Ağustos – 2006’da TÜRKİYE TABLOSU

(Yalanlanmayan eleştirel basın haberleriyle)

Ağustos – 2006’da  TÜRKİYE TABLOSU

(Olaylar, oluş tarihleriyle değil, basında yayınlanış tarihiyle verilmiştir.
Büyük harflerle yazılan haber başlıkları ve haber metinleri gazetelerden olduğu gibi alınarak aktarılmıştır.)

01.09.2006


1 Ağustos   BÜYÜKANIT DÖNEMİ – Cumhurbaşkanı Sezer, YAŞ öncesinde tartışmalara son verecek adımı attı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ ün yerini kimin alacağı konusunda bir süredir yaşanan gerginliğin önünü alan Cumhurbaşkanı Sezer, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı. Büyükanıt yeni görevine 30 Ağustos 2006’da başlayacak. Sezer’in bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) öncesinde kararı imzalaması dikkat çekti. Geçen hafta boyunca YAŞ kararlarıyla ilgili devletin üst noktalarında bir dizi görüşme yapıldı. Bu görüşmelerde YAŞ’la ilgili hiçbir tartışmanın yaşanmaması görüşü benimsendi. Cumhurbaşkanı Sezer de Genel Kurmay Başkanlığı tartışmasının YAŞ’ tan önce bitmesi gerektiği değerlendirmesini hükümetle paylaştı. Bunun üzerine Büyükanıt’ın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Sezer’e sunuldu.

 • İSTANBUL AVRUPA’NIN EN BÜYÜK  CIA  ÜSSÜYDÜ  –  1986-1989 döneminde İstanbul bölgesi şef yardımcısı olarak çalışan Pihilip Giraldi, anılarını anlatırken “İstanbul, Avrupa’nın en büyük CIA üssü idi” dedi. Türk gizli servisine sızamadıklarını öne süren Giraldi, bunun bir nedenini Türklerin “çok agresif” olmalarına bağladı. Giraldi buna karşın üst düzey bir Türk yetkilisinin para karşılığı CIA’ya bilgi sağladığını söyledi. Eski CIA ajanı, Ruslar ve Mısırlılar için de “Her ikisi Türk istihbarat servislerine sızmayı başarmıştı, Bu bizim yapamadığımız bir şeydi” diye konuştu.

 • FINDIK SALLADI – TBMM’ de çoğunluğu elinde tutan, kamuoyu yoklamalarında seçimlere gidilse yeniden kazanacağı öne sürülen AKP, Ordu’ da 80 bin fındık üreticisi tarafından protesto edilmenin şokunu yaşıyor. Öfkeli göstericiler önceki gün yapılan mitingin ardından dağılmayı reddederek Samsun yolunu 10 saat kadar trafiğe kapattı. Polis ve asker uzun ikna çabalarından sonra kalabalığı zor kullanarak dağıttı. Olaylarda 51 kişi yaralandı, 35 kişi gözaltına alındı.

 • TRAKYA’NIN İMDAT ÇIĞLIĞI – Resmi kayıtlarda 2004 yılı için geçerli olmak üzere  sanayiye su tahsisi günlük 1 073 000 metreküp. Bölgede bilimsel çalışmalar içinde konuyu araştırmış uzmanlara göre ise her gün 7-8 milyon ton temiz su yeraltından çekiliyor, çok kirli atık olarak yerüstüne bırakılıyor.  Trakya’nın yer altı su rezervleri de kirlenmiş olarak yarının üstüne tüketilmiş bulunuyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin itirafına göre Trakya’nın yüzde 88’i kaçak bölge sanayi, bir kuyu ruhsatı ile sayısız kuyudan su çekmekle kalmıyor, yer altı sularının tükenmesiyle bağlantılı olarak kuruyan kuyulara en ağır sanayi atıklarını doldurarak, daha derinden yeni kuyularla su çıkarıyor. Sonuçta da Trakya’nın tüm suları zehirleniyor.

 • YARGIÇTAN RTÜK ELEŞTİRİSİ – İstanbul Adliyesi’nde görevli yargıç Mustafa Akın’ın iletişim özgürlüğünü hukuksal açıdan inceleyen kitabı 2002’ de Dağıtım Kitabevi’ nce yayına hazırlandı.Akın kitabında, Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği 4676 sayılı yasadaki düzenlemelerde  RTÜK’ ün siyasi iktidara daha da bağımlı hale getirildiğine işaret ediyor. RTÜK’ ün yetkilerinin sınırlandırılması gerektiğini de dile getiren Akın, bu görevin tamamının yargıya bırakılması gerektiğini vurguLUYOR. Akın, “Alo 178” RTÜK hattına gelen şikâyetlere de yer veriyor.

 • UŞAK’ TA DA BERGAMA SÜRECİ – Çevreciler Kışladağ Altın Madeni’ne yönelik ÇED olumlu raporunun iptali için açılan davanın sürdüğü bir dönemde il özel idaresinin deneme üretim izni vermesinin yanlış olduğunu vurguluyor.

 • KIRMIZI KARTLI PROTESTO – Dün Manisa’ dan Ankara’ ya gelen, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Develi Köyü çitçileri, TBMM Çankaya kapısında hükümetin tarım politikalarını,  ürünlerini yola dökerek protesto etti ve ellerindeki kırmızı kartları göstererek istifaya çağırdı. Grup, daha sonra süpürgelerle yoldaki ürünlerini temizledi. Grup adına açıklama yapan Bergama köylüleri sözcüsü Oktay Konyar, dışa bağımlılığın sürdüğünü vurgulayarak yeni bir seçim gerektiğini belirtti.

 • TÜRKİYE’ DE YAZARA DEĞER VERİLMİYOR – Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Ferhat Tunç ve Akın Birdal, Diyarbakır’da tedavisi süren yazar Mehmet Uzun’u ziyaret etti. Ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Yaşar Kemal Türkiye’de yazarlara değer verilmediğini  ifade ederek  “Ben de Kürt asıllıyım, ama maalesef Mehmet Uzun gibi bir Kürt yazarı olma şansım olmadı. Kendisi sadece Türkiye’de değil dünyada da sayılı yazarlardandır. O nereye gitse, ben oraya giderim. Biz değerlerimizin kıymetini bilmiyoruz. Türkiye’dekiler de bilmiyor. Çin’de böyle değil, onlar sanatçılara saygı duyuyor” dedi.

 • AÇIK 25 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ – İlk 6 aya ilişkin dış ticaret verileri, geçen yılın ilk 6 ayına göre dış ticaret açığının yüzde 30.6 artarak 25 milyar 735 milyon dolara  çıktığını, ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 60.5’e gerilediğini gösterdi. Buna karşılık 6. aya ilişkin veriler, dalgalanma sonrası artan kurların etkisiyle  söz konusu bozulmanın bir miktar düzelme eğilimi gösterdiğini ortaya koyuyor.

2 Ağustos

 • YAŞ’ A SEZER DAMGASI – ‘Büyükanıt tartışması bitmeden şûra kararlarını imzalamam’ mesajını ileterek süreci hızlandırdı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasının engellenmesi amacıyla üretilen spekülasyonlar ve iftiralar işe yaramadı. Büyükanıt’ı engellemeye çalışan çevrelerin Sabetaycılıktan yolsuzluğa uzanan iftiraları, atama kararnamesinin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onaylanmasının ardından dahi sürdü. CHP Grup Başkanvekili  Kemal Anadol, YAŞ toplanmadan Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasını, “olağan sonucun önceden ilanı” olarak değerlendirdi. Şemdinli Komisyonu üyelerinden CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de, hızlı atamanın “4 ay önceden Şemdinli tezgâhının bozulmasının sonucu olduğunu” vurguladı. Şûra toplantılarında, irtica ve bölücülükle suçlanan 10 kadar personelin dosyaları görüşülecek. YAŞ’ın birinci gününde korgenerallikten orgeneralliğe terfi sırası gelenlerin durumu değerlendiriliyor. YAŞ’ a sırası geldiği ve bekleme süreleri dolduğu için giren korgeneraller, Kara Kuvvetleri kadrosunda boşalacak 2 orgenerallik kadrosu için değerlendirilecekler.

 • DOĞALGAZA BİR ZAM DAHA – Elektrik üreticileri kapasiteyi azaltabileceklerini belirtti. ‘Karanlık geceler kapıda’ endişesi yaşanıyor. Elektrikte maliyet kalemlerinde indirim beklenirken doğalgaza yüzde 6.8 oranında zam yapıldı. BOTAŞ mart ayında yüzde 5.83 ve haziran ayında da yüzde 5.74 oranında zam yapmıştı. Zam nedeniyle 13 ilde kesintiye neden olan sorunun büyüyebileceği belirtildi. Üreticileri suçlayan Bakan Güler ise Türkiye’nin  elektrik ve doğalgazı en ucuz kullanan ülke olduğunu ileri sürdü.

 • HÜKÜMET SUÇLU ARIYOR – Fındık üreticisini isyan ettiren hükümet, yargı kararı olmadan birliği “suçlu” ilan etti. AKP hükümeti, Ordu’daki 80 bin kişilik mitingin ardından FİSKOBİRLİK yöneticilerini hedef aldı. Yargı kararı olmayan konularda temkinli konuşmasıyla tanınan Adalet Bakanı Çiçek, konu FİSKOBİRLİK olunca  tavrını değiştirdi. Birlik Başkanı Erdem, “Bizi yok etmek için her şeyi yapacaklar” dedi.

 • HASTANEYE DE İMAM YÖNETİCİ –  Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Devlet Hastanesi’nde imam olan Halil Bulut, “dilekçeyle başvurması”  üzerine hastanede müdür yardımcılığına atandı. Trabzon İl Sağlık Müdür Yardımcısı  Yüksel Yeni’nin Bulut’un eniştesi olduğu  belirtildi. Bulut’un 2 yıllık diplomasında “sadece din hizmetlerinde” çalışabileceğinin yazılı olduğu öğrenildi.

 • ERDOĞAN’DAN YİNE KARİKATÜR DAVASI – Leman dergisinde keneye benzetilmesine kızan Başbakan Tayip Erdoğan, dergiye karşı 25 bin YTL’ lik manevi tazminat davası açtı.

 • HER  100  KAZADA 6 KİŞİ ÖLÜYOR –  Türkiye’de 2006 Temmuz ayında meydana gelen 646 trafik kazasında 462 kişi öldü, 2022 kişi yaralandı. Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarında kaza başına ölüm oranı açısından Türkiye birçok Avrupa ülkesinin önünde yer alıyor. Almanya’da her 100 kazada 1.9 kişi, İtalya’da 2.8 kişi, Avusturya’da 2.1 kişi hayatını kaybederken Türkiye’de ise her yüz kazada 5.9 kişi ölüyor.

 • EKMEĞE DE ZAM YOLDA – Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Başkanı Halil İbrahim Balcı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, un fiyatlarındaki artış ve “merdiven altı” ekmek üretiminin önlenmesi konusunda  gereken önlemleri almaması halinde, bir ay sonra ekmeğe yapılacak zammın yüzde 25’ten az olmayacağını söyledi.

3 Ağustos

 • FINDIKÇI ALACAKLI – AKP hükümetinin sesini duymak istemediği fındık üreticisine 260 milyon YTL ödemesi gerekiyor. Sattığı fındık nedeniyle FİSKOBİRLİK’ ten  150 milyon YTL alacağı bulunan fındık üreticilerinin, afet zararı nedeniyle devletten de 260 milyon YTL alacağı bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2004 yılından beri bekleyen 260 milyon YTL dahil, doğal afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak tazminat ödemeleri için  2007 yılı bütçesine 360 milyon YTL ödenek konulmasını istedi. Doğal afetlerden, tüm varlıkları yüzde 40 ve üzerinde zarar gören çiftçilere, tekrar üretime devam edebilmeleri için devlet tarafından tazminat ödeniyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta sorunun çözümü için hükümet tarafından oluşturulan komisyonun Başbakan Erdoğan’ın danışmanı  Cüneyd Zapsu’yu dinlemesi halinde bu sorunun çözülemeyeceğini savunurken “Komisyon önce bizi, üreticileri dinlemeli” dedi. Sorunun “FİSKOBİRLİK sorunu” değil, “fındık üreticisinin sorunu” olduğunu vurgulayan Bayraktar, mitingle ilgili olarak “Amacımız üzüm yemekti. Bu nedenle hiçbir siyasi konuşmacıya ve pankarta izin vermedik” dedi.

 • İKTİDARIN ARTIK SONU GELDİ – CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Ordu’daki olaylı fındık mitinginin ardından görevden alınan Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler’ i terfi ettirmek gerekirken görevden almanın, ancak sonu gelen iktidarların yapacağı iş olduğunu” söyledi. Anadol, Güler’ in 80 bin kişilik mitingde  olay çıkmasını engellemek gibi önemli bir başarıyı yerine getirdiğini vurguladı.

 • TÜRKİYE TAM ÜYE OLAMAZ – Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerinin tam üyelikle sonuçlanacağına inanmadığını söyledi. Genişleme sürecine Balkanlar’ da bir nokta konulmasını isteyen Schüssel, Türkiye ile,  “Sıkı bir işbirliği”  kurulmasını istedi. Schüssel, Türkiye’nin tam üyeliğinin söz konusu olması durumunda ülkesinde halkoylamasına gidilmesini isteyeceğini söyledi.

 • TEHLİKE ODAYA KADAR GİRDİ –  Çocuklar kitap okumaya günde 70 dakika ayırırken televizyona ise 122 dakika ayırıyor.  Zamanını kitle iletişim araçlarının karşısında geçiren çocuklar, sağlık, ruhsal gelişim ve sosyalleşme açısından sorunlar yaşıyor. Yaşları 3-18 arasındaki 933 öğrenci arasında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 35.5’ inin odasında televizyonu var.

 • AKP’ LİYE  ‘ACİL’ KIYAĞI – Antalya İl Sağlık Müdürü ile sağlık merkezi anlaştı, devlet 2 trilyon haksız ödeme yaptı. AKP Antalya İl Başkan Yardımcısı’ nın ortağı olduğu hastanenin faturada usulsüzlükle haksız kazanç sağladığı belirlendi.  Merkezin oynanmış faturalarını itirazsız kabul eden  Antalya Sağlık İşleri İl Müdürü Op. Dr. Ahmet Yapıcı belirlemeler üzerine başmüfettişlikçe açığa alınırken, SSK Başkanlığı’nca yeniden görevine iade edilmesi  dikkat çekti.

 • ŞAHİN VE AÇIK SÖZLÜ – Dış basında, Büyükanıt’ın PKK ve laiklik konusunda daha “sert tavır” takınacağı yorumları yapıldı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına ilişkin haberinde, “General Büyükanıt’ın, PKK ile mücadelede ve Türkiye’nin laik geleneklerinin korunması konusunda daha sert bir çizgiden yana olması bekleniyor” diye yazdı.

 • DİPLOMASİDE GİZLENEMEYEN GERİLİM – Erdoğan’ ın Gül’ü devre dışı bırakan uygulamaları soğuk rüzgârlar esmesine neden oluyor.  Hükümetle Dışişleri arasında 3 Ekim AB zirvesi öncesi başlayan gerginlik, Hamas’ın Ankara ziyareti, El Kadı krizi  ve Zapsu’nun kimseye haber vermeden gerçekleştirdiği diplomatik temaslarla zirveye ulaştı.  Bu gerginliğin Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Gül’ün ilişkilerine de yansıdığı belirtiliyor.

 • İLETİŞİMLE GELEN TEHLİKE – Baz istasyonları görsel kirliliğin yanı sıra insan sağlığına verdikleri zararla dikkat çekiyor. Avrupa ülkelerinde yerleşim yerleri içinde baz istasyonu kurulması yasak. Türkiye’de ise kentler istasyon cenneti.

 • 166 SAAT İŞ = 1 BUZDOLABI  –  Avrupa’da yaklaşık bir gün, Türkiye’de ise bir hafta emek harcamak gerekiyor. Uluslar arası Metal İşçileri Federasyonu’ nun belirlemelerine göre, Türk işçisi birçok ürünü alabilmek için Avrupalıdan daha çok daha fazla ter döküyor. Bir işçi 200-250 litrelik bir buzdolabını alabilmek için Avusturya’da 17 saat, Danimarka’da 19 saat, Fransa’da 32 saat, Almanya’da 11 saat çalışıyor. Türkiye’de ise bu süre 166 saat olarak saptandı.

4 Ağustos

 • İRTİCA  KKTC’ DE – Yaz tatiliyle birlikte başlayan yasadışı Kuran kursları tepkilere neden oldu. KKTC hükümetini, Türkiye’nin paralelinde politika yürüterek laiklik karşıtı anlayışı Kıbrıs’a taşımakla suçlayan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, “6 yaşındaki kız çocuklarının başlarını türbanla bağlayarak camilere dolduran yobaz anlayışı kabul edemeyiz” dedi. Elcil, eğitim yatırımları için 4 milyon 500 bin YTL ayrılırken din işlerine 3 milyon YTL tutarında bütçe ayrılmasını tehlikeli bir tırmanış olarak nitelendirdi.

 • ELEKTRİK KRİZİ KAPIDA – 2007 yılında bir enerji krizine girileceği yolundaki görüşler ağırlık kazanıyor. Üretici, santrallarını  tek tek kapatırken Enerji Bakanı Güler, “Bunların üretimdeki payı sadece yüzde 2.5 “ demekle yetiniyor. Enerjinin BDDK’si rolündeki Enerji Piyasası Denetleme Kurumu da gelişmeler karşısında suskunluğunu koruyor. Ufuktaki karanlık gecelerle ilgili sorumlu aranmadığı gibi kısa ve orta vadede çözüm önerileri de gelmiyor.

 • ANKARA BEKLİYOR – ABD’ nin uyarısı üzerine Barzani, PKK lider kadrosundan  Karayılan’a mektup yazıp Türkiye’ye karşı eylemlerini durdurmasını isterken Talabani, 2 ay önce açılmasına göz yumduğu PKK bürolarının kapatılması talimatını verdi. Ancak daha somut adımlar atılmasını isteyen Ankara, PKK’ nin sadece bürolarının kapatılmasını “Türkiye’nin gözünü boyamaya yönelik, basit bir oyun” olarak değerlendiriyor.

 • İHRACLARA AKP ŞERHİ – Toplantılarda TSK’ den ihraclar ve orgeneralliğe yükselecek korgeneraller belli oldu. Milli Savunma Müsteşarı Korgeneral Atilla Işık ile Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı Korgeneral Hasan Iğsız’ ın orgeneralliğe terfileri kesinleşti. Toplantılara hükümet adına katılan Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ ün, anayasal hüküm bulunmasına karşın TSK’den ihraç kararlarına yine şerh koydukları öğrenildi.

 • ÜNİVERSİTELER İFLAS EDECEK – YÖK, tıp fakültesi hastanelerini isyan ettiren, Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği’ne karşı dava açtı. Dava dilekçesinde, “Verilen sağlık hizmetindeki harcamalara bile maliyetinin çok altında değerlendirerek ödeme yapılması yönündeki bu tebliğ, üniversite hastanelerinin sadece sağlık ocağı gibi çalışmasına neden olacaktır” denildi. Dilekçede, hiçbir sağlık kuruluşunda belirlenen fiyatlarla tedavi yapmasının mümkün olmadığı belirtildi.

 • ERDOĞAN ‘HAZMEDEMİYOR’ – Büyükanıt’ın  atama sürecini Cumhurbaşkanı Sezer’in başlattığını kabul etmiyor. Cumhurbaşkanı Sezer’in YAŞ öncesinde inisiyatif  kullanarak gereksiz tartışmaların önüne geçtiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek, “Biz güdümlü hükümet değiliz” diyen Başbakan’a “Hükümet, ekonomide IMF’ nin, politikada AB ve ABD’ nin güdümündedir” yanıtını verdi.

 • ‘ACİZLİĞİNİN GÖSTERGESİ’ –  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gazetecileri vatana ihanetle suçlaması, meslek örgütleri ve siyasiler tarafından tepkiyle karşılandı.

 • ÜZÜM ÜRETİCİSİDE AKP’Yİ UYARACAK – Tarımda yaşanan sıkıntılara ve buna neden olaylara yıllarca sessiz kalan çiftçi artık alanlara çıkıyor.Geçen yıllarda Manisa ve Aydın’da, son olarak yaklaşık 80 bin fındık üreticisinin katılımıyla Ordu’da yapılan mitinglerin ardından, üzüm üreticileri de alanlara çıkıyor. Üzüm – Sen öncülüğünde düzenlenen “Üzümümüze Emeğimize Sahip Çıkalım” mitingi 15 Ağustos tarihinde saat 14.30’da Manisa Akşehir’de gerçekleştirilecek.

 • ‘HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA’ –Araçların yaydığı egzoz dumanları,denizlere akan derelerin pisliği,açıkta kalan çöpler tehlike yaratıyor. İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, ilaç tasarrufunun insanların hastalanmaması durumunda yapılabileceğini belirterek korumanın da halk ve çevre sağlığının geliştirilmesiyle başarılacağını söyledi.

