Haziran – 2007′ de TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

 Haziran – 2007’ de  TÜRKİYE TABLOSU

 

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir. Büyük harflerle yazılan haber başlıkları ve haber metinleri gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

 

 

 

 

 

 

 

 1 Haziran

 

 • KARANLIK SAVAŞ – Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, emperyalizmin yeni saldırı yolunu tanımladı. Diğer bir ülkenin silah yoluyla işgal edilmesi gibi bir yaklaşımın çok tercih edilmediğini belirten Genelkurmay Başkanı, daha ucuz, daha etkili “karanlık savaş” yöntemlerinin kullanıldığını söyledi. Büyükanıt, kavramı “ekonomik manipülasyonlar, mikro-etnik kışkırtmalar, ülkelerin rejimlerini ve düzenlerini yeniden tanımlamalar, ülkelere aşılanan renkli başkaldırılar ve ülke isimlerinin önüne eklenmeye çalışılan akıl dışı sıfatlar” diye özetledi. Orgeneral Yaşar Büyükanıt bölücü örgüt için “Etnik, milliyetçi, faşist örgüt” nitelemesini yaptı. 
 • PKK Mİ BARZANİ Mİ? – Bazı müttefiklerin teröre destek verdiğini vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, “Türkiye’de kullanılan ve ‘topuk koparan’ olarak isimlendirilen mayınlar,C-4, A-3, A-4 ve benzeri patlayıcılar herhalde süper marketlerden alınmıyor” dedi. Kuzey Irak’a yönelik operasyon için politik direktif gerektiğini söyleyen Büyükanıt ‘bu kararda hedefin kim olduğu açıkça belirtilmeli. Orada PKK ile mi boğuşacağız ya da Barzani ile mi bir şeyler olacak, bunların hepsinin söylenmesi lazım” diye konuştu. 
 • KUZEY IRAK’A GİRMEYİN – Irak’tan hemen çekilmenin, Fas’tan Endonezya’ya kadar bütün Müslümanları etkileyeceğini  öne süren ABD eski Dışişleri Bakanı Kissinger, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin yanı sıra Pakistan, Hindistan, Mısır ve Türkiye’nin de dahil olacağı uluslar arası bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Kissinger, ABD’nin Türkiye’nin K.Irak’ta operasyon yapmasını “tercih etmeyeceğini” söyledi. 
 • MAYINLAR CAN ALIYOR – TSK’nin bölgede yürüttüğü operasyonlarda PKK’nin mayınları can alıyor. Şırnak’ın Uludere ilçesinde görev bölgelerine intikal eden askeri konvoyun geçişi sırasında patlama meydana geldi. Patlamada bir uzman çavuşla araçtaki bir asker yaralandı. Bestler Dereler bölgesinde 24 Mayıs günü yaşanan patlamada ağır yaralanan Piyade Asteğmen Mesut Uzun kurtulamadı, bu olayda şehit olanların sayısı 8’e çıktı. 
 • SESTEN HIZLI İHLAL – Hakkâri Üzümlü mevkiinden Türk hava sahasına giriş yapan uçakların saatte 900 km’nin üzerinde hız yaptığı belirtildi. Bunun da F-16’ların 4 dakikada yaklaşık olarak 100 km’lik bir alanın üzerinden geçmiş olduğu anlamına geldiği kaydedildi. Şimdiye kadar Türkiye’ye Yunanistan dışındaki çevre ülkelerden yapılan hava sahası ihlallerinin de 2 dakikayı geçmediği belirtiliyor. 
 • PAKET MAHKEME YOLUNDA – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderdiği anayasa değişikliği paketine bu kez de Anayasa Mahkemesi Yolu göründü. Seçimlerin dört yılda bir yapılmasını öngören maddenin 366 oyla kabul edildiği ilan edilirken CHP’liler 367’nin altında destek gören maddenin “reddedilmiş, düşmüş sayılacağını” bildirdi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, “Oylamalarda anayasaya ciddi aykırılıklar olduğunu, bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılabileceğini” söyledi. 
 • KAPIYI KIRARLAR – Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ni hedef alan sözlerine tepki gösteren Mumcu, AKP’ye “Ülkenin huzurunu bozma” çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı’nı anayasa paketini beklettiği için eleştiren Başbakan’ın adayını son gün açıkladığını anımsatan Mumcu, “Olmayan bir kahramanlık rolüne soyunmayın. Gelirler kapıyı kırarlar” dedi. 
 • ŞENER KRİZİ – Erdoğan’ın tahakkümcü ve dışlayıcı tutumu Abdüllatif Şener’i siyaseti bırakma noktasına getirdi. Milletvekilliği için adaylık başvurusu yapmayan Şener, Erdoğan ve Gül ile yaptığı toplantıda partinin kötü yönetildiğini belirterek rahatsızlığını ortaya koydu. Şener gazetecilerin sorularına da ‘4 Haziran’ı bekleyin’ yanıtını verdi. 
 • ŞEHİT CENAZESİNDE ERDOĞAN’A PROTESTO – Şırnak’ta yola döşenen mayının patlaması sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü GATA’da önceki gün yaşamını yitiren Piyade Asteğmen Mesut Uzun, dün memleketi Trabzon’un Araklı ilçesinde toprağa verildi. Araklı Kaymakamlığı önündeki törene, Uzun’un annesi Hanım Uzun, babası İsmet Uzun ile Trabzon Valisi Nuri Okutan, 48. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahadır Uçkan, Trabzon Alay Komutanı Albay Ali Öz, Trabzon Emniyet Müdürü Arif Akkale, CHP Trabzon Milletvekilleri Akif Hamzaçelebi, Şevket Arz ve binlerce vatandaş katıldı. AKP milletvekillerinin törene katılmaması dikkat çekti. Cenazeye katılanlar ellerinde “Yan gelip yatmadı, vatanını satmadı”, “Kelle değil şehitler, vatan için öldüler”, “Hükümet uyuma, Barzani’yi koruma” yazılı dövizler taşıdılar, PKK aleyhine sloganlar attılar. 
 • MÜDÜRDEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA – İstanbul Bağcılar Lisesi’nde bir odanın mescit haline getirildiği ve öğrencilerin burada toplu namaz kıldığının ortaya çıkmasının ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, olayın “yanlış bir uygulama olmadığını” savunarak şaşkınlık yaratan açıklamalar yaptı. “Bir odaya toplu olarak gitmişler. Din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili bir durum. Bu ülkede din ve vicdan özgürlüğü var. İbadet yapacak olan kişi ibadetini yapar. Yanlış bir uygulama değil, ama artık o araştırma neticesinde ortaya çıkar” ifadelerini kullanan Özer, daha sonra çark ederek “Yanlış anlaşıldım” dedi. 
 • BORCA BATTIK AMAN DİKKAT – Merkez Bankası (TCMB), ipotekli konut sisteminden tüketici kredilerine, seçimlerin mali politikaya etkisinden kur riskine kadar geniş bin yelpazede hem vatandaşa hem de ekonominin aktörlerine uyarılarda bulundu. İhtiyaç kredilerindeki artış daha belirgin hale geldi. Bunda tüketicilerin kredi kartı borçlarını kapatmak amacıyla kredilere yönelmeleri etkili oldu. 
 • YÜKSEK MAHKEMEDEN ERDOĞAN’A SUÇ DUYURUSU – Anayasa Mahkemesi’nin Başbakan Recep Tayip Erdoğan hakkında yapmaya hazırlandığı suç duyurusu, yüksek mahkeme tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyacak. 
 • KİMSE FIRSATÇILIK YAPMASIN – ATO Başkanı, fiyatlarda en az yüzde 8.5’lik bir indirim olması gerektiğini belirtti. Aygün, toptancıdan perakendeye kadar eli gıda maddelerine değen herkesin KDV indirimini vatandaşa yansıtması gerektiğini söyledi. Armatörler de hükümetten KDV indirimi talebinde bulundu. 

 2 Haziran

 

 • ·        PAKETİN TÜMÜ SAKATLANDI – Hukukçular anayasa değişiklik paketinin şekil yönünden anayasaya aykırı olduğunu savundu. Prof. Dr. Nemci Yüzbaşıoğlu, anayasa değişikliğinin oylamasında 367 çoğunluğunun koşul olduğunu anımsatarak “Bu hem tek tek maddeler hem de tümü için oylamada geçerlidir. Oysa 1. madde 366 ile geçti. Bunun da tüm oylamaya dahil edilmesi şekil yönünden anayasaya aykırıdır” dedi.  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da, anayasaya göre, iade edilen değişiklik paketinin maddelerde ve tümü üzerinde en az 367 oy olması gerektiğini belirterek, “Bu maddelerden bir tanesi 367’yi bulmadıysa o maddenin dahil edildiği paketin tümü oya sunulduğunda o paketi sakatlar. Bu yönüyle yapılan işlem anayasaya aykırıdır” dedi.

 

 • ·        BARZANİ’DEN ŞANTAJ STRATEJİSİ – Harp Akademileri’ndeki sempozyuma katılan AEI Irak ve Afganistan uzmanı Rubin, Kürt lideri eleştirdi. Rubin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin PKK’yi güçlendirecek adımlar attığına dikkat çekerek “Kürt lider Barzani, şiddeti kınıyor, ancak Ankara’ya terör karşısında siyasi tavizler vermesi gerektiğini söylüyor. Bu strateji şantajdır” değerlendirmesini yaptı. Rubin, Yunanistan’ın Türkiye’nin gücünü ölçmek amacıyla 1980 ve 1990’larda PKK’ye destek verdiğini  kaydetti. Almanya’nın İslamabad Büyükelçisi Günter Mulack, Türkiye’nin “laik model” ülke olduğunu dile getirdi.

 

 • ·        ÜSKÜL VE ÇAĞLAYAN AKP’DE –  AKP’nin dünkü grup toplantısında partiye katılımlar oldu. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, anayasa hukukçusu Zafer Üskül, yapımcı Osman Yağmurdereli, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, araştırmacı-yazar Zeynep Dağı, bankacılık sektöründe çalışan Fazilet Dağcı Çığlık, eski Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç, sporcu Hazma Yerlikaya ile eski DYP’li milletvekili Ahmet İyimaya, AKP’ye katıldı. Bağımsız Bayburt Milletvekili Ülkü Güney ise grup toplantısına katılmadı.

 

 • ·        AKP’DE 4’LÜ ZİNCİR KOPTU – AKP’de, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in aday olup olmayacağına ilişkin süren kriz, Şener’in “Aday olmayacağım” açıklamasıyla son buldu. Recep Tayip Erdoğan’ın partiyi kurarken birlikte yola çıktığı 3 isimden biri olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, milletvekilliğine aday olmayacağını açıkladı. Abdüllatif Şener’in partideki çalışmalarını sürdüreceğini açıklaması ‘parti içinde muhalefet edeceği’ biçiminde yorumlandı.

 

 • ·        8 ASKER MAYINLA YARALANDI – Dün sabah saat 05’00 sıralarında Şırnak’ın Andaç köyü Arslanlı mahallesi yol ayırımı bölgesinde askeri bir aracın geçişi sırasında PKK’lilerin daha önceden yol kenarına yerleştirdiği mayın uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlamada 2’si ağır 8 güvenlik görevlisi yaralandı. Bingöl’de önceki gün PKK’lilerce öldürülen 4 orman işçisi ise toprağa verildi.

 

 • ·        HABUR’U KAPAMAYIN – ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, PKK konusunda, “Hedefe ulaşamamanın hayal kırıklığı” içinde olduklarını söyledi. Ross Wilson, “Habur sınır kapısı koalisyon güçleri için pek çok yönden önemlidir. Habur’dan lojistik destekler sağlanmaktadır. Türkiye için de Habur, Kuzey Irak yoluyla Irak’a ihracat için, öte yandan da Irak halkı için önemlidir” dedi.

 

 • ·        SHÇEK’TE İLAHİYATÇI UZMAN – Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda (SHÇEK) bakılan çocukların, “Türk örf, âdet, inanç ve milli ahlakına sahip, kendisine güvenen, insan sevgisi ve saygısıyla dolu, Atatürkçü düşünce ve Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun yetiştirilmeleri” amacıyla, ilahiyat eğitimi almış uzman personelin görevlendirilmesi öngörüldü. SHÇEK ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 26 Şubat 2007 tarihinde imzalanan protokole tepki gösteren sosyal hizmet uzmanları, girişimi “ideolojik çaba” olarak yorumladılar.

 

 3 Haziran

 

 • ·        AĞAR VE MUMCU YOLLARINI AYIRIYOR – Bütünleşme planı çökerken liderler karşılıklı iddialarda bulundu. ANAVATAN kongresi, DP ile birleşme kararı almadan Mumcu’yu yeniden parti başkanlığına seçti. Kongre sırasında Edip Safter Gaydalı’nın istifasıyla gruptan düşen ANAVATAN, Hazma Albayrak’ın katılımıyla yeniden grup kurdu.  DYP ile ANAVATAN arasında 5 Mayıs’ta başlayan DP çatısı altında birleşme projesinde en önemli pürüz, iki partiden eşit oranda ismin yer alacağı Genel İdare Kurulu seçimlerinin yapılacağı kongrenin seçimden sonraya bırakılması ile ortaya çıktı. Birleşmeyi bozmak istemediklerini kaydeden Mumcu, “Biz, ‘bu iş olsun’ diye birçok fedakârlığı göze aldık. Ne fedakârlık varsa bunu da göze alırız ama açıklık istiyoruz” dedi. Ağar, kendilerinin “aldatan taraf” olmadığını belirterek “Televizyon televizyon gezmeye gerek yok, büyük özlemi nihayetlendirmenin  arzusu içindeyiz” dedi. Ağar, “Kongreye de gidecektim. Ancak MKYK’de katılmama kararı çıkmış. Sağduyunun hâkim  olacağını ümit etmek istiyorum” diye konuştu.

 

 • ·        HÜKÜMET YİNE SESSİZ – Kuzey Irak’ta Türk askerlerine silah çekilmesiyle yeni bir Süleymaniye krizi patlak verdi. Muhalefet AKP’yi Türkiye  karşıtlarına cesaret vermekle suçladı.

 

 • ·        İKTİDARDAN TARİKAT OKULLARINA KALKAN – Polisin yetkisini artıran, jandarmanın ise parmak izi kaydı tutmasını engelleyen yasa Meclis’te kabul edildi. CHP, AKP’nin polis ve jandarmanın öğrenci yurtlarında arama yapma yetkisini kaldıran yasayla, tarikat kurs ve yurtlarına dokunulmamasını sağlamaya çalıştığını vurguladı. Yasaya göre okullarda ancak idarecinin talebi olursa arama yapabilecek.

 

 • ·        AKP’LİLER ’45 GÜN’ Ü MECLİS’TEN GEÇİRDİ – AKP, halkoylaması süresini 45 güne indiren yasa önerisini TBMM’den geçirdi. Yüksek Seçim Kurulu’na bu süreyi daha da düşürme yetkisi tanındı. AKP, düzenlemeyle Cumhurbaşkanı’nın anayasa paketini veto etmesi durumunda halkoylamasını 22 Temmuz’a yetiştirmeyi planlıyor. Gergin geçen görüşmeler sırasında milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü.

 

 • ·        TÜRKİYE SONDAN BEŞİNCİ – IMF verilerine göre 30 OECD ülkesi arasında kişi başına milli gelirde 25. sıradayız. AKP hükümeti tarafından her fırsatta pembe bir tablo çizilen Türkiye’nin milli gelir fakiri olduğu ortaya çıktı. İçinde OECD üyelerinin de olduğu 30 ülkeyi kapsayan sıralamada Türkiye, en zengin Lüksemburg’dan  17 kat yoksul çıktı.

 

 4 Haziran

 

 • ·        SAĞDA İPLER KOPTU – DYP ile ANAVATAN’ın DP çatısı altında birleşme planı gerçekleşmedi. DYP ile ANAVATAN arasındaki gerilim, birleşme çabalarının sonuçsuz kalmasına yol açtı. Partisinin kongresinde konuşan ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Türkiye için büyük bir fırsatın kaçtığını söyledi. Erkan Mumcu, “Şu saate kadar bütünleşmenin gerçekleşmemesi nedeniyle Sayın Ağar’ın ve benim Türkiye’ye özür borcumuz vardır. Ben kendi adıma, iyi niyetim ve fedakârlığım yetmediği için Türkiye’den özür dilerim” dedi. Demokrat Parti’ye katılma planı son anda iptal olan ANAVATAN Partisi’nde istifalar dün de sürdü. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeleri Halil İbrahim Özsoy ile Cengiz Altınkaya partiden istifa etti. Eski Devlet Bakanı Nejat Arseven de partisinden istifa etti. Halil İbrahim Özsoy, istifa dilekçesinde, “Genel Başkan Sayın Erkan Mumcu’nun partide sebep olduğu son olaylar ve söylemleri dolayısıyla parti üyeliğinden istifa ediyorum” dedi.

 

 • ·        KUVVET KULLANMAYIN – ABD Savunma Bakanı  Gates, K. Irak’a müdahale edilmesini istemiyor. Türkiye’nin güvenliğini sağlama gayretini desteklediklerini yineleyen Robert Gates, diğer yandan da Türk Ordusu’nun Kuzey Irak’ta silah kullanmamasını istedi. Robert Gates, Türkiye’nin tek taraflı müdahalesinin  gerilimi artıracağını belirtirken “ABD’nin askeri çözüm dışındaki telkininin Ankara tarafından dikkate alınıp alınmadığının” sorulması üzerine “zannederim” cevabını verdi. Eski ABD Büyükelçisi Morton Abramowitz, Newsweek’te yayımlanan yazısında “Türkiye, giderek artan bir biçimde bölünüyor ve laik elit AKP’ye daha fazla güç kaptırmaktan çok korkuyor” dedi. Türkiye’nin yaklaşık her 10 yılda bir siyasi kriz yaşadığını belirten Abramwitz ancak ufuktaki sorunun, geçmişteki krizlerin aksine “İslamın geri çekilmesi ile sonuçlanamayabileceği” ni savundu.

