla toplam 6 milyar 648 milyon YTL’yi buluyor. BOTAŞ’ın alacaklarını tahsil edememesi ve Rusya’ya bağımlılık, yurttaşın yüksek oranlı zamlara katlanmasına neden oluyor. Dünyada bu yıl doğalgaz fiyatı yüzde 40, Türkiye’de ise yüzde 80’in üzerinde arttı. BOTAŞ’ın verilerine göre doğalgaza yapılan zamlar elektriğe iki haneli yansıyacak, dar gelirli maaşını enerjiye yatıracak.

GÖKÇEK’İN BORCU ÇOK – AKP’li Gökçek’in başında olduğu Ankara Anakent Belediyesi ve bağlı kuruluşları, BOTAŞ’a değil, Hazine’ye de en fazla “borç takan” yerel yönetim oldu. Hazine Müsteşarlığı’nın 30 Eylül 2008 tarihli verilerine göre BOTAŞ’a 573 milyon dolar borcu olan Melih Gökçek’in Hazine’ye de yüzde 90’ı vadesi geçmiş, toplam 4.4 milyar YTL borcu bulunuyor.

RTÜK BAŞKANI’NIN BİAT BELGESİ – CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, Zahid Akman’ın Zekeriya Karaman’la ilişkisini noter belgesiyle kanıtladı: RTÜK Yasası’na göre “Üyelerin bırakın yönetici olmayı, doğrudan veya dolaylı radyo ve televizyonla ilgili bir şirkete ortak dahi olamayacaklarını” vurgulayan Kılıçdaroğlu, Rehber Basın Yayın Organizasyon Limited Şirketi ortaklarından birinin Akman, diğer ortaklarının ise Karaman ve Hasan Hüseyin Ceylan olduğuna dikkat çekti. CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Akman’ın Kanal 7 yöneticisi Zekeriya Karaman’a verdiği genel vekaletnameyi açıklarken, “Akman’ın gerçek patronu Karaman’dır. RTÜK Başkanı olan kişi, bir televizyon yöneticisine bu denli bir biat belgesi verirse görevini objektif olarak yerine getiremez” dedi.

ENFLASYON FIRLADI – Ekim ayında tüketici fiyatları endeksinin yüzde 2.60, üretici fiyatları endeksinin ise yüzde 0.57 arttığı açıklandı. Yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 11.99, ÜFE’de yüzde 13.29 oldu. Ekim ayı itibarıyla yılık enflasyon ise 12.03 düzeyinde gerçekleşti.

 

 

 

m

JET HIZIYLA TAHLİYE – 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarla suçlanan dinci Anadolu’da Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in tahliye edilmesini sağlayan raporun 1 günde hazırlandığını belirten eski adli tıp uzmanı Dr. Osman Öztürk, “Cuma günü, tacize uğrayan kız çocuğu muayene ediliyor. Hafta sonu zaten tatil. Demek ki rapor 1 günde çıkarılıyor. En hızlı olunması gereken olaylarda bile raporlar 15 günde çıkar” görüşünü kaydetti. Öztürk, Üzmez davası raporunun 1 günde çıkmasının “birilerinin olaya müdahale ettiğini” akıllara getirdiğini vurgularken, raporu veren 6. İhtisas Kurulu üyeleri arasında yasanın gerekli kılmasına karşın çocuk psikiyatrı bulunmadığına dikkat çekti. Öztürk, “Tüm bu yaşananlar Adli Tıp Kurumu’na olan güveni sarsmıştır, güven giderek azalıyor” diye konuştu.

TACİZE KALKAN – AKP’li kadın milletvekilleri, Üzmez’in tahliyesi üzerine verdikleri yasa önerisinde cinsel tacize verilen cezaların ağırlaştırılmasını istedi. Ancak kadın milletvekillerinin önerisinde “eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfusun kötüye kullanılarak işlenen cinsel taciz suçları” kapsam dışı bırakıldı ve “cezayı ağırlaştıran nitelikli hal” sayılmadı.

 

RAPORA GİRMELİ’ Avrupa Parlamentosu’nun Türk asıllı Hollandalı üyesi ve Türkiye’de kadın hakları raportörü Emine Bozkurt, Üzmez’i kurtaran rapora tepki göstererek konunun AB İlerleme Raporu’nda yer alması gerektiğini söyledi. “Bunlar çok ciddi meseleler. Çok ciddi bir şekilde araştırılması gerekir” diyen Bozkurt, olay üzerine Türkiye’nin ayağa kalkmasını övdü.

ZAHİD AKMAN’IN ÜYELİĞİ MAHKEMELİK – RTÜK üyeleri Şaban Sevinç, Hülya Alp ve Mehmet Dadak’ın avukatları Tezcan Çakır tarafından Ankara 4. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan dava dilekçesinde, Almanya’daki Deniz Feneri davası sürecinde, Zahid Akman’ın RTÜK üyeliğine seçildiği dönemde Almanya’da kurulu çeşitli şirketlerin yöneticisi olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

 

m

KRİZİN FATURASI YURTTAŞA ÇIKIYOR – BOTAŞ, doğalgaza konutlarda yüzde 22.50, sanayide de yüzde 22 oranında zam yapıldığını duyurdu. Böylece doğalgazda son 11 ayda gerçekleşen zam oranı yüzde 82’yi aştı. Bu zammın elektriğe de yansıyacağını belirten Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakar, elektrik ve doğalgaz zamlarının işçi, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışları katladığını söyledi.