5 Ağustos

 • İRTİCAYA VURGU – YAŞ kararlarında 17 personelin ihracına ilişkin ilk kez ayrıntılara yer verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terfi ve emeklilik işlemlerini karara bağlayan Yüksek Askeri Şûra’nın ağustos toplantıları sonuçlandı. Yeni atamalarla TSK komuta kademesi de belirlendi. YAŞ’ta 32 general ve amiral bir üst rütbeye geçerken, 32 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl uzatıldı. Toplam 47 albay ise general ve amiralliğe yükseldi. İrticai ve bölücü faaliyetleri tespit 17 personelin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesildi. Daha önceki yıllarda YAŞ kararlarının duyurulduğu açıklamalarda ihraçlar “disiplinsizlik” gerekçesine dayandırılırken ilk kez bu yıl ihraç nedenleri sıralamasında ayrıntılar verilerek “irticai faaliyetlere” vurgu yapılması dikkat çekti.

 • SEZER’DEN TMY İÇİN DAVA – Cumhurbaşkanı:Suça katılmayan cezalandırılamaz.Yayın durdurma anayasaya aykırı.Cumhurbaşkanı Sezer,Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik yapan yasanın 5.ve 6.maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.Başvuruda,geçici yayın durdurma ile anayasada bulunmayan bir yaptırımı getirildiği,bunun olanaksız olduğu kaydedildi. Sezer, düzenlemenin haber ve düşüncenin özgürce yayımlanmasını engelleyecek nitelikte olduğuna işaret etti.

 • YALAN SÖYLEYEN MAKAMINI TERKETSİN – HÜRPARTİ  lideri Okuyan, Başbakan Erdoğan’ın Ordu mitingi ile Diyarbakır’daki olayları benzetmesine tepki gösterdi. Okuyan, ”Karadenizli olduğu rivayet edilen bir başbakanın Karadeniz halkını PKK’ lilere benzetmeye hakkı yoktur” dedi.

 • MESUT YILMAZ SİYASETE DÖNÜYOR – Rize’de kalabalık bir topluluğa seslenen Mesut Yılmaz, “ANAVATAN dışında siyaset yapmak bana yakışmaz” dedi. Rize’ye “yıkılmadım ayaktayım” mesajı vermeye geldiğini  söyleyen Yılmaz, “Erkan Mumcu ile ortak noktalarımızı oluşturduk.Türkiye’nin önüne yepyeni bir tercih getirmeye çalışacağım” diye konuştu.

 • PKK ÇIKIŞ YOLU ARAYIŞINDA –  PKK, örgütün 25 yıldır üst düzey yöneticiliğini yapan Ramazan Toptaş’ın öldürülmesinde, Osman Öcalan önderliğinde kurulan PWD’ den kuşkulanıyor.Toptaş’ ı vuran kişinin Kandil Dağı’ na sızmış bir ajan olma  ihtimalini de değerlendiren terör örgütü, ABD’ nin tasfiye planına karşı “çözüm önerisi” sunmaya hazırlanıyor.

 • ADANA’DA BOMBALI GÜN – Adana’nın en işlek caddelerinden birinde 20 dakika arayla iki patlama oldu. İlk patlama geçen hafta İzmir’de  olduğu gibi Oyakbank şubesinin önünde yaşandı. Patlamalarda, sekizi polis olmak üzere, ikisi ağır 17 kişi yaralandı. Mersin’ de bir PKK’ li  8.5 kg. patlayıcıyla yakalandı.Diyarbakır’da mayın patladı, 4 yük vagonu devrildi.

 • SAĞLIKTA SOYGUN ÇARKI – Tek seansta yapılan işlem günlere bölündü. KDV’ siz fatura kesildi. Sevksiz hastaya ‘acil’ kaydı yapıldı. İhbar üzerine Antalya Sağlık İşleri İl Müdürlüğü’nde inceleme başlatan SSK başmüfettişleri, SSK’ nin zarara uğratılma yöntemlerini ortaya koydu. Hayatında ilk kez anjiyografi  çekilecek hastalara bili by-pass kontrollü anjiyografi çekimi için sevk evrakı düzenlendi.

 • TÜRKİYE SU YOKSULU – Birleşmiş Milletler’ e göre tehlike çanı 2025 yılında çalacak. Kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yıllık 1642 metreküp olan Türkiye, uluslar arası ölçülere göre “su sıkıntısı olan ülkeler” arasında gösteriliyor.

 •   VEKİLDEN İMZA TAKLİDİ  İTİRAFI – AKP’ li Badazlı, bir yasa taslağında iki milletvekili arkadaşının imzasını taklit ettiğini belirterek  ‘TBMM’ de işler bu şekilde yürür’ dedi.

 • MEMURUN HALİ İÇLER ACISI – Türkiye Kamu- Sen tarafından yapılan araştırmaya göre, memurların yüzde 75’i yoksulluk sınırının altında maaş alıyor, yüzde 32’si zorunlu gereksinimlerini bile karşılayamıyor. Memurların yalnızca yüzde 2’si maaşlarının artan kısmıyla tasarruf edebiliyor.

 • YOKSULUN ENFLASYONU YÜZDE 12.53 – DİSK’ e bağlı Birleşik Metal İş, en yoksul yüzde 20’ lik kesimin temmuz sonu itibarıyla yaşadığı yıllık enflasyonunun yüzde 12.53 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Aynı dönemlerde en zengin yüzde 20 için ise enflasyon yüzde 11.79 oldu.

 • DEVLET DESTEKLİ PROMOSYON – Özel Gülen Koleji’nin reklam panolarında İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu ile İskenderun Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Yiğit’in yer almasına Eğitim-Sen tepki gösterdi.

6 Ağustos

 • ABD’ DEN PKK İÇİN ÖZEL TEMSİLCİ – Diplomatik kaynaklar, ABD’nin PKK’yi ortadan kaldırmaya yönelik etkili bir koordinasyon sağlanmasını istediğini ve temsilcinin bu işlevi göreceğini dile getirdi. Planı olumlu karşılayan Ankara, temsilcinin “emekli askeri yetkili ya da uzman bir diplomat” olmasını istiyor.

 •  SONBAHARDA ZOR GÜNLER – Enflasyonun önlenemeyen yükselişine dikkat çeken işçi ve memur konfederasyonları endişeli. Enflasyonun nisbeten düşmesi gereken yaz aylarında bile yükseldiğini vurgulayan sendika temsilcileri, sonbaharda harcamalarla birlikte hayat pahalılığının da artacağı öngörüsünde bulunarak, çalışanları zor günlerin beklediğini belirtti. İşçi ve memur konfederasyonlarının başkanları, ekonomideki büyümenin çalışana yansımadığını vurgulayarak, “Büyüme varsa kaymağını kim yiyor” sorusunu yöneltti. CHP Milletvekili Kepenek, artan enflasyon oranını “Türkiye zor bir dönemden geçiyor. En dikkat çekici olan, bunun tek parti döneminde yaşanması” şeklinde değerlendirdi. Ekonomideki sorunun üretimsizlikten kaynaklandığını savunan Kepenek, “Sanayi geriliyor, tarımda yıkım yaşanıyor. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almayı başaramıyorlar” dedi.

 • HARCAMAZSAN FAZLA VERİR – ATO Başkanı Aygün, bütçenin 1984’ ten beri ilk kez fazla vermesini harcamaların kısılmasına bağladı. Aygün ”çiftçinin, üniversite hastanesinin, ilacın parasını ödemezsen, bu bütçe elbet fazla verir” dedi. Aygün,  sağlıkta vaka başına ödeme sistemine geçilmesinin bütçeye fazla verdirme planının parçası olduğunu vurguladı.

 • ERDOĞAN’ DAN ZAM SİNYALİ – Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’nın temeli dün düzenlenen törenle atıldı. Erdoğan, petrol fiyatlarının artması nedeniyle baskı altında kaldıklarını belirterek elektriğe zam sinyali verdi. Erdoğan, “Üretim fiyatlarının artması sebebiyle sıkıntılarımız hakikaten bizi köşeye sıkıştırıyor” dedi.

 • ‘TÜRKİYE’ Yİ ŞAİRLER YARATTI – Şiir günlerinin “Anılar, Tanıklar” başlıklı bölümünde konuşan Cumhuriyet gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Atatürk’ün vatan şairi Namık Kemal ile hürriyet şairi Tevfik Fikret’e borçlu olduğunu belirterek “Namık Kemal, vatan yokken vatan diyor. Tevfik Fikret özgürlük yokken hürriyet diyor. O vatan bir bilinçti. Türkiye’yi şairler yarattı” dedi. Selçuk, Anday’ın da “şiirin şairi” olduğunu söyledi.

 • ‘KIBRISLI TÜRKLER DİK DURSUN’ – KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Anan Planı’ndan vazgeçtik. Anan Planı ölmüştür, demezsek sonuçta Girit misali buradan çekileceğiz, ama 20- 30 yıl sonra” dedi. ABD’ nin, Kıbrıslı Türklerin Rumların kabul edebileceği bir çerçeveye girmesini istediğini söyleyen Denktaş, bu çerçevenin adını da Papadopulos’ un koyduğunu belirti.

 • BAKAN ÇELİK’E YARGI DERSİ – CHP lideri Baykal’ın bir yasa tasarısıyla ilgili eleştirilerini yayımlayan Hürriyet gazetesi aleyhine tazminat davası açan Milli Eğitim Bakanı Çelik, yerel mahkeme kararına sevinemedi. Yargıtay, gazetenin yaptığının haber verme hakki kapsamında olduğunu belirterek tazminat kararını bozdu.

 •   ‘DELİLLER KARARTILDI’ – CHP’li Kart, Maliye Bakanı Unakıtan’ ın oğlunun da ölümlü kazayla ilgili çeşitli iddialar ortaya attı.

 • EMNİYET: KAÇAKÇILIK ARTIYOR – Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonlara göre silah kaçakçılığında artış var. Geçen yıla göre, silah kaçakçılığı operasyonunda yakalananlar yüzde 83, tutuklananlar ise yüzde 63 oranında arttı.

 • ‘ÜLKE SOYULUYOR’ – CHP lideri, Türkiye’nin her yerinden değişim sesleri yükseldiğini söyledi. AKP hükümetinin en önemli tehtit olan irtica konusunda TSK ile anlaşamamasının kaygı verici olduğunu belirten Baykal, halkın ezildiğini, ülkenin soyulduğunu ve devletin bölünme tehlikesi içinde bulunduğunu söyledi.

 • HANİ EKONOMİ BÜYÜYORDU? – Son iki aylık enflasyonu değerlendiren işçi ve memur konfederasyonları endişeli. İşçi ve memur konfederasyon başkanları, ekonomideki büyümenin kaymağını kimin yediğini sorarken CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek, “Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini” belirterek en dikkat çekici unsurun da “bunun tek parti döneminde yaşanması olması” değerlendirmesinde bulunuyor.

7 Ağustos

 • ANAVATAN YILMAZ’ DAN TEDİRGİN – Mesut Yılmaz’ın merkez sağda Anavatan Partisi ile DYP’yi birleştirmeye yönelik girişimleri ve ANAVATAN’ da siyaset yapma kararı, partide tedirginlik yarattı.Yılmaz’ın Anavatan Partisi’nde siyaset yapması durumunda, kendisini Yüce Divan’a gönderen CHP kökenlilerin de aralarında bulunduğu millet vekilleriyle siyaset yapmak zorunda kalacağına dikkat çekiliyor.

 • POLİTİKACIYA GÜVEN YOK – Uluslararası araştırma şirketi GfK’ nin 20 ülkede 19 bin 674 kişi ile yüz yüze  görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, en az güvenilenler sıralamasında ilk sırayı politikacılar alırken onları sırasıyla üst düzey yöneticiler ve gazeteciler izliyor. En güvenilir kurumlar arasında doktorlar,öğretmenler ve ordu geliyor.Türkiye’ de de en çok orduya, öğretmene ve doktora güveniliyor. 2005 yılında yapılan araştırmada, Türkiye’de politikacılara güvenenlerin oranı yüzde 32 olurken bu oranın bu yıl yüzde 23’e düşmesi dikkat çekiyor.

 • TÜRKİYE’DE YAŞAM ZOR – Türkiye’de bir aile, aylık gelirinin yüzde 10’u kadarını elektrik tüketimine harcıyor. OECS ülkelerinde bu oran yüzde bire kadar düşüyor. Dünyanın en pahalı benzinini tüketen Türkiye, doğalgazı en yüksek ücretten satın alan ülkeler arasında. Ücretlilerin aylık doğal gaz ve elektrik giderlerinin maaşlarına oranı ise asgari ücretlide yüzde 25.4, 9.derecede çalışan memurda yüzde 14.4 ADSL bağlantısı için Avrupa ülkelerinin iki katı ücret ödeyen Türkler, haberleşmeye ödediği bedellerle de listenin en başında.

 • YURTSEVERLİK YÜRÜYÜŞÜ – Emekli Tankçı Yüzbaşı Murat Papuç’ un, “Türkiye’yi ABD’nin Ortadoğu politikalarının saldırı üssü ve suç ortağı haline getirme politikalarını” protesto etmek gerekçesiyle Adana İncirlik’ ten başlattığı “ABD def ol, bu memleket bizim” yürüyüşü dördüncü haftasına girdi.

 • ENFLASYON KİRACIYI İKİ KERE VURDU – Ev sahipleri dalgalanmayı fırsat bildi, kira artışı yüzde 21.49’u buldu. Döviz kurlarındaki hareketlilikle  birlikte enflasyonun yeniden yükselmeye başlaması üzerine temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2.15 oranında artış gösterdi. Kiradaki artışlar enflasyonun yaklaşık iki katına denk geliyor.

 • PAMUKTA YÜZ İŞÇİNİN SIRTINDA – Makineli hasat yaygılaşmadığı için elle toplama uzun yıllar sürecek. Amerikalı çiftçinin 60 yıl önce başladığı makineli hasat, Türkiye’de istenilen seviyeye gelemedi. Daha uzun yıllar tarım işçisine  ihtiyaç duyulacağını söyleyen Adana Çiftçiler Birliği Başkanı:Makineli hasat hem ekonomik hem daha sağlıklı” dedi.

 • UMUTLAR TALİH KUŞUNA BAĞLANDI – Bu yılın ilk yarısında Milli Piyango’nun şans oyunlarına 414 milyon YTL yatırıldı. Şans oyunlarında Hazine’nin kasasına 166.5 milyon YTL girerken Savunma Sanayii Fonu’na 116, Tanıtma Fonu’na 18.6, SHÇEK’ e 1.8, Olimpiyat Oyunları Fonu’na da 6.1 milyon YTL aktarıldı; 227.8 milyon YTL ikramiye olarak geri döndü

8 Ağustos

 • PKK ASKER EVİNİ BASTI – Şırnak’ın  Beytüşşebap ilçesinde istihbarat görevi  yapan astsubay başçavuş Levent Çevik’in evine kapıyı kırarak giren 2 PKK’ li  Kalaşnikoflarla ateş açtı. Saldırıda ağır yaralanan Çevik, kaldırıldığı askeri hastanede kurtarılamadı. Çevik’in 8 yaşındaki oğlu da yaralandı. Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde de bir gurup PKK’li polis noktasına roketli saldırı düzenledi. Roketlerden biri yola, diğeri polis noktası önündeki koruma duvarına isabet etti. Saldırıda bir polis şarapnel parçalarından yaralandı.

 • ÖZEL TEMSİLCİ ARACILI MÜZAKERE – ABD’nin Türkiye’den önce İngiltere’ye bir IRA özel temsilcisi atadığı, bu temsilcinin de İngiliz  hükümeti ile örgütün masaya oturmasına ve IRA’ nın  siyasi oluşuma  dönüşmesine neden olduğu bildirildi. Washington, Türkiye’ye PKK özel temsilcisi atamaya hazırlanırken CHP’li Öymen, özel temsilciliğin  “aracılı müzakere” anlamına geldiğini söyledi.

 • KESK’İN EYLEM PLANI HAZIR – Toplu görüşmeler öncesi işyeri çalışmalarını hızlandıran konfederasyon, taleplerini netleştiriyor. KESK üyeleri de bu haftayı iş yeri eylemleri ile geçirecek. Afişler asacak, bildiriler dağıtacak, emekçiler, yakalarında kokartlarla dolaşacak. Genel merkez de 13 Ağustos’ta taleplere ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapacak. KESK’ in toplu görüşme masasına getireceği talepler arasında; çocuk yardımının 105 YTL’ ye çıkarılması yer alıyor.

 • FAZLA GÜLME, YANARSIN! – Çorum müftüsü 3 aylar açıklamasında “Allah’ ı unuturcasına gülmenin günah” olduğunu söyledi.

 • CEMAAT YURTLARINA HİZMET – OKS sınavını kazanan öğrencilere okulların yatak sayısının belirtilmemesi sorun yaratıyor. Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ile öğrenci alan ve yatılı okumaya olanak tanıyan kimi liselerde, yerleştirme krizi yaşanıyor. Kapasitelerinin altında yataklı öğrenci alan okullara tepki  gösteren veliler çocuklarının aralarında cemaatlerin olduğu bilinen özel yurtlara yönlendirildiğini savlıyorlar.

 • YARGITAY ARSLAN HABERİNİ YALANLAMADI – Yargıtay Erdoğan ya da AKP’ den başka bir isim Çankaya’ya çıkmazsa ilk tercihin Yargıtay Başkanı Osman Arslan olacağına ilişkin haberi yalanlamadı. Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Kasım, kişilerin seçime 10 gün kalana kadar aday olabileceklerini bildirdi.

 • SAĞIN GÜNDEMİ YILMAZ – Siyasete dönme kararı ANAVATAN’ da panik yarattı, diğer partiler temkinli. Anavatan Partisi’nde siyasete devam kararı alan Mesut Yılmaz’ın parti yönetimi tarafından sıcak karşılanmayacağı ortaya çıktı. Genel Sekreter Muharrem Doğan “Genel başkan sorunumuz yok. Biz buraya Erkan Bey var diye geldik” derken DYP’li Bedük, Yılmaz’ı partilerine katılmaya çağırdı. MHP’ye göre ise Yılmaz henüz aklanmadı.

 • ÇALIŞAN ÇOCUK SAYISINDA ARTIŞ – Sokakta çalışan çocuk sayısı her geçen gün artarken yaz aylarında bu sayı dahada yükseliyor.12-17 yaş gurubunda ise 283 milyon çocuk, çalıştığı için okula devam edemiyor. SHÇEK’ in 2004’te yaptığı araştırmaya göre ise 28 bin 374 çocuk sokakta çalışırken 11 bin 829 çocuk sokakta yaşıyor.

 • FINDIK İÇİN İLGİNÇ PROTESTO – CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, fındık fiyatlarıyla ilgili yaşanan sorunları protesto etmek amacıyla arabasının bagajına yüklediği üç çuval fındığı Başbakanlık ’ın önüne dökmek isterken korumalarla tartıştı. Bu sırada Bakanlar Kurulu toplantısına gelen Erdoğan, Tandoğdu’nun seslenişlerini duymazdan geldi. Tandoğan  fındık konusunda Erdoğan’ın kandırıldığını iddia etti.

 • TÜRKİYE AR-GE’YE PARA YATIRMIYOR – Türkiye’de Ar-Ge’ ye, 2004 yılında milli gelirin binde 6.7’si düzeyinde para ayrıldı. Gelişmiş ülkeler ise milli gelirin yüzde 2-3’ünü Ar-Ge’ ye yatırıyor.  

9 Ağustos

 • ‘ABD’NİN MANEVRASI’ – CHP Hatay Milletvekili emekli büyükelçi İnal Batu, ABD’ nin PKK özel temsilcisi atama hazırlığını zaman kazanma girişimi olarak değerlendirdi. Batu, “İpe un sermek gibi” derken, DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir, “Ankara en baştan, ‘Ben PKK ile masaya oturmam’ diyerek müzakere etmelidir. Türkiye’nin kırmızı çizgilerini açık açık dile getirmelidir” diye konuştu.

 • ‘EİLE HEKİMLİĞİ ÖLDÜRDÜ’ – Eskişehir’de 10 yıldır şeker hastası olan kadının değiştirilen ilaçları yüzünden öldüğü savlandı. 74 yaşındaki yüksek şeker hastası Satı Kılınç, 10 yıldır kullandığı ilaçlarının değiştirilmesi sonucu öldü. Kılınç’ın oğlu Erol Kılınç, annesinin ölümüne Eskişehir’de pilot bölge olarak yaşama geçirilen “aile hekimliği” uygulamasının neden olduğunu öne sürerek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • ‘GÜNDEM DEĞİŞTİRİYOR’ – Muhalefet patileri, Başbakan Erdoğan’ın Seçim Yasası değişikliği önerisini ‘ciddiye almadı’. Başbakan Erdoğan’ nın Türkiye milletvekilliği için seçim barajının düşürülmesi, yedek milletvekilliği uygulamasının getirilmesi, seçilme yaşının düşürülmesi gibi konularda Seçim Yasası’nın değiştirilebileceğine ilişkin sözleri muhalefetten destek bulmadı. Erdoğan’ın gündem değiştirme amaçlı konuştuğunu belirten muhalefet partisi temsilcileri, Erdoğan’ın istediği düzenlemelerin partilerdeki lider sultasını güçlendireceği görüşünde.