 

 • ·        MAVİ GÖZLÜ DEV ANILDI – Büyük Şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 44. yılında Moskova’daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

 

 • ·        DEMİREL YENİDEN KÖŞKE SENARYOSU – CHP lideri Deniz Baykal’ın son günlerde övdüğü Demirel’i ziyaret etmesi kulisleri hareketlendirdi. Demirel ailesinin damadı İlhan Kesici’nin sürpriz biçimde CHP’ye katılması, son günlerde dikkatleri Baykal-Demirel ilişkisi üzerinde yoğunlaştırdı. Kulislere göre, görüşmede Demirel, Baykal’dan cumhurbaşkanının 5 artı 5 formülüyle halk tarafından seçilmesi halinde ikinci kez cumhurbaşkanı adayı olmak için üstü kapalı olarak destek istedi. Demirel’in Baykal’a, “Fiziki olarak birtakım rahatsızlıklarım var, ancak kafam Zenit saat gibi çalışıyor” dediği ileri sürülüyor.

 

 • ·        İŞTE ATATÜRK’E VERİLEN DEĞER – Talim ve Terbiye Kurulu, hayat bilgisi ders kitabını inceleme komisyonu, içerisinde ‘içindekiler’, ‘sözlük’ ve ‘kaynakça’ bölümlerine yer verilmeyen aday kitaplardan yüz üzerinden 10’ar puan düşüyor. Programın öngördüğü Atatürkçülük kazanımlarına yer verilmeyen kitaplardan eksiltilen puan ise yalnızca 0.5.

 

 • ·        BUZULLAR ERİYOR, TÜRKİYE KURUYOR – Yarın Dünya Çevre Günü nedeniyle yapılacak etkinliklerin ana teması küresel iklim değişikliği olacak. UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı)  2007’nin Uluslar arası Kutup Yılı olmasından yola çıkarak Dünya Çevre Günü’nün temasının “Buzulların Erimesi” olmasına karar verdi. Kuzey Kutbu’ndaki buzulların son 30 yıl içerisinde yüzde 15-20 oranında eriyeceği, 2100 yılında ise tamamen yok olacağı düşünülüyor.

 

 • ·        NÜKLEERSİZ TÜRKİYE BARAJSIZ MUNZUR – Tunceli Dernekleri Federasyonu (TUDEF) bünyesindeki Munzur Vadisi ve Çevresini Koruma Kurulu “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle Galatasaray’dan Taksim’e kadar “Nükleersiz Türkiye, Barajsız Munzur” yürüyüşü düzenledi.

 

 • ·        TÜRKİYE AZ BALIK YİYOR – Üç yanı denizlerle çevrili olması nedeniyle balık yönünden olduğu kadar balık çeşitleriyle de zengin olan Türkiye’de, balık tüketimi dünya ortalamasının yarısı düzeyinde.

 

 5 Haziran

 

 • ·        TERÖR BASKINI: 8 ŞEHİT – Pülümür’e bağlı Kocatepe Jandarma Karakolu’na ekmek getiren fırıncıya ait cipi çalan teröristler, kendilerinden kuşkulanmayan nöbetçi askerlerin gözü önünde birliğe girdi. Araç içinde gizlenen PKK’lilerden biri hızla yemekhaneye girerek içeriye patlayıcı attı, diğeri ise dışarıya fırlayan askerlere Kanas’la ateş açtı. Çevredeki kayalar arasına gizlenen terör örgütü üyeleri de birkaç noktadan askerlerin üzerine kurşun yağdırdı. Yemekhanedeki patlamanın ardından 3 asker şehit olurken 11’i de yaralandı. Hastaneye kaldırılan askerlerden beşi daha yaşamını yitirince şehit sayısı 8’e yükseldi. Cipin sahibinin yeri ise henüz saptanamadı.

 

 • ·        MERKEZ SAĞ DARMADAĞIN – Anavatan’ın ardından DP’de karıştı. DP’nin vitrin adayı olarak sunulan Mehmet Ali Bayar ve Deniz Ülke Arıboğan milletvekili adaylığından vazgeçti. Eski milletvekilleri Hasan Subaşı ile Kamer Genç de adaylıklarını çekti. Genç, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı oldu. Bahattin Şeker ise seçim bölgesini beğenmeyerek istifa etti. GP ile anlaşamayan DP seçime tek başına girecek.

 

 • ·        ERDOĞAN TEK SEÇİCİ – AKP’de Erdoğan’ın “tek belirleyici” olduğu milletvekili aday listelerinde, eski CHP’li Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga, Reha Çamuroğlu, Zafer Üskül, milli güreşçi Hamza Yerlikaya, ve sanatçı Osman Yağmurdereli gibi törenle partiye katılan isimler listelerin ilk sıralarında yer buldu. Erdoğan, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ile bazı il başkanlarını da seçilebilecek sıralara yerleştirdi.

 

 • ·        CHP’DE ZORLU SÜREÇ – Aday listeleri yalnızca merkez sağdaki isimleri üzmedi. CHP lideri Baykal, listeleri oluşturma döneminin çok zor geçtiğini ve bütün dengeleri gözetmek durumunda kaldığını söyledi. En yakınlarını bile üzdüğünü belirten Baykal, “Türkiye’ye hitap edecek bir kadro çıkarmak gerekiyordu. Bunu yapmaya çalıştık” derken DSP’ye verdiği tüm sözleri tuttuğunu da vurguladı.

 

 • ·        ANAVATAN PARTİSİNDE KAN KAYBI – Erkan Mumcu’nun Mesut Yılmaz’ı Öcalan’la kıyaslaması nedeniyle yaşanan istifaların durmadığı Anavatan’da kopmalar dün de sürdü. Mesut Yılmaz’ın istifasının ardından ANAVATAN Rize ve Şırnak teşkilatları da toptan istifa ederken parti aday sıkıntısı yaşar hale geldi. ANAVATAN, partinin büyük illerde eksik liste verip, aday listelerinin kesinleşeceği 8 Haziran’a kadar bu listenin tamamlanması karara bağlandı. Yılmaz, DP’den vazgeçerek Rize’den bağımsız milletvekili adayı oldu.

 

 • ·        1 MİLYON DOLARA AŞİRET OYU – 11 milletvekilinin çıkacağı Urfa, seçim havasına çoktan girdi. AKP aday adaylarından Mehmet Acı’nın tanıtımını yapan bir paraşütçü, Urfa semalarında dolaşarak dikkat çekmeye çalışıyor. Bazı aşiret reislerinin de aşiretlerinin oylarını 1 milyon dolara pazarlamaya çalıştıkları iddia ediliyor. Bu arada Urfa’da seçmen sayısının mükerrer yazımlar yüzünden en az 70 bin düştüğü belirtiliyor.

 

 • ·        ABD’NİN OPERASYON KAYGISI – Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın, olası bir sınır ötesi operasyonda Kürt lider Mesud Barzani’yi de işaret etmesi ile birlikte dikkatler Ankara-Washington  eksenindeki mesaj trafiğine çevrildi. Bu açıklamanın ardından ABD Dışişleri Bakanı Rice’ ın  “Bu konuda çok endişeliyiz” yönündeki sözleri, Washington’da olası bir operasyona ilişkin kaygıların  üst noktaya çıktığını gösterdi.

 

 • ·        YENİYE İNDİRİM, ESKİYE BİNDİRİM – İnternet  servis sağlayıcısı TTNet, ADSL bağlantısına sahip olmayanlara yönelik hayata geçirdiği kampanya ile 24 ay abone olanlar, yıl sonuna kadar 29 YTL yerine 14.99 YTL ödeyecek. Geçen ay 3 milyon abone sayısını aşan TTNet’in eski aboneleri ise bu olanaktan yararlanamayacak.

 

 • ·        BÜYÜKLER BİLİNÇLENDİRİLMELİ – UNICEF çocukları, Dünya Çevre Günü nedeniyle hazırladıkları “Küresel Isınmayı Önleme Deklarasyonu” nu yayımladı. Küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması için yapılması gerekenleri sıralayan UNICEF çocukları, büyüklerin küresel ısınma ve çevre konusunda bilinçlendirilmelerini istedi.

 

 6 Haziran

 

 • ‘HALK SEÇSİN’ MAHKEMELİK – CHP, AKP’nin  oylarıyla kabul edilen son anayasa değişikliğini  Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Cumhurbaşkanını halkın seçmesini ve genel seçimlerin  4  yılda bir yapılmasını öngören  paketin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran  CHP, değişiklik sorununun Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçsuz kalması üzerine AKP’nin hınç almak istemesi yüzünden  çıktığını belirttiler. Oya Aralsı, paketin 1. maddesinin 367’nin  altında oyla kabul edilmesinin  anayasaya aykırı  olduğunu söyledi. Sezer’in bu gerekçeyi  kabul etmesi durumunda  pakette değişiklik  yapılmış olacağı için  veto hakkı doğacak.  AKP, Sezer’in  referandum süresini  45 güne indiren  düzenlemeyi de veto etmesi  durumunda  Meclis’i 15 Haziran’dan sonra olağanüstü toplamayı planlıyor.  Ancak önceki gün listeler açıklandıktan sonra  ortaya çıkan tablo olağanüstü  toplantı ihtimalini  de zayıflattı. 
 • AKP’DE BÜYÜK TASFİYE – Parti içi muhaliflerle  Milli Görüş kökenliler ve örgütlerle kavgalı  milletvekillerini liste dışı bırakan  Erdoğan, küskünler ordusu yarattı. Küskün milletvekilleri, seçimlerin iptali başta olmak üzere her türlü olasılığı değerlendiriyor. Abdullah Çalışkan, listenin 1 Mart tezkeresi  ve 27 Nisan muhtırasına göre  şekillendiğini söyledi. 
 • İŞGALCİYİ ÖDÜLLENDİREN YASA – Mera Yasası’nın ev, villa gibi inşaatların  önünü açtığını belirten  TEMA, Sezer’e yazı gönderdi. 2005’te  işgal edilen meralar için  af çıkarıldığını  anımsatan  Günaydın, AKP’nin  giderayak ikinci mera affına  imza attığını belirtti. Uzbilek ise kaçak konutlara  açılan davaların bu  yasayla düşeceğini vurguladı. 
 • TÜRBAN KÖŞKE ÇIKMAMALI – Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, cumhurbaşkanının eşinin türbanlı olmasın konusunda, “Kamusal alanlar tarif edilmiş. Cumhurbaşkanının  eşinin türbanlı olması, bütün bunlar bir kenara atılıyor demektir ki, bu olmaz, kabul edilemez” dedi. 

 7 Haziran

 

 • ·        GÖZYAŞLARIYLA UĞURLAMA – Şehit jandarma erler Sağlam ve Erkaçtı İzmir’de, Kayadelen İstanbul’da, Aslan Balıkesir’de, Güngör Amasya’da, Yabangülü Kayseri’de Yalçın Şırnak’ta toprağa verildi.  İzmir’deki yurttaşlar  hükümeti istifaya çağırdı, Erdoğan’ı protesto etti. Balıkesir’deki törende konuşan Albay Katı, “Terör örgütü,  dost ve müttefik bildiğimiz ülkelerin desteğinden cesaretle saldırılarını  sürdürmektedir” sözleriyle teröre destek verin  ülkeleri sert bir dille eleştirdi.

 

 • ·        AKEL’İN TERCİHİ AKP – Kıbrıs Rum komünistleri, tuhaf olduğunu kabul etmelerine karşın, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda daha istekli gördükleri için AKP’yi destekliyor. AKEL sözcüsü, “Türkiye’deki  yapıya baktığımızda bir yanda asker ve askerin yanındaki partiler var. Bunların Kıbrıs konusundaki açılımlara hiçbir umut vermiyor” diyerek, seçimi Erdoğan’ın  kazanmasını istediklerini söyledi.

 

 • ·        KÖMÜR SEÇİM YATIRIMI OLDU – Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na Başbakanlık  tarafından gönderilen  kömürlerin yaz  günlerinde belediyeden kişilerce dağıtılması  ve Tuzla’nın Erdoğan’ın aday oyduğu 1. bölge olması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

 

 • ·        DEVLET OKULU İRTİCANIN ELİNDE – Bozhane Köyü İlköğretim Okulu’nda 29 Ekim’de tören yapılmaması, bayrak asılmaması ve  ders saatleri sırasında “Kanal 7” ve “Samanyolu TV” kanallarının  dizileri için çekim  yapılması bakanlığın  eğitim anlayışını sergiliyor.

 

 • ·        DEPREMİ GİZLİYORLAR – Marmara Denizi dibindeki fayları inceleyen denizaltı ekibinden Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul’un deprem konusunda sanılandan daha büyük tehdit altında olduğunu vurgulayarak “Kentin sivil yönetimleri, bunu halktan gizlemeye çalışıyor, Bundan daha büyük bir suç olmaz” dedi.

 

 • ·        ERDOĞANLARA  ‘KARDEŞ PAYI’ VİLLA – 2.5 milyon dolara gemi alan Ahmet Burak ile 261 bin 500 dolara ABD’de ev alan Bilal Erdoğan İstanbul’da da 1 milyon YTL’ye villa aldılar. Tapu kayıtlarına göre, Erdoğan kardeşler 15 dönüm arazi üzerinde  bulunan villanın  yarı yarıya sahibi oldular.

 

 • ·        TRT’DE SATIŞ FİYATINA  KİRALIK ARAÇ – TRT’de üç yıl önce  yaşanan araç kiralama  rezaleti bu yıl da tekrarlanıyor. Kurumun 3 yıllığına kiralayacağı araçlar  için verilen  teklifler dudak uçuklatıyor. Verilen en düşük tekliflerde, 3 yıllık kira  ücreti, aracın toplam satış fiyatını geçiyor.

 

 • ·        İŞSİZLERE  180  MİLYAR DOLAR GEREK – TÜGİS tarafından  düzenlenen İstihdam ve Girişimcilik ve Girişimcilik Konferansı’nda Türkiye’nin yüzde 10’lar  seviyesinde olan  işsizlik oranının çözümü için  180 milyar dolarlık mali kaynağa ihtiyaç olduğu belirtildi.

 

8 Haziran 

 

 • ·        PKK YOLUNA SET – Örgütün geçiş güzergâhındaki Şırnak, Hakkâri ve Siirt ‘Geçici Güvenlik Bölgesi’ oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın Geçici Güvenlik Bölgesi ilan ettiği bölgelerde  9 Haziran-9 Eylül arasında bazı sınırlamalar getirilecek. PKK’li teröristlerle en yoğun çatışmaların yaşandığı Bestler-Dereler vadisi Kuzey Irak’tan başlayıp Siirt’e kadar uzanıyor. Kararla teröristlerin geçiş güzergâhları abluka altına alınmış olacak. TSK, yaz ayları boyunca bu bölgelerde kara ve hava operasyonlarını yoğunlaştıracak. Bölgeye sivil giriş çıkışlar ile basın ve turistlerin bu bölgeleri ziyaretlerine sınırlama getirilebilecek, hava sahası sivil uçuşlara kapatılabilecek.

 

 • ·        BİZ YEDEK KUVVET OLMAYIZ – Türkiye, özel tugayını Avrupa Birliği gücünde asli unsurdan sayılmayınca geri çekti. Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Politikaları projeleri kapsamında 2010 yılı Hedef Askeri Program ve Projesi’ne katılacak özel tugayın Türkiye’nin uyarılarına karşın yedekte tutulmasına tepki gösterdiklerini belirten Milli Savunma Bakanı Gönül, “Biz yedek kuvvet olamayız” dedi.

 

 • ·        HÜKÜMETTEN GÜLÜNÇ ZAM – Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı karar uyarınca, asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 4 artarak, 16 yaşından büyükler için net 419.15 YTL’ye yükselecek. Günlük 54 Ykr’ye denk gelen maaş artışıyla, işçiye günde bir simit parası katkısı sunulacak. Ailelerle birlikte 10 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren yeni zamlarla belediye otobüsüne bile binilemiyor.

 

 • ·        TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DA YERİ YOK – Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye’nin üyeliğini sona erdirme konusundaki teklifini aralık ayında AB zirvesine sunacak. Sarkozy, teklifini AB liderlerine sunmadan önce Erdoğan’a ‘Türkiye’yi istememe’ gerekçelerini anlatacak.

 

 • ·        SAĞDA İTTİFAK TAMAM GİBİ – Sinan Aygün’ün dün yürüttüğü mekik diplomasisi sonuç verdi. DP ile ANAVATAN’ın seçim ittifakında anlaştığı bildirildi. ANAVATAN’ın seçim sonrası birleşme için kesin garanti ile YSK’ye eksik bildirilen illerin yanı sıra İstanbul, Antalya, Ankara gibi Büyükşehirlerde de bazı adayları istifa ettirerek  yerlerine kendi partilerinden isimlerin yazılmasını istediği kaydedildi.

 

 • ·        SEZER’DEN YABANCIYA VETO – Ahmet Necdet Sezer, yabancı mimar ve mühendis çalıştırılmasını kolaylaştıran yasayı, ayrıcalık yarattığı ve ulusal çıkarlara aykırı olduğu gerekçeleriyle  veto etti. Sezer, yurtdışında meslek eğitimi almış Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına akademik ve mesleki yeterliliği tanınmadan yabancı uyruklu kişilerin bu haktan yararlandırılmalarının ayrımcılık olduğunu vurguladı.

 

 • ·        ERDOĞAN GERMEYİ SÜRDÜRÜYOR – Yine Yüksek Mahkemeyi hedef gösterdi: “Anayasa Mahkemesi Türkiye’nin önünü kilitledi” dedi. Önceki gün  katıldığı bir televizyon programında  Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmeler yapan Başbakan Erdoğan yine Anayasa Mahkemesi’ni hedef aldı. Merkez sağ ve soldaki birleşme çalışmalarına da değinen Erdoğan, tepedeki birleşmelerin hiçbir zaman tabanlardaki birleşmeyi getirmeyeceğine dikkat çekerek, “Tepede bazı al gülüm ver gülüm bu tür şeyler yapılıyor” dedi.

