ENAYİ YERİNE KONMAK

 

“Enayi” Arapça’dan dilimize girmiş argo bir sözcük!

Kolayca aldatılabilen, aşırı ölçüde aptal, bön, avanak anlamına geliyor.

Bazen birey olarak, bazen de ulusça bizi “enayi yerine koymak” isteyenlerle karşılaşırız.

Kendini uyanık sayan bu kişi veya kurumlar genelde çıkarcı, sömürücü bir niteliğe sahiptirler.

Birey veya ulus olarak bu tiplerle savaşmak zorunludur. Eğer böyle durumlarda sesimizi çıkarmazsak, sadece maddi şeyler değil, onlarla beraber onurumuzu da kaybederiz.

Bugün size, binlerce insanı enayi yerine koyan bir şirketin uygulamalarından söz edeceğim.

***

İskoçyalı Alexander Graham Bell tarafından 1876’da icat edilen, günlük yaşamımızın olmazsa olmazı olan telefon, yaklaşık 100 yıl sonra -1973’te- Amerikalı Martin Cooper tarafından cepte taşınır hale getirildi.

Türkiye’de kurulan ilk GSM (Küresel Mobil İletişim) sistemi Türkcell’dir.

1994 krizinde iflas eden tekstilci Murat Vargı’nın projesi olan Türkcell’i hayata geçiren ise Çukurova Grubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet’tir.

31 Mart 2010 tarihi itibariyle Türkcell’in abone sayısı 34.3 milyondur.

Hisseleri New York Borsası’nda işlem gören tek Türk şirketi olan Türkcell’in en büyük ortağı %47 hissesiyle Teliasonera adlı küresel bazdaki telekom şirketidir. Karamehmet %27, Alfa Telecom da %26 hisseye sahiptir.

***

 Ben, kurulduğu günden beri Türkcell abonesi olan bir yurttaşım.

2009 yılından beri de “Bizbize Kamu Her Yöne 1200 dakika” adlı paketi kullanmakta ve aylık 35 lira ödemekteydim.

Türkcell, bu tarifeye 2011 yılı başında %14.3 zam yaptı.

Şimdi ise Türkcell, 13 Haziran 2011 tarihinde telefonlarımıza gönderdiği mesajla, 20.06.2011 tarihinden itibaren, hiçbir abonenin onayını almadan -tek taraflı olarak-  konuşma süresini 200 dakika azaltıp ücreti 45 liraya çıkartarak, “Kamu Pulus” adlı adlı bir tarifeyi yürürlüğe koydu. Yani, konuşma süresini %16.5 azaltıp, ücrete de %28.5 zam yaptı.

Yeni tarifeye itiraz etmek üzere Türkcell müşteri hizmetlerini aradım.

Heyhat! Ulaşmak ne mümkün!..

Otomatik olarak devreye giren bir telesekreter: “Şunu yapmak istiyorsanız şu numaraya basınız. Bunu yapmak istiyorsanız bu numaraya basınız. Yok bunları yapmak istemiyorsanız, operatöre bağlanmak için bekleyiniz.”

Asap bozucu 10 dakikalık beklemeden sonra telefonu kapattım.

Türkcell’in web sitesine girerek, ilgililere “Türkcell’in kurulduğu günden beri müşterisi olduğumu, yaptıklarının doğru olmadığını, yeni tarifeyi kabul etmediğimi, SMS istemediğimi, hatta şimdiye kadar kimseye bu yolla bir mesaj göndermediğimi, eski tarifemde kalmak istediğimi” yazdım.

Hemen yanıt verdiler. Ama ne yanıt!.. Benim yazdıklarımla hiç alakası olmayan ve bana Türkcell kullandığım için teşekkür eden bir yanıt… Güya müşterileri SMS göndermek istiyorlarmış da, bu tarifeyi onun için yapmışlarmış…

Tekrar sitelerine girerek, son derece sert bir ifade ile “Yaptıklarının ayıp olduğunu ve Türkcell’den ayrılıp başka bir GSM operatörüne geçeceğimi ve de yeni tarife ile ilgili aboneliğimin iptal edilmesini aksi takdirde gelecek faturayı ödemeyeceğimi” bildirdim.

İki üç gün sonra Türkcell’den bir ilgili, cep telefonumdan beni aradı.

Annemin kızlık soyadını sorup “benim, Hami Karslı olduğuma inanınca”(!) konuşmaya başladı.

Sesi son derecede sakin, kibar ve saygılıydı.

“Gönderdiğim iletiyi aldıklarını, bize en iyi şekilde hizmet vermek istediklerini anlattıktan sonra, istersem 5 lira daha ucuza konuşabileceğimi ve ilave olarak da 150 dakika daha verebileceklerini” söyledi. Ben, ısrarla eski tarifede kalmak istediğimi eğer eski tarifeyi uygulamayacaklarsa, Türkcell’den ayrılmak istediğimi, eğer yeni tarifeden bir fatura gelirse bunu kesinlikle ödemeyeceğimi ve bu konuşmalar kayıt altına alındığı için –onlar böyle diyorlar- bu kayıtların bir uyuşmazlık halinde delil sayılacağını söyleyerek, Türkcell’den ayrılma işlemimin yapılmasını istedim.

Benimle konuşan ilgili aboneliğimi bu yolla sonlandıramayacağımı ve bir Türkcell Abone merkezine başvurmam gerektiğini ifade etti.

Konuşma bitmişti, telefonu kapattım.

Kaç bin –veya kaç milyon- Türkcell abonesine, zorla tarife değişikliği uygulanarak firmaya daha tatlı kârlar kazandırıldığını bilmiyorum.

Ben şimdilik bu ahlak dışı uygulama nedeniyle Türkcell’den ayrılıp başka bir GSM operatörüne geçeceğim.

Benim gibi “enayi yerine konulan” diğer Türkcellzedeler ne yaparlar bilmiyorum.

 

Bir cevap yazın