 • HÜKÜMET TERÖRE SEYİRCİ – Her gün yeni şehit haberleri geliyor, iktidar TMYK’ yi toplayıp ‘sabır’ istemekle yetiniyor. PKK’ nin Kuzey Irak’taki varlığı konusunda aylardır ABD ve Irak yönetimiyle temaslar yürüten ancak somut sonuçlar alamayan iktidar, Türkiye içerisindeki teröre ise “seyirci” kalıyor. Muhalefet partilerine göre sorun hükümetin  terörü çözmeye yönelik bir bakış açısı ve planının olmayışı.

 • THY’DEN ÇAĞDIŞI UYGULAMA – Hosteslere “hamile kalmamaları” konusunda sözleşme imzalatan THY yetkililerine tepki gösteren Hava-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, bu uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu belirterek  bu konuda gereğini yapacaklarını söyledi.

 • ‘ELEKTRİĞE ZAMDA YAPARIZ’ – Doğalgazda yüzde 6.8’lik fiyat artışının ardından elektriğe zam yapılacağı beklentisi güçlendi. Enerji Bakanı Güler, elektrikte zam ihtiyacının şu anda bulunmadığını belirti, ancak sınıra gelindiğini vurguladı. Güler, “İndirim yaptığımız gibi zamda yapabiliriz” dedi.

 • YILIN İLK YARISI ‘KAYIP’ – İstanbul Sanayi Odası’nın Ekonomik Durum Anketi’ne göre durum geçen  yılın son döneminden kötü. İstanbul Sanayi Odası’nın üyeleri arasında yaptığı Ekonomik Durum Anketi’ne katılan işletmelerin önemli bir bölümü 2006 yılının ilk yarısında başta ürün kalitesi, maliyetler ve işgücü verimliliği olmak üzere bir çok alanda iyileşme sağlandığını açıkladı. İşletmelerin yüzde 44 gibi önemli bir bölümü ürün kalitesini yükselttiğini, yüzde 42.4’ü işgücü maliyetlerinin düşürüldüğünü, yüzde 38.5’i ise işgücü verimliliklerini arttırdıklarını belirti. 

 • SOSYAL GÜVENLİK BÜTÇESİ YİNE DELİNDİ – Bakan Başesgioğlu yine itiraf etti; yıl sonu tahminleri endişelendirdi. Yıllık 41.4 milyar YTL olarak hedeflenen gelir ilk altı ayda 19.7 milyar YTL’ de kaldı. Yıllık açık ise 21.2 milyar YTL olarak öngörülüyor.

 • BALIK AKLA GELMİYOR – Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Türkiye’de balık tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğunu belirterek bazı bölgelerde çipura ve levrek kelimelerinin dahi bilinmediğini söyledi. Türkiye’nin üç tarafının 4 bin 500 deniz millik kıyı şeridiyle çevrili olmasına, iç bölgelerde ise yüzlerce verimli akarsu ve göl bulunmasına karşın çok az balık tüketildiğini belirten Dologh, kişi başına balık tüketiminin Japonya’da 70, İzlanda’da 90, Türkiye’de ise yalnızca 8 kilogram olduğuna işaret ederek balık tüketiminin balık fiyatlarının pahalılığıyla ilgisinin bulunmadığını savundu.

10 Ağustos

 • KANLI PLANLAR – Uzmanlar Washington’ ın yeni hedeflerini değerlendirdi: BOP gerçekte Büyük Enerji Projesi. ABD ile İran’ın savaşı fiilen Lübnan’da başladı. Sınırlar kanla yeniden çizilecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırlarla ve ülke dengeleriyle oynayarak oluşturmayı hedeflediği “yeni bir Ortadoğu” tartışması Türkiye’yi de içine alacak biçimde alevleniyor.

 • ORDU KÜÇÜLECEK- Yeni Genel Kurmay Başkanı Büyükanıt: ‘Kuvvet 2014 planı’ kapsamında, kara kuvveti nicelik olarak yüzde 30 küçük, ancak nitelik olarak daha modern bir yapıya ulaşacak.

 • KUŞKULU SEVKIYAT – ABD’lilerce İncirlik Üssü’nden üzerinde “Dikkat Patlayıcı” yazısı bulunan 15 TIR ile çıkarılan askeri mühimmat konusundaki tartışmalar sürüyor. Amerikalı yetkililer  eskimiş mühimmatın geri  gönderildiğini söylüyor, ancak Kıbrıs ve İsrail’e gittiğinden endişeleniliyor.

 • GÜLEN OKULLARI İÇİN RÜŞVET SAVI – Fırat Haber Ajansı (ANF), Fethullah Gülen’in Kerkük’te yeni bir okul açabilmek için Irak Terbiye Genel Müdürlüğü çalışanlarına 32 bin dolar rüşvet dağıttığını iddia etti. Haberde Gülen cemaatinin 4 okul ve bir dil merkezi için bölgede 28 ev açtığı, bu evlerin giderlerinin de Türkiye’deki Kürt asıllı iş adamları tarafından sağlandığı ileri sürüldü.

 • PARKTA HAREM – SELAMLIK – Çorum’da AKP’ li belediye tarafından yapımına başlanan  Kültür Park içindeki spor alanı harem-selamlık olarak ikiye ayrıldı. Uygulamaya yurttaşlar büyük tepki gösterdi. Çorum Belediyesi’nin Festival Alanı arkasında yapımına başladığı Kültür Park  içerisine vatandaşların spor yapabilmeleri amacıyla jimnastik ve fitness aletleri de konuldu. Ancak belediye, parkı ”kadınlar ve erkekler” için ikiye böldü. Her iki bölüme de asılan tabelalar, uygulamaya tepki gösteren yurttaşlar tarafından söküldü. Ancak spor alanını harem-selamlık yapmakta kararlı olan belediye, “Bayanlara aittir” yazılı tabelaya kaynak yaparak aynı yere daha sağlam şekilde monte etti.

 •   UTANÇ TEPESİ OLMASIN – Uzmanlar Kral Abdullah’a jest amaçlı imar izni verilmesi tartışmalarına tepki gösterdi. Özal döneminde Kral Abdullah’a satılan Sevda Tepesi’nin imara açılmasının yanlış olacağını söyleyen Şehir Plancıları Odası Başkanı Buğra Gökçe, kamu yararı gözetilerek hazırlanan imar planlarında kişiye özel düzenleme yapılamayacağını belirtti. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Turgut da, “Mevzuatta değişiklik yapılırsa, bu utanç belgesi olur” dedi.

 • KAYGILI, UMUTSUZ VE KADERCİ – Eğitimini sürdürememe ve işsizlik gibi sorunlarla boğuşan Türk gençliği yarınlara güvenle bakamıyor. 22 yaş altı nüfusun genel nüfusa oranı yüzde 40’lara varan Türkiye,Avrupa ülkelerine göre en genç nüfusa sahip. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mart-Nisan-Mayıs 2006 rakamlarına göre genç nüfus arasındaki  işsizlik oranı yüzde 17.8. Genç nüfus arasındaki işsizlik oranı kentlerde yüzde 20.5, kırsal kesimde ise yüzde 13.3 olarak görünüyor. Bu rakamlar gençliğin geleceğe ilişkin kaygılarını açık bir şekilde ortaya koyuyor.

 • SEVKIYAT KABUL EDİLEMEZ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, İncirlik Üssü’nden Ortadoğu’ya sevkıyat yapıldığı haberleriyle ilgili olarak  “İncirlik NATO üssüdür, Amerikan üssü değildir. Lübnan’la bir alakası yoktur, cephane sevkıyatı yapılıyorsa buna izin verilemez” dedi.

 • FINDIKTA OLAN ÜRETİCİYE OLACAK – Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya girene kadar, ürün, tüccarlar tarafından kapışılacak. Hükümet Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 15 Eylül’den itibaren piyasaya girmesini kararlaştırdı. Karadeniz’de fındığın yüzde 60’ı 1-2 hafta içerisinde hasat edilecek. TMO’yu bekleyemeyen üretici, ürününü “kelepir” fiyata satmak zorunda kalacak.

 • ‘KARA LEKE’ TÜRKİYE’YE YÖNELDİ – Lübnan’da  savaşın yarattığı insanlık dramının yanında tüm Akdeniz’i tehdit eden çevresel bir felaket de yaşanıyor. Beyrut’un 30 km güneyindeki Ciye Santralı’ ndaki depolama tanklarından Akdeniz’e yayılan yaklaşık 30 bin tonluk petrol tabakası, Doğu Akdeniz’de hâkim akıntılarla daha da kuzeye doğru yayılarak Suriye kıyılarına ulaştı. Petrol tabakasının aynı akıntılarla yaklaşık on gün içinde Hatay Yumurtalık ve İskenderun Körfezine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

11 Ağustos

 • VEKİLDEN VALİYE TEHDİT – Mardin Valisi Kılıçlar’ ın, ihaleleri AKP’ lilerden  aldığı talimatlarla sonuçlandırdığı ileri sürülen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hamidi’nin yetkilerini sınırlandırması AKP Mardin Milletvekili Dağı kızdırdı. Dağ’ın, il genel meclisi üyeleriyle görüşme halinde bulunan valinin makam odasına gelerek üzerine yürüdüğü ileri sürüldü. Dağ’ın “seni biz getirdik. Aldırmasını da bilirim” dediği iddia edildi.

 • ‘BATI TERÖRE DESTEK VERİYOR’ – 2. Ordu  Komutanı Orgeneral Sarıışık, terör örgütü PKK’ nin, dünyada ortaya çıkan yeni yapılanmadan faydalanarak mücadele şeklini değiştirdiğini belirterek “Örgüte Batılı devletler ile içeride de sözde demokrasi adı altında bazı kesimler destek veriyor” dedi. Orgeneral Sarıışık, Türkiye’yi ortaçağın totaliter karanlığına götürmek isteyen din temeline dayalı bir yapının bulunduğunu da vurguladı.

 • KEMAL NEBİOĞLU YAŞAMINI YİTİRDİ – DİSK ve TİP’ in kurucularından eski Tekirdağ Milletvekili, Türk solunun ve işçi hareketinin önderlerinden Kemal Nebioğlu, yaşamını yitirdi. Yaşamını işçi sınıfının mücadelesine, örgütlenmesine adayan, bu uğurda işkencelerden geçip ceza evlerinde yatan Nebioğlu için, pazartesi günü Şişli’ deki DİSK Genel Merkezi’nde saat 15.30’da tören düzenlenecek.

 • ECYAD KALESİ UNUTULDU – İstanbul’da  Sevda Tepesi’ne inşaat izni isteyen Suudiler, Osmanlı mirası Ecyad Kalesi’ni yarım milyar dolarlık rant için yıkmışlardı. AKP’nin Ecyad’ı  hiç gündeme getirmemiş olması ise dikkat çekti. Saray inşa ettirmek için kulis yapan Kral Abdullah’ın bu tutumu, Ecyad Kalesi örneği ile birlikte, Suudi hanedanının rant için tarihi ve doğayı hiçe saydığını da göstermiş oldu.

 • BAKAN ÇELİK’E ‘ELEŞTİRİ’ DERSİ – Yargıtay, CHP’li Mustafa Gazalcı’nın kullandığı ‘içine etti’ ifadesini hakaret saymadı. Mustafa Gazalcı, Milli Eğitim Bakanı Çelik’in uygulamalarını eleştirirken ‘içine etti’ demiş, Çelik de bu sözlere karşılık tazminat davası açmıştı. Yerel mahkemenin tazminat ödenmesi hükmünü bozan Yargıtay, bu sözlerin eleştiri sınırları içinde yer aldığına karar verdi.

 • MESAJLARI İSLAMCI ÖRGÜT GÖNDERMİŞ – Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanması öncesi hakkında karalama kampanyası başlatarak  cep telefonları ve e posta adreslerine mesaj geçilmesinin, “Yeşilgüneş” adlı İslamcı örgüt tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü. Örgütün temelini Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) irticai faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla ihraç edilen subayların attığı ileri sürüldü.

 • İSTANBUL’DA KUDUZ PANİĞİ – İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere: Türkiye’de veteriner hekim teşkilatı çöktüğü için kuduzla mücadelede yeteri kadar önlem alınamadı. İstanbul Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Adnan Tepe ise 8 bölgenin karantina altına alınmasına karşı, gazetemizin sorularına “ Çalışmalarımız sürmekte” yanıtını vermekle yetindi.

 • ‘OKULLARDA FINDIK DAĞITILACAK’ – Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, fındık sorununun çözümü için Ankara genelinde “eylem planı” uygulamayı düşündüklerini bildirdi. Aygün, bu çerçevede, “ilkokullarda fındık dağıtımı” ve “süpermarketlerin  toplu alım yapması” gibi seçenekler üzerinde durulduğunu söyledi. Türkiye’nin petrolü konumundaki fındığın uluslar arası fındık lobisi tarafından kuşatıldığını belirten Aygün, “Fındığı kurtlandırdılar. Bu kurt sökülüp atılmazsa, Karadeniz’de sosyal dengeler de kurtlanır” dedi. Aygün, geçen yıl 6-7 YTL olan fındık fiyatının  bu yıl 2 YTL’ye kadar düşürüldüğünü ifade ederek üreticinin gelir kaybının 2.5 milyar YTL’yi bulduğunu söyledi.

 • ‘HÜKÜMET HALK DÜŞMANI’ – CHP Gurup Başkanvekili Kemal Anadol, AKP iktidarının fındık politikasını “kasıtlı ve ideolojik olarak yüzüne gözünü bulaştırdığını” belirterek “Hükümeti üretici düşmanı, köylü düşmanı, halk düşmanı ilan ediyoruz” dedi. Anadol Başbakanlık önünde fındık eylemi yapan CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu ve bir gurup CHP’li ile birlikte Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin’i makamında ziyaret etti. Tandoğdu’nun getirdiği bir çuval fındığı Yetkin’in odasındaki masaya dökerek basın mensuplarını açıklama yapan Anadol, üreticiyi Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Danışmanı Cüneyt Zapsu’nun vurduğunu söyledi.

12 Ağustos

 • SALDIRI İTİRAFLARI – Cumhuriyet bombacısı ve Danıştay cinayeti zanlısı Alparslan Arslan ilk duruşmada şov yaptı. Psikolojisi bozuk bir insan profili sergileyerek namaza gitmek istedi ve iki kez kaçmaya çalıştı.

  Arslan’dan çarpıcı ifadeler:

  • Cumhuriyet ve Danıştay saldırıları düzenledim.

  • Saldırıları Fethullah Gülen’in yeğeniyle görüştüm.

  • Attığım bombaları astsubaydan aldım.

  • Gerçekleştirdiğim saldırıların nedeni türban.

  • Birand ve Erbil’i de öldürecektim.

  • Eczacıbaşı’ya roketle saldıracaktım.

 • ‘BAYRAK VE KURAN DÜŞMANLARI’ – Oğlu ilk yakalandığında Alparslan Arslan’ı suçlayan İdris Arslan, dünkü duruşmada 180 derece çark etti ve “Saygılı olmayana, milletin değerlerine hakaret edene bu millet gereken dersi verir, bunu herkes bilsin” dedi. Arslan, şu görüşleri dile getirdi. “Bu ülkede adı Mehmet, Ahmet, Mustafa, Ali, Veli olan birçok Ermeni ve Rum vardır. Laiklik adı altında bu ülkenin değerlerine düşmanlık etmektedirler. Bu ülkede yaşayan, bu ülkenin değerlerini benimseyen herkesi yürekli olmaya davet ediyorum. Yürekli olun, korkak olmayın.”

 • TÜRKİYE TEHDİT ALTINDA – Uluslar arası stratejist Nihat Ali Özcan, İngiltere’deki saldırı hazırlığının ardından Türkiye’nin de büyük tehtit altında olduğunu söyledi. Özcan, Türkiye’nin Batı tarzı demokrasiyi kabul etmesinin yanı sıra Ortadoğu ile Avrupa arasında köprü görevi yaptığını, bu nedenle hem dinci terör örgütlerinin hem de PKK’nin  açık hedefi olduğuna dikkat çekti.

 • YARGIDAN TÜRBANA GEÇİT YOK – Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu. Gerekçede, yönetmelikte yer alan kılık kıyafete ilişkin ifadelerin, kız öğrencilerin “başı kapalı olarak” okula gelmesine olanak tanıyacağını dikkat çekildi. Kurul, MEB tarafından merkezi sistemle yapılacak sınavlarda da kız öğrencilerin başlarının açık olması gerektiğini vurguladı.

 • OKULLAR SATILIYOR – Büyük kentlerde etrafı tamamen iş ve alışveriş merkezleriyle çevrili olan MEB bünyesindeki okullar satışa çıkarılacak. Okul binasını alacak olan kişi veya kuruluşlar bunun karşılığında kentin dışına yeni okullar yapacak. Eğitim-Sen Başkanı Dinçer, “Açıktan okulları satamayacakları için bu yolla tarihi yerlerdeki okulların satışını yargıya çalım atarak aşmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

 • TİYATRO DESTEKSİZ – Özel tiyatrolara ödenek yardımına gidilmesi beklenirken Kültür ve Turizm Bakanlığı, “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Yönetmeliği’ni yürürlükten kaldırdı. Özel Tiyatro Yapımcıları Derneği Başkanı Ali Poyrazoğlu, Bakan Koç’un ödenek artışına olumlu baktığını anımsatarak  yaşananların “şaşırtıcı ve manidar” olduğunu söyledi.

 • AKP’Lİ VEKİL DE DAYANAMADI – Abdullah Çalışkan, hükümetin İncirlik’ten gönderilen malzemeler konusundaki tavrına tepki gösterdi. İncirlik Üssü’nden yapılan sevkıyatın adresinin İsrail olduğunu belirten AKP’li Çalışkan, buna seyirci kalan hükümetin tavrını ‘çifte standart’ olarak yorumladı.

 • ‘KONYA’DA’ DELİLLER KARARTILDI – CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’ın da yaralandığı trafik kazasıyla ilgili kuşkuları, bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Kart, “AKP örgütleri, emniyeti ve jandarmayı adeta abluka altına aldılar, parti devleti görüntüleri ortaya çıktı, deliller karartıldı” dedi.

 • YERLİYİ KORUMUYOR, ÖLDÜRÜYORUZ – Gıda sektörüne 25 yıldan beri aroma, yani tat ve koku üreten Aromsa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yasa: “Sizin ana hammaddeleriniz Türkiye’ye yüzde 135 gümrükle girerken rakiplerinizin ithal ettiği ürünün içinde yüzde 0 gümrükle giriyor. Türkiye’de üretilen bir gazlı içeceğe, yabancı rakiplerinin kışkırtmaları sonucu 35 milyon YTL ceza kesilirken kışkırtmayı yapan yabancı firmanın kutusunun üzerinde içindekiler listesinde yer alan aldatıcı bilgi hiçbir ceza görmüyor.”

 • ÇEVRE ‘KOZA’ TEHDİDİNDE – Altın şirketinin 14 ilde altın aramak için onlarca ruhsatı bulunuyor. Bunlardan 9’u 2005’te verildi. Türkiye’nin dört bir yanında ‘siyanürle altın’ çıkarmayı hedefleyen Koza Altın İşletmeleri A.Ş. şimdi de Kazdağı ve Marda Dağı arasındaki Küçükdere’ye göz dikti.

13 Ağustos

 • GENÇLER İŞSİZ – ATO’nun raporuna göre iş bulamayan gençlerin sayısı 1.5 milyonu aşıyor. Türkiye’de 15-24 yaş gurubundaki 12 milyon gençten 4 milyonu hem okumuyor, hem de çalışmıyor. Ankara Ticaret Odası tarafından hazırlanan rapor, 15-25 yaş gurubundaki gençler arasında aktif iş arayanların sayısının 785 bin, bir iş olduğu taktirde çalışacak genç sayısının da 722 bin olduğunu ortaya çıkardı. 2 milyon 184 bin gencin ise “ev işi” yaptığına dikkat çekildi. Raporu değerlendiren ATO Başkanı Aygün, durumun endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Geçler, anne babalarının ellerine bakıyor. Bir başka ülkede böylesine büyük bir nüfus atıl durumda olsaydı, devletin bütün birimleri alarma geçerdi. Biz oturmuş, borsa, faiz konuşuyoruz. Ya gençlere iş olanakları yaratacağız, ya da bunun toplumsal sonuçlarına katlanacağız” diye konuştu.

 • SALDIRIDA GÜLEN ADI – Sanık Alparslan Arslan’ın, saldırı öncesi, Fethullah Gülen’in yeğeni olarak tanıdığı Kemalettin Gülen’le de konuştuğunu söylemesi dikkat çekici bir nokta olarak mahkeme tutanaklarına geçti. Türban kararını veren Danıştay üyelerinin fotoğraflarının Vakit’te yayımlandığı Gülen’den öğrendiğini anlatan Arslan, Gülen’in kendisine,”Bana da bir iş düşerse yardımcı olurum” dediğini anlattı. Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli ise Kemalettin Gülen’in, Fethullah Gülen’in yeğeni değil, amcasının oğlu olduğunu söyledi.

 • KATLİAMLARI YAPAN ZİHNİYET – Arslan’ın yargılandığı davanın ilk duruşmasına, oğluna destek vermek için katılan emekli ilköğretim müfettişi İdris Arslan’ın açıklamalarına tepki gösteren Eğitim-Sen Başkanı Diçer, “Sivas katliamlarını yaratan zihniyet de bu zihniyetti. Biz çocuklarımızı bu insanlara emanet ediyoruz. Savcıların harekete geçmesi gerekir” diye konuştu.