 

 • ·        CHP’DEN REFORM SÖZÜ –  CHP’ nin seçim vaatleri:

 

ü     Yerel yönetimler bakanlığı kurulacak

 

ü     KOBİ ve Bilişim Teknolojileri bakanlıkları kurulacak

 

ü     Nüfus cüzdanı olan herkese sağlık hizmeti verilecek

 

ü     Üniversite sınavları kalkacak

 

 • ·        İŞ DÜNYASI ANKARA YOLUNDA – İşadamları, çok sayıda iş dünyası temsilcisinin seçimlere katılmasını olumlu bularak, “Yıllardır eli taşın altında olan isimlerin Meclis’e girmesini destekliyoruz. Türkiye ve ticari hayatta yaşanan sorunlarla birebir muhatap olan isimlerin Meclis’te yer alması çözümler konusunda bizi ümitlendiriyor” dediler.

 

 • ·        ‘TESETTÜR OTELLERİ’  4 KAT ARTTI – AKP iktidarı döneminde çağdışı görüntülerin yaşandığı tesislerin sayısı 6’dan 27’ye çıktı. Edremit Körfezi ve Didim’le başlayıp daha sonra Alanya’ya yönelen “tesettür oteli” uygulaması son dönemde termal ve şehir otellerini de içine alarak Kuşadası, Afyon ve Çeşme’ye kadar yayıldı. Merkezi Konya’da bulunan İslami holdinglerden Kombassan, Kamer Atlas ve Yimpaş’ın  yatırım-işletmeciliğini yaptığı bu otellerin tanıtımı da dinci basına verilen ilanlar  aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

 

 • ·        ÇİFTÇİ HUBUBAT FİYATINA TEPKİLİ – Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bu yıl müdahale alım fiyatının makarnalık buğdayda 440 YTL/ton, ekmeklik buğdayda ise 425 YTL/ton olarak belirlendiğini açıkladı. Meslek örgütleri ise fiyatların maliyetleri bile karşılamadığını belirterek tepki gösterdi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Çiftçinin gerçek sorunu yıllardan beri girdi fiyatlarındaki artışın ürün fiyatlarındaki artışın çok üstünde seyretmesidir” dedi.

 

 • ·        İŞSİZLİK GERÇEK, SİGORTASI YALAN – 5 yıllık uygulama süresince yaklaşık 3 milyon işsizden sadece 814 bini yararlanabildi.

 

 9 Haziran

 

 • İNCİRLİK YİNE ABD EMRİNDE – AKP hükümeti, İncirlik Üssü’nü ABD’nin kullanımına açan kararnamenin süresinin uzatılması için düğmeye bastı. Irak topraklarına yönelik sınır ötesi operasyon tartışmalarının yoğunlaştığı bir dönemde AKP’nin İncirlik’in kullanım süresini uzatma kararı vermesi, Washington yönetimine “jest” olarak yorumlandı. 
 • SİYASİ BOŞLUK VAR –  CHP lideri Baykal, hükümetin terör olaylarına seyirci olduğunu savunarak “Genelkurmay feryat ediyor, hükümet susuyor. Siyasi zafiyet, boşluk var. Hükümet  ağlama yeri değildir” dedi. Barzani ve Talabani’nin ‘PKK ile savaşamayız’ açıklamalarına da yanıt veren Baykal “PKK’yi topraklarınızda Türkiye’ye karşı siz himaye ediyorsunuz, Türkiye’ye saldırılara müsaade edersen, Türkiye’ye sen saldırdın demektir” değerlendirmesinde bulundu. Seçimlerin ertelenmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Baykal, “Terör, seçimlerin ertelenmesi için değil, acilen yapılması için gerekçe olmalıdır” dedi. CHP’li Öymen de, demokratik tüm ülkelerde terör örgütlerinin eylemlerine karşı, halkın büyük tepki gösterdiğini belirterek TSK’nin açıklamasının önemine işaret etti. DP Genel Başkan Yardımcısı ADAN, terörle mücadeleyi gündemin bir parçası yapmayan bir iktidarla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Anavatan Partisi Genel Sekreteri Doğan ise hükümetin derdinin yalnızca  Türkiye’yi kutuplaştırmak olduğunu kaydetti. Çitlioğlu, PKK’nin askeri kanadının Türkiye’yi Kuzey Irak’a çekerek uluslar arası alanda tepki görmesini sağlamak istediğine dikkat çekti ve “siyasi otorite boşluğu” bulunduğunu vurguladı. Barzani’nin TSK’nin olası bir operasyonuna karşı, Bağdat yönetiminden ağır silah desteği istediği öğrenildi. Ancak Irak Savunma Bakanlığı’nın ilk aşamada, bölgede halen mevcut olan  Irak Ordusu’na bağlı birlikleri işaret ederek Kürt liderin bu talebine soğuk yaklaştığı belirtildi. Türkiye’de terörün giderek  tırmanma eğilimine girmesinden sonra artan gerilim üzerine Barzani hem siyasi hem de askeri açıdan Türkiye’ye karşı “cephe genişletme” arayışına girdi.  Barzani, ilk aşamada Bağdat merkezi hükümetindeki kritik konumunu kullanıp, Başbakan Maliki’nin desteğini aldı. 
 • HÜRPARTİ CHP’YE KATILIYOR – HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, CHP lideri Baykal’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada ‘Bundan sonra Atatürk’ün partisinde yurtseverlik mücadelesi vereceklerini belirtti ve CHP’ye iltihak kararı aldıklarını açıkladı. 
 • ÖZELLEŞTİRMEDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ – Dünya Bankası’na göre, Türkiye özelleştirmede dünya birincisi oldu. Kamu kaynaklarının ya da özel varlıkların yabancıların eline geçmesinin, Türkiye’nin  “kaynak kaybı” ile karşı karşıya kalmasına neden olacağı belirtiliyor. 
 • TERÖRE KARŞI  ‘KİTLESEL TEPKİ’  ÇAĞRISI –  Terör örgütünün saldırılarını artırmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan Perşembe günü geç saatlerde yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin beklentisi, bu tür terör olaylarına karşı, Yüce Türk Milleti’nin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir” denildi. 

10 Aralık

 

 • PROTESTO AMAÇLI DEĞİL – Türkiye Irak’a nota verdikten sonra  bir süre yanıt bekledi. Beklenen yanıt gelmeyince top atışları başladı. Bunun ardından dün Türkiye’nin Bağdat Büyükelçilik Maslahatgüzarı Ahmet Yazal, Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak kendisine bir nota iletildi. Notada, Türkiye’nin Kuzey Irak’a gerçekleştirdiği ileri sürülen top ateşini kesmesi istenirken bunun karşılığında, sınırda meydana gelen sızmaların engellenmesi için ortak çalışma sözü verildi. Dışişleri kaynakları bunun bir protesto notası olmadığını belirtti. 
 • 12 NOKTADAN SIZIYORLAR – Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Gül ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Saygun’un da katılımıyla düzenlenen terör toplantısında, sınırdan sızmaların engellenmesiyle sıcak takip konuları görüşüldü. TSK’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptığı operasyonlara ilişkin bilgileri paylaştığı toplantıda, terörist unsurların sınırın en çok hangi bölgelerinden sızdığına dair değerlendirme de yapıldı. Askerlerin Türkiye-Irak sınırında bulunan 12 noktadan terörist sızmalarının gerçekleştirildiğine dikkat çektiği bildirildi. 
 • CENAZEDE HÜKÜMETE PROTESTO – Siirt-Şirvan yolunda  mayın patlaması sonucu şehit olan 4 erden Kadir Yalçın’ın Ankara’daki cenaze törenine katılan yurttaşlar Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı alkışlarken hükümeti protesto etti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü yuhalıyan yurttaşlar, “Yan gelip yatmıyor, can verip yatıyor”, “Yatan kelle değil Türk evladı” diye sloganlar attı. Top arabasına konan şehit cenazesinin ardından Büyükanıt’ın gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. Askeri erkânın tam kadro katıldığı cenaze töreninde, CHP lideri Baykal ve DSP lideri Sezer de hazır bulundu. 
 • REHN’DEN 29 YILLIK İTİRAFLAR – AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkçeye çevrilen  “Avrupa’nın Gelecek Sınırları” adlı kitabında 1978 yılında izlediği Gece Yarısı Ekspresi filminden etkilendiğini belirtiyor. Bazı AB ülkesi vatandaşlarının  hâlâ bu filmi referans gösterdiğini belirten Rehn, “Adil olalım; çağdaş Türkiye, eğer bir zamanlar olduysa bile, artık Gece Yarısı Ekspresi’nde tarif edilen ülke değildir” diyor. 
 • TÜRKİYE’YE SORAN YOK – Putin, düzenlediği basın toplantısında, kalkan projesine ilişkin füzelerin Türkiye üzerine yerleştirilmesi teklifini yaptı. Geçen mart ayında Washington Türkiye’ye, Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile  birlikte İran ve Kuzey Kore’ye karşı gerçekleştireceği projede yer alması teklifinde bulunmuş ancak Türkiye’den “hayır” yanıtını almıştı. Putin’in açıklamasının ardından oldukça sıkıntı içinde olan Moskova-Ankara ilişkilerinin daha gerileceği vurgulanıyor. 
 • BUĞDAYA ZAM ALDATMACASI – Hükümet hububat alım fiyatlarını açıkladı.  Yapılan zam, gübre ve mazot fiyatlarındaki zamları karşılamaktan uzak kaldı. AKP döneminde gübre yüzde 115.50, mazot yüzde 146.07 zamlandı. Buğday fiyatındaki artış ise yüzde 63.04’te kaldı. Fiyatlar çiftçi örgütlerinin hesapladığı maliyetlerin çok altında kaldı. 
 • AKP REJİMİ SARSIYOR – Cumhurbaşkanını halkın seçmesini isteyen AKP’nin 4.5 yıldır aklının nerede olduğunu soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, Başbakan Erdoğan’ın kendi ideolojik çizgisindeki birini ille de Atatürk’ün koltuğuna oturtmak istediğini, bunu beceremeyince de Anayasayı değiştirmeye çalıştığını belirterek “İnat uğruna rejimi sarsıyor” dedi. Öymen, AKP’lilerin Cumhurbaşkanı’ndan Anayasa Mahkemesi’ne, Danıştay’dan üniversitelere ve orduya kadar kin ve nefret içinde söylemediklerini bırakmadıklarını vurguladı. 
 • HEDEF ANAYASA MAHKEMESİ – AKP, önünü kestiğini düşündüğü yüksek mahkemenin üye seçimini yeniden düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde genel kurulda 367 milletvekilinin hazır bulunması gerektiğine işaret eden yüksek mahkemeyi hedef alan AKP, anayasayı da değiştirmeyi planlıyor. 
 • İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, Adana’daki İncirlik Üssü’nde 90 nükleer başlıklı bombanın bulunduğuna dikkat çekerek “ABD, İncirlik Üssü’nü kullanarak Irak’ı işgal etmeye devam ediyor. ABD’nin savaş politikasının bir parçası olmak istemiyoruz, üssün bir an önce kapatılmasını istiyoruz” dediler. 

11 Haziran

 

 • ·        ‘MÜCADELE  SÜRECEK’ – Güçlükonak’ta 3 askerin şehit olması nedeniyle bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı, ülkenin birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluncaya kadar, ulusuyla, TSK ile, tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürüteceğini vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti, bu savaşımın gerektirdiği adımları, çekinmeden ulusuyla bütünleşerek atacak, bu ve benzeri hain eylemlere kalkışanlara hak ettikleri yanıtı verecektir” dedi.

 

 • ·        BASKININ LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ – Tunceli’de 7 askerin şehit olmasına yol açan intihar saldırısı sonrasında takip çalışmaları yürüten TSK birlikleri, eylemi gerçekleştiren grubun lideri olduğu bildirilen Suriye uyruklu 1 teröristi öldürdü. Şırnak’ta son zamanlarda artan terör olayları ilçeler arası yollarda yeni kontrol noktaları oluşturuldu. Genelkurmay, patlamaya hazır bir patlayıcı düzeneğinin imha edildiğini açıkladı. Muş’ta Suriye kökenli bir kişi öldürüldü.

 

 • ·        BAKIRKÖYDE PATLAMA – Ebuzziya Caddesi üzerindeki bir mağazanın bankın altına konulan altına konulan bombanın saat 15.30 sıraların büyük bir gürültüyle patlaması sonucu 1’i ağır 15 kişi, cam kırıklarının vücutlarının çeşitli yerlerine isabet etmesi nedeniyle yaralandı. Çok sayıda işyerinin camları kırıldı. Patlamanın meydana geldiği cadde üzerindeki işyerlerine yurttaşlar Türk Bayrakları astı. Esnaf, geçen yıl da aynı caddede patlama meydana geldiğini belirterek terörü lanetledi.

 

 • ·        KÜRTLERİN NOTA OYUNU – Ankara’ya nota verilmesi kararı, Türkiye’nin Irak sınırındaki askeri hareketliliğin yoğunlaşması üzerine bir araya gelen Kürt liderler Mesud Barzani ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin yaptığı toplantıdan çıktı. Kürt liderlerin bir yandan Türkiye’yi engellemek, diğer yandan Türkiye’ye siyasi çözüm dayatmayı hedeflediği öğrenildi. Bu arada Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr, “Kürt halkı Irak’ın bir parçasıdır, onları savunmak bizim görevimizdir” dedi ve “Türkiye’nin saldırılarını kabul etmeyeceklerini” söyledi. İncirlik Üssü’nün 23 Haziran’dan sonraki kullanımı için Bakanlar Kurulu’nun karar alacağını belirten AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, artan terör olayları karşısında ABD’yle “İncirlik pazarlığı” yapılmasını önerdi. İncirlik Üssü’nün kullanımı ile ilgili verilecek yeni izinle birlikte ABD’den açık ve süreli talepler ortaya konulması gerektiğine işaret eden Çömez, “Türkiye, ABD’den olumlu yanıt aldığı taktirde üssün kullanım süresi uzatılmalı. Bu yapılmazsa Türkiye’nin terörle mücadelede girdiği riskli dönemde zorlukları artacak” dedi.

 

 • ·        SARKOZY KARARLI – Üst düzey bir AB diplomatı, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Türkiye ile müzakereleri kesmeksizin süreci imtiyazlı ortaklığa yönlendirecek bir plan üzerine çalıştığını söyledi. Sarkozy, planı uyarınca Türkiye ile yalnızca imtiyazlı ortaklığa gidecek başlıkların müzakere edilmesine onay verecek, ama tam üyelik perspektifi taşıyan başlıkların açılmasını engelleyecek.

 

 • ·        TALİM TERBİYE’DE DEPREM – Atatürkçülük ile ilgili skandal düzenlemeleri Cumhuriyet gazetesi tarafından gündeme getirilen Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nda deprem yaşanıyor. Haberlerin ardından konuyla ilgili yeni bir çalışma başlatan kurul başkanı Erdoğan’ın yakın ekibi, bakan tarafından görevden alındı. Bakan, Erdoğan’ı devre dışı bıraktı.

 

 • ·        SAĞLIK ÇALIŞANLARI UMTSUZLUK İÇİNDE – Hemşireden doktora, teknisyenden idari personele kadar sektörde çalışanların yüzde 75.4’ü gelecekten umutsuz. Sağlık personelinin yüzde 62.8’i son bir yılda son bir yılda çalışma koşullarının gerilediğini ifade ederken doktorların yüzde 70’i geleceğini güven altında hissetmediğini belirtti. Bu oran hemşirelerde ise yüzde 79.7’ye kadar çıktı. Çalışanların yüzde 62.8’inin son bir yılda çalışma şartları geriledi. Çalışma şartlarının gerilediğini en çok dile getirenlerse yüzde 66.4 ile yardımcı personel.

 

 • ·        ATATÜRK’E YER VERMEDİLER – Saadet Partisi İzmir İl Teşkilatı’nın Milletvekili adaylarını tanıttığı toplantısında Türk tarihini anlatan sunumda Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’na yer verilmedi. Etkinlikte, Türk tarihini anlatan yaklaşık 20dakikalıkfilm gösteriminde, Kurtuluş Savaşı ve Mustafa Kemal Atatürk’ten tek bir görüntü bile gösterilmedi. Sunumdu Malazgirt zaferinden İstanbul’un fethine kadar Osmanlı tarihi ayrıntılarına kadar anlatılmasına karşın, ulusal direniş ve emperyalizme karşı kazanılan en büyük zafer görmezden gelindi.

 

 • ·        YABANCILAR TÜRKİYE’YE AKIN ETTİ :

 

ü     Yabancıların en çok şirket kurduğu iller arasında 8 bin 715 şirketle İstanbul başı çekti. İstanbul’u 1879 şirketle Antalya izledi.

 

ü     Yabancı yatırımcıların tatil beldelerinde kurdukları şirket sayısı, İzmir’de 976, Muğla’da 906, Mersin’de 296, Aydın’da 252, Adana’da 129’a ulaştı.

 

ü     15 bin 781 yabancı sermayeli ülkelerine bakıldığında, Almanya 2 bin 762 firma ile birinci, 1536 şirketle İngiltere ise ikinci sırada.

 

 • BOĞAZDA ÇEVRECİ PROTESTO – ‘Türk Boğazları Dostluk ve Barış Yolu olmalıdır’ diyen çevreciler eylem yaptı. Doğa ile Barış Derneği öncülüğünde Türkiye Çevre Kozası adıyla bir araya gelen 244 çevreci kuruluş, İstanbul Boğazı’nda tehlikeli yük taşıyan tankerlerin Boğaz’dan geçişini  protesto etti.                  