BAYKAL:ZAM DEĞİL, ZULÜM – CHP lideri Baykal, doğalgaz kullanımının en üst seviyeye çıkacağı kış ayları öncesinde yapılan zammı eleştirdi. Baykal ekonomik kriz karşısında hükümetin alacağı önlemlerin neler olduğunun ortaya çıktığını belirtti. “Bu zam değil zulümdür” diyen Baykal, ekonomik sıkıntıların bedelini yine orta halli, dar gelirli ve desteğe muhtaç vatandaşların ödeyeceğini söyledi.

DENİZ FENERİ ÇEKİNGENLİĞİ – Türk hükümetini yolsuzlukla mücadele konusunda eleştiren AB’nin Deniz Feneri yolsuzluğuyla ilgili tavrı dikkat çekti. AB ilerleme raporunda, konuyla ilgili tavsiyede bulunulmadı.

ŞÜK MAAŞ SİNİRLİ YAPIYOR – Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, polislerle ilgili rapor hazırladı. Buna göre polis “ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve az para aldığı için “ şiddet uyguluyor.

‘SABIKALI ÜYELERİ KİM ATADI?’ – Vakit yazarı Üzmez’in tahliye edilmesine neden olan raporla ilgili tartışma sürüyor. CHP lideri Baykal, “AKP’nin iktidarının her türlü yozlaşmayı hızlandırıcı bir etki getirdiği çok açıktır” Baykal, “Adli Tıp, bizim hukuk sistemimizin en yetkili, en önemli, en yüksek bilirkişi grubudur. Üyelerinden üç tanesi sabıkalı. Onları oraya tayin etme yetkisini kim aldı” sorularını gündeme taşıdı.

 

 

 

 

1 Kasım

‘TAM BİR REZİLLİK’ – Dinci Vakit yazarı Hüseyin Üzmez’e ilahiyat dünyasından büyük tepki geldi. Ankara Müftülüğü’ne bağlı “Alo Fetva Hattı” yetkilisi, Hüseyin Üzmez’in 14 yaşındaki küçük bir kız çocuğuna cinsel saldırıdan yargılanmasının “rezilliğin daniskası” olduğunu belirterek “Bir cinsel sapkınlıktır” dedi. Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve TUSAM Danışmanı Prof. Dr. Nadim Macit, konunun mağdurunun bir kız çocuğu olduğuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla nereden bakarsanız bakın bu olay bir şehvet istismarıdır” diye konuştu. İslamcı yazar İsmail Nacar, Üzmez’in Haydariye Tarikatı propagandisti olduğunu ifade etti. Hüseyin Üzmez’in 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel saldırıyla yargılanması ve yargılama sonuçlanmadan hızla hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporu sayesinde tahliye edilmesi sivil toplum kuruluşlarının sert tepkisini çekti. Adli tıp raporunun gerçeği yansıtmadığının altını çizen sivil toplum kuruluşları, “Tahliyesine anlam veremiyoruz. Üzmez’in fiili basit bir cinsel taciz gibi ifade ediliyorsa da aslında doğrudan doğruya cinsel saldırıdır. Bu olaydan cezasız kurtulması mümkün değil” dedi.

RAPORLAR ÇELİŞİYOR – Dinci Anadolu’da Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in taciz ettiği 14 yaşındaki B.Ç’nin ilk muayenesini gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi raporunda , “intihar eğilimi” gözlenen B.Ç’ye “ağır patolojik depresyon ve anksiyete “ teşhisi konulduğu, zeka düzeyinin ise 10 yaş 10 ay seviyesinde olduğu saptamasına yer verilirken;iki ay sonra hazırlanan İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunda bu bulgular tespit edilmedi.

BÜTÇEDE BÜYÜME GÜVENSİZLİĞİ – Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, hükümetin 2009 bütçesinde öngördüğü yüzde 4’lük büyüme oranı için “Yüzde 4’lük büyümeyi sağlamak bugünkü koşullarda çok kolay olmayacak” dedi. Yılmaz, “Krizin şiddetlendiği son 6 haftada Türkiye’den ne kadar para çıkışı oldu” sorusuna da “Bir rakam vermiyoruz. Ama bir miktar çıkış oldu” yanıtını verdi. Yılmaz, yılın dördüncü ve son enflasyon raporunu açıkladı. Yılmaz, finans krizinin Türkiye de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybı yarattığına işaret ederek “Döviz kuru hareketlerinin yıllık enflasyon üzerindeki doğrudan etkilerinin 2008 sonunda 1.2 puan, 2009 yılı sonunda ise 1.5 puan olarak gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz” dedi.

AYDINLAR DA ‘AKLAMIYOR’ – AKP’nin gerici ve neoliberal politikalarını protesto etmek amacıyla Halkevleri tarafından düzenlenen mitinge destek olmak için 95 aydının imza attığı bildiride, “Türkiye’yi ‘piyasa toplumuna’ dönüştüreceğini seçim bildirgesinde açıkça ilan eden AKP aklanamaz!” denildi.

Bir cevap yazın