 • EMNİYET Mİ DİNLİYOR? – İsrail Büyükelçiliği’yle telefon görüşmesinin dinlendiğini ortaya çıkaran terör uzmanı Ercan Çitlioğlu, Jandarma ve MİT’in bu olayda yer almasının mümkün olmadığını belirterek “Emniyet’i işaret etti. Kendi telefonu üzerinden bir büyükelçiliğin telefonun dinlenmesinin de diplomatik skandal olduğunu söyleyen Çitlioğlu, “Dünyanın hiçbir ülkesinde hafife alınacak, geçiştirilecek bir olay değil. Bu çok açık bir suçtur” dedi.

 • SANATÇILAR KAYGILI – Özel tiyatrolar, desteğin yetersizliğinden yakınırker Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Yönetmeliği’ni yürürlükten kaldırması, bundan sonra ne olacağı sorusunu gündeme getirdi. Sanat çevreleri “desteksiz tiyatronun” olamayacağını ve mutlaka yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguluyor.

 • ‘KAMP DEĞİL İBADETHANE’ – AKP’li Esenyurt Belediyesi’nin kiraladığı otelde gençlere dini eğitim verildiği öne sürüldü. Silivri Atlantis Otel’in işletmecisi Şenyürek, kampın AKP’nin siyasi bayraklarıyla donatıldığını ileri sürerek Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şenyürek , barın mescide dönüştürüldüğünü, türbanlı kadınların eğitimden geçirildiğini savladı.

 • BAYKAL SAĞDAN OY İSTEDİ – CHP lideri, çok dindar-az dindar ayrımıyla Türkiye’nin bütünlüğünün sarsılmak istendiğini vurguladı. CHP’nin temel taahhütlerini sıralayan Deniz Baykal, bunları sadece sosyal demokratlar yapar demenin doğru olmadığını belirterek “Bunları, liberal, demokrat, muhafazakâr, herkesle birlikte yapacağız. Herkes kafasındaki zincirleri kırsın” dedi.

 • “BARAJ  YÜZDE 5’E  DÜŞÜRÜLMELİ” – Toplumsal, Ekonomik, Siyasal, Araştırmalar Vakfı (TESAV) Başkanı Erol Tuncer, bağımsızlara özel barajın kabul edilemez olduğunu söyledi. Erol Tuncer, ülke barajının yüzde 5’e düşürülmesinin ‘siyaseti normalleştireceğini’ vurgularken Türkiye  milletvekilliğinin ‘temsilde adaleti sağlamayacağını’ kaydetti. İhraç edilen milletvekili yerini yedeğinin getirilmesinin antidemokratik olacağını belirten Tuncer, bu uygulamanın lider hegemonyasını güçlendireceğini söyledi.

 • MEMURA 6 AY İÇİNDE YÜZDE 4.88 ZAM – Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı  Mehmet Ali Şahin, ilk altı ay için memura yüzde 4.88 zam verileceğini, ikinci altı ay oluşacak enflasyon farkının da yılbaşında ödeneceğini açıkladı. Milliyet’te açıklama yapan Şahin, “Memurumuzu enflasyon altında ezdirmeyeceğiz. İlk altı ay enflasyon farkını ödeme kararı aldık” dedi. Şahin, ikinci altı ay oluşacak enflasyon farkının da yıl başında ödeneceğini söyledi. Hükümetin 2006’nın ilk yarısında oluşan yüzde 2.38’lik enflasyon farkını ödeme kararı alması, memura ilk altı ay için yüzde 4.88 oranında yansıyacak. 2.28’lik enflasyon farkının bütçeye yaklaşık 350 milyon YTL yük getirmesi bekleniyor.

14 Ağustos

 • İNCİRLİK’TEN İSRAİL’E – ABD, Lübnan’ı yerle bir eden müttefikine F-16 bombaları, top ve silah mermileri gönderiyor. ABD’nin bir süredir İncirlik’ten TIR’larla çıkarıp Mersin ve Taşucu limanlarına gönderdiği mühimmatın İsrail’e acil silah yardımı olduğu anlaşıldı. Savaşın bu kadar uzayacağını tahmin edemeyen İsrail, silah stoklarına hiç girmeden savaşı bitirmek istiyor. İncirlik’ten İsrail’le yapılan sevkıyat AKP hükümetinin iznine bağlı olarak gerçekleştiriliyor.

 • ‘SUÇA ORTAK OLMAYIN’ – Aydınlar Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesini mektupla anımsattı. Aralarında Erdal İnönü, Süleyman Çelebi, Türkan Saylan, Gençay Gürsoy, Adalet Ağaoğlu gibi isimlerin bulunduğu bir gurup aydın, “İsrail’e Kınama” başlıklı açık mektup hazırladı.Mektupta, Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve TBMM’den, Filistin ve Lübnan’daki mezalime karşı, bölge halkının yaralarını sarmak için aktif tutum alınması, özellikle de bölgeye asker gönderilerek  suça iştirak edilmemesi istendi. Mektubu öncelikle Cumhurbaşkanı’na iletecek olan aydınlar, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’ndan da randevu talebinde bulunacak.

 • SOSYAL GÜVENLİK ÇÖKTÜ – Hükümetin yaptığı “reformlar” halkın durumunu düzelteceğine sorunları daha da ağırlaştırdı. Gelir-gider dengesi her geçen yıl daha çok açık verdi. Hastane ve eczane kuyrukları bitmedi. Tedavi  Yardımı Tebliği, hastaneleri yenileme yapamaz hale getirdi. Sosyal güvelik kurumlarına yapılan Hazine yardımları ise her geçen yıl artış gösterdi.

 • AB  USANDIRDI – Türk halkının AB üyeliğine desteğinin “hızlı bir şekilde düştüğünü” yazan Newsweek dergisi, bu durumu Kıbrıs konusunda istenen ödünlere ve AB’ye uyumun neden olacağı “devasa faturalara” bağladı. Dergi, AKP’nin de AB sürecinden siyasi  çıkar sağlayamayacağını gördüğünü ve Başbakan Erdoğan’ın giderek artan milliyetçi bir çizgi benimsediğini ileri sürdü.

 • TÜRKİYE, NEREYE!.. – ( (E) Kültür Bakanlığı Müsteşarı Yrd. Hüseyin Akbulut’un yazısından) “Yaşananlar acıdır,İnsanlık, kilisenin egemenliğine ve dinin tek seçiciliğine başkaldırarak karanlık ortaçağı aşarken günümüzde kutsal din duygularını devlet yönetimine egemen kılan siyasal anlayışı nasıl yorumlamalıyız? Gidişat, ortaçağa dönüş anlayışıdır.”

 • ARINÇ’TAN AKP’YE ‘BARAJ’ ELEŞTİRİSİ – Avrupa’da hiçbir ülkede yüzde 10’luk bir genel barajın olmadığını söyleyen Arınç, kendi partisi dahil bütün partilerin bu konudaki tutumlarının demokratik olmadığını belirti.

 • SAÇLIOĞLU’NA SON GÖREV – Emekli Askeri Yargıtay Başsavcısı ve emekli Anayasa Mahkemesi üyesi Nahit Saçlıoğlu, dün Selimiye camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Beylerbeyi Küplüce Mezarlığı’nda toprağa verildi. Saçlıoğlu’nun cenazesine ailesi, yakınları ve hukukçu arkadaşları katıldı. Saçlıoğlu 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam kararına muhalefet şerhi koymuştu. Saçlıoğlu ‘nın, Askeri Yargıtay Kurulu’nda, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası kararına koyduğu muhalefet şerhini Uğur Mumcu “hukuk şiiri” diye nitelendirmişti. Saçlıoğlu, idam kararına karşı yazısı nedeniyle cumhuriyet tarihinde generalliğe yükselemeyen ilk Askeri Yargıtay Başsavcısı oldu.

 • ‘ZORUNLU  BAĞIŞ’ SOYGUNU – Öğrencilerden su parası dahil, fotokopi ve sınav parasına kadar pek çok ücret alınıyor. Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nın araştırmasına göre velilerden yıl boyunca 40 farklı isim altında “zorla” bağış toplanıyor. Devletten ödenek alamayan yöneticilerin bağışları çıkış yolu olarak gördükleri belirtildi.

 • HİSARA CAMİ TARTIŞMASI – 1980’lerden beri süren konserler de tehlikede.Müze statüsünde olan Rumeli Hisarı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak caminin ibadete açılması halinde Ayasofya Müzesi’ndekilere benzer tartışmalar yaşanacak.

15 Ağustos

 • ANKARA BEKLEYECEK – Başbakanlık’ ta yapılan Lübnan zirvesinden ‘aceleye gerek yok’ kararı çıktı.  Zirvede,BM Güvenlik Konseyi’nin daha fazla açıklık içeren yeni bir kararının beklenmesi kararlaştırıldı. Türkiye’nin istediği şartların ortaya çıkması durumunda Lübnan’a yaklaşık 1200 askerden oluşan 1 görev taburu gönderilmesi yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Eğer gönderilirse Türk askeri  ya Hizbullah’ın kalesi olan Beka Vadisi’nde ya da Hizbullah’ın TelAviv’i vurabilmesi için ele geçirmiş olması gereken Bint Cbeyl’de konuşlandırılacak. Türkiye’nin Lübnan’a olası uluslar arası güç içinde asker gönderebilmesi içinTBMM kararı gerekiyor. Lübnan’a asker gönderilmesi sürecinin daha hızlı işlemesi durumunda, bu tarihten önce TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağrılması ve karar alınması gerekiyor. Kulislerde, TBMM’nin  1 Ekim yerine 19 Eylül günü açılabileceği belirtiliyor. Anayasa, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesine izin verme yetkisi TBMM’nindir” diyor.

 • BABA  ARSLAN’A  İNCELEME – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bir yurttaşın suç duyurusu üzerine kanlı Danıştay baskını ve cumhuriyet gazetesine yönelik bombalı saldırının faili Alparslan Arslan’ın babası emekli ilköğretim müfettişi İdris Arslan’ın tehtit içeren sözlerine ilişkin inceleme başlattı. Arslan’ın sözleri Milli Eğitim Bbakanlığı’nı da harekete geçirdi. Bakanlık, rapor doğrultusunda, Arslan için savcılığa da  suç duyurusunda bulunabilecek.

 • CHP’LİLERDEN SEVKIYAT TEPKİSİ –  CHP’li Gazalcı, Cumhuriyet gazetesinin gündeme getirdiği İncirlik Üssü’nün ABD tarafından İsrail’e acil silah yardımı amacıyla  kullanıldığına ilişkin haberi TBMM gündemine taşıdı.

  • AKP İLE GELEN ‘YIKIM’  –  Kuruluşunun 5. yılını kutlayan iktidar partisi, 4 yılda tepki uyandıran birçok ilke imza attı.

  • Eğitim ve sağlık kamusal hizmet olmaktan çıktı.

  • Ekonomi IMF ve Dünya Bankası güdümünde

  • Dış politika da ABD ve AB eksenli

  • Terör hortladı

  • Acil eylem planı unutuldu.

 • ÖZERKLİĞE YENİ DARBE –  Hükümet, üretici birliklerinin ve üst kurulların yetkilerini kısmak için plan hazırlıyor. AKP hükümeti, üretici birliklerinin ürün alım ve fiyat belirleme yetkilerini TMO’ya devrederek üreticileri pasifize etmeye hazırlanıyor. Ekonomideki üst kurulları da başında kendisinin atayacağı bir isim olan bir çatı altında toplamayı amaçlayan hükümet, IMF ‘gözetiminde’ çalışmalarını sürdürüyor.

 • ORDU VALİSİ MİSAFİR DE SEVİYOR ! –   Resmi makam aracı ve şoförü ile tatile çıkan Sait Vakkas Gözlügöl, valiliğin ağırlama bütçesini de 40 bin YTL’den 500 bin YTL’ye çıkarmış.

 • SAĞA ÇAĞRI YANKI BULDU – CHP Lideri Baykal’ı Kahramanmaraş’ta MHP, DYP, ANAVATAN örgütleri karşıladı. Baykal, sağ partilerin yerel örgüt yöneticilerinin kendisine gösterdiği yakın ilgi konusunda “Bu siyasi sahiplenme, hedef gösterme, sorumluluk yükleme anlamını taşıyor. Klasik siyasi parti çizgilerini aşan yeni bir şekillenme ortaya çıkıyor. Parti tabanlarında yeni dayanışma arayışları var, çağrımız yankı buluyor” yorumunu yaptı.

 • GUREBA’DA AKP ATAMALARI – Hastanenin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devri sırasında AKP atamaları dikkat çekti. Yıllardır tarikatların ele geçirmeye çalıştığı Bezmi Âlem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Hastanenin devri sırasında AKP atamaları dikkat çekti. AKP, 24 şefi bulunan Vakıf Gureba Hastanesi’ne, yasa gereği bu şeflerden birinin başhekim olarak atanması gerekirken uzman doktor Şener Yediyıldız’ı “Uygun nitelikte biri bulunmadığı gerekçesiyle”, “tedviren” atadı.

 • VERGİDE  DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK – Kurumlar vergisi beyannameleri, ortalama gelirlerin çok düşük kaldığını gösteriyor. Örneğin kürk imalatı ve ticareti yapanlar, ayda 573.5 YTL gelir elde ediyor. 2005’te bir asgari ücretlinin işverene maliyeti ise 593.77 YTL idi.

 • EMEKÇİ MAĞDUR, RANTİYE ZENGİN – KESK’in araştırmasına göre, kaynağı faiz ödemeleri aldı. Son 5 yılda iç borç faizi ile rant çevrelerine aktarılan kaynak 224 milyar YTL’yi buldu. Kamu emekçisine aktarılan kaynak ise 116 milyar YTL’ de kaldı.

16 Ağustos

 • TEHLİKELİ İNAT – AKP hükümeti alternatif kaynaklar yerine nükleer enerjide ısrarcı. Dünya enerji devleri bir yandan Türkiye’de petrol rafinerisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kapısını aşındırıp, enerji ihalelerini yakından takip ederken; diğer yandan BP, Shell, Chevron başta olmak üzere büyük şirketler tarafından  ABD’de son 30 yılda bir tek rafineri bile inşa edilmedi. Türkiye’de ise EPDK, rüzgâr enerjisinden elektrik üretmek isteyen şirketlerin önünü kesiyor.

 • ELEKTRİKTE  ‘AYDINLATMA’  ZAMMI –  Elektriğe “aydınlatma” zammı geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, genel aydınlatma harcamalarını abonelerin faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede hazırlanan yasa taslağına göre, konut abonelerinden 2 YTL, sanayi abonelerinden ise 5 YTL aylık sabit genel aydınlatma ücreti alınması öngörülüyor. Nükleer enerji konusunda ısrar eden Bakan Güler, Sinop’un nükleer santral için en uygun yer olduğunu öne sürdü.

 • HÜKÜMETE  ASKER  FRENİ – AKP iktidarı Lübnan’a asker göndermekten yana, TSK ise yeni BM kararını görmek istiyor. Asker ile hükümet arasında Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda görüş ayrılığı bulunduğu öğrenildi. Hükümetin, asker gönderileceğinin bir an önce açıklanmasını istediği, askerin ise askeri gücün niteliğine ilişkin yeni BM kararını bekleme taraftarı olduğu  bildirildi. Dışişleri Bakanı Gül bugün Beyrut’a, Pazar günü ise İsrail ‘e giderek bir durum değerlendirmesinde bulunacak.

 • TOPLU GÖRÜŞME GERGİN BAŞLADI – Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile memur konfederasyonları arasında 15 gün sürecek olan toplu görüşmeler dün başladı. Türkiye Kamu-Sen, en düşük memur maaşının 1023 YTL, KESK 1050 YTL, Memur-Sen ise 1475 YTL olmasını istedi. Görüşmelere katılacak heyetteki üye sayısının tek taraflı belirlenmesini protesto eden KESK, bir süre toplantıya katılmadı. KESK ve Kamu-Sen üyeleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

 • TÜRKLER  EVRİME  İNANMIYOR – ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nde Profesör Jon D. Miller’ın yaptığı araştırma sonucu, evrime en fazla inananların Avrupalılar olduğu görüldü. “Ankete katılan Türklerin yarısından biraz fazlası (yaklaşık yüzde 51) evrime inanmadıklarını belirtirken yaklaşık yüzde 27’si inandığını, geriye kalan yüzde 22’si ise kararsız olduğunu söyledi.” (Bu haber 17 Ağustos tarihli gazetede verilen ‘düzeltme’ yazısına göre yeniden yazılmıştır.)

 • AKP AYAK SÜRÜYOR – Federal Alman hükümeti, Alman parlamentosunun Türk kökenli iki üyesinin baş vurusu üzerine Sivas sanıklarından ikisinin iada talebinin geçersiz olduğunu, bir sanık hakkında sunulan evraklarda kaçak hakkında hiçbir suç unsuru atfedilmediğini” bildirdi. Almanya, katliama katılmakla suçlanan başka kişilerin de Almanya’da bulunduklarını belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’ten hesap sordu.

 • TÜRBANLI  STAJYERLER – Son dönemlerdeki dini yayınları ile dikkat çeken TRT’de türbanlı stajyerler görev yapmaya başladı. Kurumun 4 biriminde 6 türbanlı stajyer görev yapıyor. Haber-Sen Genel Başkanı Baki Çınar, AKP hükümeti göreve geldiği günden bu yana TRT’de  laiklik kavramının tartışıldığını belirterek birim amirlerinin konuya müdahale etmediklerini ve kurum içinde “Biz yaparsak olur” anlayışının hakim olduğunu söyledi.

 • KESK: AKP SINIFTA  KALDI – İnönü Parkı’nda toplanan KESK’e bağlı sendikalar, AKP hükümetinin verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda sınıfta kaldığını ifade etti. KESK Dönem Sözcüsü Sinan Tunç, “Kulağı kamu emekçisinde değil IMF’de olan hükümet, sesimizi duymamakta ısrar etmektedir. Hükümet sesimize kulak vermeli, kamu emekçisinin talebini karşılamalıdır. Aksi halde biz gidişata izin vermeyeceğiz ve alanlara çıkacağız” dedi.

 • ÜZÜMDE DE İSYAN BAYRAĞI – Geçen günlerde Ordu’da on binlerin tek ağız olup “Bu memleket bizim, kahrolsun emperyalizm” vurgusunu yapmasının ardından dün de Egeli üzüm üreticileri Alaşehir’ de toplanarak, AKP’nin uygulamalarına karşı eylem sürecini başlattıklarını ilan etti.

 • EMEKLİLER DE MEYDANA ÇIKIYOR – Maliye Bakanlığı’nın ağustos ayı başında “Ücreti Ödenmeyecek İlaçlar Listesi”ni genişletmesine emeklilerden tepki geldi. Emekliler kendilerine “layık görülen şartların utancını iktidara hatırlatmak için” 7 Ekim’de Ankara’da miting yapacak.

 • TÜRKİYE İSPANYA’NIN RAKİBİ – Touristik Report dergisi, 11 ülkede 27 tatil bölgesini mercek altına aldı. 35 sektör uzmanına göre, altyapı alarm veriyor, pazarlama yetersiz, ancak Türkiye’nin geleceği parlak. Akdeniz sahilindeki en yeni ve lüks tesis ve tatil köylerinin Türkiye’de olması, en büyük avantajı oluşturuyor.

17 Ağustos

 • ASKERDEN 3 ÇEKİNCE – Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda hükümetle asker arasında görüş ayrılığı ortaya çıktı. 1. İslam ülkeleri bile tarafsız: Askerler, İslam ülkeleri bile  olabildiğince tarafsız kalmaya çalışırken, Türkiye’nin oraya gitmesinin akılcı olmadığını belirterek, “Onların tavrını görelim” dediler. 2. Asker gönderilmesi akılcı değil: Birleşmiş Milletler’ in henüz net bir kararı bulunmadığını hatırlatan askerler, bölgedeki durumun da netleşmiş olmadığını, ateşkesin koşullarının bile ilan edilmediğini vurguladılar. 3. Lübnan Kosova değil: Barış gücünün görev tanımı, yeri ve zamanının da belli olmadığına işaret eden komutanlar, “ Lübnan Kosova değil. Kosova’daki başarının zemini orada yok” dediler.

 • TÜRK İŞÇİLERE PKK HARİTASI – Kuşe kâğıda basılı, İngilizce ve Kürtçe yazıların yer aldığı ve 50×70 cm. oranında hazırlanan haritalar, kimi bölgelerde para karşılığı satılmasına karşın Türkiye’den giden işçilere ve kamyon şoförlerine Barzani taraftarlarınca ücretsiz dağıtılıyor. Haritada Musul ve Kerkük’ün  yanı sıra Türkiye’nin bir çok ili de “Kürdistan” toprağı olarak gösteriliyor.

 • DEPREM BÖLGESİNDE HÂLÂ KONUT AÇIĞI VAR – 17 Ağustos 1999’da yaşanan 7.4’lük Marmara Depremi’nin ardından 7 yıl geçti. Ödenek engeline takılan önlemler konusunda  uzmanlar, devletin büyük bir deprem  yaşanmamış gibi davrandığına işaret ederken, “Anlaşılan, 59. Hükümet’in gündeminde deprem ve doğal afetler yok” yorumunu yaptılar.