12 Haziran

 

 • ARINÇ’I POLİS KORUDU – Şırnak’ta mayın patlaması sonucu  şehit olan Yarbay Melih Gülova’nın Manisa’daki cenaze töreninde  on binlerce yurttaş tarafından protesto edilen TBMM Başkanı Arınç, Manisa Belediyesi’ne kaçırılarak kurtarıldı. Gülova’nın ailesi de kendilerine başsağlığı dilemek isteyen Arınç’ın elini sıkmadı. Ankara’da şehit  Binbaşı  Ramazan Armutçuoğlu’nun cenaze töreninde bakanları yuhalayan yurttaşlar, “AKP dışarı”, “Katil PKK, işbirlikçi AKP” sloganları attı. Şehidin eşi bakanların elini sıkmadı. 
 • TERÖRE İKİ ŞEHİT DAHA – Terör örgütü PKK’ye karşı sürdürülen operasyonlarda Erzincan’ın Kemah ilçesinde bir onbaşı, Şırnakta da 1 er şehit oldu. Kemah’ta “teslim ol” çağrısına  teröristlerin ateşle karşılık vermesi sonucu çıkan çatışmada ağır yaralanan Jandarma Komando Onbaşı Ahmet Bilgiç şehit oldu, bir güvenlik görevlisi de yaralandı. Şırnak’ın Bestler Dereler Doğanköy  mevkiinde sürdürülen operasyon sırasında dün de Jandarma Er Murat Kahraman şehit oldu. Bursa’da 4 canlı bomba aranıyor. 
 • GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANIYOR – Birbiri ardına gelen şehit haberleri ve Genelkurmay  Başkanlığı’nın teröre karşı toplumsal refleks çağrısının ardından harekete geçen Başbakan Recep Tayip Erdoğan bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ ile bir araya gelecek. Toplantıda, son dönemde artan terör olayları ve alınacak önlemler masaya yatırılacak. Başbakanlık kaynakları toplantının geçen hafta planlandığını, ancak çeşitli nedenlerle bugüne sarktığını söylediler. 
 • SESSİZ MİTİNG 24 HAZİRAN’DA  –  Genelkurmay Başkanlığı’nın “Teröre karşı kitlesel refleks” çağrısı üzerine sivil toplum kuruluşları harekete geçti. 24 Haziran Pazar günü İstanbul’da Çağlayan’da “Teröre karşı sessiz miting” gerçekleştirilecek.  Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Sözcüsü Arat, mitingin Türkiye’nin dört bir yanındaki Cumhuriyet mitinglerini düzenleyin çekirdek kadro tarafından organize edildiğini söyledi. 
 • TÜRK VETOSUNA BY-PASS – Türkiye’nin vetosu nedeniyle Birleşmiş Milletler gücünde yer alamayan Rumlar, Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Politikaları Projesi kapsamında BM barış gücünde yer alabilecek. 
 • İSTANBULLU TEHDİT ALTINDA – Uzmanlar büyük kentlilerin hayat kalitesini düşüren gürültü kirliliğinin, milyonlarca yurttaşın yaşadığı metropollerde sorun olmaya devam ettiği görüşünde birleşiyor. 
 • POPÜLER ADAY PEŞİNDELER – Sendikalar milletvekili aday listelerinde sendika kökenli adaylara yer verilmemesine tepkili. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, “TBMM’de, emeklilerin, işçilerin, çiftçilerin, esnafın temsilcilerinin de olacağı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir yapılanmaya ihtiyaç var” dedi. 
 • AKP BAKKALI DA BİTİRDİ – Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, AKP’nin görevde olduğu 2002-2006 yılları arasında 60 bin 938 bakkal esnafının mesleğini bıraktığını belirterek, “Alışveriş merkezlerinin sayılarındaki artış, beraberinde bazı problemleri de ortaya çıkarmıştır” dedi. 

13 Haziran

 

 • ·        TERÖRÜ KÜÇÜMSEDİ – Güvenlik zirvesi öncesi görüşünü açıklayan Başbakan, Türkiye’de 5 bin, Kuzey Irak’ta 500 PKK’li olduğunu, önce Türkiye’dekilerle mücadelenin  bitmesi gerektiğini savunarak, “Yani bu halledildi mi, K.Irak’taki 500 kişi ile uğraşma safahatine gelinecek? Kaldı ki  biliyorsunuz mart tezkeresinde  Erdoğan’ın düşüncesi bellidir ve o zaman kimlerin buna olumsuz refleks gösterdiği, o da bellidir” dedi. Erdoğan, şehit cenazelerindeki  protestoları da “terbiyesizlik” diye niteledi. Öcalan’ın yakalanmasından sonra bitme noktasına gelen PKK eylemleri  AKP döneminde  yeniden tırmanışa geçti. Hükümet,  terörün tırmanmasına karşı ciddi önlemler almadığı gibi, önceki hükümet döneminde hazırlanan planları rafa kaldırdı ve Genelkurmay’ın  önerilerini dikkate almadı.  Terörün yoğun olduğu bölgeler için  oluşturulan ekonomik paketler gündeme getirilmedi. Geri kalmışlığın terörü desteklediği yönündeki  tespitlere karşın AKP, hiçbir proje açıklamadı. Güneydoğu’da  ve büyük kentlerde tırmanışa geçen eylemler, Başbakanlık’ta  düzenlenen terör zirvesinde ele alındı. Erdoğan’ın başbakanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ, İçişleri Bakanı Güneş ve Dışişleri  Bakanı Gül katıldı. Toplantıda son dönemde  artan terör eylemlerinin ardından  terörle mücadele konusunda alınan önlemler, sınır güvenliği ve K.Irak’la  ilgili gelişmeler değerlendirildi.

 

 • ·        PKK KADAR DESTEK ALAN ÖRGÜT YOK – Güvenlik güçlerinin hazırladığı son PKK raporunda, örgütün aktif savunma stratejisini benimsediği  ve 1990’lardaki saldırı gücüne ulaşmayı hedeflediği vurgulandı. Cumhuriyet’in ele geçirdiği raporda, PKK’nin içindeki Barzani yanlılarını tasfiye kararı aldığı belirtildi. Rapora göre PKK’nin Türkiye’de  1600-1800, Kuzey Irak’ta 3600-3800, İran’da da 400 kadar silahlı gücü bulunuyor. Örgütün silah, cephane ve eleman gereksinimi bulunmuyor.

 

 • ·        AKP’NİN ÇELENGİNİ PARÇALADILAR – Erzincan’ın kırsalında PKK’lilerle girdiği çatışmada şehit düşen Jandarma  Komando Onbaşı Ahmet Bilgiç, memleketi Tokat’ın Zile ilçesinde  yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Törene AKP’li hiçbir milletvekilinin katılmaması  dikkat çekti. Cenazeye katılanlar PKK’ye lanet yağdırırken hükümeti de protesto etti. “Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP”, “Tayyip oğlunu askere gönder”, “Bu asker yatmadı vatanı satmadı”, Apo’ya  ölüm başka çare yok” sloganları atan gruptan bir kişi  AKP’li Turhal Belediyesi’nin  gönderdiği çelengi parçaladı. Törene katılan  Turhal Belediye Başkanı  Ali Gözen ve  Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek zor anlar yaşadılar. CAMİNİN ÖNÜNDE CİHAT ÇAĞRISI – İstanbul’da bir yayınevi, cami önlerinde ücretsiz olarak dağıttığı “İmam Nasıl Muhafaza Edilir?” adlı bir kitap aracılığıyla cihat çağrısı yapıyor. Atatürk ve şehitlere hakaretler edilen kitapta, ailelerin çocuklarını  “kâfir”lerin  okullarına göndermemeleri, anlaşmazlıklarda TC mahkemelerine başvurulmaması isteniyor. Atatürk önünde saygı duruşunda bulunmanın  “putperestlik” olduğu iddia edilen kitapta, laiklik de  “Allah’ın emirlere karşı gelmek” olarak değerlendiriliyor. Tebliğ Yayınları’nın sahibi Bahaeddin Sağlam ise söz konusu kitabın  kendi yayınevleriyle ilgisi  olmadığını iddia etti.

 

 • ·        AKP’NİN NOTU: OKULDAN  UZAKLAŞTIRMA – AKP hükümeti döneminde imam hatip liselerine ve Kuran kurslarına giden öğrenci sayısı arttı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın  yayımladığı kitaplara “dini içerikli”  müdahaleler yapıldı, kamusal parasız eğitim hakkı hızla paralı eğitim alanına  dönüştürüldü. Uyguladığı ekonomik politikalar sonucu açlık sınırı yüzde 91.4, yoksulluk sınırı yüzde 104 arttı,öğretmenin aylığındaki ortalama artış ise  yalnızca yüzde74.4’te kaldı.  Hükümete karne veren Eğitim-Sen, AKP’yi  okuldan uzaklaştırdı.  

 

 • ·        BÜTÇE AÇIĞI 3 MİLYAR 344 MİLYON YTL – Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2007 yılı ocak-mayıs dönemi bütçe açığını 3 milyar 344 milyon YTL olarak açıkladı. Küçük esnafın “durgunluk” yaşadığını itiraf eden Unakıtan,  bunun “geçici” olduğunu ileri sürerken, cari açık konusunda da “sabır” istedi.

 

 • ·        MECLİS’TE POZİTİF AYRIM ŞART – Türkiye’de kadınların siyasete katılım oranının 72 yıl öncesindeki  seviyesine bile  ulaşamadığına dikkat çeken TÜSİAD, “Kadınların siyasetteki  temsil oranı bir an önce yüzde 30’lar çıkarılmalı” çağrısı yaptı.

 

 

 

14 Haziran

 

 • ·        ABD’Yİ MEMNUN ETTİ – Amerikan basını Başbakan Erdoğan’ın ‘önce Türkiye’deki PKK’liler’ mesajını yorumladı: TSK’nin Kuzey Irak’a operasyon düzenlemek istediğini ve  Irak sınırındaki askeri varlığını artırdığını hatırlatan New York Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Türkiye’deki  5 bin teröristle mücadele bittimi ki, Kuzey Irak’taki 500 kişi ile uğraşalım” yolundaki sözlerinin sınır ötesi  operasyona karşı  olduğu anlamına geldiğini  yazdı. Gazete bu sözlerin ABD tarafından  memnuniyetle karşılanacağı bildirdi. Los Angeles Times gazetesi de Türkiye’nin Kuzey Irak’a girmesinin “felaket” olacağını savundu. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, “Türk askeri Irak’ın kuzeyine girmesin” mesajı vermesinin hemen ardından, Başbakan Erdoğan’ın sınır operasyona sıcak  bakmadığını vurgulaması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Rice ve Erdoğan’ın  peş peşe gelen bu açıklamaları, AKP hükümetinin ABD’nin yaktığı  kırmızı ışığa uyduğunu gösteren bir tablo ortaya çıkarırken  aynı saatlerde terör örgütü PKK’den ateşkes açıklaması  gelmesi dikkat çekti. Böylece ABD ve AKP ekseninde  “uzlaşma” tablosu ortaya çıkmış oldu.

 

 • ·        KÜRTLERE MESAJ – Terör uzmanı Doç. Dr. İhsan Bal, sınır ötesi müdahale olasılığını ortadan kaldıracak  bir açıklamanın mücadele  kozundan birini tamamen bitirme  anlamına geleceğini vurgulayarak, “Terörle mücadelenin içerisi dışarısı ayrımı olmaz” derken, araştırmacı Nihat Ali  Özcan da hükümetin terörle mücadele  iradesi  olmadığını belirterek “Açıklama ABD’ye, Avrupa’ya, Kürtlere ve parti içi bazı guruplara  verilmiş mesajdır” diye konuştu.

 

 • ·        TÜRKİYE BÜYÜK RİSK AYTINDA – Küresel ısınmanın önümüzdeki  100 yıl içinde etkileyeceği ülkeler  arasında yer alan  Türkiye’nin de büyük  risk altında olduğunu  belirten eski ABD Başkan Yardımcısı  Al Gore, “Türkiye’de kişi başına düşen karbondioksit emisyonu sürekli artıyor. Sanayiyi ve  büyümeyi azaltmadan karbondioksit kullanımını  azaltmanın yolları var. Henüz Kyoto Protokolü’nü imzalamadınız, biliyorum, ama  ümit ederim imzalarsınız” diye konuştu.

 

 • ·        ERDOĞAN YOLSUZLUĞU ÖRTTÜ – Kamu Etik Kurulu’ndaki üyeliği sırasında pek çok yolsuzluk tespit ettiklerini belirten Demokrat Parti İzmir  2. bölge 1.sıra adayı Burhan Özfatura, bakanların yolsuzluklarıyla ilgili olarak Erdoğan’a verdiği  dosyanın üzerine gidilmediğini söyledi. Özfatura, “AKP döneminde yolsuzluk arttı. Kamu ihalelerinin yüzde 70’i şaibeli. Bu hükümet, Albayraklar örneğinde olduğu gibi  yakın çevresini zengin etti” diye konuştu. Özfatura, AKP içindeki asıl iktidar mücadelesinin  Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül arasında yaşandığını  ileri sürerek, Erdoğan’ın  Cumhurbaşkanlığı’na Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yerine Gül’ü aday göstererek harcamak istediğini iddia etti. Özfatura, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in milletvekili adayı olmamasının da bilinçli tercih olduğu, kendisinin Cumhurbaşkanlığı’na hazırlandığı görüşünde.

 

 • ·        IMF’DEN ÖVGÜYLE GELEN 3 UYARI – Türkiye’nin yabancı sermayenin  akınına uğraması  Uluslararası  Para Fonu’nu bile rahatsız etti.

 

ü     Türkiye’nin yüksek dış sermaye girişlerine  olan bağımlılığı, ekonomiyi risklere karşı daha açık hale getiriyor.

 

ü     2007 için öngörülen harcama  sınırı şimdiden aşıldı. Enflasyon hedefin oldukça  üzerinde. Mali disiplin sürmeli.

 

ü     Çalışanlara uygulanan vergilerin düşürülmesinde,  borçları azaltma hedefinden taviz verilmemeli.

 

15 Haziran

 

 

 

 • ·        TERÖR KANA DOYMUYOR – Güneydoğu’da artan terör olaylarında son 6 ayda 57 güvenlik görevlisi şehit oldu. Dün sabaha karşı Elazığ ili Karakoçan ilçesinde  kırsal alanda teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Açılan ilk ateş sonucu Kovancılar Jandarma  Komando Taburu’nda görevli uzman onbaşı Cihan Kızıltaş şehit oldu. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.  İlçe merkezlerinde  uzun namlulu silahlarla   devriye dönemi başladı. Hakkari’nin Dağlıca köyünden Yüksekova ilçesine giden kara yoluna döşenen uzaktan kumandalı  bombanın patlaması sonucu şehit olan Diyarbakır Piyade Kıdemli  Binbaşı Özyalçın için dün askeri tören düzenlendi. Sabah saatlerinde Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törene  mülki ve askeri yetkililer katıldı.

 

 • ·        IRAK SINIRINA İNSANSIZ BÖLGE – Türkiye-Irak sınırında “tampon bölge” oluşturulması  planı  konusunda Ankara’da farklı değerlendirmeler yapılıyor. Zirvede konunun ele alındığı  ve son kararın 20 Haziran’da yapılacak  MGK toplantısına bırakıldığı  öğrenildi.  Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Saygun tampon bölgenin söz  konusu olmadığını  belirtirken ABD ve Kuzey Iraklı Kürt guruplar da, böyle bir girişimi kabul etmeyeceklerini açıkladı. Tampon bölge konusunun  gündeme gelmesinin ardındansa gözlerin çevrildiği ABD’den, “Tampon bölge düşüncesi hakkında bilgi sahibi değiliz” açıklaması geldi. ABD diplomatik kaynakları şu ana dek Türkiye ile ABD arasında  bu konuya ilişkin görüşme yapılmadığını dile getirip Türkiye’nin  Kuzey Irak’a  tek taraflı müdahalesinin  Irak’ın istikrarı açısından  tehlike yaratacağını ileri sürdü.

 

 • ·        KİMİN AĞZIYLA KONUŞTUĞU TESCİL EDİLDİ – CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  kendisini hedef alan sözlerine “Başbakan’ın kimin ağzıyla konuştuğu Neçirvan Barzani’nin  açıklamasıyla bir kez daha tescil edilmiştir.  Hiçbir  zaman, hiçbir kimse beni, Barzani’nin, Hikmetyar’ın, Yasin el Kadı’nın,  Türkiye düşmanlarının, Sevr uzantılarının ağzıyla konuşur görmemiştir, görmeyecektir. Biz şehidimize  ‘kelle’, terör örgütü başına ‘sayın’ demedik. Vatan görevi yapan askerimize dil uzatmadık” karşılığını verdi.

 

 • ·        ERDOĞAN’A RAKAM TEPKİSİ – Sınır ötesi operasyona karşı çıkan Başbakan Erdoğan’ın, Kuzey Irak ve  Türkiye’deki  terörist sayısıyla  ilgili yaptığı çelişkili açıklamalar muhalefetin  tepkisine yol açtı. CHP’li Özyürek, Erdoğan’ın Kuzey Irak’taki  terörist sayısını  önce 500 olarak açıklayıp, daha sonra  3 bin 500 olarak düzeltmek  zorunda kalmasını, “Bir başbakan için  affedilmez hata “ olarak nitelendirdi. MHP’li Şandır, “Ya Başbakan halkı yanıltmaktadır ya da Başbakan’ı bir yerler aldatmaktadır. Daha da kötüsü, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na, devletin güvenlik kurumları  güvenip bilgi vermemektedir” diyen Şandır, bu üç olasılığın da Türkiye’ye  yakışmadığını söyledi.

 

 • ·        SINIRDA ENTEGRE OPERASYON – PKK’nin yurtiçindeki  faaliyetleri yoğunlaşıyor. Ancak  örgütün karargah olarak kullandığı Kuzey Irak’taki birimlerin faaliyetini sürdürmesi, militanların sevk ve  idaresinin buradan yapılması, lojistiğin aynı  alandan sağlanması, terörle mücadelenin  ancak sınır içi  ve ötesinde entegre  yürütülmesi halinde  başarılı olacağını gösteriyor.

 

 • ·        KAYMALAR TSUNAMİ YARATABİLİR – Türk ve Fransız bilim adamlarınca Le’Atalante gemisi ile 12 Mayıs’ta Marmara Denizi’nde başlatılan ve Nautile denizatlısı  ile deniz dibinde  gerçekleştirilen incelemeler 12 Haziran’da sona erdi. Marmara Denizi’nin  özellikle Çınarcık çukurluğunun  kuzeyinde ve İzmir Körfezi’nin  Marmara’ya açıldığı bölgelerdeki  kıta yamaçlarının, olası bir depremde  heyelanlar oluşturmaya  müsait olduğu, bu kaymaların  Marmara Denizi’nde tsunamiye neden olabileceği belirtildi.

 

 • ·        İHRACATÇIDAN ÖZELLEŞTİRME İSYANI – İMİB’den yapılan açıklamada, Mersin Limanı’nda yapılan ihracat yüklemelerinin yüzde  60 gibi önemli bir kısmının mermerden oluştuğu  belirtilerek, limandaki gecikmelerden dolayı çok sayıda mermer  konteynerinin ihracat için  beklediği, Türk ihracatçısının hem ek maliyetler ödediği hem de  dünyada prestij kaybettiği kaydedildi.

 

 • ·        ERDOĞAN KÜSKÜNLERİ İKNA EDEMEDİ – Erdoğan’ın küskün milletvekillerini ikna girişimi başarılı olmadı.  Ankara milletvekili Telat Karapınar, Erdoğan’a “Hadi milli Görüşçüleri çizdiniz, aramızda viski içenlerde var, onları niye çizdiniz” sorusunu yöneltti.

 

 • ·        PARA VERMEYENE TEDAVİ YOK

 

ü     Acil hallerde sözleşmesi olmayan sağlık kurum ve kuruluşlarından  alınan hizmetlerin bedeli SGK tarafından ödenecek.

 

ü     SSK’liler  sağlık tesislerine daha önce kendilerinden istenen belgelerden biri ile gidebilecek.

 

ü     Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren 120 gün  sonra, yatarak tedavilerde ilaçlar hastane tarafından karşılanacak.  Yine ayrı süre içinde yatarak tedavilerde tıbbi malzemeler hastane tarafından temin edilecek. Hastaya zorunlu olarak temin ettirilen malzemelerin bedelleri fatura tutarı esas alınarak  hastaya ödenecek.

 

ü     Tansiyon, şeker gibi uzun süre ilaç  kullanılması gerektiren hastalıklarda, rapor ve reçete sadece bir kez düzenlenerek, her seferinde reçete yazdırmadan  2 yıl boyunca  hastalar doğrudan eczaneye giderek üçer aylık miktarlarda ilaçlarını alabilecek.

 

ü     Sigortalı herkesin şehir içi ve şehirlerarası  ambulans bedelleri ödenecek.

 

ü     SSK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan hastaların muayene katılım payı aylıklardan, diğer kişilerde ise eczanelerden tahsil edilecek. İlaç katılım payı SSK’lilerde  aylıklarından, diğerlerinde eczanelerden alınacak.

 

ü     Sözleşmeli kuruluşlar, sigortalılar, sadece tetkik veya tahlil için başka bir kuruluşa sevk edemeyecek. SGK ile tetkik veya tahlil sözleşmeleri bulunan merkezlerin sözleşmeleri, 120 gün sonra feshedilecek.

 

 • ·        İHRACATÇIDAN ÖZELLEŞTİRME İSYANI – Sorun ve aksaklıklar giderilmezse 100 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturmak tehlikeye girecek.

 

ü     İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, özelleştirilen Mersin Limanı’ndaki  aksaklıklar nedeniyle mermer ihracatının durma noktasına geldiğini açıkladı.

 

ü     Limandaki yüklemelerin yüzde 60’ının  mermerden oluştuğuna dikkat çeken  ihracatçılar, yaşanan sorunlar nedeniyle alıcı firmaların diğer ülkelere yöneldiğini belirtiyor.

 

 • ·        İŞÇİLERE KOMİK TEKLİF – AKP hükümeti kamu kesimi toplusözleşme görüşmelerinin 3. turunda, “birinci 6 ay içinde yüzde 5, ikinci 6 ay içinde yüzde 4’lük” ücret  artışı teklif etti. Görüşmelere 19 Haziran’da  devam edilmesine karar verildi.

 

16 Haziran

 

 • SON SÖZ YARGININ – Cumhurbaşkanı Sezer, cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllık süreyle en fazla iki kez seçilebilmesini öngören anayasa değişikliği paketini halkoyuna sunulmak üzere Başbakanlık’a gönderdi. Değişiklik genel seçimlerin de 4 yılda bir yapılmasını, TBMM’nin yapacağı seçimler dahil tüm işlerinde, üye tam sayısının en üçte biri ile toplanmasını hükme bağlıyor. Sezer, pakete ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne de dava açacağını bildirdi. Sezer’in daha önce geri gönderdiği paketin, seçimlerin 4 yılda bir yapılmasına ilişkin ilk maddesinin ikinci tur oylamasında kabul oylarının 367’nin altında kalması tartışma yaratmıştı. CHP değişikliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştı. 
 • RAPORTÖR İPTAL DEDİ – CHP’nin Anayasa paketinin iptali istemiyle açtığı davada, Anayasa Mahkemesi Raportörü, “Her madde için 367 oy gerekir, paket esastan iptal edilmeli” yorumunu yaptı. CHP, anayasa değişikliği paketini Anayasa Mahkemesi’ne götürmüş, birinci maddenin TBMM’deki oylamasında 367 oy çıkmadığı için paketin tümünün iptalini istemişti. 
 • AKP PLANI ALTÜST – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, referandum süresinin 120 günden 40 güne indirilmesini öngören yasayı da TBMM’ye gönderirse, AKP’nin planları altüst olacak, 22 Temmuz’da çifte sandık planı olanaksızlaşacak. 120 gün sonra anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulması gerekiyor. Bu da ekim ayı ortasını buluyor. 
 • ‘TIPTA DEVRİM YAŞANIYOR’ – Tıp Kurumu Genel Sekreteri Ali Rıza Üçel, Sağlık Uygulama Tebliği’nin sorunları çözmediğini belirtti. Sağlık Uygulama Tebliği’nin kamunun sağlık harcamalarının daha da artacağını belirten Üçel, daha önce sağlık ocaklarında yaşanan sorunun bu tebliğ ile birlikte üniversite hastanelerine taşındığını, bunun da farklı sorunları gündeme getirebileceğini kaydetti. 
 • ERDOĞAN’A SİİRT ŞOKU – AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, eski seçim bölgesi Siirt’te büyük hayal kırıklığı yaşadı. Erdoğan’ı Siirt’te büyük çoğunluğu çocuk yalnızca 1500 kişi karşıladı. 
 • MUSEVİ LOBİSİ AKP’YE SOĞUK – Erdoğan’ın talimatıyla ABD’ye Egemen Bağış, Neo-Con’lardan beklediği desteği bulamadı. Büyük Ortadoğu Projesi ve Irak’a yönelik işgal planlarının hazırlayıcısı olan muhafazakarlar 22 Temmuz seçimlerinde AKP hükümetine destek verilip verilmemesi konusunda ikiye bölündü. Özellikle Neo-Con’lara yakın duran Musevi kuruluşlarının, Hamas’a ilişkin izlediği politika nedeniyle AKP’ye mesafeli durulmasını istediği belirtiliyor. 
 • AKP’NİN FİLİSTİN POLİTİKASI ÇÖKTÜ – Yaşayan son gelişmeler, hükümetin Hamas odaklı politika iflas ettiğini ortaya koyuyor. İktidara geldikten sonra AKP’nin Hamas’a yakın bir çizgide durmuş olması, Türk dış politikasının geleneksel çizgisi açısından ciddi bir sıkıntı yarattı. AKP’nin tutumu ile Türkiye, “her iki tarafa da eşit mesafede duran ülke” konumunu kaybetti. 
 • HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ UNUTTU – AKP’nin parti programındaki tarım hedeflerinin çoğu gerçekleştirilmedi.Tarımdaki fazla istihdamı diğer sektörlere yerleştirmek sözü veren AKP bunu yapmadığı gibi, diğer sektörlerde de işsiz sayısı arttı. Girdi fiyatları ürün fiyatlarının üzerine çekildi ve ihracat destekleme fiyatları düşürüldü. 
 • AKP ALINTERİNİN KIYMETİNİ BİLMİYOR – Birçok sorunun yanında toplusözleşme umutları da sürekli ertelenen 300 bini aşkın işçi AKP’yi suçluyor: Çalışanlar, işsizlik fonunun işverenler tarafından istismara uğrayacak düzenlemelerin yapılmasından sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinin engellenmesine, pek çok alanda iyileştirme bekliyor.                   

17 Haziran

 

 • ·        TÜRKİYE’NİN KADER SEÇİMİ – Baykal, milletvekili adaylarının tanıtıldığı toplantıda, “Bu seçim bir parti seçimi değil, Türkiye’nin milli seçimi, kader seçimi. Bu seçimde Türkiye için biz oynayacağız” mesajını verdi. Baykal, milletvekili adaylarına “Seçimi kazanırsanız sadece siz kazanmış olmayacaksınız, sizinle birlikte Türkiye kazanacak. M.Kemal Atatürk kazanmış olacak” diye seslendi. “Halkı ezdirmeyeceğiz, ülkeyi soydurmayacağız, devleti böldürmeyeceğiz” sloganını yineleyen CHP lideri, Bülent Ecevit’in adını anınca bazı DSP kökenli milletvekili adaylarının gözleri doldu. Baykal, “Mücadelenin içindeki” isimler arasında Uğur Mumcu’nun adını anarken de salondan alkışlar yükseldi.

 

 • ·        AKP’YE  ‘YUH YUH’ LU  TEPKİ –  Aydın, sanatçı ve demokratik kitle örgütlerinden oluşan bir grup, Ankara’da AKP Genel Merkezi’nin açılışında halk ozanı Mahzuni Şerif ve Âşık Veysel türkülerinin çalınmasını dün Okmeydanı’ndaki AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde protesto etti. Halk müziği sanatçısı Nurettin Güleç ve Grup Yorum üyelerinin de katılarak destek verdiği eylemde, grup adına basın açıklaması yapan Berçenek Mahzuni Derneği üyesi Mehmet Arslan, AKP’nin genel merkezinin açılışında Mahzuni Şerif ve Âşık Veysel türkülerinin çalınmasını, türkülere yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

 

 • ·        CHP HALKIN DEĞİL SEÇKİNLERİN TEMSİLCİSİ –  Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Bingöl’deki seçim mitinginde yaptığı konuşmada CHP’ye yüklendi. Cumhurbaşkanı adayı olmamasına karşın kendisine hakaret edildiğini, gerginlik olmasın diye bunlara “katlandığını” iddia eden Erdoğan, “Biz milletimizi tanıyorduk ama onlar milletimizi tanımıyordu, bilmiyordu. Çünkü onlar milletimizin diliyle konuşmaya alışmamıştı. Onlar, CHP, seçkinlerin temsilcisiydi. Halkın değil” dedi.

 

 • ·        AKP’YLE SANDIKTA HESAPLAŞACAĞIZ –  Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin’den hükümetin tarım politikasına ağır eleştiriler:

 

ü      Hükümet kefalet borçlarının affı, düşük faizli krediler, teşvikler, bütçeden tarıma ayrılan payın artırılması gibi önlemlerle oy kaybını durdurmayı amaçlıyor. Ama bunlar bir işe yaramayacak.

 

ü      Türkiye’de tarım küçülüyor. Ama küçülmenin ana  nedeni tabiat değil, uygulanan tarımsal politikalar.

 

ü      Genel buğday rekoltesinde yüzde 20 kayıp bekleniyor. Bu olursa uzun yıllardan beri ilk kez Türkiye’nin buğday üretimi tüketimini karşılayamayacak hale gelecek.

 

18 HAZİRAN

 

 • BARZANİ’YE UYARI – Washington Post’a göre ABD’de asker, Türkiye’nin ciddi olduğunu anlamaya başladı. Irak sınırındaki Türk askeri varlığının ABD ve Irak subaylarını kaygılandırdığını belirten Washington Post gazetesinin  görüştüğü ABD’li Tuğgeneral Pittard, Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin ya PKK’nin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olacağını ya da sonuçlarına katlanacağını söyledi. Adı açıklanmayan Iraklı bir üst düzey yetkili de ABD’nin PKK’ye karşı daha sert bir tutum takınması için “Mesud Barzani’yi cimdiklemesi” gerektiğini söyledi. 
 • ÖZEL OKULU VALİ AÇACAK –  Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Özel Öğretim Kurumları Yönetmeli taslağına göre, özel okul açma yetkisi valiliklere devredilecek. Yabancı okulların taşınmazları şimdiye kadar sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebilirken, değişiklikle okulun kurucu ya da sahibinin isteğiyle vakıflara devredilmesinin de önü açılacak. Yönetmelik değişikliğiyle yabancı ve azınlık okullarında görevlendirmelerde kurucuların yetkileri genişletiliyor, müdür atamaları valiliklere bırakılıyor. Azınlık okullarında çalışacak Türk öğretmenlerin Türkçe bilgisi MEB tarafından değil, valilik tarafından sınanacak. 
 • AKP KAYIT DIŞINI YENİ FARKETTİ –  AKP hükümeti, 4.5 seni sonra önlem paketi hazırlamayı akıl etti. Maliye Bakanlığı, kayıt dışı oranını her yıl 2 puan aşağı çekmek için 5 yıllık bir strateji belirledi. Kayıt dışının tanımı yeniden yapılacak ve 15 maddelik çözüm planı yürürlüğe sokulacak. Pakette vergi oranlarının düşürülmesi, nakit ekonomisinin sınırlandırılması, mevzuatın sadeleştirilmesinin yanı sıra “enflasyonun düşürülmesi” gibi önlemler de var. 
 • SAĞLIKTA YARI REFORM – AKP’nin devrim diye sunduğu yeni uygulamada tüm sigortalılar, sevksiz olarak sözleşmeli özel ve üniversite hastanelerine başvurabilecek. Ancak tebliğe göre sağlık kuruluşları, hastalardan “ilave ücret” talep edebilecek. Hasta, tedavi olmadan önce söz konusu ücreti ödeyeceğine dair yazılı taahhüt verecek. Devlet masrafların bir kısmını karşılayacak, kalan kısım hastaya ait olacak. Bedeli ödenmeyecek giderler arasında ; gazlı bez, flaster, pamuk, alçı, ether, ETG kâğıdı da bulunuyor. 
 • ESKİ HAYAT KADINI ADAYLIĞA HAK KAZANDI – Yüksek Seçim Kurulu, eski genelev çalışanı Ayşe Tükrükçü’nün bağımsız milletvekili adayı olabileceğine karar verdi. Tükrükçü’nün  İl Seçim Kurulu kararına itirazını görüşen YSK, fuhuşun yüz kızartıcı suç kapsamında olmadığını vurguladı. 
 • AKP, MİLLET İRADESİNİN ALTINDA KALACAK – DP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, “Bu ülke, ufku olmayan CHP ile ufku Ali Dibo’larla, Ofer’lerle, şaibeli özelleştirmelerle  sınırlı AKP ikilisinin oyununa teslim edilemez” dedi. 
 • İZMİR’DE KÖMÜRLE OY AVI – AKP, solun kalesi olarak gösterilen ilde, kavurucu sıcak altında kömür dağıtarak propaganda yapıyor. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca yoksul yurttaşlara her yıl eylül-ekim aylarında dağıtılan kömürler, İstanbul’un ardından İzmir’in kenar mahallelerinde de dağıtılmaya başlandı. Giderleri 2008 bütçesinden karşılanacak olan kömür dağıtımı, yurttaşlar tarafından “seçim rüşveti” olarak değerlendiriliyor. 

19 Haziran

 

 • ·        SENARYOLU SALDIRI – Hükümet Hudson toplantısının sorumluluğunu askere yıkma çabasında. ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi’nde Türkiye’yi parçalayan haritaya tepki gösteremeyen hükümet, askere saldırmak için Hudson Enstitüsü’ndeki Türkiye senaryosuna sarıldı. ABD’yi hedef almayan Gül, “Askerlerin toplantıyı terk etmeleri gerekirdi” diyerek dikkatleri askerlerin üstüne çekme çabası içine girdi.

 

 • ·        AKP OYUNU BOZULDU – Son günlerde Başbakan Erdoğan’ın katıldığı açılış törenleriyle ilgili RTÜK raporunu değerlendiren YSK, törenlerin ilan edilmemiş siyasi mitinglere dönüştüğüne karar vererek 8 televizyon kanalını uyardı. YSK’nin gizli seçim kampanyası olarak nitelediği yayınların tekrarı halinde kanallara 5 ile 15 gün arasında değişen oranlarda kapatma cezaları verebilecek. TOKİ’nin bir kamu kurumu olduğuna, yapılan mitinglerin ise, “iktidar partisi AKP’nin seçim mitingi” ne dönüştüğüne hükmeden YSK, kamu olanaklarının bir partinin siyasi propagandasına alet edilemeyeceği kararına vardı.

 

 • ·        İKİ SANDIK PLANINA GEÇİT YOK – Cumhurbaşkanı Sezer, iade gerekçesinde, “Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasına Sunulmasına Dair Yasada Değişiklik Yapan Yasa’nın bir seçim düzenlemesi olduğuna dikkat çekerek anayasanın 67. maddesi gereğince, Seçim Yasası’ndaki değişikliklerin 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı görüşüne yer verdi.

 

 • ·        ENGELLİYLE DALGA GEÇİYORLAR – AKP 2 yıl önce yasayla 18 yaşından küçük engellilere aylık bağlayınca, engelli çocuğu olan 57 bin kişi bu haktan yararlanmak için kaymakamlıklara başvurdu. Ancak yasanın arasına sıkıştırılan bir maddeyle bu aylığın, sadece aylık geliri 71 YTL 37 Yeni Kuruş’tan (YKr) düşük engelli ailelerine uygulanacağı ortaya çıktı.

 

 • ·        MESUD BARZANİ’YE SORUŞTURMA – ADD Diyarbakır Şubesi, bir süre önce Barzani ve tüm ailesi hakkında ömür boyu hapisle cezalandırılmaları istemiyle suç duyurusunda bulunmuştu. PKK’ye ait 6 kampın KDP denetiminde olduğuna dikkat çekilen dilekçede, Barzani’nin “Af çıkarın, ben de PKK’yi dağdan indireyim” sözlerinin de terör örgütüyle eylem ve karar birliği içinde olduğunu gösterdiği belirtildi.