 • KAMU–SEN’İN TUTUMU TEPKİ ÇEKTİ – Yaklaşık 1.5 milyon memurun taleplerini hükümete iletmek ve uzlaşmaya varmak için düzenlenen toplu görüşmelerin ikincisi bugün yapılacak. KESK ve Memur-Sen, Kamu-Sen’i “diğer sendikalara amirlik yapma sevdası içinde olmak ve kaprisli davranmak” la eleştirdi. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, hükümetin yüzde 2.38’lik ek zam önerisini kesinlikle kabul etmeyeceklerini  ve kayıpların telafisi için yüzde 10’luk bir fark ödenmesini  isteyeceklerini açıkladı.

 • GELECEK  5 YTL  ETMİYOR – Okul masraflarını karşılayamayan yoksul aileler çocuklarının okuldan alıyor ve çalıştırıyorlar. 8 yıllık ilköğretim zorunlu. Ama birçok aile, kırtasiye masraflarını bile karşılayamadıkları için çocuklarını okuldan alıyor. Okuldan alınan çocukların hepsi de çalıştırılıyor. Aileler zorunlu eğitimin 8 yıl olduğunu biliyorlar, ama çocuklarını okuldan aldıkları zaman bunu kontrol eden bir mekanizma olmadığının da farkındalar.

 • AKDENİZ’E ZEHİR AKIYOR –  Ekonomisi deniz-kum-güneş turizmine bağlı Antalya’da denizi korumak adına yeterli önlemler alınmıyor. Finike, Gazipaşa, Kaş dahil pek çok ilçede biyolojik arıtma sistemi bulunmuyor. Manavgat’taki tesis ise halen sağlıklı çalışmıyor.

 • AKP’LİNİN HAYRI DA AKP’LİLERE – İçişleri Bakanı Aksu, AKP’ li belediye başkanları ve eşlerinin tartışmalı İstanbul gezisini Kadir Topbaş’ın dünürünün finanse ettiğini açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek’in bir soru önergesine verilen yanıt, İstanbul Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin daveti üzerine 36 ilin AKP’li belediye başkanının eşleri ve çocuklarının İstanbul Hilton Oteli’ndeki ağırlama masraflarının “hayırsever işadamı”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dünürü Mustafa kavurmacı tarafından karşılandığını ortaya koydu

 • ‘AKP DEPREMİ YOK SAYIYOR’ – 17 bin 480 kişinin yaşamını yitirdiği felakette, yaklaşık  44 bin kişi yaralandı. 17 Ağustos 1999’da yaşanan 7.4’lük Marmara depreminin ardından 7 yıl geçti. Uzmanlar, deprem sonrası yaptırılması istenen Zorunlu Deprem Sigortası’nın AKP hükümetince iflas ettirildiğine dikkat çekildi. Uzmanlar, devlet tarafından yapılan kalıcı konut sayısı yaklaşık 41 bin olarak belirtilirken, bölgede hâlâ konut açığının olduğunu söylediler.

  B e k l e y e n   s o r u n l a r :

  • Afetler Yasası’ndaki temel düzenlemelere yönelik çalışmalar tamamlanmadı. Afetlere öncelik veren bir imar yasası çıkarılmadı, ilgili imar yasa tasarısı Meclis’e gelmedi.

  • Deprem riski olan yerleşim birimlerinde yaşam devam ederken, hiçbir önlem alınmadı.

  • Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından Deprem Şûrası toplandı ancak henüz karar alınamadı.

  • Ulusal Deprem Konseyi’nin 2002 yılında çıkardığı strateji raporunun tespitleri hayata geçirilmedi.

  • Kentlerin nazım imar planları doğrultusunda kent yapılaşma haritaları çıkarılmadı.

  • Depremle ilgili yargı kararları sonuçlanmış olmasına karşın ilgili mevzuatlarda yer almadı.

  • Ulusal veri bankası oluşturulamadı.

 • ELEKTRİKTEN ‘DELİ DUMRUL’ VERGİSİ – Çoğunlukla zaten yanmayan sokak lambalarının maliyetinin faturalara yansıtılmak istenmesi tepki çekti. Yıllık maliyeti sadece 302 milyon YTL’yi geçmemesine karşın hükümet, sokak aydınlatması için konut ve işyerlerinden vergi yoluyla bu rakamın iki katından da fazla bir kaynak toplamaya çalışıyor.

 • BAKAN  ÇERNOBİL’İ  AKLADI – Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarının diğer bölgelerden farklı bir artış göstermediğini savunarak,” Çernobil, Türkiye’de  riskli olduğu düşünülen bölgelerde kanser sayısında artışa neden olmamıştır” dedi. Akdağ, kanserin asıl nedeninin “sigara, alkol tüketimi ve yüksek kalorili yiyecekler” olduğunu söyledi.

18 Ağustos

 • YOBAZ  SALDIRISI – Karaburun’da bikinileriyle denize girenler bir gurup gerici tarafından dövüldü. İzmir’in tatil beldesi Karaburun’da tatilcileri bir süredir bakışları ve sözleriyle taciz etmekte olan gericiler, sonunda fiziksel saldırıya geçti. Tesettürlü bir kadının, küçük yaştaki kızını yakınlarına getirerek kakasını yaptırması üzerine pisliği temizlemesi uyarısında bulunan Ceren Aydın adlı genç kız ile yakınları ve komşuları grubun saldırısına uğradı. Saldırganlardan birinin genç kızın göğsünü avuçlayarak “ Bikini giyen pislikleri istemiyoruz. Gideceksiniz buralardan” dediği öne sürüldü. Gericiler, saldırılarını kızın annesinin gazeteci olduğunu duyana kadar sürdürdü. Saldırı, kadın kuruluşları ve ilçe halkının sert tepkisine neden oldu. Aydın’ın yanı sıra beraberindekilere şiddet uygulayan gruptakilerin bir bölümü savcılık, jandarma, emniyet ve belediye başkanlığının çabasıyla yakalandı. Ancak Aydın’ı göğsünden tutup, bikinili olduğu için kovmaya çalışan şahıs yakalanamadı. Saldırganların ilk ifadelerinde eylemlerini kabul ettiği, bir bölümünün kaçtığı aracında kiralık olduğu belirtildi.

 • DİNCİLER  DİŞ  BİLİYOR – Rumeli Hisarı konserlerinde yaşanan sorunları ele alan Hürriyet yazarı Ali Atıf Bir, sorunun altındaki gerçek nedenin “ Dincilerin, laik yaşam tarzına diş bilemeleri” olduğunu savundu. Bir, Ali Kocatepe’nin “kira bedeli” makbuzunun Hisar Müdürlüğü’ne ulaşmadığı, Yavuz Bingöl’ün “alevi” olduğu, Sefarat  gurubunun ise “Musevi” oldukları gerekçesiyle sorun çıkarıldığını yazdı.

 • DİYANET’TEN  DUALI  REÇETE – Diyanet  İşleri Başkanlığı’nın, aile içi şiddete çözüm bulabilmek amacıyla 6 pilot ilde kurduğu “Aile Danışmanlık Büroları”nda çalışan aile danışmanlarını şiddet gören kadınlara duayla ve “okunmuş su”yla yol gösterdiği ortaya çıktı. Hiçbir denetim olmayan büro çalışanlarınca, telefonla arayan yurttaşlara yüz kere Nas, yüz kere Felak surelerinin okunması öneriliyor.

 • AKP İSTİYOR, TSK HAZIRLIK EMRİ VERMEDİ – Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Mark Malloch Brown, Türkiye’nin Güney Lübnan’daki barış gücüne katılma konusunda istekli olduğunu dile getirdiğini söyledi Malloch, barış gücü için Müslüman askerler olacak ancak, muhtemelen komşu ülkelerden değil. Biliyorsunuz Endonezya katılım konusunda  istekli olduğunu iletti. Türkiye’de öyle” diye konuştu. TSK’nin ise Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda herhangi bir ’hazırlık’ talimatı olmadığı öğrenildi. Arap ülkelerinin İKÖ Parlamento Başkanları toplantısına ilgi göstermemesi, TSK’nin çekincelerindeki haklılığı da ortaya koydu. TSK’nin hükümete ilettiği çekincelerin arasında “İslam ülkeleri bile tarafsız kalmaya çalışırken, Türkiye’nin oraya gitmesi akılcı değil” saptaması da yer alıyordu.

 • TÜRKİYE SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ – 12 Eylül askeri darbesinin paranoya etkisi yarattığı ve toplumu sindirdiği vurgulandı. 68’liler Birliği Vakfı Genel Başkanı Sönmez Targan, 12 Eylül’le birlikte travmatik bir kırılma yaşandığını söylerken ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da 1980 darbesi sonrasında Türk halkının korku içinde yaşadığını belirtti.

 • GÖKÇEK HUKUK TANIMIYOR – Kuğulu Park’taki çalışmalar Belediye Meclis onayı olmadan başladı. Eylemlere sahne olan ‘Kuğulu Kavşak’ta yürütmeyi durdurma kararına karşın Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı. Konuyu yargıya taşıyan Kolçak, tüm başkentlileri çalışmanın iptali için desteğe çağırdı.

 • EVLİ KADIN ŞİDDETLE DE EVLENİYOR – 100 evli kadın arasında yapılan araştırmaya göre, kayınvalideyle aynı evde yaşayan kadınlar eşlerinden daha çok dayak yiyor. Çocuklukta aile içi şiddete maruz kalan ve kocasından dayak yiyen kadınlar da  çocuklarına şiddet uyguluyor.

 • ‘FARKIMIZ ATATÜRK’ – Deniz Baykal, Ortadoğu’yla Türkiye’yi kıyasladı, ayrımcılığın tehlikelerine dikkat çekti. Irak, İran, Suriye, Lübnan ve Filistin’de savaş, çatışma ve kargaşanın olduğuna dikkat çeken Baykal, “Biz de o dünyanın bir parçasıyız. Ama orası kan gölü, burası huzur içinde. Bizim farkımız, Mustafa Kemal Atatürk farkıdır. O, yeni bir anlayışı ortaya koydu. O anlayışı ayakta tutabildiğimiz sürece biz barış ve kardeşlik içinde oluruz” dedi.

 • KADROLAŞMADA YENİ HEDEF MÜZELER – Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerdeki malları depolayan ayniyat saymanlarını müze müdürü yapmaya hazırlanıyor. Uygulamaya tepki gösteren Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Sevgisunar, “ Yapılacak işlem, kendi kadrolarına yer açmaktan ibarettir” dedi.

 • AKP’Lİ  BAŞKANA  ÖZEL  İMAR  PLANI – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Bademli bölgesindeki villa arazisi için kendi imzasıyla  imar planı değişikliği yaptı..

 • ‘ HEKİMLİĞE MÜDAHALE  EDİLİYOR – Türk Tabipler Birliği ve TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu’ndan Maliye Bakanlığı tebliğine tepki. İstanbul Tabip Odası’nda dün düzenlenen toplantıda odalar adına açıklama yapan TTB UDEK Genel Sekreteri Dr. Ali Özyurt, vaka başını ödeme sisteminin getirilmesi ile ödeme miktarını aşan tetkiklerin yapılmadığına, hastaların tanı konulması ve tedavi sürecinin uzamasının telafisi mümkün olmayacak sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

19 Ağustos

 • İŞTE  TÜRKİYE  GERÇEĞİ – Bir yanda harem-selamlık oteller, bir yanda insan taşlayan yobazlar, diğer tarafta AKP’li yerel yönetimlerin ve Diyanet’in “kadın-erkek eşitsizliğini” savunan yayınları. AKP iktidarıyla değişen manzara: İzmir’in gözde tatil beldesi Karaburun’da bikinisiyle denize giren geç kızın bir gurup gerici yobaz  tarafından tartaklanması, Diyanet’in ”hurafeli” çözüm önerileri, AKP’li yerel yönetimlerin “kadın-erkek eşitsizliğini” savunan yayınları, 2006 Türkiyesi’nin geldiği noktayı gösteriyor. Türkiye AKP iktidarı ile birlikte “harem – selamlık” otelleriyle, başı açık olduğu gerekçesiyle “taşlanan” gazetecileriyle, sokaklarında sakalı-takkeli kişileriyle, erkeklerden yardım istemedikleri için boğulan türbanlılarla anılır hale geldi. ‘Din  görevlisi psikolog değildir’: Diyanet’in İstanbul Müftülüğü Aile Bürosu’nda çalışan danışmanların şiddet gören kadınlara duayla ve ”okunmuş suyla” yol göstermesi tepkiyle karşılandı. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Verimli, “Bilimsel bir eğitim gerektiren hassas bir noktada, din görevlilerinin görev alması, makul ve mantıklı değildir” dedi. Psikolog Cem Aslıtürk de  merkezlerde uzmanların çalışması gerektiğini belirterek “ Ama Diyanet’in sadece dinsel kaynaklardan kalkarak böyle bir hizmeti sunması ciddi sıkıntılar doğuracaktır” dedi.

 • BİKİNİLİ  KIZA  SALDIRI TBMM GÜNDEMİNDE – Saldırıdan haberli misiniz? CHP İzmir Milletvekili Ali Rıza Bodur, İzmir’in Karaburun ilçesinde bikinili genç kıza yapılan saldırıyı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Ali Rıza Bodur, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Hürriyet  gazetesi muhabiri  Gülden Aydın’ın kızı Ceren Aydın’ın Karaburun’da haşemalı ve tesettür mayolu kadınların saldırısına uğramasından haberdar olup olmadığını sordu.

 • LAİKLİĞİN ALTI OYULUYOR – Araştımacı – yazar Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, Türkiye’de “yaşanan gelişmelerin” İslamın hoşgörü dini olduğu söylemlerini çürüttüğünü, böyle devam ederse Türkiye’de şeriattan önce darbe geleceğini belirtti. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAUM) Başkanı Prof. Dr. Necla Arat da düzenlenen eğitim kamplarında laikliğin altının oyulduğuna, şeriat propagandası yapıldığına dikkat çekti.

 • AFRODİT  HEKELİ  GİYDİRİLDİ – Karaburun’daki en dikkat çekici otellerden biri, tarikatlar tarafından satın alındıktan sonra adı Kulüp Asya olarak değiştirilen Narcisus. Bir dönem Manukyan’ın da sahibi olduğu belirtilen otel, şimdilerde tesettürlü tatilcileri ağırlıyor. Otelin havuzunun etrafı brandayla çevrilerek sadece bayanların girebileceği hale getirilmiş. Erkeler ise kullanmayıp denize giriyor. Sahip değişikliğinin ardından oteldeki tesettür sadece müşterilerle sınırlı değil. Otelin girişinde bulunan süs amaçlı çıplak iki Afrodit heykeli de sermaye değişikliği sonrası giydirildi.

 • LARA,  BAŞBAKAN’IN  ADAMINA – Antakya’daki Lara Parkı, kendisini ‘Tayyip Bey’in adamı’ olarak niteleyen ve idolünün Fethullah Gülen olduğunu söyleyen Rixos otellerinin görünürdeki sahibi Fettah Tamince’ye verildi. Yasalara aykırı şekilde tahsise çıkarılan Park’ın Tamince’nin ‘finansal nedenlerle’ katılamadığı ilk  ihalesi iptal edilmişti. İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin “İhale haftası, Başbakan Tamimce’nin otelinde tatil yapması ihaleye fesat karıştırmaktır” diye konuştu.

 • ‘ÖĞRETMENİN DURUMU ACIKLI’ – Eğitim-Sen’in araştırmasına göre on yılda öğretmen maaşları 28, milletvekili maaşları 70 kat arttı. Zorunlu tüketim mallarındaki artışla öğretmen maaşlarında yapılan artışlar arasındaki uçuruma dikkat çeken Eğitim-Sen Başkanı Alaaddin Dinçer, “Türkiye’de uzun yıllar yüksek enflasyon ve işsizlik sorununu bahane göstererek eğitim emekçilerine karşı cimri davrananlar, sıra borç yada faiz ödemelerine gelince hiç olmadıkları kadar cömert olmaktan çekinmemişlerdir” dedi.

 • REKTÖRLER SEÇİMLE BELİRLENECEK – YÖK Genel Kurulu, yeni kurulan üniversitelere rektör atamayarak hükümete demokrasi dersi verdi. Genel Kurul’da alınan karar gereğince yeni üniversitelere daha önce bağlı bulundukları üniversitelerin rektörleri yöneticilik yapacak. Kurumsallaşma sağlandıktan sonra seçim yapılacak.

 • THY  HEM  SUÇLU  HEM  GÜÇLÜ – New York’a  uçmayan kabin memurundan 12 saatlik, Ankara’ya uçmayandan 6 saatlik ücret kesintisi yapılıyor. Uçuş ve dinlenme süreleri konusunda uluslararası  standartlara uymayan Türk Hava Yolları, kurallara uyarak fazla çalışmak istemeyen kabin memurlarına para cezası veriyor.

20 Ağustos

 • DİKİLİ’DE  ZORBALIK – Siyanürcü Koza şirketinin adamları ‘Siyanür-Altın Çevre Paneli’ni taş ve sopalarla bastı. Fethullah Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen ve siyasal İslama büyük oranda kaynak aktarımında bulunan Koza Altın’ın adamları, yargı kararlarının uygulanmasını isteyen gruba Dikili’de saldırdı.  Halkın üzerine molotofkokteyli atıldı, ancak patlamadı. Polis, saldırıdan önce yetkililerin uyarılmasına karşın yeterli önlem almamak ve müdahalede geç kalmakla suçlandı. Dikili Belediye Başkanı Özgüven’in darp edilmek istendiği saldırıda aralarında Özgüven’in kardeşinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

 • İRTİCAYA  GEÇİT VERMEYİZ – Tesettürlü ve haşemalı bir gurubun bikini giyen gençlere saldırısına tepki artıyor. İzmir Barosu Başkanı Erdemir ve Karaburun halkı saldırganların, hükümetten güç aldığını belirttiler. Karaburunlular “Yobaz saldırıları boşa çıkacak” dediler. CHP milletvekilleri Karademir ve Miçooğulları da, Karaburun’daki saldırının “münferit” olmadığını vurguladılar. Erdoğan’ın, açıklamalarıyla toplumda ‘ayrılık’ yaratmaya çalıştığını belirten vekiller, “AKP’ye karşı acil önlem şart” dediler. SHP’li Yula, “Laik zemin ayaklarımızın altından kaymaktadır” dedi. Yula, “Bikinili bayana saldırı, harem-selamlık  uygulaması, Diyanet’in hurafe yorumları yaşanan dönüşümü ortaya koymakta” diye konuştu.

 • TÜRKİYE’YE ASKER BASKI – Annan, Chirac ve Prodi, Lübnan için Erdoğan’ı telefonla aradı. Hükümetin Lübnan’a asker gönderme konusundaki ‘istekli’ tutumunun ardından, BM Genel Sekreteri Anan, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ve İtalya Başbakanı Prodi, Başbakan Erdoğan’ı arayarak Ankara’nın BM Barış Gücü’nde yer almasını istediler. BM’nin taslak metinleri Genelkurmay Karargâhı’nda yapılan toplantıda değerlendirilirken Dışişleri Bakanı Gül de bugün İsrail ve Ramallah’ta temaslarda bulunacak. Barış gücünün gerektiğinde Hizbullah’la çatışmasını öngören ‘Angajman Belgesi’ ve ‘Harekât Konsepti’ taslakları CHP’nin tepkisini çekti. Onur Öymen, AKP’nin Türk askerini ‘mayın tarlasına sokma’ yolunda ilerlediğini söyledi. Ankara’ya baskıların arttığı gün İsrail, Lübnan’ın doğusunda Hizbullah’a karşı operasyon düzenleyerek ateşkesi ihlal etti. Lübnan, operasyonda 1 asker kaybeden İsrail’i BM’ye şikâyet etti.

 • LARA İHALESİNE BÜYÜK TEPKİ – İhale tarihinde Başbakan Tayip Erdoğan’ı otelinde ağırlayan Fettah Tamince’nin, Lara Kent Parkı’nı almasına yönelik tepkiler devam ediyor. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, şimdi de ihalenin iptali için mücadeleye başladı. Lara’yı Kurtarma Komitesi, ihaleye bakan imzasının atıldığı gün iptal için mahkemeye gidecek. Konuya ilişkin soru önergesi veren CHP, pazartesi günü, Meclis araştırma komisyonu kurulması için başvuruda bulunacak.

 • GELİR AZ TÜKETİM ÇOK – ATO’nun hazırladığı raporda Türkiye’nin, AB’nin ve OECD’nin en fakir ülkesi olduğuna, buna karşın ürettiği her 100 Avro’nun 80.5’ini harcadığına dikkat çekildi. Oysa Avrupa’nın en zengin ülkesi Lüksemburg’da her 100 Avro’nun 56.3’ü AB’nin en zengin ikinci ülkesi İrlanda’da ise her 100 Avro’nun 60.3’ü harcanıyor

 • BASINA VERGİ ‘SOPASI’ – Hükümetin karikatürist ve yazarlara yönelik tazminat tehdidinden sonra vergiyle sindirme dönemi başlıyor. Hükümetin gündeme getirdiği son vergi taslağı ile, telifle çalışanlara sağlanan gelir vergisi muafiyetinin kaldırılmasının düşünüldüğü ortaya çıktı. İstisna kalkarsa  gazeteci ve karikatüristler muhasebe defteri tutacak, beyanname verecek, makbuz kesecek. 5 yıl bütün evraklarını saklayacak, belgelerini kaybederse 3 yıla kadar hapis cezası alabilecek. Vegi kaçakçısı damgası yiyebilecek.