 

 • ·        SANDIKLARA YANDAŞ GÖREVLİ – Çorum’da 22 Temmuz seçimleri için okullarda kurulacak sandıklarda görev alacak öğretmenlerin tamamına yakını, bazıları görev istemediği halde AKP’ye yakın Eğitim-Bir-Sen üyeleri arasından seçildi. Ayırımcılığa itiraz eden eğitimciler, il seçim kurulundan “Eli yüzü düzgün adayları seçiyoruz” karşılığını aldı.

 

 • ·        EL MALİKİ’NİN GÖZÜ KÜRT GRUPLARDA – Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nı kendisine komplo kurmak ile suçlayan, hatta Kerkük konusunda Kürt gruplar ile gizli bir anlaşmaya varan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi Ankara’ya davet etti. Ancak El Maliki, Erdoğan’ın davetine olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermemeyi tercih ederken, dikkatini de Kürt grupların tutumuna çevirdi.

 

 • ·        ÇÖLLEŞME TEHDİT EDİYOR – TEMA Adana İl Temsilci Vekili Mehmet Koçer, Türkiye topraklarının yüzde 82.5’inin özellikle insan kaynaklı nedenlerden ileri boyutta çölleşme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Koçer, “Ülkemizde  doğanın ana materyali olan topraklarımızın ve tabiatın korunması konusunda yeterli bilinç ve ulusal politika oluşturulamadığı için kayıp büyümekte, çölleşme riski artmaktadır” dedi.

 

 • ·        ÖĞRENCİLER NURCULAR VE IŞIKÇILARIN HEDEFİ – Van’ın Gevaş ilçesi cemaatlerin üssü haline gelirken “Hakikat Kitabevi Yayınları” na ait kitaplar öğrencilere dağıtılıyor. Nurcular ve Işıkçıların dağıttığı kitapta, “Kişinin eşini namazı ve gusulü bıraktığında, döşeğine gelmediğinde veya izinsiz dışarı çıktığında dövmesinin caiz olduğu” belirtiliyor.

 

 • ·        KUZEY IRAK TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK TEHDİT – Kuzey Irak’ın, terörün yuvalandığı, kollandığı bir coğrafya haline geldiğini belirten Baykal, Bir ülkedeki terör, bir komşu ülkeden himaye görürse bunu etkisiz kılmak çok güçtür. Irak bu rolü üstlendi” görüşünü dile getirdi.

 

 • ·        ARINÇ YİNE ÇATTI – TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda CHP, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Anayasa Mahkemesi’ni sert biçimde eleştirdi.

 

 • ·        GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ TÜKETİCİ HAKLI – Mahkeme, kredi kartı kullanıcılarından alınan yıllık ücreti yasal bulmadı. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin aldığı “Kredi kartı aidat ücretinin müşteriye iadesi” kararına banka tarafından yapılan itiraz reddedildi. Antalya Tüketici Mahkemesi, kart üyelik ücretinin müşteriye iadesine karar verdi.

 

 • ·        AB HALKI TÜRKİYE’YE KARŞI – Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliğine ilişkin 5 Avrupa  ülkesinde yapılan bir araştırma, Türkiye’ye verilen desteğin yüzde 40’ı aşmadığını ortaya koydu. İngiliz Financial Times gazetesi ile Haris İnteractive tarafından yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 71’i, Almanların ise yüzde 66’sı Türkiye’nin üyeliğine “Hayır” dedi. Anket, 31 Mayıs-12 Haziran arasında Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da 6 bin 169 yetişkinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

20 Haziran

 

 • ·        OYAKBANK DA GİTTİ – Türkiye’deki bankacılık sektörünün yüzde 42’si yabancıların eline geçti. Yabancıların satın aldığı Türk bankalarına bir yenisi daha ekleniyor. Oyakbank’ın tamamı, ING Bank’a nakden 2 milyar 673 milyon dolara satılacak. Satış süreci, tarafların BDDK’den ve diğer ilgili mercilerden gerekli resmi onayları almasından sonra  gerçekleştirilecek. Bankanın adı, satış işlemlerinin  tamamlanmasından sonra en geç bir yıl içinde değiştirilecek, şube sayısı 360’tan 450’ye çıkarılacak. Satışın ardından bankacılık sektöründeki  yabancı payı da yüzde 40’ı aşacak. Türkiye’ye girmek için  zamanın “mükemmel” olduğunu belirten  ING CEO’su Michel Tilmant, Financial Times’a yaptığı açıklamada, Oyakbank’ın yıllık pazarlama harcamalarının 5 milyon Avro’dan 20 milyon Avro’ya çıkarılacağını, bilgi teknolojisine 25-40 milyon Avro tutarında  yatırım yapacaklarını anlattı.

 

 • ·        SENARYO ASILSIZ, AMAÇ KURUMLARI YIPRATMAK – ABD’de yapılan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’na  suikast düzenlemesi, Türk ordusunun Kuzey Irak’a girmesi gibi senaryoların  tartışıldığı öne sürülen Hudson Enstitüsü toplantısını yöneten  Zeyno Baran, iddiaları yalanlayarak, “Toplantıya katılan yetkililer tam aksine, ABD’nin yükselen PKK terörü konusunda somut adım  atmasını, aksi taktirde Türkiye’nin  Kuzey Irak’ta PKK’ye  uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını  kullanarak askeri operasyon yapmasının gerekeceğini  vurgulamıştır. Basının isimsiz olarak  sözde bilgi veren kimse, sanırım  kurumum ve ismim üzerinden Türk milletine ait kurumları yıpratmak istemektedir” dedi.

 

 • ·        MGK’nin GÜNDEMİ TERÖR – Yükselişe geçen  terör eylemleri bugün Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığında toplanacak MGK’de ele alınacak. TSK’nin terörle mücadele amacıyla  Irak sınırı  ve terörün yoğun olduğu bölgedeki konuşlanması, yapılan takviyelerle  ilgili de kurula  bilgi sunulacak. Toplantıda, örgüte dışarıdan verilen destek, K. Irak’taki faaliyetleri, Türkiye’nin  alması gereken önlemlerin  de ele alınması bekleniyor.

 

 • ·        GENÇLER  NAZIM’A SAHİP ÇIKTI – Esenyurt Çağdaş Gençlik Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Esenyurt Bağımsız Gençlik Platformu’na  üye olan 50 kişilik grup, önceki gün  Esenyurt Belediyesi’nin  karşısında  bakımsız bir halde bulunan  Nazım Hikmet Parkı’nı temizledi. Parktaki Nazım Hikmet heykelini de yıkayan gençler, topladıkları 10 çuvala yakın çöpü de Esenyurt Belediyesi’nin önüne bırakarak belediyeyi alkışlarla  protesto ettiler.

 

 • ·        ‘İKİ SANDIK’ SAYFASI KAPANIYOR – Parlamentodaki ezici çoğunluğa rağmen cumhurbaşkanı seçemeyen AKP, “inat” uğruna  Meclis’ten geçirdiği cumhurbaşkanının halk tarafından  seçilmesini düzenleyen anayasa paketi konusunda Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleyecek.

 

 • ·        CHP, AKP’Yİ YAKALADI – Mülkiyeliler Birliği Vakfı Yönetim Araştırmaları Merkezi’nin son anketine göre başa baş bir yarış var. Doç. Dr. Metin Özuğurlu’nun  yönetiminde 16 devlet üniversitesinden  17 öğretim üyesinin katılımıyla  gerçekleşen araştırmanın  sonuçlarına göre,AKP’nin  oy oranı yüzde 27, CHP’nin ise 26.8.

 

 • ·        BAŞBAKAN TANIM BULAMADI – Erdoğan, önlerini kesmekle suçladığı derin devletin ne olduğuna karar veremedi.  Başbakan Erdoğan, önce “derin devlet vardır” dedi, sonra derin devletin kurumlar içerisindeki çeteler olduğunu ileri sürdü, en sonunda “bizim önümüzü derin devlet değil, derin Türkiye kesiyor” diye konuştu.

 

 

 

21 Haziran

 

 • ·        YABANCI İŞGALİ – Bankacılıkta payları yüzde 40’ı, sigortacılıkta ise yüzde 70’i aştı. Son olarak Oyakbank’ın  satışıyla bankacılık sektöründe yabancı payı yüzde 50’ye doğru tırmanmaya başladı.  Sigorta sektörünün 10 büyük şirketinin 7’sinde  de yabancı şirketler hakim ortak konumuna geldi.  TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu 10 büyük sigorta şirketinin 7’sinde  de  yabancı şirketlerin  hakim ortak  olduğunu belirterek “Sektördeki  yabancı payı yüzde 70’e  ulaştı” dedi. Türkiye’ye geçen yıl gelin 17 milyar 817 milyon dolarlık yabancı sermayenin yüzde 39.3’ü finansal aracılık, yüzde 37’si de taşımacılık, depolama ve haberleşme sektörüne girdi. Çokuluslu şirketlerin  Türkiye’ye  bu ilgisine karşı, yabancıların 2006’da Türkiye’de  yaptıkları yeni yatırımlar  1.8 milyar dolarda kaldı.  Yabancı şirketlerin  yüzde 60’ı AKP döneminde  faaliyete geçti.

 

 • ·        TERÖRE KARŞI HALKLA BİRLİKTE – Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığında toplanan  MGK terörizmle  mücadelenin gerektirdiği önlemlerin, halkın desteğinde, “koşullar ne olursa olsun” alınmasını kararlaştırdı.

 

 • ·        TSK’DEN SERT AÇIKLAMA – ABD’de gündeme gelen  senaryoların  Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilendirilmesini “ibretle ve üzüntüyle” izlediğini belirten Genelkurmay Başkanlığı, isim vermeden Milliyet ve CNN Türk’ün Washington muhabiri  Çongar’ı eleştirdi.

 

 • ·        AKP KUŞATMASI – Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada her dönemde belirli ölçülerde yaşanan kadrolaşmanın, AKP döneminde  “kuşatma”ya dönüştüğü vurgulandı. Gelişmelerin iş barışını tehdit eder  hale geldiği belirtilen açıklamada, “Artık, atamalarda geçerli olan ölçüt, sadece ‘kendileri gibi  düşünmek ya da  kendilerinden olmak’tır” denildi.

 

 • ·        TRT, DİYANET İŞLERİ GİBİ – İlahiyat fakültelerinin diplomaları  devlet televizyonundaki  tüm kapıları ardına kadar açıyor. Takma isimle yazdığı kitabında  ‘Asıl olan din programları yayımlamak değil, mihenk taşı din olan bir yayın  anlayışını  benimsemektir’ diyen TRT Genel Müdür Yardımcısı  Muhsin Mete, altındaki üst düzey kadroları  ilahiyat mezunlarına emanet ediyor.

 

 • ·        İŞÇİYE MECLİS KAPALI – AKP ‘sıfır’ çekti, en fazla işçi milletvekili adayı TKP, İP, Emek Partisi ve ÖDP’de. Türkiye’de herhangi bir  sosyal güvencesi olmayanlarla  birlikte toplam 7 milyonun üzerinde  işçi çalışıyor.  Diğer bir deyişle 22 Temmuz seçimlerinde sandığa gidecek olan  her 6 kişiden biri  işçi ama 7 bin 535 adayın  yarışacağı seçimlerde 4 büyük siyasi  partinin işçi milletvekili adaylarının  toplamı sadece 6.

 

 • ·        YOKSULLUK SINIRI 2 BİN YTL’YE DAYANDI – Türk Harb-İş, mayıs ayında açlık sınırının 630 YTL 35 YKr’ye yükseldiğini açıkladı.

 

 • ·        TSK YENİ İTTİFAK ARAYIŞINDA – Le Monde’da çıkan yorumda, Rusya ve İran ile ittifak üzerinde  çalışıldığı öne sürüldü.  Türk ordusunun açık bir biçimde Kuzey Irak’a operasyon düzenlemeyi tasarladığı belirtilen yazıda, askerlerin böylesi bir girişim sonucu “AB ve ABD’yle gerilimlerin artmasını pek önemsemedikleri, çünkü kendilerine  enerji ve silah sağlayacak Rusya ve İran’la ittifak üzerinde  çalıştıkları” savlandı.

 

 • ·        1 YTL’YE MAZOT OLMAZ – OPET Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk’e göre, seçim propagandaları gerçeği yansıtmıyor. Yüzde 50-55 arası vergi yükü bulunan mazotun 1 YTL seviyesinde  satılması mümkün değil.

 

 • ·        SICAK PARA  88.1 MİLYAR DOLAR – Türkiye’nin geçen yılın sonunda 64.9 milyar dolar olan  yabancı kaynaklı  sıcak para stoku bu yıl  mayısta 22.6 milyar dolar artarak 88.1 milyar dolara kadar çıktı.  Geçen yılın sonuna kıyasla  yabancıların  borsadaki hisse senetlerinin  değeri 15 milyar 56 milyon dolar artarak 49 milyar 953 milyon dolara kadar yükseldi.

 

22 Haziran

 

 • ·        KRİTİK GÖRÜŞMELER – Önce Erdoğan ve Gül Genelkurmay’da terör brifingi aldı. Erdoğan, Başbakanlık’a  dönmesinin ardından  MİT Müsteşarı Emre Taner ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de Başbakanlık’a gelen  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ile görüştüler. Yaklaşık 1 saat süren  görüşmenin ardından  Abdüllatif Şener, Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Sezer’e bilgi verdi. Genelkurmay’daki brifingde PKK’nin Kuzey Irak’taki varlığı ve eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi verilirken askerler “Irak’a  girmenin kaçınılmaz olduğunu, ileride geri dönülmeyecek noktaya gelinmemesi  için zamanlama  hatası yapılmaması gerektiğini vurguladılar. TSK’nin Kuzey Irak’a  operasyon konusunda ABD’nin “yolda ikna edileceği” görüşünde olduğu öğrenildi.

 

 • ·        TERÖRE KARŞI SESSİZ İSYAN – Terör eylemlerini protesto etmek amacıyla  hafta sonu  4 bölgedeki 6 ayrı ilde yurttaşlar, Türk bayrakları ve  Atatürk posterleri ile  bir araya  gelecek. “Birlik, beraberlik, bölünmezlik” mesajının vurgulanacağı “sessiz yürüyüşler”den, özellikle İstanbul Çağlayan’dakine geniş katılım olması bekleniyor.  Türkiye’nin her yerine yayılan mitingler çerçevesinde, yarın İstanbul ve Zonguldak’ta terör lanetlenecek.  Yurttaşların, Pazar günkü buluşma noktaları ise Uşak, Bursa, Gaziantep ve Trabzon olacak.

 

 • ·        YABANCIYA SATAN ÜZÜLÜYOR – Latin Amerika ve Doğu Avrupa’da bankaların uluslar arası tekellerin eline geçmesi yıkım getirdi. Latin Amerika’da bankaların yabancı şirketlere satılması   umulanın aksine piyasayı daralttı, yerli bankaların  tasfiyesine yol açtı. Arjantin’de kriz kokusu aldıklarında sermaye kaçışını başlatarak  finansal krizi tetiklediler.  Doğu Avrupa’da banka satın alan  şirketler, bankacılık kriterlerini  değiştirerek  sanayicileri kredi alamaz hale getirdiler ve  batmalarına yol açtılar.  Gelişmiş Avrupa ülkeleri ise  bankalarının milli sermayenin elinde kalması için uğraşıyor.

 

 • ·        TÜRKİYE İLAÇ PAZARI – Türkiye, ilaç harcamalarının kişi başı gelir ve ulusal gelire oranında, dünyanın en çok ilaç tüketen ülkesi ABD’yi  geride bırakıyor. ABD’de ilaç harcamalarının ulusal gelire  yüzde 1.5, Fransa’da  yüzde 1.15, Almanya ve Meksika’da 0.95, İtalya’da 0.80, İngiltere’de de 0.70. İlaç sektörünün yüzde 70’ine  yabancı tekellerin  hakim olduğu Türkiye’de ise ilaç harcamalarının  ulusal gelire oranı 1.85.

 

 • ·        A’DAN Z’YE ERDOĞAN GAFI – MHP, AKP lideri ve partinin önde gelenlerinin ‘özlü’ sözlerini klipte topladı. MHP tarafından seçim çalışmaları sırasında kullanılmak için hazırlanan klipte,  AKP hükümeti döneminde Türk halkının onurunun kırıldığı, bu dönemde terörün Türkiye’ye kafa tuttuğu belirtiliyor.

 

 • ·        AKP TERÖRÜ MİLLETİN BAŞINA MUSALLAT ETTİ – DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Niğde’de hükümete yüklendi. Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, “Çiftçinin sıkıntısını, gençlerin işsizlik problemini çözemeyen, sıfırdan teslim aldıkları terörü yeniden  milletin başına musallat eden bu AKP ile  kim iktidar yolunda beraber olacak?” dedi.

 

 • ·        E-SEÇİM ‘SÖZDE’ KALDI – Teknolojiyle seçimlerin maliyetini üçte iki oranında azaltmak mümkün. Türkiye bir yandan  yurttaş “işaretlenmesi” için kullanılan tonlarca boyayı seçimlere yetiştirmeye hazırlanırken, diğer yandan  YSK’de çalışan bir endüstri mühendisinin geliştirdiği “E-Sandık Projesi” 2 yıldır rafta bekliyor.

 

 • ·        AÇLIK SINIRI 853 YTL’YE YÜKSELDİ – Türkiye Kamu-Sen, çalışan tek kişinin açlık sınırının geçen ay itibarıyla 853 YTL 44 YKr olduğunu açıkladı.

 

 

 

23 Haziran

 

 • ·        HAVA SAHASI AÇMAZI – Irak hava sahası ABD’nin  kontrolünde olduğu için PKK’yi havadan vurmak zor. Türkiye sınırlı bir hava operasyonu ile PKK’yi vurma kararı alırsa, Irak hava sahası ABD’nin elinde  bulunduğu için bu konuyu Washington ile ele almak durumunda kalacak. ABD Türk uçaklarının Irak hava sahasını  kullanmasına izin vermezse Türkiye, PKK mevzilerini havadan vuramayacak. Böylece, ancak bir kara harekatı ile PKK’ye darbe vurulması gündeme gelecek.

 

 • ·        AKP MAZOTU KATLADI – Mazot fiyatı AKP döneminde enflasyonun yüzde  37 üstünde arttı. Euro Dizel’de litre fiyatının yüzde 52’si özel tüketim ve katma değer vergisinden oluşuyor.

 

 • ·        İMAMLAR OKULA GİREMEZ – Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Şener Elcil, imamların, yaz kursları adı altında din dersi vermek için  okullara gönderilmesine sert tepki gösterdi. Bazı öğretmen ve müdürlerle  imamlar arasında ciddi tartışmaların  yaşandığını belirten Elcil, “AKP iktidarının talimatıyla yapılmak istenen, ılımlı İslam propagandasıdır” dedi.

 

 • ·        4. MURAT DÖNEMİ – Turizm alanında bulunan Sultanahmet Akbıyık Caddesi’nde 18 yıldır içki satılmasına karşın AKP’li Eminönü Belediyesi, esnafın ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle içki yasağı başlattı.  Zabıta ve polis, işyerlerine para ve kapatma cezaları keserken esnafı ziyaret eden CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li belediyenin uygulamasını 4. Murat dönemine benzetti.

 

 • ·        EN İŞBİRLİKÇİ EN GERİCİ PARTİ AKP – AKP Ankara milletvekili adayı Güvenç, “AKP iktidarı şimdiye kadar gelen en işbirlikçi, en dinci parti. Bu kadar aydınlanma karşıtı, bu kadar göbeğinden dışa bağımlı bir iktidarı, ılımlı İslam işbirlikçiliğin bu kadar iç içe geçtiği bir dönemi görmedim. Ama her şeyin çözümü bağımsızlıkta” diye konuştu.

 

 • ·        KADINLAR OY KULLANMIYOR – Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı tarafından Tıp Fakültesi Konferans Salonunda “Kadına yönelik Şiddet” konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Yasemin Açık, yaptıkları bir araştırmada aile içinde önemli kararları erkeklerin tek başına aldığını belirterek “Kadınların yüzde 44’ü seçimde oy kullanmıyor. Ancak ailenin büyüğü kayınvalide veya kayınbabanın isteği doğrultusunda oy kullanabiliyorlar” dedi.

 

 • ·        MUHTARLARA SEÇİM ÇANTASI – Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Erzincan bağımsız milletvekili adayı Mustafa Kul, Başbakan’ın  Erzincan’a gelmesi nedeniyle muhtarlara cep telefonu, bin kontör, tişört, kalem, çakmak, çakı bıçağı, cüzdan ve şapka  gibi malzemelerin bulunduğu çanta dağıtıldığını ileri sürdü.

 

 • ·        MEB’DE SİSTEM FİYASKOSU – 40 bin öğrenciyi ilgilendiren ‘sınav bilgilerini öğrenmeye yarayan’ sistem dün sabah itibarıyla çöktü.

 

 • ·        ALBAYRAK’A SUÇ DUYURUSU – Türk Eğitim-Sen, üyelerinin istifaya zorlanarak sendikal faaliyetlerinin engellendiğini savundu. Türk Eğitim-Sen, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURT-KUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak hakkında, “Sendikal faaliyetleri engellemek, sendika üyeliğinden istifaya zorlamak,  ve görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle dün Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

 • ·        TARİKAT ŞEYHİNİN ADI HASTANEYE – Balıkesir Doğum ve Çocuk Bakımevi için yapılan ek özel servis binasına Nakşibendi şeyhi Mehmet Zahit Kotku’nun adı veriliyor. Hayırsever firma Özcam Cam Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından inşa ettirilen ek binaya Zahit Koktu isminin verilmesinin onaylandığı protokolün  altında, dönemin Balıkesir Vali Vekili Hilmi Yavuz Kaya ve Sağlık Müdürü Süleyman Baysal’ın imzası bulunuyor.

 

 

 

24 Haziran

 

 • ·        GURBETÇİLERDEN SEÇMENE ÇAĞRI – Yimpaş, Kombatsan ve Endüstri holdinglere yatırdığı parasını alamayan yurttaşlardan  yeşil sermaye mağduru Hanifi Doğan, gurbetçilerin,  kendisini unutan AKP’den rahatsız olduğunun, yeşil sermaye mağdurlarının  kayıplarının telafisi için  hiçbir girişimde bulunulmadığının altını çizdi. Doğan, yurtdışındaki Türk yurttaşlarına çağrıda bulunarak “Lütfen Türkiye’deki yakınlarınızı uyarın, rica edin, elinizden geleni yapın. Oylarını AKP’ye vermesinler. 5 yıldır verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. 5 yıl daha bu partiye ehliyet vermek intihar olur” dedi. “Sadece benim çevremde kaç intihar oldu… İntihar edenlerin  katili Milli Görüş’tür. Binlerce yuva dağıldı. AKP’de bunların ekmeğine yağ sürdü. Gurbetçiyi unuttu” diyen Hanifi Doğan,AKP’yi oluşturan kadroların  yüzde 80’inin seçim öncesinde Milli Görüş’ün kahramanları olduğunu söyledi. Yıllardır feryatlarını yükselttiklerini ama iktidarın ilgilenmediğini kaydeden yeşil sermaye mağduru Hanifi Doğan, “Erdoğan hükümeti sadece seyretti ‘Duymayın, görmeyin, geçiştirelim’ dedi” açıklamasını yaptı.

 

 • ·        KAHVEYE SORUŞTURMA – Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında Gülen’e yakınlığıyla bilinen  FEM dershanesinin  hediye olarak dağıttığı 50 gramlık kahve  paketini almayan Milas Lisesi Tarih Öğretmeni Demirci hakkında, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma açtı.

 

 • ·        ARINÇ’IN BAHANESİ – Arınç’ın, faaliyetlerini topladığı kitaplarda, kendisine ait 192 fotoğraf yer alırken Atatürk’ün kötü baskılı sadece 2 fotoğrafının konulmasına  CHP’den tepki geldi. Arınç’ın danışmanı  Öztürk, Atatürk’ün başka  fotoğrafının ellerinde  bulunmadığını söyledi.

 

 • ·        TERÖRÜN ARTMASININ TEK NEDENİ AKP’DİR – Çağlayan’daki sessiz yürüyüşe katılan yurttaşlar, teröre karşı durmanın yurttaşlık görevi olduğunu ifade ederken  siyasetçileri ve özellikle AKP iktidarını  çözüm bulamamakla suçladılar.

 

 

 

25 Haziran

 

 • ·        ASKER KAYGILI – “Irak’ta Mevcut Durum ve Alınması Gereken Önlemler” başlıklı TSK raporunda Türkiye’nin çözümsüzlüğe sürüklenmekte olan  Irak ve özellikle  kuzeyi  için müdahil olamayacağı bir dönemin başlayabileceği uyarısında bulunuldu ve “Bu sürecin devamında değil diplomasinin , askeri çözümünde  imkansız olacağı bir durum  meydana gelebilir” denildi. Raporda dünyada hiçbir terör örgütünün  PKK kadar  uluslar arası destek almadığı , örgütün  lojistik desteğinin  yüzde 100’ünü  Irak’tan sağladığı  ve bütün terör eğitimini  “Irak’ın kuzeyinde” yaptığı belirtilerek, bu destek sürerken Türkiye’ye “Önce içini hallet” denilmesinin  psikolojik olarak da  başarısızlığa ve yalnızlığa  itilmesi sonucunu  getireceği vurgulandı.

 

 • ·        YANDAŞ SENDİKADA  ÜYELER KATLANDI – AKP’nin iktidarı, kendisine  yakınlığıyla bilinen  Memur-Sen’e yaradı. Memur-Sen’in  en fazla yayıldığı  alanlar, eğitim, belediye hizmetleri ve tarım-orman olurken, konfederasyonun 2004’te 137 bin 937 olan üye sayısı, geçen yıl 203 bin 851’le yükseldi.  Aynı dönemde KESK’in üye sayısı 234 bin336’ya,  Türkiye Kamu-Sen’in üye sayısı ise 327 bin 329’a geriledi.

 

 • ·        ECZACI DEVLETİN TAHSİLDARI – Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Bulut, AKP hükümetinin “Sağlıkta Yeni Dönem” sloganıyla  uygulamaya koyduğu Sağlık Uygulama Tebliği’nin  “makyajlı bir seçim çalışması” olduğunu belirtti. Bulut,  eczacıların hastalardan muayene parasını  almak zorunda olduğunu ve eczacıların  devletin tahsildarı  konumuna dönüştüğünü söyledi.

 

 • ·        TRAFİĞİN BİLANÇOSU AĞIR – İçişleri Bakanlığı’nın  CHP Bursa Milletvekili  Kemal Demirel’in  soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye’nin trafik canavarı  gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.  İçişleri Bakanlığı’nın  verilerine göre, son 7 yılda yaşanan trafik kazalarında 22 bin 623 kişi yaşamını yitirdi,  yaralananların sayısı ise 786 bin 534 oldu.  Yapılan incelemelere göre ise trafik kazalarının oluş yerlerine  bakıldığında, genellikle  cadde ve sokaklar, devlet yolu, il yolu ve otoyollar ilk sırada yer alıyor.

 

 • ·        ESKİŞEHİR’DE SINAVA TÜRBANLI ÖĞRENCİ ALINDI – Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, Öğretmen Evi’nde düzenlenen törende iki türbanlı öğretmene  “Teşekkür Plaketi” verdi. Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Özcan’ın emri ile Açık Lise sınavlarına türbanlı öğrenciler alındı.

 

 • ·        YABANCININ GÖZDESİ TÜRKİYE – Geçen yıl 19 milyar dolarlık satın alma gerçekleşti. Yeni gözdeler turizm, inşaat ve gayrimenkul. Türkiye şirket evlilikleri  ve satın almaların  gözde merkezi haline geldi. Yabancıların Türk şirketlerine ilgisi, finans, enerji, inşaat ve  medyaya odaklandı.

 

26 Haziran

 

 • AF AKP’YE YARADI – Vergi düzenlemelerinden 132 il ve ilçe başkanı ile bakan faydalandı. Maliye Bakanı Unakıtan’ı “Kendisi için af çıkarıyor” eleştirileriyle karşı karşıya getiren vergi affı ile vergi kaçırmaktan yargılanan 15 bin sanık af kapsamına alındı. Vergi uzmanı Doç. Dr. Güçlü’nün araştırmasına göre, devlete maliyeti 8 milyar YTL’ye mal olan vergi affından en çok aralarında bir bakanın da bulunduğu AKP’li çevreler yararlandı. Araştırmada, Türkiye’de vergi adaletsizliğinin sorunların başında geldiği belirtilerek “Hükümet bu sorunu çözmek yerine dolaylı yani tüketimden vergi almaya başlamıştır. Yani zenginler adeta vergiden muaf hale gelmişler, yoksullar zorunlu tüketim malları almak zorunda olduklarından vergi vermek zorunda kalmışlardır” denildi. 
 • İŞÇİ PRİMİ ÖDEMİYORLAR – Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklı olduğu işverenlerin listesini yayımladı. Kuruma en fazla prim borcu bulunan 10 işverenin içinde AKP’li İstanbul Anakent Belediyesi’ne bağlı İETT ile 3 AKP’li belediye yer aldı. Bunların toplam borçları 76 milyon 250 bin YTL’ye ulaşırken ilk 50’deki 27 AKP’li belediyenin toplam borcu 211 milyon 220 bin YTL oldu. Kuruma en fazla borcu olan şirket ise Bursalı iş adamı Cavit Çağlar’a ait Yeşim Tekstil oldu. 
 • KEİ’ YE ENERJİ GÖLGESİ – Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün 15. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen doruk toplantısında 12 asli ve 13 gözlemci ülkeden devlet ve hükümet  temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Rusya’nın Kazakistan ve Türkmenistan’la gaz ve petrol anlaşması yaptıktan sonra geçen hafta sonunda bir İtalyan şirketiyle “Güney Akım” anlaşmasına imza atarak Türkiye’yi bir kez daha by-pass etmesi doruğa gölge düşürdü. Anlaşmayla Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesi gibi Orta Avrupa’ya gaz taşıyacak Nabucco Projesi’nin geleceğinin de tehlikeye girdiği belirtiliyor. Anlaşmalar Türkiye’nin AB üyelik sürecinde en önemli kozlarından biri olan “enerjide güvenli koridor”  olma politikasına bir darbe olarak nitelendiriliyor. 
 • UMUDA İHTİYAÇ VAR – DSP Genel Başkanı Sezer, partisinin CHP ile ittifakını “Aydınlık Türkiye Projesi” olarak niteledi. Türkiye’de kutuplaşmaların ve terör olaylarının arttığını, laik demokrasinin yara aldığını, insanların, tertemiz, saf dini inançlarının kullanılarak sömürüldüğünü  belirten Zeki Sezer, AKP’ nin iktidarda olduğu 4.5 yıl boyunca ülkenin sürekli gerildiğini ifade etti. CHP-DSP ittifakının başarısı için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Sezer, “Türkiye’nin umuda, yeni yönetimlere ve projelere ihtiyacı var. Şimdi ‘sol umut, son umut’ diyoruz. Türkiye’yi mutlu insanların ülkesi yapmak istiyoruz” dedi. 
 • AKP’NİN ‘BİLDİRGE’ TAKTİĞİ – Türban ve imam-hatip okulları konusunda bağlayıcı vaatlerden kaçındı. AKP seçim bildirgesinde  ‘uzlaşma’ vurgusu yaparak ve tartışmalı konulara girmeyerek ‘merkez partisi’ görüntüsü vermeye çalışırken, sonradan ‘AKP’ sözünü tutmadı’ suçlamasıyla karşılaşmamak için bağlayıcı vaatlerden kaçındı. ‘Sivil bir uzlaşı anayasası’ ndan söz eden Erdoğan, uzlaşmayı baştan yok sayarak partisinden milletvekili adayı olan anayasa hukukçusu Zafer Üskül’e taslak hazırlattırıyor. 
 • TÜRBAN UYARISINA HAKARET –Hacı Hatice Turgut Lisesi’nde cumartesi günü yapılan açık lise sınavlarında Kıyafet Yönergesi’ne uymayan öğrencilerin sınav salonuna alındığı konusunda yöneticileri uyaran  öğretmen Belgin Işık Ünal, hakarete uğradığını savladı. Sınav gözetmeni olarak görevlendirildiği okulda başı örtülü öğrencilerin sınava alındığını okul müdürü Mahmut Taşgın’a bildirdiğini belirten Ünal, müdür Taşgın’ın “Seni ilgilendirmez. Sen kendine bak, çık dışarı” diyerek hakarette bulunduğunu söyledi. 
 • KÜRTLERDEN PSİKOLOJİK SAVAŞ – TSK’nin raporuna göre Barzani öncülüğünde Türkiye’ye yönelik kötüleme kampanyası başlatıldı. Irak’taki gelişmelere ilişkin olarak TSK’nin “Irak’ta Mevcut Durum ve Alınması Gereken Önlemler” başlıklı raporuna yansıyan psikolojik savaşında Kürt gruplar Irak’ın kuzeyine müdahale etmesinin önüne geçmek ve ellerindeki PKK kartını yitirmemek için Türkiye’yi özellikle insan hakları  konusunda hedef tahtasına  oturtma çabası içine girdi. 

27 Haziran

 

 • ·        MİTİNG ÖNCESİ SUBAYA YUMRUK – YSK’ nin partilerin fırsat eşitliğine aykırı olması gerekçesiyle bu tür etkinliklerin televizyonlarda  yayınlanmasını yasaklamasına karşın törenleri mitinge dönüştürmekte ısrarlı olan Erdoğan, Niğde’deki toplu konut teslim törenindeydi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada açılışların hepsine tek tek yetişemediklerini belirterek, toplu konut alanında AKP hükümetinin çok önemli adımlar attığını savundu. Konut teslim töreni öncesinde ise TOKİ görevlileri ile jandarma arasında arbede yaşandı. Tören öncesinde alana güvenlik şeridi çeken jandarma, içeride köpeklerle arama yaptı. Jandarma yetkilileri bu sırada alana giren kişilere üst araması yapmak istedi. Buna karşı çıkan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın basın müşaviri Uğur Dülekap, Jandarma Teğmen Türker Doğru’yu yumrukladı.

 

 • ·        GÖKKUŞAĞI PROJESİ DE KİRLENDİ – Başbakan Erdoğan’ın onursal başkanlığını yaptığı 1 yılı aşkın süredir devam eden proje kapsamında 19 kentte engelli çocuklar için yapılacağı açıklanan rehabilitasyon merkezlerinden sadece birinin temeli atılabildi. Nüfusun yüzde 12.5’ini oluşturan engelli yurttaşlar için 14 ayda bitirilmesi gereken proje, bu sürede sonuçlanmadığı gibi, bazı işlemlerde de usulsüzlükler yapıldı. Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Demirok, “Proje ile rehabilitasyon merkezi ve okul açacaklarını söylüyorlar. Öte yandan var olan rehabilitasyon merkezlerini kapatıyorlar. Bu nasıl bir çelişki?” dedi.

 

 • ·        KALDIRIM SEVDASI – Çoğu AKP’ li  16 büyükşehir belediyesinin 2006 yılında kaldırım ve bordür taşı yenilemesi için ayırdığı ödenek yüzde 40 artarak 140.7 milyon YTL’ye yükseldi. Kaldırım taşı için ödeneklerinde en fazla artış olan 3 il Erzurum, Kocaeli ve Eskişehir oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında kaldırım çalışmaları için hiç ödenek ayırmazken 2006 yılında ayrılan 5.5 milyon YTL ödeneğin tamamını kullandı.