 • MARDİN’DE 12 BİN KURAN KURSU ÖĞRENCİSİ – Kent merkezi ve ilçelerdeki 580 kursa öğrenci bulabilmek için hediyede dağıtıyorlar. Mardin Müftülüğü tarafından kent merkezi ve ilçelerinde toplam 580 Kuran kursu açıldı. Kurslara 12 binden fazla öğrenci devam ederken, hocalar yeni kursiyerler bulabilmek için kentin ileri gelenlerinden topladıkları armağanları çocuklara dağıtıyor. Mardin Müftüsü Celal Yıldız kentteki 580 kursta 621 görevlinin çalıştığını belirterek, “4 bin 938 kız, 7 bin 646 da erkek çocuğu olmak üzere 12 bin 584 çocuk  Kuran kursuna katılıyor. Kurs görevlileri, şehrin ileri gelenleri ve  işadamlarından değişik hediyeler toplayarak promosyon olarak bu çocuklara dağıtıyor” dedi.

 • VEGİ  KAÇAĞI 2005’TE YÜZDE 49 ARTTI – Vergi denetmenleri, denetim sonuçlarının geçen yıl beyan edilen her 100 YTL’lik kazanca karşılık vergilendirilmesi gereken 119 YTL’lik kazancın gizlendiğini gösterdiğini belirterek 2005 yılında vergi kaçağının yüzde 49 arttığını açıkladı.

21 Ağustos

 • ABD – PKK FLÖRTÜ – Washington yetkilileriyle 100’den fazla görüşme yapan örgütü Barzani ve Talabani destekliyor. Güvenlik birimlerinin hazırladığı rapora göre, Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkanı Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı Talabani, Irak’ta hedeflerine ulaşmak için PKK’nin başarılı olmasını istiyor. Raporda, terör örgütünün provokatif eylemlerle Türkiye’deki Kürtler’i ayağa kaldırmayı hedeflediği , ancak bunu başaramadığı da belirtildi.

 • ‘ZORBALIK’ YENİ TAKTİKLERİ – Dikili’de Altıncıların Saldırısına Tepki: Saldırıyı “Kurtlar Vadisi Dikili’ye indi” diye nitelendiren Dikili Belediye Başkanı Özgüven, “Yargı kararlarını hiçe saymak cezalandırılmayınca, bu  insanlar da hayâsızca davranmaya devam ediyor” dedi. Özgüven” Bizi panele çağırmazsanız basarız, dediler. Onlara, panele gelebileceklerini, soru sorabileceklerini söyledik. Yargı ile halledemediklerini zorbalıkla halletmeye çalışıyorlar” dedi. CHP İzmir Milletvekili Karademir, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, polisin olaylara seyirci kalmasının Koza Altın’ın Gülen cemaatine yakınlığıyla ilgisi olup olmadığını sordu. Karademir, yargı kararlarına rağmen siyanürlü altın arama faaliyetlerinin sürüp sürmeyeceği ve saldırganlar hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı sorularına da yanıt istedi.

 •  YILDA 3 MİLYAR  DOLARLIK  KAYIP – ATO Başkanı Aygün, yılda 3 milyar dolar vergi kaybı yaratan akaryakıt kaçakçılığını önleyecek ‘ulusal marker’ adı verilen cihazların alım ihalelerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından sürekli sudan sebeplerle iptal edildiğine dikkat çekti. Aygün, “Ne yapılmak isteniyor” diye sordu.

 • ‘TAMİNCE’YE DİYET BORCU ÖDENDİ’- Lara Kent Parkı ihalesinin Erdoğan ve Gülen’e yakınlığı ile tanınan Rixos  Otelleri’nin sahibine verilmesine tepki sürüyor. İhaleyi Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen, sermaye yapısı karışık ve kaynağı belli olmayan Fettah Tamince’nin almasına siyasilerden ve turizmcilerden tepkiler gelirken, Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın bugüne kadarki sürecin oyundan ibaret olduğunu söyledi.

 • KADIKÖY’DE  ‘BARIŞ’  ÇAĞRISI – ABD ve İsrail’i Durduralım’ mitinginde hükümetin asker gönderme planları protesto edildi. 3 bin kişinin katıldığı mitingde “Lübnan’a asker yollama, emperyalist işgale ortak olma”, “Emperyalizmin Ortadoğu’daki askeri olmayacağız”, “Savaşın ilacı barış” pankartları taşındı. Mitingde, Filistin direnişinin canlandırması da yapılıyor.

 • ELEKTRİKTE ‘KARANLIK’ SÖYLEM – Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Bektaş, “ Geçmiş iktidarlar gibi mevcut iktidar da elektrik kesintileri ile  halkı tehdit etmekte, ‘Karanlıkta kalacağız’ söylemleri ile nükleer enerji lobilerinin önünü açmaya çalışmaktadır” dedi.

 • DİLLE BEYİN YIKAMA… –  AİHM zorunlu din dersinin kaldırılmasını isteyince ‘din kültürü’ kavramı ortaya atıldı. Günümüzde kültür kadar ne olduğu belirsiz, bulanık ve demagojiye uygun bir kavram bekli de güç bulunur. Nedir kültür? Bakıyorsunuz, Avrupa’nın ortasında bir töre cinayeti. Herkes Türk-İslam kültüründen söz ediyor. Türkiyeli göçmenlerin sorunlarından bahsedilirken hep bir kültür çatışması kavramı gündeme getiriliyor.

 • ORMANLAR ALEV ALEV – Yüzlerce hektar kül oldu. Selçuk’ta turistlerin akın ettiği Meryem Ana Evi son anda kurtarıldı. Antalya’da birkaç noktada önceki gün çıkan orman yangınları söndürülürken, Kaş’a bağlı Kemer Köyü yakınlarındaki Kıbrıs Deresi mevkiinde çıkan orman yangınına bölgenin sarp olması nedeniyle güçlükle müdahale edilebildi. Yangının iki gün daha  sürebileceği bildirildi. İzmir’in Selçuk ilçesinde çıkan yangın Meryem Ana Evi yakınlarına kadar ulaştı. Bir rahip evinin kısmen zarar gördüğü  yangın nedeniyle bölgede mahsur kalan yaklaşık bin turist tahliye edildi.

22 Ağustos

 • ASKER GÖNDERMEYİN – Lübnan’a asker gönderilmesiyle ilgili tartışmalar sürerken muhalefet partileri konuya soğuk bakıyor. Türkiye’nin Lübnan’da oluşturulacak barış gücüne asker gönderip göndermeyeceğine ilişkin tartışmalar sürerken muhalefet partileri asker göndermeye karşı çıkıyor. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Lübnan’a asker göndermeye kesinlikle karşı olduklarını vurgulayarak “Bu, Türkiye’nin ateş çemberini bir anda karışması anlamına gelir. Bu çatışmalar bizi olağanüstü girdaplara sürükleyebilir” dedi. AKP, “1 Mart tezkeresi” olayının, Lübnan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin TBMM’deki görüşmeleri sırasında yeniden yaşanmaması için farklı bir politika  yürütmeyi planlıyor. Milletvekilleriyle geniş kapsamlı ve uzun soluklu ikna toplantıları planlayan AKP, milletvekillerini olumsuz etkileyecek mesajlardan da uzak tutmayı hedefliyor.

 •  GÜCÜ BM DEĞİL, İSRAİL BELİRLİYOR – İsrail’in, Lübnan’a gidecek güçte tek Müslüman ülke olarak Türkiye’yi istemesi, Ankara’yı zorluyor. Başta BM olmak üzere uluslararası kamuoyu, Lübnan’a  gönderilecek güçte Müslüman  bir ülkenin de bulunmasını isterken, İsrail diplomatik ilişkisinin bulunmadığı Fas, Bangladeş, Malezya ve Endonezya’nın Lübnan’a asker göndermesini istemiyor. Bu durum Türkiye’nin asker gönderme konusunda baskı altında kalmasına neden oluyor.

 • GERİCİ  PROVOKASYON – Dinci Anadolu’da Vakit gazetesi İlhan Selçuk’u hedef göstererek yeni teröristler yaratmak istiyor. Dinci gazete, kışkırtıcı ve saldırgan üslubuyla adeta, kamusal alanda türban takılmaması kararını alan Danıştay üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren yeni Alparslan Arslan’lar yaratmaya çabalıyor. Dinci Anadolu’da  Vakit gazetesi, aralarında Ahmet Taner Kışlalı ve Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday’ın da bulunduğu birçok kişiyi hedef göstermiş, Kışlalı ve Günday katledilmişlerdi. Selçuk’un Hacı Bektaş Veli’yi anma töreninde yaptığı konuşmada türbanın kadının toplumsal yaşamdan  dışlanmasının göstergesi olduğunu belirterek “Türban insan hakkı değildir” sözlerini Selçuk’un fotoğraflarıyla yayımlamayı sürdüren dinci gazete, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu’nun,”Kuran’dan kaynaklanan dini vecibenin inkârıdır, eğer İslama inanıyorsa tövbe etsin” sözleriyle de açıkca hedef gösterdi.

 • TÜRKİYE’YE  KISMΠ DONDURMA – AB Türkiye’nin Gümrük Birliği, Taşımacılık ve Malların Serbest Dolaşımı adlı müzakere başlıklarını eylül ayında dondurmayı planlıyor. Dondurma gerekçesi ise Türkiye’nin ek protokolü TBMM’de onaylamaması. AB’nin bunu eylül ayı itibarıyla uygulamaya sokacağı belirtilirken 2007’ye girilmesiyle birlikte müzakerelerin tamamen  askıya alınabileceği  ifade ediliyor.

 • KIYILAR ALEV ALEV YANIYOR – Havaların ısınmasıyla birlikte son 3 günde Türkiye genelinde çıkan yangınlarda 500 hektar ormanlık alan zarar gördü. Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 19 Ağustos’ta 34, 20 Ağustos’ta 43, dün de saat 15.00’e kadar13 orman yangını olmak üzere 3 günlük süre içinde ülke genelinde 90 orman yangını çıktı.

 • DEMOKRATİK  GÜÇLER DİKİLİ’DE BİRLEŞTİ – Maden şirketi çalışanlarının, ilçede düzenlenen paneli basması ve ardından yaşananlar protesto edilecek. Dikili’de yaşananların ardından Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in yanı sıra çok sayıda sendika, meslek odası, sivil toplum ve demokratik kitle örgütü temsilcisi ile aydın, sanatçı ve yurttaşlar saldırıyı azmettirenler ile  gerçekleştirenler hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.

 • TÜRKİYE’DE 6 MİLYON ERKEK  ’İKTİDARSIZLIK TEHLİKESİ’ ALTINDA – Yeşilay Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş, Türkiye’de yaklaşık 6 milyon erkeğin sigara nedenli cinsel iktidarsızlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. “Ne kadar uzun süre sigara içilmişse, iktidarsızlığa neden olan biyolojik sistemler üzerindeki zarar da o kadar fazla oluyor” diyen Başkonuş, sigara tüketiminin, özellikle 30 yaş üzerindeki erkeklerde cinsel iktidarsızlığa yol açtığını ifade ederek, iktidarsızlık veya sertleşme işlev bozukluğunun, sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 kat fazla görüldüğüne dikkat çekti.

 • BODRUM’DA  ZORLAMA  İHALE – Mevcudun dörtte birinin kullanıldığı havaalanında kapasite artışı gerçekleştirilecek. Bölgedeki yatak sayısının artması gerekçe gösterilerek Milas-Bodrum Havaalanı’nda kapasite arttırımı ihalesine çıkılıyor. En yoğun sezonda bile kapasitenin yüzde 25’i kullanılan havaalanı ile ilgili ihale sonuçlandırılırsa, devlet yılda 55 milyon YTL’lik kârından da olacak.

 • HÜKÜMETE SENDİKAL BASKI UYARISI – KESK’in mektubuyla harekete geçen ICFTU, Tüm Bel-Sen’in yetkisinin alınmasını protesto etti. Uluslar arası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) tarafından Başbakan Erdoğan’a gönderilen mektupta, Tüm Bel-Sen’in belediyelerle yapmış olduğu “130’dan fazla toplusözleşmenin uygulanmaması için İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yerel otoriteler üzerinde baskı kurduğu” iddiaları gündeme getirilerek, bu durumun örgütlenme özgürlüğüne aykırı olduğu uyarısı yapıldı.

 • TESETTÜR  KUŞATMASI – Ege’den Akdeniz’e uzanan kıyı şeridinde toplumu bölen yeni bir ayırımcılık türü gelişiyor. Bölgede, bavuluna “haşema” ve “tesettür mayosu” koyup tatile çıkmak isteyenlere hizmet veren işletme sayısı giderek artıyor. “Dini esaslara uygun” tatil hizmeti veren işletmeler, turizm anlayışlarını da çeşitlendiriyor. “Güneş-kum-deniz” üçgeninden mavi tura, termalden “her şey dahil”e dek “huzurlu tatil” vaat eden işletmeler, ülke genelinde de şoğalıyor.

 • AKP’Lİ YAZICI ‘UZLAŞI ARAMAYACAĞIZ’ – AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Karaburun’da  bikinileriyle denize giren gençlere yapılan gerici saldırı için, “ Bunlar yapaydır. Olabilir. Her toplumun fanatiği var. Kendisini bilmez birisinin bir eylemi varsa, bunlar AKP’ye mal edilemez” dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ise kimseyle uzlaşı aramayacağını söyleyen Yazıcı, 11. cumhurbaşkanının, AKP’li ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın işaret edeceği kişi olacağını ifade etti.

 • YAŞLILARIN SORUNU YOKSULLUK – Sosyal güvenceleri olmayanlar beslenme yetersizliğinden ve hastalıklardan yaşamlarını yitiriyor. Dünyanın en genç emeklisine sahip olduğumuzu söyleyen Sosyolog Doç. Dr. Tufan, “ Dolayısıyla ileriki yıllarda büyük bir yaşlılık tsunamisi bizi bekliyor” dedi.

 • EMLAK VERGİSİNE  ENFLASYON ZAMMI – 2007 yılında uygulanacak bina metrekare maliyet bedelleri yüzde 9.8 arttırıldı. Maliye Bakanlığı’nın düzenlemesi, gelecek yıl ödenecek emlak vergisinde de yüzde 9.8’lik bir artışa yol açacak. Buna göre 2007’de binalarda ortalama metrekare maliyet bedelleri, 27 YTL’den başlayıp 889 YTL’ye kadar çıkacak.

 • MİLLİT İŞTEN UMUDUNU KESTİ – Yurttaş evde oturmayı kabullenmek zorunda kalınca işsizlik oranı yüzde 8.8’e düştü! Son bir yılda işsizlikte görülen düşüş,  çalışabilir yaştaki nüfusta 866 bin kişilik artış olmasına karşın çalışmak isteyenlerin sayısının sadece 600 bin kişi artmasından kaynaklandı. İşgücüne katılma oranı düşüyor.

 • TÜRKİYE’DEKİ RAHATLAMA GEÇİCİ – Standart&Poor’s Türkiye analisti Soussa, ekonomide son zamanlarda görülen rahatlamanın uluslar arası  piyasalardaki çalkantının hafiflemesi ve buna paralel olarak sermaye girişinden kaynaklandığını vurguladı.

23 Ağustos

 • ABD KIŞKIRTIYOR – Kürtlerin ABD’li danışmanı ‘Türkiye bağımsız Kürdistan’ı engelleyemez’ dedi. Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin zaten mevcut olduğunu ve zaman içinde resmen bağımsızlığını kazanacağını öne süren Iraklı Kürt liderlerin ABD’li danışmanı Galbraith, “Türkiye, bağımsız Kürt devletinin kurulmasını engelleyemeyecek” dedi. Türkiye’de bağımsız Kürt devletini büyük tehdit sayan geleneksel anlayışın değişmekte olduğunu da savunan Galbraith,  bunu kabul edenlerin, Kürt devletiyle iyi ilişkileri en iyi çözüm olarak gördüğünü belirtti ve bunu gerçekçi bir tutum olarak nitelenirdi.

 • ABD TANKLARI İSKENDERUN’DA TEMİZLENECEK – Ankara’nın onayını bekleyen ABD deniz piyadeleri, Irak’ın çeşitli kentlerinde kullandığı vegeri çekmeyi planladığı Abraham tankları ile zırhlı araçlarının biyolojik ve kimyasal temizleme işlemini Türkiye’de yapmak istiyor. ABD ordusunun ırak’tan çekeceği tank ve zırhlılarının yerine yenilerini İskenderun Limanı üzerinden karayoluyla Irak’a götürmeyi planladığı da belirtiliyor.

 • BODRUM’DA ‘GARANTİLİ’ İHALE – Milas-Bodrum Havalimanı için yapılan ihalede yolcu başına 15 Avro’luk garanti de verilmiş. Devlet,zaten yılda 29.5 milyon Avro kâr ettiği Milas-Bodrum Havalimanı’nın 112 milyon Avro’luk dış hatlar terminalini, 45 aylık işletme hakkı karşılığında özel sektöre devretmeye hazırlanıyor. Üstelik özel sektöre yılda 1 milyon yolculuk garanti de verilecek, eksik kalan yolcu başına 15 Avro ödenecek. Havalimanı tarihinde bu kadar giden yolcunun olduğu bir yıl yok.

 • ‘BURASI İRTİCA FM’ – Eski RTÜK Başkanı Nuri Kayış, görev süresi boyunca tanık olduğu şeriatçı pervasızlığı kitaplaştırdı. 2000-2002 yılları arasında RTÜK Başkanı olarak  görev yapan Kayış, kitabında radyo ve televizyonlardaki “irtica, bölücülük ve şiddet” içeren bölümlerin çözümlerini biri bir yayımlıyor. Kayış, özellikle irticai radyolardaki laiklik ve Cumhuriyete yönelik pervasız yayınları, cihat çağrılarını örneklerle okuyucunun yüzüne vuruyor.

 • ‘ YÜZDE  4’LÜK ZAM MEMURA HAKARET’ – Hükümetle memur sendikaları arasında  devam eden toplu görüşmelerin 3. turunda, hükümet  2007 yılı için toplam yüzde 4’lük zam ve enflasyon farkı önerdi. Öneriyi kabul etmeyen memur temsilcileri, toplu görüşme masasından kalkarken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “Bu kamu çalışanlarına hakarettir” dedi.

 • TÜKETİCİNİN GÜVENİ DİPTE – Endeks, temmuzda yüzde 3.87 düşerek tarihinin en düşük seviyesi olan 88.60’a indi. Merkez Bankası ile istatistik Kurumunun ortaklaşa hesapladıkları tüketici güven endeksine göre halkın “satınalma gücü, genel ekonomik durum, işbumla olanakları ve bu dönemin dayanıklı tüketim malı alımına uygun olup olmadığına yönelik” karamsarlığı gittikçe artıyor.

 • ET-BALIK GERİ DÖNÜYOR – “ Devlet kasaplık mı yapar” denilerek 1992’de özelleştirme kapsamına alınan EBK’nin ortadan çekilmesiyle hayvancılık sektörü çöküşe geçince tekrar başa dönüldü. Satılan tüm kombina ve arsalarının kimi otel, kimi alışveriş merkezi yapılan EBK, yeniden hayvancılık sektörünün kurtarıcısı rolüne soyunuyor. Sektörde düzenleyici ve destekleyici bir rol üstlenecek olan kurum, Sayıştay denetiminin dışında, özel hukuk hükümlerine göre çalışacak.

 • SİYASİ RİSK PİYASAYI SARSACAK – Goldman Sachs: Erdoğan cumhurbaşkanı olursa piyasada karışıklık yaşanacak. Uluslar arası yatırım bankası Goldman Sachs’a göre Türkiye için en önemli riski, gerçekleşmesi muhtemel siyasi gelişmeler oluşturuyor.

 • ‘DOLAYLI  VERGİLER  CEP  YAKACAK’ – Hükümetin bütçedeki gelir hedeflerini tutturabilmesi için dolaylı vergilere yükleneceğine dikkat çeken Kızılot, “Türkiye’de dolaylı vergilere, alkollü içkiye, sigaraya zam yapılacak” diye konuştu.

24 Ağustos

 • YANGINLARI SEYREDİYORUZ – Bodrum’da 3 gündür, Kaş’ta 6 gündür süren orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Yangınlara yenileri eklenirken binlerce hektar alan kül oldu. Yangınlar bakanlığın yetersizliklerini de gözler önüne serdi. Orman işletme müdürlüklerine, alanlarına hâkim olamayan kişilerin getirildiği belirtildi. Teknik altyapı yetersizliklerinin, yangınların kontrol altına alınmasını zorlaştırdığı vurgulandı. Yangınlar, geri dönüşü olanaksız kayıplara neden oldu. Orman ve çevre mühendisleri endemik bitki türlerinin hasar gördüğünü, yaban hayatın etkilendiğini, ekosistemin bozulduğunu kaydettiler.

 • TERÖRİSTLERLE PAZARLIK – ABD, PKK’ye  silah bırakması karşılığında Türkiye ile masaya oturma sözü verdi. ABD’nin PKK ile Türkiye’yi masaya oturtmak için koordinatör atayacağı konuşulunken Washington’ın  terör örgütüyle pazarlık yaptığı ortaya çıktı. MİT’in MGK’ye sunduğu rapora göre PKK’nin, ABD’nin çağrısına “20 yıldır yaşananların ardından Türkiye bizimle masaya oturmaz. Biz silahlarımızı bırakmakla kalırız” yanıtını verdiği öğrenildi. ABD’nin ise “Siz silahları bırakın, ötesi için bizim çok ciddi çalışmalarımız var” mesajını ilettiği belirtildi.

 • TÜRK HEYETİ LÜBNAN’DA – Ankara’nın,henüz TBMM’ye yansıyan bir karar olmamasına karşın, Lübnan’da mavi hat olarak adlandırılan bölgenin güneyinde asker konuşlanabilecek  alanda keşif çalışması yaptırdığı belirtildi. Ayrıca Türk askerlerinin deniz yoluyla gelmesi de öngörülerek limanlarda derinlik incelemesi yapıldı. Türkiye bölgeye 900’ü sağlık, eğitim ve yeniden imar konusunda uzman olmak üzere 1200 asker göndermeyi planlıyor.

 • TÜRKİYE’DE 48 MİLYON KİŞİ AĞRI İLE YAŞIYOR – Klinik Farmakoloji Derneği, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş Derneği ve Türkiye Başağrısı Derneği tarafından, geçen yıl başlatılan araştırma tamamlandı. 7 bölgeden 18 yaş üstü 4 bin 32 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları, Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay tarafından açıklandı. Türklerin yüzde 69’u  yani 48 milyon kişi ağrı ile yaşarken, cinsler arasında dağılım değişiyor.Kadınların yüzde 74.4’ü, erkeklerin yüzde 63.8’i ağrı çekiyor.

 • SENDİKALAR EYLEMDE – Hükümetin önerdiği zammı hakaret kabul eden memurların tepkisi AKP’yi sinirlendirdi. Önerilen komik zammın ardından tepkilerini dile getirmek için eylemlere başlayan memur sendikaları konfederasyonları, hükümetin masaya daha ciddi ve gerçekçi bir öneri getirmesini bekliyor. Sürecin kendisini yıpratacağını anlayan AKP yönetimi ise kamu çalışanlarının demokratik hakkı olan eylemleri “çatışmacı ve uzlaşmaz tavır” olarak tanımlıyor.

 • GUREBA’DA KADROLAŞMA ATAĞI – Vakıflara devredilmesinin ardından yasadışı atamalar hız kazandı. AKP, 24 şefi bulunan Vakıf Gureba Hastanesi’ne, yasa gereği bu şeflerden birini başhekim olarak ataması gerekirken, 2000 yılında türbanlı doktora olumlu sicil veren Uzman Doktor Şener Yediyıldız’ı ‘tedviren’ atadı.

 • BU DA PİŞMANLIK AFFI –  AKP’nin Kaçakçılıkla Mücadele Yasa Tasarısı da Unakıtan’ı kurtarma planına dönüştü. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan için Kaçakçılıkla Mücadele Yasa Tasarısı’nda 4 af önerisinin olduğu ortaya çıktı. Unakıtan, aracı şirketler ve hayali ihracatla ilgili getirilen aflardan yararlanmasa bile etkin pişmanlık hükümlerine göre para ödeyerek hapisten kurtulabilecek.

 • VELİLER ZORLA BAĞIŞA TEPKİLİ – ‘Eve en yakın okula kayıt’ uygulaması kalkarken zorunlu bağışı okul aile birlikleri toplayacak. İlköğretim okul kayıtlarında bazı veliler sahte evrak düzenleyerek popüler okullara kayıt yaptırmak isteyince, MEB okul kayıtlarında “eve en yakın okula kayıt” uygulamasını kaldırdı.

 • SANAYİCİNİN GELECEK ENDİŞESİ ARTIYOR – İstanbul Sanayi Odası ikinci 500 büyüğü açıkladı. Firmalar 2001 sonrasındaki en düşük kârlılıkları yaşadı. 2005 yılı, 1000 büyük sanayi kuruluşu açısından olumsuz bir yıl oldu. Rapora göre, firmaların satış kârlılığı düştü, net katma değer verimliliği azaldı, kârlılık ve kaynak yaratmadaki sıkıntılar daha da derinleşti.

25 Ağustos

 • SAVAŞTIRACAKLAR – Birleşmiş Milletler, Lübnan barış gücü  UNIFIL’in görev tanımını değiştirdi. BM’in internet sitesinde yer alan yeni görev tanımında, güvenliğin UNIFIL tarafından sağlanmasının istenmesi dikkat çekti. 1701 sayılı kararda gücün görevleri arasında şunlar da yer alıyor: Lübnan’a silah girmemesi için sınırların kontrol edilmesi ve diğer giriş noktalarının “güvenliğinin sağlanması”, Mavi Hat ve Litani Nehri arasındaki bölgede Lübnan ve UNIFIL askerleri dışında silahlı personel ve teçhizat kalmamasına yardım etmek. Bu görevlerin uygulanması sırasında UNIFIL’ın çatışmaya girmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiliyor. Bölgede Lübnan ve UNIFIL askerleri dışındaki tek silahlı gücün Hizbullah olduğu biliniyor. Hizbullah ateşkes pazarlıkları sırasında ve sonrasında defalarca silahlarını teslim etmeyeceğini bildirmişti. BM’nin yaptığı değişiklikler, Lübnan’a giderse Türk askerini çatışmaların beklediğini gösteriyor.

 • IRAK PKK  İÇİN İZİN VERMEDİ – Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Çeviköz hafta başında Irak Dışişleri Bakanı Zebari’ye Türkiye’nin Kuzey Irak’ta operasyon yapma taleplerini bir kez daha iletti. Zebari, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde PKK’ye yönelik sınırlı zamanlı bir operasyon yapması yönündeki talebini Cumhurbaşkanı Talabani ve Kürt Lider Barzani’ye aktardı. Ancak gerek Talabani, gerekse Barzani böyle bir operasyona  “hayır” yanıtını verdi.

 • LAFLA YANGIN SÖNMEZ – Çevre ve Orman Bakanlığı’nın yangınla mücadele hedefleri kâğıt üstünde kaldı. Bakanlığın eylem planında yangına 15 dakika içinde müdahale edileceğinin belirtilmesine karşın 5 gün boyunca uçak bekleyen Kaş ormanları kül oldu. Yangına ilk etapta 2 adet c-130 uçağı ile müdahale edilmesi öngörüldü.. Ancak gereksinim olduğunda uçakların birisinin arızalı, birisinin Doğu Anadolu Bölgesi’nde, diğer ikisinin de bakımda oldukları ortaya çıktı. Denizden su alabilen amfibik uçağı olmayan bakanlık, kiralık iki uçağı İstanbul’dan yangın başladıktan günler sonra getirebildi.

 • TARİKAT KAMPI KALDIRILDI – Şile’de sahil şeridinde sakallı erkekler ve çarşaflı kadınların kurduğu branda ile çevrili kampa sonunda müdahale edildi. Yurttaşların sahili kullanmalarına izin vermeyen tarikat üyelerinin çadırlarını jandarma ekipleri kaldırdı. Şile CHP yönetimi tarikatların AKP’li belediyeden cesaret aldığını savunurken belediye kampın “gözden kaçtığını” ileri sürdü.

 • ÖĞRENCİLERE  ‘YATILI SÜRGÜNÜ’ – Kayabaşı köyünde orta dereceli bölümü kapatan Milli Eğitim’den ilginç çözüm: Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü, Kale ilçesine bağlı Kayabaşı köyünün Cumhuriyet İlkokulu 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini ailelerine sormadan yatılı okutma kararı aldı. Karara tepki gösteren öğrenci velileri gerekirse Cumhurbaşkanı’na kadar gideceklerini söylediler.

 • MÜSTEŞARA SUÇLAMA – Mehmet Şahin’in Gebze’deki akaryakıt kaçakçılığına yardım ettiği ileri sürüldü. Gümrük müfettişlerinin hazırladığı raporda Gümrük Müsteşar Vekili Mehmet Şahin’in benzini white spirit olarak yurda sokmak isteyen Sahra Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yetkilileriyle  görüştüğü ve sorunun aşılmasında yardımcı olduğu ileri sürüldü.

 • SADECE GÜNÜ KURTARIYORLAR –  Neredeyse tamamının bir şekilde borçlu olduğu memurlar için tasarruf yapmak  ‘hayal’ .

 • Yoksulluk  sınırının 4 kişilik bir aile için 1989 YTL olduğu Türkiye’de ortalama memur maaşı ise 874 YTL.

 • Memurların yüzde 75’i yoksulluk, yüzde 20’si de açlık sınırının altında maaş alıyor

 • Mesleğinden memnun olanlar yüzde 18 ile yok denilecek kadar az.

 • Memurların yarısından fazlası tek maaşla ev geçindirmek zorunda.

 • Barınmak için ayda ortalama 250-300 YTL harcaması gereken memurların yüzde 54’ü ev sahibi değil.

 • Her 100 memurun sadece 2’si maaşının bir kısmını artırarak tasarruf edebiliyor.

 • Tatile giden memur sayısı yüzde 20’ye bile denk gelmiyor.

 • Türk memuru OECD ülkelerindeki memurlara göre daha ağır bir iş yüküne sahip.

 • Türkiye ekonomisi son 25 yılda 3 kat daha büyürken, memur maaşları reel olarak eriyor.

 • KESK, GÖRÜŞMELERDEN ÇEKİLDİ – Başkan Tombul, hükümetin hiçbir olumlu adım atmadığını,kendilerini oyaladığını söyledi. Toplu görüşmelerde memurlar için hiçbir olumlu sonucun  çıkmadığını söyleyen KESK Başkanı Tombul, hükümetin oynadığı oyunun figüranı olmayacaklarını söyledi.

 • YABANCI TURİST SAYISI DÜŞTÜ – Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaz boyunca toplam 26 milyon turist hedefi, tatil sezonunun sonuna gelinmesine karşın tutmadı. Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların sayısı temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.2 azaldı.

26 Ağustos

 • SEZER DE KARŞI –  Cumhurbaşkanı, BM kararının çatışma koşullarını içerdiğini söyleyerek “O kararla insani yardım olmaz” dedi. Sezer, Türkiye’nin karar çıkmadan asker göndermeye talıp olan taraf olduğunu  belirterek “Bizim sırtımızı sıvazlayacaklar, aslansınız diyecekler, belirsiz bir ortama itecekler” dedi. Lübnan’da “başkalarının çıkarları” olduğunu vurgulayan Sezer,  “Türkiye önce kendi iç güvenliğini sağlamalı” dedi.

 • ASKERDEN SERT MESAJLAR – Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde konuşan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, son yıllarda Türkiye’nin üniter yapısını bozmaya çalışanlar ve Türkiye Cumhuriyeti’ni başka bir tür cumhuriyete dönüştürme hayalini kuranların amaçlarına asla ulaşamayacaklarını belirtti. Büyükanıt, özgürlük, demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerinin arkasına sığınan bazı çevrelerin terörü ve irticayı kamufle etmek istediklerini söyledi. Büyükanıt, TSK’nin yapısının değiştirilmesine yönelik bir plan olduğuna ilişkin haberleri de kesin bir dille yalanladı. Büyükanıt, “Ege ve 3.  Ordu komutanlıklarının lağvedileceğine ilişkin haberler, tamamen hayal ürünüdür. Ne böyle bir düşünce vardır, ne böyle bir plan vardır” diye konuştu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin hiçbir plan bulunmadığını açıkladı. Görevi Büyükanıt’tan devralan Orgeneral İlker Başbuğ ise, PKK’nin eylemleri sona erinceye kadar, güvenlik güçlerinin “örgütün bulunduğu tüm bölgelerde” operasyon düzenleyeceğini vurguladı. Büyükanıt ve Başbuğ’un, konuşmalarında Cumhurbaşkanı ve eşine, tüm konuklara, Genelkurmay Başkanı ve eşine, komutanlara ve eşlerine teşekkür ederken, Başbakan Erdoğan’ın adını ayrıca anmamaları ise dikkat çekti.

 • SAYIŞTAY UYARMIŞTI –  Hükümet orman yangınları için yapılan uyarıları dikkate almadı.  Sayıştay, ormanların korunmasına ilişkin 2 yıl önce TBMM’ye sunduğu raporda, orman yangınları konusunda yetkilileri uyararak şu noktalara dikkat çekmişti:

 • Orman ve yangın emniyet yolları yetersiz.

 • Atanmalarda deneyim aranmamaktadır.

 • Bazı bölgelerde işletme şefleri, bölgeyi tanımadan yer değiştirmektedir.

 • Yangına hassas bölgelerde boş kadrolar bulunmaktadır.

 • Yangın işçilerinin yaş ortalamasının yüksek olması risk yaratmaktadır.

 • İşçilerin teçhizatı eksik, haberleşmede güçlükler yaşanmaktadır.

 • ‘YENİ DÜNYA’   MUTSUZ EDİYOR –   Dikili Barış.Emek ve Demokrasi Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen söyleşiye katılan İlhan Selçuk, Türkiye’de tarikat ve cemaatlerin siyasi partilerin üstünde bir örgütlenme içinde olduklarını vurguladı.

 • YÖK’ TEN ‘İRAN’ UYARISI –  Türban nedeniyle Türkiye’de üniversiteye gidemeyen öğrencilere İran’ın yaptığı burslu okuma çağrısına YÖK’ten uyarı geldi. Üniversitelerin çoğunun dini içerikli olduğunu hatırlatan YÖK Başkanvekili Prof. İsa Eşme, “Diplomaların büyük bölümüne denklik vermiyoruz. Yıllarınız boşa gider” dedi.

 • YÜZDE 20’LİK İŞSİZLİĞE MASKELEME –  Türkiye’nin nüfusu da, çalışabilir yaştaki 15-64 yaş gurubu da artıyor ama gariptir, iş arayan yok… Verileri irdeleyince, resmi olarak geçen yılki yüzde 9.2’den yüzde 8.8’e inmiş görünen işsizlik oranının hiç de azalmadığını, tersine yüzde 20’ye yaklaşarak geçen yıla göre 1 puan daha arttığını görüyoruz. TÜİK’in çarpık sunumu, gelir dağılımı-yoksulluk göstergelerinde de sürüyor.

 • EKONOMİ DEĞİL ENDİŞE BÜYÜDÜ – ATO Başkanı’na göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun hesaplamaları yanlış ve yanlı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme ramaklarını eleştiren Sinan Aygün, “Bazı rakamların önündeki eksi işaretini görmemişler. Şimdi diyorum ki bu rakamlar yalandır. Türkiye söylendiği oranda büyümedi; büyüyen, kuşkular ve endişelerdir” diye konuştu.

 • KARARIN HEDEFİ HİZBULLAH –  CHP Genel Başkan Yardımcısı, BM gücünün Hizbullah’a karşı mücadele edeceğine dikkat çekti. İsrail’in karar kapsamında Hizbullah ile çarpışacak birlikler istediğini dile getiren Onur Öymen, “Bu riski hangi ülke göze alabilir? ABD daha önce buraya asker gönderdi. Gemiden indikleri gibi 251 kayıp verdiler, ki bugün durum daha karışık” dedi.

27 Ağustos

 • AKP  YALNIZ KALDI  –  Hükümet dışında herkes Lübnan’a asker gönderilmesine karşı çıkıyor. Askerler, muhalefet partileri ve sivil örgütlerin ardından Cumhurbaşkanı’nın da Lübnan’a asker gönderilmesine karşı olduğunu net bir dille ortaya koymasıyla, bu konuda çok istekli olan AKP hükümeti yalnız kaldı. Cumhurbaşkanı Sezer’in bu çıkışı,bütün toplum kesimlerinin dışında, devletin üst kademesinin de hassas bölge olan Lübnan’a asker gönderilmesine karşı olduğunu gösterdi.

 • ERDOĞAN BUSH’A KARŞI DİK DURMALI –  Başbakan’ın 4 Ekim’de  ABD Başkanı ile yapacağı görüşmeyi çok önemli bulduğunu belirten AKP’nin muhalif isimlerinden Turhan Çömez, Erdoğan’ın dik bir duruş sergileyerek, ABD’nin PKK’ye karşı almasını istediği önlemleri  net olarak anlatmasını istedi. Çömez, Lübnan’daki savaşın İsrail’le Hizbullah arasında değil, ABD ile İran’ın “öncü kuvvetleri” arasında yaşandığını söyledi.

 • (Büyük Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’ nın  Cumhuriyet’te  yayımlanan şiirini Türkiye’nin bugünkü durumunu göstermesi bakımından çok önemli ve de çok güzel bulduğum için aynen aşağıya alıyorum. Hami Karslı)

KARŞI DUVAR

İster misin ellerimizi birleştirelim,

Sen iki vur, ben iki daha,

Çalmış mı,

Emmiş mi alın terini ulusunun,

Sen dört vur, ben dört daha.

Gemi seçmeye mi gitmiş yirmi kişi,

Çay bulmaya mı yollanmış otuz kişi,

Dışbakan olmuş ta yüzde mi almış.

-Saçı bitmedik çocuklarım aç iken

kerpiç köylerde,

Bebek kızlarım gecelerce aklığını

satarken-

Sen yedi vur, ben yedi daha.

Ha, ister misin ellerimizi birleştirelim,

Değeri sekiz iken, ikiyüzsekize mi vermiş bir tabak

fasulyayı,

Dilekçeni görür görmez deve boynunu

sallamış, beşyüz mü

koparmış senden,

Saylav seçilmiş de geleceğine yatırım

mı yapmış,

devrimi çiğneyerek,

Sen dokuz vur, ben dokuz daha

Fazıl Hüsnü  D a ğ l a r c a

 • MEMUR MEYDANA ÇIKTI –  Ankara’da Sıhhıye Meydanı’nda gerçekleştirilen Kamu-Sen’in  “Büyük Ankara Mitingi” için  Ankara dışından gelen memurlar dün sabah saatlerinde TCDD Garı önünde toplandıktan sonra meydana yürüdüler. Binlerce çalışan, hükümetin yüzde 4’lük zam yapma önerisini protesto ederken en düşü maaşın 1023 YTL olmasını istedi.

 • GAZETECİYE AKP DAYAĞI – İst. Esenyurt Belediyesi’nin “Cami Temel Atma Töreni” ni takip eden Bölgede Gelecek Gazetesi Haber Müdürü Hüsamettin Erbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu ve korumalarının saldırısı sonucu yaralandı. Planda meslek lisesi olarak gösterilen fakat belediye tarafından cami olarak tasarlanan inşaatın temel atma töreninde konuşan Esenyurt’un AKP’li Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu, kendisi hakkında yazdığı bir haber nedeniyle kızdığı Erbaş’a dönerek “Seni görünce moralim bozuluyor, buradan gider misin. Şantaj için haber yapıyorsun. Patronlarınla konuştum” dedi. Erbaş karşılık vermeden kenara çekilirken Başkan Yardımcısı Süleymanoğlu ve Kadıoğlu’ nun korumaları, üzerine yürüdükleri Erbaş’ı alandan çıkarmaya çalıştı. Alandan çıkmamakta direnen Erbaş tekme tokat dövüldü.

 • KIYIDA HAREM-SELAMLIK ENDİŞESİ –  Türkiye Turizm Stratejisi Ana Planı, turizm serbest bölgeleri yaratmayı öngörüyor. Alkolün yasak olduğu, kadın ve erkeğin bir arada denize giremediği, alışverişten günlük yaşamın her alanına kadar her şeyin özel kurallara göre düzenlendiği kentlerle ilgili öneri, yabancı basının da ilgisini çekti.

 • TÜRKİYE NÜFUSUNA HERGÜN YENİ BİR İLÇE KATILIYOR – Türkiye’nin  nüfusuna her gün bir ilçe büyüklüğünde insan ekleniyor. Türkiye’nin nüfusu 73 milyonu aşarken, buna her gün 2 bin 490 kişi katılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini baz alarak yapılan hesaplamalara göre, haziran sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye nüfusu yaklaşık 909 bin kişi arttı. Böylelikle geçen yılın ortasında  72 milyon 65 bin kişi olan nüfus da haziran sonu itibarıyla 72 milyon 974 bin kişiye çıktı. Günlük 2 bin 490 kişilik artış dikkate alındığında Türkiye nüfusu bugün itibarıyla 73 milyon 116 bini buluyor.

 • DEMOKRASİ SANCISI – AKP’ de muhalif il başkanları görevden alınıyor, 2 ilde kongre yapılamıyor. AKP yönetimi, pek çok yerde kongrelere tek aday çıkması için müdahale etti. Genel merkezin baskısına karşın kazanan muhalif il yönetimleri ise görevden alındı. Aday çokluğu ve milletvekilleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle Kırıkkale ve Bingöl’de kongre yapılamıyor.

 • EĞİTİMCİLERİN YÜZDE 39’U EK İŞ YAPIYOR – Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nca hazırlanan “11. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporu” na göre eğitimcilerin yüzde 39’u ek iş yapıyor, yüzde 87’si fırsat tanınması durumunda başka bir kurumda çalışmak istiyor.