 

 • ·        DEVLET SIRTINDAN İCRAAT – AKP’li belediyelerin ek finansman yaratmak için iktidarın gücünden yararlandığı belirtiliyor. Devlete 1 milyon YTL’nin üstünde prim borcu bulunan toplam 130 belediye ve bunların iştirakı bulunuyor. Bunlardan 97’si AKP’li belediyelerden oluşuyor. 130 belediyenin toplam borcu 459 milyon 232 bin YTL’ye ulaşırken AKP’li belediyelerin 345 milyon 171 bin YTL’lik borcu, toplamın yüzde 75’ini oluşturuyor.

 

 • ·        ‘EKÜMENİK’ YARGITAY’A TAKILDI – Bulgar Ortodoks Kilisesi üzerinde ruhani üstünlüğü olduğu düşüncesinden hareketle Bulgar Kilisesi papazı Konstantin Kostoff’un “ruhanilik” sıfatının kaldırılmasına karar veren Fener Rum Patrikhanesi görevlileri hakkında açılan “ayinden men etme” davasında Yargıtay, Lozan Anlaşması’nda isminin dahi zikredilmediği Patrikhane’nin ekümenik olduğu iddiasının yasal bir dayanağı bulunmadığına karar verdi.

 

 • ·        PROTOKOL SKANDALI – Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer’in, konuk devlet ve hükümet başkanları için Dolmabahçe Sarayı’nda verdiği resmi akşam yemeğine katılmadı. Oysa Başbakan’ın geleneğe göre katılması, mazereti varsa da vekâleten bir bakanı göndermesi gerekiyor. Erdoğan ise Sezer’in resmi yemeğine katılmak yerine dünürünün kızının Feshane’deki gitmeyi tercih etti.

 

 • ·        DANIŞTAY’DAN HUKUK DERSİ – Anaokulu öğretmeni Aytaç Kılınç’ın okul bahçesinde türban takmasını laikliğe aykırı bulan Danıştay 2. Dairesi üyeleri, karar düzeltme başvurusuna ilişkin olarak “çekilme” kararı verdi. Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Kâmuran Erbuğa, Ayfer Özdemir ve Ayla Gönenç kararın tarafsızlıklarına gölge düşürebileceği gerekçesiyle davadan çekilmek istediklerini Danıştay Başkanlığı’na bildirdiler.

 

 • ·        EĞİTİMDE HAKSIZLIK – Malatya Eğitim Zirvesi Toplantısı’nda konuşan İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Battal, eğitim fakültesi mezunlarının iş aradığını belirterek “Geçen yıl kimya ve fizik öğretmeni olarak 60 kişi alındı. Din kültür ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak da 1700 kişi alındı. Bu haksızlık ve dengesizliktir” dedi.

 

 • ·        SEZER’DEN SON UYARI – Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan’ın Trakya üzerinden yapmayı planladığı Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı  projesinin Ege’de kirlenmeye yol açabileceğini belirten  Cumhurbaşkanı Sezer, ayrıca Türk Boğazları’nın petrol taşıma kanalı olarak kullanılmaktan kurtarılmasını istedi.

 

28 Haziran

 

 • ·        DIŞ DESTEK KESİLMELİ – Büyükanıt, PKK ile mücadelenin  çok yönlü olması gerektiğini söyledi.

 

ü     Terörün yalnızca silahlı mücadeleye indirgenemeyeceğini, sosyolojik, ekonomik ve psikolojik boyutları olduğunu söyleyen Büyükanıt, “Terörü besleyen hususlar silahlı mücadelenin dışındaki boyutlarıdır. Dolayısıyla bugün devlet tarafından hazırlanmış bir Terörle Mücadele Eylem Planı’nın boyutlarının iyi bir şekilde yönetilmesi lazım” dedi.

 

ü     Büyükanıt, dış desteği olmayan terör  örgütlerinin yaşayamayacağını belirterek, PKK’nin de büyük boyutlarda dış desteğe sahip olduğuna işaret etti. Büyükanıt, hükümete gönderme yaparak, “Dış desteğin kesilmesi tabii ki politiktir. Askerin yapabileceği bir iş değildir. Bunun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

 

ü     Genelkurmay Başkanı K. Irak’a operasyonun gerekli olduğu yolundaki görüşünü koruduğunu belirtirken, “sıkıntılarımızı gerekli kurullarda çok açık olarak  ifade ediyoruz” diyerek askerden talep gelmediğini söyleyen Erdoğan’a da yanıt verdi. Büyükanıt, PPK konusunda ABD’den destek gelmediğini söyledi.

 

 • ·        PROFESYONELLER SAVAŞACAK – Asteğmen, Er Komando  olmayacak. Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, Türk askerinin  kahramanlığından kuşkusu olmadığını, ancak devamlılık sağlamak için 6 komando tugayını 2009’un sonuna kadar yüzde yüz profesyonel hale getireceklerini söyledi. Başbuğ, “2008 Mayısı’ndan itibaren bu altı komando tugayında yedek subay görevlendirilmeyecek. 2009 sonuna kadar  da  erbaş ve er görevlendirmemiz olmayacak. Tamamen uzman çavuşlarla bu birlikleri  teçhiz edeceğiz” dedi.

 

 • ·        AKP YARGIYA SAVAŞ AÇTI – Kuzu, Anayasa Mahkemesi’nin karar gerekçesine sert tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi’nin cumhurbaşkanı seçiminde uzlaşının önemini vurgulayan kararını eleştiren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, “Anayasanın omurgası kırılmıştır” dedi. Kuzu, kararın çoğunluğu  azınlığa mahkum etme gayreti olduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin 1980 öncesi gibi tıkanmış durumda olduğunu söyledi. Kuzu, “Uzlaşma gönül işidir. Zorla uzlaşma olur mu?” diye konuştu.

 

 • ·        AKP’DEN SEÇİM YATIRIMI – Hafta içinde Türk-İş ile anlaşarak 320 bin kamu işçisine yılda 800 milyon YTL ücret artışı veren hükümetin bu “jesti” sendikacılar tarafından “seçim yatırımı” olarak değerlendirildi. Liman-İş Genel Başkanı Raif Kılıç  zamda seçimin etkili olduğunu belirterek “Seçim olmasa bu artış verilmeyebilirdi” diye konuştu.

 

 • ·        SAĞDA YENİ PARTİ HAZIR – Ahmet Özal, 10 gün içinde kurulacak partiye DP ve ANAVATAN’dan büyük katılım olacağını ileri sürdü. 80 Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu, eski Malatya bağımsız milletvekili Ahmet Özal, kamuoyunda “2. Özal Hareketi” olarak bilinen çalışmasını tamamlayarak yeniden  siyaset sahnesine dönüyor. Partinin 10 gün içinde kurulacağını açıklayan Özal, “Bugüne kadar konuştuğum kim varsa herkes yeni partinin bir ihtiyaç olduğunu söyledi. ANAVATAN ve Doğru Yol teşkilatlarının yarısından çoğu bizimle temas ederek  bize katılmak istiyorlar. Türkiye’de epey bir deprem olacak” dedi.

 

 • ·        AKP’NİN  ‘AF’ İTİRAFI – 4.5 yıllık iktidarı döneminde, öğrenciye, çiftçiye, prim borçlusuna, kredi kartı borcu olana, Hazine arazilerini işgal edene, kaçak yapı yapana af getiren AKP hükümeti, yeniden iktidara gelmesi  durumunda hiçbir af düzenlemesi  getirmeyeceğini bildirdi. AKP, seçim bildirgesinde “kamuya olan güveni sarsan ve kayıt dışılığa özendiren her türlü aftan kaçınacağız” diyerek afların yarattığı sorunları da itiraf etmiş oldu.

 

 • ·        FRANSA ISRARLI: TÜRKİYE’NİN AB’DE YERİ YOK – Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Jean-Pierre Jouyet, ülkesinin Ankara’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı olduğunu, ancak seçim sürecinde Türkiye’ye sorun da çıkarmak istemediğini söyledi.  AB ile Türkiye arasında  süren tam üyelik müzakerelerinde iki başlık daha açılmasıyla ilgili olarak “France 2” televizyon kanalının  sorularını yanıtlayan Jouyet, “Fransa, Türkiye’nin modernleşmesine  yardımcı olmak istiyor. Genel seçimlerle birlikte yeni temsilcilerinin  seçileceği bir dönemde, Türkiye’ye sorun çıkarmak, oyunu zorlaştırmak istemiyoruz” dedi. Jouyet, “Fransa fikrini değiştirmedi. Türkiye’nin AB’de yeri yok” diye konuştu.

 

 

 

29 Haziran

 

 • ·        KUZEY IRAK DİYETİ – AKP hükümetinin  Dubai’de 1 milyar dolar karşılığında bir sözleşme imzalayarak, “Kuzey Irak’a hiçbir şart altında, hiçbir zaman müdahale etmemeyi taahhüt ediyorum” dediğini iddia eden CHP lideri, “Anayasaya göre, bir hükümetin Irak’a müdahale yapmayacağına  dair bir taahhütte bulunması mümkün değil. Bunu söyleyerek biz büyük tepki gösterdik ve tartışma olmasın istedik, cesaret edemediler, Meclis’e getirmediler” dedi. Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın “CHP ile MHP yakınlaştı” sözlerine de yanıt vererek, kendisinin de Erdoğan’ın  PKK uzantılarıyla çok yakınlaştığını düşündüğünü söyledi. Başbakan’ın CHP’ye  siyasi ittifak, siyasi dayanışma suçlaması yaparken kendi arkasındaki siyasi dayanakların hesabını vermesi gerektiğini  belirten Deniz Baykal, terörün kökünün Irak’ta olduğunu ve kurutulmadan  çözüm gelmeyeceğini söyledi.

 

 • ·        ABD’Yİ SEVMİYORLAR – Türkiye, 47 ülkede yapılan  kamuoyu yoklamasında ABD’ye en olumsuz bakan ülke oldu. Türkiye’de ABD’ye destek verenlerin oranı yüzde 52’den yüzde 9’a düşerken, halkın yüzde 83’nün de ABD’ye olumsuz baktığı ortaya çıktı. Anket, Türkiye’de çoğunluğun AB, Rusya, İran, Çin ve İsrail’e olumsuz baktığını, AB’ye olumlu bakanların oranının yüzde 27’ye gerilediğini ortaya koydu.

 

 • ·        HOLLANDA DA KORUYOR – Ülkedeki partiler, enerji başta olmak  üzere “stratejik” öneme sahip kuruluşların yabancı şirketlerin eline geçmemesi görüşüne sıcak bakıyor.

 

 • ·        AKP’DE  ‘ADAY’ SIKINTISI SÜRÜYOR – Gül’ün adaylığını son güne kadar saklayan, hiçbir parti ile uzlaşmaya yanaşmayan Erdoğan, seçimlerden sonra da AKP’nin  adayının Gül olacağını ısrarla vurgularken son dönemde  farklı açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Abdullah Gül her fırsatta adaylığını sürdürdüğünü vurgularken  Başbakan Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın  bu konudaki tavrında değişiklik gözleniyor.

 

 • ·        ‘SAYIN ÖCALAN’ DOSYASI YENİDEN – Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında, teröristbaşı Abdullah Öcalan’dan “Sayın Öcalan” diye söz etmesi nedeniyle yürütülen soruşturmada verilen takipsizlik kararı “ zamanaşımı süresi dolmadığı” gerekçesiyle kaldırıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Avustralya’daki bir radyoda 2000 yılında yaptığı konuşmada  Abdullah Öcalan’dan iki kez “Sayın” ve şehitlerden de “kelle” diye söz ettiği konuşması, İlk kez  cumhuriyet tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

 

 • ·        PİŞMAN OLAN ÇOK AZ – Töre ve namus cinayetleri için cezaevinde yapılan görüşmeler ürküttü. 25 cezaevinde yapılan görüşmelerde, cinayetleri soğukkanlılıkla anlatanlar çoğunlukta. Töre cinayeti işleyenler, ağır bir yükten kurtulduklarına inanıyor.

 

 • ·        TARIMDAKİ GİRDİ MALİYETLERİ  DÜŞÜRÜLDÜ – TZOB Başkanı Bayraktar, AKP’nin tarım politikalarını eleştirdi, yeni hükümetten beklentilerini açıkladı. AKP’nin iktidarda olduğu 2002-2006 döneminde  temel ürünlerdeki  ortalama fiyat artışı yüzde 48, girdilerdeki artış  yüzde 96 oldu.

 

 • ·        YİNE ASGARİ ÜCRETE TAKTI – IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, Türkiye’de asgari ücret ve kıdem tazminatının  çok yüksek olduğunu yineleyerek “Yüksek SSK primleri nedeniyle Türkiye’deki  brüt ücretler de OECD ülkeleri içindeki  en yüksek seviyelerde. İşgücü piyasasındaki vergi oranları düşürülmeli” dedi.

 

 

 

30 Haziran

 

 • ·        PETROLE KARŞI SİLAH – PKK’ye yönelik sınır ötesi operasyon  tartışmaları sürerken Talabani, Türkiye karşıtı cephe oluşturma arayışları çerçevesinde önemli bir adım attı. Pekin yönetiminin  uluslar arası sorunlardaki gücünün farkında olan Talabani, Çin petrol şirketinin  Irak’a  yatırım yapmasını istedi. Bunun karşılığında da Irak’ın  Çin’den ucuza ağır silah alması, 7 milyar dolar tutarındaki borcun, ertelenmesi ve Çin’in, Türkiye’nin baskısına karşı Bağdat yönetimine destek vermesi  konusunda mutabakata vardı. BP, Shell ve Total gibi petrol şirketlerinin  ardından, Rusya da Lukoil ve Gazprom ile K.Irak’taki petrol piyasasına girmeye hazırlanıyor. Konuya ilişkin görüşmelerin Rus ve Kürtler arasında yapıldığı, bu kapsamda Gazprom’un Musul, Lukoil’in de Kerkük’te arama ve  pazarlama faaliyetlerini başlatacağı öğrenildi. Kubat Talabani’nin, “Kürtlerle ABD arasında mutlaka stratejik ilişki kurulması  gerektiği” açıklamasından sonra, bölgesel Kürt yönetimi ABD’ye bir heyet gönderdi.

 

 • ·        BAYKAL’DAN  K. IRAK’A ELEŞTERİ – Talabani ve Barzani salonu terk etti. Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısında konuşan Baykal, Irak’ın kuzeyinde 3 bin 500 kadar  PKK’li teröristin bulunduğuna  işaret ederek “Bu teröristler burada eğitilmekte ve Türkiye’ye saldırılara hazırlanmaktadır. Irak’taki hiçbir güvenlik gücü, bu terörist saldırıları durdurmak, etkisiz hale getirmek  veya bertaraf etmek  sorumluluğunu almamaktadır” diye konuştu. Baykal, Irak hükümetinin  toprakları üzerindeki terörist örgütlerle mücadele etmek ve komşu ülkelere saldırıları önlemekle yükümlü olduğuna işaret etti.

 

 • ·        AKP’NİN SEÇİM YATIRIMI – AKP hükümeti, seçim dönemine girilmesiyle birlikte, IMF’nin  “tasarruf ve ekonomik  programa uyun” uyarılarını unutup kesenin ağzını açtı. “Seçim ekonomisi”ni uygulamaya koyan  Başbakan Erdoğan, ürününe  “insanca yaşayabilecekleri” ölçüde artış istediği için azarladığı çiftçilere önceki gün “kuraklık nedeniyle borç erteleme” müjdesi verdi. Geçici işçileri kadroya alan hükümet, KÖYDES projesi kapsamında da köylere kaynak aktarımına  ağırlık verdi. Bunun dışında yaz ortasında kömür yardımının 2008 bütçesinde büyük delik açacağı belirtildi. AKP hükümetinin çiftçi  borcunun ertelenmesi dahil uyguladığı seçim  ekonomisinin  maliyetinin ise 12 milyar YTL’yi bulacağı hesabı yapılıyor.

 

 • ·        KAMU KAYNAKLARI EMRİNDE – AKP iktidarının, seçim yasalarına  aykırı olarak kamu olanaklarını seçim etkinliklerinde kullanması, muhalefetin ve kamuoyunun  tepkisine yol açtı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık’a ait helikopter dahil, kamuya ait araçları  kullanması konusunda AKP, “Resmi açılışlara  katıldığı için  seçim yasasına aykırı değil” savunmasını yaparken Seçimlerin Temel Hükümleri  Hakkındaki Yasa’nın  65. maddesi bu savunmayı çürütüyor. CHP, seçim dönemi  olmasına karşın hükümet icraatına  geniş yer veren TRT’yi RTÜK’e şikayet ederken savcıları da harekete geçmeye çağırdı.

 

 • ·        AKP ENGELLİLERİ KULLANDI – Boyraz, “Engelliler için çıkarılan birçok yasa AKP tarafından budandı. Sonra çıktılar engellilere yönelik ‘Gökkuşağı Projemiz var’ dediler” sözleriyle hükümeti eleştirdi.

 

 • ·        TÜRKİYE KARŞITLARI ÖRGÜTLENİYOR – Türkiye’nin  AB üyeliğine karşı olan ülkelerin başında gelen Almanya’da, Ankara’ya karşı kampanya başlatıldı. Türkiye’nin üyeliğine karşı olan  sivil toplum kuruluşları tarafından “Türkiye’nin AB Üyeliğine Hayır Vakfı” adı altında bir yapılanmaya gidilirken Alman yurttaşlarından da imza ve bağış topladığı bildirildi. Vakfın konuya ilişkin belgesinde ise Türkiye’nin AB’ye her yıl 28 milyar Avro’ya mal olacağı belirtiliyor.

 

 • ·        EMPERYALİZMDEN SÖZ EDEN YOK – TKP Adana milletvekili adayı Kaya Güvenç meydanlarda hiçbir partinin emek-sermaye çelişkisinden bahsetmediğini söyledi.

 

 • ·        BU AÇIKLA NOT BEKLEMEYİN – S&P Türkiye Analisti Soussa, kredi notunun cari açık yüzünden artmadığını söyledi. Farouk Soussa, cari açık finansmanının  sürdürülebilirliği konusunun  çok önemli olduğunu, küresel likiditenin de bu nedenle risk oluşturduğunu belirtti.

 

 

 

Bir cevap yazın