 • ATATÜRKÇÜLER BİRLİK OLMALI –  Büyük Taarruz’un başlangıcının 84. yıldönümü nedeniyle gençler Kocatepe’ye kadar yürüdüler. Cumhurbaşkanı Sezer, ulusun Atatürk ilke ve devrimlerine, öz değerlerine bağlılığı ve çağdaş yaşam kararlılığının aydınlanma  yolunda en büyük güç olduğunu belirterek “Kimse bu gücün önüne geçemeyecek” dedi.

 • MÜSTEHCEN BİLMECELERDE  MEB İMZASI  – Türk Klasikleri’ni Milli Klasikler yapan MEB, argo ifadeli kitaplar için yayınevlerini suçlamıştı; ancak kendi yayımladığı ve sattığı bilmeci kitabı yeni bir skandalı gözler önüne serdi. Kitapta yer alan bilmeceden bir örnek : “Don içinde düz(dik) durur? (Fener-mum)”

 • MEB DAVA  ‘AÇABİLİRMİŞ’ –  Cumhurbaşkanı Sezer’in ‘rezalet’ olarak nitelendirdiği 100 Temel Eser konusunda Bakanlık yargıya gidilebileceğini açıkladı.

 • EN BÜYÜK ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ BAŞLIYOR – Birçok dev şirketin ilgilendiği enerji ihalelerinin önünde engel kalmadı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), yılın en büyük özelleştirme sürecini başlatıyor. 20 elektrik dağıtım bölgesi sırayla özelleştirilecek. Katılış şartları gereği büyük sermayenin yarışacağı ihaleler sonucunda 20 bölgede 2.7 milyar YTL yatırım yapılacak.

 • BANKALAR  DENETLENMEDİ, BANKALAR ÇÖKTÜ – Kara delik 50 milyar dolar. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Ahmet Ertürk, “Bankacılık, bütün dünyada devletin çok sıkı kontrol ettiği bir sektördür ama Türkiye’de bu yapılmadı. Sonuç, bankaların çöküşü” dedi.

 • AB’ NİN GÖZÜ TÜRK ASKERİNDE –  Fransa ve İtalya, Lübnan’da saha sorumluluğunu Türkiye’ye vermek istiyor. Afganistan’daki ISAF deneyiminden ötürü Lübnan’da saha sorumluluğunun Türk askerine verilmesi gündeme gelebilecek. Bu durum da Türk askerinin sıcak çatışmaya girmesi riskini artıracak.

28 Ağustos

 • VERGİLİ YAŞAM – İstihdam, akaryakıt ve içkide dünyanın en yüksek oranı Türkiye’de. IMF’ nin istediği faiz dışı fazlayı tutturmak için dolaylı vergilere yüklenen AKP hükümeti, istihdam, akaryakıt, içki ve sigara başta olmak üzere pek çok kalemde dünyadaki vergi oranlarını geride bıraktı. Serbest meslek sahiplerinin kazançlarını düşük gösterip az vergi ödemeleri nedeniyle hükümet dolaylı vergilere yükleniyor. Varlıklı ile yoksulun aynı vergiyi ödemesine yol açan dolaylı vergiler, ülkedeki vergi adaletsizliğinin açık bir göstergesi. Türkiye’de 1980’de yüzde 37 olan dolaylı vergi oranı 2005’te yüzde 70’e çıktı. Dolaylı vergiler, Belçika’da ve Almanya’da yüzde 30, AB ortalaması ise yüzde 35.

 • EKONOMİDE SONBAHAR TABLOSU : HERKES UMUTSUZ –  TİM, ATO, Türkiye Müteahhitler Birliği, ZMO yöneticileri sonbaharda sıkıntılı bir süreç yaşanacağını vurguladı. İhracatçılar, durgunluktan çıkmak için öncelikle döviz kuru üstündeki baskının kalkması ve enflasyonu önleme politikasına mutlaka bir alternatif bulunması gerektiği görüşünde.

 • POLİSTEN GENÇ KIZA DAYAK – Lise öğrencisi olan 16 yaşındaki İ.U ve iki arkadaşı gece evlerinin önünde sigara içerken bir polis memurunun saldırısına uğradı. İ.U.’ya “Kerhane mi işletiyorsun?”, “O…pu” diyerek tokat atan memur, ekip aracı çağırdı. İ.U.’nun evinin önünden haber verilmeden emniyete götürülmesi ailesini isyan ettirdi. Maltepe’de geçen aylarda polis bir liseliyi ‘kısa etek’ giydiği gerekçesiyle dövmüştü.

 • ÇELİK KENDİNİ TEKZİP ETTİ – Bakan Çelik’in 100 Temel Eser’i 2005 yılında tavsiye ettiği ortaya çıktı. Konu medyaya yansıyınca Çelik yayınevlerini suçlarken, bakanlıktan önceki gün gönderilen açıklamada ise bu kitapların tavsiye edilmediği belirtilmiş ve yayınevleriyle ilgili yargı yoluna gidilebileceği bildirilmişti.

 • MKEK’ DEN KREDİYLE  SİLAH SATIŞI – Rastgele açılan ateşlerle onlarca kişinin can verdiği Türkiye’de, Makine ve Kimya Endüstrisi elindeki tabanca stoklarını eritmeye çalışıyor. 600 YTL’ye tabanca alınabiliyor.

 • BAYRAĞI BÜYÜKANIT DEVRALIYOR – Genelkurmay’daki devir-teslim töreninde Özkök’ e Devlet Şeref Madalyası verilecek. Görevi bugün düzenlenecek törenle devralacak olan Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 25. Genelkurmay Başkanı olacak.

 • HÜKÜMET HÂLÂ ISRARLI –  AKP hükümeti Cumhurbaşkanı, TSK ve muhalefet’in tepkisini göz ardı ediyor. Lübnan’a asker göndermede kararlı olan hükümetin, tezkere takvimini BM Genel Sekreteri Annan’ın 6 Eylül’de Türkiye’ye yapacağı ziyarete göre belirleyeceği ifade ediliyor. Konu, bugünkü Bakanlar Kurulu’nda ayrıntılı olarak değerlendirilecek.

 • KÖŞK’E ÇIKARSA İNDİRİR VE YARGILARIZ –  CHP Lideri Baykal, Başbakan Erdoğan’ın uzlaşma olmaksızın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, oluşacak parlamento aritmetiğine göre Yüce Divan’da yargılanabileceğini söyledi.

 • İMAMIN HIZLI YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR – Zonguldak merkez ilçeye bağlı Kilimli beldesindeki Rıfat Kamil Çeşme Camii’nde imam olarak görev yaparken İl Kültür Müdürlüğü’ne daktilograf olarak atanan Kemal Akçay’ın hızlı yükselişi sürüyor. Akçay, Bakan Atilla Koç’un imzasıyla  Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı bir şube müdürlüğüne vekâleten atandı.

 • ELEKTRİĞİ KESENE CEZA – 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yönetmelik, dağıtım şirketlerini sorumlu tutuyor. 2007’den itibaren yılda 14 saatten fazla elektrik kesen dağıtım şirketi vatandaşa tazminat ödeyecek. Kesintiden dolayı arızalanan elektronik eşyanın bedelini de dağıtım şirketi karşılayacak.

29 Ağustos

 • AKP’DEN ASKER KARARI – Bakanlar kurulu,Lübnan’a asker gönderilmesi yönünde karar aldı. Asker gönderilmesine ilişkin tezkereye  bugün yapılacak toplantıyla son şekli verilecek. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bugün bu konuda dar kapsamlı bir toplantı daha yapılacağını, TBMM’nin en kısa sürede toplantıya çağrılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Sezer’ in görüşlerine hükümet olarak katılmadıklarını kaydeden Çiçek, “Türkiye, bölge ülkesi olarak kale arkasında maç seyreder gibi seyirci kalamaz” dedi. AKP Antalya Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda hükümeti uyardı. Türk askerinin bölgede Sünni güç olarak algılanacağına  dikkat çeken Dülger, “Orada Endonezya askeri 5 kişi öldürse bir şey olmaz. Ama Türk askeri elini tetiğe koyarsa ortalık karışır. Köylü çocuklarını gönder, herif nallarsa nallasın…yok öyle şey. Türk kanı kâfi derecede Ortadoğu çöllerini suladı, yeter” dedi. Türk askeri, Lübnan’daki bütün tarafların ve İsrail’in provokatif saldırılarına açık bir konumda olacak. Yapılan değerlendirmelere göre, başta Hizbullah olmak üzere, Lübnan’daki etnik veya dini gruplardan birinin Türk askerine yönelik bir hareketi, Ortadoğu’daki siyasi dengeler içinde farklı yansımaları da beraberinde getirebilecek. Ankara-Tahran arasındaki olası bir sürtüşme, Türk askerini Lübnan’da Hizbullah’ın hedefi durumuna sokacak.

 • TERÖR VE İRTİCA BÜYÜK  TEHDİT –   Türkiye’ye yönelik bölücü ve irticai faaliyetlere dikkati çeken Orgeneral Büyükanıt, “Bugün, anayasanın 1, 2 ve 3. maddelerinde ifadesini bulan bölücülük ve irticai faaliyetler Türkiye gündemine damgasını vurmuş durumda. Geçmişten ders alarak geleceğe bakmak durumundayız. Gerçeklerden kaçamayız. Var olanları görmek zorundayız” diye konuştu.

 • AB’ YE İLGİ YOK – Financial Times gazetesindeki haberde bir Avrupalı diplomatın, “Türk hükümetinde AB’ye karşı şaşırtıcı derecede ilgisizlik var” dediği aktarıldı.

 • AKP İÇERDE GERİCİ, DIŞARDA VERİCİ, YAKINDA GİDİCİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, önceki gün, partisinin ilçe örgütünü ziyaret ettikten sonra Çorlu CUMOK tarafından düzenlenen “Son gelişmeler ışığında Türk Dış Politikası” konulu konferansa katıldı. AKP hükümetinin Türkiye’yi din devleti haline getirmeye çalıştığını ifade eden Öymen, “Bu sistemle Türkiye’nin AB’ye girmesi çok zordur. Çünkü hızla çağdaşlıktan çıkılıyor. Biz bunun adını koyduk. Bu iktidar içerde gerici, dışarıda verici, yakında gidicidir” dedi.

 • TARİH’E DAVA AÇTILAR – Dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, “Vatandaşlık Tepkilerim” adlı kitabında türbanı eleştirdiği için  “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlarından yargılanıyor. Sümer tabletlerinden çözdüğü bilgiler nedeniyle mahkemelik olan 93 yaşındaki Çığ, dinci istismarın çoğalmasıyla namus cinayetlerinin de arttığına dikkat çekiyor.

 • DİNCİ KUŞATMA KORKUTUYOR – Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Başkanı Gülseven Yaşer, laik Cumhuriyetin büyük bir kuşatma altında olduğunu vurgulayarak Türk eğitim sisteminin çöktüğünü ve rejime düşman kuşaklar yetişmesinin aracı haline geldiğini söyledi. Yaşer, Türkiye’yi yöneten örgütlü, kararlı ve birbirine çıkar bağıyla bağlı azınlık, örgütsüz, çekingen ve kararsız çoğunluğu kuşatma altına aldı. Cumhuriyetçi yurttaşlar hep birlikte ayağa kalkmazsa, yarın çok geç olacak” dedi.

 • YURTSEVERLİK YÜKSELİŞTE –Ulusal gurur ve dayandığı temeller araştırmasının sonuçlarına göreTürk vatandaşı olmaktan onur duyuyoruz. Türkiye’de de senelerdir tartışılan ulusal  kimlik, halen temel politik kurum olan ulusal devletlerin halklarını birleştiren, bir arada tutan güçtür. Ulusal gurursa, ulusal kimlikten doğan, insanların ülkelerine duyduğu olumlu duyguları ifade etmektedir. Ulusal gurur, milliyetçi ve vatansever/yurtsever duygulara kaynaktır. İdeolojilerin yavaş yavaş yok olduğu günümüzde birçok ülkede milliyetçilik/vatanseverlik eğilimlerinin artmakta olduğu vurgulanmakta, söz konusu eğilimin küreselleşme olgusu karşısında taşıdığı anlam üzerinde farklı fikirler öne sürülmektedir.

 • KOMŞUNUN GÖZÜ TÜRKİYE’DE – Türkiye’de iş yapan şirket sayısı üç yılda 45’ten 79’a yükselirken Türkler, Yunanistan’da zorluk çekiyor. 60 milyon dolar olan Türkiye’deki Yunan şirketlerinin  toplam yatırımı ise yine son üç yıl içinde 3.3 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin Atina Ticaret Başmüşaviri Nemci Uğurlu, “Yunan firmalarına Türkiye’de yatırım konusunda hiçbir zorluk çıkartılmazken, Türk firmaları Yunanistan’da ciddi zorluklarla karşılaşıyor” dedi.

 • İSLAMİ BANKALAR HIZLI BÜYÜDÜ – Sektörün yüzde 35 büyüme sağladığı bankacılıkta katılım bankaları yüzde 50 büyüdü. Artık katılım bankası olarak nitelendirilen islami bankalar toplam aktiflerini 12.3 milyar YTL’ye çıkardılar. Katılım bankalarının bu yılın ilk altı aylık dönemindeki net kârı ise yüzde 162 oranında büyüyerek 163 milyon YTL’ye kadar yükseldi.

30 Ağustos

 • BAĞIMSIZLIK DESTANI – Büyük Zafer’in 84. yıldönümünde ulusal birlik mesajları: Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “Bağımsızlık savaşının kazanılmasını sağlayan en önemli etkenin, dil, din, etnik köken ayırımı olmaksızın tüm yurttaşların, ulus olma bilinciyle bütünleşerek yurda sahip çıkmaları” olduğuna dikkat çekerek “Bunun ayırtına varılarak birliğimizden ve bölünmez bütünlüğümüzden ödün verilmemeli, ayrılık yaratmak isteyenlere karşı duyarlı ve kararlı olunmalıdır” dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’nin “irtica” ve “bölücülük” olmak üzere iki ciddi tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak “Unutulmamalıdır ki; Atatürkçü düşünce sisteminin çağdaş aydınlığından ülkeyi çağdışı bir karanlığa çekmek isteyenler, kardeşi kardeşe kırdırarak ülkeyi bölmeye çalışanlar ve bunları  destekleyenler yarattıkları hayal aleminde boğulacaktır” dedi.

 • VEKİLLERE GRUPTA  AKP  ABLUKASI –  AKP, Lübnan’a asker gönderilmesi tezkeresinin TBMM’de reddedilmesini önlemek amacıyla önce grubunu ikna edecek, ardından da genel kurulu toplayacak. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, tezkereyi 31 Ağustos’ta TBMM’ye sunacaklarını, 4 Eylül pazartesi günü de AKP Grubunu, 5 Eylül Salı günü de TBMM Genel Kurulu’nu toplayacaklarını açıkladı.

 • ŞEHİTLERİN SORUMLUSU OLURSUNUZ –  Muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri, Lübnan’a asker gönderilmesi kararına sert tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, “Türk askeri ölüme gönderilmemelidir Hayatını kaybedecek Mehmetçiklerin sorumlusu Erdoğan olacaktır” dedi. DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi  TBMM’nin “hükümetin meclisi” değil, “milletin meclisi” olduğunu bir kez daha göstermesinin milletin en büyük umudu olduğunu belirtirken tezkereye destek veren tek parti SHP oldu.

 • TÜRK ASKERİ BATAĞA SÜRÜKLENİYOR –  AKP hükümetinin “Türk askeri insani yardım için bölgeye gidecek” açıklamaları ile BM’nin bölgeye gidecek güç için yaptığı görev tanımı örtüşmüyor. BM konuya ilişkin kararında bölgenin Lübnan resmi güvenlik güçleri dışında silahsızlandırılmasını öngörüyor. Bu durumda BM gücü içinde görev yapacak Türk askerlerinin Hizbullah’la karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz hale geliyor.

 • BU NE YAMAN ÇELİŞKİ – Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) peşin fiyatına indirimli ve kredi kartına 10 taksitle silah satışına tepkiler büyüyor. Uygulamanın toplum içindeki “maganda terörü”nü artıracağından korkulurken, Başbakan Erdoğan’ın bir yıl önce bireysel silahlanmaya karşı çalışma başlatmasının ardından MKEK’nin kampanyası “Bu ne çelişki?” sorusunu gündeme getirdi.

 • OSMANLI’YA ÖZLEM ÇEKEN VAR – “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman, son dönem liderlerin “Milli mücadele hakkında ciddi ve yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve derin bir bilgisizlik kursundan geçmiş gibi davrandıklarına” dikkat çekerek “Ordunun Atatürk çizgisinin dışında bir güç olacağını zannedenler avuçlarını yalar. Orduyu kendi iktidarları, kendi felsefeleri için kullanmak isteyenler çok büyük yanılgıya düşer. Bu, milli bir ordu. Bu bir imparatorluk ya da parti ordusu değil” dedi.

 • TÜRKİYE GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ÇÖPLÜĞÜ – Gelişmiş ülkelerin yalnızca birkaçında yapılan hurda gemi sökümü işlemlerinin yüksek maliyetli olması, rotanın Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelere çevrilmesine yol açıyor. Aliağa’da halen 3 hurda geminin söküm işlemi devam ederken, her yıl limana bırakılan asbest miktarı 300 ton ile ifade ediliyor. Greenpeace Türkiye Akdeniz İletişim Ofisi  Sözcüsü Tuna Türkmen ise  “Tehlikeli atıkların ülkeye girişinin takibi yok. Asıl sorun, tam da buradan başlıyor. Bu gemilerde, asbest dışında da birçok tehlikeli zehirli atık var” diye konuştu.

 • DANIŞTAY’DAN MEB’E BİR ‘DUR’ DAHA –  Milli Eğitim Bakanlığı’nın aynı okulda beş yılı dolan müdürlerin başka okullara tayinlerini içeren yönetmeliğe Danıştay vize vermedi. Danıştay, kararında “Herhangi bir kabahat  işlememiş müdürlerin yerlerinin değiştirilmesi insan haklarına ve hukuka aykırıdır” dedi.

 • ANKARA KARARI BM’YE İLETTİ – Asker gönderme konusunda Meclis onayına bağlı olarak ilke kararı alındığı açıklandı. New York’taki BM merkezinde yapılan toplantıda, Türkiye söz alarak UNIFIL’e katkıda bulunması konusunda “TBMM’nin onayına bağlı olarak ilke kararı” aldığını bildirdi. Türk liman ve havaalanlarının kullanımına ilişkin BM’ye daha önceden yapılan taahhüt de yinelendi.

31 Ağustos

 • THY-FETHULLAH GÜLEN İŞBİRLİĞİ – Eski THY Genel Müdür Yardımcısı Tokel, “Gülen’in izinden gideceğiz. Gülen’in okullarını mutlaka sık sık ziyaret edin” sözleriyle çalışanlar üzerinde baskı oluşturmuş.

 • TÜRKİYE’ YE RAPOR ŞANTAJI  –  AB kaynakları, İlerleme Raporu’nun açıklanacağı ekim ayı öncesinde yaptıkları açıklamada, “Lübnan savaşında öne çıkan bir Türkiye’nin üye ülkeler üzerinde psikolojik etkileri olabilir” diyor. AB kaynakları Türkiye’nin Lübnan’a gidecek BM barış gücüne katılımının Ankara’nın AB ile müzakere sürecinde dolaylı da olsa olumlu etkileri olacağını ileri sürdüler.

 • KONAKLAMA SORUNU KIZ ÇOCUKLARINI OKULDAN EDİYOR – Şanlıurfa’nın Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel, kırsal kesimde yaşayan ilköğretim mezunu birçok kız çocuğunun, konaklama sorunu nedeniyle liseye devam edemediğini belirtti.

 • BARIŞ GÜCÜ DEĞİL, ABD’YE HİZMET GÜCÜ – Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, AKP hükümetinin Lübnan’a asker gönderme kararından vazgeçmesi gerektiğini söylediler. Kitle örgütleri 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi bir kamuoyu tepkisi oluşturmak için eylem planı yapıyor.

 • SİVİL HALK SİLAH DEPOSU – Emniyet kayıtları, silahlanmaya ne kadar meraklı olduğumuzu ortaya koydu. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre Türkiye’de 601 bin 789 ruhsatlı silah bulunurken, bunların 597 bin 121’ ini tabanca, 4 bin 568’ini ise yivli av tüfeği oluşturuyor. Ruhsatlı ve ruhsatsız silahlanmanın 7 milyona ulaştığı ülkemizde, neredeyse her 41 kişiye bir silah düşüyor.

 • AÇLIK SINIRI 574 YTL – Türk-İş, ağustos ayında açlık sınırının 574 YTL 3 YKr, yoksulluk sınırının ise 1869 YTL 81 YKr’ye yükseldiğini bildirdi. Türk-İş Araştırma Merkezi’nce yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin  dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için  aylık zorunlu gıda harcaması tutarı, bu ay bir önceki aya göre 0.12 oranında artarak 573 YTL 33 YKr’den 574 YTL 3 YKr’ye çıktı.

Hâmi Karslı  /  Tokat CUMOK

Bir cevap yazın